WD moet PvdA soms een handje helpen Zondagsschilders kijken optimistisch Bevrijd, maar nog geen vrede Volkoren vloerbrood wint En Vrijheid Concertserie begint met Bach ADAF vergist zich Overtuigend beeld van 45 Jaar strlid VARA zoekt Jongeren; Schiedamse hoer Dick Borst, Han van der Horst en An neke van Gelderen ne men het ova tioneel eind- applaus in ontvangst. De bevrij ding brengt de juichende finale Vader en zoon Potters met resp. een vernuftig houtinleg-schilderij (links) en één fraaie pentekening. Jonge Socialisten bezorgd over pausbezoek Onderbewustzijn in 't Koetshuys Het gezin Scheeres proeft de bolussen van een 85- jarige amateur bakker. Vaak binnen wandelen en lang over nadenken. De expositie de Noordmolen HET VRIJE VOLK van oo 'OO:- MAANDAG 6 ME11385 n Helder beeld 't Zit erop: ook voor re gisseuse Le- ny Fo.5 Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM Een staande ovatie, daverend applaus en in derhaast weggeveegde tranen waren de enthousiaste reacties op de première van de Bevrij dingsrevue 't Zit erop' afgelo pen vrijdagavond in het Pas sagetheater. „Héél" Schiedam zat op het puntje van zijn stoel om het stuk over een aantal Schiedammers In het laatste jaar van de Tweede Wereld oorlog mee te beleven. Handenklappend deed de stampvolle zaal mee met de oude bekende liedjes verwerkt in de musical. Zachtjes werd er mee gezongen met 'Trees heeft een Canadees', 'Waar is het hart van Rotterdam' en 'Als straks de lichtjes..' en zo nu en dan kwam er een zak doek, uit de handtas. „Tja, je herinnert je alles weer, de honger, het verdriet om familieleden die moesten werken in Duitsland/' vertelde oudere mevrouw na de succes volle opvoering van de revue, waaraan slechts een paar maanden gerepeteerd kon wor den. Schiedammer, historicus/ journalist Han van der Horst schreef in record tempo de tekst voor 't Zit erop. Passage directeur Connie Eggink kwam met het idee om een be vrijdingsrevue die in mei '45 was opgevoerd te herhalen. Maar tekst, muziek en choreo grafie bestonden niet meer. -Het oorspronkelijke 't Zit er op', ging over een. reis naar de maan.. De .nieuwebevrijdings- reyue van'Van der Horst gaat over Schiedammers die een re- vqe voorbereiden in het dan nog bezette Schiedam. De Vlaardihgse muziekleraar Dick. Borst schreef de muziek. Choreografe Anneke van Gel deren'verzorgde de balletten. Spil van het gehele revue-ge beuren werd Toneelgroep '71. Leny Vos uit Rotterdam teken de voor de regié. Het stuk 't Zit erop II is in enkele maanden tijd geschre ven, geregisseerd, gerepeteerd en nu opgevoerd. En het was d/„ Het publiek raakte echt on der de indruk. „Precies zoals het was," hoorde ik in het toi let „Sentimenteel, maar waar," zei een ander over de revue, waarin de'aankleding in grijs, wit en zwart is' gehou den. Evenals de kleding van de spelers. Het decor stelt de Grote Markt voor, afgewisseld met de verlaten loods van de scheepswerf Wilton-Feijenoord en een café voor Duitsers. Een met Duits eten, "sigaretten en drank omgekochte. Schiedam se hoer, zingt daar heel mooi 'Lili Marleen' en 'Sing Nightin gale Sing'. De revue tekent heel goed en helder de sfeer van de oorlogsjaren: de honger, het wachten bij de gaarkeuken, de angst, maar ook de hoop en het geloof in'de toekomst. Veel hilariteit verwekten de revue-Hitler, Goebbels, Musso lini én Göring. Het publiek was blij dat het lachen mocht om deze karikaturen. Iemand bal de een vuist. Maar dan brengt uiteindelijk"dé bevrijding een juichende finale. De titelsong van3 'Het zit -erop' wordt al 5 mëëgézbngènl''Later zullen de revue-spelers zelf tot in de kleiné 'uurtjes in 'de foyer van het 'theater deze "song ten geho re brengen. Tijdens" de finale zijn alle deelnemers fantastisch mooi in rood-wit-blauw en oranje ge schminkt. Nederlands be kendste grimeur verzorgde de opmaak: Martin Jans. De Ne derlandse vlag-kleuren zat bo ven ieders ogen, en alle wan gen en konen waren fel oranje. De teksten van Han van der Horst zijn zeer herkenbaar, so ber,^ kort en bondig, absoluut