Winkeliers van Broersveld zijn blij met verkeersplan Groepstentoonstelling geeft brede kijk op realisme Schapen gered uit drijfzand Serie van autokraken lukraak Jongen (17) over de kop mwM, Mms. i Bewoners voeren actie tegen staf Drie keer loos alarm in bejaardentehuizen Centaur in Zonnehuis: oprechtë amateurs Kórtaf Peuter zorgt voor brand ws pi- mm (Van een onzer verslaggevers) SjCfflEDAM/VLAARDÏNGEN De regering Lubbers hoeft geen actieve tegenstand te ver wachten bij het invoeren van de,, voordeurdelers- wet in Schiedam en Vlaardingen. -In tegenstelling tot; eerdere voorspellingen, zullen bij-de Schie- damse sociale dienst geen ambtenaren weigeren de ,wet in te voeren. In Vlaardingen was men be gin april al gereed om op de uitkeringen te korten. Kou Ton Brouwer is teleurgesteld in de steun die de amb tenaren in hun acties kregen van de politiek en de vakbond. Landelijk gezien is het verzet een regelrech te flop" De winkeliers aan het Broersveld (foto) zijn blij met het nieu we verkeers circulatie plan. Zij heb ben hun zin gekregen nu de rijrichting niet in de richting van de Hema maar van het Herenpad zal lopen. Parkeren Tanken, snoep kopen maar niet betalen t exposanten, van links naar rechts: Jan van Reeven, Hilbrand Bruining, Tjarko ten Have, Jos Looise, Dik Kats en Aad Hofman. in galerie "de Duig". De Zoomweg in Woudhoek. Enorme stofwolken ver galden in het weekeinde plezier in de tuin voor om wonenden. Deze groeven uiteindelijk een geul in het wegdek om het verkeer te storen. KANTINE BROMFIETS CASSETTE si ^1% HET VRIJE VOLK schiedarii ty&mW, y*m. Verze van socialie J Intussen krijgen de diensten i steeds meer- verhuisberichten binnen van cliënten die daar mee de wet op een legale ma nier willen ontduiken. De eventuele actiebereidheid bij het sociale-dienst personeel kreeg afgelopen woensdag een flinke deuk. Op een landelijke demonstratie op het Haagse Malieveld verzamelden zich hoogstens vijfhonderd mensen. „Wij hadden met ongeveer zes tig mensen, waaronder uitke ringsgerechtigden, verreweg de grootste delegatie," zegt Ton Brouwer, die bij de Schie- damse'sociale dienst een actie groepje voorzit. „Van de negen SCHIEDAM De brandweer moest er zon dagochtend aan is pas Komen om twee schapen en een lam van de ver drinkingsdood te redden. De dieren waren in een pias drijfzand aan de Rietkraag terecht geko men.1 Met het speciale Hulpverleningsvoertuig wisten de spuitgasten de Schaapjes op het droge te krijgen. Vermoedelijk \yas ais eerste het jong ste dier in het drijfzand geraakt. Zijn moeder en vader moeten hebben ge probeerd hun jong te redden waarbij zij zelf yast kwamen te zitten. De Schledamse politie Heeft zondagmiddag in- gegrepen toen een 20-ja- rigë Rotterdammer toe liet hoe zijn herdershond een lam op een grasveld San de Harreweg achter na zat en enkele keren Ijeet. Het lam raakte ge wond aan z'n kop. De po- Htie onderzoekt nog of er sprake is van opzettelij ke ""dierenmishandeling. De agenten werden ge alarmeerd door omwo nenden. i SCHIEDAM Een ware'se rie auto-inbraken kon de Schle damse politie optekenen na het Plnjisterweekeinde. Op zeven plaatsen in de stad bleken ge parkeerde personenauto's doel wit-van dieven te zijn gewor-, den. Deze hadden het voorna melijk gemunt op de radio's en cassetterecorders in de voer tuigen. Bij elkaar verdween voor en kele duizenden guldens aan stereo-apparatuur uit wagens aan ondermeer de Alphons Ariënsstraat, Burgemeester Knappertlaan en de Stadhou- derslaan. De voertuigen wer- den -geopend met een valse sleutel of door het forceren vaneen portier. Uft'een personenauto aan de