Onderbonden zijn tegen inlo'inipen Schiedam krijgt z'n eerste avondwinkel Schiedamse' Tamil krijgt geen rust Geen rijdend podium voor muziekdubs Eerst voorzichtig slopen, dan beuken Aantal Inwoners blijft boven de 60.000 'n Verjaardagspartij 'Sportfondsenbad zal niet zo instorten' te we'll (vcm\ I» (Van een onzer verslaggevers) "VLAARDINGEN De "marihuana-zaak" waar bij de Vlaardingse^blitie voor 15 miljoen gulden 4an hasj heeft, buit gemaakt, zit muurvast. Drie ^chiedamse verdachten zijn verhoord maar weer «rij gelaten. De recherche heeft onvoldoende be- Svijs om hen nog langer vast te houden. Hoofdin specteurs G. Bierling en I. van der Zee omschrij ven de marihuanavangst als een zaak "met veel Vraagtekens". Zwakke punt kan krijgen. Tja, dat trekt klanten. Ik hoop er maar op dat kwaliteit het uiteindelijk wint." De winkelier heeft de indruk dat de politie in elk geval nauwlettend toezicht houdt, want ook bij hem "wandelen ze regelmatig binnen" voor controle. Onlangs nog heeft de politie met een wals honderden illegale banden uit enkele Schiedamse zaken vernie tigd. Zaken, die overigens beslist niet op hun ruit "Vijf tig procent illegale video's" hadden staan.... Uit de trein Aanpassen De eerste periode van de sloop van een groot ge- bouw bestaat meestal uit het voorzichtig wegbre- f Z ken van nog bruikbare, waardevolle goederen. Maar als er echt niets meer te halen valt, dan gaat de beuk erin. Zo ook aan de Prins Mauritsstraat, waar een school wordt gesloopt. Daar zijn de slo- pers al in de "tweede fase"; met grote stalen kogels t worden de muren geramd en in een ommezien ligt de boel plat. Op de plaats van de school zullen 50 woningen worden gebouwd. Het gebouw is mede op aandringen van de bewoners verwijderd. Het stond al jaren leeg. 'I H£T VRUE VOLK «■-> éMMÈi Schiedam Marihuana-zaak vast Hoofdinspec teur G. Bier- ling: "Nu gaat het om veel meer drugs dan vorig jaar, maar hebben we nog nie mand." i s" Begin deze maand deden de Éott'erdamse douane-recher che en de Vlaardingse politie een inval In een pand aan de Energieweg in Vlaardingen. Door een toeval was de Rotter damse douane er echter geko- jmen dat daar een zeecontainer ïinet 3305 kilo marihuana zou "staan. De container werd daar inderdaad aangetroffen, de marihuana lag verstopt achter een stapel aluminium- en ko- perschroot. Op het moment van de inval trof de politie een werknemer aan van de 30-jarige G. T. uit Schiedam, de eigenaar var. het panden directeur van een Schiedams bedrijf. Deze wil een nieuwe vestiging in Vlaar dingen openen en heeft daar om het pand onlangs gekocht. Op de container stond echter het adres vermeld van de vori- gé eigenaar, tegen wie de poli tie geen verdenking heeft. De werknemer werd meteen gearresteerd, evenals een col lega die nietsvermoedend kwam aanlopen. De eigenaar- directeur van het pand en be drijf werd even later opgepakt De drie Schiedammers houden vol niets met de zaak te maken te hebben. De container is vanuit Nige ria via de Rotterdamse Maas haven verscheept en door een transportbedrijf in Vlaardin gen afgeleverd. Het transport bedrijf heeft te goeder trouw gehandeld, zo is de politie dui delijk geworden. De chauffeur kreeg een handtekening op zijn vrachtbrief van één van dé drie verdachten. Deze ver dachte heeft verklaard dat hij wel van de container met me- taalscrap afwist maar niet dat zich achter het metaalafval 20 houten kratten met marihuana