en cow Dolle vakantiepret Nieuwland is lege bedrijfspanden beu Van Schiekarton naar warenhuis? Man schiet met antiek pistool Tientallen meters koperdraad weg Vrouw Van 65 jaar Overvallen Maassluis krijgt molenstraten Kórtaf Voor tonnen aan jenever gestolen Olieresten zetten schip in brand Consumentenbeurs in De Dreef - lil ft® Van een onzer verslaggeefsters VLAARDINGEN „Ik ben gaan varen om dol fijnen en albatrossen te zien, om vreemde landen te bezoeken en, voor het avontuur." De dertigjari ge stuurman Bert van Zanten uit Vlaardingen is zojuist terug met verlof na een zeereis van onge veer vijf maanden. Hij is eerste stuurman aan boord van kleine handelsvaartschepen van een Zeeuwsch Vlaamse rederij die zich heeft toege legd op veevervoer over de oceanen. Als achttien jarige jongen begon deze 'cowboy op zee' zijn zee- mansbestaan. De zeeman bij de Koningin Wilhelminaha- ven. Kinderkam pen, Jeugd land èii va kantieweken mogen over het algemeen volop in de belangstelling staan; er zijn altijd nog kin deren die zelf iets aardigs bedenken. Zoals dit groepje dat de zolder opklom en zich buite nissig uitdos te. Vakantie pret met de knip dicht, (foto: Arie Wapenaar) Interesse Levend vee Ruiten De verloedering is duidelijk waarneembaar. Van som mige voormalige Bolspanden is geen ruit meer heel. De silo op de achtergrond zou zelfs gevaarlijk zijn voor spelende kinderen. Overname Gewetensbezwaren In dit pand van het voormalige bedrijf Schiekarton zouden enkele warenhuizen een verkooppunt willen starten. Leren jas Aangehouden Eén dief ii ÉHH ZATERDAG 13 JUL11985 f ïk vind het leuk om veel rond te kijken' Bert van Zanten is twaalf jaar geleden begonnen als aspirant leerling-stuurman op één van de grote vaartschepen van de KJCPL, een maat schappij die later is overge gaan in de Nedlloyd. Deze maatschappij had destijds een tekort aan jonge stuurlui en gaf daarom jongens de kans om een jaar lang mee te varen om ervaring op te doen, met in het vooruitzicht een beurs om aan de Zeevaartschool tc kun nen studeren. Bert van Zanten maakte van deze mogelijkheid gebruik. „Ik was achttien toen ik mijn perste zeereis ging maken, op de grote vaart. Ik had slechts wat vage romantische ideeën over het varen, zat vol met nauwelijks onderbouwde link se meningen, was eigenwijs en dacht te weten hoe de wereH in elkaar stak. Mijn veronder stellingen over., hoe het er aan boord zou toegaan, bleken ech ter niet te kloppen. De eerste persoon die ik aan boord van het koopvaardij schip tegenkwam was een Chi nese ladingklerk. Deze man be groette mij met de woorden: 'Ah, you're the new officer!' Toen ik vervolgens bij de kapi tein aanklopte en me voorstel de: 'Kapitein, ik ben de nieuwe officier', maakte ik een enorme misstap. Ik was 'slechts' aspi rant leerling. Er heerste een strakke hiërarchie aan boord, je moest goed je plaats weten, naar beneden trappen en naar boven likken! Het werd een eenzame reis." Twee jaar heeft Bert van Zanten doorgebracht op grote- vaartschepen, onderbroken door een studie aan de zee vaartschool. Hij nam ontslag, min of meer gedwongen van wege zijn 'aanpassingsproble- men', waarna hij overstapte op de kleine handelsvaart, waar het er, naar zijn zeggen, een stuk gemoedelijker toe gaat. „De organisatie op deze schepen is een. stuk eenvoudi ger omdat je met een kleine bemanning werkt; Een strenge hiërarchische indeling van het personeel is daardoor niet no dig. Dat maakt het leven aan boord ëen stuk gezelliger." Hoewel aanvankelijk