Boze buurtbewoners verstoren opening Geen brandpreventie Politiemannen op bezoek in moskee Trambaan in najaar klaar Onduidelijkheid rond renovatie Liduinastraat Collegeleden met Orpheus op toernee Bengaalse vuurpotten aan eind Molenfeest ws Nieuwe moskee (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De gemeenteraadsleden zitten er niet om vliegen te vangen. Zij zijn het die de wethouders aan hun jasje moeten trekken, dat kan ik niet voor ze doen." Met die woorden maakte PvdA-kamerlid Rein Hummel gisteren in Schie dam duidelijk dat de corporatieproblemen in de eerste plaats door de gemeente moeten worden aangepakt. Al beloofde hij zelf op nationaal niveau ook het nodige te zullen doen. Dubbelrollen PvdA-kamerlid Rein Hummel en zijn medewerkster Jet Kleinsma, geflankeerd door Bert van Kan (links) Opkomst De officiële opening van wethouder Zijdeveld stokt, een groep hose buurtbewo ners blok keert de weg die de tunnel in leidt. De bewoners pro testeerden omdat zij hun flat niet meer in of uit kon den omdat de straat opge broken was. FJ F! m f. i f| ?!>l VISWEDSTRIJD ZAKKENDRAGERS MOLENTROFEE MUZIEK AMBACHTEN BRADERIËEN FILM SLOTFEEST fff .1 ik! mi) De geünifor meerde be zoekers wor den bij de deur ontvan gen door het bestuur van de Turks-Isla mitische mos kee. HET VRIJE VO(_K scedam 14 'Raad is er niet om - l vliegen te vangen Dé gemeentelijke verant woordelijkheid op het gebied van' de volkshuisvesting; dat was waar het gesprek tussen 'Hummel en de Schiedamse be wonersorganisatie steeds weer op uitkwam. Daarmee sloot de parlementariër onbedoeld aan bij uitspraken, die twee raads leden onlangs in Het Vrije Volk deden: „We zijn te goed van vertrouwen geweest" (Eeijnhout, D'66) en „De ge meenteraad als geheel heeft het erbij laten zitten" (Van Kleef, PvdA). Het schandaal rond de wo ningcorporaties (verenigd in de SSSW) laaide kort geleden weer op toen bleek dat ten minste twee van de corpora ties met miljoenentekorten In hun bedrijfsreserves kampen. Begin vorig jaar was al vaat komen te staan dat huurders en overheid voor miljoenen guldens benadeeld waren door wanbeleid bij de corporaties. De Nationale Woningraad toonde toen aan dat bouwpro jecten onnodig duur waren uit gevallen. Eén van de leverde bewijzen van wanbeleid, 213 "gereno veerde" huizen aan en rond de Antony Muysstradt, kreeg Ka merlid Hummel gisteren on der ogen. Na de nodige gebre ken te hebben geconstateerd zei Hummel van plan te zijn hierover met de Schiedamse wethouders te gaan praten. HIJ zal zich echter niet bemoeien met het juridische steekspel rond de huurverhogingen, „om de rechtsgang niet te frustre ren". Ten overstaan van vertegen woordigers van bewonersver- cnigingen uit vrijwel alle wij ken verklaarde de socialist dat „de mislukking van de SSSW voor vriend en vijand vast staat en dat kan natuurlijk niet zo blijven". Gezien echter de „overheersende politieke kleur in de Schiedamse ge meenteraad" (rood red.) ziet hij geen reden te twijfelen aan een open en krachtdadige aanpak. „Waar het om gaat is een goed functionerend en deskun dig corporatie-apparaat te krijgen. Voorlopig valt er nog het nodige tevertimmeren. En dan moet de'inspraak van be woners geregeld worden. Het kan niet zo zijn dat goedbedoe lende bestuursleden op hoge toon de zaken leiden, zonder daar in alle opzichten toe in staat te zijn. Daarvoor staan te grote verantwoordelijkheden op het spel." Bijzondere belangstelling toonde Hummel, ex-wethouder volkshuisvesting in Hoens- broek, voor "dubbelrollen"; mensen die zowel met de ge meente als met woningcorpo raties te maken hebben. Hij fronste zijn wenkbrauwen toen hij hoorde dat werknemers van de gemeentelijke accoun tantsdienst jarenlang penning meesters zijn geweest bij de «.