Oud en Nieuw op Zomerzalerdag deel 2 Drankmisdaad zat Schiedam altijd in het bloed mm m Soul-nacht in BlueTlek-ln Rivierpolitie zoekt Snoepie Bromfietser aangereden hhb Tekst: Bon de Groot Foto's: Arie Wapenaar ■XP llSi vandaag en morgen WS SCHIEDAM/VLAARDINGEN Aan het einde van de Vlaardingse Binnensingel doemt als een soort oase ïn de oude Oostwijk, de hypermoderne Sprinterplaats op. Omzoomd door een weelderige vegetatie, is het eerste dat opvalt de ronde trap penhuizen die als het ware tegen de woonlagen zijn aangeplakt. Het is dat de huizen zijrf opge trokken in het "nieuwbouwrood", anders zou een vergelijking met een middeleeuws kasteel geheel öp haar plaats zijn. Kerktoren Vruchtbaar Tegenstelling Reggae WËÊm Verdriet Nood Emmertje HÉT VRIJE VOLK schiedam :"v.:\ 7*7 V 4 MAANDAG 15 JUL11985 fiSSS /H *-'$< ffy '/"f Sv i 1 "•->: r -' Oud en Nieuw: dat is dit jaar de rode draad in onze serie „Zomer zaterdag" die alweer haar vierde jaar in gaat. Oud en Nieuw, we bedoelen niet de jaarwisseling maar het contrast (zo u wilt de over eenkomsten) tussen oude en nieuwe buurten. De redactie van HVV zal de komende zaterdagen een aantal oude en nieuwe buurten in Schiedam en Vlaardingen onder de loep nemen. Zijn. oude buur ten gezelliger dan de nieuwe? Tiert de dorpsroddel er welig in tegenstelling tot de nieuwbouwwijken waar niemand elkaar kent? Of is dit laatste een sprookje? Bestaat er wel degelijk burenhulp gesti muleerd door nog lage heggen tussen de tuinen en „gedeelde smart is halve smart" omdat de straten nog bouwstraten zijn, de winkels in houten noodge bouwen zijn gevestigd en de scholen ver weg zijn? In deze tweede aflevering: de sprinterplaats (Vlaardingen) en een „stukje" Schiedam Oost. De Sprinterplaats is een ty pisch voorbeeld van een stukje stadsvernieuwing. De wijk is "opgetrokken op de plaats waar eens de Eerste Maasbosstraat 'zich uitstrekte. Een straat met kleine arbeiderswoninkjes die echter hun beste tijd hadden gehad en de slopershamer op hun weg vonden. Zo'n vier jaar geleden werden de eerste wo ningen met een adres aan de Sprinterplaats opgeleverd. r Bij het binnenlopenvan de Sprinterplaats, een langgerek te rechthoek van woonblokken met telkens een. "U-vormig" plein, valt het oog van de arge loze wandelaar vrijwel auto matisch op een vreemdsoortig bouwwerkje aan de rechter kant van de Binnensingel. Een punt van een kerktoren ver bouwd tot volière? Na twee keer knipperen met de ogen, blijkt er inderdaad een top van de kerktoren in de grond te zijn gepland. De vroe gere kerkklok'hangt bijna op ooghoogte. De in moderne kleurengeschilderde onder kant doet dienst als woonhuis voor witte kippen en zwarte duiven. De overlevering zegt dat Vlaardingen dit bouwsel te danken heeft aan haar wethou der Goudriaan. Op "een van zijn buitenlandse reizen" stoot te hij op een vergelijkbaar bouwwerkje. Dé torenspits is afkomstig van de vroegere Nieuwe Kerk aan de Binnen singel en fungeert nu als baken in het kleine parkje voor de "deur" van de Sprinterplaats. De Sprinterplaats lijkt te zijn gebouwd op vruchtbare aarde. Het vele groen overwoe kert soms de trottoirs en wan delpaden. ..Het is een grandio ze wijk", vindt Hans Polder vaart, een voormalig Vlaar- dings politicus die de hond van z'n vriendin uitlaat. „De men sen lopen elkaar hier niet zo- maar voorbij. Het „is een leef gemeenschap". r; -Volgens Poldervaart- is dat vooral te danken aan de bin nenplaatsjes. Als de bewoners van de Sprinterplaats In hun tuin