.Vrolijk proit-si opping met muziek alve haridèchoenei lilP WÊÊÊËSm. Tekst: Ron de Groot Foto's: - :;-i- Arié jji'r Wapenaar SCHIEDAM Schie dam lijkt maar twee "ko- ningshuisgezinde" wijken te tellen: Zuid en Kethel. De festiviteiten op Konin ginnedag waren gisteren geconcentreerd in deze tweedelen van de stad. Voofól het centrum, met als Middelpunt de Hoog straat schitterde door rust, op een enkele buiten- deurse disco n£L Zowel in Kethel als in Zuid liepen de mensen in drommen langs de uitgestalde waar bij twee knotsen van bra derieën. Talloze activitei- ;De vlag ging niet int bij de voetbalwedstrijd die in jjgg; het industriegebied 's Gravcnlandsepolder op het programma stond. Door onbekende oorzaak (wellicht het weer) werd de koers voor liefhebbers, veteranen en recreanten"-® afgelast en bleef het rus-J# tig tussen de bedrijfsge bouwen. Ook daar dus. Op deze pagina een foto-; impressie van de activi teiten die gisteren de stad bezighielden. Vanzelfspre-H kend zijn er veel beelden^; uit Zuid en Kethel. -odT rtsst. Het schijnt traditite te trum uit naar deze zondag zijn dat Schiedam zich, op die wél voor de nodige de twee genoemde uitzon- feestelijke taferelen moet deringen na, op Koningin- gaan zorgen, nedag uiterst gedeisd houdt. Dit in (hopelijk) Molens schrille tegenstelling *vc de volgende nationale En dan denken we nog feestdag, die van de be- niets eens aan de komen- vrijding. Nu al kijkt me- de molenmaand die nu al nig winkelier in het een- bij menigeen de gemoede ten, van behendigheids spelletjes tot paalzittén, verhoogde de vreugde nog maar eens. In het centrum, en ook in de grootste delen van Nieuwland en Groenoord, had de -wind vrij spel en waagde slechts een enke ling, zich op straat. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de bewoners van deze wijken zich ver maakt in buurgemeenten als Rotterdam en Vlaar- dingen waar de stadsker nen wél als feestterrein werden gebruikt. Eén uitbater van een café aan de Hoogstraat had het gewaagd om met een mobiele disco voor zijn deur, het publiek be zig te houden. De bijgaande zakloop- wedstrijden wisten echter niet te voorkomen dat de bezoekers, Schiedams grootste winkelstraat voornamelijk als door gangshaven gebruikten. Op de straat was tenslotte verder niets te doen. ren sterk bezighoudt. Als trotse uitzonderingen Wa ren de Schiedamse mo lens gisteren versierd. De wieken waren voorzien van oranje wimpels en na tuurlijk de nationale drie kleur. Opvallend veel Schiedammers - hadden trouwens de vlag uitge hangen. I zin uend De bewoners van de Som' melsdijksestraat grepen Koninginnedag aan voor een vrolijk maar indrin gend protest. Al bij het be treden van de smalle straat werden de bezoe kers met een affiche op de imst van het straat feestje gewezen. De straat moet volgens het gemeen tebestuur met de grond gelijk worden gemaakt, met de rommelmarkt tus sen de woningen wilden de bewoners duidelijk maken dat dat een ver keerde beslissing is ge weest. In een van de kramen hing een foto-reportage die duidelijk maakte dat er de afgelopen jaren heel wat aan de woningen ver spijkerd is. Of de bezoe kers van de kleine markt daar aandacht voor had den is de vraag. Het straatje werd er in ieder geval gezellig druk door. Koninginnedag bleek vooral een feest voor de jeugd. Deze jonge Schie dammer had het gisteren in Kethel zichtbaar naar z'n zin met de door zijn ouders aangekochte sui kerspin. De jongedame op de foto haalde het net. Met haar emmertje wist ze nog net de plas water op te van gen die ze er even tevoren aan de andere kant van de scheve buis had inge goten. Het was een van de behendigheidsspelletjes in de Steenstraat in Zuid. Deze straat is traditiege trouw op dertig april afge sloten voor ade verkeer, inclusief fietsers en voet gangers. Diverse hinder- nisbanen en een kinderto neel zorgen er dan voor dat de kleintjes ook hun „gram op hun vrije dag kunnen halen. Dat gold ook voor de „me chanische stier" die