Meer medailles dan crossers I Kant klossen: geduld en goede ogenlodig Jacobs en Van D|jk 'n magistraal duo SSSW gaat stook kosten onderzoeken Dug Out zakt onder uit bil twee bands Sportkledfng gestolen WS4 >vr -y "v'c£: S/;/' Hein •muz. 1 Beeldhouwer Frits Henderickx schudt trots de hand van een der laatste Branders knechten die Schiedam nog rijk is, Jan van Heijningen. De bejaarde ex-branders- knecht had even tevoren de bronzen "Hein" voor de deur van de Korenbeurs mogen onthullen. Druk VLAARDINGEN Juichend gaat één van de deelnemers van de Fiets- cross-wedstrijd zaterdag in Vlaardin- gen over de streep. Tot grote teleurstel ling van de organisatie, de wijkvereni- ging Hoofdstedenbuurt, bleef het aantal deelnemers voor de race beneden de maat. Van de ongeveer twintig ver wachte crossers kwamen er slechts acht op de voor de eerste keer georga niseerde wedstrijd af. „We hebben concurrentie van de wie lerronde, dat kan zo gebeuren," was het commentaar van een van de leden van de wijkvereniging. „Het is voor ons ook dé-eerste keer maar volgend jao.r gaan wé"ër'mee door." De matige opkomst mocht de pret voor de acht doorzettersniet druk ken. Met de nodige durf stortten zij zich in de strijd om zo snel mogelijk het parcours achter de Gruma op het win kelcentrum De Loper af te leggen. Ba lancerend op hun tweewielers vlogen zij over de heuvels, elkaar ternauwer nood ontwijkend. Het geïmproviseerde fietscrosster- rein lijkt overigens geen lang leven be schoren. „De gemeente is van plan er te bouwen. Ik weet niet waar we dan heen moeten," aldus het lid van de wijkvereniging. „We zullen in samen werking met de Fiets cross club Vlaar- dingen moeten uitkijken naar een nieuw terrein." De wijkvereniging raakte aan het einde van de strijd op de tweewielers niet eens alle medailles kwijt. „Er wa ren er negen. Ik heb de deelnemers er alle acht maar één gegeven." Honderden mensen maakten zaterdag van de unieke gelegenheid gebruik om een kijkje te nemen in een van de Schiedamse distilleerderijen. Speciaal voor de rond leidingen hadden zowel de Uto als het bedrijf Dirkzwa ger haar personeel aan het werk gezet zodat de trans portbanden de gehele dag draaiden. Een drukte van belang zaterdag in het heropende Na tionaal Gedistilleerd Museum. Rijnmond-voorzitter André van der Louw krijgt uitleg bij een van de mu- seumvoorwerpen. JP Twee leden van de kantkloskring Waterkant demon streren het eeuwen-oude ambacht. Tijdens de ope ningsuren van dc expositie in het Maassluise gemeen temuseum zijn er constant demonstraties. i Pim Jacobs Louis van Dijk derstatements" ten volle verK dienen. Spel Amerikaans HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANDAG 20 ME11985 t** Vt X x J> 'v ^-t^^AK'fys-,Wjx»' ««Mi» i-" x,V'/>y<,S' ys»i„ .fAlJJ* "V'*' y--^.-'.Zt* 'X (Van eVn onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schie dam lijkt zich niet meer te schamen voor haar donkere verleden als centrum van de je neverindustrie. Op drie plaatsen in dc stad her leefde zaterdag de voor Schiedam zo belangrij ke produktie van 's lands belangrijkste sterke drank. Even voor het middaguur opende André van der Louw, voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond, in het Ste delijk Museum het ver huisde Nationaal Gedis tilleerd Museum. Een uur later werd het beeld De Branders- knecht voor de deur van de Korenbeurs ont huld waarna honderden mensen deelnamen aan rondleidingen door twee grote distilleerde rijen in de stad. De opening van het museum, in een bomvolle aula van het Stedelijk, komt na een periode van enkele maanden waarin de zogenoemde „witte kelder" van het museum volledig werd verbouwd. Het museum huisde voorheen in de „bruine kelder", enigszins verstopt. Deze laat ste ruimte is nu in gebruik als restaurant. „Het is maar goed dat er in die jaren nog geen Dienst Cen traal Milieubeheer bestond", bracht Van der Louw in een toespraak de enorme stank overlast in herinnering die de branderijen vroeger veroor zaakten. „Het zou er slecht hebben uitgezien voor Schie dam dat op een gegeven mo ment volledig afhankelijk was van de drank. Het museum is een waarlijk monument voor het gedistilleerd. Als openingshandeling hief Van