en* voor iedereen begrijpelijk. Dé gesproken tekst komt mak kelijk over de lippen van de amateur-spelers.' Het lied van Vera Lynn 'Wil meet again" wordt door een plaatsvervang ster van papier gezongen, want de vertolkster was tij dens de première ziek. Al met al hebben alle mede werkers heel erg hard gewerkt om van 'Het zit erop II' een succes te maken. Dat is ze ge lukt, ze mogen wel zeggen: „Het.zit erop, jammer hè." De ze. week wordt de revue nog opgevoerd in het Passagethea ter. Er zijn nog kaartjes. Deze revue, die in maar vier maan den tot stand kwam is een ech te 'must', en niet alleen voor Schiedammers. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "Sociaal denken is geen monopoly van dc PvdA. Je kunt dat ook zien in de AROB-commissie, waar in bezwaarschriften van bur gers tegen gemeente beslissin gen worden behandeld. De WD en de PvdA denken daar zo'n beetje hetzelfde. Het is zelfs zo dat de WD ons soms wijst op bepaalde sociale aspecten, die wij over het hoofd gezien hebben." Aldus Gc Brouwer, PvdA-fractie- voorzitter in de raad, in het plaatselijke WD-maandblad. Brouwer zegt daarin verder de coalitie met de PvdA als "plezierig" te ervaren. „De ma nier waarop wij met elkaar omgaan is vrij goed. Bij pro- SCHIEDAM „Op en top Schiedam, denk Ik. Allemaal hebben ze een eigen visie over hoe het vroeger wel geweest zou zijn", zo sprak molencoör dinator Jos Gunnewegh, zater dag tijdens de opening van een expositie over molenschilde rijen in de Noordmolen. Een tentoonstelling van amateur schilders in het kader van de Schiedamse Molenma&nd.'- Enkele weken geleden brachten de zondagsschilders hun werk. bij de- Noordmolen- Een jury, bestaande uit me vrouw Neutelings van het Ste delijk 'Museum, de heer Geer- des, secretaris van de Stich ting Schiedamse Molens en' de- heer Mulder, exploitant van de Noördmolen, koos een twintig tal uit Het. zijn vaak mooie schilde-- rijen. Licht van kleur, met een zeker gevoel van optimisme maar ook uit nostalgie geschil derd. Het is moeilijk om een kwaliteitsoordeel te geven. Ze-" ker twee schilderijen springen eruit: die van dc heer A. Smit Als voorbeeld gebruikte hij twee ansichtkaarten van rond I960 om op haast Willink-ach- tige wijze Schiedam rond de eeuwwisseling vast te leggen. Maar ook vader en zoon Pot ters laten een opvallende In druk achter. De vader vanwe ge zijn vernuftige houtinieg- achilderij. de zoon met een fraaie pentekening. tot 2 Juni in te bezichtigen. blemen worden al snel tele foontjes met elkaar gepleegd. De fractievergaderingen val len altijd samen. Het gebeurt regelmatig dat als wij wat eer der klaar zijn, ik even binnen val bij de WD. Het eerste wat ik dan krijg is een glas rode wijn," zegt de sociaal-demo craat. Ondanks de goede verstand houding met de liberalen spreekt Brouwer zich niet op voorhand uit voor een voort zetting van de coalitie PvdA/ WD, na de raadsverkiezingen in maart 1986. „Ik sluit noch de WD, noch andere partijen uit." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een concert serie in de Sint Janskerk gaat op 7 mei van start met een op treden van Ewald Kooiman. Deze organist, die al eerder in Schiedam speelde, opent de se rie in het Bach jaar. Hij speelt onder andere preludium en fu ga In G, koraal voorspelen, de 6e triosonate en de preludium en fuga in Es. Ewald Kooiman heeft de grammofoonplaat-op namen van het gehele orgel- oeuvre van Johan Sebastian Bach op zijn naam staan. Het concert kost ƒ5,- voor CJP en 65+3,50. Vervolgens spelen in de con certserie op 4 Juni Jacques van Oortr -sen; op 25 juni Jos van c' Kooy, op 27 augustus Chrisioph Albrecht; op 17 sep tember Rob Soeteman en Mare Schaap. Tenslotte op 8 okt An- dré Verwoerd met het koor "Margister Cantat". Alle con certen zullen om 20.15 uur be ginnen! (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De'Jonge So cialisten in Schiedam maken zich zorgen over het naderend pausbezoek, zo blijkt uit het mei-nummer van hun leden blad "Roodgloeiend". In een artikeltje van André van den Bergen en Michel Heesbeen wordt de vrees uitgesproken dat "de tijd weer eens flink wórdt teruggedraaid". Gewe zen wordt op de conservatieve opvattingen van de paus over de emancipatie van de vrouw, homosexualiteit, samenwonen en de "bevrijdingstheologie". