m loerei Oud en Nieuw op Zomerzaterdag deel 1 HERMAN SEY IS EEN RASECHTE SCHIEDAMMER I ÖMAWiiisiil mmm, Wethouder lijdt aan amnesie Tranen bij sluiting van Kleuterkeet WËÊÊÊÊÊÈ. Steiger valt om ws lipgiiau SM *mmÊM mm mÈmm. MÊmmmm (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN "Welkom in Vlaardinger-Ambacht" heet een boekje van veer- tig bladzijden, dat in 1935 verscheen. Naast de na- men van burgemeester, twee wethouders, de sa- menstelling van de gemeenteraad én de medede ling dat Ambacht één brievenbus heeft (aan het -■gemeentehuis), bevat het de reclameachtige •'boodschap: "Vestigt u te Vlaardinger-Ambacht. '"Lage grondprijsLage belasting. En een vrije wo- .'ning voor weinig geld." Spookstad i Petunia's m wmi, Verantwoorde speelwerktuigen Alexander en Marlijn (beiden 8) Vlaardingen-Ambacht. hun nieuwe school: de Jan Ligthartschool m i6;< i.-rt'Z ,ln Holy was het goedenmorgen 'en goedenavond. Hier is het gelijk kom binnen vandaag en morgen t ROTTERDAM EN OMGEVING mmm Op weg naar Dongen met een "overlevingspakket" van stripboeken en boter hammen bij dé hand. HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANDAG 8 JULf 1S8S 5 w tmm mKo, 'h$ÊÊ t H'' f r' Tf aVv-"% V - x v r \i44" 9 s yY -: x<f/; Pik heb 't geweten, maar hou weet ik het niet meer Oud en Nieuw: dat is dit jaar de rode draad in onze serie "Zomer zaterdag"; die al weer haar vierde jaar In gaat. Oud en Nieuw, we bedoelen niét de jaarwisseling, maar het contrast (zo u wilt de overéénkomsten) tussen oude en nieuwe buurten. De redactie van HVV zal de komende zaterdagen een aantal oude en nieuwe buurten in Schiedam en Vlaardin- gen onder de loep nemen. Zijn oude buurten gezelliger dan nieuwe? Tiert de dorpsroddel er welig in tegenstel ling tot nieuwbouwwijken, waar niemand elkaar kent. Ot is dit laatste een sprookje? Bestaat er wel degelijk buren hulp, gestimuleerd door nog lage heggen tussen de tuinen en "gedeelde smart is halve smart" omdat de straten nog bouwstraten zijn, de winkels in houten noodgebouwen zijn gevestigd en de scholen ver weg zijn? In deze eerste aflevering: Vlaardinger-Ambacht (Vlaar dingen) en Woudhoek-Noord (Schiedam). Over het Avifauna in Ambacht, een boom die 500 kilo peren oplevert, zand in je glaasje bier en het laagste hek je van Nederland. Vijftig jaar later is Ambacht geen financieel paradijs meer, maar nog steeds heeft het iets sympathieks. Jan Anderson van het gelijknamige Streek- museum aan de Kethelweg vindt: „Het is het beste stukje woongebied, dat ik in Zuid-Hol land zou kunnen verzinnen. Je hebt hier alles bij de hand. maar cr heerst toch nog een andere mentaliteit als in Holy. De mensen wonen hier al lang in hun kleine huisjes: ze heb ben allemaal een eigen huis en een eigen tuin. Holy is gepland. Vlaardinger-Ambacht is straat na straat gebouwd." „Niet een echt dorpje, maar mijn schoonmoeder kent wel iedereen. Ze woont in het huis van haar. ouders. Nooit de straat uit geweest", zegt een bewoner van de Leliestraat. Overbuurman Van Buuren, die er al 53 jaar woont, noemt het vroegere Ambacht "een hart stikke gezellig dorp": „Ieder een leefde met elkaar mee. Bij ziektes stonden de buren voor