Zuid-Holland ïouwtte dure huizen De recreatie krant is uit B. en W. bereid tot nieuw overleg Venduhuis Schiedam: Op het juiste moment 'mijn' roepen mm 'Geen inzicht in korting' HBBSEi WÈÊiÊÈÊËwÊÈÈÊÊÊÊèË Kop in het zand Nep-GEB-ers in Rotterdam GEB verstuurt incasso-folder Gratis naar eerste dag van CHIO 10O Folk Celsius op Stadhuisplein Eigen onderkomen Nieuw adres kankercentrum |H|M|pij i^(Van een onzer verslaggevers) jb: ROTTERDAMAmbtelijke instanties die par- ^tij zijn in een klachtenprocedure via de Nationale '"^Ombudsman lappen de procedure-voorschriften -.^doorgaans aan hun laars. Ze reageren vrijwel unooit op vragen van de Ombudsman binnen de -termijn van vier weken die de wet telt. Op die ^manier rekken zij de procedures zo lang, dat som- "jnige klagers moedeloos worden en maar niet -meer naar de Ombudsman stappen. ""Vertekend Goed i. vervolg voorpagina mwÊm%0ËXW Lopen en springen zoals astronauten dat op de maan deden. Jawel, maar dan niet op horizontale maangrond zoals de maanreizigers deden maar op een schuine wand. Zittend in een wat groot uitgevallen babystoeltje aan een touw, dient de bezoeker van Fenomena de voeten voor zich uit te strekken en zich met enige kracht af te zetten van deze „kunstmaan". Op de tentoonstelling staat de wand dermate scheef, dat het gewicht van de wandelaar ten opzichte van de wand gelijk is aan het gewicht dat op de maan geldt. Net echt. vervolg voorpagina metropool Droefenis Peter van Driest tornt twee knappe armstoeltjes. Een koopje: zes tientjes. ■Leren"V'ï:v HET VRIJE VOLK metropool 11 Ambtenaren laks bij IQmbudsman-affaire „Ik weet niet of Het opzet is maar bijna altijd overschrij den ambtenaren de termijn van vf.er weken schromelijk. Soms zijn ze wel twee maan den te laat. Omdat de Nationa le Ombudsman de uiterste zorgvuldigheid moet betrach ten duurt de afhandeling van klachten via hem veel langer dan nodig is," aldus woord voerder Sjef van Woensel van het Bureau Nationale Ombuds- i.msn. De Ombudsman adviseer! klagende Nederlanders overi gens altijd om hun bezwaren """eerst kenbaar te maken bij de door hen gewraakte overheids instelling, in Rotterdam bj voorbeeld ook bij de Gemeen- 'telijke Ombudsman. Op die „.^manier wordt een onnodig gro- -1 té klachtenstroom voorkomen. Alleen klachten over het optre den van politiepersoneel kun nen wat Ombudsman dr. J. A. Rang betreft even goed me teen bij hem worden inge- diend. De Rotterdamse politie ge niet de twijfelachtige eer de meeste klachten tegen zich te krijgen. De Ombudsman kan het exacte aantal klachten niet noemen, maar meent dat het beeld van het Rotterdamse po litiekorps vertekend is. Dat er zoveel klachten zijn ligt vol- gens Van Woensel aan het Jus- ^"titieef Klachtenbureau, dat in '-""Roïtérdam actiever.zou optre den dan in andere steden. In 1981 werden tegen ge meente- en rijkspolitiemensen 339 klachten ingediend. In to taal kwamen er 2500 klachten bij de Ombudsman binnen. Dr. Rang is er voorstander van klachten tegen de politie via zijn instituut te laten behande len, omdat de Nationale Om budsman onafhankelijk opereert. Tijdens een lezing over dit onderwerp, op 6 juni tijdens een internationaal con gres in Madrid, hekelde dr. Rang de interne klachtenpro cedures die de meeste politie korpsen in Nederland hante ren. „Het feit dat collega's over collega's moeten oordelen wekt bij velen de indruk van een schijn-objectiviteit. Die moet vermeden worden, vooral omdat de politie een machtsin strumentarium heeft dat haar door de gemeenschap ter be schikking wordt gesteld," al dus dr. Rang. Vorig jaar toonde het Justi