de mo tivatie van Bert om voor zee te kiezen voortkwam uit zucht naar het onbekende, heeft hij in de loop der jaren, steeds meer interesse gekregen voor het zeemansvak zelf.Mijn in teresse neemt eigenlijk nog al tijd toe. Er gaat geen reis voorhij zónder dat ik iets nieuws leer." Zijn werk ais eerste stuurman heeft veel aspecten. Astronomische navi gatie, routeplanning, manoeu vreren, administratie en me teorologie zijn enkele van zijn taken aan boord. Bij het noe men van de meteorologie be gint Bert meteen een enthou siast praatje over de werking en het gevaar van typhoons, tropische cyclonen die veel in zijn vaargebied, tussen Azië en Australië, voorkomen. Naast deze gebruikelijke ta ken van een stuurman be waakt Bert van Zanten ook het vee aan boord, voornamelijk koeien. Naast stuurman is hij ook cowboy op zee, alleen zon der paard en de karakteristie ke hoed, lasso en revolver. Oceaantransport van vee is, net als vroeger, de laatste de cennia weer gebruikelijk ge worden. Aan het begin van de ze eeuw nam het zeevervoer van vee sterk af door de op komst van schepen met een vries- of koelinstallatie aan boord. Slachtvee werd hier door niet langer levend ver voerd, maar eerst geslacht al vorens het werd ingescheept. Levend vee werd nog slechts (van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het is droe vig gesteld met de Schiedamse Burgemeester Honnerlage Gretelaan, vindt de werkgroep Wonen en Leven Nieuwland. Door de verpaupering aange taste bedrijfspanden ontsieren de weg en werpen een duidelij ke schaduw over Schiedams trots, de drie molens die niet ver van de gebouwen verwij derd staan. „Het is voor mij ongelooflijk dat de eigenaars van de gebouwen zo maar toe staan dat de panden slachtof fer van vandalisme worden." zegt Jan Schlarmann, secreta ris van de werkgroep. Schlarmann* doelt op de voormalige bedrijfsgebouwen van de Bols distilleerderij en ln mindere mate het pand van Schiekarton dat nog maar ge deeltelijk gebruikt wordt. ..Die worden bijna openlijk gesloopt, herhaaldelijk zie ik mensen door die panden lopen, die er* niet horen." Een wandeling leert dat het vooral met de Bols eigendom men slecht gesteld is. Een kiein deel is in gebruik als kantoorruimte, maar het' grootste stuk staat ongebruikt te wachten op ineenstorting. Van het voormalig bedrijfs pand op nummer vijf is geen ruit meer heeL Het pand, twee verdiepingen hoog en waar schijnlijk gebouwd in de jaren vijftig, ligt vol met glasscher ven en ademt, een sfeer van verloedering uit. - De hoge silo, ooit het sym* bool van Bolsin Schiedam en van heinde en verre herken baar, staat eveneens werkeloos leeg. Volgens Schlarmann Is de silo tegenwoordig een' toe vluchtsoord voor jongeren. „Dat is gevaarlijk. Je kunt daar zo naar boven, naar de graanzolder. Stel dat er eens iemand afvalt." Een kantoorpand rechts van de hoofdingang wordt gebruikt door enkele bedrijven. Even verderop echter staat nog een twee verdiepingen hoog ge bouw. Ook hier zijn de raam kozijnen met ruwe hand ont daan van hun „inhoud." „Het is ons bekend dat de panden er niet zo florissant bij staan," zegt een woordvoerder van Bols. „We oriënteren ons op dit moment al enkele weken op een nieuwe bestemming. Binnenkort valt daarover een beslissing te verwachten." al dus de woordvoerder die even tuele verkoop niet uitsluit. Het complex bedrijfspanden kwam in 1936 in handen van Bols. Het bedrijf had deze branderij van De Koning (toen nog aan de Anna Zusterstraat) overgenomen. Toendertijd