elkaar klaar." En nu? „We heb ben schatten van buren. Als het nodig is, staan die ook voor ons klaar," zegt zijn echtgeno te. De heer des huizes weer: „Dat zal je weinig in Vlaardin- gen vinden." Wat je ook weinig in Vlaar- dingen zult vinden, is een ver zameling volières met de meest prachtige vogels. Avi fauna. nagebouwd door een Blijdorp-medewerker. En een pereboom. Verwachte oogst dit jaar 500 a 60i> kilo. Wanneer de peren groter zijn, zal de boom een geliefkoosde pleisterplaats van spreeuwen worden. „Ze mogen me gerust een handje helpen, want ik word een dagje ouder", aldus de eigenaar. En. kippen. „Hoeveel eieren gaar je per dag?", vraagt mevrouw Van Buuren. „Twintig a vijf entwintig", antwoordt haar man. Dat alles en nog veel meer (aardappelen, bonen, een watervalletje) bevindt zich in Ambacht. Ergens tussen twee straten. Het lijkt alsof de kaart van Nederland door el kaar is geschud- Een Brabants dorp in Vlaardingen. Kuieren door Ambacht en Woudhoek-Noord inspireert tot filosofietjes over de verschil len tussen oud- en nieuwbouw. Nieuwe buurten hebben geen geschiedenis. Hoe fantasievol ze ook aan de tekentafel ont worpen zijn, er wonen geen mensen. Ze lijken op die de cors van bordkarton, waar de - Russische tsaar in de vorige eeuw in zijn rijtuig langs ge voerd werd. Om hem te impo neren met zijn Grote Daden, Met 3560 inwoners (In 1989 moeten het er 6500 zijn) onder scheidt de Schiedamse nieuw bouwwijk Woudhoek-Noord zich nauwelijks van deze Rus sische spooksteden. Op één be langrijk verschil na. Energie besparing js er heilig ver klaard. Met als paradepaardje de ME-woningen (Mintmum Energie Woningen). Bijzonde re kenmerken: luiken voor de ramen, geen kachel maar een Tekst: Dick van der Lugt Foto's: Ed Eggermonl geiser, afvalwarmte terug- winnng, zwaar geïsoleerd. Niet iedere tot proefkonijn gebombardeerde;; bewoner is even enthousiast. Toen het in januari zo koud was. heeft één bejaard echtpaar vier dagen in de douche gebivakkeerd. Nood gedwongen, want ook met een elektrisch kacheltje bleef de temperatuur iri de huiskamer ijzig laag. De heer en me vrouw Leliveld hielden de lui ken overdag dicht en keken 's avonds gehuld in plaids naar de televisie. De thermometer wees 15 graden aan. Maar ondanks deze onge makken ("We krijgen nieuwe geisers") zeggen ze "Het huis je is lief. Het is schattig. Het is gezellig wonen." Waar of niet waar? Want bij het afscheid laat de vrouw des huizes zich ontvallen: "Als wij geld genoeg hadden, kochten wij lekker een vrij huisje." Evenals vele andere ambte naren woont ook de Schiedam se gemeente voorlichter Theo Reynman in Woudhoek-Noord. In zijn tuin groeien geen aard appelen of bonen en er schar relen geen kippen rond. Er staan afrikanen, petunia's en duizendschoon. In zijn nieuwbouwwoning ("Een degelijk huis. Niet zo fantasierijk, maar wel goed geïsoleerd. Ik verstook een derde minder dan in mijn vori ge woning in Hellevoetsluis.") schetst hij de ongemakken die kleven aan een wijk in aan bouw: zand in je glaasje bier als je in de tuin zit, de dichts- bijzljnde school op het Faaa- sen- en Bachplein en de krui denier in het verre Hof van Spaland. Inmiddels