bevonden. „En dat blijft voor ons het zwakke punt," zegt hoofdin specteur Van der Zee. „Hoe valt te bewijzen dat hij er wel iets van afwist?" Er bestaat geen verband met de marihuanavangst van ruim 100 kilo van vorig jaar. Hoofdinspecteur G. Bierling noemde de bescheiden vangst toen "de zaak van de eeuw in Vlaardingen". Bierling nu: „Dat was wel terecht. We heb ben toen een hele lijn hasjlijn opgerold, tot in Zweden toe. Nu gaat het weliswaar om veel meer drugs maar hebben we nog niemand." „Honderd procent legale video's" Met die kreet ■rtracht een verhuurbedrijf van videobanden op de hoek jvan de Koemarkt en de Rotterdamsedijk klanten te ftrekken. Wil de eigenaar zich wellicht afzetten tegen fpollega's die het met de wet niet zo nauw nemen? „Nee 'fhoor, ik maak gewoon reklame voor mijn produkten. ledereen weet dat de kwaliteit van legale video's 5stukken beter is dan van illegale banden." Vervelend "$vindt hij de toename van de illegale handel wel. *v „Ze kopiëren de nieuwste films, die ik nog nergens (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Terwijl het beleid om ouderen langer thuis te laten wonen nog nauwelijks van de grond is, is de overheid al aan het bezuinigen op het aantal plaatsen in bejaarden tehuizen. Die klacht uiten de Schiedamse ouderenbonden. De provincie zou zelfs al een plan klaar hebben, waarin dit aantal in vijf jaar tijd wordt teruggebracht van 895 naar 812. Volgens de bonden moet de gemeenteraad dit trachten te verhinderen. „Onfatsoenlijk," zo noemt Martha Wagenaar, secretaris van de Gezamenlijke Commis sie Ouderenbelangen de bezui nigingen. Naar haar smaak zou de overheid eerst moéten meewerken aan het "flanke rend ouderenbeleid" (voorzie- I ningen voor bejaarden die nog thuis wonen), alvorens te gaan snijden bij de tehuizen. Zij vreest ernstige problemen, omdat bij de Schiedamse te huizen lange wachtlijsten zijn. Paul van Mansum, directeur van de Stichting Raad voor het bejaardenwerk, noemt het be perken van het aantal plaatsen in bejaardentehuizen "alarme rend, ais dat niet wordt gekop peld aan andere voorzieningen, zoals de bouw van meer aan leunwoningen (daarin wonen bejaarden zelfstandig, maar maken zij gebruik van de diensten van een naburig te huis red.), of uitbreiding van bijvoorbeeld de wijkver pleging." Het flankerend ouderenbe leid is overigens mede ontwik keld uit voorzorg op de drei gende vermindering van het aantal tehuisplaatsen..Als een doekje voor het' bloeden," zegt Martha Wagenaar. De vermin dering brengt Schiedam terug naar de landelijke norm, die voorschrijft dat voor 7 procent van de bejaarden plaats in een tehuis moet zijn. Schiedam zou echter relatief meer "ver grijsd" zijn dan andere steden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam krijgt spoedig zijn eerste avondwinkel. De gemeente is druk doende de verordeningen aan te passen en maakt zo de weg vrij voor een Rotterdamse kruidenier, die een dergelijk verzoek heeft ingediend. Nog niet bekend is waar de winkel zal worden gevestigd. Volgens ambtenaar A. P. M. Schram van Algemene Zaken zouden er meer avondwinkels in Schiedam kunnen komen. „We hebben geen enkele in druk van de behoefte aan deze voorziening," aldus Schram. „Maar ik kan mij voorstellen dat bijvoorbeeld mensen die werken het prettig zouden vin den na zes uur nog ergens boodschappen te kunnen doen. En op warme dagen komt 't ook mooi uit, denk aan gezin nen die een dagje