Distilleerderij en open voor publiek Historisch pand staal te verpauperen voor kritiek Wal is ervoor geschapen Acht teams bij 'buurtvoétbal' Noord op zomerkamp naar Boxtel Gemeentewerken boekt record-omzet frestofVint - i If "s Gravenlandse polder loopt vol' HutotomÊimfOJIS iöf& llilSI Spf .(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Via de rechtbank wil de SSSW een huurverhoging af dwingen voor woningen in Schiedam West. Het gaat om dertig van de 213 St. Jozef-woningen die in 1981 na een reno vatie zijn opgeleverd. De bewoners weigeren een huurverhoging van zo'n 75 gulden per maand. Zij worden daarin gesterkt door een -uitspraak van de huurcommissie. Volgens de huurcom- missie had de SSSW, het werkapparaat van de vijf Schiedamse wo ningbouwverenigingen, nooit een verhoging in mogen voeren omdat de renovatie nog niet klaar is. De huizen vertonen tal van gebreken. On derhandelingen (met de gemeente) over een aanvullende renovatie zijn nog in volle gang. Biridend Onbekend Duiven-Calcutta 0Mmm Een dia blijft een dia, maar een foto kun je overal mee naar toe nemen.Voor f0,95 wordt uw leukste dia een foto die kilometers lang meegaat Formaat tot 9 x 13 cm. Groter kan ook, maar kost ietsje meer. Afgedrukt door Presto Print dus kleur en kwaliteit krijgt u nergens beter. Kom snel naar uw Presto Print fotovak- man,, want dit aanbod ffMBWSBBl is tijdelijk. Ongelooflijk goed in kleur- ËMGR. NOLENSLAAN 600 SCHIEDAM TEL. 010-739345 voor exclusieve herenkleding - herenmode HET VRIJE VOLK WOENSDAG 15 ME11985 l-X SCHIEDAM Hoewel de belangstelling voor het Paus-bezoek beneden de maat is. gebleven, is er een enorme belangstelling voor een speciale "Paus-zegel" die ook de Stadspost Schie- dam/Vlaardingen uitgeeft. De zegel, die in 80-, 100- en 115- cents uitvoering te krij gen is, laat de beeltenis van Johannes Paulus de Twee de tussen twee kerken zien. De eerstedag-enveloppen. vijfduizend in totaal, waren binnen een mum van tijd uitverkocht. Inmiddels is de zegcl aan haar tweede druk toe. Dé Stadspost gaf eerder een zégel ter gelegenheid van de. Elfstedentocht uit. speeld wordt van 20 tot én met SfijS 23 mei en op 29 en 30 mei. De "vS wedstrijden beginnen telkens f jïö om zeven" uur. Op 31 mei wordt ter afronding van het ff sportieve evenement een slot-:. feest gehouden in wijkcentrum de Blauwe Brug. Bij die gele- -s genheid zal een band optre-, .f5> den. De wedstrijden vinden 2* plaats op het terrein van DHS aan de Schiedamseweg. eS De SSSN heeft vrijwel zeker -Si SVV-voetballer Leen Warna V gestrikt voor het verrichten van, ÜJJJ de eerste aftrap. ••••'- SCHIEDAM Acht teams doen mee aan een "buurtvoet- baitoernooi", dat maandag avond begint. De organisator, dé Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord (SSSN), heeft de volgende elf tallen kunnen inschrijven: DHS (de enige deelnemende be staande voetbalvereniging), Kethel-Oost, Tuindorp, Vereni ging van Huiseigenaren Woud- hoek, Scheepsgilde Boys, Royaardsplein, Noordelingen en Groenoord-Zuid. Het toernooi wordt in zes avonden afgewikkeld. Ge- SSSW wil huren via - 'r-- Al. j Rechtbank verhogen De beslissing van de huur- eomiriissie is alleen nog via de rechtbank aan te vechten. De SSSW heeft de zaak inmiddels aanhangig gemaakt bij de Schiedamse kantonrechtbank. De bewoners moeten begin vol gende maand met een ver weerschrift komen. Na elke renovatie is een wo ningbouwvereniging gerech tigd eén jaarlijkse huurverho ging in te voeren. De SSSW wilde detarieven in 1983 op- schroeyen maar kreeg tegen stand van enkele bewoners die daarop .de huurcommissie in schakelden. SCHIEDAM Voor het eerst in hun bestaan openen twee Schiedamse distilleerde rijen hun deuren voor het pu bliek. In het kader van de Mo- lenmaand kunnen jeneverlief hebbers een kijkje nemen in de keukens van de UTO en Dirk zwager, twee meer dan hon derd jaar oudé bedrijven. De open dag, is komende zaterdag tussen twaalf en vier uur. Geïnteresseerden zullen wel eerst langs molen De Vrijheid moeten om een toegangsbewijs voor de distilleerderijen te ha len. Een origineel jeneverglas dat tegen betaling van 2,50 te verkrijgen is, geldt als toe gangsbewijs! -Voor zover bekend bij de or ganisatie, is het "uniek" dat de distilleerderijen publiek toela ten. De beide bedrijven krijgen wel regelmatig bezoek van groepen op afspraak. SCHIEDAM Ongeveer naar do Autotron, het Vogel dertig kinderen kunnen mee park