Volop exposities rond vijfde mei 1 a m ■NHS Garantie plan: werk voor 116 man Zéven ScHiedamihersl^ninklijk onderscheiden I Süi Vs Twee gewonden door vallende dakpannen Hoogstraat niet uit veld geslagen Brandje aan Rotierdamsedük Protest tegen reünies SS in W-Duitsland Met moeder in sloot mmm Halsketting keurig gepikt ÉS® Ontwortelde mens Kunstenaar Joop van Meel is bezig dè randjes van zijn schilderijen bij te werken. In zijn werk zonder titel laat hij zien hoe de machthebbers van nu te werk gaan. „In feite is er niet veel veranderd", zegt hij. ^ÜpiüiS? |j door onze, medewerker HAN VAN DER HORST ff; SCHIEDAM Morgen zal'slechts een kleine groep j'getrouwen voor het Stadhuis de Rode Vlag hijsen, ter- rjwijl uit het carillon van de Grote Kerk socialistische strijdliederen over de stad tinkelen. De tijden zijn wél veranderd. Vorige generaties hadden zich nauwelijks kunnen voorstellen, dat gemiddeld nog geen honderd i mensen meededen aan de Schiedamse 1 mei-viering. J'-Maar het verhaal van dat carillon zouden ze zeker niet I geloven: de Internationale én de Kerk waren immers r tot voor kort water en vuur. En socialisten werden, tjondanks het. feit, dat op het Stadhuis een SDAP-fwet- houder zetelde, in brede kring niet geheel betrouwbare v. vaderlanders geacht. ;.l Verdeeld Het voor malige Volksge- bouw aan de Tuinlaan, ooit middel punt van tal loze socialis tische acti viteiten. Saamhorigheid .pip llP SMSÉltii vM «Si ;'v i^^iet^ShnÜ/ex^öor^itter van Orpheus, was gisteren één van de gelukkigen; hij op komst In Jan Rap en z'n Maat, de voorstelling naar het boek van Yvonne Keuls spelen onder andere Lis- beth List en Johnny Kraaijkamp junior mee. Passagetheater Stadsgehoorzaal De Schuurkerk - (Van een onzer 'Verslaggeefsters) SCHIEDAM; Rond 5' mei zijn er verschillende tentoon stellingen in Schiedam. Eén expositie; iii het Stedelijk Mu seum laat de periode vanaf de .oorlog tot nu zien en kreeg de titel „1940 - 1945 - 1985 Oorlog en verzet en de veertig jaren daarna". Affiches en schilderijen brengen in het eerste deel van de tentoonstelling de sfeer en het leven tijdens de bezetting in beeld. Beeldhouwwerken en tekeningen van kunstenaars uit dié periode, die tijdens de bezetting omkwamen of over- leden, leiden haar hettweede deel van de expositie, waar de opbouw van het land tot leven' wordt geroepen. Er worden een aantal „Schiedamse stads-' gezichten" en een „Goed Wo nen" interieur uit de Jaren vijf- tig opgesteld. De zwervendekunstenaar 'Bariet wordt iri het derde deel, van de tentoonstelling ais de „ontwortelde mens" gepresen teerd. Verder zijn er bijdragen geléverd aan; de protestacties tegen de gebeurtenissen in Chili en Vietnam. Macht, on derdrukking en kwetsbaarheid worden belicht door de kun stenaars Joop van Meel, Clara dé Jong, Harry Visser eri Jan Baptiste de Winter. In de entreezaal zullen anti fascistische tekeningen van de Duitse kunstenaar Theo Ort- mann te zien zijn. De expositie, die op 4 mei begint, is tot 17 juni te bezichtigen in het Ste delijk Muséum. Foto's, prentenén schilde rijen laten iets ;zlen over het joodse religieuze.leven in de Grote Kerk in Schiedam. Alles pver synagogen, de bouw en het gebruik, en de versprei ding van joden over Nederland wordt, in beeld .gebracht. De tentoonstelling is niet op 5 mei te bezichtigen. Op andere da gen Is "de: Grote, Kerk van 11.00 tot 16.00 uur geopend. Speciaal ter gelegenheid van bevrijding heeft het „Kluphuis