Ontzetting in Z.-Afrika over arrestatie van Nederlanders Plan voor registratie Indische Nederlanders VARA-PLOEG WINT KNOKKE-FESTIVAL Skütsie Sneek wint eerste race Mona in front met bosbessenplantj es Jonkheer Beelaerts voortaan kamerheer Pleziervaart vaak onveilig uitgerust Meeste dieren gered Rtipséhplaag in Brabants bosgebied I Meer bewakers na ontsnapping Actievoerders aangehouden op vliegbasis Woensdrecht Eerste jaar van vijjfling Dode bij brand Steunpunten Beatrix en Claus met vakantie De winnende VARA-ploeg wordt zangeres Astrid Serise. bloemetjes gezet door het nichtje van Op het Pikmeer bij Gröuw is zaterdag de eerste skrjes-sylwedstrijd van het nieuwe seizoen,gehouden. Het gevecht op het water rd met veel geluk gewonnen door het skütsje van titelverdediger Jan van Akker uit Sneek. Op de foto het skütsje van Joure, dat voortijdig de strijd moest staken wegens averij. v. door PIET HEIL binnenland xiondérden toeristen in buitenland vast (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ANWB Alarmcentrale heeft een ra zend druk weekeinde achter de rug. Ruim 250 maal moest hulp geboden worden aan Ne derlandse automobilisten, die in het buitenland meestal in West-Dultsland en Frankrijk in de problemen zijn ge raakt. In totaal moest de cen trale 150 auto's uit het buiten land terughalen en 80 huur auto's inzetten om gedupeerde toeristen hun vakantie te laten voortzetten. Verder had de centrale dit eerste drukke vakantieweek- einde 70 medische gevallen te behandelen. Het hoofd van de Alarmcentrale S. Beems ver wacht voor de komende week einden een toenemende druk op zijn organisatie. Nu al is gebleken dat veel Nederlanders met ondeugdelij ke auto's op pad gaan: meer dan voorheen omdat sterk be zuinigd wordt op onderhoud en reparatie van auto's. Een groot probleem is de be reikbaarheid van de centrale. Ondanks de beschikbaarheid van 170 telefoonlijnen regent het klachten over het feit dat bij voortduring dag en nacht (Van een onzer verslaggevers) JOHANNESBURG/DEN HAAG In wetenschappelijke kringen in Zuid-Afrika is ont zet gereageerd op de aanhou ding van de Nederlandse an tropoloog Klaas de Jonge en zijn ex-vrouw Helena Pas toors. De Jonge wordt nu al twee weken in hechtenis ge houden op grond van art. 29 van de wet op de binnenlandse veiligheid. Die wet houdt in dat verdachten voor onbepaal de tijd vastgehouden kunnen worden zonder contact met een advocaat of met een am bassade. De antropoloog David Web ster van de Universiteit van Witwatersrand in Johannes burg, die bok betrokken is bij een steuncomité voor gedeti neerden, heeft tot dusver te vergeefs geprobeerd inlichtin gen over de gearresteerde Ne derlanders te krijgen. De Zuid- afrikaanse politie wil geen me dedelingen doen en ook de Ne derlandse consul in Johannes burg. G. Meihuizen, bewaart het stilzwijgen. De "conferentie van acade mici voor een democratische samenleving" heeft in een ver klaring de vrijlating geëist van "onze collega's Klaas de. Jonge en Helena Pastoors, beiden gerespecteerde acade mici. We zijn ontzet over de samenzwering van stilte die over deze aanhoudingen hangt, en waarin het Nederlandse consulaat een actieve mede plichtige is. We beschouwen dat als intimidatie van demo cratische wetenschappers." Klaas de Jonge is als antro poloog-demograaf werkzaam geweest in een reeks Afrikaan se landen, waaronder Senegal, Tanzania, Mozambique en Zimbabwe. Hij wals aanvanke lijk verbonden aan het Afrika Studie Centrum in Leiden en werkte later in opdracht van de Mozambikaanse regering aan een onderzoek naar ge meenschapsdorpen. In Maputo raakte hij bevriend met, Ruth First, een -vooraanstaand - lid van de Zuldafrikaanse verzets beweging ANC (African Natio nal Congress), die in 1982 door een bombrief werd gedood. Verondersteld werd dat de bom afkomstig was van de Zuidafrikaanse geheime dienst. De laatste jaren werkte De Jonge als leraar aan een middelbare school in Harare, Zimbabwe. Volgens David Webster ont moette Klaas de Jonge zijn ex-- vrouw op 22 juni in Johannes burg en werd hij de dag daar op gearresteerd. Helena Pas toors studeert filosofie in Jo hannesburg en werkte eerder in Mozambique en Swaziland. Zij reisde daarop met hun bei der zoon, Enno, naar Harare en keerde vervolgens terug naar Johannesburg. Vermoe delijk is Helena Pastoors, die zowel de Nederlandse als de Belgische nationaliteit heeft, toen op 27 juni aangehouden. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Het Indisch- Nederlands Verbond (INV) heeft bij de Nederlandse rege ring een plan ingediend voor de emigratie van Indische Ne derlanders en oud-Indiëgan- gers naar Indonesië. De vrijwillige regeling zou moeten gelden voor 65-plus- sers en de belangrijkste voor waarde zou moeten zijn dat zij recht blijven houden op hun Nederlandse uitkering en/of pensioenen die uitgekeerd moeten worden in Nederlandse valuta. v'-v-v Het plan, zaterdag gepresen teerd door INV-voorzitter J. ;.Ph. G. Vaessen, is ook naar de Indonesische ambassade in .i Den Haag gestuurd die het in- middels heeft doorgezonden i,naar de autoriteiten in Indone- -sië. Voorzitter Vaessen gaat op 23 juli zelf naar Indonesië om daar te praten over het plan en 'de haalbaarheid te toetsen. Voor die datum zal hij nog een gesprek hebben op het ministe rie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid en het ministerie van Ontwikkelingssamenwer king. Het INV zegt het plan te hebben ingediend als reactie op signalen van mensen die graag willen emigreren naar Indonesië. Volgens Vaessen is het INV overigens niet de enige Indi sche organisatie die deze ge luiden ontvangt. De reden waarom veel mensen willen emigreren is dat het klimaat hen hier niet bevalt. „Dat geldt zowel voor het weerkundig kli maat ais de veranderde men taliteit in Nederland," aldus Vaessen. t (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de Bijl- merbajes zijn tijdelijk extra bewakers aangesteld in ver- 'f band met het tekort aan perso- if neel door vakanties en ziekte. Dit tekort leidde cr in de nacht v van saterdag op zondag toe, S dat,een 27-jarige gedetineerde een geslaagde vluchtpoging deed uit het nabij gelegen Aca- demiach Medisch Centrum, waar de man was opgenomen na een val in de Bijlmerbajes. Het ministerie van justitie in. v Den Haag heeft besloten om aan de Demersluistoren tijde- lijk negen extra bewakers toe jr.te voegen. In een van'de ande- ,r rc torens van de Bijlmer komt ook meer mankracht. Hoeveel dat er zullen zijn, staat nog v-g niet vast De ontsnapte gedetineerde zat in de Amsterdamse gevan genis een straf uit wegens ver schillende diefstallen. Na zijn val in de 'Bijlmerbajes werd hij zaterdagavond overge bracht naar het ziekenhuis, be geleid door slechts één bewa ker. Omdat de behandeling nogal lang duurde, besloot de bewaker te bellen voor aflos sing. Op dat moment kneep de man er tussenuit Hij is nog steeds spoorloos. Het personeelstekort in de Bijlmerbajes en andere gevan genissen Is overigens een sle pend probleem. Dat vinden al thans de vakbonden, die daar met de regelmaat van de klok over klagen. De Abva/Kabo liet vorige week nog de zoveel ste waarschuwing horen. de lngespreks-toon klinkt. Het is drukker dan ooit tevoren ook wat de aanvragen voor toeristische informatie betreft, .die de dringende hulpaanvra- gen in de weg staan, aldus Beems. Toeristen met problemen In Zwitserland, Italië, Frankrijk en Spanje wordt dringend aan geraden contact op te nemen met de ANWB-steunpunten in die landen en niet naar Den Haag te bellen. Wie elders in de problemen komt krijgt het advies een telex te sturen (vanuit een hotel of een post kantoor) naar de Alarmcentra le in Den Haag. (telexnummer 32032).. In Nederland was het min der druk. op de wegen dan de politie had verwcht. In totaal ontstonden zaterdag files tot 50 km eh dat Is volgens een woordvoerder van de "Ver- keerscentrale in Driebergen 'een redelijke score'. De langste file van West Europa ontstond bij Frankfurt: 180 km. De camping langs de Nederlandse