zitten, kijken zij bij de. bu ren naar binnen en ligt een praatje voor de hand. Afgelo pen zaterdag ademde de Sprin terplaats echter de rust uit, die bij elke nieuwbouwwijk schijnt te horen. Slechts na veel moei te vinden we Iemand die inder daad in haar tuin zit en wel wat over haar wijk wil vertel len. Anoniem wel te verstaan. - „Het is hier lekker rustig. Ideaal. Ik zou zo snel niets ne gatiefs over de wijk weten," zegt de Vlaardingse die een tweekamerflat heeft. - „Hoe ik hier terecht ben gekomen? Nou, ik moest toch ergens wo nen. Je zit hier vrij dicht bij het centrum. Even verderop komen we voor het eerst een stukje kri tiek op de wijk tegen. Dave Boog maakt zich. gehuld in een leer motorpak, op voor een ritje met z'n tweewieler. Hij zegt in zijn driekamerwoning nogal wat problemen te heb ben met vocht. „De muren slaan af en toe groen uit van de nattigheid. Tegels in de badkamer vallen soms van de muur. Maar ik lig er niet wak-- ker van, ik ben geen perfectio nist." Boog kwam geheel onver wachts in de Sprinterplaats te recht. „Dit heeft m'n vrouw al lemaal geregeld, ik was op zee," zpgt de voormalig zee man, Juist op hef moment dat hij een grote reis maakte, moest zijn vrouw verhuizen omdat de oude woning werd gesloopt. „Toen ik terugkwam, bleken we ergens anders te wo nen." zegt Boog laconiek. Op een autobezitter die zijn vervoermiddel reinigt en een 'Het is hier één en al ellende en verdriet De ronde trappenhuizen van de woningen aan de Sprinterplaats geven het geheel het karakter van een Middeleeuws kasteel. dame die haar hond uitlaat na, is het stil in de Sprinterplaats. Vakantie óf nieuwbouw? De Fultonstraat en de Mor sestraat in Schiedam Oost. Over tegenstellingen gespro ken. Geen weelderige planten die het trottoir overwoekeren, wel mos tussen de straatte gels. Het stukje Morsestraat dat we bezoeken wacht nog op een. grote renovatie. Elders in dé wijk zijn de arbeiderswo ningen inmiddels veranderd in een soort Zuid Franse huizen. De grauwe bruine stenen zijn voorzien van een zacht geel isolerend laagje dat vooral op een dag met Teel zon exotische sferen uitademt. Beroepschauffeur Johan Everts woont in één van de nog niet gerenoveerde wonin gen aan de Morsestraat. Staand In de deuropening van het portaal, maakt hij duide lijk niet echt tevreden te zijn met zijn woonomgeving. „Er wordt hier' nogal wat herrie gemaakt," klaagt hij. „Als ik 's nachts moet rijden, heb ik overdag m'n slaap nodig. Je moet eens proberen om hier overdag te slapen, de herrie die ze hier maken." Everts woont in een huizen blok dat duidelijk naar een renovatiebeurt toeleeft. Enkele maanden geleden kwamen de bewoners van de woningen nog in opstand omdat de werk zaamheden te lang op zich lie ten wachten. Een bouwstelling werd neergehaald en op straat gedeponeerd. „De mensen wil len te veel voor weinig geld," vindt Everts. „Daarom duurt het allemaal zo lang." Nog geen twintig meter van '„-O De planten groeien als kool in de Sprinterplaats. Op de foto spelen kinderen met onkruid. mm „Het is hier één en al ellende", meent J. van Doorn in de tuinstoel voor de deur van zijn huis aan de Schiedamse Fultonstraat. Everts vandaa,n, maken we kennis met een van de "herrie makers" uit de buurt. Edmund Welles staat, met de stereo en de reggae op tien, de velgen van zijn Japanse automobiel van een nieuwe laag verf te voorzien. ..Ik werk graag met muziek op de achtergrond," zegt hij. „Je kunt hier best wel herrie maken. Dat vinden de mensen niet erg. Niemand