tieel Klachtenbureau in Rot terdam al aan dat burgers er wel degelijk goed aan doen om met klachten over de politie naar de Nationale Ombuds man te stappen. In enkele maanden tijd werden negen van de tien klachten die via het klachtenbureau bij de Om budsman terecht kwamen ge honoreerd. De meeste bezwa ren die via de interne klach tenprocedure van de Rotter- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de nabije toekomst zullen veel meer wo ningwetwoningen gebouwd moeten worden. Mensen met lagere en midden inkomens voor wie deze goedkopere huis vesting bedoeld is, krijgen nauwelijks kans om een wo ningwetwoning te huren. Dit concludeert de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland in het rapport „Nieuwbouw in 1985, een wo ning voor wie?". Uit het rap port blijkt ook dat de mogelijk heden om te verhuizen zeer ge ring zijn voor deze inkomens groepen. Er zal tenminste 25 procent - meer woningwetwoningen ge bouwd moeten worden, vindt de Planologische Dienst. In de koopsector is een verschuiving naar premie A-woningen nood zakelijk. Het rijk legt een te sterk ac cent op de koopsector, conclu deert de provinciale dienst. Daar staat tegenover dat de behoefte aan goedkope huur woningen veel groter is dan het aantal waarvoor het rijk 'nu toestemming geeft te laten bouwen. Het gevolg hiervan kan zijn dat er een tekort is aan woningen voor de lagere en midden inkomens en een overschot aan dure woningen bestemd voor de hogere inko mens, dus leegstand. Rotterdam, Spijkenisse, Ca- pelie aan den IJssel kampen al met dit probleem. De duurdere woningen zijn nauwelijks aan de man te brengen. Het rijk zal in zijn volkshuis vestingsbeleid meer rekening moeten houden met een verde re achteruitgang van de inko mens door de stagnerende eco nomische groei, het toenemen de aantal bejaarden, arbeids tijdverkorting en dergelijke. Vraag en aanbod op de wo ningmarkt op elkaar afstem men, in aantallen en kwaliteit, is daarom van het grootste be lang, meent de Provinciale Planologische Dienst. Blijft de ze afstemming achterweg-, dan moet rekening gehouden worden met blijvende woning nood voor mensen met de lage re en midden inkomens. Vooral de groep met een in komen rond modaal komt er bekaaid af, blijkt uit de cijfers van Zuid-Holland. In de regio Gouda bij voorbeeld is de be hoefte aan woningen voor deze inkomensgroep S8 percent gro ter dan het aantal dat het rijk in het nïeuwbouwprogramma heeft vastgesteld. BOTTERDAM De nieu we recreatiekrant Is uit. De provincie Zuid-Holland hier in geeft ook dit jaar infor matie over openluchtrecrea tie in de provincie-. Daarbij gaat het niet alleen om re creatie in het landelijk ge bied, maar vooral om re creatieve mogelijkheden in de nabijheid van de grote stad. In de informatiekrant ko men onderwerpen aan bod .als: recreatief gebruik van het landelijk gebied, zwem- .waterkwaliteit,- fietspaden, lange-afstand-wahdelpaden, molens en dé' zorg ..voor na- tuur 'en landschap- In het hart van dè krant bevindt zich de „Becreatiewijzer". Daarin wordt een beknopte beschrijving gegeven van 33 recreatiegebieden in Zuid- Holland, die staan aangege ven op een kaart. „Recreatie in Zuid-Hol land" is gratis verkrijgbaar bij gemeentehuizen, VVV- kantoren, bibliotheken, AN WB-kantoren en enkele belangrijke toeristische trekpleisters In de provincie. De krant kan ook telefonisch worden opgevraagd bij Bu reau Voorlichting van de provincie- -Zuid-Holland in Den Haag, tel: 070-116622. damse politic worden afgehan deld. worden niet gehonoreerd. Toch meent het Bureau Na tionale Ombudsman dat er niet