kust waren dit weekeinde bijna allemaal be zet. In het binnenland was en is nog plaats genoeg. (Van een onzer verslaggevers) WOERDEN Mensen die bosbcssenplantjes kweken uit het zaad dat ze eén paar maanden geleden cadeau kregen bij Mona-frtiltyog- hurt, kunnen die plantjes het best vernietigen. De bes sen van deze plantes lijken namelijk als twee druppels water op de bessen van, de Zwarte Nachtschade, die gif tig kunnen zijn. Deze waarschuwing heeft de Melkunie in Woerden, producent van Mona, zater dag vla advertenties in de landelijke dagbladen laten verschijnen. De Melkunie gaf in maart en april de zaadjes cadeau bij de frultyoghurt. Nu de plantjes uitgroeien blijkt het niet om de bosbes te gaan, maar om de Amerikaanse Garden Huckleberry. Deze onschadelijke plant lijkt erg veel op de Zwarte Nacht schade, waarvan de bessen giftig kunnen zijn. „Het ge vaar bestaat dat naast uw bessenplantjes ook Zwarte Nachtschade tot wasdom kan komen. De kans op ver warring bij het oogsten is vanwege de sterke gelijke nis dan ook groot, met alle nare gevolgen vandien," al dus de Melkunie. Het bedrijf adviseert daarom de plantjes vernieti gen. „Alleen daardoor wor den alle mogelijke risico's uitgesloten." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Koningin Beatrix, prins Claus en hun drie kinderen zijn zaterdag voor hun zomervakantie ver- (Van onze radio- en tv-redaktle) HILVERSUM/KNOKKE Feest voor de VABA-zang- ploeg zaterdagnacht in de Belgische bsd plaats Knokke: na vier jaar knokken is het gelukt het K'jokke-festival te winnen. Met 250.000 Belgi sche franken en de Knokke- zangcuptrofee keerde VARA- zangpioeg zondag terug uit het pluche van het casino van de Belgische badplaats. De drie vocalisten die dit Jaar de ploeg vormden (As trid Serlerse, Mathilde San- ting en Julia Loco) zagen hun optreden zaterdagavond beloond met een applaus, dat ovationele vormen aannam. Ze mochten pas weg van het publiek na twee toegiften. Niet alleen de Belgische tv-kJJkers (en daardoor ook de op de BRT aangesloten Nederlandse kabelkijkers), ook de Russische en Ooct- blok-tv-kijkers konden er van meegenieten. De VARA- zangpioeg eindigde met ruim 20 punten voorsprong op de equipe van de Belgische BRT, die tweede werd. In to taal deden zeven landenploe gen de afgelopen week mee In Knokke. In bet persoonlij ke klassement eindigde de Molukse vertegenwoordig ster In de VARA-zangploeg, Julia Loco, op de tweede plaats. De Finse vqcalfste Ami Aspelund zong slechts twee punten meer bijeen en won daardoor de titel „Europa Topstars Cup". Vier keer heeft de VARA nu meegedaan aan het zang- festival, dat een aantal jaren geleden veel minder com mercieel van opzet werd dan het vroeger was. In het eer ste jaar eizüigde de VARA- ploeg op de tweede plaats, de twee daaropvolgende jaren werd de finale niet bereikt. „Maar we hadden nu een ploeg, die de pan uit swing de," zegt ploegleider Co de Kloet. „Dat kwam ook, door dat Floor van Zutphen als producer optrad. Zij kent het klappen van de zweep in Knokke, omdat ze vier jaar geleden zelf Ud was van de zangpioeg. Bovendien heeft ze sindsdien veel ervaring met producenten In de Ne derlandse showbusinesswe reld opgedaan." Ook de arrangementen van de Nederlandse compo nist Rik Elln^» hebben vol gens De Kloet een belangrijk aandeel In de overwinning gehad. Volgens VARA-radlodirec* teur Willem van Beusekom, dit jaar. lid van de Knokke- jury, doet de VARA vooral mee „om Jonge Nederlandse artiesten een kans op een in ternationaal podium tv. ge ven. Ze kunnen nu echt eens een eigen programma op bouwen. Diegelegenheid krijgen ze normaal steeds minder." De VARA-radioploeg was weinig gelukkig met het feit, dat de VARA-televisle de fi nale zaterdagavond niet via Nederland 1 uitzond. Er wa ren slechts wat HUsjes te zien na het vertonen van de speelfilm. Gaat de VARA volgend jaar weer meedoen? Co de Kloet: „De Knokke- organisatie overweegt de zangploegen af te schaffen en er een Internationaal fes tival voor individuele