is dat verleden tijd. "Het gaat er een beetje op lijken", zegt hij. "Je ziet de wijk groeien." Hij lijkt niet zo te geloven In het onpersoonlij ke karakter - van nieuwbouw wijken. "Je leent eens gereed schap bij elkar. Iedereen zit in dezelfde positie. Is bezig zijn huls in te richten. Je vraagt el kaar eens op de koffie. Vergeet niet, dat je elkaar veel ziet, want de begroeiing is nog laag." Lage bomen vangen weinig wind. Maar waarom blaast de wind deze wijk dan niet weg? Dat kan gemakkelijk. Hoge bo men ontbreken en de woningen lijken geparachuteerd door een bommenwerper. Aan de stuurknuppel een wethouder, die teveel eerste palen slaat. In de cabine een architect, die rechte en gebogen lijnen trekt. De bestemming van elke vler kante centimeter bedenkt. Ver antwoorde speelwerktuigen ontwerpt. Loopafstanden naar de dichtszljnde halte berekent en met parkeernormen goo chelt. Dat is het verschil. Nog voordat Woudhoek-Noord over het fraaie polderlandschap wam. fcSV iv-4'ï;p' van Midden-Delftland werd ge walst,' is de wijk ai klaar. Af. Maar Vlaardinger-Ambacht is nooit af. Ook nu niet, 700 jaar na de eerste bewoning. „Vroeger was hier alles groen en wit", vertelt een twee de generatie Ambacht-bewo ner. "De kozijnen groen, de stopverf wit, de schuttingen groen. De deuren waren het zelfde met een raampje in het midden. Glas in lood boven de deur". Hij wijst op een huisje aan de overkant, dat er nog precies zo uitziet. De andere huizen in de straat lijken er niet meer op. Een ex-Holybewoner („Ik heb altijd een tuintje willen hebben") zegt: „Ambacht is een heel aparte gemeenschap. Het is de enige buurt waar je nog leuk kunt wonen voor niet Jal teveel geld. In Holy was het 'goedemorgen' en 'goeden avond'. Hier is het gelijk 'kom binnen'. Ik woon hier nu een maand, maar ik heb in al die -jaren in Holy nog nooit zoveel contacten gehad als deze ene j maand hier". Dus toch een dorp? De twee- de-generatie bewoner spreekt dat tegen: „Je zegt de buren gedag. Je maakt e%ns een praatje. Meer niet". Maar wat doet dan het kroos in die sloot achter het gemeentearchief? ;,En waar vind je een school 'tussen een dichte begroeiing >an bomen staar. Dat is de 'Jan Ligthartschooi. Jan Ligt- hart: een pedagoog die lastige kinderen een sinaasappel gaf. Laat Vlaardingen haar "lastige jongeren" in de kou staan? Deze vraag dringt zich op, nu het ik mag wel zeggen be ruchte. Open Jongeren Centrum (OJC) aan de Zomerstraat na een reeks van conflicten tussen staf en bestuur definitief ge sloten is. Wethouder Arij Maarleveld lijkt die vraag met 'Ja' te willen beantwoorden. In navol ging van een door de ge meenteraad ingestelde onderzoekscommissie wil hij het OJC ombouwen tot een "cultureel jongeren centrum", zo verklaarde hij vorige week. Wat hebben politici toch een slecht geheugen. Toen er een fantastische accommodatie voor zo'n centrum beschikbaar was (de voormalige detail- handelsschool aan de Westhavenkade). moest dat gebouw per sé worden afgebroken. Een bezetting door kunstenaars en mu sici, die later de Vlaar- dingse Kunststichting (VKS) zouden oprichten, kon dat niet voorkomen. Is de wethouder ook alle acties voorafgaande