uit willen, die kunnen 's avonds nog even wat halen." In Rotterdam is al een aantal avondwinkels. Als de nieuwe regeling dooi de gemeenteraad wordt be krachtigd, mogen avondwin kels tussen zes en twaalf uur 's avonds geopend zijn. Zater dags een uurtje langer, van vijf tot twaalf uur. Er wordt' zelfs ruimte geboden om ootë zondags enkele uren open te' zijn, tot uiterlijk één uur 's middags. Gevestigde winke liers zouden in principe avond winkel mogen worden, maar dan moeten zij de deuren over dag verplicht gesloten houden. Schram zegt niet te vrezen voor protesten uit de gevestig de middenstand in Schiedam. Van oneerlijke concurrentie zal zeker geen sprake zijn. Hij verwacht in de toekomst hoog uit een handjevol aanvragen. De zaak wordt nog wel met de Kamer van Koophandel be sproken. Van onze medewerker RENÉ DE HEIJ SCHIEDAM Raj Alousius fJThomas is één van - de ruim j-3000 asielzoekende Tamils in {^Nederland. Als een van de wei- *>nige vluchtelingen heeft hij i£hier familie wonen, en wel in («■Schiedam. Een logische ge- jjvólgtrekking is dan ook, dat £"hij zich voorlopig bij hen wil ^vestigen. Op basis van een con- ï-clusie die is overgenomen uit a»een rapport van een ambtelij- 2 ke commissie die onlangs Sri SLénka' heeft bezocht, denkt het kabinet er anders over. .'„De Nederlandse regering 2 voert een restrictief beleid ten aanzien van de Tamils. De ma- 3*. rechaussee stuurt zelfs vluch- 1' telingen linca recta terug de grens over, en lijken daar een schouderklopje voor te krijgen, t' Er wordt met hét Internationa- ji- lo reglement gerommeld", ai- 4 dus bestuurslid Bim Oppen- ï- heim van de Vereniging Vluch- 2 tclingenwerk Rijnmond F (WR). Verschillende kerenheeft j* Thomas de dood onder ogen moeten zien. Inzijn woon- 1; plaats Colombo 'werden de ^dreigementen tegen hem zo ^kritiek, dat er voor hem maar een uitweg mogelijk was: vluchten. Weggaan uit een land, om er waarschijnlijk nooit terug te keren. Zijn in Schiedam woonachtige nicht, was voor hem het enige licht puntje in deze hachelijke on derneming. Via een Russische vliegtuig maatschappij. vertrok Thomas richting Berlijn, waarna hij begin april in West-Duitsland belandde. Na twee dagen waarin geen instantie hem verder leek te helpen, werd hem de mogelijkheid geboden naar Parijs uit te wijken. Met z'n familie zo dicht bij hem, besloot hlj op eigen beweging per trein naar Nederland te reizen. In Dordrecht werd hij tij dens een controle uit de trein gepikt. In plaats hem een ad- vokaat toe te wijzen om poli tiek asiel te krijgen, mocht hij na een nacht gevangenis tele foneren met de heer G. de Graaf, de echtgenoot van zijn nicht; Direkt daarop volgend, werd hij door de marechaus see naar Roosendaal getrans porteerd en zonder op asiel te wachten; overgedragen aan de Tamil Raj Alousius Thomas: kiezen tussen niets. rijkswacht in Kalmthout te België. Niemand wist waar hij verbleef, totdat Thomas zijn oom De Graaf vanuit, Frank rijk opbelde, die hem per auto naar Nederland smokkelde. Onmiddellijk zocht De Graaf kontakt met de WR.'Alwaar Thomas via een intake-ge sprek als werkelijk vluchteling werd beschouwd. De Vlaar dingse advokaat T. Hüpscher werd ingeschakeld, om hem aan een vluchtelingenstatus en een tijdelijke verblijfsvergun ning te helpen. Om zich hier voor aan te melden, werd een afspraak met de Schiedamse politie gemaakt. Deze had in middels het Ministerie v. Jus titie geraadpleegd en kreeg