,10 Groente favoriet bij 'rode akkers' uiiiaaiin cil I Chauffeur door voorruit geslingerd Nieuwe Waterweg volgt Nederland op de voet Drempels weg voor gehandicapten Antieke Boeddha- Frontale botsing door Roemenie Ook uqL.es.üLf\I>ZU "SEkjï^gM m-'m WS fSSISf Stel ££'door onze medewerker HAN VAN DER HORST, ..V.. SCHIEDAM Aan het eind van fehet gesprek wordt Ben Tomasini fel. 5f»Het piano vak is verdoemd. Ik zou ^Trpijn kennis heel graag overdragen. wou, dat de regering eens het bé- *™4ang' inzag van ons ambacht. Het. zou >_tenslotte in zekere mate werk kunnen verschaffen, een dag van plezier. Wij zeggen vaak aan het eind van de dag: „Waar is de tijd gebleven?" Je werkt met je handen, je oren. Je ziet een puinhoop binnenkomen. En er gaat een instrument de deur uit." t Zure regen Commercieel Oermoeder en verre kleindoch ter. Bob To masini met een hakke bord, op schoot. A- Achter henieeh. moderne vleugel uit Japan Hard en zacht Intuïtie Een gescheurde zangbodem kan met heel kleine spie tjes hersteld worden. Bob Tomasini legt uit, hoe het in zijn werk gaat. Fons de Graauw test het binnenwerk van een piano Huzarenstuk 7 V-v Van Brakel en Broekhuizen réchts met pet): ,JJe snijbonen zien er prima uit...." Onbespoten Stagière fcrfkïf - Z z.'X:// is»!™ schiedam, ZATERbAG 20 JUL11985 n - v r 1 - «wtf - mm - #,t SSiwB Kennis en gevoel zijn de basis van een uitstervend ambacht ^P2fe2r_ Bob Tomasini en Fons de Graauw, pianorestaurateurs, zijn sinds ongeveer een jaar op de hoek van de Dam en de Nieuwe Sluisstraat gevestigd in een historisch, achttiende eeuws pand. Daar maken zij van vakterm "lijken" de volwaardige piano's die het vroeger waren. En zulke exemplaren klinken volgens beide ambachtslui een stuk be ter dan de tegenwoordige in strumenten, die door moderne - vaak Japanse fabrieken in serie worden vervaardigd. Tomasini en de Graauw be heersen echter nog de oude ambachtelijke technieken. Daarom versmaden veel pia- noliefhebbers het moderne produkt en laten hun oude in strument vaak een familie stuk liever door dit tweetal - restaureren. Dan ben je aldus Ben To masini en Fons de Graauw muzikaal beter af. Want de piano is het slachtoffer gewor den van zijn eigen succes. Het instrument in de achttiende eeuw ontstaan werd name lijk een statussymbool, een sie raad in de huiskamer van de nette burgerman. Dat verletd- de pianofabrikanten tot het' vergroten van de produktie, lo- /pende handwerk en het sluiten van compromissen met de kwaliteit, "fomaslni: „jbe grote tijd van de piano was zo tussen .1900 en 1930. Daarna is het bergafwaarts gegaan. Overi- gens ook door gebrek aan de juiste materialen. Fons de Graauw: „Volgens mij is de piano ook een slacht offer van de zure regen. Het hout is niet meer. wat het vroeger was. Mijn oom is een heel vakbekwaam meubelma ker. Die vertelde twaalf jaar geleden al: „Het beukenhout is ziek." Wat Tomasini en De Graauw er niet van weerhoudt zich met groot enthousiasme te blijven bezighouden met hun am bacht. Hoe komt iemand erbij om tc kiezen voor zo'n vak? Tomasini: „Bij mij was het eigenlijk toeval. Ik heb een tijd op het conservatorium viool gestudeerd, tot mijr. vader de -- kosten niet meer kon betalen. Toen ben ik bij een vriend van hem, een pianohandelaar, te gen betaling als leerling in dienst gekomen. Dat was aan - het eind van de jaren veertig. Later ben ik rond gaan zwer ven en heb bij pianofabrieken in allerlei landen mijn brood verdiend." Fons de Graauw: „Bij mij ligt dat heel anders. Ik kom eigenlijk uit de verpleging en Ik ben groepsleider geweest in een kindertehuis. Daar hield ik me onder andere met de mu-' ziek bezig. Tegelijkertijd deed -ik de avondoplciding piano aan- "het