m iiijn 8 verdwijnt Schiedam laat dure auto's links liggen Kindercentra willen een acht-j arenplan Stormschade s Sociale controleurs krijgen 't straks druk mm Yan der Scheur in Blauwe Brug Gemeente stimuleert opknappen eigenhuis 'flflff mat en Ook Zuid krijgt zijn sporthal 'Imago oppoetsen van Vlaardingen' Zwartrijder vlucht voor conducteurs iWi Diefstallen in bouwbedrijven Aanhouding WS ff SèHIEDAM Wethouder Cor van Tilborg stadsvernieuwing) toonde zich gisteren tevreden over het verloop van de discussiedag over stads vernieuwing in het Passage Theater. Zo'n twee honderd wethouders en andere ambtenaren, verte genwoordigers van bewonersgroeperingen en an dere belangstellenden waren, getuigen van een aanvankelijk matte discussiedag. Hoogtepunt vormde 's middags het "optreden" van staatsse cretaris Gerrit Brokx die korte metten maakte met' de kritiek op de nieuwe wet op de Dorps en Staösvërnieuwing. Bezwijken 4? Achter de tafel het panel: twee Tweede Kamerleden en links op de foto directeur Van Velzen van de Nationale Woningraad. Stilte Pinch-hitter Wéthouder Cor van Tilborg in een onderonsje met staatssecretaris Gerrit Brokx (links). Directeur G. A. A. Smits van de Sociale Dienst HET VRIJE VOLK schiedam 16 DONDERDAG 6 JUN11985 j: - 'Stadsvernieuwing dreigt te bezwijken' (Van een onzer verslaggevers) Hei was juist die; Kritiek die Van j Tilborg ertoe had ge bracht een discussiedag te or-: ganiserén. In de trand van "de wethouders moeten niet zeu ren" gaf de staatssecretaris (Van een onzer verslaggevers) SCfBBDAM Eind juli/be gin augustus verdwijnt de ver trouwde tram 8 van het Broersvest. Er voor in de plaa$ komt lijn 4, die in Rot- terdanr de route van de Nieu we Bjnnenweg volgt en daarna via het Centraal Station naar eindpunt Hlllegersberg (Mo lenlaan)' gaat. Dc directe ver binding met dc centrummarkt en <^e grote warenhuizen in Rotterdam, zoals lijn 8 die gaf, vervalt dus. Deze wijzigingen lopen voor uit op de indienststelling van het nieuwe metrotraject Cool- haven-MarconipIein In mei volgend jaar. Ook in de nieuwe opzet blijft tramlijn 1 de ver binding tussen Schiedam en Centraal Station verzorgen. Lijn 4 is een aanvulling alleen tijdens de dagdienst (06,00 tot 18.00 uur) op werkdagen, niet op zondagen. Tijdens de koop avonden (donderdag in Schie dam, vrijdag in Rotterdam) rijdt lijn 4 tot 21.00 uur. j i} ".-y. - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Schiedam is een .moeilijke stad waar het gaatSJfn, de verkoop van exclu sieve automerken, dat is ook landelijk een bekend gegeven." Dat zegt P. A. M. van der EndtV'airectielid van het be drijf Euro-Autoservice, dat de dealergchappen van Alfa Ro- meo en Saab gaat afstoten. Als gevolg 'daarvan -zullen bij dit Schiedamse. bedrijf vermoe- deijk"lieven mensen op straat komètrte staan. Volgéhs Van der Endt is er in Sdjiedam nog nauwelijks een markt voor de duurdere automerken waarbij hij denkt aan - een 'prijsklasse van rond de 40.000 gulden. Hij vermoedt dat het hoge werkloosheidsper centage in Schiedam daaraan debet is. In het algemeen wijt Euro-Autoservice, gevestigd aan de 's-Gravelandseweg, de teruglopende verkoop aan de economische recessie. Verhuizing van het bedrijf, dat buiten Schiedam geen ves-, tigingen heeft, is, aldus Van der Endt, geen oplossing. „In de meeste steden:is vaak maar ruimte voor één dealer per merk, en die zit er dan ook al." Euro-Autoservice sluit overig gens niet definitief de poort, omdat het doorgaat met de verkoop van Amerikaanse automerken. Vari der Endt verwacht'dat' het met de ontslagen "wel zal meevallen". Hetfeitelijke aan tal banen dat'bij het bedrijf komt te vervallen is 12. Een vijftal krijgt binnen het bedrijf ander werk, terwijl enkele van' de overgeblevenen mogelijk aan de slag kunnen bij andere bedrijven, die Euro-Autoservi ce speciaal met dat doei heeft benaderd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De kinder centra" (speelzalen en dagver blijven) hebben