e geinee 7 Gapèllé aiarïflén IJssel schaft hondenbelasting af Herwijnen legt dijkverhoging stil Nudisten in beroep 1 Montagefoiit bij molen Schiedam? Fusie stukgoed- bedrijven rond HET VRIJE VOLK mms LEES 'M OOK! Hel Vrije Volk/Metropool Regionieuws Brieven van Kinderen Extra Tpur 4?+ Sport Randstado verleg Rozenburg bespaart op zandbanken 'GEB-boeken niet waterdicht' Fietser na val ernstig gewond 7SXZf-V Leesbaar IS Tja, je moet wel even je spierballen gebruiken. Maar het resultaat is er dan ook naar. Over het ganse terrein van Fenomeha zijn de fluittonen van dit oeverklavier te horen. - Aan de uiteinden van de houten palen zitten metalen tyakken, die eerst even boven het wateroppervlak moeten worden gebracht. Daarna de paal langzaam terug laten vieren. De lucht in de bak wordt door hét binnenstromende water naar buiten geperst en veroorzaakt een fluittoon. Tiplaat voordat je de bak laat zakken even al het water-eruit stromen. Pas dan heb je eer van je inspanning. SCHIEDAM Losgetrilde bouten zijn mogelijk de oorzaak van het ongeluk zaterdag met de .windmolen in Schiedam. De Arbeidsinspectie heeft de bouten voor on derzoek meegenomen. Volgens eigenaar J. Zijdenbos van het vleesverwerkingsbedrijf, waar het complete wiekenstuk met een spanwijdte „van 35 meter, en een gewicht van 2000 kilo omlaag stortte, is ook TNO bij het onderzoek ingeschakeld. Vriescellen NAAMVOORL. ADRES.. POSTCODEi HUISNR. plaats...-..!;..: TEL NAAM'VOORL.J.rmr: ADRES..............3'£'. POSTCODE... HUiSNR... P! ATS.......;........ mm**.; s DINSDAG 9 JULI 1985 :v/''-/;- U V j?: 7 7"_7:T7'V/;'.7;7-i'i/7/ - vi - 7'x Capelleverslag voor 'n tientje (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE AAN DEN IJS SEL De gemeente Capelle zal volgend jaar haar burgers een niet'meer dan trendmatige verhoging van dè gemeentelij ke heffingenen belastingen presenteren, zó blijkt uit de al vandaag geprensenteerde be groting voor 1986. Inwoners van Capelle krijgen echter wel een nieuwe heffing voorge schoteld: het rioolrecht. De conditie van de gemeentelijke rioleringen blijkt zo slecht dat voor noodzakelijke vervangin gen een bijdrage van 120 gul den "per huisaansluiting per jaar gevraagd wordt. Het ver zakken van de rioleringsbuizen is een gevolg van de slechte bodemgesteldheid. De onroerend-goedbelasting zaldoor/wijziging van het eigenarentarief met ruim één gulden-per* tien vierkante me ter. aanzienlijk dalen. Daar naast heeft "Capelle hondenbe lasting en precariorechten als inkomsten uit de begroting ge schrapt, omdat de inningskos- ten niet meer; in verhouding staan tot de opbrengsten. Door de winstuitkering van de Af valverwerking Rijnmond zal ook het reinigingsrecht een tientje per jaar goedkoper wórden. In de begroting voor volgend' jaar heeft Capelle voorrang gegeven aan de dienst' gemeen tewerken, het welzijn,' de brandweer en enkele kleinere onderdelen. Daarvoor "moet dan met name het buurtwerk bloeden. Het college, van bur gemeester en wethouders van' Capelle noemt de gepresen teerde bezuinigingen "ingrij pend". "Maar", aldus het colle ge in de nota van aanbieding, "wij menen dat wij binnen de grenzen van het door de raad gewenste beleid gebleven zijn door depresentatie van een naar ónze mening zo even wichtig pakket". Capelle rekent/overigens nog op een "aardige"/, meevaller, wanneer de gemeente-reke ning over 1983 definitief wordt vastgesteld. Die meevaller wordt geschat op twee tot drie miljoen gulden. CAPELLE AAN DEN IJSSEL Als eerste gemeente in Nederland heeft Ca pelle aan den IJssel een heus jaarverslag uitgebracht. Burgemeester drs. L. van Leeuwen heeft het verslag gisteren aan minister J. G. Rietkerk van Binnenlandse Zaken aangeboden. Capelle wil met het jaarverslag het doen en laten van de ge meente