aan de bouw van het OJC ver geten? Zeggen namen als Communio en Erica- school hem niets meer? En wat deed hij toen die aardige sociëteit B'Bwa- na (Hoflaan) dicht ging? De Vlaardlngse Kunst stichting, erfgenaam van B'Bwana, krijgt nu door Maarleveld het OJC-ge- bouw op een presenteer blaadje aangeboden. Dat. is een mooi cadeau, want het gebouw kost 170,000 gulden per jaar (kale huur). De amnesie van de wethouder is nu com pleet, want deze zelfde VKS had een onderko men. Zij zou samen met de Stadsgehoorzaal-direc tie zaal Harmonie gaan programmeren. Helaas liep de samenwerking op onverenigbaarheid van karakters stuk. "Lastige jongeren", "so ciaal-cultureel daklozen" of hoe de bezoekers van het OJC ook genoemd moge worden: ze hebben recht op onderdak: net als schoolleerlingen. ouderen, sportverenigingen en het meer traditionele jeugd werk. Omdat^ ze "lastig," heten, is het al te gemak kelijk hen nu de straat op te schoppen. In een maat schappij, die niet in staat is haar jongeren zinvol werk en geloof in de toe komst te geven, ls dat een misselijke streek. Dik VAN DER LUGT VLAARDINGEN Vlaar- dings enige neutrale bijzonde re kleuterschool De Kleuter keet bestaat niet meer. Met tranen in de ogen namen de onderwijzeressen Joke en Sa- rie en vaste invalkracht Celia vrijdagmiddag afscheid van hun 30 kleuters, die het nieuwe schooljaar naar de Beukenhof of Erasmusschool gaan. De laatste schoolmiddag had, ondanks de tranen, niette min een feestelijk karakter. De kinderen speelden buiten, ter wijl draaiorgel De Pod voor vrolijke klanken zorgde. Ook veel ouders waren naar het ge bouw aan de L. de Colignylaan toe gekomen om de onderwij zeressen en elkaar een hart on der de riem te steken. mm WmÊW' ALHAMBRA 1, tel. 330293: Hammett (a.l.), 2, 6.45 en 9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: Amadeus (a.l.), 2 en 8.30 uur. CALYPSO 1, tel. 131855: Run away (12), 2. 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, tel. 131855: A passage to India (a.l.), 1.45 en 7.45 uur. CALYPSO 3, tel. 131855: Tra ding places (a.l.). 2, 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210: Meis jes in extase (18 jr), do. t/m ma. 12.15, 2, 3.45, 5.30. 7.15, 9 uur. CINEAC NRC, te!. 330293: De laatste maal (16), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 121139: Hercules !l (16 jr), 2, 7 en 9.30 uur.' r CINERAMA 1, tel. 115300: A view to a kill 12), 115, 4. 6.45, 9,30 uur. CINERAMA 2, tel. 115300: Vier vuisten in 't kwadraat (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 115300: Be verly Hills Cop (a.!.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 4, tel. 115300: Duin (a.l,), 2, 6,45 en 9.30 uur. CINERAMA 5, tel. 115300: Les uns et les autres (a.l.), 2 en 8 uur. CORSO. tel. 121110: Best De fense (a.l.), 7 en 9.30 uur. LUMIÉRE 1, lel. 117755: Het grote ewok avontuur (a.i.), 12, 2 en 4 uur, Battle rage (16), 7 en 9.30 uur. LUMIÉRE 2, tel. 117755: Be verly hills cop (a.l.), 2,7 en 9.30 uur. LUMIÉRE 3, tel. 117755: Into the night (12). 1.45, 6.45, 9.15 uur. LUMIÉRE 4. tel. 332013: Wit ness (12), 1.45. 6.45 en 9.15 uur. REX, tel. 772793: Minouche onverzadigbaar (18 jr), 10.00-24.00 uur. THALIA, tel. 111555: A view to a kill (12). 