Een echte Bocage was 'n uniek jexemplaar Schieland rekent nog op nieu\vbonw [Gestolen doek terug Van bekladders tot schoonmakers Brandersfeesten zonder Proostje Niet de enige kerk Man rijdt Borstels en kwasten weg Concurrently b|| zalenverhuur Kettingbotsing door zware regenval Speeltulnfeest oogst veel succes trambaan op m m - I2sv.;fe SCHIEDAM Met ■een ongekende snelheid Jzal burgemeester R. .Scheeres van Schiedam 5n september de Bran- Jdersfeesten openen. De burgervader neemt Iplaats achterop een ^crossmotor die hem na £en wilde rit door het Jcentrum heelhuids Imoet afleveren op de Hoemarkt. Scheeres Jieeft al toestemming gegeven voor de stunt £net de ronkende twee- •wieler. £ucces Het optimistische organisatiecomité van de Schiedamse Branders feesten. Nu al belooft ambtenaar Schram (met kruik) een nog grotere happening volgend jaar. EenBocage piano uit Schiedam. vandaag en morgen "S §m HET VRIJE VOLK DINSDAG 23 JUL11985 Brandersfeest opent \v r" met wilde motorrit Van een onzer verslaggevers 9 Omdat h?t gemeentebestuur Jiet volgens de organisatie j.leuk vindt om een bepaalde J.aak te krijgen" is voor het luidruchtige begin gekozen, yijf winkeliersverenigingen, tientallen cafés, de gemeente én een grote bierbrouwer zeg gen met de Brandersfeesten een „spectakel" in huis te heb ben gehaald. Voortgekomen uit pe heel wat bescheidener feest- jveek worden van 21 tot en met 29 september zo'n zestig activi teiten afgewerkt, i Een slipdemonstratie van Autocoureur Jan Lammers. teen demonstratie „Electric kickboksen" (vechten op rit mische muziek) en demonstra ties waterskiën in de Lange Haven vormen enkele van" de frieest opvallende programma onderdelen. >De organisatie rekent onom wonden op een klinkend suc ces. Nog voordat Scheeres ook maar een meter achterop heeft èezeten, staat al vast dat er Volgend jaar een nog groter brandersfeest zal komen. „Je moet het niet meteen te groot Öoen," meent A. P. M. Schram van het gemeentelijk bureau algemene zaken. „Je meet er tl stap voor stap organisaties bij betrekken." Tot grote tevredenheid van het comité Brandersknecht is het pas geïnstalleerde beeldje voor de deur van rte Koren beurs tot' een soort mascotte bestempeld. Hoew'.l de jenever piet de „boyentQpn" zal voeren, wordt de doorzichtige drank er wei bij betrokken. „Het'moet herkenbaar zijn en een bepaal de naam hebben," vindt Schram. De brandersknecht zal het middelpuntvormen van een tentoonstelling in het Nationaal Gedistilleerd mu seum in de kelder van het Ste delijk. Dit stukje van het programma vormt met de damsimultaan op de Dam (met Harm Wiers- raa en misschien Jannes van der Wal) de enige rustpuntjes. Op de lijst van evenementen staan vermeld diverse biertap- w.edstrijden. eenpopfestival, de- jaarlijkse kermis, mótor- trialdemonstraties. touwtrek ken en een elfkroegentocht op schaatsen (klunen) inclusief stempelpiaatsen achter de bar. Op vrijdag is er een extra koopavond en op zondag is er een zondagsmarkt. Vergelijkingen mét een Ha ring- en Bierfeest In Vlaardin- gen werden bij voorbaat van de - hand gewezen- Elke over eenkomst berust op toeval. Een groot verschil"'is volgens de organisatie al dat de Vlaar- 'dingse happening maar een dag duurt. Aan het,,einde van de week zal voor 'vijfduizend gulden aan vuurwerk worden afgesto ken. Niet voor niets is daar voor het dak van het stadskan toor uitgekozen. „Dan zien niet alleen de Schiedammers dat èr. wat in hun stad gebeurt," legt ambtenaar Schram uit. door onze medewerker t HAN VAN DER HORST SCHIEDAM In de winkel Van de pianorestaurateurs Ben Tomasini en Fons de Graauw £>p de Dam