om school voor nieuwe video Deltadijk-zand op tuintjes gestort Hoe Korenbeurs in één klap weer bekend werd Peter Timmerè* 40 Jaar tusséil treinen Kampeerclubs: geen overleg met deelraad Geen inval op scholen Wielrennen in Overschie Elke wijk z'n opbouwwerker is van nu af aan taboe Qym wedstrijd Jazz-kwartet naar Amerika Miijj (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bestuur van de noodlijdende woningcorporatie Volkshuisvesting loopt leeg. Na voorzitter John de Keyzer zal nu ook penning meester L. van der Windt aftreden. Deze zegt te hebben toegegeven aan "druk vanuit de gemeen te";. Van der Windt kreeg in toenemende mate kri tiek op zijn "dubbelrol", omdat hij ook medewer ken is bij de gemeentelijke accountantsdienst. Die dienst controleert de cijfers van de woningcorpo raties Op de controle van die cij fers is recentelijk door enkele gemeenteraadsleden aanmer king gemaakt. Aanleiding daarvoor was het "plotseling" blijken van het feit dat de wo ningcorporatie Volkshuisves ting kampt met een tekort van acht miljoen gulden in haar Algemene Bedrljfsreserve. Of de accountantsdienst heeft haair werk niet goed gedaan, óf het;col)ege heeft de cijfers niet behoorlijk gerapporteerd, zo suggereerden de kleine linkse fracties bij monde van Adri Reijnhout (D'66). Vplgens Van der Windt heeft er ,bij de accountantsdienst, voor zover die indruk bestaat, geen vermenging van belan gen plaatsgevonden. „Ik ben door mijn directe chef altijd verre gehouden van de contro le van de jaarcijfers van de corporaties. In de praktijk le verde mijn dubbelfunctie ook helemaal geen bezwaar op. Maar formeel gezien is het wat vreemd, dat erken ik nu ook". Hij zal zijn aftreden als pen ningmeester van Volkshuis vesting bekend maken tijdens de algemene bestuursvergade ring van de corporaties eind deze maand en „nadien alleen nog wat lopende zaken afhan delen". Voorzitter John de Keyzer, die per 1 april terug trad. zei daar „persoonlijke re denen" voor te hebben. Een vervanger voor De Keyzer is er tot dusver nog niet geko men. Onderzoek Intussen is duidelijk gewor den dat de politieke discussie over mogelijke misstanden bij de corporatie Volkshuisvesting vermoedelijk pas na de zomer vakantie wordt gehouden. On derzoek naar het ontstaan van de miljoenentekorten is nog in volle gang, zo meldt het colle ge van burgemeester en wet houders. In oppositiekring wordt erop gespeculeerd dat het college door de affaire da nig in verlegenheid is ge bracht. Wat het college aan het on derzoeken ls, blijft vaag. De kleine linkse fracties hebben het op 9 mei om opheldering gevraagd. Gemeentesecretaris Gorissen spreekt van „een ge compliceerde zaak waar we wat meer tijd voor nodig heb ben". Hoeveel tijd kan hij nog niet zeggen. Bekend is alleen dat het college de accountants dienst een toelichting op de corporatiecljfers heeft laten geven. Klappen Gemeentenraadslld Adri Reijnhout (D'66) vermoedt echter dat de zaak „politiek moeilijk ligt en dat het college de discussie over de zomerva kantie wil tillen. De vragen die wij hebben gesteld zijn heus niet zo moeilijk om te beant woorden". De laatste raads commissievergaderingen zijn Adri Reijnhout (D'66): „Corporatieproblemen lijken politiek moeilijk te liggen," inmiddels al gehouden. Maan dag komt alleen de gemeente* i raad nog bijeen en daarna be gint de „politieke vakantie". Zeker is dat in de politieke discussie harde klappen gaan worden uitgedeeld. Behalve Reijnhout heeft ook het PvdA- raadslld Hans van Kleef open lijk gezinspeeld op een moge-. lijke liquidatie van de corpora ties. Naast Volkshuisvesting (eigenares van 2.500 hutzen) zou ook de corporatie Sint Jo zef met een uitgeholde resert veposltie kampen. Voorts vin den zowel Reijnhout als Van Kleef dat het nodige schort aan' democratische controle van de corporaties. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Talloze ma len; holden honderden leerlin gen van de openbare basis- schpol het Startblok gistermid dag rónd hun schoolgebouw. Zo lang als ze het volhielden, want elk rondje extra beteken de ineer geld vooreen nieu we videorecorder. „De tijd is helaas voorbij dat je uit het gewone schoolbudget extraat jes'kon bekostigen. Alles wat een school meer wil moet ze zelf zien te betalen." aldus schoolhoofd Geil voet. De kinderen hadden het wéér tijdens hun „sponsor loop." want zo heet dat offi cieel, niet mee. nauwelijks had het startschot geklonken of de reglen stroomde uit de hemel. Maar daar hadden ze geen oog mefer voor. Het was lopen: de „groten" een blokje rond de school, de kleuters een blokje op het schoolplein. En dan tel kens langs een controletafel waar voor elk rondje een pa pieren bewijsje werd ver strekt. Dat trok de belangstelling van vele voorbijgangers, bij het gebouw op de hoek van de Burgemeester Van Haaren- laan en de Piersonstraat. Tus sen die voorbijgangers wel licht ook „sponsors" (veelal fa milie en kennissen), die met eig^n "ogen wilden vaststellen tot, hoeveel dubbeltjes of kwartjes hun „verlies" zou gaan "oplopen. Sphool-tv Hoofdonderwijzer Geilvoet twijfelt erniet aan of al die dubbeltjes en kwartjes bij el kaar moeten voldoende zijn om de fel begeerde video te kunnen aanschaffen. Waarom wiLde s_choql_eigenlijk zo'n ap paraat? T.Een video heeft on eindig veel mogelijkheden. Je kujat school-tv-uitzendingen opslaan én meer klassen in staat stellen die te bekijken. Of gewone .televisieprogramma's opnemen, bijvoorbeeld docu mentaires of een natuurpro gramma." Voor de langere termijn droomt Geïlvoêt over een. vi- debcamera, zodat gebeurtenis sen in de school kunnen wor den vastgelegd. „Dat zou leuk zijn. Denk aan het opnemen van een kringgesprek, dan kunnen de leerlingen hun eigen discussie terug zien." Omwo nenden van het Startblok moe- te^ dus niet vreemd opkijken als volgend jaar ineens de schooldeuren open slaan - en een horde kinderen weer als bezetenen rond de school gaat rennen, (Van een onze verslaggevers) SCHIEDAM Elke wijk zijn eigen „stukje" opbouw werk; dat is van nu af aan ta- boer in Schiedam. De twee op bouwwerkers. die de nieuwe stichting SIVOS straks in dienst mag nemen, zullen er zijn voor iedereen. „Het be stuur van de stichting moet bestaan uit objectieve, onaf hankelijke mensen die niet voor hun eigen wijk zitten te vechten," zei PvdA-raadslld Truus de Nljs gisteravond in de raadscommissie voor wel zijn. In die raadscommissie werd voorlopig voor het laatst over opbouwwerk gesproken. Een zaak, die sinds januari 1984 voortdurend in discussie is ge weest Toen besloot de ge meenteraad fors te snijden in het opbouwwerk. Het aantal opbouwwerkers moest worden teruggebracht van vier naar- twee. Deze zouden niet langer „wijkgebonden" mogen wer ken. De toenmalige werkge versstichting, de SSWO, zou worden geliquideerd. De discussie gisteravond be gon direct met een felle aanva ring tussen wethouder Haf kamp en CDA-raadslid Els Hellwlg. De stukken voor de nieuwe „structuur" voor het opbouwwerk waren pas in het weekeinde onder de raadsle den verspreid en dat be schouwde Hellwlg als een „minachting". Andere raadsle den deelden haar kritiek, maai uiteindelijk was zij de enige die het opbouwwerk liever op een latere datum wilde bespre ken. Opmerkelijk was voorts de rol van bestuurslid