een apart landelijk klachten bureau voor politiezaken moet komen. „Dat onafhankelijke in stituut zijn wij zelf. De Natio nale Ombudsman heeft ruim voldoende middelen tot zijn be schikking om stappen te ne men tegen ambtenaren die in de fout zijn gegaan. Alleen duurt het soms een tijd voor dat zo'n klacht doorklinkt," al dus Van Woensel, die toegeeft dat de Nationale Ombudsman geen controle heeft op de maatregelen die worden geno men, nadat een ambtenaar in het ongelijk is gesteld. „Wij doen nooit aanbevelin gen in de sfeer van de rechts positie van de betrokken amb tenaar. Het ten uitvoer leggen van strafmaatregelen laten wij over aan de burgemeester of aan de hoofdcommissaris van politie. Ook om die reden vindt het Bureau Nationale Ombudsman dat de interne klachtenprocedure bij de poli tie moet veranderen," aldus Vein Woensel. De Rotterdamse rechtbank president mr. Nivard bepaalde gisterochtend dat de minister van Binnenlandse Zaken recht matig heeft ingegrepen in het akkoord tussen gemeente en bonden. De minister schorste het besluit van de gemeente om vierduizend semi- en vol- continuwerkers (inclusief de havenloodsen) een extra-onre gelmatigheidstoeslag uit te be talen. Wat de havenloodsen betreft sprak mr. Nivard uit dat er geen afspraken bestaan op grond waarvan zijn aanspraak kunnen maken op dezelfde ar beidsvoorwaarden en honore ring als de rijksloodsen, „Zon der twijfel" is het beleid van de gemeente wel gericht op ge lijke behandeling, maar het be staan van concrete afspraken kan hieruit niet worden afge leid, aldus de rechtbankpresi dent over de eis die de ge meente Rotterdam betrof. De bonden (CFO, Ambtena- rencentrum en CMHA) zijn over die laatste uitspraak zeer teleurgesteld. „Keihard gedane toezeggingen over de beloning, oiider meer door de betrokken wethouder en de directeur van het Gemeentelijk Havenbe drijf, zijn niet erkend," aldus CFO-bestuurder Hans Bru- ning. „Deze toezeggingen zijn na mens het college van B. en W. gedaan tijdens een vergade ring waarbij alle loodsden aanwezig waren en bovendien ten overstaan van de vertegen woordigers van de bonden in het Georganiseerd Overleg," aldus Bruning. Voor de havenloodsen (ge meenteambtenaren) is de kans nog niet verkeken dat zij tóch worden gelijkgetrokken met hun collega's rijksloodsen. Mi nister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) liet bij de schorsing van het-gemeentelijk besluit blijken dat hij "wellicht een akkoord alleen met betrekking tot de havenloodsen wel had goedgekeurd." De rechtbankpresident meen de gisteren ook dat het de ge meente vrij staat in hernieuwd overleg met de bonden een re geling te treffen voor uitslui tend de havenloodsen. Het college van B. en W. liet' gisteren weten nog steeds be reid te zijn de door de minister geboden ruimte te benutten. Dit zou neerkomen op gelijk trekking van de Rotterdamse onregelmatigheidstoeslag met het bezoldigingsbesluit voor rijksambtenaren, te weten een toeslag van maximaal 660 gul den per maand. Tot nu toe was de Rotter damse toeslag maximaal 500 gulden per maand; het ge schorste akkoord ging uit van maximaal 799 gulden. „Deze toeslag van 660 gulden kan van toepassing zijn op gemeente lijk personeel, dus ook haven loodsen, dat onregelmatige diensten uitvoert," aldus een toelichting van B. en W. Buiten het "aanbod" van B. en W. blijft een extra-toeslag voor senior-loodsen van 316 gulden. Volgens de rechtbank president is Rotterdam niet verplicht het rijk in dezen te volgen. ROTTERDAM Het Inte graal Kankercentrum Rotter dam (IKR), dat tot nu toe was ondergebracht in