h Koetshuis past zich bij zomer aan Kritiek op in korten lijn 8 Even weg; geld weg Kan het luguberder? 1 Cuypers Genootschap: knap toren op Helder Inzicht Programma van Jeugdlandcaravaan WV-Vlaardingen krijgt een computer Diefstal WÉÊrn Gevaarlijke overgang krijgt halve spoorbomen Bij rotonde niet rond maar rechtuit ws KWïm Sffl« 11," z 'fk4Ê'JËAto&ttë Ja zz :j ln de etalage staat een badkuip met een poedelende dame erin, van keramiek. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN 500 hectare na tuurgebied in de omgeving van Schiedam en Vlaardingen heeft het predicaat „reservaat" ge kregen. Het gaat om de polder Noord-Kethel en de .Aalkeet-Buitenpolder. Gepoogd zal worden om de grond volledig in handen van een natuurbescher- mende organisatie te brengen, zodat flora en fau na vrij spel kunnen krijgen. Delen van het gebied f zijn nu nog voor de landbouw in gebruik. -Lijn vier doet sinds kort Schiedam aan. Een verslech- tering of niet? De Aalkeet- Buitenpolder bestaat nu nog hoofdza kelijk uit landbouw gronden. tyf tl $1' HET VRIJE VOLK ssMedam 14 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Al in de eta lage van galerie 't Koetshuis is te zien dat eigenares An Brand de zaken gedurende de zomermaanden anders aam- pakt Daar staan twee lis. stoe len waarop de zonaanbidders vrijwel zijn weggesmolten en een badkuip met een poede lende dame erin, van kera miek. En die kunststukjes zijn nog maar een voorproef je van een gevarieerde zo- mertentoonstelling in het pandje aan de Lange Haven. Aan de wanden hangen werken van vele kunstenaars, (An Brand haalt buiten de zo merperiode gewoonlijk maxi maal twee exposanten tege lijk in huis) die de galerie ge heel vullen. Maar nu is het een bonte verzameling, van een litho van Rooskens, een schilderij van Klaas Gubbels, een gouache en een tekening van Bram Bogart tot een ets van de onlangs overleden dichter J. C. van Schagen. „Het is zonde om in deze tijd iemand te laten expose ren. Er komen in de zomer maanden maar weinig men sen, dus de kunstenaars ver kopen bijna niets. Bij de zo- mertentoonstelling heb ik ge probeerd voor ieders smaak wat te bieden, zodat een be zoekje toch de moeite waard is," aldus de galeriehoudster. De nu tentoongestelde kunst werken zijn deels haar bezit en deels van een particuliere verzamelaar. „De moeite waard" ia een bezoekje aan 't Koetshuis al leen ai voor de fraaie ge bruiksvoorwerpen uit Lom bok en Bali, die staan uitge stald in een vitrine. IJzeren beitels met hoornen heften waarin figuren zijn uitgesne den en houten rijstscheppen bijvoorbeeld. An Brand: „Ik vind' het wonderlijke dingen. Ze worden daar gewoon ge bruikt maar zijn toch zo mooi versierd." Wie de komende maanden (de zomertentoonstelllng duurt tot september) eens bij 't Koetshuis langs wil gaan, kan het best eerst even telefo neren. Het nummer is: 739950. De galerie is gevestigd aan de Lange Haven 78. V'/v./'/ 6"< j/fó f 'f/Z ■'e ZJ - V A 'rW^i ZA f'Zïg ~'f té WZ&L <''/rk'*1? Polders worden natuur reservaat Tot dusver kende het gebied "'Midden-Delfland maar één re- servaat: de Vlietlanden "o'.j "Maasland. De polder Noord- Kethel (ten noorden van Schie dam) en de Aalkeet-Buitenpol- der (ten westen van Vlaardin gen) stonden al langere tijd op de nominatie om natuurreser vaten te worden, vanwege hun ,(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het verdwij nen van RET-Iijn acht uit het Schiedamse straatbeeld is niet zonder kritiek ontvangen. Rei zigers en winkeliers noemen de veranderingen in de dienst regelingen een verslechtering van de verbindingen met Rot- terdam. Sinds woensdag wordt Schiedam aangedaan door lijn vier die tussen de Broersvest w en de Rotterdamse wijk Hilli- gersberg (in noord) rijdt. In de avonduren komt het stuk Mar- coniplein/Broersvest echter te vervallen. Vooral liefhebbers van de .Rotterdamse markt zullen de vertrouwde lijn acht missen. Deze tram heeft haar eindpunt '*"op het Rotterdamse Oostplein maar zal in '88 komen te ver vallen ten gunste van de me tro. Lijn acht stopt nu op het Heemraadsplein. De nieuwe dienstregeling ging ln tijdens de feestelijke opening