Oisterwijk en de stad Den met het jaarlijkse zomerkamp Bosch staan op het program van de Stichting Samenle- ma. Deelnemers moeten zich vingsopbouw Schiedam Noord vóór 31 mei hebben aangemeld (SSSN). Als pleisterplaats is bij de SSSN in de Blauwe dit keer de Heesmanshoeve in Brug, tel. 70.12.67. Het kamp is het Brabantse Boxtel uitverko- in de week van 20 tot en met 27 ren. Ondermeer uitstapjes juli.' Bewoners van dertig woningen in ondermeer de Anthonie Muysstraat (foto) zullen een beslissing van de huurcommissie voor de kantonrechtbank kracht bij moeten zetten. De SSSW wil de huren verhogen, de commissie en de bewoners willen daar niets van loeten. door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Opnieuw dreigt een historisch pand door verwaarlozing te gronde tc gaan. Het huis op de hoek Dam/Oude Sluis, waar tot voor enige tijd dansschool Ha- jee. gevestigd was, verkeert in diep verval. De situatie is zo ernstig, dat omwonenden de si tuatie gevaarlijk beginnen te vinden. Dat geldt vooral voor buurman Victor Leene. wiens prachtig gerestaureerde win kel tegen de bouwval van Ha- jee staat aangebouwd. Hij vond al eens een omgevallen schoorsteen pp zijn dak. Lecne is razend over de ver waarlozingvan het belendende pand. Hij is. een liefhebber van antiek en oude huizen. Nu ziet hij een stukje Schiedamse his torie in elkaar zakken. De schuldige is volgens hem de Firma Dupont, die het pand sinds het faillissement van Ha- jee beheert. Dit Schiedamse onroerend-bedrijf heeft nooit naar het huis omgekeken. Aan onderhoud werd niets gedaan. Nooit zag Leene, dat ingegooi de ruiten of. gaten in het dak hersteld werden. Het gevolg is, dat binnen honderden duiven hun intrek hebben genomen. „De sm - lapperij is enorm," zegt Leene. De vloeren zijn bedekt met een dikke laag stront. En er Mggen overal dode dui ven. Dadelijk krijgen wij nog paratyfus." De vloeren van het ge wraakte pa7id op de hoek Dam/ Oude Sluis liggen be dekt met een dikke laag duivenpoep. Een schan de," vindt buurman Victor Lee ne. dienst 45 formatieplaatsen moest inleveren. Die operatie heelt in 1983 een bedrag van ruim tweemiljoen gulden aan lonen uitgespaard. Redenen te over derhalve voor het feit dat het jaarverslag 1983 pas na anderhalf jaar ver schijnt. ..Zo'n jaarverslag moet" even tussendoor worden ge- maakt," aldus directeur H. G. de Block van Gemeentewer ken. „Als je voor de keuze staat aan het jaarverslag te - werken of een woningbouw project afronden, dan kun je r op je vingers natellen waar de prioriteit wordt gelegd." Vertraging bij het drukken van het jaarverslag noemt De Bock "geen doodzonde. Het is wat vervelend, dal wel. Maar ik ben uiterst tevreden met het ver slag. Het geeft naar mijn smaak genoeg feiten om een - behoorlijk beeld van de dienst Gemeentewerken te krijgen. En ziet het er niet fraai uit?" SCHIEDAM De dienst Ge meentewerken heeft in 1983 een record-omzet van 120 mil joen gulden geboekt. Dat blijkt uit het jaarverslag, dat gisteren is gepubliceerd. De late ver schijning van het jaarverslag is te wijten aan overbelasting van de personeelsleden bij de dienst. Bovendien heeft het - 114 pagina's tellende boek-- werk vier maanden bij de drukker gelegen. De stijgende omzet (in 1982 nog 94 miljoen) heeft te maken met sterk toegenomen activi teit op het gebied van de wo ningbouw en de stadsvernieu wing. De keerzijde daarvan was dat Gemeentewerken ho gere bedrijfskosten moest ma ken. In dit verband geeft het omzetcijfer ook geen indruk van verlies of winst; het laat zien hoeveel geld er binnen de dienst in omloop is. Overbelasting van het perso neel laat zich goeddeels ver klaren door het feit dat Ge meentewerken het drukker kreeg. Daar bovenop kwamen de bezuinigingen, waardoor de „De - huurcommissie vindt, net als de bewoners, dat de wo ningen nog niet klaar zijn en er dus geen huurverhoging kan worden ingevoerd. Die be slissing is bindend", zegt bewo- jjersdoskunüigo Bert van Kan. J;Het is een verstrekkende uit spraak! Een deel van de bewo ners heeft de huurverhogingen al weTbetaatd. Dat moet alle maal worden teruggegeven." Sinds de oplevering van de huizen kampen de bewoners met '-diverse ernstige proble men. Zo zijn de krulpkelders beschimmeld door vocht. De woonellènde bereikte afgelo pen winter een dieptepunt toen deurén en ramen wegens vochtafzettingen vastvroren en nieVmeer open konden. ke en uitgehongerde beesten. Dit is een