Oost" aan de Galileistraat twee tentoonstellingen georga niseerd. „Nederland Tolerant" en „Tekens aan de Wand" zijn naast videofilms over racistisc h geweld de gehele dag te be zichtigen. M jr 1-4. - - m - mei, van massafeest tot reünie Ze waren immers tegen het ;f geliefde vorstenhuis. En had hun leider Troelstra in 1918 1: niet geprobeerd een soort greep naar de macht te doen? J- Als koningin Wilhelmina op 31 ■/augustus haar verjaardag vierde, werd ze dat door de oranjegezinde meute keer op keer ingepeperd. Daarom or-' ganiseerden de rooien maar een boottocht naar Hoek van 'j Holland, ver weg in de duinen, J' waar je het geweld van de •V aubades en de vaderlandse lie- A.deren niet kon horen. Het oude Nederland van Voor de oorlog was een in hogé Jv mate verdeelde natie. De men- --sen kwamen hun hele leven lang eigenlijk niet uit hun eigen kring. „Ze zoeken een i kroeg voor je uit en een kerk." zong de cabaretier/tekstschrij ver Dirk Witte in zijn befaam de liedje "Mens, durf te leven." En zo was het precies. De ker ken bezaten om zich heen een stelsel van maatschappelijke voorzieningen die de gelovigen binnenboord hielden van dt wieg tot het graf. Eigen kran ten, eigen sportverenigingen, eigen scholen, eigen bejaar dentehuizen schermden de schapen effectief af tegen de buitenwereld met zijn boze denkbeelden, bijvoorbeeld so cialistische. De socialisten' zelf ver enigd in hun politieke partij SDAP erkenden dat systeem niét.' Maar in de praktijk wa ren ze precies hetzelfde. Om dat ze bij de Organisaties van de meeste kerken absoluut niet welkom waren, moesten ze zelf éen heel apparaat opbouwen, dat ver builen de politiek ging. Er bestonden niet alleen een partij en rode kranten. Je kon ook rood sporten, rood muziek maken en rood toneelspelen. In Schiedam beschikte de partij over een indrukwekkend hé renhuis aan de Tuinlaan, het Volksgcbouw, waar talrijke ac- tivitèlten plaatsvonden. En het was er vol. Want televisie ont brak. Radio was een luxe. Wie meer wilde dan het lezen van jen boekje of het leggen van een spelletje kaart, moest de deur uit. Het kostte dan ook weinig moeite om grote manifestaties te organiseren. 1 mei werd dan ook massaal gevierd. Op ko ninginnedag waren socialisten niet welkom ze haatten de zich dan ontplooiende oranje furie trouwens hardgrondig en daarom hadden zij voor zichzelf zo'n feest extra hard nodig. De eerste mei was een dag van saamhorigheid. Hij werd 0: /r y gf"""* pïpw 'i WIP '»r m>. m P" y'y-'V. bovendien' gebruikt óm de'te genstander eens een poep je te laten ruiken. De roden lieten de macht van hun getal zien. Dat deden zij door 's avonds een fakkeloptocht te houden, waar minimaal vijftienhon derd mensen in meeliepen. Dat oogde. Dat maakte in druk. En de trotse, zelfbewuste arbeiders lieten de smalende opmerkingen van niet-geest- verwante passanten gelaten langs hun brede schouders af glijden. Behalve wanneer het te gek werd. Als de communisten het té bond maakten. De kleine af deling van de CPN onder lei ding van Willem Collé be streed de SDAP te vuur en te zwaard. Voor haar was dat een partij van "sociaal-fascisten" en "klasseverraders". De com munisten hielden dan ook hun eigen veel bescheidener optocht. Bovendien wilden zij aan de stoeprand wel eens krachtig tekeer gaan. Dan zet te vaandeldrager Dirk Vrees wijk later de beroemde; ex ploitant van de nachtclub Al cazar op het Thorbeckeplein in Amsterdam, waar hij tijdens de oorlog