Gemeenteraad laks in bouw n SC. ha: nd aa| 9 Raadslid Van der Lugt moet weg bij Passage Medewerker m/v Een dag zonder krant is een minister zonder portefeuille. Doek valt voor het slachthuis Juwelen gestolen Kortaf IROEST VASTGOED® Schiedam Bekendmaking I MAKELAARDIJ BV.Rgj f IS isist Bliksem treft vrouw Fietser beroofd §IKS# V.: If jjj Hans van Kleef (PvdA): "Je kunt roepen dat het alle maal puur slecht is wat 'die woning corporaties doen, maar intern valt meer te berei ken". Ruim een jaar na het Vernietigende rapport "ivan de Nationale Wo ningraad over wanbe leid bij de vijf Schie- jdamse woningbouwver enigingen wordt de .werkelijke omvang van )de schade pas goed dui delijk. Niet alleen ver dwenen in de vooraf gaande jaren miljoenen 'guldens teveel in zak- ;;ken van aannemers, nu ;blijkt ook de financiële positie van tenminste ;twee verenigingen vol ledig te zijn uitgehold. ;Een strop voor enkele duizenden huurders en jstraks wellicht voor al- je Schiedammers. Spoe dig zal in de gemeen teraad een felle discus sie losbarsten. Maar is dat niet al veel te laat? ;Heeft CPN-raadslid Eef -Collé gelijk als hij zegt dat "de gemeenteraad ;;na het verschijnen van ::het Woningraadrapport ;de ogen heeft gesloten" :;en "de plicht heeft ver haakt de woningbouw verenigingen compleet door te lichten"? Over die vragen praat onze verslaggever BART •VAN LEEUWEN met •een raadslid uit de op- jpositie (Reijnhout van •D'66) en een raadslid ;uit een coalitiepartij •(Van Kleef van de -PvdA). Adri Reijnhout (D'66)„Óf de zaken zijn niet goed doorgei ekend, óf het college heeft de feiten niet gemeld." Handjevol Gemeentelijk Woningbeheer vrijdag 17 mei gesloten. Eigen schuld Inspraak College blijft voor uittreding Aangehouden Autokraak Heterdaad Nutsbedrijven Dat kan in Maassluis-west nabij- een schitterend winkelcentrum, op 20 minuten filevrij rijden van Den Haag en Rotterdam. Daar worden op dit moment 9 tweekamer en 2 driekamer Premie-A appartementen gebouwd-71 fVraag gratis dokumentatie e 0 1 onze minicomputer In verband met uitbreiding van de werkzaamheden wordt op de Afdeling Algemene Zaken gevraagd een die zal assisteren bij het berekenen van wethouders-cn waterschapspensioenen ten behoeve van een deel van onze cliënten. Tevens zal hij/zij assisteren bij de produktievcrwerking van de administratieve dienst verlening die ten behoeve van onze cliënten plaats vindt De werkzaamheden geschieden met behulp van een IBM -34 en -38 computersysteem. Deze functie omvat afwisselende werkzaamheden, die in een klein team van medewerkers worden verricht. Functie-eisen: -Opleiding HAVO aangevuld met PD en MBA - Goede verbale aanleg -Inventiviteit - Bij voorkeur ervaring met geautomatiseerde administraties. De salariëring is afhankelijk van leeftijd en ervaring. De secundaire arbeidsvoorwaarden zijn nagenoeg gelijk aan die bij de overheid (onder andere deelname Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en ziektekosten voorziening IZA). Kandidaten moeten woonachtig zijn te 's-Gravenhage of naaste omgeving danwel bereid te zijn zich daar te vestigen. Sollicitaties kunnen binnen veertien dagen na het verschijnen van de oproep in dit blad worden gericht aan de afdeling personeelszaken van onder vermeld kantoor. DINSDAG 14 ME11385 'Wij zijn te goed van (vertrouwen geweest' SCHIEDAM "We zijn te •goed van vertrouwen ge dweest," zegt Adri Reijenhout, gemeenteraadslid voor D'66. ïlij is verbijsterd over het -nieuws dat de reserves van ISchiedams grootste woning bouwvereniging, Volkshuisves ting. volledig zijn uitgeput. ."'Onaanvaardbaar en ook onbe grijpelijk," vindt de demo craat. Hij eist een grondig,on; 'derzoek naar de oorzaken, "maar vraagt zich tegelijker, •tijd af hoe dit zo lang voor de buitenwereld verborgen heeft •kunnen blijven. "'Ik snap niet dat ik dat als •raadslid nu pas hoor. Bij de ^gemeente