1.15. 4, 6.45 en 9.30 uur. 't VENSTER 1. tel. 364998: Man of flowers (16), 9.30 uur. beh. ma. 't VENSTER 2, tel. 364998: Les nuits de la pleine lunc (16). 10.00 uur, beh. ma. 't VENSTER 3. tel. 364998: Filmzomer '85 (16), 9.30 uur. beh. ma. LANTAREN, tel. 364998: Kaos (16), 9.30 uur, beh. ma. EURO (Hellevoetsluis), tel. 01880-24144: zaal 1: Beverly hills cop (a.l.). 1.30, 6.45 en 9.15 uur; zaal 2: A view to a kill (12), 1.30, 6.45, 9.15 uur; zaal 3: Duin (12). 6.45 en 9.15 uur. TlVOLI(Hellevoetsluis), tel. 01883-12608: Amadeus (a.l.). 8 uur: Beverly hills cop (a.l.), 20.30 uur. KINDERVOORSTELLINGEN CINEMA NRC: Assepoester (a.l.), 2 uur. LUMIÉRE 1: Het grote ewok avontuur (a.l.), 12.00, 2 en 4 uur. EURO: Vol gas met Herbie (a.l.), 1.30 uur. TIVOLI: De gouden zeehond (a.l.), wo. 2.30 uur. Museum Boymans-Van Beu- ningen, tél. 3É0500: Hollandse en Vlaamse tekeningen uit de 17e eeuw. t/m 14 juli.Meester- werken uit de Hermitage Le ningrad, t/m 17 juli. De Dubbelde Palmboom, tel. 761533: Speelgoed van zolder. Zet 'm op hoeden en pet ten. Museumschip Buffel, Leuve- haven 1, scheepssier, naviga tie, sloepen, enz: Atlas van Stolk, Aelbrechts- kolk 12, te!. 767433: Tien jaar aanwinsten t/m 29 sept. Galerie 2000, Westersingel 30, tel. 363018/224386: ethnogra- fica, Egypte en Oud Perzië, sieraden. Belastingmuseum, Prof. dr. Van der Poel. Parklaan 14-16. tel. 366333: schilderijen van August Weimar, t/m 30 aug. Wijkmuseum Hillesluis, Beijerlandselaan 80, tel. 198698: „Werken aan de Maas", geschiedenis van scheepswerf en machinefa briek P. Smit, t/m 20 augustus. Parkhotel, Westersingel 70, tel. 363611: tekeningen en li tho's van Gijs Voskuyl, plastie ken van Karei Gomes, tot eind juli. Kasteel van Rhoon, tel. 01890-8576: Nederlandse beeldhouwkunst van de laatste 50 jaar, t/m 8 sept. Galerie Trefcentrum, Wester singel 18. tel. 361081: Ernst Dan: Kunst uit Suriname, t/m 15 juli. Galerie Tussenwater, Piet Heynsplein 29, tel. 772379: Koos van Vlijmen, t/m 14 juli. Salvador Allende Center, Wijnhaven 23. tel. 122515: drie fotografen met foto's yan Chili, Nicaragua en Argentinië, t/m 20 juli. Oudehaven, scheepshelling „Koningspoort", schepen uit de streekvaart in Zuid-Holland van het Maritiem Museum Prins Hendrik. Blijdorp-Bibtiotheek, Noorder- havenkade 10: "Pelgrims in Jeruzalem", foto's, t/m 10 juli Galerie Nieuw Rotterdams Peil,Metrostation Oostplein, tel. 131500: schilderijen en neon objecten van 8en Admi raal. t/m 17 aug. Amrobank, Coolsingel 119: li tho's en gemengde technieken van Cor de Jong, t/m 22 juli. Plan C, tel. 124352: olieverven van Riet Veld de Lobel. t/m 1 aug. Galerie 109, Zaagmolenstraat 109: gouaches van Antónia Carmo, aquarellen van Hamza inanc. etsen en gravures van Shigeki, t/m 25 juli De Tuyter, tel. 01807-19931: tekeningen van Nuri Can en schilderijen van S. Alp. t/m 11 juli. Galerie ZT, Zwaanshals 290: schilderijen en tekeningen van Alan Birch, t/m 18 juli. Galerie de Werkkamer, tel. 777375: schilderijen van Boris Voinovitch, t/m 19 juli. Galerie 't Venster, Oude Bin nenweg 113: beeldhouwwerken van Erik Wijntjes, t/m 13 juli. HIERO: foto-expositie