veel Joden verborg dan zette. Dirk Vreeswijk het vaandel een ogenblik neer om de man die zojuist het woord "klasseverrader" in de mond had genomen enigszins op het aangezicht te timmeren. Verder verliepen 1 mei-vierin gen gewoonlijk zonder inciden ten. Die traditionele eerste mei was dus een dag waarop socia listen de macht van hun getal toonder en zich verheugden in het bezit van hun maatschap pelijke idealen. Misschien dat er daarom te genwoordig zo de klad in is ge komen: veei droomwensen van SDAP-ers waren tot voor kort vanzelfsprekend. Pas de rege ring Lubbers is echte pogingen gaan doen de menselijke, hu manitaire en sociale regelin gen in onze samenleving af te schaffen. En daar zijn we nog niet aan gewend. (Van éen onzer verslaggevers SCHIEDAM 85 jonge werklozen kunnen nog ditjjaar met behoud van. uitkeringlaan dé slag' bij dé gemeente Schie dam. Volgend jaar worden er nog eens 31 geplaatst. Eén en ander gebeurt in het kader van het „Garantieplan Rijnmond". Door tussenkomst van minis ter De Koning (sociale zaken) ontvangen de jongeren voor hun prestaties geenloon; Jwel krijgen zij een vergoeding van vijf gulden per dag.; A, .De lage beloning heeft-; tot uiterst kritische geluiden uit "de hoek van de vakbeweging 'geleid. De bonden hebben, het „banenplan" echter niet tegen gehouden, om niet het verwijt te krijgen werkgelegenheid te dwarsbomen. Wel hebben de bonden bij de deelnemende ge meenten de banen „getoetst". Uitgangspunt daarbij was dat een jongere geen reguliere ar beidsplaats, mocht bezetten. 116 banen hebben in Schie dam de toetsing doorstaan. Een klein aantal werd door de bonden afgewezen. Zo zag men éen voorstel van de gemeente niet zitten om de personeels- kantine geheel door (ex-) werk- lozen te laten runnen. „Maar we zijn niet al te streng ge weest," aldus een woordvoer der van ABVA/KABO. De jongeren die zich straks willen aanmelden voor een baan bij de gemeente moeten tussen de 17 en de 23 jaar oud zijn en minimaal een jaar werkloos zijn. Zij krijgen voor minimaal een jaar (part-time) werk. De kosten voor de gemeente zijn laag/Behalve dat geen loon hoeft te worden betaald, verstrekt het Openbaar Li chaam Rijnmond een subsidie van 880 gulden per jongere. Om binnenkort 85 jongeren aan de slag te helpen moet de gemeente 75.000 gulden uit trekken. Maandag wordt daar over een besluit genomen in de raadscommissie voor econo mische zaken. (Van onze verslaggevers) SCHIEDAM Tijdens een druk bezochte bijeenkomst in het Stedelijk Museum hebben gisterochtend vijf Schiedam mers uit handen .van burge meester Schceres een konink lijke onderscheiding ontvan gen.;. Het zijn H. Breur, A. Grootaers, P. Smit, J. A. van Lambalgen en J. P. J. Uyter- waal. Twee andere Schiedam mers, Th. van den Bos en H. C. Hoenderdaal, zijn elders in het land onderscheiden. „Het mag erop lijken dat mensen recht hebben op een onderscheiding, maar dat is nog steeds iets dat je niet ver dient. Het blijft een gunst," zei burgemeester Scheeres in een korte toespraak. Nadat hij en kele lovende woorden aan de betrokkenen had gewijd en de onderscheidingen had opge speld, klonk in de aula van het museum het Wilhelmus. Na deze plechtigheid werd de bij eenkomst informeel afgerond. H. Breur (G8b heeft zijn on derscheiding (eremedaille in zilver) te danken aan zijn in spanningen op het gebied van de wielersport' in Schiedam. Hij was in 1934 mede-oprichter van de Rennersclub Schiedam, waarvan hij nog