Hagedoorn van de bewonersvereniging Centrum. De statuten voor de nieuwe stichting, die gisteren werden besproken, zijn tot stand gekomen na maanden lange onderhandelingen van verenigingen uit de wijken centrum, west, oost, zuid en nleuwland. Een moeizaam compromis derhalve. En wat zei Hagedoorn: „Ik vrees dat er snei tweespalt zal ontstaan." Truus de Nljs (PvdA) rea geerde geschrokken. Wellicht moeten we dan alsnog enkele onafhankelijke ieden aan het bestuur van de SIVOS toevoe gen. suggereerde zij. Maar Hafkamp wilde daar niet aan. J)at moet dat bestuur zelf maar uitzoeken." Dat laatste zei hij ook op vragen van klein links of onlangs ontslagen op bouwwerkers, die weer als zo danig aan de slag willen, voor keur krijgen. ROTTERFDAM Ter gele genheid van het 75-jarlg be staan van hetKoninklijk Ne derlands Christelijk Gymnas tiek Verbond (KNCGV) heeft de Rotterdamse vereniging Tenaco een wedstrijd tussen vijf clubs van de Kring Rotter dam en Omstreken georgani seerd. De wedstrijd zal zater dag 15 juni gehouden worden in recreatiecentrum De Zeven- kampse Ring. De wedstrijd be gint om tien uur. ROTTERDAM Het Rijn- mond Saxofoonkwartet maakt van 20 Juni tot en met 13 juli een toernee door de Verenigde Staten. Tijdens deze rondreis neemt het kwartet deel aan het Achtste Wereld Saxofoon Con gres, dat gehouden wordt van 25 tot en met 29 juni aan de University of Maryland. Honderden leerlingen van het Start schot deden mee aan een sponsorloop. De controleta fel niét verge ten, want elk gelopen rond je moetje la ter met een bewijsje kun nen aantonen. yDAARDINGEN; Zo'n twintig volkstuintjes langs de stó#£baan bij de Vulcaanwëg gijitobcdolvenonder een dikke t lajflfïzand. De volkstuinders yï hebben'i .4 maandenlang voor y*niéts hun gewassen geteeld: ens V water gegeven. Ondanks waar-* 'M scïiuwingstiorderi -/„van hét zboógheémraadsschap Midden v Delfland dat de grond zou wor den opgehoogd met bulldozers De aannemer die afgelopen maandag met het werk begon .begreep er aanvankelijk wel- antg van. De aanwezige tuin ders, waaronder veel buiten landers, kekeneveneens raar op van-, de bulldozers aan de ?rand' van hun 'perceeltjes. Zij "waren niet op de hoogte van de '.plannen van Midden Delfland oni.de grondstrook van de Ne derlandse Spoorwegen op te' hogen en er later een nieuwe Deltadijk van te maken. De aannemer belde meteen met Midden Delfland en vroeg of hij wel de juiste plaats had opgekregen. De NS maakte een einde aan alle verwarring met de mededeling dat het huur contract met dc tuinders al vo rig Jaar was opgezegd. Er wa ren helemaal geen volkstuin ders meer, zo heette het offi cieel bij de NS. De aannemer besloot toen zijn zand te stor ten, bovenop de tuintjes. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De kunste naars, die zaterdag de Berli ner Nacht organiseerden, hebben de voorzet gegeven. „De Korenbeurs verdient een betere bestemming. Laat die discussie maar weer op laaien." aldus Harr Wieg man, één van hea Het was zaterdagnacht ook een veel gehoorde opmerking onder de honderden bezoekers. In het gebouw aan de Lange Ha ven wordt nu alleen getafel tennist; kennelijk niet genoeg voor een aantal Schiedam mers. Concrete plannen heeft nog niemand. Wiegman neemt een vooschot op de discussie: „Je kunt denken aan culture le activiteltea Andere fees- tea een kunstmarkt, een boe-; kenhandel, noem maar op. Het is zonde om zo'n fraai historisch gebouw alleen door tafeltennissers te laten gebruikea Zaterdag, tijdens de Berliner Nacht, viel mij op dat er veel mensen zeiden dat ze nog nooit eerder in de Korenbeurs waren geweest" Ook WV-directeur Ruud Pillard