stond de trotse silo met in koeienletters Bols boven op het dak, nog midden in een wei land. Al snel werd de branderij omsloten door de nieuwbouw van Nieuwland en kwamen de klachten van omwonenden. De herrie en de stank bleken de bewoners van. de nieuwbouw danig parten te spelen. „De protesten daartegen begonnen vijftien Jaar geleden," zegt Schlarmann van Wonen en Le ven. Wat betreft de werkgroep is het nu de juiste tijd om de bedrijfspanden maar helemaal te slopen en het terrein een nieuwo bestemming te geven. „Je zou kunnen denken aan huizenbouw," zegt Schlar mann. „Zoals de panden er nu bijstaan trekt het alleen maar agressie aan. Sloop die handel. Je maakt mij niet wijs dat je er nog iets mee kunt doen. Wij ergeren ons aam die panden. Er wordt wel gezegd dat Schiedam toeristen aan moet trekken maar dan moet je de stad wel aantrekkelijk ma ken." Ruud Pillard, de directeur van de VVV, gaat er vanuit dat de Bols panden binnenkort in derdaad worden gesloopt. „Als er zinnig wordt nagedacht, is dat de juiste oplossing," zegt Pillard die de panden „ontsie rend" noemt. Hij heeft nooit met Bois over de panden ge sproken. Volgens een woord voerder van de gemeente heeft deze op zich niets te maken met de staat waarin particulie re panden zich bevinden. incidenteel vervoerd voor fok- doeleinden. Vanaf het begin van de jaren zestig is het vervoer van le vend vee weer steeds meer toe genomen, aanvankelijk alleen slachtvee maar korte tijd later ook fokvee. Ontwikkelingslan den wilden een eigen veestapel opbouwen, waarvoor geld be schikbaar kwam door ontwik kelingshulp. Moslims wilden levend slachtvee om dit ter plaatse op rituele wijze, zoals hun godsdienst het voor schrijft, te kunnen slachten. De Breskense maatschappij Vroon, waarvoor Bert van Zanten'werkt heeft ondermeer een veevervoerende vloot van achttien - schepen, met namen als de Buffalo Express en de Shorthom Express. Bert -van Zanten 'heeft de afgelopen 'vijf maanden gevarenop de Bra- ham, Express. In die tijd heeft het schip vijf ladingen vee, voornamelijk drachtige vaar zen (koeien die nog nooit ge kalfd hebben) vervoerd. „De veevaart is vrij inten sief," vertelt Bert. „Een leven de lading vereist meer aan dacht en verzorging dan een gewone lading.", Voordat de koeien aan boord komen, moet het ruim, waarin het vee on dergebracht wordt, zorgvuldig worden ontsmet. „Vooral Aus tralië heeft strenge quarantai ne voorschriften," aldus Bert. Het ruim wordt grondig schoongemaakt met een desin fecterend middel en vervol gens uitgerookt. Pas dan mag het schip in de havens aanleg gen en kan het vee naar binnen worden gedreven. Bert: „De koeien zijn aan het begin van een reis verschrik kelijk nerveus. Vaak hebben zij al een paar dagen op trans port gestaan in een trein of vrachtwagen voordat zij inge scheept worden. Door de zenu wen eten ze de eerste dagen weinig. Hier moet je rekening mee houden bij het voederen, alles wat ze niet opeten bete kent extra werk. Iedere dag wordt er mest geruimd, de stront zit in alle hoeken en ga ten. Doen we dit niet dan is het, vooral met die tropische hitte, al snel niet meer uit te houden aan boord.". Door de ongewone omstan digheden gebeurt het nog al eens dat vaarzen vroegtijdig bevallen. Ook met deze moge lijkheid wordt rekening gehou den, er vaart bijna altijd een veearts mee. Aanvankelijk zegt Bert ge wetensbezwaren te hebben ge had tegen de veevaart. „Toen ik bij deze maatschappij ging werken vertelde ik dat ik lie ver niet mee