Rotterdamsedijk verdween een complete tent. 3W-' VLAARDINGEN Een be drijfspand aan de James Watt- weg^fteeft gisternacht bezoek van-Inbrekers gehad. Zij stalen een.,^hoeveelheid schilderijen en -karpetten van onbekende waarde. Een klapraampje werd vernield. bussen kwamen er twee uit Schiedam." Gezien de respons in de rest van het land, raadt Brouwer zijn collega's ten strengste af de wet te weigeren. „Landelijk gezien is het verzet van amb tenaren een regelrechte flop," aidus Brouwer die zich teleur gesteld zegt te voelen in zowel zijn vakbond (Abva/Kabo) als de politiek. „Die hebben ons in de kou la ten staan. Ik had veel meer be trokkenheid verwacht. De vak bond bijvoorbeeld wil juist In verzet gaan tegen de afbraak van de sociale voorzieningen," aldus de ambtenaar. Directrice T. A. van Milten burg Voert onder protest de wet in. „We hebben in mei als directeuren van sociale dien sten in Nederland al kritiek geleverd op dewet Dat had kennelijk geen effect. We moe ten ons beraden over de vraag waarom er niet naar ons ge luisterd wordt." In beide gemeenten stimu leert de sociale dienst het zo genaamde vercommerclalise- ren van het samenwonen. Clienten krijgen een standaard huurcontract. Hiermee kunnen zijn hun-inwoning veranderen in een verhuring. De reacties van cliënten worden verwacht aan het ein de van juni, als de eerste uitbe talingen aan de hand van de nieuwe wet worden gedaan. ,Als je als kind boven de 21 jaar thuis woont met een uit kering, wordt' dat gewoon te duur om thuis te blijven," meent Brouwer. „Ik denk dat het aantal verhuizingen nog wel zal toenemen hoewel het op dit moment geen massaal iets is." Een enquête onder 100 van de 125 personeelsleden wees begin deze maand uit dat 34 Schiedamse ambtenaren de wet wilden weigeren. In Vlaar dingen is nooit sprake geweest van enige vorm van actie te gen de voordeurdelerswet. rP'A SCHIEDAM De winke liersvereniging Broersveld Be langen toont zich uiters tevre den met' het verkeerscircula tieplan dat de 'gemeente heeft vervaardigd. De winkeliers krijgen op 'een belangrijk on-, derdeerhun" zin:'* de winkel straat zal veranderen in een éénrichtlngsweg richting Hoogstraat.'-©e~ gemeente wil de aanvankelijk het verkeer richting Hema-plein leiden. In het plan bestaat alleen nog on duidelijkheid over het parke ren in de straat. „Door de rijrichting om te leggen hoeven" de bezoekers van het Broersveld niet eerst heel de niewbouw in het cen trum door voordat zij bij de winkels komen", zegt voorzit ter W.G. Nijs van de winke liersvereniging. In het plan kan het verkeer, nadat het het Broersveld door is, óf het He renpad richting Broersvest in rijden óf rechtsaf via de Baan en de Grofbaan de nieuwbouw inrijden. De winkeliersvereniging zou graag zien dat het Herenpad ook toegankelijk zou zijn voor verkeer vanaf de Broersvest. „Dat is van oudsher de verbin ding", meent Nijs. Het Heren pad is nu alleen toegankelijk vanaf het Broersveld. Het is in het circulatieplan nog niet zeker hoeveel par keerplaatsen er na de recon structie van de winkelstraat overblijven. De keuze ligt tus sen 69 parkeerplaatsen aan beide zijden van het Broers veld óf 58 havens aan de ooste lijke kant De laatste variant heeft als groot voordeel dat het voetpad verbreed kan wor den. Probleem is echter dat voorkomen moet worden dat het voetpad als parkeerplaats wordt gebruikt. Gedacht wordt aan fietsbeugels, paaltjes en bankjes. De weekmarkt op vrijdag wordt door de nieuwe plannen langer. Na de herbestratingen, die begin '86 zuilen worden ge daan, zal de markt tot aan de Hoogstraat lopen. Op dit mo ment stopt de markt