vindt dat Schiedam mers maar eens „met elkaar moeten bekijken wat we zoal in die Korenbeurs kunnen doea We hebben al zo weinig historische pandea het zou prima zijn als mensen er wat vaker konden binnenlopea Het gebouw is te klein als evenementenhal, maar te denken valt aan Incidentele dingen in de muzikale sfeer, of modem toneel." Ooit lang, geledea was er een groep mensen die grote plannen had voor de Koren beurs: Die groep stond onder leiding van de cineast Jan Schaper. „Het was in 1960, geloof ik," aldus Schaper. „We hebben toen de Koren beurs omgetoverd tot een theater en er vijf avonden lang een voorstelling gehou den, "Alles Voor Ikke", heette dat programma. Dat was een succes, de zaal zat elke avond bomvol." De groep waar Schaper lei ding aan gaf bestond uit ac teurs, die hij in het naburige Zakkendragershuisje opleid de. Onder hen bekende na men als Herman Stok en Ge rard van den Berg. „Voor die voorstellingen zijn we dagen lang bezig geweest de Koren beurs schoon te maken. We keerden het pand helemaal binnenste bulten. Maar he laas ls het bij die vijf avon den gebleven. We zijn nadien enorm veel werk voor de te levisie gaan dóen." Terugblikkend stelt Scha per vast dat de Korenbeurs "bijzonder geschikt is voor theater. Akoestisch is de zaal ook prima in orde. Het pand verdient een grote bestem ming, de stad mag er trots op zijn. Maar voorwaarde moet wel zijn dat de mensen die wat in de Korenbeurs doen, met veel elan bezig zijn. Men moet niet cultureel gaan doen. Zo'n Berliner Nacht, dat vond ik zeer geslaagd." Wethouder Posthoorn (de gemeente is eigenaar van het gebouw) reageert wat on wennig op de suggesties. BIJ het begrip "culturele activi teiten" haalt hij de schouders op. „Laat men maar met con crete Ideeën komen. Meer feesten? Niets staat dat in de weg." Voor Incidentele evene menten is naar zijn smaak best ruimte, naast de be staande tafeltennisactlvitel- ten. Al meldt een bestuurslid van de tafeltennisverenigin gen dat de Korenbeurs "op de zomervakantie na bomvol zit" Hoe de Korenbeurs In één nacht weer bekend werd. Daags na de Berliner Nacht, toen een groep medewerkers de rommel opruimde, kwam een Turkse man het gebouw De Korenbeurs, een statig historisch pand aan de Lange Haven. binnen. Hij wandelde rond, keek in alle hoeken cn gaten, snoof nog even het sfeertje en concludeerde vervolgens: „Hum, een prima moskee." (Misschien was hij een paar deurtjes te ver, want de ge meente wil een nieuwe mos kee vestigen aan de Korte Haven.) noodlijdende corporatie VLAARDINGEN Veertig |aar lang heeft de Vlaardinger Peter Tlmmers (88 )letterlijk tussen de treinen gezeten. Wagons loskoppelen en snel er tussen uit springen als het zaakje weer ging rijden. Nooit Is het fout gegaan. Wat wel mis liep was de carrière van de voor malige spoorwegman bij sta tion Vlasrdingen-Centrum. „Ik had een chef die mij niet kwijt wilde. Alle verzoekbriefjes om een andere baan vescheurde hij," zegt Peter Tlmmers. Gisteren was voor hem en zijn vrouw A. P. Tlmmers-de Been en blijde dag. Precies 65 jaar geleden traden zij in het huwe-. lijk. Burgemeester Fred van Lier kwam bij hen langs in de Korhoeniaan; Het echtpaar Tlmmers laat zich zelden buiten zien. Dat hoeft ook niet want zij wonen In bij hun Jongste dochter. „Ze doet de boodschappen," zeg Peter Tlmmers, vader van nog negen andere kinderen. 