over de ontwikkeling van Huil door de eeuwen heen. t/m 14 juli. PARK bij de Euromast: Feno- mena. dag. 10-21 uur. HIERO: Dave Paul. dl. 17.00 uur. SIMONSTRAATKERK: lunch- pauzeconcert, dl. 12.15-12 45 uur. Tegenwoordig hebben die kin deren een Minimal Brain Dis function en moeten ze naar de psychiater. Alexander en Martïjn (bei den 8) kijken hun ogen uit bij het nieuwe schoolgebouw, dat na de zomervakantie wordt be trokken. Ze gaan dan naar de derde klas. Vinden zij de schepping van Piétro Hammei mooi? „Ja hoor?"; „En hoe oud is jullie oude school?" „103 of 104 jaar. Ik heb het geweten, maar nu weet Ik het niet meer", zegt Martijn. VLAARDINGEN Twee schil ders zijn In de Dr. Brugma- straat met steiger en al op straat gevallen. Ze zijn met verwondingen aan knieën en enkels in het Holy-ziekenhuis opgenomen. De steiger vie» om. doordat hij scheef neerge zet was. De arbeidsinspectie en recherche stelen een on derzoek In. SCHIEDAM - „Herman Sey is een rasechte Schiedammer, een rasechte kunstenaar en bo venal: een rasecht mens". Deze woorden sprak waarnemend directrice van het Stedelijk Museum Clara Stroman vrij dagavond bij de opening van een tentoonstelling van Her man Sey. Een opening die. on danks het feit dat het w<jer was om op een terrasje een pil3je te drinken, aldus Clara Stroman, zeer druk bezocht werd. Want hoewel Herman Sey, wiens tentoonstelling ter gelegenheid van zijn 70e ver jaardag georganiseerd was. al lang niet meer in Schiedam woont, is hij in Schiedam nog niet vergeten. Dit bleek vol gens Clara Stroman wel uit dc vele brieven en telefoontjes d! ze gekregen had. Na de inleiding die Clara Stroman op zijn werk gaf (een inleiding waaruit bleek dat zij één van de weinige mensen is die enthousiasme over kunst op anderen kunnen overbren gen) ging men naar boven om dc tentoonstelling te bekijken. Herman Sey'a werk. dat be staat uit gouaches en litho's, ,kan omschreven worden als abstract expressionistisch. De figuren zijn nauwelijks realis tisch weergegeven, maar er spreekt een soort kracht uit zijn werk. Hierdoor wordt niet de voorstelling op de toeschou wer overgebracht, maar het gevoel dat Herman Sey bij die voorstelling heeft. Clara Stro man richtte terecht de aan dacht op zijn gevoel voor kleurnuances, vooral de prach tige blauwen spraken haar zeer aan. Herman Sey werd in 1913 op de Baan in Schiedam geboren. Al op de lagere school werd zijn talent onderkend door zijn tekenleraar die hem privé-les gaf. Door de Tweede Wereld oorlog werd hij gedwongen zijn opleiding aan de kunstaca demie te staken. Tot aan de dag van vandaag is zijn Inspiratie springlevend gebleven. Op de tentoonstelling In het Stedelijk Museum hangt zowel werk van twintig jaar geleden als werk uit 1985. Hier door krijgt men eon mooie doorsnee te zien van het werk „Landschap", litho van Herman Sey van Herman Sey. Een rasechte Schiedammer die door Clara Stroman "een vriend van het museum" werd genoemd. MABJO PEPPELAAR Herman Sey, litho's en goua ches. Stedelijk Museutri, Hoog straat UZ, Schiedam. Dage lijks geopend van 10-n uur, zondag 1240-17 uur. Tot 25 augustus.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 2