van de Nieuwe Bin nenweg die is gereconstrueerd. Ondermeer de Schiedamse wethouder Herman Posthoorn en de voorzitter van de winke liersvereniging op de Hoog straat, Chris Coppens, waren op de opening aanwezig. „Ik kan me goed voorstellen dat het voor de consument na delige gevolgen heeft", meent Coppens die een verslechtering in de verbinding Rotterdam/ Schiedam signaleert. „Dat is bepaald geen service". Volgens Hans van der Vlist, de verkeersdcskundige van de gemeente, volt het allemaal mee. „Wij gaan ervan uit dat lijn vier sowieso overdag en op de koopavonden rijdt Het is normaal dat op stille momen ten de frequentie daalt". woeste karakter en de aanwe zigheid van veel weidevogels. Maar pas onlangs heeft de re- constructiecommisaie Midden- Delfland een formeel besluit genomen. Met dat besluit is enige tijd gewacht om dreigende proble men bij de onteigening van de landbouwgronden te voorko men. De polder Noord-Kethel zal nu ook vrijwel moeiteloos worden verworven. Lastiger krijgt de reconstructiecom missie het bij de Aalkeet-Bui tenpolder, dat bijna alleen nog uit landbouwgrond bestaat. Als de boeren daar hun grond niet willen verkopen, staat de com missie machteloos. „Een klein paradijsje voor weidevogels," zo noemt mede werkster Anneke Vrijmoed van het uitvoerend bureau van de reconstructiecommissie de polder Noord-Kethel. De Aal keet-Buitenpolder heeft mo menteel op het oog minder te bieden, maar „je kunt hier en daar aan uiteinden van land- bouwpercelen, waar de natuur wat vrij spel heeft,-zien dat het gebied bijzonder de moeite waard is." Al is het de natuur die be schermd dient te worden, An neke Vrijmoed acht het niet uitgesloten dat ook het publiek ln ruime mate van de reserva ten zal kunnen genieten. „Er lopen nu al fietspaden rond die polders en die worden Wellicht (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een ge vaarlijke spoorwegover gang aan de Kandelaer- weg, ten noorden van Schiedam, krijgt halve overwegbomen. De over gang, die vooral door re creërende fietsers veel vuldig wordt gebruikt, was tot dusver alleen van een knipperlichtin stallatie voorzien. Dat heeft in het verleden tot veel ongelukken geleid. Tegelijk met de plaat sing van de bomen wor den de op- en afritten van de overweg verbe terd. Opdrachtgever voor de werkzaamheden, die inmiddels zijn begon nen, is de reconstructie commissie Midden- Delftland. nog uitgebreid. Vanaf de paden heb je een prachtig uitzicht over de gebieden." In de reconstructiecommis sie Midden-Delfland zijn onder andere de provincie, het open baar lichaam Rijnmond en en- kele gemeenten vertegenwoor digd. De commissie mag in grote lijnen de bestemming van het gebied bepalen. Veelal moet worden gekozen tussen doeleinden als landbouw, re creatie, natuur en wegen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een geldkist met 800 gulden is gestolen uit een huis aan de P. K. Onnes- laan, terwijl de bewoner net even bij de buren op visite was. Hij miste nadien ook een radiotoestel. Ook in een woning aan de Burgemeester Van Haaren- laan is ingebroken tijdens af wezigheid van de bewoners. Het huis is vol" g doorzocht, maar vermoed. is er niets gestolen. De „oegangsdeur werd opengebroken. SCHIEDAM Een dronken automobilist ging niet rond maar rechtuit, op een rotonde tussen de Nieuwe Haven en de Oranjestraat. Dat kwam hem te staan op een botsing met een laag muurtje in het mid den van het pleintje. Het muurtje was echter hoog ge noeg om zijn auto zwaar te be schadigen. De man trachtte een proces verbaal nog te voorkomen door zijn auto te verlaten en weg te rennen, maar werd enkele straten ver der door de politie aangehou den. Luguberder kan het bijna niet. Vlak voor de ingang van het Schieland Ziekenhuis aan de Burgemeester Knappert- iaan heeft de Plantsoenen dienst onlangs een zogeheten "Doodsbeenderenboom" ge plant. En voor wie bij het zien van het overigens springleven de jonge boompje nog niet de bibbers krijgt, is in het trottoir een tegel met de naam ge plaatst. De Doodsbeenderenboom dankt zijn naam, aldus wijkop- zichter Tony Tcssers van de Plantsoenendienst, "aan zijn