voca listen van te maken. Wij wachten af hoe dat uitpakt en beslissen dan komende herfst." (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT Op het terrein van de vliegbasis Woensdrecht zijn zaterdag avond 31 activisten aangehou den. Zij hadden zich ter hoogte van het vredesactiekamp in het bos toegang verschaft tot de basis. Net over do omheining heen gebruikten de actievoerders rollen prikkeldraad om zich zelf in te sluiten. Lang mocht de demonstratieve actie niet duren. Al na tien minuten wer den de 31 opgepakt door bevel- ligingamllilairen van de basis. Na te zijn overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee werden ,de activisten voorge leid aan de hulpofficier van justitie op het terrein van de basis. Alle activisten kregen een proces-verbaal. Later op de avond werden de demons tranten één voor één weer op vrije voeten gesteld. MAASTRICHT Het eerste jaar van de Maastrichtse vijf- ling, geboren op 10 mei 1984, is het onderwerp van een docu ment ire die de VARA uit zendt op 15 juli. De film omvat beelden van de bevalling en Iaat zien hoe Martljn, Koen, Marike, Lónnckc en Noortje hun dag doorbrengen. Verder een Interview met de ouders van de vijfiing, Mia en Jan Brands cn beelden van hoogte punten uit* het eerste jaar van de vijfiing. trokken naar Tavamelle' In Italië. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) weigert mee te delen hoe lang de vakantie zal du ren. (Van een onzer verslaggevers) LUYKSGESTEL Een he vige rupsenplaag heeft eén bosgebied van 150 tot 200 hec tare in het Brabantse Luyks- gestel aangetast. De bomen in het gebied, overwegend grove dennen, zijn aangevreten door de rups van de nonvlinder. Of de bomen reddeloos zijn verloren, zal volgens Staatsbosbeheer pas in een later stadium blijken. ..Als er teveel naalden van zijn afgevreten gaan de bomen kapot," aldus opzichter G. Ben- ning van Staatsbosbèheer. „Ze moeten dan gerooid worden en daarna moet het gebied wor den herbebost. Ik ben bang dat het die kant zal uitgaan." De omvang van het aange- vreten kan groter worden;, om- dat er jonge rupsen in de bo men zitten die nog niet aan het .verpoppen zijn.. „Pas als: het verpoppen begint, is het ge daan met de vraatzucht," al dus Benning. Vi-ir jaar geieden deed zich een soortgelijke plaag voor in de gemeente Reusel. De bossen bij Luyks- gestel zijn eigendom van parti culieren, de gemeenteen Staatsbosbeheer. WINNEWEER Bij een brand in het Groningse Winne- weer is de 28-jarige J. H. Schenkel dit weekeinde door verstikking om het leven geko men. Zijn woning brandde ge heel uit. Een oververhitte pan is vermoedelijk de oorzaak van de brand geweest. Dicht bij het centrum van Oss is zondagochtend vroeg een boerderij totaal uitge brand. Vier mensen raakten dakloos. De politie denkt1 dat kortsluiting de oorzaak van 3e brand is. Een brand bij Hartmann's Meubelfabrieken Helmond BV heeft in de nacht van zondag op maandag een schade aan gericht van een half miljoen gulden. De brand woedde in i het voorraadmagazijn en is vermoedelijk aangestoken. Zes maanden geieden werd het be drijf ook al getroffen door een brand, waarvan de schade toen drie miljoen gulden betrof. Geacht gehoor, deze avond zai mij inhoudelijk nog lang heugen. Heel nadrukkelijk is deze bijeenkomst belegd we--' gens het nodig zijn om met name bepaalde zaken van het taalgebeuren te analyse ren. Dus om precies na te gaan wat er ongeveer aan de hand Is met bepaalde taal- problematieken, kwa kwali teit meer als kwa kwantiteit, zou ik willen stellen. Het is in zo'n geval een goede zaak om naar elkaar toe adequate uitspraken te realiseren, die het op een rijtje zetten van relevante zaken en het helder krijgen van het plaatje bevor deren. Dat was dus specifiek mijn oogmerk, die ik nu echter zeer nadrukkelijk moet laten varen. Want wat is nu met name precies het geval? Ik heb door middel van brieven uitnodigingen verzonden aan honderd leden van ons ge nootschap met de vraag of zij behoefte hadden aan het