•woningbouwverenigingen (een enkele is dat nog steeds).. tm&4„ 'y 't s Vf.s yf/sss vv gsj jA „Daar hebben wij als PvdA jarenlang op gedramd bij de regering, dat er eens een eind moet komen aan de toestand dat gemeentelijke hotemetoten in corporatiebesturen zitten. Het punt is: ze hebben twee petten op en slagen er niet al tijd In te laten zien welke van de twee ze nü weer op hebben. Dat kan leiden tot grote onge lukken, zoals het niet tijdig blijken van financiële gaten. Daarvan zijn voorbeelden te Hummel waarschuwde er nog voor om de corporatiepro blemen niet met "vlotte ad- hoc-opiossingen en kreten in paniek te bestrijden. Die kre ten kunnen reuze interessant zijn, maar je schiet er vaak niets mee op." Met zijn belofte om staatssecretaris Brokx middels kamervragen nog eens aan het Schiedamse bouwschandaal te herinneren, liet hij de bewonersorganisa ties in wijkcentrum De Bever tevreden en opgepept achter. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Boze buurtbe woners hebben gisteren de offi ciële opening van de tunnel in de Nieuwe Damlaan in Schie dam verstoord. Op het mo ment dat een bus met gemeen teraadsleden de timnel in wil de rijden, blokkeerde een tien tal mensen de rijbaan. Wet houder Chris Zijdeveld (Ruim telijke Ordening), die voor de ze gelegenheid achter het stuur van de bus was gekro pen, werd gedwongen naar bui ten. te komen om de actievoer- ders te woord te staan. „Wij kunnen onze woningen niet meer ln of uit omdat alles is opgebroken," zo wierpen de bewoners van de fiat, vlakbij de tunnel, de wethouder voor de voeten. Een samenloop van omstandigheden heeft er voor gezorgd dat zowel het voetpad voor ais achter de flat ligt te wachten op straatmakers. „Mijn vrouw Is al enkele keren gevallen. Bejaarden kunnen er niet meer uit," aldus een actie voerder. Zichtbaar verbaasd door de onverwachte blokkade, zegde de wethouder een overleg toe. Raadsleden die getuige waren van de actie vonden dat er vandaag maar meteen wat aan gedaan moest worden. Na de blokkade, die onge veer tien minuten duurHo «-sn Zijdeveld de opening van de tunnel verrichten door een zwart/geel gekleurd lint '-ï 3- tüimi'A fa? fffip door te "rijden". Een hande ling die eveneens mislukte. Het lint bleek te sterk en moest, omdat het niet brak, de bus in getrokken worden. Vanochtend werd" de tunnel voor al het verkeer geopend waarmee een einde kwam aan de tijdelijke onderdoorgang aan beide zijden van 'de tunnel. De twee tunnelbuizen die tot nu toe werden gebruikt, zijn bedoeld voor de fiets- en voet paden.- Het asfalt zal Iets wor den verhoogd zodat.de helling niet te stijl is. De opkomst van gemeente- «O*;,?/'. *4/9* xtiv raadsleden voor het korte bus ritje viel bar 1 tegen. Slechts dertien, voornamelijk PvdA, politici hadden aan de uitnodi ging gevolg gegeven. Dit stond in schrille tegenstelling tot de publieke belangstelling. Zo'n honderd Schiedammers zagen de half lege bus aan zich voor bijtrekken. Het Is de tweede keer dat Zijdeveld achter het stuur van een bus officieel de tunnel "neemt". Enige maanden gele den reed hij met de commissie Ruimtelijke Ordening met een busje door één van de kleinere tunnelbuizen. In het beginsta dium van de aanleg werd de onderdoorgang gevierd met een wandeling door de blubber van een van de buizen. SCHIEDAM De trambaan naar Woudhoek Noord is op vijf september klaar. Een ge selecteerd gezelschap zal op die dag een ritje met een tram- stel maken over het nieuwe traject. Wethouder Chris Zij develd (Ruimtelijke Ordening) maakte dit gisteravond be kend. Vijf september valt op een donderdag. Het publick zal de vrijdag en zaterdag daarna gratis het ritje naar Woudhoek kunnen maken. De historische Ingebruikname valt net even voor de feestweek in Schiedam Centrum. De gemeente hoopt dat de deelnemers aan een Dahliaconcours in sporthal Margriet de opening feestelijk luister bij zullen zetten. De Nederlandse Spoorwegen doen ook een duit in het zakje. Vanwege de verbouwing van station Nieuwland, welke dan ook gereed is, wordt een treinstel naar Schiedam ver noemd. VRIJDAG 24 ME11985 s SCHIEDAM De bewoners vereniging West vraagt zich af wat er gaat gebeuren met zes tien woningen aan de St. Lidui nastraat. De gemeente wil de woningen collectief renoveren. Vijf bewoners hebben daar be zwaren tegen en stemmen al leen in met een beperkte op knapbeurt zonder huurverho ging. Zij vinden hun woningen nog goed genoeg. Woningbeheer wil zo snel mo