ter hoog te van het Herenpad. Ook met deze uitbreiding is de winke liersvereniging in haar nopjes. „Zodoende ontstaat een grote cirkel Hoogstraat/Lange Kerk- straat/Broersveld. Een fijn ge geven", vindt voorzitter Nijs. SCHIEDAM Een 17-jarige jongen uit Vlaardingen is in de Rossinlstraat met een perso nenauto over de kop geslagen en vervolgens gevlucht. Ge alarmeerd door omwonenden troffen agenten van de Schie- damsepolitie zondag het omge slagen voertuig aan zonder be stuurder. •Volgens een getuige was de jongen met grote snelheid ach teruit gereden. Hij verloor daarbij de macht over het stuur waarna hij over de kop sloeg. Een speurtocht in de buurt van de Rossinestraat le verde niets op. De brokkenpiloot meldde zich later op de middag zelf op het bureau aan "de Lange Nleuwstraat. Hij kon met een proces verbaal wegens het rij den zonder rijbewijs naar huis. VLAARDINGEN De politie is op zoek naar een automobilist, die maandagmiddag zonder te betalen benzine heeft getankt bij een pompsta tion langs rijksweg 20, vlak na de oprit Vlaar- dingen-Maassluis. De man maakte het nog bonter door na het tanken de winkel binnen te stappen en de pomp bediende hem een hoe veelheid snoepgoed te la ten geven. Verbijsterd zag de bediende toe hoe de man vervolgens ijs koud de winkel weer uit liep, in zijn auto stapte en wegreed. Hij heeft de politie het kenteken van de auto en een signalement van de man kunnen geven. Met de "diefstal" is een be drag van 85 gulden ge moeid. Door MARJO PEPPELAAR .Alles wat hier geëxposeerd wordt, valt onder de noemer realisme. Maar dan wel realis- me..in de brede zin van het woord. Niet alleen fotografisch realfsme zoals Aad Hofman en ik dat maken." Ondanks de op hef^óóg zo uiteenlopende wer- kertziet Dik Kats toch nog een overéénkomst tussen de expo- sarrtën' in Galerie "de Duig". Samen met Aad Hofman be- heerthij de galerie. De andere kunstenaars op de expositie zijnü'Tjarko ten* Have, Jos Loolse, Hilbrand Bruining en' Jan "Van Reeven. Aad Hofman - ëh Dik'Kats doen zelf ook mee aaif"dé expositie. Zij hebben rulkë sterk uiteenlopende stij- Ien'gekozen om een wat breder - j" publiek- te trekken- Op deze mariféf zit er naar ieders - smaak -wat bij. Een meer ver gaande .specialisatie lijkt hen in Vlaardingen niet mogelijk.- -Zaterdag 25 mei werd de ex- positie-met een ondanks de hit- te zeer-druk bezochte receptie- gëefpend.- Eenkorte beschrij- - '.'ping van het geëxposeerde werk:. yZ/(/k,f\ Van de Rotterdamse kuns-' tenaar Tjarko ten Have zijn olieverfschilderijen te zienJHij. plaatst mensen in een vóór hen realistische situatie zoals bij voorbeeld een punker tegen een graffiti-muur. jos" "Loólse" exposeerde al eerder Voor de groepstentoonstelling maakte hij een serie van twee olieverfséhllderijen getiteld "Herinneringen". Zijn herinne ring is de zee bij Vlissingen waar hij opgroeide. Aad Hofman en Dik Kats presenteren him nieuwste werk. Opvallend is dat zij voor de expositie enkele aquarellen maakten. Zij zeggen tot het aquarelleren gekomen te zijn onder invloed van de tekenles sen die zij in de galerie geven. Leerlingen wilden ook aquarel len maken en dit wekte him be langstelling voor deze tech niek. Hun aquarellen zijn even als de olieverfschilderijen uiterst gedetailleerd en nauwe lijks van foto's te onderschei den. Aad Hofman heci't zich bij deze techniek toegelegd op de combinatie van vervallenheid van materiaal en natuur. Dik Kats laat de Gustowerf zien met overwoekerende vegetatie. Jan van Reeven Iaat zijn droombeelden tot leven komen In pastels. Zijn werk is figura tief waarbij het landschapelij- ke overheerst. Hilbrand Brulnlng heeft ln augustus een eenmans-ten- toonstelling in "de Duig", maar nu alvast een eerste ken nismaking met deze Leidse kunstenaar. Hij werkt met ge mengde technieken en maakt gebruik van de Griekse mytho logie en bijbelse thema's die hij in een modem jasje steekt. 