structureel discussieren over inhoudelijke problematieken met betrekking tot het taai- gebeuren. Er valt immers op dat gebied best wei veei te stellen. Zo is daar bijvoorbeeld de vervreemding, van mensen naar elkaar toe, of van elkaar af dat is met name een kwestie van optiek over een stuk werkelijkheid. Met be trekking tot het gebeuren van deze avond moet tk echter heel nadrukkelijk stellen dat deze doelstelling structureel niet adequaat gerealiseerd zal kunnen worden. De Schrift stelt het reeds: Velen zijn nadrukkelijk geroepen,, maar weinigen zijn met name uitverkoren. Ondanks dat ik naar onze le den toe bepaalde verwach tingen had over het geheel en niet in" het minst best wei hoopte op een inhoudelijk gesprek over bepaalde za ken, Is er een problematiek gerezen. Wanneer wij het taalgebeuren centraal willen stellen door het inhoudelijk naar elkaar toe van gedach ten wisselen om met name over bepaalde zaken nadruk-: kelijk te komen tot relevante uitspraken, dan is een voor waarde dat er voldoende aanwezigen zijn om het nodi ge te stellen. En specifiek, natuurlijk. Toen ik.met behulp van de tram naar deze zaal. reed, dacht ik nog zo. Toen ik de eerste bezoeker welkom mocht heten, dacht ik nog steeds zo. Maar in verband met het feit dat het inmiddels daadwerkelijk negen uur Is geworden en Ik met name heel nadrukkelijk moet con stateren dat precies één toe hoorder de tocht naar deze bijeenkomst heeft gereali seerd ja, geachte toehoor der, dan moeten wij zo lang zamerhand toch naar elkaar toe stellen dat deze vergade ring zowel Inhoudelijk als structureel het adequate ni veau mist om relevante zaken te realiseren. Dat is best wel jammer; dat is best wel spijtig; dat is best wel geen goede zaak voor ons genootschap, dat wij toch graag in stand willen houden. Ter bevordering im mers van het goed en ade quaat gebruiken van onze schone moedertaal. Ik moet dan ook met name heel nadrukkelijk stellen; Waar zijn we precies mee be zig? DEN HAAG;— Jonkheer F. W. A. Beelaerts van Blokland, tot voor kort cfiëf van het kabinet van dé commissaris van de Koningin in de provincie Noo "d-Holland, is per 1 sep tember berióemd tot Kamer- beer bij de Koningin; Beelaerts, 63 jaar oud en on gehuwd, ontving zijn opleiding ;i aan dè TH-Delft en bekwaam- de zich later op hét gebied van de gemeente-administratie en de staatsinrichting. Vervolgens werkte hij op de gemeénte-se- cretarieën van Leusden, Stou- tenburg en Enkhuizen. Tot zijn nevenfuncties behoren o.a, het voorziiior van de Ne derlandse Adeisvereniging, van de stichting Historisch Museum Zuïd-Kênnemerland en van het Algemeen Fonds voor onbe middelde muziekstuderenden; (Van een onzer verslaggevers) KAMPEN De velligheldsuit- rusting aan boord van plezier vaartuigen laat nogal te wen sen over. Dat concludeert de rijkspolitie te water uit Kam pen. Bij een grootscheepse controle op het Zwarte Water werden 55 watersportschepen aangehouden. Tegen twaalf kapiteins maakte de politie proces-verbaal op wegens overtreding van het binnen- vaartpolitiereglement. Uit een bloemiezing van de po litie blijkt voorts, dat veel van Hr jehouden schepen geen .jingsvesten of -boeien aan ooord hadden; dat de naviga- tie-verlichting veelal niet in or de was; dat een brandblusser vaak ontbrak en dat veel ple ziervaartuigen een gebrekkige gasinstallatie en keukeninrich- ting hadden. De politie sprak van "zorgwekkende" cijfers. EINDHOVEN De eigenaar van een dierenzaak in Eindho ven Is zaterdagavond door een brand in zijn winkel ernstig ge wond geraakt. In een poging dieren uit het brandende pand I', redden, stapte hij door een glazen ruit en liep daarbij en kele slagaderlijke bloedingen op. Door de brand kwamen overi gens slechts enkele dieren om het leven. De meeste konden gered worden. De winkel brandde goeddeels uit en de schade wordt geraamd op on geveer één ton. Wat de brand heeft veroor- - zaakt is niet bekend. HET VRIJE VOLK MAANDAG 3 JULI 1985

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 3