Prof wil jacht op nieuwe studenten voor EUR openen Maar 8 caravans Oostelijk Zwembad is Lioedbad tijdens 'Dantons Dood' mSÊÉÊÊïJÊm Tegenslag bij Cabo Verde viert nieuwbouw O-JarlQ besteen stadion DS Jeugdbende gearresteerd Dékhaven eengesloten déör zéven bokken Zaterdag open huis Hart voor de Stad Fiom start cursus -vrouwen' v.~X' - - YaTpTu i (Van een onzer verslaggeefsters) f ROTTERDAM Het verlies door gedwongen verkoop van (executie) - woningen met gemeen tegarantie is groter dan de gemeente Rotter dam had verwacht. Het aantal executies van nieuwbouwhuizen groeit nog steeds. De gemeente en het rijk zullen er dit jaar naar schatting twaalf mil joen gulden bij inschie ten, 2,75 miljoen meer dan was begroot. De helft van dit verlies komt voor rekening van Rotterdam. j.j.jtmfi .w„ w.. ,w. WmlSÊSÊSÊiÊÊÊÊ^êi SlfcEiS li Grieks wÉÊrn*: w Gedwongen verkoop van huizen zware verliespost In de afgelopen vier jaar rijn bijna 1200 huizen met gemeen tegarantie gedwongen geveild. De woningen brengen op de veiling veel minder dan de prijs waarvoor ze indertijd met gemeentegarantie zijn ge kocht. Het verlies van 1981 tot 1984 in totaal 68 miljoen gulden is voor rekening van het rijk en de gemeente, die de garantie hebben afgegeven. „Een onvoorstelbaar beeld," aldus directeur S. Kolthek van de DROS (Dienstenstructuur Ruimtelijke Ordening en Stadsvernieuwing). Hij verwacht dat dit jaar nog eens tweehonderd huizen in Rotterdam gedwongen ver kocht zullen moeten worden. Het aantal executies van 'oudbouw-woningen met ge meentegarantie loopt terug. Maar daar staat een groeiende hoeveelheid gedwongen verko pen in de nieuwbouw tegen over. Het verlies per woning is daar aanzienlijk hoger dan in de oudbouw. Het verlies per geveild hui3 bedroeg In 1981 al 65.000 gulden. De grote verliezen op ge meentegaranties worden, ver oorzaakt door, een te soepel be leid in het verleden en hét in storten van de koopwoningen- markt. Inmiddels zijn de voor waarden tot hét verkrijgen van de garantie aanzienlijk verscherpt Toch zal Rotter dam nog wel enige jaren ge confronteerd worden met de gevolgen uit het verleden, ver wacht Kolthek. De extra tegenvaller bete kent - dat de DROS grotere te korten heeft dan waren be groot. Hét nadelige saldo voer 1984 van 96,3 miljoen valt vier miljoen - gulden hoger uit. De 1 dienst Bouw- cn Woningtoe zicht heeft renteverlies van zé ven ton omdat huiseigenaren niet of slecht bétalen vóór het achterstallig onderhoud' dat de dienst heeft uitgevoerd aan htm woningen. ROTTERDAM De Eras mus Universiteit Rotterdam (EUR) moet af van de huidige, ouderwetse methoden om nieu we studenten te werven. 21e moet de boer op om haar "marktaandeel" te behouden cn liefst uit te breiden. Dat zegt de hoogleraar sociologie prof. dr. M. van Schendelen in schriftelijke vragen aan het presidium van de universi teitsraad. Van Schendelen voegt er, „om elk misverstand te voor komen", aan toe dat de univer siteit zich niet schuldig mag gaan maken aan propaganda en ronselen. ..Maar binnen de grenzen van het correcte lij ken de huidige voorlichting en werving aanzienlijk meer ef fectief gemaakt te kunnen -en zeker moeten-worden„" aldus de hoogleraar. Hij wijst erop, dat bij alle universiteiten het aanbod van nieuwe studenten afneemt. In Rotterdam lijkt het wat beter te gaan. Maar het beeld wordt hier vertekend. De groei is vrijwel uitsluitend te danken aan de interfaculteit bedrijfs kunde, aldus Van .Schendelen. Hij is bang dat dé EUR "door die luxe in slaap dommelt". Hij pleit ervoor de voorlich ting en werving van nieuwe