gelijk afzonderlijke gesprekken met de bewoners hebben om tot een oplossing te komen. „Wij zijn het met de vijf bewo ners eens dat de woningen nog goed zijn. Er komt echter geen opknapbeurt zonder een huur verhoging," zegt Koos Meul- dijk van woningbeheer. Door vast te houden aan de- huurverhoging gedraagt de ge meente zich in de ogen van be- wonersdeskundige Bert van Kan star. „Er kan toch best een compromis gevonden wor den." In de gemeentelijke plannen liggen de huurverhogingen rond de veertig gulden per maand. Het is de bedoeling dat in juni al met de werk zaamheden wordt begonnen. Een lid van de bewonersver eniging heeft met plakletters de aankondiging van de werk zaamheden op een bord aan het begin van de straat "ge corrigeerd'. Het cijfer zestien (woningen) werd veranderd in elf. i <i SCHIEDAM Het Schiedam se mannenkoor Orpheus is vanochtend vertrokken naar Hongarije, in gezelschap van burgemeester Scheeres en wethouder Posthoorn. Het koor maakt een vijfdaagse trip, waarin het een aantal concer ten geeft. Het belangrijkste concert vindt morgenavond plaats in een stad in de omge ving van Boedapest. Het 130 leden tellende gezel schap (waarvan 60 koorleden) ging om half elf per bus vanaf het Emmaplein naar Schiphol. Als alles volgens plan is verlo pen hebben zij daar om half drie het vliegtuig naar de Hon gaarse hoofdstad genomen. Burgemeester Scheeres is mee als ere-voorzltter van het zang koor, wethouder Posthoorn omdat hij culturele zaken in zijn portefeuille heeft. De reis naar Hongarije gebeurt in het kader van een culturele uitwisseling met het Oostblok land. Twee jaar geleden was een Hongaars dameskoor en kele dagen in Schiedam. Dins dag zullen de Schiedammers alweer thuis komen. SCHIEDAM De Schiedamse Molenmaand wordt morgen af gesloten met een feest dat bol staat van diverse activiteiten op tal van plaatsen in het cen trum. Spectaculair hoogtepunt wordt 's avonds om half elf verwacht, wanneer de gehele Noordvest wordt verlicht met Bengaalse vuurpotten. In de Noordvestgracht wordt vanaf een drijvend podium de hele avond een muziekshow gehou den. Hier volgt een overzicht van de activiteiten: Om half acht in de ochtend vindt aan de Noordvest een visconcours plaats, voor jeug dige en volwassen hengelaars. Daaraan zijn prijzen verbon den. Om half tien wordt het molen- feest officieel geopend bij het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis. Vijftien herboren zakkendragers lossen daar een "traditioneel" vrachtschip met graan. De zakken graan wor den vervolgens met paard en wagen naar moien De Vrijheid vervoerd. Onder leiding van Chiel Mon- tagne strijden leerlingen van de Schiedamse basisscholen in en aan het water van de Noordvest om de Schiedamse Molenmaandtrofee. Sportieve evenementen, van 10-12 uur. Tussen half elf en vier uur tre den twee "Street-parade- bands" op, in de omgeving van de molens. De Big Band van de Streekmuziekschool staat tussen half drie en vier uur op een drijvend podium In de Noordvestgracht te spelen. Tussen twee en drie uur wordt er gevolksdanst bij molen De Vrijheid. Op de Hoogstraat mu siceren de Boerenbiaaskapel en de harmonie Harpe Davids. De gehele dag worden tussen de molens De Vrijheid en De Noord demonstraties van oude moienambachten gegeven. Een sneltekenaar maakt aldaar gratis portretten van voorbij gangers. Gemeente, brand weer en politie staan er met in- 1 formatiekraampjes. Eveneens de hele dag zijn er aan de Hoogstraat en de Park- weg braderieën van winkeliers. I Op de Parkweg wordt tegeiij- kertijd een "moienruiibeurs" gehouden, de "Echte Bakkers" presenteren er bijzondere pro- dukten en na de normale win- keisluitingen is er nog een bar- becuefeest met terrasjes. In de Noordmolen wordt door lopend een dia-serie met ge luld over broodbakken en een film over molens vertoond. Een aantal grote Schiedamse be drijven toont zijn produkten. De muziekshow op het drijvend podium in de Noordvestgracht duurt van half acht tot half elf 's avonds. Die brengt achter eenvolgens het Schiedams dixielandorkest The Funny House Jazz Band en The Clas- sic Illustration, een showorkest uit België, Alle vier molens - worden tegen het vallen van het duister in "floodlight" ge zet. Met Bengaalse vuurpotten, tenslotte, wordt de hele Noord- - vest verlicht, om half elf. !