bij de gemeen teraad een „acht-jarenplan" op tafefigelegd, waarin zij hun eis voort een miljoen gulden extra subsidie.herhalen. Hét geld zou benut moeten worden om 23 nieuwe arbeids plaatsen'in de kinderopvang te SCHIEDAM De storm, voorafgaande aan de "zomer se" onweersbui dinsdagavond, heeft in Schiedam hier en daar enige schade veroorzaakt. In een woning aan de Rotterdam- sedijk sneuvelde een klap- raam. De brandweer moest op draven om het gat te dichten. Ook aan de Rotterdamsedijk viel een bak lichtreclame van het dak van een pompstation. De bak viel kapot op een fiets pad. In de Voltastraat viel een dakraam op een geparkeerde auto en liet een flinke deuk achter. creëren. Zoals verwacht willen de kindercentra nu dat de ge meente een. tegenbod doet en zien zij deelname aan een ad viescommissie niet zitten. Uitbreiding van arbeids kracht is volgens de kinder centra, noodzakelijk, gezien de lange wachtlijsten en de over- belasting van het personeel. Mede door die overbelasting, hekelen zij een adviescommis sie. „We maken nu al weken van zestig uur," aldus woord voerster Marja van Wolferen. „In het werk van een commis sie gaat veel tijd zitten, en wie gaat de leden, van die commis sie vervangen in de kindercen tra?" De gemeenteraad had ge hoopt dat de kindercentra en ambtenaren in zo'n commissie een akkoord zouden bereiken,, waarbij de kindercentra hun verlangens aanzienlijk zouden versoepelen. Wethouder Hafkamp heeft bij herhaling gezegd dat hij de eis van een miljoen extra sub sidie „irreëel" vindt. Maar de kindercentra willen voorals nog niet wijken, temeer omdat zij eerder al in een nota de pijnpunten in hun werk uitvoe rig hebben beschreven. aan dat hij niet van plan was aan 'de wens te voldoen om meer voor de stadsvernieu wing in 'Nederland uit te trek ken. Waar haal Ik dat van daan?" zo vroeg hij zijn ge hoor. Er kwam geen antwoord. Opvallend was dat na de rede van Brokx, die rond drie uur van wal stak, geen enkel tegen argument meer naar voren werd gebracht. In 'de ochtehdbljeenkomst had ëen panel met notabelen uit de stadsvernieuwing-wereld onder leiding van voorzitter G.J. van der Tóp van de Ne derlandse Vereniging van Ge meenten de nodige bezwaren tegen de nieuwe wet laten ho ren. „De gemeenten* hebben op dit, moment meer te; zeggen over minder geld," zo,vond di recteur N. van VëlzeiTvan de Nationale Woningraad, lid van dt panel..Hij schetste, als'te genstander yan de "decentrali satie van de stadsvernieu wing" een somber toekomst beeld. Hët voornaamste bezwaar van bijna honderd middelgrote gemeenten in ons land tegen de nieuwe wet Is. dat zij min der geld te bésteden hebben. Door een nieuwe verdeelsleutel is ook geld terechtgekomen bij gemeenten die tot nu toe niet veel aan stadsvernieuwing hebben gedaan. „De stadsvernieuwing dreigt te bezwijken onder druk van de economische recessie," bracht voorzitter Van der Top naar voren in een inleiding. Het initiatief tot de discussie- dag kwam volgens hem "als geroepen". Hij pleitte voor een samenwerking tussen zijn "le-- den" om zich teweer te 'stellen tegen de nieuwe wet. „We moe ten elkaar op het gemeentelij ke erf versterken, desnoods tot voor de rechter. Volgens een ander panellid, de Groningse wethouder voor stadsvernieuwing Y.H. Giete ma, moeten de. gemeenten er voor waken op de .achtergrond te geraken. „Vroeger waren .er elke weck protesten voor de deur* van de Tweede Kamer. Nu de stadsvernieuwing is ge-, decentraliseerd, ';hoor je nog maar welhig. Het gevaar be staat dat we ons alleen maar r. met achtergrond gevechten be zighouden," aldus Gietema die echter wel vol lof was over het beleid van staatssecretaris Brokx om de gemeenten meer zeggenschap te geven. Hoewel het onderwerp voor de nodige stof voor gesprekken in de "wandelgangen" zorgde, bleek er in de grote zaal van Passage geen sprake van een spontane discussie tussen pu bliek en panel. Een stilte viel toen panelvoorzitter Van der Top 's