knokige takken die ln de win ter alle bladeren verliezen". Het plaatsen van tegels met namen van bomen is overigens nieuw voor Schiedam. Er zijn er momenteel twintig te vin den, bij bomen in en rond het centrum van de stad, met klin kende namen zoals Treurbeuk en Ginkgo, maar ook "gewo ne", zoals de Linde en de Iep. De Plantsoenendienst hoopt op die manier "de band van de mensen met de natuur te ver sterken." Een bordje op een boom spijkeren was geen al ternatief. „Dat wordt er mis schien afgesloopt, tenzij je het heel hoogt hangt, maar dan kan niemand 't meer lezen," al dus opzichter Tcssers. VLAARDINGEN In een lange brief doet het Cuypers Genootschap uit Ohé en Laak (Limburg) een beroep op het gemeentebestuur om de toren van de voormalige St. Johan nes de Doperkerk aan de Oude Hoogstraat niet te 3lopen. Sloop dreigt omdat de toren dringend aan een forse op knapbeurt toe is (kosten 300.000 gulden). Dit kwam on langs aan het licht, toen een steen losraakte en op een auto viel. De verzekeringsmaatschap pij wil de toren niet langer verzekeren. In verzekerings taai: er is geen sprake meer van een "onvoorziene omstan digheid". De gemeente heeft nu de keuze tussen slopen en opknappen. Het Cuypers Genootschap: vereniging tot behoud van 19c en vroeg 20e eeuws cultuur goed kiest voor het laatste. De toren, een ontwerp van Cuy pers (schepper van het Rijks museum te Amsterdam), neemt niet alleen in Vlaardin gen een prominente piaats in, maar is ook architectonisch en historisch van grote betekenis, aldus het genootschap. Cuypers waa de eerste Ne derlandse architect, die bak steen als volwaardig mate riaal in de kerk- en overheids- bouw introduceerde. Voor die Ujd werd gebouwd in natuurs teen of werden de bakstenen aan het oog onttrokken door een pleisterlaag. De toren kent verder tal van fraaie versie ringen, die de maker onder meer vermoedelijk ontleende aan de door hem gerestaureer de Munsterkerk ln Roermond. VRIJDAG 12 JUL11985 Eindelijk heb ik een nieuwe bril aangeschaft. Al maan denlang ontbraken een paar splinters van het linkerglas, maar ik vond dat best. Ik koesterde het overgebleven deel als een nog niet genezen oorlogswond, na een geluk kig, mislukte beroving in één van de donkere stegen die uitkomen op de Lange Ha ven. Nu had ik er natuurlijk ge woon een nieuw glas in kun nen zetten, maar een mens wil weieens wat anders zo lang die nog tamelijk jong is. Het oude montuur was nog niet versleten maar het knel de wel. Bovenop de neusbrug is in de loop der jaren een waar oerwoud van kleine adertjes ontstaan, zodat het lijkt alsof ik dagelijks te gast ben bij Bachus en dat is na tuurlijk niet echt zo. Maar ho pelijk verdwijnt die delta spoedig. De oogarts is trouwens ook debet aan mijn nieuwe aan schaf. De man raadde mij aan om wat sterkere glazen te nemen zodat ik één en an der beter kon aanschouwen. Hij verzekerde mij dat ik zelfs een speld in een hooiberg zou kunnen zien. Zo'n bril wordt altijd duurder dan je denkt. Niet in het minst omdat ik tevreden ben met de "mag-het-wat-meer- zijn" middenstandsmentali teit. Ik zwicht voor die charmante benadering dus liet ik de gla zen met goudstof ontspiege- len. Vorige week haalde ik de nieuwe out-fit op, en ja hoor; een wereld ging open. Blijk baar had ik een tijdje door een roze bril geblikt, maar nu vielen de schellen van de ogen. Laat ik een voorbeeld noemen. Opeens realiseerde ik me dat de paviljoentjes op de Koe markt van een lelijkheid zijn waar het begrip truttigheid nog te goed voor is en als compliment kan worden uit gelegd. Met een beetje zon gaat het nog wel en de bakker Is niet te versmaden. De groente boer heeft prima spullen, de kapper schijnt aardig te kun nen knippen maar de rest? Zo'n kantoorboekhandel is redelijk overbodig en friet-^ kotten zijn er al genoeg. Strippenkaarten kan je opk op het postkantoor halen of. bij de sigareriboer. Maar wat veel erger is: je kan er nauweiijks lopen. Je strui- kelt over de terrasstoelen, je stoot Je knieën aan de gepar keerde auto's en je moet halsbrekende toeren verrich ten om bij de tramhalte te Nomen. Nou, kan ik daar best mee teven, al heb ik