conservatorium in Arn-. hem. Maar mijn eigen piano was niet goed meer. Daar ben- ik zelf eens aan gaan sleutelen ..Jen ik maakte kennis met een- ,/_oude planorestaurateur in Die- "ren. Daar heb ik ontzettend veel van geleerd. Op een gege ven moment heb ik voor me zelf besloten, dat ik in dit vak verder wilde gaan." Halverwege de jaren zeven tig werkten De Graauw. en To masini bij een groot planobe- drijf in Rotterdam. Ze ergcr- ,-den zich beiden aan de com- ^/mericiële sfeer bij deze onder neming, waar de liefde voor ',,'het geld de liefde voor het in strument al lang had overwon- „nen. Toén ontdekte De Graauw een leeg winkelpand aan de iBergseiaan. De beide am bachtslieden namen ontslag, verbrandden alle schepen ach ter zich en begonnen voor zich zelf. Startkapitaal was de op- bengst van De Graauws piano. Daarvan, werden vijf „lijken" aangeschaft die gerestau-. rcerd tot volwaardige instru menten met succes de con- currentie tegen de nieuwbouw aangingen.; Na vijf jaar zaken doen ver huisden iTomasini en De, Graauw naar het pandop de - Dam, gewoon omdat het gro ter. was. Nu zijn; zij Jn staat verscheidene instrumenten té- gelijk onder handen te nemen, wat de omzet verbetert. Wat' houdt het vak 'precies in? De piapo stamt af van het hakkebord, een soort kist met snaren, die je'met behulp van twee lepels bespeelde. Het is een'' wat minder uitgebreide voorloper van de cymbaal, tot op heden zo'n belangrijk in strument in de Oostcuropese zigeunerorkesten- Dat simpele hakkebord wérd in de achttien de eeuw door allerlei muzikale uitvinders uitgebreid tot de pianoforte/ Voornaamste ken merk: dc snaren worden niet aangetokkeld zoals bijvoor beeld bij het klavecimbel, maar aangeslagen met ha mertjes. Daardoor is het mo- gelijk hard en zacht te spelen. Pianoforte is het Italiaanse woord voor „zacht en hard". In de negentiende eeuw wer den het toetsenbord en daar mee de muzikale mogelijkhe den vergroot, omdat de aard- van de toenmalige composities dat eiste. Tegenwoordig Is de piano een instrument, waar schroefjes en alles meegere kend zo'n twintigduizend verschillende onderdelen aan te pas komen. Zoiets valt moeilijk echt in de hand te houden. Tomasini: „Als je viool speelt, bepaal je met je vingers de lengte van- de snaar. Dan kun je heel zui ver spelen. Bij een plano ligt de lengte van de snaren vast. Die ls vaak niet zuiver, zo'n snaar. Die is ook niet hé.emaal zuiver te krijgen. Je H.nt alleen maar een goed resultaat bereiken door te werken met gevoel en intuïtie. De moderne planofa brikanten halen de computer erbij en je hoort, dat het resul taat niet optimaal ls. Moderne piano's zijn best goed hoor en er komt een heel acceptabel geluid uit, maar het resultaat van die oude pianobouwers wordt toch niet meer geboekt. Ze zijn gaan miniseren op de verkeerde dingen. Tegenwoor dig nemen de economen, de za kenlui de beslissingen en niet. meer de ambachtslui." De Graauw: „De zangbodem zeg maar klankbord is een mooi voorbeeld. Die heeft een zekere welving nodig. Vroeger gebeurde dat door de verschillende onderdelen om en om tegen elkaar te lijmen. Tegewoordig bestaat een klankbodem uit één stuk, dat geforceerd bij een hoge tempe ratuur wordt gedroogd. Na een tijd komen er scheurtjes in. Die houden de geluidstrillin gen tegen, waardoor de kwali teit van de klank achteruit gaat. Met die latjes gebeurde dat niet." Het huzarenstuk uit de pia- norestauratlè van Tomasini en „Joh, kom nu voor de grap eens onze tuintjes aan de Mo lensingel bekijken. Wij zitten daar met zeventig oudjes, waaronder een hoop 'rode rakkers'./.Ik weet zeker dat je enthousiast zult zijn over onze tuinarbeid". g Oud:vakbondsstrijder Jan Willem van Brakel (70) uit