ochtends voor de eerste maal reacties uit het publiek vroeg. Een stilte die na enkele mi nuten even werd verbroken door de WD-wethouder stads vernieuwing uit Tilburg die vond datdecentralisatie wel eens tot "hobbyisme" zou kun nen lelden. Hij wees op PvdA-, politici die veel meer, oog zou den hebben voor renovatie dan voor nieuwbouw. De wethou der kreeg lik op stuk van zijn collega uit Leiden die hem "on democratisch" noemde. Na salades en ijs als lunch In het theater, opende wethou der Gietema de middagsessie met een pleidooi voor meer geld voor de stadsvernieuwing. De Groningse wethouder was als een soort "pinch-hitter" in- gehuurd om het de staatsse cretaris moeilijk te maken. „We moeten druk blijven uit oefenen om meer geld voor de stadsvernieuwing vrij te krij gen," vond Gietema. Het resultaat van de rede voering bleek nihil. Een beetje' leunend op het spreekgestoelte wees Brokx op de onmogelijk heid om meer geld beschik baar te stellen. Volgens Cor van Tilborg had de discussiedag toch nog Iets opgeleverd. Twee Tweede Ka merleden die 's middags het panel kwamen versterken, De Pree (PVDA) en Lauxtermann (WD), hadden de Schiedamse wethouder hoop gegeven. „We hebben een voet tussen de deur." aldus Van Tilborg. Volgens hem had het tweetal laten blijken te zullen Ijveren om gemeenten toe te staan le ningen af te sluiten. Dit om het "ergste voor de stadsvernieu wing te voorkomen". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als na de zo mer twee fraüdecont'roieurs bij de Sociale Dienst In dienst treden,'ligt er een waslijst met "verdachten" voor hen' klaar. In toenemende'mate schuift de Fraudecommissie van de So ciale Dienst moeilijke gevallen van stcunfraude voor zich uit, zo blijkt uit een verslag van het eerste, kwartaal. Zware werkdnik' en tijdgebrek voor intensieve onderzoeken, zo' luidt de verklaring^ Zo kon hét 'gebeuren dat de commissie in de eerste drie maanden van dit jaar'136 frau degevallen in onderzoek nam, terwijl mén zich in het laatste kwartaal van het vorige jaar nog over 176 gevallen boog. De besparing (door stopzetting of aanpassing van uitkeringen) was dan ook lagerrvijf ton ten opzichte van negen ton. 23 van de 136 onderzochte za ken hebben geleid tot stopzet ting van de uitkering. 19 men sen kregen een korting te ver werken. De overige 94 gingen "vrijuit". - Al wordt in het kwartaalver slag enerzijds geconstateerd dat "hét rendement van de 'fraude-onderzoeken langza merhand afneemt",-'anderzijds stelt men tevreden vast dat "de Sociale Dienst op de goede weg Js." Dat .laatste zou zijn gebleken uit een bespreking, die Sociale Dienst-directeur G. A. A. Smits begin dit jaar heeft gevoerd met de Officier van Justitie en de politie. ..Dat gesprek heeft geen aan leiding gegeven om ons frau- debcleid te wijzigen." aldus een woordvoerder van de So ciale Dienst. De twee fraudecontroleurs, die na de zomer aan de slag gaan, zullen zich in de eerste plaats met "grote" zaken gaan bezighouden, zo heeft Smits bij herhaling gezegd. Niet de "kleine thuiswerkers", maar de mensen die naast hun uitke ring een zwart betaalde baan hebben, zullen worden aange pakt. Om verwarring met de hulp verlenende taak van de Sociale Dienst te voorkomen krijgen de controleurs een kantoor in het politiebureau. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De ABVA/ KABO-voorman Jaap van der Scheur houdt maandag avond een spreekbeurt in .wijkcentrum de Blauwe Brug (Bachplcln). Van der Scheur, heeft zijn bekend heid te danken aan dc tijd dat hij met het kabinet on derhandelde over de 3,5 pro cent korting op de ambtena rensalarissen. Hij spreekt op uitnodiging van de Jonge So cialisten Schiedam over de jeugdwerkloosheid. De aanvang van de avond, die ook verder jeugdwerk loosheid als thema zal heb ben, is acht uur. SCHIEDAM Vanavond krijgen hulseigenaren in de wijk Zuid opnieuw voorlich ting over subsidiemogelijkhe den bij het opknappen van hun huis. De gemeente heeft voor deze