studentenaiiet meer zo sterk te richten op ouders en school hoofden, maar om middelbare scholieren zelf te benaderen, omdat hij aanneemt dat steeds meer jongeren zelf bepalen óf ze gaan studeren, en zo ja, waar, Hij vindt, dat de EUR eens moet kijken hoe Engelse en Amerikaanse universiteiten, die al veel langer in een con currentiestrijd zitten, nieuwe studenten werven. Daarvan valt volgens hem veel te leren. Hij doet enkele suggesties, zoals bezoeken van de EUR aan VWO-scholen en sportma nifestaties voor leerlingen van de hoogste VWO-klassen. KRIMPEN AAN DEN IJS- SEL De bewaakte caravan stalling in Krimpen aan den IJssel is niet het succes gewor den waarop de plaatselijke po litie had gehoopt. Het geringe aantal aanmeldingen (slechts acht) voor deze service aan de vooravond van de vakantie, had de politie vooraf al doen besluiten de caravans maar op de binnenplaats van het poli tiebureau te plaatsen. Vijl Krimpenaren, die op het laat ste moment toch hun ingepak te caravan niet voor hun huis deur durfden te laten staan, moesten nu door de politie worden teleurgesteld. In de Rotterdamse wijk Hillevliet ia zaterdag een trailer met speedboot (totale waarde 15.000 gulden) gestolen. De nu kale molen in Schiedam (links) en rechts de 30 meier omlaag gevallen wieken, met een gewicht van tweeduizend kilo. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het boven stuk met drie rotorbladen van de windmolen van het vlees verwerkingsbedrijf Zijdenbos in het Schiedamse industriege bied 's-Gravenlandsepolder is zaterdag omlaag gestort. Het gevaarte, met een spanwijdte van 35 meter, viel dertig meter omlaag. Er deden zich geen persoonlijke. Ongelukken voor, hoewel zeven werknemers op het moment van het ongeluk in het bedrijf werkzaam waren. Een container met bouwmate rialen en een loods werden zwaar beschadigd. De windturbine is van het ty pe Polenco, waarvan er tien tallen in ons land staan opge steld. Onder meer torent er een langs Rijksweg 20 boven de panden in'de industriewijk Spaansepolder uit; Deze voor ziet Vector aandrijfktechniek al twee jaar van stroom. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van het ongeluk in Schiedam. Op het moment dat de wieken naar beneden kwamen stond er niet veel wind. Volgens de politie was het windkracht drie. f. ~,"7 'X* V; V-sy''J V' .'-rVc"'w"'1- v„-' z' (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Het be stuur van DS'79 heeft wederom een tegenslag te verwerken bij de nleuwbouwplannen voor hét stadion in Dordrecht. De stuurgroep accommodatiever betering betaald voetbal, waarin onder andere het mi nisterie van WVC én de KNVB zitting hébben! hebben de voor,-' loplge begroting niet goedge keurd.. - Volgens een woordvoerder .van het ministerie bevat de be groting teveel onzekerheden. WVC eist ondermeer de harde garantie dat er geen subsidie gelden voor het zogeheten te- rugploegexperiment in de kas van de amateurclub DFC, de huurbaas van DS, terécht komt. In een deel van de be groting wórden gelden be stemd voor vervangende nieuwbouw van DFC. Daar gaat het ministerie niet mee akkoord. Het bestuur van DS79 is door deze beslissing van de stuurgroep in grote moeilijk heden gekomen. De nieuwbouw,; moét vóó™ 31 december van dit jaar klaar zijn, anders ver strekt het ministerie geen sub sidie. Volgens de woordvoer der van WVC kan het kabinet DS'73 weliswaar uitstel geven, maar hij acht dé kans niét groot. De stuurgroep heeft te vens aangekondigd dat zij de nieuwe begroting van DS extra kritisch zal bekijken. ROTTERDAM Met de ar restatie van. zeventien