op dracht de Tamil vast te hou den waarna hij zou worden uit gewezen. Middels een kort ge ding dat Hüpscher had aange spannen, liet men De Graaf weten, dat hij Thomas alsnog kon ophalen, in afwachting van een uiteindelijke beslis sing. De Graaf: „De tragiek ont vlucht en dan als vee heen en weer tussen grenzen gesode mieterd. Wat moet er in zo'n jong iemand van 21 jaar zijn omgegaan? Iedere vluchteling van welke nationaliteit dan ook, kan op bescherming reke nen. De Tamils worden echter tegen alle verdragen in gedis crimineerd. Waar is Nederland mee bezig?" De "Schiedamse" Tamil Thomas wordt nog geen rust gegund. Een bijstandsuitke ring krijgt hij niet, zodat een' ziekenfondsverzekering voor hem niet is weggelegd. Tho mas weigert zich bij zijn land genoten te voegen in Zevenaar. Het rijk heeft daar in vakan tiehuisjes een opvangcentrum gemaakt waar de Tamils ver plicht in het ziekenfonds ko men. In plaats van bijstand krijgen zij 20 gulden per week zakgeld. Thomas wil zich aan de Ne derlandse maatschappij aan passen. En dat is vrijwel on mogelijk In het Zevenaarse op vangcentrum. Bovendien vreest de Tamil dat alle vluch telingen in de vakantiehuisjes als één groep het land worden uitgezet. Bim Oppenhelm van de WR en advocaat Hüpscher probe ren toch een uitkering bij de Schiedamse Sociale Dienst los te peuteren voor Thomas. Hüp scher houdt er al rekening mee dat de aanvraag wordt af gewezen. Hij zal daartegen ln beroep gaan. En zo wordt Tho mas langzaam duidelijk dat door toedoen van de regering zijn Schiedamse familie toch geen veilige haven is in een ver en vreemd Europa Oppenheim: „De plaatselijke autoriteiten stellen zich ten op zichte van de richtlijnen van het ministerie van WVC zeer menselijk op. Wij staan dus niet alleen in. onze strijd voor een humaan bestaan". VRIJDAG 14 JUN11985 meer was vertoond. Oorzaak was het feit dat zich In Schle-' dam In mei 238 vestigden,' ter wijl er mear 184 wegglngep. Het geboorte-overschot was ,r min 22. De stand per 1 juni 69.034. SCHIEDAM Onverwacht Is het aantal Inwoners van Schie dam vorige maand boven de 69.000 gebleven. Het aantal daalde deze keer ook niet, maar nam met 22 toe. Een stij ging die de laatste jaren niet Zondagmiddag lag ik ver moeid, overdonderd en met spierkrampen in mijn kuiten nog in bed. Naast mij stond een bordje met warme croissants, wat kaas, ham en een beetje boter. Een wat verlaat ontbijt als pleis ter op een losbandige le vensnacht. En die had ik wel nodig, want op mijn leeftijd nog de charleston dansen, tot half vijf in de ochtend, Is natuurlijk een gotspe. Langzaam speurde mijn oog mijn lijfblad af en krab de ik door de laatste resten gel ln mijn haar. Opeens viel mijn oog, bijna letter lijk, op een stelling van ene mevrouw Marie-Louise van Kleef. De genadigde dame had in mooie cursieve Set ters het volgende laten drukken: "Het weigeren van de P.C. Hooftprijs is voor onze cultuur een grotere impuls dan hem toeken nen". Hoe waar dit was, besefte ik pas na herlezing en een slok zwarte koffie. Zelfs Hu- go Brandt Corstlus had de ze schijnbare hypothese kunnen verzinnen. Marle-Loulse zou het echt heel erg naar haar zin heb ben gehad op dat elegante, minzame en gezellig (uit de hand gelopen verjaardags-) feest, zaterdag in de Koren beurs. Zij zou hebben geconsta teerd dat haar stelling te bewijzen valt. Tijdens de Berliner Nacht bepaalde de Inventiviteit van honderden feestgangers dat