*f.| SCHIEDAM Geen brand preventie, maar bescherming tegen rondvliegende brokken steen. Met dat doel werd giste- .ren; de alarmcentrale in het- Brandweerkantooraan "de Brepdstraat met plastic afge- schermd en "ingepakt". Een wandje, grenzend aan de cen trale, werd gesloopt in. het ka der» van de uitbreiding van de .kazerne. Zodoende moest er gisteren wat"-geïmproviseerd worden. Omdat de oorverdovende her rie van een drilboor Iedere conversatie onmogelijk maak te, werden telefoontjes enkele uren in een andere ruimte beantwoord. Toch keek het centraiepersoneel, dat "de lampjêsMn de gaten moet hou den". tevreden toe bij de hin derlijke werkzaamheden. "Zij hébben er alle baat bij, want door de uitbreiding wordt naast de centrale.een slaapka mer., voor de nachtdiensten ge bouwd. Nu nog moet een cen tralist de hele nacht opblijven. Maar hoe wordt hij dan bij noodgevallen wakker? „We dachten eraan een opkiapbedje neer te zetten, dat automatisch kantelt bij alarm, en dan een waterbad ernaast," grapt offi cier technische dienst F. Schukken., Het vlot overigens aardig met de kazerne-uitbreiding. Naar verwachting vindt de op levering eind volgende maand plaats. i (Van een onzer - 1 verslaggevers) SCHIEDAM Twaalf le den'van het polJtiewijktpam "E" (wijk Centrum) hebben gistermiddag een bezoek ge bracht aan de Turks-Islamiti sche moskee aan de Raam. Om het fraai verbouwde pand eens van binnen te bekijken, maar ook om met bestuursle den van de moskee het isla mitische geloof te bepraten. De bezoekers troffen het; de Ramadan (vastenmaand) Is Juist deze week begonnen en dat leverde stof voor aardige vragen op. ,3cnt overdag niet ontzet tend vermoeid, doordat u 's avonds pas laat eet en met een volle maag naar bed moet?" zo vroeg één van de twaalf keurig geüniformeerde golitiemannen aan voorzitter >z van de Turks-Islamitische vereniging. Zijn bezorgdheid bleek onnodig. „Nee hoor, we zijn daaraan gewend. En bo vendien gaan we na het eten niet direct slapen, maar wo nen we eerst nog een gebeds dienst bij", luidde het ant woord. Andere zaken waar de agenten geïnteresseerd naar informeerden waren het alco- WKwt holgebrulk en de tolerantie je gens mensen met een ander geloof. Op beide punten leek het antwoord hen gerust te stellen. Nee, de islam verbiedt uitdrukkelijk het nuttigen van alcohol. Al voegde voorzitter Öz daar eerlijkheidshalve aan toe dat niet alle islamieten het geloof op dat punt serieus nemen. Een grappende bezoe ker: „Het is ook zo lekker, hè". De humor kwam, zoals dat hoort bij een vriendschappe lijke ontmoeting, vaker om de hoek kijken gistermiddag. Bij voorbeeld toen het moskeebe stuur trots vertelde dat in middels ook Hollanders „het winkeltje in de moskee weten te vinden. Er stapt er zondags wel eens één binnen, die ver geten is boodschappen te doen, voor het pakje boter of suiker." De reactie van één van de agenten was dubbel zinnig: „ik zie je zondag wel!" (gelach). Gemeentelijk migranten- voorlichtster Hanneke Burg graaf vervulde met haar ken nis van zaken een bindende rol in het gezelschap. Zij was het ook die de politiemannen met het moskeebestuur in contact heeft gebracht. SCHIEDAM Er komt, vermoedelijk al binnen enkele weken, een nieuwe moskee aan de Korte Haven. Het gaat om een gebeds ruimte voor zowel Turk se als Marokkaanse Islamieten ln Schiedam, die nu nog gevestigd is aan de Francois Ha- verschmidtlaan. Dat deelde gemeentelijk minderhedenvoorlicht- ster Hanneke Burggraad gisteren mee tijdens het bezoek van een politie- wijkteam aan de Turks- Islamitis-11® moskee aan de P.. x Het aantal moskeeën In Schiedam blijft hier mee op drie. Naast de twee genoemde is er ook nog een moskee voor uitsluitend Marokkaan se mensen. De Inge bruikneming van de nieuwe aan de Korte Haven is gepland kort na het einde van de Ra madan (vastenmaand), half juni.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1