der Louw, samen met voorzitter W. Dirkszwager van het Gedistilleerd Museum, een glas jenever. De handeling werd gadegeslagen door zo'n tweehonderd toeschouwers. Een onverwachte drukte die er voor zorgde dat het museum „in groepjes" mocht worden bezocht. In de „wite kelder" zijn vrij wel alle handelbare attributen verzameld, die aan het bran dersverleden herinneren. Dis tilleerketels, overgebleven eti- keten en flessen, diverse soor ten en maten aan vaten, tallo ze kleine voorwerpen. In het museum is een lijst van de voorwerpen verkrijgbaar waarop namen als de putter, graankiembakje, kapsuleer- machine en klopper prijken. Ruim een uur na de opening van het museum, waren zo'n honderd mensen getuige van chi<edffim schaamt zich niet meer voor jenever ,y0/. mm- de onthulling van De Bran dersknecht, het bronzen beeld vervaardigd door Frits Hende rickx. „Hein" staat voor de deur van de Korenbeurs, op de hoek van de Dam en de Nieu we Sluis. Een wat zielig kij kende arbeider die het zicht baar moeilijk heeft met zijn vak. Eén van^ de weinige echte brandersknechten die Schie dam nog telt, Jan van Heijnin gen (80) uit de Gasstraat, viel de eer te beurt zijn vroegere metier in het stralende zonne tje te zetten. Het beeld van Henderickx laat een bran dersknecht zien die een heet- waterkit torst. De brandersk nechten moesten vroeger trap op en trap af met de waterkil die met inhoud zo'n veertig ki lo woog. Zwaar werk en dat straalt af van Heins gezicht. „Wees -zuinig op deze man want hij heeft al zoveel meege maakt", waren de prozaïsche woorden waarmee Frits Hen derickx zijn meesterwerk aan de gemeente overhandigde. „Een noodzakelijk beeld van een noodzakelijk man". Van di verse kanten werd Henderickx gecomplimenteerd met het re sultaat. Bijna nog was de onthulling van de Brandersknecht in hot water gevallen. Na een korte toespraak vergat wethouder Herman Posthoorn (cultuur) Jan van Heijningen voor de of ficiële handeling naar voren te roepen. Ondanks opmerkingen als „kan ik het wel, ik ben zo klein" verliep de onthulling verder soepel en viel het blau we zeil gemakkelijk van de brandersschouders. Meteen na de onthulling van de Brandersknecht leken de bezoekers de smaak flink te pakken te' hebben. De twee dis tilleerderijen die voor het eerst in hun bestaan hun deu ren voor het publiek openden, kregen het druk. Zowel bij de Uto als Dirkzwager kwamen honderden mensen een kijkje in de keuken nemen. Onder be geleiding wel te verstaan. „Ik ben niet bang voor be- drijfsspionage, het gaat om het merk en dat ligt allemaal vast", aldus een van die bege- leiders, J.P. Vlek mede-eige naar van de Uto. „Het is voor ons ook iets nieuws." De bezoekers van de distil leerderijen kregen een uitge breide rondleiding door vrij wel het gehele bedrijf. De Uto had voor deze gelegenheid haar personeel voor een deel aan het werk gezet. Zo konden de jeneverliefhebbers zien hoe de flessen Vlek met honderden van de transportband af kwa men, een kartonnen doos in gingen en werden opgestapeld. Een stukje van het produc tieapparaat dat soms verlek kerd werd bekeken. De „dag van de drank" bleef voor velen gelukkig niet alleen beperkt tot „kijken" naar het rijke vocht. In het stedelijk museum en in restaurant de Noordmolen werd rijkelijk van de jenever geproefd om de feestelijkheden kracht bij te zetten. De bezoekers van de distilleerderijen kregen aan het eind van de rondleidingen drie miniatuurflesjes. Als entreebewijs gold een klein borrelglaasje met daarop het wapen van de stad. „We hadden zin eens iets anders te doen dan alleen maar een kaartje", aldus een gemeente- voorlichter. De glaasjes kon den worden gekocht bij Molen de Vrijheid zodat toch nog even werd aangestipt dat de „jeneverdag" in het teken van de met het nodige succes voortdurende Molenmaand werd gehouden. Iedereen was het wel over eens dat dit deel van de Molen maand in ieder geval de goed keuring kon wegdragen. De Molenmaand wordt komende zaterdag beëindigd met een groots „Molenfecst" dat 's och tends al losbarst. Zakkendra gers zullen dan demonstreren hoe dit vak vroeger werd uit geoefend. De rest van de dag worden talloze activiteiten ge organiseerd waarover wij la ter deze week een overzicht zullen geven. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Beoefenaars van het aloude kantklossen moeten over een grote dosis geduld maar vooral goede ogen beschikken. Dat wordt duidelijk als je de expositie van de Maassluise kantklos kring "Waterkant" in het ge meentemuseum in die stad be kijkt. Met de uiterste precisie wordt het katoen of het linnen in allerhande zwierige vormen gedraaid en geknoopt. Tiental len spelden houden het geheel op een kussen in bedwang, evenzoveel houten klossen bun gelen aan de dunne draden. Het kantklossen bestaat al eeuwen. Het gekloste kant werd gebruikt om de kleding op te sieren. Aanvankelijk wer den alleen "randjes" bij wijze van versiering gemaakt. Later volgden de mutsen, japonnen en het linnengoed. In het museum lieten afgelo pen weekeinde enkele leden van de kantkloskring zien hoe het oude ambacht beoefend dient te worden. Op een kussen worden talloze spelden op dat motief geprikt. De tientallen draden worden vervolgens om de spelden heengeleid en gekruist en ge draaid zodat het geheel in de gewenste vorm blijft zitten. Zo werken de kantklosters lang zaam het motief af. In de vitrine van het Ge meentemuseum zijn voorna melijk de werkstukken van de kantkloskring Waterkant te zien. Zo is er een schaakbord waarvan de witte vlakken zijn geklost. Het bord heeft vieren twintig motleven, elk motief door een ander lid gemaakt. Verder laat de tentoonstelling Ixx 4^.1 4 -V-s? b 'V'WVö kraagjes, onderzetters, sjawls en dergelijke zien. De expositie in het gemeen temuseum duurt tot en met zondag 2 juni. Het museum -s vanaf dinsdag tot en met zon dag van twee tot vijf uur 's middags geopend. SCHIEDAM „Een feestelijke opening en een feestelijk con cert. U besluit vanavond een succesvol toernee en wij open den vanochtend het Nationaal Gedistilleerd Museum in de kelder van dit museum. Bij zul ke gelegenheden hoort een feestelijke dronk, ik nodig u al len uit voor het heffen van het glas in de kelder," zo sprak Clara Stroman, adjunct-direc trice van het Stedelijk Museum afgelopen zaterdagavond. Zij had het tegen het publiek dat In de aula van het museum het optreden van het duo Pim Jacobs/Louis van Dijk had bij gewoond. Na haar opmerkin gen vroeg een der bezoekers bliksemsnel of de dronk wel gratis was. Het antwoord werd overstemd door het gelach en het applaus van de toeschou wers. Applaus dat dikwijls had ge klonken tijdens het indrukwek kende programma van de bei de bekende musici. De heren Jacobs en Van Dijk kunnen er wat van. Zij weten hun publiek op een aimabele wijze te boeien, zijn gewoon zichzelf, nemen in hun kleine toe spraakjes tussen de nummers door geen blad voor de mond en maken onderhuids opmer kingen die de uitdrukking "un- Maar het belangrijkste is en 1 blijft toch hun spel. Muziek op een ongelofelijk hoog niveaus- waarbij hel verschil in aanpak? van de beide heren goed tot'-T z'n recht komt. De uiterst subtiele aanpak varr Jacobs bewijst eens te meerc- dat hij met recht enige tijd geJ leden de Wessel llckenprijs in ontvangst mocht nemen. Louis van Dijk speelt anders. Zijn Vir tuositeit is bijna een tweede natuur geworden. De beide muzikanten hadden ook nog';' eens baat bij de prachtige akoustiek van de museum aula. Juist daarom had het Passage Theater besloten hef optreden daar te laten plaaté vinden en niet in de grote zaal van het theater. '*- Jacobs en Van Dijk mogen dan van elkaar verschillen, samen'; vormen zij een koppel dat een blijmakend programma brengt. Onderhoudend en niet oubollsig en met een magistrale keuze' uit het zo uitgebreide jazz-re- pertoire. Ze zeiden het allebei tijdens hun optreden: „Er zijp maar twee soorten muziek, -goede en slechte." De keus is niet moeilijk gevallen. SCHIEDAM De SSSW gaat onderzoeken of er fouten zijn gemaakt bij de berekening van de stookkosten voor nieuw bouwwoningen aan de Korte Haven en in het centrum. Zij heeft dit toegezegd in een ge sprek met de bewonersvereni ging Schiedam Centrum. De bewonersdelegatie toont zich in haar onlangs verschenen maandblad tevreden met het behaalde resultaat. De schrik sloeg bewoners van de Korte Haven, en ook in de Mariastraat in West, om het hart bij