zij gelijk heeft. Geen prijs, laat staan een uitreiking, zorgt ervoor dat* de schaduw van Zwart Na- zareth vervaagt. Oplost door de lichtinstallatie van het RO-theater zodat de mensen de glans van de toekomst weer tonen. Die mensen wierpen het juk van de middelmatigheid af. Zij rechten opnieuw hun ruggen, flaneren en worden trots op wie zij zijn. Het ge- 5 loof In eigen kunne, de ze- kerheid en de hoop werken beter dan reisbeurzen of stipendia, al verdienen dié kunstenaars deze eigenlijk. Zij hebben ervoor gezorgd dat de aanwezigen zich thuis voelden zodat wij weer het besef kregen dat y~' er meer is tussen mensen dan strijd, afgunst of een- zaamheid. De hele week heb ik die warmte geproefd. Datzelfde gevoel sleepte me door dat v rottige weer. Bedankt allemaal. Namen noemen we niet, al wensen we de Initiatiefnemers be terschap toe omdat zij aan den lijve hebben ondervon den wat spanning is. Wim en Peter: als het kan net zoiets. Maar het mooiste compli ment dat ik hoorde die nacht was dit: "Je wordt gewoon weer verliefd op je eigen vrouw". Het was maar een feest en het was half vier in de ochtend. Maar toch! Meindert Buytensluyser SCHIEDAM "De toekomst plannen voor het bad Groen- oord zijn niet van de ene op de andere dag gereed, net zo min als het Sportfondsenbad van de ene op de andere dag in stort." Een uitspraak van wet houder Hafkamp, deze week in de raadscommissie voor wel zijn. Hij reageerde daarmee op de zorgen, die PSP/PPR- raadslld Bart de Leede zei te hebben over de staat waarin het binnenbad aan de Burge meester Knappertlaan ver keert. Wethouder Hafkamp wil nlefs aan het Sportfondsenbad doen, zolang nog niet vast staat wat met het Bad Groen- oord (in Schiedam-Noord) gaat gebeuren. CPN-raadslld Ulfert Bruseker heeft In januari ge suggereerd dat de gemeente onderhandelt over de Vestiging van een congrescentrum óp het terrein van Groenoord. Het Sportfondsenbad, zo vervolgde Bruseker, zou dan geslóten worden,' Noch het één, noeh het ander heeft wethouder Hafkamp tot dusver willen bevestigen, 't Evenwel is de nood b|J het Sportfondsenbad Inmiddels groot, betoogde Bart de Leede tijdens de laatste commissie- vergadering. "Het bad ia hard aan renovatie toe, Er wordt - momenteel enorm veel geTm- proviseerd om het hoofd boven water te houden, dat kOBt elle- maal geld," Halkamp maakte zich kennelijk wat minder zorgen. HIJ veegde aan zijn uitspraak toe dat hert "überhaupt heel moeilijk wordt om het Sportfondsenbad te renoveren". SCHIEDAM Een rijdend po dium voor Schiedamse muziek verenigingen, dat vindt de ge meente wat te veel van het goede. Een verzoek van de Schiedamse Gemeenschap in die richting is dan ook voor de tweede keer afgewezen. „Zeer spijtig,"aldus SG-directeur Ruud Pillard. „Het zou een ver antwoorde investering zijn ge weest. De verenigingen moeten nu vaak maar wat Improviseren of eider3 iets huren." Volgens Pillard zou zo'n po dium bij uitstek kunnen wor den gebruikt voor aci.wtoiton In de buitenlucht. Hij vindt zelfs dat een podium een basisvoor waarde la. Het beoogde toestel kost 10.000 gulden, Maar de gemeente vindt het een over- bodlge luxe. „We hebben ge-v noeg gebouwen met een po-., dlum In de stad. Bovendien ligt hei niet In de lijn dar verwach tingen dat mét zo'n podium het aantal bultenactlvltelten Ineens mat enkele tientallen zal toene men," aldus een woordvoer- :j der. J

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1