heeft er last van." Johan Everts zou dit eens moeten le zen. De Morsestraat en de Ful tonstraat liggen in een deel van de Schiedam Oost dat in de jaren twintig en dertig moet zijn gebouwd. Woningen bedoeld voor de wat beter gesi tueerde arbeiders, dat '.'beter gesitueerd" is in de Morse straat niet veel meer te zien. De portalen zitten onder de graffity, deuren vertonen tallo ze deuken, de raamkozijnen zien er verweerd uit. Groot is zo op het oog de te genstelling met de Fulton straat die op de Morsestraat uitkomt. De woningen in deze straat zijn al gerenoverd. Alu minium raamkozijnen en zachtgele muren dus. Toch blijkt dit slechts schijn te zijn. „Het Is hier één en al ellende en verdriet", zegt J. van Doorn die in een ligstoel voor zijn deur van de zon geniet. „De mensen hier hebben geen geld meer. Van de tien zijneer ne gen werkeloos. Het is én en al armoede. Hier tegenover woont een vrouw die met har kind van 112 gulden per week moet rondkomen. De kinderen hebben hier totaal niets. Er is geen speelplaats of wat dan ook," aldus de klaagzang van de Schiedammer die zelf als ijzerwerker arbeidsongeschikt is verklaard. Onwillekeurig gaan m'n ge dachten terug naar de nieuw bouwwijk Sprinterplaats in Vlaardingen. Niet alleen op het gebied van de architectuur staan Schiedam Oost en de Sprinterplaats in schril con trast. Waar de vooroorlogse Morsestraat en Fultonstraat gebukt gaan onder hoge wer keloosheid, lijkt er in de Sprin terstraat geen vuiltje, wellicht een klein vuiltje, aan de lucht. Nieuw en Oud met voor- en te genwind. door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM De drank- dieven die vorige week dis tilleerderij Dirkzwager zo'n succesvol bezoek brachten en er met een fUnke hoe veelheid jenever vandoor gingen, lijken een oude Schiedamse traditie nieuw leven te hebben Ingeblazen: penoze-actlvltelten rond de - alcohol. Want vroeger had de Schiedamse politie de han den vol aan stadgenoten die op grotere of kleinere schaal zich het stedelijk produkt toeëlgenden dan wel smok- keiden. In die gewoonte Is sinds de Jaren vijftig danig de klad gekomen. De laatste grote drankdiefstal vond negen jaar geleden plaats, toen In brekers de voorraad van Coebergh toen nog achter de Grensflat in de Van Cleetstraat In één specta culaire actie buit maakten. Maar in de grote dagen van de Schledampe mout- wijnproduktle was de halve stad bij min of meer crimi nele activiteiten betrokken. Vaak gewoon-uit nood, om dat de branderijen zulke schandalig lage Ionen be taalden. En tegelijk, omdat de eigenaars graag de ac- cljnsdienst omzeilden. Dat was niet zo vreselijk moeilijk. Want op drankge- bied was de binnenstad van Schiedam een soort belas tingvrije winkel a la die van Schiphol. Als je alcohol naar bulten wilde brengen, moest je accijns betalen. De Schie dammers ontwikkelden dus allerlei methoden om dit on gemerkt te doen. Een plaatselijke traditie was daarbij een belangrijk j hulpmiddel. Een branderij produceert veel heet water en vrouwen mochten dat gratis komen 'ophalen om de was te doen. Zo zag men de hele dag moegewerkte volksvrouwen met twee em mertjes aan bun juk door de stad sjouwen. Alleen haal den ze vaak emmertjes Je never. De dienst accijnzen was zo zwak bemand, dat ze i maar een enkele vangst de den.. Eén distilleerderij pakte de zaak grootser aan: ze be zat een geheime pijpleiding onder de Noordvest door, waar constant drank door naar de overkant werd ge- pompt. Dat spel is Jarenlang goed gegaan. Smokkelen zat