het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt, is verhuisd naar de Rochussen- straat 125. De ruimte in Dijk- zicht was te krap geworden. Het telefoonnummer van het IKR (waar mensen met vra gen over kanker terecht kun nen) i3 eveneens gewijzigd," Dat is nu 010-362155. dagschilder duidelijk te maken dat dit wel erg optimistisch was. "Driehonderd gulden dan?" Zelfs dat was véél te hoog. De zondagschilder bleef opti mistisch, liet zijn limiet maar geheel vallen en rekende erop dat de kopers zouden inzien wat een waardevolle collectie ze mee naar huis konden ne men. Maar op de veiling eind •vorig jaar bracht het doosje met de tien schilderijen en twee afgedragen kostuums precies 14 gulden op. „En het wés me toch een droefenis," zeggen Metselaar en De Koen eendrachtig. Ze la ten de doos met schilderijen zien. Het zijn van die typische amateurprodukten waar de maker zich steeds heel wat van voorstelt, maar waar bui tenstaanders gillend bij van daan lopen. „Een wonder dat het nog zo veel opbracht." zeg ik. Maar de bejaarde zondagschilder was over de toppen van veront waardiging over zo'n schande lijke opbrengst. Hij wist er zelfs met foto en al de pers mee te halen. „Kijk, en dat zit ons nu hoog," zeggen Metselaar en De Koen. .Als er een democrati sche manier is om de waarde van iets op een bepaald mo ment vast te stellen i3 het zo'n veiling. Wij hebben daarop geen enkele invloed. Toch geeft die man er ons de schuld van. Daarom hebben wij voor alle zekerheid dat doosje met kunstwerken teruggekocht." Ze stallen de inhoud uit. Nu begrijp ik pas Metselaars stop woord dat soms zo diep uit zijn hart lijkt te komen: droefenis! „Ik kan niets aan de prijzen doen," zegt afslager Hordijk. „Ik weet dat mensen denken dat een afslager handig kan zijn, maar dat kun je niet. Je probeert in de korte tijd die er voor elke koop beschikbaar is een goede prijs te bedingen, maar soms zie je gaaf meubi lair voor enkele tientjes weg- gan. Wie zijn caravan of zo merhuisje wil inrichten kan hier goed terecht." De Koen: „Onze vorige chef Scheenloop was gewend pla teel en karaffen in grote par tijen bij elkaar in dozen te doen. Wij haalden de zaak dan weer uit elkaar. Die man kon maar niet begrijpen dat wat voor hem massagoed was, nu plotseling per stuk tientallen en soms honderden guldens opbracht. Maar het kan ook andersom. De mooiste gas haarden die 2000 gulden nieuw kostten, veilden we vroeger voor 500, 600 gulden. Nu mag je blij zijn als ze tien of twintig gulden opbrengen." Tijdens de veiling treden De Koen zowel als Metselaar op als commissionair. Je kunt hen vragen voor een bepaald bedrag of lager iets namens jou te kopen. Niemand, zelfs hun collega niet, komt te weten dat één van hen jouw commis sionair is. Dat wil nog niet zeggen dat zo'n koop dan ook lukt. De Koen: „Wie voor het eerst naar zo'n veiling komt, kan het bes te gewoon zijn ogen de kost ge ven. Eerst léren hoe het toe gaat. De meeste kopen worden gemijnd. Je moet wat handig heid hebben om op het juiste moment 'mijn* te roepen als de afslager zo snel bezig is al die bedragen van boven naar be neden te roepen. Maar als je beslist iets wilt hebben, praat dan op de kijkdag met mij ei collega Metselaar. Wij kunnen je adviseren over de waarde en proberen de koop tot stand te brengen. Boven de vaste vei- lingkosten van 25%, waarin de btw begrepen is. betaal je dan nog 5% commissieloon. En die 5% is niet veel zolang de koop niet in de duizenden guldens loopt." Ik vraag hem of hij wil pro beren de 38 Rotterdamse Jaar boekjes te kopen voor een li miet van 110 gulden. Een num mer 