'Ik ben meer geïnteresseerd in het menselijke aspect dan in de mythologie. Ik laat in de kunstgeschieden is veel ge bruikte thema's zien maar be licht daar dan het psychologi sche aspect van. Een voor beeld is 'de verzoeking van de heilige Antonius' wat in wezen gewoon het thema kvan de voyeur is." Aldu3 Hilbrand Bruining." In de renaissancè was het heel gewoon om bijbel se figuren in kleding uit die tijd af te beelden. Het is raar dat daar nu een beetje vreemd tegenaan gekeken wordt." De groepstentoonstelling in galerie "de Duig" duurt nog tot 22 juni. De galerie bevindt zich in de Landstraat no. 29 en is op donderdag, vrijdag en zater dag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. WOENSDAG 29 ME11985 SCHIEDAM De moeilijkhe den rond de ontsluiting van het tennispark in Noord hebben het afgelopen weekeinde tot een climax geleid. Woedende omwonenden hebben zondag een geul gegraven fn het weg dek van de zogenoemde Zoomweg. Hiermee wilden zij protesteren tegen de niet afla tende stroom van bezoekers die met hun personenauto's enorme stofwolken veroor zaakten. Stof dat terecht kwam in de tuintjes en zelfs in de hui zen van de omwonenden. "We konden gewoon niet In de tuin zitten. Niet alleen kwam het verkeer langsrazen, we za ten constant in het stof," aldus een van de omwonden. "Er zat zelfs een dun laagje zand op de meubels die binnen ston den." Na enkele uren gooiden de omwonenden de geul weer dicht. Zij hadden inmiddels de toezegging van het bestuur van de tennisvereniging dat er een gesprek zou komen over de problemen. Volgens de politie, die te hulp werd geroepen heeft de bewo nersactie voor schade aan de auto's gezorgd. De actievoe rende bewoners werden door diverse automobilisten uitge scholden. Volgens de actievoerders is de gemeente verantwoordelijk. "die moet voor een deugdeüj-- ke aan- en afvoerweg zorgen. Hoe dat moet is onze zaak niet. De gemeente had zoiets voor de aanleg van het tennis-'-'" park moeten beseffen," aldus de bewoner. Op een kaart die vóór de bouw van de koopwo- ningen aan de Zoomweg werd verspreid, is het bewuste zand-"-"" pad als voet- en fietspad aan- gegeven. "We zullen niet toe- staan dat er een gewone weg van wordt gemaakt," voorspelt de woordvoerder. De gemeente op haar beurt lijkt met handen en voeten ge- e bonden aan een beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid - Holland. Deze heeft de aanleg van een ontsluitingsweg, paral- lel aan de geplande Rijksweg 19, verboden. De provincie vreest dat omwonenden van -• deze "noodweg" in een be- roepsprocedure daartegen wel eens gelijk kunnen krijgen. Daarmee zou dan meteen de aanleg van Rijksweg 19 op los- -? se schroeven komen te staan. - De boze Woudhoekbewoners vinden dat hun belangen bo- - »- ven die van de tennissers uit- - gaan. "Wij willen hen in geen geval hun hobby ontzeggen. Voorlopig zitten wij wel in de - rommel. De bezoekers van het park kunr.en toch stapvoets langsrijden?" VLAARDINGEN In het pinksterweekeinde heeft de brandweer drie loze brandmel dingen in bejaardentehuizen gekregen. In alle gevallen was sprake van een defect in het automatische brandmeldings systeem. Zondagavond betrof het bejaardentehuis de Wete ring aan de Claudius Civllis- laan, zaterdagochtend nikten de wagens uit naar bejaarden flat Drieënhuizen aan de Wil lem de