de stad In het bloed. En niet alleen dranksmokkel. Zo'n eeuw geleden hief de gemeente een stedelijke belasting op brood. Bulten de stad was het dan ook goedkoper en veel Schiedammers poogden hun boodschappen bij de bakker in Kethel of het toen malige Oud- en Nieuw Ma- thenesse ongezien langs de wachthuisjes van de douane te krijgen. Een goede ma nier daartoe was per roei boot langs de Schie de stad in te varen, in de hoop, dat de. controlerende ambtenaar je niet zag. Gebeurde dat wet, dan legde je als de blik sem aan, verdween in het warnet van steegjes achter de kades en tegen de tijd, dat ze je te pakken hadden, was het bewijsmateriaal datbrood allang bij de buren In veiligheid ge bracht. Dat Is allemaal verleden tijd. Maar een echte geboren Schiedammers heeft nog steeds moeite om niet stille tjes voor zlchzeü te glimla chen, als er veer eens een geslaagde drankmisdaad is gepleegd. Het blijtt tenslotte ln je bloed zitten wM/- />Y> Door de inbraak bij distilleerderij Dirkzwager (foto), waarbij voor twee ton aan jenever verdween, lijkt een aloude ■Schiedamse traditie de kop weer op te steken. S3 ROTTERDAM EN OMGEVING dlïïMi' sstsssmm ALHAMBRA 1, tel. 330293: The ambassador (12), 2, 7 en 9.30 uur. ALHAMBRA 2. tel. 330293: Amadeus (a.l.j, 2 en 8.30 uur. CALYPSO 1. tel. 131855: Poli ce academy 2 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, te!. 131855: Stri king back (16), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. CALYPSO 3, tel. 131855: Ru naway (12), 2, 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210:'Meis jes, sex en avontuur (18), 12.15, 2, 3.45, 5.30, 7.15en 9 uur. CINEMA NRC, tel. 330293: Battle rage (16), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 121139: Russ Meyer-festiva! (16 jr), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 115300: A view to a kill (12), 2, 6.45, 9,30 uur. CINERAMA 2. tel. 115300: Vier vuisten in 't kwadraat (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 115300: Be verly Hills Cop (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 4, tel. 115300: Duin (12), 2, 6.45 en 9.30 uur. CINERAMA 5. tel. 115300: A passage to India (a.l.), 1.45, 7.45 uur. CORSO, tel. 121110: Best de fense (a.l.), 4.30, 7 en 9.30 uur. LUMIERE 1, tel. 117755: Super girl (a.L), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 2. tel. 117755: Police academy 2 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 3, tel. 117755: Rap- pin (12). 1.45, 6.45 en 9.15 uur'. LUMIÈRE 4, tel. 332013: Wit ness (12), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. REX, tel. 772793: Onverzadig baar (18), 10.00-01.00 uur. THALIA, tel. 111555: A view to a kill (12), 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 't VENSTER 1. tel. 364998: Hammett (a.l.), 21.30 uur, beh. ma. 't VENSTER 2, tel. 364998: Zo merfestival (16), 22.00 uur, beh. ma. 't VENSTER 3, tel. 364998: Filmzomer '85 (16), 21.30 uur, beh. ma. zo. 20.00 uur. LANTAREN, tel. 364998: Tris- tana (16), 22.00 uur, beh. ma. TlVOLI(Hellevoetsluis), tel. 01883-12608: Amadeus (a.l.), 20.00 uur. Beverly Hills Cop (a.l.), 20.30 uur. Kindervoorstellingen CINEMA NRC: Donald Duck's verjaardag (a.l.), 1.30, 4 uur. TIVOLI: De gouden zeehond (a.l.), zo. wo. 14.30 uur. CORSO: Het grote ewok avon tuur (a.l.), 2 uur. ST. LAURENSKERK: orgelcon cert doo Peter Eilander, ma. 20.15 uur. SIMONSTRAATKERK: lunch- pauzeconcert door Dirk Jansz. Zwart, orgel, di. 12.15-12.45 'M ips Z'. PARK bij de Euromast, Feno- rnena, dag. 10-21 