het zien van de eindaf rekeningen over het stookjaar '84. Sommige bewoners moe ten meer dan zevenhonderd vijftig gulden bijbetalen. AI snel maakten ook bewoners van de nieuwbouw in het centrum zich ongerust over hun afrekening gen. Deze blijken nu ook een volgens de bewoners onaan vaardbare hoogte te hebben'. Het onderzoek moet uitwijzen wat de oorzaken zijn van de hoge afrekeningen. Meteen' zulien enkele bouwtechnische klachten onder de loep worden genomen. Het gesprek met de SSSW staat ook op de agenda van de Bewonersvergadering op woensdag 29 mei in het Ste- delijk Museum. Voorafgaand aan de vergadering kunnen de bewoners van een rondleiding door het museum genieten. Het "drieluik" wordt besloten met een bijeenkomst in "Het Land van Belofte", het restau rant in de kelder van het mui seum. MAASSLUIS Inbrekers heb ben voor ongeveer 13.000 gul den aan trainingspakken buit gemaakt in een sportzaak aan de Maassluise P.C.Hooftstraat. De onbekenden zagen kans vla de achterzijde van het winkel pand binnen te komen. Een driedelige uitschuifbarert ladder werd vanaf het dak vën een personenauto weggeno-* men. De v/agen stond gepar keerd aan de Van Lennep- straat. De waarde van de lad der is onbekend. MAASSLUIS In Beweging en Edge of Sundown zijn de namen van twee contrasleren- de bands, die aigelopen zater dag optraden in open jonge rencentrum Dug Out te Maas sluis. Deze manifestatie vorm de een onderdeel van de Zuid- Holland Tour'85. De Zuid-Hollandse Popunie, een overkoepelend orgaan van alle popkollektieven In de ge lijknamige provincie, heeft dit jaar voor de tweede keer een Zuid-Holland Tour georgani seerd. Tijdens dit project spe len in een maand zo'n 40 groe pen op 18 podia. De bedoeling van deze lour, is het publiek te attenderen op de bezigheden van de Popunie en de aandacht te vestigen op het cultureel volwaardig bewe zen fenomeen popmuziek. De prioriteit wordt echter aan de bands zelf gegeven. Gesteund door professionele geluidsmid delen en een begeleidende or ganisatie, wordt hen de kans op populariteit en een prima optreden geboden. De bands worden door het popkoilektief, waarbij zij zijn aangesloten, naar voren ge schoven ais kanshebbers voor deze tour. De podia kunnen uit deze selectie een keuze ma ken, waarvoor zij slechts enke le knaken hoeven neer te tel len. Het tekort, dat navenant twee maai zo hoog ligt, wordt door de Popunie aangezuiverd. Het uit Rotterdam afkomstige elftal In Beweging deed hun naam eer aan, In het sterk naar Funk hellende en met Jazz-invloeden doorspekte re pertoire van deze formatie, za ten voldoende opzwepende componenten om een ontvar - kelijk publiek warme voeten te bezorgen. Helaas. De enige merkbare verschuiving onder een aantal aanwezigen, was het piaatsen van een riante bank voor het podium waardp men onderuitgezakt de deci bels over zich heen liet gaan. Dit bleek voor de band geen. dilemma te zijn. In fraaie en-: spitsvondig in elkaar verweven arrangementen, bracht de groep een puik stukje muziek- makerij ten gehore. De drie sterk aanwezige blazers en het zangspel plaatsten zich niet:, voor het voetlicht, maar maak ten door een uitgebalanceerde berekendheid deel uit van een hecht geheel. De grootte van de band belemmerde enigszins de geluidskwaliteit. De Neder lands gezongen teksten waren spijtig genoeg nauwelijks ter verstaan. De in 1981 in Puttershoek ont sproten vijfmansformatie Edge of Sundown, houdt zich bezig met Amerikaans aandoende' melodieuze rock. Begin dit jaar vond er een ledenwisseling plaats en herschreef men het repertoire. Met zanger Ed Mid delman en bassist Kees Wes- seis," was dit hun tweede optre den in de nieuwe bezetting.^ Het was geen muzikale innova tie wat zij brachten, maar meer een tenacit'eit aangaande hun 'roots', de hardrock. De twee gitaristen gaven elkaar. meC klinkende solo's partij.,Tezar men me) de bassist orider-j- steunden zij de zanger met.de nodige dosis achtergrondvopa- len, wat een welluidend tintje aan hun performance gaf. De groep begaf zich niet dlrektop hoog niveau. Doch de wijze - waarop zij hun intenties tottiit- drukking brachten, waren op recht. René de Heij

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1