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanaf don derdag exposeert de Leldse kunstenaar Peter de Ru in ga lerie "t Koetshuys. De Ru maakt sinds 1970 tekeningen en schilderijen. Hij probeert zijn onderbewustzijn uit te beelden, zijn agressie, angst, wanhoop, eenzaamheid etce- tea. Tevens wordt hij geïnspi reerd door het "systeem", de Invloed van politiek op de mensen, 't Koetshuys is geves tigd aan de Lange Haven 78 ln Schiedam. (Van een onzer medewerkers) SCHIEDAM Een onbe kend meisje van zo'n jaar of twaalf, gekleed in een blauw grijze mantel legde schuchter een bos tulpen, tussen de kran sen van de officiële instanties, aan de voet van het herden kingsmonument op de Planta ge. Veertig jaar na de ver schrikkingen van de Tweede Wereldoorlog stonden honder den Schiedammers rond het monument. Veel jonge kinde ren en jeugd die de oorlog niet hebben meegemaakt bogen hun hoofd toen de „Last post" was geblazen. Alleen een me relkoppel twlnkeleerde hun lied boven de devotie uit. De twee coupletten van het Wil helmus werden schuchter en soms omfloerst meegezongen. Na afloop van de plechtig heid vond een herdenkingssa menkomst plaats ln dc Grote Kerk. Burgemeester Scheeres, als eerste spreker, memoreer de dat onze bevrijding over schaduwd wer47d door de vele landen die nog steeds ln oorlog zijn en door de regimes die hun onderdanen niet ln vrij heid laten leven. De heer P. W. Hordijk, oud burgemeester van Naaldwijk maar beter bekend ln Schie dam als „Peter Noord" tijdens de bezetting, stelde dat „in on ze herinnering de eerste oor logsjaren zijn vervaagd. Niet gelijk kwam het verzet op gang, eerst later werd dat ver zet massaal". Uitvoerig memo reerde hij datgene wat ln het verzet is gebeurd. Na zijn"toespraak bracht het Koninklijk Schiedams Man nenkoor „Orpheua" de impo sante, maar moeilijke solda- tenmis van de Poolse compo nist Bobualov Martlnu ten ge hore. Het koor werd begeleid door de leden van het Amster dams Begeleidlngsorkeat. De solopartij werd overtuigend gezongen door de bariton Frans Huyts. Richard Ram di rigeerde het geheel. De waardige en stijlvolle bij eenkomst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. SCHIEDAM Het was geen Zweeds wittebrood, maar een prachtig volkoren vloerbrood, dat zaterdag op de broodbak wedstrijd van Molen de Vrij heid tot beste brood werd uit geroepen. Tientallen mensen namen die dag een kijkje in de 200 Jaar oude molen of waag den zelf een gokje achter de kneedtafei. De hele dag werd er In de grote benedenruimte van de molen aan de Noord- vest aan een lange tafel ge kneed, met meel en gist ge werkt, gebakken én gegeten. Meneer A. van der Ende, een vijfentachtig-jarige stadgenoot, was één van de ongeveer der tig deelnemers aan de Jaarlijk se broodbakwedstrijd. „Ik doe mee met een wit- en een rog gebrood. Heb ik hier gebak ken. En heb een aantal .bolus sen' gemaakt, heerlijk. Die zijn allemaal al op," aldus de ama teur-bakker. Ook burgemeester R. Scheeres kwam met een eigengebakken brood langs. Bij jurering kwam •het broodje eruit als een mid denmoter. „Maar het was mijn eerste eigengebakken brood," aldus de burgervader over zijn bruin' dat volgens de jury lan ger In de oven had gemoeten én wat langer gekneed had moeten worden. De jury werd gevormd door bakker Van der Waal uit Rijs- oord, dé ervaren-amateur bak ker mevrouw Jongepier uit ;r. Schiedam en één van de j Schiedamse molenaars. De Stichting Molen dé Vrijheid or ganiseerde de wedstrijd in S§K menwerking met dé Stichting Schiedamse Molens. Er warén twee categorieën: Volkoren-^ brood'en een fantasiebrood"-1' met als thema 200 jaar Moleri de Vrijheid. De uitslag van de* volkoren-wedstrijd was als :-5' volgt: 1. Heer Meineri uit Zaan dam, 2. Mevrouw Verdorik,'<rf Schiedam, 3. Mevrouw Vene^' ma", Schiedam. In de 200 jaar Molen de Vrfj5? heid-categorle werd vooral naar het uiterlijk van het brood gekeken. Er was een heiége- bakken molen' bij, rholëristeën- koekjes, koèk met inscriptie';'' brood met vruchten'of brood op een bakplaat. De jury over dé keuze: „We hebben gekozen op uiterlijk."