812? Op de eerste veiling dag als de boeken aan de orde zijn, houd ik mijn hart vast. Voor de collectie Rotterdamse boeken is grote belangstelling. Ze gaan in kleine partijen weg voor 150, 180 soms 200 gulden of meer. De grote dozen, met al die godsdienstige werken, voor 15,20 of 25 gulden. Afslager Hordijk moet soms met wat hamerklopjes tot orde manen, want voor een grote groep vaste klanten, bekende gezichten op de Binnenrotte en andere markten, is de veiling een maandelijks uitje waar men gezellig nieuwtjes uitwis selt zolang er zaken onder de hamer zijn die niet interessant zijn. v. De doos met Colette tussen alle theologische verhandelin gen is voor 36 gulden eigendom geworden van een trouwhartig kijkende meneer. Ik durf hem niet meteen aan te schieten want direct komen de Jaar boekjes aan de beurt. Afslager Hordijk ratelt bijna zingend vanaf 200 steeds lage re bedragen al. BIJ 95 roept 'mijn comissionair' luid 'Mijn!', Ik zucht van opluchting. Wat een koopje! Voor ruim 3 gulden per stuk, vellingkosten en com missieloon meegerekend, zijn de Jaarboekjes van mij... Daarna wring ik mij tussen al het publiek door naar de ko per van kavel 812. Hij stelt zich voor als boekhandelaar Bavelaar uit Den Haag. Ik schiet hem aan over het Zwarte Beertje over Colette. Hij zegt:Dinsdag sta ik altijd bij de Laurenskerk in de Wij de Kerksteeg op de boeken markt. Ik heb hier nog veel meer partijen boeken gekocht, maar ik hoop het dinsdag mee naar Botterdam te kunnen ne men." Als ik dinsdag de Hoogstraat afsla en tussen de boekenstal letjes Tiaar hem uitkijk, houdt hij het al omhoog. Het kost me twee gulden. Het was even een omweg in de afgelopen vier weken, via Schiedam en Den Haag, maar Colette is nu ein delijk Botterdam, bij mij. ZATERDAG 20 JUL1 1985 V Stratemakers en wegwerkers heb- ben minder feestjes dan hun collega's in de bouw: geen eerste palen, geen pannebier als het hoogste punt is be reikt. Maar ze réd den/zich zelf wel. zoals in Schiedam- Noord, waar de baan voor tramlijn 1 zijn voltooiing na dert. Hoeveel tram- masten zullen er langs die baan staan? Het zal vast in het bestek zijn opgetekend, maar de mannen die er dagelijks aan heb ben gewerkt weten het beslist niet. Wat ze wél weten: de laatste paal is bereikt. En daar maakten ze een feestje van, een beetje zuchtend: „Hèhè, de laatste", staat er op de paal die versierd op zo'n kop werd gezét. Zal wel weer goedko- men, want dat hoort er ook bij bij zo'n grap. Overi gens: op 5 septem ber zal lijn 1 de verlenging van Schiedam-Stadsërf naar Schiedam-- Woudhoek in ge bruik nemen. SCHIEDAM De voorlichting van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam over de voordeurdelersregeling is vol strekt onvoldoende, vinden het Advocatenkoilektief en het Bu- ro voor Rechtshulp in die plaats. Ze hebben de voor deurdelers opgeroepen om voor 27 juli bezwaar aan te te kenen tegen kortingen op hun uitkering bij het Schiedams ge meentebestuur. De toelichting, maar ook de berekeningen van de kortingen zijn volstrekt onduidelijk, zeg gen de raadslieden. Ook geeft de Sociale Dienst niet duidelijk aan hoe er bezwaar gemaakt kan worden tegen de verla ging. „Deze handelwijze druist in tegen de door de Gemeen telijke Sociale Dienst zo hoog in het vaandel gevoerde cliënt gerichte aanpak," aldus het Advokatenkoilektief en het Bu- ro voor Rechtshulp. Ze vragen zich af of de aanpak van de Sociale beroepsinstanties zal worden aanvaard. „De mensen ontvangen van een slecht leesbare bereke ningsspecificatie, waaruit slechts één ding duidelijk blijkt, namelijk het uit te beta len