steeds lid is. Van 1988 tot 1971 was hij voor zitter van de Stichting Wieler baan Schiedam. Breur Is zelf ook jarenlang als amateur wielrenner actief geweest. A. Grootaers (62) is 42 jaar lang werkzaam geweest in de Schiedamse gedistilleerd-in dustrie. Hij werkte bij diverse bedrijven en is thans nog in dienst als Meesterknecht bij Joh's de Kuyper Zoon BV (onderscheiding: ere-medaille in zilver) Piet Smit (67), wellicht dé bekendste van het vijftal, is 25 jaar voorzitter van het Ko ninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus geweest. Vorig jaar nam hij afscheid. Ook bui ten de stadsgrenzen was hij ja renlang actief. Zo was hij be stuurslid van het gewest Zuid- Holland van het Koninklijk Ne derlands Zangersverbond en penningmeester van de lande lijke overkoepelende organisa tie van mannenkoren, (onder scheiding: ere-medallle in goud). J. A. van Lambalgen (62) was 40 jaar lang directeur van de Pedagogische Academie „Kweekschool met Den Bijbel'' in Rotterdam en vervulde tal loze bestuursfuncties in regio nale onderwijsorganisaties. Ook op kerkelijk gebied heeft hij zich uiterst actief getoond, (onderscheiding: officier). J. P. J. Uyterwaal (66) heeft onlangs afscheid genomen als rector van de scholengemeen schap Spieringshoek, die hij sinds 1968 leidde. In die perio de groeide het leerlingenaan tal van 800 naar 1400. (onder scheiding: Officier in de Orde van Oranje-Nassau. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een 18-jarige Rotterdammer heeft aangifte gedaan van de diefstal van een halsketting, die hem op het Doelenplein door een onbeken de werd afgerukt. De dief wist wat hij deed, want hij maakte in een ommezwaai keurig het sluitinkje los. Bovendien heeft de ketting een fikse waarde: 1800 gulden. Hij had de Rotter dammer eerst even aangespro ken alvorens hem te overdon deren met zijn daad. SCHIEDAM „De panden van de bibliotheek zijn wei.: oud, maar beslist niet slecht onderhouden," aldus dé re- dactie van bibliotheek-direc- teur Henk Ewoldt óp een inci dent met vallende dakpannen afgelopen zondag. Daarbij- raakten een 3-Jarig meisje en een Jonge vrouw gewond. Het j meisje, moest In het ziekenhuis worden behandeld aan een gat in het hoofd, de vrouw aan een gekneusde arm. De dakpannen waren afkom stig van het pand van de Jeugdbibliotheek aan de korte Haven. Ze zijn losgeraakt tij-; dens stormachtig weer. Direc- teur Ewoldt zegt desgevraagd? te vermoeden dat „zoiets bij v« elk willekeurig pand had kun-, nen gebeuren. Mensen van ge meentewerken gaan regelma tig het dak op om de zaken te controleren." Een soortgelijk incident heeft zich volgens Ewóldtniet eerder, voorge- daan. SCHIEDAM De winkeliers vereniging op de Hoogstraat is niet uit het veld geslagen dooi* hét mislukken van de vier Franse sfeerdagen. „Het kan niet altijd grandioos zijn," zegt voorzitter Chris Coppens die zei niet „teleurgesteld" te zijn. „Je moét altijd de positieve kant van de zaak blijven zien." Het waren de afgelopen week vooral de kraamhouders „van buiten" d!e het klagen niet konden tatén. Behalve; bij het begin van de 'sfeerdagen, woensdagmiddag klokslag één uur, en op don derdagavond (koopavond) werd de Hoogstraat nauwelijks door publiek bevolkt. De rest van de dagen deed het wintér- se weer zich gelden en bleef Schiedams grootste winkel straat angstvallig stil. „Het is jammer dat het weer niet heeft meegezeten,zegt Coppens. „We hébben ontzet tend veël werk verricht. Dan