Rotter damse jongeren, in leeftijd va riërend van 14 tot 20 jaar, heeft de politie zo'n 50 inbra ken en tasjesroven opgelost- Alleen al bij kraken in kleding- magazijnen in de binnenstad maakten de jongelui voor cir ca 100.000 gulden aan allerlei goederen buit en richtten zij voor 30.000 gulden (braak)- schade aan. De zaak begon te draaien toén de politie op 13 april elf jonge ren, na één inbraak bij een kle dingmagazijn aan de Hoog straat, kon aanhouden. Tijdens de verhoren bleken nóg- zes jongelui bij de" reeks delicten te zijn betrokken, In 27 geval len, hoofdzakelijk tasjesroven, was bij de politie geen aangifte gedaan.Elf verdachten zijn aan de - officier van Justitie voorgeleid; de anderen zijn met een proces-verbaal huis waarts gezonden. Dank zij een anoniem telefoon tje heeft de politie ook een in braak bij een juwelier aan de Lijnbaan, waarbij voor 183.000 gulden aan sieraden was buit gemaakt, kunnen oplossen. De 20-jarige G. uit Rotterdam be kende deze kraak té hebben ge pleegd nadat hij op' 1 juli in de Dljkstr&at was aangehouden toen hij met rookwaren ge stolen bij een firma aan de Oostzeedijk liep te leuren. Bij huiszoeking trof de politie enkele sloffen sigaretten en een paar sieraden aan. De Rot- terammer verklaarde de meeste sieraden te hebbén ver patst en van de opbrengst on der meer een videorecorder te hebben aangeschaft. - ROTTERDAM Het Oos telijk Zwembad aan de Rot terdamse Gerdesiaweg heeft deze dagen veel weg van een bouwplaats. Overal liggen stalen pijpen, roosterpanelen en houten balken. Van dat materiaal wordt het decor gebouwd voor de opvoering van de toneelbewerking Dan- tons Dood, uitgevoerd door het Utrechts-Amsterdamse theater La Luna. Hoofdrol speler Fred Goessens: „We proberen het geheel er zo min mogelijk als een theater te laten uitzien." Afgelopen maandag arri veerde het eerste materiaai bij het zwembad, waaruit in het voorafgaande weekeinde een miijoen liter water was gepompt De tribune staat er al, in het "diepe". Een grote stellage boven het speelvlak ih bet zwembad hoopten de mensen van La Luna dit weekeinde af te krijgen, zo dat er nog een week kon wor den gerepeteerd voordat Dantons Dood op 14 juli, Frankrijke nationale feest dag, zijn première beieeft. Dantons Dood speelt zich af tijdens de laatste vier le vensdagen van Danton, een van de belangrijkste figuren uit de Franse Revolutie van 1789. De sinistere sfeer van die dagen wordt herschapen inhet Oostelijk Zwembad. Fred Goessens: „Aan het pla fond boven het speelvlak ko men zo'n 230 poppen te han gen, en ook kledingstukken. Dié zou je kunnen zien ais de lijken die de revolutie al heeft opgeleverd. Onder de tribune komt waarschijnlijk een laagje water te staan, alsof je je in een riool of kel der bevindt. De ramen in het dak dekken we nog af met plastic om het wat donkerder te maken. Als het avond is hoef je maar ergens een spot- Je aan te doen en je hebt a! een hele gekke sfeer." Aan die sfeer wordt veel aandacht besteed. In het on diepe bad haaks op "het die pe" staan bijvoorbeeld vijf kolossale Griekse torso's. Vergelijkbare beelden zijn nu nog aan te treffen in de weel derige tuinen die Franse ko ningen hebben laten aanleg gen. Koningen van wie het volk door de Franse Revolu tie moest worden verlost. De hal van het zwembad, waar normaliter kaartjes worden verkocht, ondergaat ook een gedaantewijziging. „Het zou een beetje raar zijn als je van de prijzenkast vol bekers zo in de Franse Re volutie zou stappen," verdui delijkt de hoofdrolspeler. De ze week is de hele hal beplakt met Franse