uur. HIERO: lunchvoorstelling, di. 12-14 uur. terrasvoorstelling, di. 17.00 uur. Museum Boymans-Van Beu- ningen, tel. 360500: Meester werken uit de Hermitage Le ningrad, t/m 17 juli.r De Dubbelde Palmboom, tel. 761533: Speelgoed van zolder. Zet 'm op hoeden en pet ten. Museumschip Buffel, Leuve- haven 1, scheepssier, naviga tie, sloepen, enz. Atlas van Stolk, Aelbrechts- koik 12, tel. 767433: Tien jaar aanwinsten t/m 29 sëpt. Galerie 2000, Westersingel 30, tel: 363018/224386: ethnogra- fica, Egypte en Oud Perzië, sieraden. Belastingmuseum, Prof. dr. Van der Poel, Parklaan 14-16, tel. 366333: schilderijen van August Weimar, t/m 30 aug. Wijkmuseum Hlllesluis, Beijerlandselaan 80, tel, 198698: „Werken aan de Maas", geschiedenis van scheepswerf en machinefa briek P. Smit, t/m 20 augustus. Parkhotel, Westersingel 70, tel. 363611: tekeningen en li tho's van Gijs Voskuyl, plastie ken van Karei Gomes, tot eind juli. Kasteel van Rhoon, tel. 01890-8576: Nederlandse beeldhouwkunst van de laatste 50 jaar, t/m 8 sept. Galerie Trefcentrum, Wester singel 18, tel. 361081: Schilde rijen, zeefdrukken en Kera miek. van Janette Versteeg, van 18 juli t/m 5 aug. Salvador Aliende Center, Wijnhaven 23, tel. 122515: drie fotografen met foto's van Chili, Nicaragua en Argentinië, t/m 20 juli. Oudehaven, scheepshelling „Koningspoort", schepen uit de streekvaart in Zuid-Holland van het Maritiem Museum Prins Hendrik, Galerie Nieuw Rotterdams Peil,Metrostation Oostplein," tel. 131500: schilderijen en neon objecten van Ben Admi raal, t/m 17 aug. Amrobank, Coolsingel 119: li tho's en gemengde technieken van Cor de Jong, t/m 22 juli. Plan. C, tel. 124352: olieverven van Riet Veld de Lobel, t/m 1 aug. Galerie 109, Zaagmolenstraat 109: gouaches van Antónia Carmo. aquarellen van Hamza Inanc, etsen en gravures van Shlgeki, t/m 25 juli. Galerie ZT, Zwaanshals 290: schilderijen en tekeningen van Alan Birch, t/m 18 juli. Galerie de Werkkamer, tel. 777375: schilderijen van Boris Voinovitch, t/m 19 juli. ROTTERDAM De Rotterdamse discotheek Blue- Tiek-ln zet donder dag 18 juli de klok een flink eind terug. Een heuse soulnight moet de steer van de jaren '70 temg- brengen. Die avond is er een optreden van de formatie The Dutch James Brown Show. Voor de ori gineelst verklede Soulkikker is er een prijs beschikbaar. ROTTERDAM Het bureau rivierpolitie zoekt zich rot naar "Snoepie". "Spoepie" Is een al wat oudere bruine Siamees met zwarte voetjes en blauwe ogen en ze is zaterdag door een familie uit Geldrop "in ver zekerde bewaring" gesteld. Het gezin was van plan om Fe- nomena te bezoeken maar om dat het in de auto te warm was voor twee meegebrachte huls genoten. een konijn en een poes. werden deze zolang bij de rivierpolitie gebracht. Deze ontfermde zich. bij wijze van uitzondering, over Jbeide die ren. Bij terugkomst brak de paniek los, want "Snoepie" bleek ont snapt te zijn. Het hele bureau werd uitgekamd, maar "Snoe pie" was niet meer te vinden. Het Geldropse gezin is een dag langer in Rotterdam gebleven om hun poes terug te vinden, maar dat is niet gelukt. Degene die "Snoepie" vindt wordt ver zocht contact op te nemen met de politie, telefoon 143144. ROTTERDAM De 24-jarige G. N. Schroor heeft ernstig hersenletsel opgelopen bij een ongeluk met zijn bromfiets. Op de kruising Nieuwe Binnenweg- Mathenesserlaan werd hij aan gereden door een personen auto. De Rotterdammer is op genomen in het Dljkzlgt-zie- kenhuis.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1