hoop je natuurlijk op een grote publieke belangstelling. Toch kon je de sfeer van Frankrijk soms wel proeyen." Nog niet bekend is of de win keliers ook volgend jaar een land centraal zullen stellen op sfeerdagen. Vorig jaar had een Oostenrijkse week aanzienlijk meer belangstelling; mede dankzij een fris lenteweertje; SCHIEDAM,.De politie heeft een 24-jarige Rotterdammer aangehouden op verdenking van brandstichting zondag in een woning aan de Rotterdam- sedijk. Dp. bewoners waren op dat moment niet thuis. Omwo nenden hadden de man het huis zien binnenstappen; na een deur te hebben gefor ceerd. Toen de politie arriveerde was de man verdwenen; hij bleek enkele stoelkussens in een brandende kachel te hebben gegooid. De man kon later worden, gearresteerd in de Bóylestraat. Hét vuur werd af doende bestreden door de brandende kussens naar bui ten te brengen; de brandweer hoefde er niet aan te pas te komen. De bevrijdingsrevue ,,'t zit er op" beleeft op 3 mei haar pre mière. Andere voorstellingen worden gegeven op zondag 5, woensdag 8, donderdag 9 en vrijdag 10 mei/De aanvang van de voorstelling is steeds om 20.15 uur. Toegangsprijs bedraagt 8,50. De kaartver koop van de revue, waaraan zeventig mensen meewerken, is ai begonnen. Voor plaatsbe sprekingen: telefoon 269563. De kassa is dagelijks van 12.00 tot 15.00 uur geopend. Op maandag en dinsdag 6 en 7 mei wordt het boek van Yvonne Keuls „Jan Rap en z'n Maat" vertolkt onder regie van Jo Dua. De voorstelling wordt gehouden in het kader van het Jongerenjaar 1985. Bekende acteurs als, Liesbeth List, en Johny Kraaikamp Junior spe len mee. De voorverkoop is op 29 april begonnen. Kaarten kosten 15.- Voor CJP/Pas 65 10.- Aanvang 20.15 uur. John Travolta Is op donderdag 2 mei te zien In de speelfilm „Staying Alive". De film wordt twee keer vertoond óm 14.00 en 20.30 uur. De danser Tony zoekt werk op Broadway, hij slaagt er in een kleine rol te veroveren. Toegangskaarten zijn bij de VVV verkrijgbaar en kosten respektievelljk voor de middag en avond 5.- en 7,50. CJP'ers en 65+'ers be talen 2,50 en ƒ6.- SCHIEDAM Het anti-discri minatie en anti-fasclsme komi- tée (ADAF) Schiedam heeft de gemeente opgeroepen protest In te dienen bij de ambassa deur van de Bondsrepubliek Duitsland, om de bijeenkom sten van oud SS'ers té verbie den. Elk jaar wordt door oud SS-leden tegelijkertijd met de bevrijding van het nazisme, re- unies gehouden. Het ADAF-komitée vindt het belangrijk dat gemeentebestu ren gezamenlijk Invloed aan wenden en protesteren. De fracties uit de Tweede Kamer hebben al laten weten daf zij de bijeenkomsten verboden willen zien. De reactie uit Bonn was dat men geen wettelijke mogelijkheden heeft om de re ünies te verbieden. Volgens het ADAF-komitée zijn de bij eenkomsten verboden, zowel in de verdragen van Potsdam, als In de Duitse grondwet. De protesten van de Kamer fracties hadden weinig resul taat; het ADAF-komitée hoopt met de protesten vanuit de ge meentebesturen de negatieve tendens in Duitsland om te kunnen bulgen. SCHIEDAM De 23-jarige Schiedammer D. G. F. en zijn moeder zijn zaterdag met een auto van de rijksweg afgeraakt en in een sloot beiand. De man verloor om onbekende reden de macht over hef stuur op het Kethelplein. De auto botste eerst twee keer met de vang rail, alvorens het wegdek te verlaten. Het voertuig is total- loss. De Inzittenden bleven on gedeerd.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 2