moet de slechte fi nanciële positie van de Vereni ging Volkshuisvesting al jaren "bekend zijn. Volgens de wet dien? woningbouwverenigin- gen el'- jaar een financieel ver- ;slag ..aar burgemeester en "wet!ouders te sturen. Deskun- digen rekenep dat dan door. Er zijn maar twee mogelijkheden: 'óf-dat doorrekenen is niet goed gebeurd, óf het college heeft de l feiten niet gemeld." De zaak kwam aan het rol- len tijdens de laatste vergade- ring van de raadscommissie voor Stadsvernieuwing, waar in in problemen rond het renove* ren van 135 huizen van de Ver- eniging Volkshuisvesting wer- -» den besproken. Omdat het rijk daarvoor te weinig geld be- schikbaar stelt, vroegen de huurders of hun wonlngbouw- vereniging éen bijdrage kon le- veren. Wethouder Van Tilborg wees toen op de lege reserve- pot van'de vereniging. :J Voor Adrie Reijnhout doet - die mededeling de deur dicht, ij "Volkshuisvesting heeft geen cent meer en dat terwijl zij zo- ij vee! nieuwbouw in haar bezit -heeft. Met andere woorden: de vereniging kan niets extra's meer doen voor haar huur ders. Straks gaat ook het on derhoud van de huizen er nog onder lijden. En ik moet er niet aan denken dat de vereni ging failliet gaat. Dan zit de gemeente met de verliezen." Volgens Reijnhout heeft de gemeente sinds de verschij ningvan het beruchte-Woning- raadrapport "een morele plicht jegens de huurders om schoon schip te maken". In fe bruari 1984 bracht de Wonin graad wanbeleid bij de wo ningbouwverenigingen aan het licht De gevolgen zijn bekend: de directeur van de werkmaat schappij (de SSSW) werd ter zijde geschoven en Cees Ham mings, werknemer van de Wo ningraad, kreeg het roer in handen. Maar rond de gemeente bleef het stil.' De wethouders wezen iedere gemeentelijke verantwoordelijkheid voor het- drama van de hand. Slechts een handjevol raadsleden vroeg om harde maatregelen. Wel zou de gemeente voorlopig geen nieuwe huizen meer aan één van de woningbouwvereni gingen overdragen. Het toen malige bezit van de verenigin gen, 4.000 nuizen, bleef onaan getast Reijnhout: "Als woningcor poraties zich niet aan de re gels houden, kan volgens de wet alleen de minister maatre gelen nemen. Maar dan moet hij er eerst achter komen hoe de vork in de steel zit en da' had de gemeente hem kunnen vertellen. Dat is niet gebeurd." Het D'66-raadslid kwam overi gens zélf in actie: hij stuurde het Woningraadrapport naar de officier van justitie, tot dus ver nog zonder resultaat. Hans van Kleef, PvdA-raads- lid, geeft een verklaring voor het feit dat Schiedam niet me teen de bus naar Den Haag nam. "Wij wisten dat we bij staatssecretaris Brokx niet hoefden aan te kloppen. Die draagt de Nationale Wonin graad en woningcorporaties op handen. Hij treedt daar maar zelden tegen op. alleen in Bre da en Heerlen heeft hij eens zijn nek uitgestoken." Ofschoon Van Kleef erkent dat "de gemeenteraad als ge heel het erbij heeft laten zit ten", meent hij dat achter de schermen individuele raadsle den en wethouders "er flink aan hebben getrokken. Kijk, je kunt nadat wanbeleid aan het licht is gekomen twee dingen doen. Je kunt roepen dat het allemaal puur slecht is wat die woningcorporaties doen, maar dan trekt iedereen zich terug op zijn eilandje zonder dat er iets gebeurt Maar intern valt er meer te bereiken." Met het niet langer overdra gen van nieuwbouwwoningen aan de woningbouwverenigin gen worden deze pijnlijk ge troffen, aldus de socaal-demo- craat. "Dat is eigenlijk de eni ge maatregel die de gemeente kan nemen. Dat is de duim schroeven aanzetten, zo dwing je ze tot beterschap." Uitgere kend één van öj gezonde ver enigingen, Schiedam Vooruit. Het Gemeentelijk Woningbeheer. Noordvest 18, zal vrijdag 17 mei (de dag na Hemelvaartsdag) de gehele dag voor het publiek gesloten zijn. Voor dringende woningklachten die dag kan tele- foonnr. 26.85.78 worden gebeld. Schiedam. 