wilde werken aan het veetransport. Ik vond het een vervelend idee dat vee, dicht op elkaar gestapeld, de wilde zeeën moest bevaren. Maar uiteindelijk, toen ik toch op een veevaartschip werd ge plaatst, ben ik daar anders over gaan denken. Het vee wordt toch vervoerd en dan is het beter, dat dit door mensen wordt gedaan die met het lot van het vee begaan zijn, dan door mensen die er totaal geen hart voor hebben. Bij ons aan boord wordt prettig gewerkt, iedereen voelt ziëh bij de la ding betrokken." Bert's enthousiasme voor- het zeemansleven is in al die jaren niet verminderd. „Ik vind het leuk om overal rond te kijken." Tijdens zijn verlof wil Bert examen doen voor stuurman tweede rang. „Dit is niet noodzakelijk. Ik bedoel, voor de kleine vaart heb Ik vol doende papieren om kapitein te worden. En de grote vaart hoeft voor mij niet meer. Maar ik vind het interessant om me nog wat meer in de theoreti sche kant van het vak te ver diepen." Bert laat een deel van zijn enorme verzameling foto's zien. Er zijn tientallen bij van zonsondergangen, tropische paradijzen en vreemde vogels. „Kijk, hier heb ik een sohool dolfijnen gefotografeerd. Ze springen voor de boeg van het schip. En hier heb je een alba tros, mooi hè. zo tegen die strak blauwe lucht." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Enkele groot winkelbedrijven hebben inte resse in het pand van de voor malige Schiekarton aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Dit zegt een woord voerder van het bedrijf IMCA dat in '83 Schiekarton én haar bedrijfspand heeft overgeno men. Op dit moment werken er nog zo'n 35 mensen in het ge bouw dat te koop staat. Volgens de IMCA is het niet denkbeeldig dat het pand een „verkoopfunctie" krijgt. „We hopen op medewerking van de gemeente," aldus de woord voerder. In het verleden is een verzoek aan Schiedam om de bestemming van het pand te veranderen, afgewezen. „We hebben nu echter de indruk dat de gemeente niet helemaal on genegen staat tegenover een winkel". René Roep van de Schie damse afdeling Economische Aangelegenheden ontkent ten stelligste dat er eventueel toe stemming wordt gegeven voor een verkoopruimte. „Dat er een toezegging is gedaan is een fabel. Ik kan me voorstel len dat de aanvraag-negatief is beantwoord. Hekbestemmings plan zegt dat het pand èen in dustriefunctie m'oet hebben." SCHIEDAM Een 64-jarige Schiedammer heeft donderdagavond met een antiek pistool enkele kogels afgevuurd op een groepje stadgenoten. Niemand werd geraakt of raakte gewond. De schietpartij volgde op een ruzie die in en rond een woning aan de Troelstralaan was ontstaan. Twee groepjes Schiedammers hadden een hevige T woordenwisseling over een privékwestle. Nadat enkele - klappen waren gevallen trok de man rijn pistool en schoot op rijn tegenstanders. De politiet wist de man niet lang na de schietpartij aan te houden. Hij werd gisteren nog voor verhoor op het bureau vastgehouden. SCHIEDAM Tientallen me ters koperdraad zijn ont vreemd van de in aanbouw zijnde trambaan in Woudhoek. De daders gingen bij hun diefstal secuur te werk. Voor dat de koperdraad tussen de palen werd uitgeknipt, werden- eerst tuidraden aan de palen bevestigd zodat deze overeind bleven. Op achttien plaatsen werden stukken draad wegge-* nomen. Over het totale scha-' debedrag is niets bekend. De politie vermoedt dat de dieven een betonschaar hebbenge- bruikt. De diefstal vond plaats op het stuk traject nabij da Scheepsvaartweg. SCHIEDAM een 65-jarige inwoonster van Schiedam is het slachtoffer geworden van een straatroof. De bejaarde vrouw fietste op de Roefstraat, ter hoogte van het Rijnmond hotel, toen zij door een onge veer 20-jarige jongen met een fiets werd klemgereden. De overvaller griste de portemon nee uit de handen van de vrouw en sloeg op de vlucht. In de portemonnee zat een klein 1 geldbedrag. De jongen is on- geveer 1 meter 75 lang. De vrouw raakte bij de overval niet gewond. 