duidelijker maken aan de burge rij-IT 77/7 '.Mn! De eerste editie van het jaarverslag, dat over 1984 gaat, heeft Capelle 150.000 gul dén gekost. Voor dat bedrag zijn 2000 luxe uitgevoerde exemplaren over het gemeen telijk wel en wee in 1984 ver vaardigd. Nu de opzet en uit voering bekend zijn, hoopt Ca pelle volgende jaarverslagen in een gelijke oplage voor 50.000 gulden te produceren. Het jaarverslag 1984 van Ca pelle aan den IJssel is bij el kaar geschreven en vorm ge geven door oud-televisiepre sentator (Den Haag Vandaag) Ton Planken. Hiervoor tou cheert hij viji.len procent van „het beschikbare budget,, welgé- tcld:22.50<J gulden. Burgemeester Van Leeuwen achteen bedrag 'van 150.000 gulden 'aanvaardbaar' voor het jaarverslag. Inwoners van Capelie dienen voor een exem plar (50 pagina's in kleur) tién gulden, neer te tellen. Overde luxe uitvoering mérkte Van Leeuwen nog op: „Zo'n verslag kan je niet pre senteren op de achterkant van een oude .enveloppe. Een ver zorgd gezicht mag ook wel eens gezien worden." Burgemees ter van Ca pelle a.d. IJssel, L. van Leeuwen, presenteert het eerste gemeentelij ke jaarver slag van Ne derland. Rechts voor lichter J. Masten broek. - 1 S HERWIJNEN De aanleg van een hogere dijk in Herwij nen langs de Waal is na protes ten van woedende bewoners stilgelegd. „Eerst moet de Tweede Kamer zich over de dijkverhoging uitspreken," hielden de bewoners burge meester drs. K. Hengeveld voor. Deze had het polderdis trict Tieler- en Culemborger- waard. aanvankelijk toestem ming gegeven een partij goed- kope klei ophet omstreden* dijktracé te deponeren, r /Over de dijkverhoging langs de-Waal zijn de oewon-rs van de-oude dijkdorpen al vele Ja ren -in de slag met diverse overheden. Een wetenschappe- lijk hoofdmedewerker van de Erasmiis Universiteit, de eco noom dr. Fred Muller, zorgde voor nieuwe munitie door de juistheid van de berekeningen van Rijkswaterstaat aan te vechten. De verhogingen wa ren door wijzigingen van ri- vierlóop en nieuwe waterreser voirs niet nodig, zo berekende Muller. Onlangs bracht de Raad van de Waterstaat over deze zaak advies uit aan minister Smit- Kroes. de berekeningen van Muller werden aangevallen en de conclusie luidde, dat dijk verhoging wèl nodig zou zijn. Muller bestrijdt dit nog steeds en verwijt de Raad van de Wa terstaat onzorgvuldigheid. De Tweede Kamer moet zich over de zaak nog uitspreken. Burgemeester Hengeveldt redeneert: „Die dijk komt er toch, dus is het geldverspilling om nu beschikbaar gekomen grond eerst elders op te slaan." Bewoners zien in deze opslag een clandestiene manier van dljkaanleg. .Bat is tegen de af spraken in. Op de bezwaar schriften die. veel bewoners hebben ingediend moet ook nog een uitspraak komen/ Dan kan het polderdistrict niet'rus- tig met de verhoging door gaan." ROTTERDAM De drie randstadprovincies en het openbaar lichaam Rijnmond zijn samenwerking overeenge komen op het gebied van ruim-, telijke ordening. Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Rijn mond willen de problemen» van grote steden en open midden gebied op elkaar afstemmen. ROZENBURG Het gemeentebestuur van Ro zenburg gaat om geld te besparen tien openbare zandbakken verwijderen. Dit betekent dat er in de gemeente nog negentien zandbakken overblijven, buiten de zestien zandbak ken bij scholen en de zes zogenaamde zandspeel- plaatsen. Ook heeft Rozenburg be sloten de resterende zand bakken dit jaar, bij wijze van proef, niet te ve.ver- sen. „Omdat de zin van verversen momenteel ter discussiestaat," worden de bakken alleen nog maar bijgevuld. GOUDA De zes leden van de naturistische zwemvereni ging 'Puur Natuur' die vórige week door de rechtbank van Gouda zijn veroordeeld we gens naaktrecretie, gaan in ho ger beroep. Verleden