'Ooit begon hij bij een Dordts aannemersbedrijf. Zijn eerste grote klus was het aanleggen van een waterbuis tussen de •Vlaardingse Vaart en de haven. De sleuf die hij moest graven liep precies over de Hoog straat. „Ik denk dat die buis er nog ligt. Maar of die nog wordt gebruikt, betwijfel ik," zegt hij. Op z'n drieëntwintigste trouw de hij met mevrouw Tlmmers- de Been. Zij zou het huishou den voor haar rekening nemen en Peter besloot bij de Neder landse Spoorwegen in dienst te treden. „Mijn vader was ook bij 't spoor. Het lag voor de hand om hem achterna te gaan," zegt hij nu. Vele Vlaar- dingers zullen hem nog kennen als de man die de spoorbomen dicht en open deed en de wis sels bediende. Tussendoor zat hij in een seinhuisje aan de Pa rallelweg dat na de automati sering van het baanvak Schie- dam-Hoek van Holland is ge sloopt. 4 X ,™0 'A. HOEK VAN HOLLAND De kampeerdersverenigingen Rot terdam aan Zee en De Poort van Europa zien geen heil in verdere samenwerking en overleg met de Hoekse deelge- meenteraad. De laatste jaren zijn de bevoegdheden over het bijna duizend huisjes en in de zomer 4.000 inwoners tellende recreatieoord overgedragen aan de deelgemeenteraad, die op deze manier dichterbij de problematiek van de kampeer ders wil staan. Niets Is minder waar," zo schrijven de besturen van bei de verenigingen in een brief aan het college van burge meester en wethouders. "De samenwerking tussen de leden van de beheerscommissie, het dagelijks bestuur én.de Dienst Sport en recceatle worden er - alleen maar slechter op". De kampeerders, die vorig jaar akkoord gingen met een las-' rz tenverzwarlng, hebben een aantal grieven. Zo blijkt de bij-„.y drage voor de zuivering van af-»-, valwater (75 gulden) veël te -jd hoog te zijn. Maar, vooral het Li feit dat de Hoekse deelge- meenteraad heeft besloten honden en katten toe te staan op het recreatieoord, heeft voor de kampeerdersverenigin-*-0^ gen de deur dicht gedaan. "Hoewel het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad de beheerscommissie zo snel mo- gelijk weer wil laten functione-, ren, is het onmogelijk gebleken om op één lijn te komen, "zo stellen de twee verenigingen. Zij vragen het college van bur-- gemeester en wethouders van Rotterdam om op korte termijn^ I* te komen tot een gesprek over de gang van zaken en het be- leid van de deelgemeente - Hoek van Holland. ROTTERDAM Een comité van 'geschokte ouders' heeft bij het gemeentebestuur van Rotterdam geklaagd over de wijze waarop enkele weken ge leden zes kinderen van hun school De Blijberg zijn gehaald en zijn overgebracht naar een kindertehuis. Het van school halen van de kinderen gebeur de gelijktijdig met de inval in een woongemeenschap in Rot terdam. v Het comité 'geschokte ouders' meent dat In deze affaire het optreden van de verantwoor delijke autoriteiten erg onzorg vuldig is geweest ten opzichte van de kinderen en hun mede-, leerlingen. Het comité heeft er bij het gemeentebestuur op aan gedrongen dat in de toe komst deze gang van zaken wordt voorkomen. Aan het ge meentebestuur is gevraagd te voorkomen dat justitie ooit nog in Rotterdam kinderen van school kan halen. Mocht dit toch noodzakelijk zijn, zo meent het comité, dan moet eerst overleg gepleegd worden met schoolbestuur en school- leiding. ROTTERDAM Wielrennen staat dit weekeinde centraal In de serie Overschie Sport. Op de baan van RWC Ahoy aan de Doenkade In Rotterdam wor den tussen 12.00 en 16.00 uur verschillende onderdelen afge werkt. De zaterdagkoers voor vereni gingsleden met een licentie uit heel Nederland wordt tussen 12.00 en 14.00 uur verreden. De jeugdwedstrijden in het ka-j der van Overschie Sport wor- den tussen 14.00 en 16.00 uu£ gehouden in een categorie voor 8- tot 12-jarigen en een categorie voor 12- tot 16-jari-* gen. Zij rijden respectievelijk 8* en 10 ronden. s

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1