Overschie formuleerde z'n verzoek zó overtuigend dat ik onmiddellijk 'ja' zei. Ik koos een zonnige dag uit en spoed de. me aan de hand van Van Brakel richting Molensingel, een kleine oase in een stille, groene hoek van Overschie. Onderweg gaf hij me vast dp volgende informatie: vroeger werd het tuincomplex (6500 vierkante meter) gebruikt door scholieren. Daar kwam een beetje de klad in, zodat in 1981 dei Stichting Tuinieren voor Ouderen werd opge richt 65-Plussers uit Over schie kregen voorrang. Het complex werd oor spronkelijk gesubsidieerd door de. Gemeente, maar door dc-.bezuinigingen is die steun aanzienlijk ingekrom pen. „Voor ons. was dat geen enkel punt" zegt Van Brakel, „gewoon een kwestie van im proviseren en vrijwel alles zelf doen- het onderhoud, hét .omspitten en het bemesten - gaat ons-prima af. Omdat we met een grote groep zijn, wis selen we eikaars ideeën uit. de saamhorigheid is erg groot!" -a Wanner we bijhet hek staan, komt nét voorzitter Jaap Broekhulzen (70) er aan. „Welkom", mompelt hij vriendelijk."Ja, helaas moé ten;-wij het hek met'een slot afsluiten.' Er is laatst gereed- schap ..en: zaad gestolen.Wé m oeten een beetje zuinig op onze spullen zijn." Van Brakel heeft niet over dreven. De tuintjes (iedereen heeft zo'n vijftig vierkante meter) liggen er pico bello bij. Het is duidelijk dat de tuin-leden het socialistische profijtbeginsel vol overgave aanhangen. Negentig procent van de grond wordt gebruikt voor de groenteteelt, de rest voor fraaie sierbloemen. Uiteraard houd ik bij de tuin van J. W. van Brakel wat langer stil,. Z'n groente? assortiment liegt er niet om: sla, spitskool, groene kool. kroten, prinsëssebonen, kapu cijners, peulen, uitjes, toma ten en z'n speciale trots 'Pa ri jse' worteltjes. Van Brakel moet lachen wanneer ik hem zeg dat een groenteboer zo nooit rijk aan hem wordt. Hij plukt een dop vol verse kapucijners en stopt 'm in m'n hand. „Proef voor. de aardigheid eens, al les is hier onbespoten. Zie je dig corwurmhuisjeg hangen? 's Nachts eten ze het onge dierte op. het is een ouder wetse methode die nog prima werkt", aldus Van Brakel. Achterin het complex Haat een 'algemene tuin vol wit lof, „de grond is hier minder vruchtbaar", meldt Broek huizen, „rijp voor wat extra bemesting, iedereen mag hier z'n knol witlof van mee nemen, we delen alles eer lijk." In het midden ligt een enorme cortiposthoop. „Een bevriende boer bezorgt ons gratis de mest", vervolgt de voorzitter, „uiteraard doen wij met z'n allen dan weer wat leuks terug. Je ziet wat je met eendrachtige zelf werkzaamheid kunt bereiken. We krijgen nu nog maar drie mille subsidie, maar het is genoeg. Onze leden betalen slechts 75 gulden tuingéld. Per maand? Welnee, voor een heel jaar! Dat ls toch niet veel voor acht maanden ple zier." Of het mogelijk ia dat ze mijn naam vast op een wachtlljstje plaatsen? Beide heren moeten lachea „Je weet natuurlijk nooit zeker of zo'n complex eeuwig stand houdt", zegt Van Brakel, „maar, voorlopig zitten we hier veilig". Een Mede-Ud, Jan Ardon, komt er ook even bij. „Toen Ik hier begon wist lk niet eens hoe ik aardappelen moest poten. Ik heb hier veel bijgeleerd, het is gelukkig één vriendengroep." Wanneer ik Jan Willem van Brakel thuis afzet zegt hij enthousiast: „Over een paar weken zijn veel groen ten rijp. Je moet dan een keer temgtoroen. ik wil (lat je thuis eens lekker smult..,,- Afgesprokea Van Brakel! De Graauw is deSteinway- vleugel van professor De Vries, hoogleraar aan de Rot terdamse medische faculteit. Dat instrument komt uit de woning van zijn ouders in Ban doeng, Nederlands Indië. Toen de Japanners in 1942 de stad innamen, zetten zij de familie De Vries het huis uit en