zogeheten "particuliere woningverbetering" al twee jaar een potje gevormd, om verpaupering in de oude wij ken tegen te gaan. Particulie ren vallen namelijk buiten het stadsvernieuwingsproces van renovatie en nieuwbouw. De informatiebijeenkomst wordt gehouden in dc gemeen telijke "winkel" aan de Lelie straat 10. aanvang: acht uur. Ook vorig jaar werd al eens zo'n bijeenkomst gehouden, die toen succesvol was. Maar liefst 66 hulseigenaren meld den zich toen aan voor subsi die, waarvan er 50 werden toe gewezen. Met de bijeenkomst vanavond wil de gemeente de particuliere woningverbete ring een "nieuw leven" inbla zen. Ook in andere oude wijken zijn de subsidieregelingen (be halve bij de gemeente maakt een hulseigenaar ook kans op een rijksbijdrage of geld uit het "T-fonds") dit jaar van kracht. SCHIEDAM Diefstal van acht centrale verwarmingske tels en veertien radiatoren heeft een bouwbedrijf voor en kele duizenden guldens schade berokkend. De apparatuur werd gestolen vanaf een op slagplaats aan de Ambacht3- wcg. Een ander bouwbedrijf is ge dupeerd door de verdwijning van 24 rollen dakbedekking, die in de omgeving van de Sporthal Margriet lagen opge slagen. wegwijzer MUSEUM x Het Stedelijk Museum heelt voor de 5e en 6e klassen van de lagere school in het kader van de tentoonstelling 1940—1945—1985 een edu catieve expositie opgesteld die tot 17 juni te zien is. Amnesty International verleent ook haar medewerking aan deze 'Vrij heid en onvrijheid'-tentoonstei- - ling. Toegang gratis. Openings tijden van de educatieve zaai in het museum: maandag tot en met zaterdag 10 tot 17 uur en zondags van 12.30 tot 17 uur. MODESHOW De cursisten van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting Schiedam showen vanavond vanaf 19.30 uur eigengemaak te kleding in de grote zaal van wijkcentrum de Blauwe Brug, Bachplein 590. De leerlingen taten hun eigen kleding zelf zien, zij lopen zelf over het plankier. INSTUIF Karei en Peter, draaien plaatjes uit de Top 50 bij sociëteit de Instuif, zaal Irene, Nieuwe Ha ven 155. De disco-show begint om 20.30 uur. inlichtingen, tel. 621274. Entree 5,—Instuif, zondag 9 juni. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen willen ook in de zomermaan den contact met elkaar hou den. Daarom gaan ze een aan tal donderdagochtenden wan delen en jeu de boulen in het Beatrixpark bij het Pannekoek- huis. De eerste zomerbijeen- komst wordt op donderdag 13 juni gehouden. Aanvang 10 uur. Dames die mee willen doen aan het Franse balspel Jeu de Boule moeten hun eigen ballen meenemen. Inlich tingen, tel. 705971. BRADERIE De Mgr. Nolensiaan staat aan staande zaterdag vol met Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog- straaat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 266646 Of 736061. Kopij voor deze rubriek moet uiterlijk de woensdagoch tend voor de plaatsing op donderdag in ons bezit zijn. s standjes en kraampjes. Er wordt de hele dag braderie ge houden. BRIDGEN De jaarlijkse bridge-instuif ge organiseerd door de Schie damse bridge verenigingen West, Gusto en Schiedam'59 onder auspiciën van de Sport raad is weer begonnen. Er wordt gekaart in de bovenzaal van sporthal Margriet. Speel avonden zijn: de donderdagen 13, 20 en 27 juni, 4 en 11 juli, de maandagen 15,22 en 29 ju-, li. 5, 12 en 19 augustus, in schrijfgeld bedraagt ƒ3,— per avond per paar. Inlichtingen bij T. Brussé, tel. 706078, W. Her mans, tel. 376426 of C. Wever, tel. 738543. RIJNMONDBAND Het Tamboer- en Trompetter korps Rijnmondband Schie dam treedt donderdag 13 juni van 19.30 tot 21 uur op het centrum van Vlaardingen. Het korps haalt de deelnemers van de avondvierdaagse binnen. De junioren en de senioren van de Rijnmondband werken hier aan mee. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel, 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: boodschap- f -, pendienst, tel. 206611. Spoed- recepten, tel. 261480. Tand arts: Dr. R. J. Graven, Faas- A senplein 60, tel. 714275. r- Spreekuur op zaterdag en zon- dag van 17 tot 17.30 uur. ï<J# -/it nuiv 'Zit' .itCiml 'j'-yv r'iiliZ' ZC-&' L',. SCHIEDAM Bij een kleur- wedstrijd, die gedurende de Schiedamse Molenmaand werd gehouden, hebben uitsluitend kinderen van bulten de stad prijzen in de wacht gesleept. 'Als winnaars zijn de 6-jarige Bianca van Abswoude uit Noordwijk, de 7-)arige Elske Janssens uit Spijkenisse en de 10-jarige Edwin de Nennie uit Den Haag uit de bus gekomen. Zij kregen van de organisatie een crossfiets. Daar staat tegenover dat alle winnaars van de molenquiz Schiedammers zijn. De organi satie (werkgroep Schiedamse Molenmaand) vermoedt dat dat een gevolg is van de hoge moeiiijkheidsgraad.van de quizvragen. Hoe dan ook: de hoofdprijs, een vakantiereis ter waarde van 2.000 gulden, ging naar Tj. C. de Boer. Tweede werd An- nemiek van Waare, die daar aan een weekeinde naar Parijs voor twee personen overhield. En een diner voor vier perso nen in een Schiedams restau rant, de derde prijs, werd ge wonnen door Corrie Wilgenhof. :;s ■tdsi y.isfs 'io viv :s ctZ .iiuti sv SCHIEDAM Als derde op rij wordt morgen een sporthal in de wijk Zuid geopend. Eerder werden vergelijkbare sportza len In de wijken Oost en West in gebruik genomen, zij het dat het daarbij ging om complexen die ook voor bewonersactivitel- ten geschikt waren. Morgen om èén uur verricht wethouder Hafkamp (welzijn en sport) de openingshandeling in het ge bouw aan de Hoofdstraat. De bouw van de hal heeft driekwart jaar geduurd. De eerste paal werd op 19 sep tember vorig jaar geslagen. De hal heeft een vloeroppervlak van 22 bij 28 meter en is ge- schikt voor drie badmintonvel den, twee volleybalvelden en één basketbalveld. Net als in de hal in Oost is er een optrek- bare scheidingswand, waar door de ruimte desgewenst kan worden gesplitst. Een aantal scholen in de om- (2<Jj geving zal de hal voor gymnas-j^ tieklessen gaan gebruiken. Mogelijk zullen ook sportver enigingen zich voor huur van speelruimte aanmelden. Zo hebben zich inmiddels in de hal in Oost (Fahrenheltstraat) een volley- en een basketbal- vereniging gevestigd. 5^5 VLAARDINGEN De SGP/ RPF vindt het maar niks dat de gemeente Vlaardingen niet mee wil doen aan de wedstrijd "schoonste stad van Neder land". Een verzoek van de werkgroep Nederland Schoon in Tilburg om aan de verkiezin gen mee te doen, heelt het col lege van B en W geweigerd. De SGP/RPF, onder leiding van M. W. Lensvelt en C. A. E. de Jonge, denkt dat Vlaardin gen nog wel een kansje maakt. De twee raadsleden willen in leder geval meer weten over de voorwaarde voor de wed- strijd, „Zou zo'n wedstrijd het Imago tJJ van Vlaardingen kunnen op- poetsen." vragen zij aan B en .'f'jj W. „En hoe denkt u het Imago zonder zo'n wedstrijd te kun- nen oppoetsen?" Lensvelt en De Jonge willen verder weten of de reinigings dienst extra zijn best zou moe- '57 ten doen om de wedstrijd te kunnen winnen of dat ook an dere diensten hun beste beentje voor zouden moeten zetten. VLAARDINGEN Een zwartrijder, die door trein conducteurs was betrapt, heeft het op een lopen ge zet maar Is op de Van Ho- gendorplaan ingehaald en voor de tweede keer ge pakt. De zwartrijder, de 21 jarige E.G.U. zou op het station Viaardingen-Oost een regel- ling treffen met de conduc teurs. Hij zette het echter plotseling op een lopen. De NS-beambten, in prima conditie, haalden hem na zo'n 500 meter rennen weer In. Oe zwartrijder werd overgedragen aan de poli tie. Op het hoofdbureau bleek hij nog meer boetes niet te hebben betaald. VLAARDINGEN De Vlaar- dlngse politie heeft een Turkse man, van wie zij vermoedt dat hij geen geldige verblijfspapie- ren heeft, opgepakt. De vreem-iv# delingendienst van de politie werd getipt door de loontech- W- nische dienst die de man enige tijd geleden bij een tuinder in het Westland had aangetrof fen. De werkgever heeft pro- ces-verbaai gekregen.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1