'i MAASSLUIS Toekomstige wegen en straten in de wijk Steendijkpolder in Maassluis krijgen een "molennaam". Uit een enquête onder de toekom stige bewoners van nieuw bouwwoningen beek dat de molen het meest populair was als het om de straatnamen gaat. Het nieuwe, woongebied draagt trouwens al de naam Uit een woning aan de Schie damse Burgemeester van Haarenlaan Is een leren jack ontvreemd. Het kledingstuk had een waarde van ruim acht honderd gulden. De dader had de voordeur van de woning in getrapt en de jas van de kaps tok gegrist. De Vlaardlngse politie heeft een man aangehouden die op de Korte Dijk een winkelruit van een antiekwinkel had inge- Poldermolen". Voor de eerste elf straten die worden opgele verd zijn namen als Wipmolen, Strandermolen, Getijmolen, Schepradmolen en Paltrokmo- len gekozen. Andere suggesties van de toekomstige bewoners gingen in de richting van ondermeer vruchten, hemellichamen en diersoorten. goold. De man wordt nog vast gehouden op het politiebureau. De Vlaardingse politie ver moedt dat één en dezelfde in breker verantwoordelijk is voor drie diefstallen uit woningen in de wijk Holy. Uit twee wonin gen aan de Elzendreef en èén huis aan de Lindedreef ver dwenen giro-pasjes en giro betaalkaarten. De dader ver schafte zich telkens op dezelf de manier de toegang. De voordeuren werden via de brievenbus geopend. SCHIEDAM Onbekenden Lobben voor ruim tweehon derdduizend gulden aan Jene ver gestolen uit een bedrijfs pand van distilleerderij Dirk zwager aan de Noordvest. De daders waren het pand bin nengekomen door een gat In het dak te slaan. Van binnenuit openden zij vervolgens de deur waarna zij in alle rust een vrachtwagen moeten hebben volgeladen met honderden flessen gedistilleerd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Over de braakschade is niets bekend. SCHIEDAM De Schiedamse brandweer moest er donder dag aan te pas komen om een brand in een motorschip te blussen. Het schip, de MS. IJs- selwerk, lag voor reparatie in een loods van scheepswerf De Hoop aan de Scheepvaartweg. Vermoedelijk hebben olieres ten vlam gevat bij laswerk- zaamheden. Het vuur zorgde voor een enorme rookontwik keling in de ioods. Het perso neel vluchtte naar buiten en waarschuwde de brandweer.- De spuitgasten hadden het vuur binnen dertig minuten on der controle. Het schadebe drag Is niet bekend. MAASSLUIS "Maaskant Manifestatie" heet de consu mentenbeurs die van 11 tot en met 15 september wordt ge houden In Maassluis. De voor bereidingen voor de beurs, die zal neerstrijken in tennisbal De Dreef aan de Albert Schweit- zerdreef, zijn inmiddels al in volle gang. Op de beurs zal ondermeer voorlichting worden gegeven over allerhande gebruiks- en verbruiksartikelen. In een apar te showhai zuilen modeshows worden gegeven. De expositie ruimte is in totaal zo'n driedui zend vierkante meter groot. De beurs zal een duidelijk regio naal karakter krijgen. 5, pAJ- r;*u •>V: *.-!»■ rf; ir> 'rgj& &W ►/jVi«mX&Z&VS i* HET VRIJE VOLK Schiedam

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1