14 mei 1985 Directie Woningbeheer is overigens tot dusver het zwaarst getroffen (nieuwbouw Mariastraat). Hans van Kleef heeft een uit gesproken mening over de vraag hoe de woningcorpora ties in het slop zijn geraakt. "Veel van hun hulzen zijn erg slecht. Ze hebben jarenlang een politiek van pappen en nat houden gevolgd. Zo nu en dan werd er eens een dakraampje vervangen, maar behoorlijk onderhouden werden de wonin gen niet. Het is net als met een auto: als je roestplekjes altijd maar laten zitten, is 'ie opeens doorgerot". De PvdA-er wist persoonlijk "al een hele tijd" dat de Ver eniging Volkshuisvesting door haar reserves heen was. Dat dat nieuws voor Reijnhout on langs als een donderslag bij heldere hemel kwam vindt hij "Reijenhout's eigen schuld. Hij had toch simpelweg een finan cieel staatje kunnen opvragen, bij de SSSW (werkmaatschap pij van de woningcorporatie,*;) of bij de gemeente...?" Eensgezind zijn Reijnhout en Van Kleef als de vraag wordt gesteld: moet de ge meenteraad voortgaan op de huidige weg of de zaken nu harder aanpakken? "Het kan zo niet doorgaan." is de geme ne deler. Beide raadsleden denken er hard over om in het uiterste geval - de 4.000 corporatiewoningen over te he velen naar het Gemeentelijk Woningbedrijf. Zij lijken het vertrouwen in -1e verenigingen verloren te hebben. Noch Van Kleef, noch Reijnhout gelooft dat hun "no bele" voornemens om te fuse ren en bewoners meer in spraak te geven (zoals de cor poraties onlangs nog aankon digden) ooit uitkomen. Reijn hout heeft nog een extra noot op zijn zang: "De informatie die raadsleden van wethouders krijgen moet beter worden. Ik wil niet weer het bos in worden gestuurd." SCHIEDAM - Getrofr fen door de bliksem Is een 25-jar(ge Inwoonster van Schiedam in het Schieland ziekenhuis op genomen. Het ongeval vond zondagavond plaats rond half zeven, Tijdens een onweersbui wilde de vrouw een vlag strijken die in de mast naast haar tuinhuis op het volkstuinencomplex Vijfsluizen wapperde. Ze klom op een trap die te gen de vlaggemast stond. Juist op dat mo ment sloeg de bliksem in de mast en werd de vrouw ook getroffen. De ontlading zorgde voor enkele ernstige brand wonden aan de benen van de vrouw. Ze werd met een ambulance van de GGD naar het zieken huis vervoerd. SCHIEDAM Schiedam blijft vasthouden aan het uit treden uit de Brandweerge meenschap Noordelijke Dctta. Onder protest heeft het college van Burgemeester en Wethou ders zich neergelegd bij de af wijzing door Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland van het besluit om uit te tre den. Ook vlaardingen heeft een afwijzing ontvangen. „Hier komen we nog op te rug", zo sprak burgemeester Reiner Schceres gisteravond ln de gemeenteraad. "Onze motivering om uit de gemeen schap te stappen blijft lijn recht overeind. De burgemeester kwam tot zijn uitspraken na opmerkin gen van de CDA-fractievoorzit- ter Plet Roosen. Die vond dat het college haar besluit om uit te treden, moest intrekken ge zien het standpunt van GS. SCHIEDAM Een 13-jarige fietser is op brutale wijze van zijn vervoermiddel beroofd. Vier ongeveer achttienjarige jongens hielden de Schiedam mer staande op de Branders- brug. Zij duwden hem van de flets en namen deze eenvou digweg mee. Het slachtoffer raakte niet gewond. Van het viertal ontbreekt elk spoor. SCHIEDAM De gemeente raad heelt gisteravond de knoop voor het slachthuis doorgehakt: op 1 april volgend |aar vait definitief het doek. Al leen de CPN-fractie, twee man sterk, stemde tegen het voor stel. Eef Collé zette namens de communisten vraagtekens bij de overname van de Inboedel door een Rotterdams slacht huis. „We hebben het slachthuis voor een habbekrats overge daan," aldus Collé die enkele fikse investeringen in het verle den ter sprake bracht. Zo is er een zogenaamde "hangbaan" aangekocht die vier ton heeft gekost en nog