duiven-Calcutta. Ik ib medelijden met ze." De ergernis van Leene da-" teert al van lange tijd terug. Zelf ploetert hij al dertien jaar om van zijn stérk verwaar loosde pand een historisch mo numentje in het klein te ma ken. Daar oefent hij nu zijn be roep uit: het hérstellen en ver inderen van antieke klokken. Bij de restauratie gaat Lee ne met dé precisie van de klok kenmaker te werk. Hij ge bruikt alleen technieken en materialen die bij de leeftijd van zijn pandje een kleine tweehonderd jaar, maar de fundamenten zijn veel ouder passen. Dansschooleigenaar Willem Hajee verving de prachtige hanebakken in zijn pand door. een staalconstruc tie. Overigens klaagde verleden week maandag de failliete Wil lem Hajee in het TV-program- ma van Karei van der Graaf óók over de wijze, waarop be heerder Dupont zijn pand ver waarloosde. Hij beweert, dat een aannemer het interieur van zijn dansschool rustig kon slopen, zonder dat er een haan naar kraaide. Het pand op de hoek van de Oude Sluis en de Dam is bij veel Schiedammers bekend. Vroeger was er de bekende ra- diohandel Erwig gevestigd, een winkel, waar je nooit klan ten zag, maar die al sinds mensenheugenis bestond. Dat bleek ook uit de etalage, waar tot op het laatst radio's uit het begin van de jaren vijftig te gen prijzen uit die tijd stonden uitgestald. Wol wil reizen r Koortsachtig wordt nu ge- |ocht;naar een oplossing. Er Sestaan. plannen voor een nieu- Jjye opknapbeurt die miljoenen guldens gaat kosten. Onbekend Is wie. dat geld op tafel moet leggen. De SSSW zou al direct na de bouwvakantie met de "rerenovatie" willen beglnnen. Leene wil. dat de duiven ver jaagd worden. „Dit is geen ge schikte plek voor ze om te wo nen. Dat kun je zien aan het ontzettende aantal zwakke, zie- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM VW-direc- teür Ruud Pillard en de or ganisatoren van het Aleida- feest komen binnenkort bijjeen om de kritiek te be spreken, die de feestorgani- saUe op de VW heeft geuit. Hét Aleldafeest bracht afge lopen weekeinde duizenden Schiedam mersop de .been. Dé;.vrijwilligers die het op poten hebben gezet, verwij tende VVV en de Schie damse Gemeenschap be langrijke taken, te laten lig gen op het gebied van "stadspromotie". ;,Onzln," noemt Pillard dat! „Het zou slecht zijn voor het particulier initiatief als del VVV maar alles wat er in de. stad gebeurt voor haar rekening zou nemen." De VVV-dlrecteur heeft zich verbaasd óver de kritiek, te mper omdat hlj/enkele we ken voor het feest een ge sprek had met de organisa toren, waarin daar niets van bleek. „Ik wü nu weleens een toelichting van de heren dié* J>U die dingen over de VW rdepeiu" Vólgens Pillard "ia men niet erg op de hoogte van de taken van de VVV. De VVV is' in de eerste; plaats een verkoopbureau, geen organi- VVV-dircc- teur Ruud Pillard: „De VVV is een verkoopbu reau, geen organisatie bureau." :y;; - SCHIEDAM Burgemees ter Reinier Scheeres verwacht dat het industriegebied 's Gra- vcnlandsepolder op "niet al te lange termijn" zal vollopen met bedrijfsvestigingen. Hij uitte deze verwachting deze week bij de opening van een nieuw bedrijfspand van Inter- pharm. Dit is de eerste vesti ging in het zogenoemde uit breidingsgebied van de polder. Een duidelijke verbetering in de relatie bedrijfsleven/ge meente en een uitbreiding van de werkgelegenheid noemde Scheeres twee resultaten van de "klantgerichte aanpak" van Schiedam. De burgervader noemde in dat verband nieuwe vestigingen van bijvoorbeeld Roscmount, Stork Werkspoor Diesel en.de NAM (Klaverste de). Interpharm brengt 95 ar beidsplaatsen mee naar Schie dam die echter allemaal bezet zijn. Het bedrijf houdt zich be zig met de handel in farma ceutische produkten. IL i ó^jsT ^'■W3hK 'XVv AV De VW-directeur heeft overigens vastgesteld dat het Aleldafeest "geslaagd is. Het was een goeie plek en een goeie braderie, beslist voor herhaling vatbaar." Ook wat de organisatie be treft zal het Julianapark vol gend jaar weer het middel punt worden van een dag vol activiteiten. satiebureau. Wij organiseren geen evenementen, maar brengen zé naar buiten." Ook voor het Aleidafeest heeft de VVV tevoren via "de geëi gende kanalen" reclame ge maakt. „Maar we moeten wel reëel zijn. Het Alelda feest is in de lange Hjst bra derieën in den lande geen uitzondering." HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL.266720

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1