jaar wer den de zes leden verbalhjeerd voor het naakt recreéren op een afgelegen plaats aan de Zevenhuizenseplaa Hoewel er bij de politie geen klachten waren binnengeko men, werden de recreanten toch verbaliseerd. Twee ge meenten in de omgeving van Gouda hebben in een brief aan het college van Gedeputeerde Staten' van Zuid-Holland ge pleit voor de mogelijkheid van naaktreckreatle aan de Zeven- hulzensepias. Politieke par/ tijen uit de gemeenteraad vari Zevenhuizen zelf hebben zich tot nu toe verzet tegen het toe staan van nudisme aan dc plas. Het jaarverslag is inhoude lijk verdeeld over de porte feuilles van de leden van het college van burgemeester en wethouders. De tekst is voor verreweg het grootste deel in leesbare taal geschreven. Echt opmerkelijke feiten worden er in het verslag niet gepresenteerd. Niet meer dan. aardig zijn de cijfertjes over het aantal vergaderingen van de respectievelijke raadscom missie (117), raadsbesluiten (350), B en W-besluiten (5200) en brieven van burgers (10.000). „Vleiend en schokkend te gelijk" noemt het gemeentebe stuur van Capelle de uitkom sten van een vorig Jaar uitge voerd woonwaarderingsonder- zoek. Maar lieta» zeventig pro cent - van de Capelle de uit komsten van een vorig jaar uitgevoerd woonwaarderings- onderzoek. Maar liefst zeven tig procent van de Capelse huurders vindt de kale huur en servicekosten te hoog in rela tie tot het inkomen. Van de Ca pelse huishoudens meent 39 proccct dat zij een meer ge schikte woning kan vinden voor dezelfde of lagere woon lasten dan nu het geval is. Zestig procent van de geën quêteerden méldt dat in of aan het woongebouw wel eens 'ver nielingen ^plaatsvinden." i fVol- gens27 procenijvaii1 diezelfde groep mensen .-'gebeurt .ditl re- gelmatig. Klachten Över mede bewoners worden'doór 32 pro cent van de huishoudens ge meld. Desondanks vindt 73 procent van de ondervraagde Capelle- naren dat het in hun buurt prettig wonen is. Van de 100 mensen hebben 41 er het moei lijk met het leggen van contac ten. Over de winkelvoorzienin gen is 82 procent van de onder vraagden tevreden. Meer dan driekwart van de bevolking van Capelle is ook tevreden over de groenvoorzieningen, het openbaar vervoer en de on- derhoudstoestand van de be strating en het openbaar groen. Voor de aanpak van de klei ne criminaliteit komt Capelle binnenkort met een allesom vattend plan, zo kondigde bur gemeester .Van Leeuwen één van de eerste lessen aan, die Capelle uit het jaarverslag heeft geleerd. Ook op het ge bied van woningbouw en woon ruimteverdeling zal Capelle proberen te ijveren voor een betere woonlastenverhouding. 2» Cynisch zegt dc vroegere slager uit de Afrikaanderwijk: "We hebben de primeur, daar ben ik dan erg mij mee.' Ook volgens kenners van het Ne derlandse windmolcnbestand ls er nooit eerder Iets gebeurd met windgeneratoren in Ne-, derland. "Het type Polcnko, zoals dat in Schiedam staat, is zeer po pulair en betrouwbaar." zegt ROTTERDAM Het Ge meente Energiebedrijf in Rotterdam moet minder uit gaan van zijn eigen gelijk zo lang de GEB-boeken zelf niet waterdicht zijn. Ook is een ver scherpt incassobeleid niet ver antwoord voordat de gemeen teraad over de GEB-affaire heeft gesproken. Dat zijn de uitgangspunten van het gemeenteraadslid Roel van Veldhuizen (CPN), die over deze zaak schriftelij ke vragen heeft gesteld aan (het college, van burgemeester ên '„wethouders. Van Veldhui-, zcu.wil»vtui(het;coUegé(ifétehV of „Hét. dóor-hét iesiet^lebédrijt genoemde bedrag Van 97-mU^ joen gulden aan achterstallige betalingen wel "hard" is. Js er geen sprake van een papleren achterstand gebaseerd op ge brekkige boekhouding vah het GEB?" Hij waagt b. en w. ook of zij de mening delen, dat het GEB eerst zelf uitgebreid de gege vens In zijn