sloe gen de meubels kort en klein. De Steinway werd in de tuin gesmeten, waar hij lang de natte tropentijd moest door staan. Het instrument kwam de oorlog door. Dankzij het restauratiewerk van Tomasini en De Graauw kan professor De Vries een voortreffelijk pianist nu weer dagelijks de oude klank herkennen. Hij geeft hoog op van dc vakken nis die aan dit herstel ten grondslag las. Tomasini en De Graauw prijzen liever de rir- ma Steinway. „Die leverde toch een fantastische kwaliteit af. Dat een vleugel zo'n behan deling door die Jappen gewoon doorstaat." De Graauw tenslotte: „Wat wc erg graag zouden willen is hier zo eens in het jaar bijeen komsten organiseren, waar pianoliefhebbers dezelfde stuk ken op oude en nieuwe piano's kunnen spelen.Zodat ze het verschil horen." Tomasini: „Daarom is het ook zo jammer, dat het vak verloren gaat. Jé moet het in de praktijk leren. Er bestaat, wel een pianovakschool in Am sterdam en daar hebben ze he le serieuze leerlingen. We heb ben er een paar als stagière gehad, maar daar zijn we heel gauw mee opgehouden. Je moet tenslotte je brood verdie nen én daarvoor is, een zekere snelheid nodig. Die leerlingen missen dat. Daardoor daalt on ze produktie en ons inkomen. Wij kunnen dat gewoonweg niet betalen. Als daar eens een regeling voor kwam, dan kon het vak misschien gered wor den." De Graauw: „Ik ben daar al eens over gaan praten op het arbeidsbureau en bij de afde ling economische zaken van de gemeente, maar een antwoord heb ik nog steeds niet gehad." Daarna krijgen de vakgeno ten een vriendelijk menings verschil over de tijd die het neemt om een volleerd piano restaurateur te, wórden. Vol gens Tomasini duurt het zes jaar, maar dan moet je wel meteen een "opsodemieter" van je leermeester krijgen, als je het fout doet en'van acht tot zes uur in de werkplaats staan. De Graauw schat; het op tien jaar, maar dan zonder de stengheid en het continue aan poten zonder té klagëii, die de opleiding van Ben Tomasini tot zo'n harde, maar effectieve leerschool maakten. SCHIEDAM Een 40-jarige man uit Putten is met een schedelbasisfractuur opgeno men in het Dijkzigt-ziekenhuis: Hij liep deze verwonding op toen hij door de voorruit van zijn cabine vloog. Door een nog niet duidelijke oorzaak reed de man op de Hargalaan met zijn truck en oplegger-te gen een pilaar van het viaduct van rijksweg 19. Door dé klap werd de combinatie om'de-pi laar geslingerd. De brandweer heeft het wegdek, dat bezaaid was met glas en olie, schoon gespoten. De man is buiten le vensgevaar. SCHIEDAM De ontwikkelin gen op het gebied van de werkloosheid kwamen in juni sterk overeen met de landelij ke trends. Dit gold zowel voor het aantal werklozen als voor het aantal openstaande vaca tures, die beide stegen. De da ling van de werkloosheid onder mannen en de stijging onder vrouwen warén trends, die al eerder gesignaleerd werden. Dit schrijft plaatsvervangend directeur F. H. Tomesenvan het Gewestelijk Arbeidsbureau in het juni-ov'erzicht over de werkloosheid in het gebied Nieuwe Waterweg-Noord i'Schiedam. Vlaardingen, Maas sluis, Rozenburg, Hoek van Holland en Maasland). In juni steeg het aantal werklo zen in dit gebied met 64: bij de vrouwen met 120, bij de man nen daalde het met 56. Er lie ten zich 827 mensen als werk loos inschrijven en 763 uit-; schrijven. Eind vorige maand bedroeg het aantal werklozen 9363 (mannen: 5941 en vróu wen: 3422). De openstaande vraag van de werkgevers steeg van 353 naar 384. Gedurende de maand zijn in totaal 182 va catures ingediend. De jeugd werkloosheid (tot 23 jaar) steeg met 191 van 1372 naar 1490. Als percentage van de afhankelijke beroepsbevolking bedroeg de werkloosheid voor mannen 11,2 en