kranten. Om al vast in de stemming te ko men. -Dantons Dood wordt in het Frans gespeeld. Boven het speelvlak komt een beeld krant. Fred Goessens: „Daar op vertalen we niet alles wat gezegd wordt, dat zou sto rend zijn. Er komen alleen flarden uit monologen op. en zo af en toe een aanduiding wie iemand is." „In het Frans spelen houdt een zeker risico in. maar we gaaSBBB WËÊÈÊÊifómMé s ii ji'j' JB mm-m Antieke torso's, van dezelfde soort die de Franse koningen in hun weelderige tuinen hadden neergezet voor ze door de revolutie werden verdreven, dienen in het Oostelijk Zwembad als decor voor het toneelspel "Dantons Dood". hebben daarvoor gekozen om dat het een eigen s feer met zich meebrengt. Het verhoogt Je manier van spelen. Het be tekent ook dat je het stuk heel erg visueel moet maken. Ook iemand die de taal niet goed verstaat moet het kun nen volgen. Maar Frans is bijna een gebarentaal: vraag iemand maar eens om een Fransman na te doen. We ge bruiken de taal als kostuum." Het publiek zal de tribune in het zwembad van bovenaf betreden om vervolgens af te dalen in het bassin. „Dat moet de indruk versterken dat je opgesloten zit. En dat Je je in een ruimte bevindt die na de revolutie zo weer kan worden schoongespoten. Want er komt bloed kijken bij de Franse Revolutie." Voordat het theater La Lu na het Oostelijk Zwembad als speelruimte voor Dantons Dood gevonden had ia er heel wat afgedacht en afgezocht. In september 1984 is de nu vier jaar bestaande theater groep begonnen met het stuk, gebaseerd op het boek van Georg Biichner. De hoofdrol speler: „We zijn toen wat gaan associëren op het the ma Franse Revolutie. De meeste mensen denken daar bij aan de guillotine, er zijn veel koppen gerold. Vervol gens gaan je gedachten uit naar een slachthuis, een abattoir, maar cleane ruim tes. Onze repetitieruimte had kleine tegeltjes en uit dat al les heeft regisseuse Cangi Geraerdts gekozen voor een zwembad als decor. De asso ciatie die dóór weer pp volgt is die met een bloedbad." Leegstaande zwembaden bleken niet voorhanden en via via kwam La Luna te recht in Rotterdam waar het Oostelijk Zwembad toch een maand dicht moest om de verwarmingsketels te ver vangen. De dertien acteurs hebben inmiddels hun Intrek genomen in het bad. Zij heb ben zelf het decor gemaakt, brengen dat met hulp van vrienden en kennissen eigen handig aan en blijven tot half augustus dag en nacht In het zwembad. De badhokjes, de kleedkamers en een flat die aan het zwembad vast zit dienen als tijdelijke woon ruimte. „We volgen niet de gemakkelijkste weg", moet Fred Goessens toegéven, „maar het is wel stukken in teressanter dan het voorbe reiden van een doorsnee theatervoorstelling." De produktie kost drié- eneenhalve ton. Het ministe rie van WVC draagt daarvan het grootste deel bij: 240.000. De gemeente Rotterdam is goed voor 40.000. de Koeweit Petroleum Fundatie heeft 5.000 geschonken en uit de kaartverkoop hoopt La Luna de resterende 65.000 te ha len. Rotterdamse Kaapverdianen vierden saterdag tien jaar onafhankelijkheid van Cabo Verde onder meer mei een volop van spandoeken voorziene optocht. ROTTERDAM De Rotter dammers, die zaterdagmiddag naar het Schouwburgplein wa ren getrokken om van een kleurrijk schouwspel rond tien jaar onafhankelijk Cabo Verde (Kaap Verdische eilanden) te genieten, kwamen bedrogen uit. Het gezelschap dat voor muvlek, zang, dans en andere exotische ingrediënten zou zor-; een/verscheen veel te iaat op v hei appèl... Hét "buitengebeuren" bleef nu beperkt tot een optocht van zo> 150 kinderen en volwasse nen