even verderop stond opgesteld. Een echte kindervriend leek de exploitant van dit apparaat niet. Bij het op blazen van het luchtkus sen rond de „stier" werd de plaatselijke jeugd uit- gefoeteru omdat er op het kussen werd geleund. Met het grootste plezier zette de exploitant even later zijn broodwinning in wer king. De jeugd vloog alle kanten behalve de goede op. En dit alles voorzien van een sadistisch com mentaartje. „Hoppa!" Die gehele dag vlogen bij de Schietsportvereniging Schiedam de loden kogel tjes in het rond. Vanaf 's ochtends tien tot 's avonds tien werd het de „bur gers" van Schiedam mo gelijk gemaakt met lucht drukgeweren te „spelen". En J dat alles natuurlijk onder' deskundig toezicht van leden van de vereni ging die de gehele dag op de baan van de vereniging te pinden waren. Een glasblazer op de hoek van de Dorpstraat en het Noordeinde vormde een van de bezienswaar digheden op de braderie in Ke thel. Met de nodi ge precisie blies de man het glas tot kleine figuur tjes en kunstige vormen. Uit de publieke belang stelling was niet op te maken of de kooplust evenre dig was. Muziekvereniging Har- pe \Davids zorgde op de braderie in Kethel voor de muzikale omlijsting. De majorettes en muzikanten vari de vereniging zorgden vocff een flinke opstop ping, maar het publiek kon de vrolijke noten meer dan waarderen. Het optreden was sleghts een van de vele activiteiten die in Kethel werden georganiseerd. Aait de Schiedamseweg wetden enkele behendig heidsspelletjes gehouden die\ sommige deelnemers met een nat pak moesten bekopen. i li - - o Dat het weer gisteren niet al te best was, bleek wel-uit de kleding van de muzikant op de foto. De sop urn-saxofonist van de West Coast Jazzband stond met halve hand schoenen aan in een zij straat van de Groenelaan. Hiermee voorkwam hij valse noten door onder koeling. Veel Schiedammers die gisteren in de stad rond trokken gaven de weergo den de schuld van de wat stillere sfeer die er vrij wel overal hing. Koud en grauw. Het viel nog mee dat er niet een verdwaal de hagelbui losbarstte. Even buiten de looproute maar niet buiten de aandacht bleek het straatte kenen in Kethel geconcentreerd op het schoolplein van kleuterschool Winde kind aan de Vlaardingseweg. Vanzelf sprekend waren het vooral ouders die het plein aandeden om te zien hoe hun kroost het ervan afbracht. Het leken wel honderd kinderen die met de felge kleurde krijtjes in hun hand de vier kante stoeptegels te lijf gingen. Stripfiguren, huisjes, boompjes en beestjes bleken meestal het onderwerp van de tekeningen. Bij elke braderie die in de stad werd gehouden, was het straattekenen een onderdeel. Een goed dagje voor de krijtfabrikanten. De ge meentereiniging zal er anders over denken hoewel de "kunstwerken' onder hand wel door het regenwater zullen zijn weggespoeld. Je moet er maar ziri in hebben. Terwijl beneden hen honderden mensen rondliepen én plezier maakten, za ten zes jongens en meisjes uit Zuid gisteren de hele dag op een paal. De paalziiwedstrijdop de hoek van de Groenelaan en de Hagastraat behoort tot de traditione le activiteiten op Koninginnedag in Zuid. En ieder jaar worden er ook enkele slachtoffers voor deze stille strijd gevonden. Het zestal maakte het zich zo gemak kelijk mogelijk. Af en toe om zich heen kijkend werd de tijd gedood met het lezen van een boek en het ma ken van een praatje. Koninginnedag op grote hoogte? Op een steenworp afstand van de zes palen gaf gym nastiekvereniging Alliantie haar jaarlijkse demonstra tie-oefeningen ten beste. Geen Nadia Comanecies maar dat mocht de pret niet drukken. De dubbele onge lijke ligger, koprollen en salto's wisten toch een vrij groot publiek bezig te houden. Het was af en toe wel „afzien" voor de atleten en atleten. In zo'n gympak is het met een weer als gisteren niet al te warm. HET VRIJE VOLK WOENSDAG 1 ME11985 Koninginnedag in twee stukken •SiCA.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1