lang niet is af geschreven. Met de verkoop van hel slacht huis ziet Cor van Tilborg, de verantwoordelijke wethouder, een mogelijkheid van de "so res" van het huis af te komen. Oe 75.000 gulden die de ge meente er op toe legt, is vol gens hem de ..prijs die we be talen voor de sluiting. Dat doet pijn." Om het slachthuis te behouden moet de gemeente op korte termijn voor miljoenen investe ren. Dit krachtens een nieuwe EEG-richtlijn. Volgens Collé duurt het nog jaren eer dat de EEG-richtlijn daadwerkelijk van kracht wordt. Tevergeefs pleit te hij voor een maand uitstel van de beslissing om het slachthuis te sluiten. SCHIEDAM Jos van der Lugt, het omstreden gemeen teraadslid, zal moeten aftre den ais penningmeester van het Passage theater. Op voor stel van drie van zijn vroege re partijgenoten, de PvdA'ers Yvonne Siljee, Gé Brouwer en Jaap de Jong, ging de ge meenteraad gisteravond una niem akkoord met een voor stel om Aad Wiegman (PvdA) aan te stellen. Van der Lugt vertegen woordigde de gemeenteraad in het Passage-bestuur. Al geruime tijd is hij echter niet meer op de gemeenteraads vergaderingen verschenen. De drie socialisten vinden dat Van der Lugt, die een "eenmansfractie" zegt te hebben, geen binding meer heeft met de raad door zijn constante afwezigheid. „We willen vooral geen discussie over het functioneren van Van der Lugt," aldus Gé Brouwer namens de drie ini tiatiefnemers. Hoewel Wiegman in het verleden, en op de achter grond, bekend stond als voor stander van sluiting van het Passagetheater, is zijn be noeming volgens Brouwer geen teken dat de PvdA het beleid van het theater ter dis cussie wil stellen. Volgens een woordvoerder van het theater is Van der Lugt uiterst actief als pen ningmeester. Soms staat hij bij de ingang de kaartjes van het publiek te controleren. In de korte discussie over het voorstel sputterde alleen de CPN enigszin;- tegen. Ul- ferd Bruseker vond dat het voorstel, veel te laat ^was ingediend. SCHIEDAM Een grote hoe veelheid juwelen is ontvreemd uit een woning aan de Burge meester Verveenstraat. De die ven gingen aan de haal met honderd rijksdaalders. Om bin nen te komen werd een raam ingegooid. De waarde van de buit is onbekend. Vijftig piquetten vormden de Vier Jongens van 14 tot 16 jaar zijn door de Schiedamse politie aangehouden. Het viertal wordt verdacht van baldadig heden op het Stationsplein. Surveillerende agenten zagen hoe de jongens in de tunnel 'onder de spoorbaan met vuil niszakken smeten en bloem bakken van een kiosk omver wierpen. Met een proces ver baal op zak konden zij naar huis. Uit een geparkeerde personen auto aan de Broersvest zijn een autoradio en een cassette recorder gestolen. Het slot van de wagen werd geforceerd. Oe schade bedroeg zo'n negen honderd gulden. De bult had een waarde van enkele hon derden guldens. bult van een diefstal van een bouwplaats aan de Bouwmees- terweg. De meetpaaltjes had den een waarde van 170 gul den. De eigenaar schatte de schade op bijna zevenhonderd gulden omdat werknemers op nieuw meetwerk moeten ver richten. Met de buit nog op zak is een dief door de Schiedamse poli tie in de kraag gevat. De 24-ja- rige Rotterdammer had de achterlichten van een vracht wagen aan de Strickledeweg afgeschroefd. Dit gebeurde op zaterdagochtend om ongeveer zes uur. Op Hemelvaartsdag (aanstaan de donderdag) en Tweede Pinksterdag 27 mei zal er door de Schiedamse nutsbedrijven geen huisvuil worden opge haald. De diensten worden ver schoven naar respectievelijk 20 en 30 mei. Vanaf 345? p.m. je eigen §s twee-kamer appartement ACCOUNTANTSKANTOOR VAN DE VERENIGING VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN NasMMlMn 12, Postbuti 304JJ, 2500 GK YGravenhagc. Telefoon 070» 624721. Kastanjehof 8-10,3155 SN Maasland tel. 01899 -11011* HET VRIJE VOLK schiedam

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1