-' Het meest originele baksel heeft gewonnen." Mevrouw Laurens uit Schiedam viel dé eer toe. Zij'vervaardigde een3 rónd uien/kaas brood, waarin zij dé afbeelding van de wieken verwerkte. Meneer Schilkhulj- sen uit Rotterdam, won de tweede prijs met een heel groot eetbaar brooddeeg op een bakplaat. Hij beelde de Vrijheid uit. Mevrouw de Jager uit Schiedam maakte een rond brood, versierd met vruchten. Vóór haar was de eerste prijs. SCHIEDAM „Wij betreuren „het deze twee zaken door el- kaar te hebben gegooid," schrijft het'Schiedamse Anti discriminatie en Anti-fascisme (Comité aan de gemeenteraad. Een week eerder had het ADAF-comité er bij diezelfde raad op aangedrongen een krachtig protest in te dienen bij de Westduitse ambassade tegen... het bezoek van presi dent Reagan aan een SS-re- unie in Nesse Iwang-Altgëu... „Een sympathieke zet van het comité, alleen niet al te,nauw-: keurig. In de meest recente 'l brief schrijft tiet comité wat fiet eigenlijk bedoelde:, een pro-1 test, én tegen de bewuste SS- reönie én tegen Reagan3 be zoek aan de militaire begraaf plaats in Bitburg (waar en kelp tientallen ex-SS'ers begraven liggen). Y SCHIEDAM Aan het eind van de fraaie en indrukwek kende tentoonstelling "1940 - 1945 - 1985", in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat wordt de bezoeker de vraag gesteld: "Waartoe hebben die jaren geleid?". Een vraag die schrijnend wordt beantwoord door het gigantische taken in de bovenzaal aan het plafond van Yoko Ono en John Lennon: "War is over". De expositie, die als ondertitel heeft "Oorlog en verzet en de veertig Jaren daarna", geeft een overtuigend beeld van vijf- en-veeritg jaar strijd tegen al les wat de menselijke waardig heid maar krenkt. In de bene denzaal zijn aangrijpende fo to's te zien over de oorlogsja ren In Schiedam: "De wachten de mensen voor de gaarkeu ken, de politie op de uitgestor- ven Hoogstraat, maar ook de houten schoenen van een kind. het lantaarntje gemaakt uit een cacaoblik en de radio verstopt In een oude stofzuiger". Her kenbare zaken, zeker voor ouderen. De schilderijen van Else Berg en Mommie Schwarz, beiden vermoord In Auschwitz, later* diepe indruk achter. Wie doorloopt, wordt opeens! geconfronteerd met het verzat van de vrijheidsstrijders In La- tijns-Amerika bij monde van de dichter Pablo Neruda. Maar ook aan de wederopbouw Isï aandacht besteedhoe de Schiedamse Gemeenschap weer leven Inblies In het cultö- rele wereldje. j De Schiedamse kunstenaars": zijn eveneens vertegenwoor-J digd met hun niet uitgevoerde project "Oud Schiedam" van vfak na dé oorlóg. Een deel i van het topografisch werk ia| tentoongesteld Van veel tatpre datum Is het werk van Joop van Meel, Clara de Jong, Harry Visser en Jan Baptl9te de win ter. Elk gééft op eigen wijze het verschijnsel macht/onder drukking, de kwetsbaarheid van de mens, weer. Allen latfcn een grote mate van beklem-» mlng en onzekerheid achter Het Stedelijk heeft een ten- toonstelling in huls, die tot 17 juni duurt,-waarmen vaak bót- nen moet wandelen en lang over na moét denken? -I - 'i- ,v4 i HOEK VAM HOI I AMfVMA nrnnramnu^ HOEK VAN HOLLAND/MAAS- SlUIS/VLAARDINGEN/SCHIE- DAM De omroepvereniging VARA wil In eep aantal regio's, waaronder het Waterwegge bied, een jongerenafdeling op zetten. Dit vanwege het telt dat zich in 1984 opmerkelijk veel1 jongeren als lid hebben aange meld. Om hun invloed op de programmering 'van radio en! televisie tot zijn reicht te later! komen is! aldus een VARA-! j persbericht, een Jongerenafde ling gewenst. Voor Schledanv Vlaardlngetv Maassluis, Main land en Hoek van Holland dtent als contactpersoon: Hans Vfer- llnde, llsztpleln 193, Schie dam.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1