door een klein stukje van de binnenstad. Compleet met vlaggen, spandoeken en por tretten van politieke leiders, waarbij in het Portugees allerlei spreekkoren werden »-■ aangeheven. Het echte fesst volgde eerst in de avonduren; en wel in Palace aan de Zo- merhofstraat. v-'7 Cabo Verde; tien kleine eilandjes voor de wejtkust van Afrika, wérd op 5 juli 1975 na een jarenlange bevrijding^- strijd en de Anjer-revolutie in Portugal zelf onafhankelijk. Sindsdien zijn ér, vnede dank zij steun uit het buitenland, tal van ontwikkelingsprojecten in gang gezet. Het land telt zo'n driekwart miljoen inwoners, van wie er 350.000 elders wer ken. De Kaap Verdlaanse gemeen schap in ons land kent circa 7000 mensen, voor een groot deel woonachtig in Rotterdam. Zeven drijvende bokken en een kraan op de wal hebben zaterdag de noolwatéraansluiting op de nieuwe zuiveringsinstallatie inde voormalige Dokhaven aangebracht. De drijvende kranen lieten een 560 meter lange zinker op de bodem van de Nieuwe Maas, tussen Dok- en Parkhaven, zakken. De rioolwaterbuis heeft een doorsnede van anderhalve meter. ROTTERDAM De expositie "Hart voor de Stad" oftewel "Hiero an het Weena tegen over het Centraal Station in Rotterdam, houdt zaterdag 13 juli open huis. ledereen kan dan gratis de exposities over de stad en haven bezoeken, het filmprogramma bekijken en de expositie over het Engelse Huil zien. Die dag sluit ook de Hullwed- strijd en hebben de bezoekers nog net kans om een weekend Hull voor twee personen te winnen. Het programma op het podium in het hart van Hiero staat voor een deel in het té ken van de Engelse havenstad. Het Hull Youth Orchestra treedt op om 14.00 uur en brengt een concert met licht- klassieke stukken, selecties uit shows en musicals en Britse muziek. De Anlaby Morris Boys zijn om 17.00 uur voor het laatst te zien. Deze groep be staat uit jongens tussen 9 en 14 jaar, die traditionele Engel se volksdansen, waaronder bij zondere zwaarddansen, uitvoe ren. "Hiero" is 's avonds weer Rotterdam. Dan speelt de pop groep Try Angel. Als het weer meewerkt, wordt het op vrijdag 12 juli een tropi sche avond op "Hiero". De elf mans formatie "Manteca" treedt daar vanaf 21.00 uur op in het kader van "Dansa, Dan- sa". De band heeft een reper toire met allerlei soorten latin jazz en salsa. "Manteca" heeft meegewerkt aan de Teleac- cursus "Let's Swing" met een radioles over Latijns-Ameri kaanse muziek en geeft ook lecture-concerten waarin de verschillende arrangementen en de geschiedenis van de mu ziek wordt uitgelegd. De toe gangsprijs voor "Dansa Dan sa" is één gulden. ROTTERDAM De Fiom, de organisatie voor hulpverlening bij vragen rondom zwanger schap en alleenstaand ouder schap, gaat een groep starten voor vrouwen die in het verle- dëh afstand van hun kind heb ben gedaan. Het gaat meestal om een moeilijke beslissing, waar soms weinig begrip voor Is, constateert de Fiom. De organisatie wil vrouwen de mogelijkheid geven om met anderen over deze gebeurte nissen te praten. De groep start In september en is vooral gericht op het verwerken van het afstand doen. Zowel vrou wen die onlangs voor deze keuze hebben gestaan als vrouwen die er langer geleden mee te maken hebben gehad kunnen reageren. Eveneens in september start een serie bijeenkomsten voor degenen die geadopteerd zijn en met lotgenoten daarover willen praten. Belangstellenden worden verzocht zo snel moge lijk contact op te nemen met de Fiom-buro's in Den Haag (tel. 070-647843) of Rotterdam (tel. 070-647843).

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1