voor vrouwen 15,9. ROTTERDAM De Vereni ging van Gehandicaptenorga nisaties Rotterdam (VGR) or ganiseert op 11 oktober een symposium onder de naam "Toegankelijk denken en doen" in het bouwcentrum in Rotterdam. Het symposium, dat wordt georganiseerd in het kader van het tienjarig bestaan van VGR, is bedoeld voor men sen en instanties die arbeid, huisvesting en onderwijs beter toegankelijk willen aken voor gehandicapten. Hieronder vallen beleidsmede werkers bij gemeentelijke, pro vinciale-en landelijke over heidsorganisaties, bouwkundi gen, vervoersdeskundlgen, aannemers, werkgevers en ge handicaptenorganisaties. Het symposium gaat over de vraag wat de oorzaken zijn van die ontoegankelijkheid. Tevens zal gezocht worden naar oplossin gen voor de problemen. „Bij velen is bekend dat de sa menleving iri tal van opzichten ontoegankelijk is voor lichame lijk gehandicapten. Wat we niet weten is waarom dit zo is en vooral, waarom, dit nog".stéëds zo is. De obstakels zijn immers zo duidelijk en toch werdén anno 1985 huizen met drem pels gebouwd, publieke ruim-:' ten van trappen voorzien, en- zovoort," licht de VGR haar onderwerpkeuze toe. Het ochtendprogramma van het symposium is ingeruimd voor inleidingen over bouw kundige aspecten van de pro blematiek en de achterliggen de oorzaken. Er draait ook een videofilm waarin gehandicapte Rotterdammers vertellen over hun ervaringen met ontoegan kelijkheid. 's Middags wordt in vijf werkgroepen gezocht naar mogelijke oplossingen voor de knelpunten in de sectoren ar beid, huisvesting, onderwijs en vervoer. Een forumdiscussie sluit het middaggedeelte af. Tevens is er 's middags een informatie markt rond het centrale thema. Deelname aart het congres kost 50,-Aanmeldingen en Inlichtingen bij de VGR, tele foon 010-111000. SCHIEDAM/VLAARDINGEN Uit een woning aan de Smeta- talaan zijn énkele antieke Boeddhabeelden ter waarde van 40.000 gulden ontvreemd. i f* Om binnen te komen, werd de voordeur geforceerd, in Vlaardingen verdween een polyester speedboot vanaf de steiger van watersportvereni ging De Fuut. Boot plus buiten boordmotor hebben een waar de van 4000 gulden. VLAARDINGEN Door een foutieve inhaalmanoeuvre zijn op de Zwanensingel twee auto's frontaal op elkaar ge botst. De Vlaardinger W.J.L. die als passagier in een van de auto's zat, raakte gewond en werd ter observatie in het Ho- ly-ziekenhuis opgenomen. De zwaar beschadigde auto's zijn met takelwagens afgevoerd. ROTTERDAM De Rotter damse folkloristische theater groep 'Dansensemble Randos- tan' toert op dit moment drie weken lang door Roemenië. Randostan maakt deze toernee in het kader van het Cultureel Akkoord Nederland-Roemenië en op uitnodiging van het Roe meense Ministerie van Cultuur. Randostan, bestaande uit koor, orkest én dansgroep, telt In totaal 60 mannen en vrou wen. De Rottérdamse groep heeft deze weken een druk programma dat bestaat uit voorstellingen, volksfeesten en samenwerkingsprojecten met Roemeense groepen. Belang rijk facet in de voorstellingen is het optreden van de (ook inter nationaal) bekende zangeres Marianne Plaisir, die aan Ran dostan verbonden is:f - Eerder dit jaarïbezöcht een Roemeense choreograaf Rot terdam om speciaal voor de toernee van het gezelschap een choreografie met arrange ment voor koor en orkest in te studeren. VLAARDINGEN Een brand heeft een groot deei van de binnenzijde van een auto, die geparkeerd stond in de Van Hoornbeekstraat, vernield. De recherche vermoedt dat er sprake is geweest van brand stichting. Dit gebeurde waar schijnlijk uit woede omdathet blijkbaar niet lukte,de radio- cassetterecorder uit de auto weg te nemen. - - 'i

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 3