bedrag," constateren de raadslieden. Daarnaast ont vangen ze een stenciltje met veel te beknopte informatie. De GSD-cliënten kunnen op deze manier niet beoordelen of hun nieuwe uitkering correct is. Ook de kans dat ze de termijn waarin bezwaar aangetekend kan worden, laten verstrijken is groot, menen de advocaten. ROTTERDAM Oplichters die zich uitgeven voor beambten van het GEB blijken in Rotter dam langs de deuren te gaan. Ze melden zich met de mede deling, dat de meter niet in or de is, en dat er daarom bijbe- taald moet worden. Het GEB heeft ontdekt, dat tenminste in één geval inderdaad is betaald. Dat gebeurde in de wijkAI- exanderpolder, waar een vróuw zich als GEB-medewerk- ster voordeed. Het GEB adviseert bewoners om altijd naar een legitimatie bewijs te vragen als er iemand aan de deur komt die beweert van het GEB te zijn. Als bewo ners niet eerder aanmaningen tot betalen thuisgestuurd ge kregen hebben, moeten ze nooit zomaar aan de deur be talen, aldus een GEB-woord- voerster. „Eventueel kunnen mensen vragen wie ze bij het GEB kunnen bellen om te vra gen of het klop dat ze moeten bijbetalen." Het GEB vraag zijn cliënten om, ais ze menen met nep- ambtenaren te maken te heb ben, aangifte te doen bij de politie. ROTTERDAM Hef Gemeen telijk Energiebedrijf Rotterdam (GEB) heeft alle klanten een folder gestuurd over de incas soprocedure. Dit is een van de maatregelen die het GEB in opdracht van het college van B. en W. van Rotterdam neemt om té voorkomen dat de beta lingsachterstanden weer fors toenemen. In de begeleidende brief kondigt het GEB aan dat afnemers, die automatisch la ten afschrijven, vanaf 1 januari 1986 jaarlijks 25 gulden terug krijgen. De afnemers met een achter stand in betaling van meerdere termijnen krijgen binnenkort het verzoek binnen twee we ken te betalen. Als dit proble men oplevert, kan met het GEB een betalingsregeling worden getroffen. Biedt een dergelijke regeling ook geen oplossing, dan wordt doorver wezen naar de Gemeentelijke Sociale Dienst. ROTTERDAM Ook dit jaar heeft Het Vrije Volk de hand kunnen leggen op een groot aantal vrijkaarten voor de eer ste middag van het CHIO. Dit jaarlijks paardesportevene- ment wordt gehouden van 14 tot en met 18 augustus in de Kralingse Manege. De gratis entreebewijzen zijn verkrijgbaar tegen inlevering van advertenties, die in Het Vrije Volk zullen verschijnen. Ze kunnen worden afgehaald bij de balie van ons gebouw aan de Witte de Withstraaten bij ons rijdend servicekantóor Infomobiel, vanaf ruwweg 2 augustus. ROTTERDAM De Country Western-groep 100 Folk Cel sius uit Hongarije zal op zater dag 27 juli op het Stadhuis plein optreden in plaats van het eerder aangekondigde Volksmuziekorkest BOR. 100 Folk Celsius heeft in eigen land een eigen tv- en radio-show. De leden van de band hebben vier elpees gemaakt. De kans is groot dat de groep in Rotterdam een Nederlands talig liedje ten gehore brengt. Als 100 Folk Celsius in het bui tenland speelt, proberen de bandleden altijd een nummer op het repertoire te zetten in de taal van het land waarin ze optreden. Het concert op het Stadhuisplein begint om 13.00 uur. SPIJKENISSE Da Bond Van Mensen zonder werk beschikt sinds kort over een eigen on derkomen. In de dependance van het voormalige gemeente huis aan het Koningin Juliana- plein heeft men de beschikking over een kantoor, opvangruim te, een spreekkamer, een re creatiezaal en een werkplaats. De huur moet de bond uit eigen middelen betalen; een verzoek om subsidie is door de gemeente Spijkenisse afgewe zen.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1