computer moet controleren "voordat ze men sen voor leugenaar zetten, dreigen met afsluiten of zelfs daadwerkelijk overgaan tot af sluiten." ROTTERDAM Op het Martelkruis is vanmorgen de S6-Jarige Spljkenlsser K. A. Po- let ernstig gewond geraakt Hij werd naar de afdeling intensi ve care van het Dijkzigtzieken- huls vervoerd na meters mee gesleept te zijn door een perso nenauto. voorlichter Theo Voskuilen van Energie Anders in Hoek van Holland. "Van de 140 wind molens die in ons land staan zijn er ruim veertig van het ty pe Polenko, dat gemaakt wordt door een bedrijf, in Rhe- nen. Het gaat om een oer-Hol- lands produkt, waarvoor ook in het buitenland al belangstel ling is getoond. In Caltfomië staat een hele batterij van die molens." Ook dc hier Overdevest van het Rottere amse bedrijf Vec tor Aandrijitechniek, dat een zelfde windmolen In bedrijf heeft, is zeer tevreden over de Polenko. "Wij hebben hem nu twee jaar in gebruik en hebben nog nooit problemen gehad. Ook het rendement is gunstig." Zijdenbos, die zaterdag een deel van de nieuwbouw van zijn snelgroeiende bedrijf ver nield zag worden, is ook tevre den over de besparing, die dc windmolen hem tot nog toe op- lpvf*rrlp "Wij hebben hier veel stroomgebruik voor de vries cellen. Eigen stroomopwek king levert dan voordeel op. .Overigens' zijn' we natuurlijk fqqk.géwoónophet.SchIedamse phetéKuigéslotcnerLhebberidUs; Zijn' hotid bij de bouwer en léveran- cier Polenko uit Rhenen. "In februari heeft de laatste onder houdsbeurt plaatsgevonden. Toen werd niets bijzonders ontdekt" Het Rhenensc bedrijf is voor commentaar niet bereikbaar. De Arbeidsinspectie doet han gende,Vt onderzoek ook geen mededelingen. Een ambtenaar van de gemeente Schiedam noemt los getrilde bouten als -mogelijke oorzaak. De Polenko-windmolcn wordt al sinds 1981 in Neder land vervaardigd. Er zijn drie types in gebruik. De Schle- damse is een 60 kilowatt molen met wieken van zestien meter lengte. Er zijn ook Polenko's met kleinere (11,5 meter) en grotere (18) wieken. Behalve In Amerikaanse val leien heeft dit type windmolen ook in Nederland bewezer, gen een stootje te kunnen. On der meer staat cr een op het eiland Terschelling bloot aan vaak zeer hoge windkracht. ROTTERDAM De fusie van dè. stukgoedbedrljven i Rotterdam Terminal en het failliete Felshaven is nu Aecht eend. Het personeel ?;van Rotterdam Terminal jheeft er gisteren, na aan- J vankejUke aarzeling, mee ingestetadl Hétpersoneel van Rot terdam Terminal, dat na de problemen van vorig jaar met groot wantrouwen •4de fusie bekijkt, had vooral /bezwaar tege n de overna- ffle van- werknemers van //Felshaven. Temeer daar /bet voornamelijk om /.beambten en ander indl- /rect personeel gaat, waar aan het bedrijt geen be hoefte heelt. "Straks zitten ze over mijn rug te klaver?/ Jassen", merkte een werk? nemer op. Vakbondsbestuurder Cees van N lm wegen van de Vervoersbond FNV wees het personeel erop dat het niet aangaat alleen lading- over te nemen. "Je kunt die mensen nu niet laten val-? len. Vorig jaar hebben de mensen bij de andere be drijven voor jullie werkge legenheid gestaakt". De verzekering dat de nieuwe/ onderneming een - finaal'.. cleel gezonde, startpositie// irijgt en de opmerkingen?-? van Van Nimwegen dej^öt?' de meerderheid van 'het?? personeel uiteindelijk sluiten toch met de fusie akkoord te gaan. -yc GRATIS VOOR U ALS U ONS EEN NIEUWE ABONNEE BEZORGT1 OE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND21.50 (ACCEPTGIROKAART) EN KRUGT OE KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS/"" si'-: V«! inf knip urt WOWW In «n op«. «wrtop w Hot Vnw Volk. .kt. Opl«« ZnïïEXC «oo.dnumm» 1579,3000 VB RonoxMm. O potó»o« botman wij. XfZT.. '-V/WA

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1