een ingebo ren wantrouwen tegen schoonheidscommissies die zoiets mogelijk maken, maar waar ik me zo ontiegelijk kwaad over maak, is dat men nu pas begint met het afbou wen van die twee hokken die. aan de zijkant staan Maan denlang struikelde ik over - dat nep-Heras hek zodat ik. - gedwongen werd om op.de straat te lopen, waar ik me nigmaal bijna van de sokken ben gereden, omdat een ge tergde automobilist naar de Lange Haven wilde. Dat zo'n piraat getergd was, kan ik best begrijpen. Minu tenlang moet je wachten op die overdaad aan stoplichten rond de Koemarkt; al vanaf de Rijksweg kom je die op- - stakelijks tegen. Als wij, voet; gangers, daar nou mee ge-' - diend waren, had ik er niet. zoveel op tegen. Maar ook de tweebeners worden tot wan hoop gebracht. Voor het oversteken kan je rustig 5 minuten uittrekken. Dat is pure terging. Vroeger kon je nog weieens naar links en daarna naar •- rechts kijken voordat je over stak naar de Buitenhaven weg. Dat is er nu niet meer bij. Het uitzicht wordt op een afschuwelijke manier belem-i merd door die kneuterige winkeltjes. Kijk, dat is het nadeel van een nieuwe bril. Je ziet we-, ieens té goed. Zelts merk-jé dat de klok het nog steeds* niet doet. Zeker omdat ze willen dat je de tijd echt ver geet, maar het blijft een - chaos. Meindert Buyte. /- x iv».\i fw-iz* A*#- V. -ji *s»av; 5»f-fy SCHIEDAM Na een succes volle eerste week toert de Jeugdland karavaan de ko mende weken nog rustig door de stad. Hieronder het pro gramma tot en met volgende week vrijdag: Zaterdag: Viswedstrijd aan de Polder vaart, aanvang 14.00 uur. Het inschrijfgeld voor dit evene ment bedraagt één gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij di verse hengelsportzaken en het pannekoekhuis in het Beatrix- park. Maandag: 10.00 uur, Kreativiteit op het Wliheiminapiein. 10.15 uur, Sport en Spel aan de Vlaardin- gerdijk, 11.00 uur, Straatthea ter Tevano speelt op het Hof van Spaland. 14.00 uur, Kreati viteit op het Edlsonplein. 14.15 uur. Theater Amsterdam speelt in 't Zuiderkwartier (entree een gulden). 14.15 uur. Sport en Spel op de Orellosingel. 14.30 uur. Straattheater Tevano op het Wibautpleln. Dinsdag 10.00 uur, Kreativiteit in Ouverture aan het Bachpleln. 10.15 uur, Spelcircuit op het Edisonplein. 10.30 uur. Pop pentheater Korvera speelt op het Wilhelmlnaplein, 14.00 uur. Kreativiteit op het Fabrlplein, 14.15 uur, spelcircuit in de. Ouverture aan het Bachpleir), 14.30 uur Poppentheater Kor- vera op het Hemaplein, Woensdag 10.00 uur, Kreativiteit op het Faassenpiein. 10.15 uur„Spprt en Spel op de Maasboulevard. 14.00 uur, Kreativiteit opJ\et Wibautpiein. 14.00 uur.start van de fietspuzzeltocht .bij het Stadskantoor, inschrijfgeld een gulden. Donderdag 10.00 uur, Kreativiteit op het Fabripiein, 10.15 uur, Sport en Spel in de Marconistraat.„14.00 uur, Kreativiteit op het Rózen- burgpleln. 14.00 uur, Limburgs Jeugdtoneel speelt ln gebouw Irene (entree een gulden). 14.15 uur, Sport en Spel op de Oreliosingel. Vrijdag 10.00 uur, Kreativiteit op het Edisonplein. 10.15 uur. Sport en Spel op de Vlaardingerdljk. 10.15 uur, Bloemschikken op het Wilhelminapleln. 14.00 uur, Kreativiteit op het Wilhelntioa- plein. 14.00 uur, Theater Am sterdam speelt in dienstencen trum De 4 Molens (entree een gulden). 14.15 uur, Bloem schikken op het Edisonplein VLAARDINGEN De VW- Vlaardlngsn krijgt In septem ber een computer, die is aan gesloten op het Automatise ringsbureau Toerisme te Leid- schendam. Vla dit systeem kunnen boekingen worden ge daan bij twee Nederlandse va kantiebungalow-ketens. Ook wordt via deze computer informatie verstrekt over cam pings, hotels en pensions in Zeeland. Vanaf augustus wordt alle toeristische Informatie ver strekt, die via Viditel kan wor den verkregen. De VVV-Maas- sluis heeft onlangs een aanslui ting op de super informatieve computer gekregen. VLAARDINGEN Uit de eta lage van een opticien aan de Dirk de Derdelaan zijn vijf zon nebrillen met een waarde'"van 1350 gulden ontvreemd. De zonnige greep werd gedaan na het Ingooien van de etalageruit met een tegel.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1