Zwijgerlaan en vrijdag middag ging het om de bejaar- r dentoren de Bolder aan de Westhavenkade. VLAARDINGEN „Oprech te amateurs," zo betitelt voor zitter De Nijs de leden van te ken- en schilderclub Centaur. „Ons werk is in principe niet te koop. Het moet gezien worden als oefenmateriaal ln de hoop dat dan eens het grote mees terwerk gemaakt wordt. Zoals andere mensen op een voet balclub gaan en daar trainen, zo oefenen wij bij Centaur in tekenen en schilderen." Geen pretenties dus bij de leden van Centaur. De heer De Nijs stelt dan ook nadrukkelijk dat Cen taur „geen elitair clubje" Is. Over de kwaliteit van het werk moeten de toeschouwers vol gens hem zelf maar oordelen. De gelegenheid daartoe wordt gegeven op een expositie in het Zonnehuis. Daar organi seert „de werkgroep exposities beeldende kunst" maandelijks exposities. Die van Centaur werd maandag 28 mei ge opend met onder andere een toespraak van de heer De Nijs. Het werk dat er te zien is be staat voornamelijk uit stillevens en landschappen. „Wij maken geen abstracte kunst, er worden geen dromen in beeld gebracht," aldus de heer De Nijs. Hij vertelt dat het eigenlijk de bedoeling is dat de leden thuis werken en op de club-avonden aanwijzingen krijgen. In de praktijk komt het er echter op neer dat men al leen op die avonden werkt. „De meeste leden werken en voor hen zijn die avonden meer ontspanningsavonden." Eens in de week komen de le den van Centaur, waarbij ove rigens ook de dames goed ver tegenwoordigd zijn, bij elkaar. Zij beoefenen dan, bijgestaan Een ravage hebben onbeken den achtergelaten in de kanti ne van voetbalvereniging SVDPW aan de Olymplaweg. De inbrekers hadden de deur geopend met een breekijzer. Eenmaal binnen nuttigden zij een "maaltijd" en haalden zij alles overhoop. Zij vertrokken uiteindelijk met 50 bespeelde cassettebandjes, thee- en handdoeken en een hoeveel heid ijs. Twee jeugdige Schiedammers zijn aangehouden omdat zij op een in Utrecht gestolen brom fiets rondreden. Het duo bleek door artistiek leider Jaap de I Raat de verschillende technie ken zoals het schilderen met olieverf, aquarellen en potlood- - en pasteltekenen. Jaap de Raat heeft in 1952 het initiatief - tot de oprichting van Centaur r genomen. De Vlaardingse club," is eigenlijk een afscheiding van de reeds langer bestaande Schiedamse teken- en schil derclub. Wie nieuwsgierig is naar de c werkwijze van de leden van Centaur moet zaterdag 1 juni naar het Zonnehuis komen. Daar wordt dan een demons- - tratie gegeven waarbij onder andere ook het portrettekenen. getoond zal worden. Dit in het kader van de open dag van de- Vlaardingse kunstinstellingen, de zogenaamde kunstkring- loop. Een goede gelegenheid om ook de expositie te gaan bekijken. SCHIEDAM Een peuter van- twee jaar zorgde het afgelopen weekeinde voor een brand in een woning aan de Van Maa- nenstraat. Het vuur ontstond in de slaapkamer waar het kind speelde met lucifers. De slaap, kamer en een deel van de gang brandden geheel uit. De brandweer had het vuur bin- v nen een half uur onder contro-,- le. later niets met de diefstal van doen te hebben en het voer- - tuig eerlijk te hebben gekocht De twee jongens, die op de Schiedamseweg waren aange houden, moesten hun brom- mer wel op het politiebureau achterlaten. De politie gaat na waar zij de bromfiets gekocht: hebben. j Uit een woning aan de Nijver- heidsstraat werd een radio- en," cassetterecorder gestolen. De" stereo-apparatuur had een v/aarde van zo'n 750 gulden. De daders waren via een inge gooid raam naar binnen ge- klommen.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1