prijkt een instru ment van het merk Charles Bocage. Hij is een jaar of zes tig zeventig oud en kan wedij veren met de beste merken uit ^ie tijd. Hij is in Schiedam ge maakt. Rond de eeuwwisseling ves tigde de heer Charles Bocage ben kleine pianofabriek in de Boterstraat. In 1911 verplaats te hij zijn bedrijf haar de Kor* te Haven 14, Seriewerk maakte hij niet- Wie bij hém een piano bestelde, kreeg desnoods de meester zelf op bezoek» want pen echte Bocage was een iniïek exemplaar, dat paste bij j»et interieur van de salon- Al thans in de ogen van de heer "ppcage. Kritiek op het eindprodukt accepteerde hij niet. Ontevre den klanten wierp hij bij kop en kont in het water van de 'Korte Haven. Zij werden dan gered door de brugwachter, die na enige ervaringen de $aak van Bocage speciaal in ;de gaten hield. In 1912 overkwam de strenge ianofabrikant een noodlottig ngeval. Een net gereedgeko men piano viel uit de takels en •Jrof hem vol in de borst. Boca ge stortte naar achteren en yie 1 met zijn hoofd op de /straatkeien. Diezélfde nacht bezweek hij in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Zoon Charles Henri zette het bedrijf voort. Hij fuseerde daartoe met de Haagse piano fabrikant D. R. van Urk. Erg veel plezier heeft de jon ge Bocage van die samenwer king niet gehad. Al gauw moest hij zich door Van Urk uit laten kopen. Hij werd werk nemer-in zijn eigen bedrijf. Dat liep natuurlijk fout. In 1913 al kondigt Van Urk zijn verhuizing naar Rotterdam aan. „De heer Ch. H. Bocage is niet meer in mijn bedrijf werk- 'zaam," voegt hij daar in een '.advertentie aan toe. In de krant van de volgende' dag kondigt Charles Bocage junior aan, dat hij weer voor zichzelf begonnen is en wel op het adres Schfc 64. „Stemmen, verhuren, eigen houtdroogsys- teem, speciale reparatle-in- 'richting" staat er trots bij. Daarna verdwijnt Bocage uit de annalen der geschiede nis. Oudere Schiedammers he rinneren zich, dat het bedrijf in de jaren twintig opgeheven moet zijn. Maar met het vakmanschap en de traditie is dat niet het geval. Ben Tomasini heeft heel veel geleerd van een oud-werk nemer van Bocage. Daarom ook koestert hij zijn plano van het Schiedamse merk met ex tra liefde. SCHIEDAM Tegen de verwachting van tekenaar Harry Wiegman in, is zijn „Proost je" niet tot rode draad van de Brandersfees ten gekozen. Het Schiedammertje dat een glas genever heft, werd tien jaar geleden geïntroduceerd bij de viering van Schiedam 700 jaar- „De Brandersfeesten leken me een geschikt tijdstip om Proostje te herlance ren" zegt de tekenaar. Volgens hem heeft hij contacten gehad met de organisatie van het feest. Vanuit het gemeentebestuur zou herhaaldelijk zijn ge ïnformeerd naar het poppetje. „Ik heb' een aantal maanden geleden nog met Theo Reij- man (voorlichter - red.) over de mogelijkhe den zitten praten. Ik was erg enthousiast", zegt Wiegman die zijn creatie door een iets andere vorm asm de tijd heeft aangepast. De organisatie van het Brandersfeest ont kende gisteren contact te hebben gehad met Wiegman over een eventuele wedergeboorte van het mannetje. „Ik bén niet teleurge steld", zegt de tekenaar. „Ik blijft ervoor om het te promoten". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Directeur K. G. W. Peters van het Schie- land-ziekenhuis rekent nog steeds op geld voor nieuw bouw, hoewel het Schiedamse hospitaalbuiten de „eerste ronde" van bijdragen is geble ven. Veel later dan was ver wacht hebben de gemeenten Capelie, Dordrecht, Zoeter- meer en Spljkenlsse een totaal bedrag van ruim 370 miljoen gulden toegewezen gekregen. „Wij zitten nog in de pot," zegt een optimistische Peters. Ook voor Schieland is het lang wachten op het geld. Het ziekenhuis heeft zo'n dertig miljoen gulden nodig om haar lokatie aan de Burgemeester Knappertlaan uit te breiden. Volgens de Schieland directie voldoet het hospitaal aan de belangrijkste eis voor rijks- geld: de nieuwbouw moet zor gen voor een goekopere exploi tatie., Geruchten als zou de bijdra ge aan Schieland op de tocht staan worden door Petera van de hand gewezen. „Er komt nog eens honderd miljoen op tafel. Vergeleken met de ande re steden hebben wij met der tig miljoen een relatief kleine investering. We hebben nog al le kans," aldus de directeur. Het plegen van een stukje nieuwbouw is onderdeel van de reorganisatie die nog steeds in volle gang is, De ziekenhuis di rectie mikt erop volgend jaar alle activiteiten binnen het hospitaal te Concentreren aan de Burgemeester Knappert laan én het nog te bouwen on derkomen. De reorganisatie zelf moet In 1988 geheel achter de rug zijn. Onlangs werd in de lokatie Burgemeester Knappertlaan de vernieuwde polikliniek ge opend. Intussen staat het vrijwel geheel ontruimde pand aan de Stadhouderslaan te wachten op een nieuwè bestemming. Het Schieland ziekenhuis wil dat de Delftse kliniek St Joris >(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het schilderij •van Willem de Zwart, dat was {gestolen uit de kantonrecht- '•babk aan de Lange Haven. Is {terecht. Agenten van de Schie- Jdamse politie troffen het doek {waArde ruim tienduizend gulr Men) aan in de woning van een Ka-jarige Rotterdammer. Deze >had het schilderij voor nog Egeen 150 gulden "overgeno- Jmen" van de dief die eerder al )doorde politie was gearree- Door. toeval wist de politie de kunstroof op te lossen. Na een korte achtervolging werd vorige week een 28-jarige Schiedamse autokraker aange houden. Hij sloeg samen met zijn Rotterdamse compagnon op de vlucht toen surveilleren de agenten hen op de parkeer plaats van NS-station Schie dam/Rotterdam West hadden gesignaleerd,.* Later op hét'bureau bekende de Schiedammer in een ver hoor; drie diefstallen uit auto's én de diefstal van hét schilde rij. Dit, had hij meegenomen na een" bezoek aan de kanton rechter. De man wilde daar overigens in h /er beroep gaan tegen een e rder uitges proken straf. Op weg naai bui ten stopte hij het doek in een juten zak. Een kennis had hem al eerder over het schilderij verteld. Volgens een woordvoerder van de politie was de wets overtreder niet alleen ont stemd over zijn aanhouding. Hij voelde zich nogal bekocht toen hij de waarde van het doek uit de krant vernam en deze vergeleek met zijn op brengst. SCHIEDAM Twee jon gens van negentien en vijf tien jaar hebben hun zater dagavond 'doorgebracht met het schoonmaken van de muziektent in de Planta ge. Het duo was even tevo ren door de, politie in' de kraag gevat omdat het met spuitbussen allerlei teksten en leuzen op de muziektent en een electriciteltshuisje had gespoten. Een buurtbewoner had de politie gewaarschuwd. In overleg met een te hulp geroepen ambtenaar van emeentewerken werd als straf een schoonmaakbeurt uitgesproken. De jongens zijn er ruim een uur mee beziggeweest. er een mini-psychiatrisch cen trum vestigt. De Delftse orga nisatie heeft echter tot onge noegen van Schieland nog niet op dit aanbod gereageerd. In ons artikel over de Singelkerk vorige week donderdag is een storen de fout geslopen. Ten on rechte wordt gesugge reerd dat de kerk de eni ge Katholieke kerk in Schiedam is. Vanzelfspre kend is dit onjuist. Onze excuses. SCHIEDAM Een 2S-jarige automobilist is zondagochtend in alle vroegte op de Koemarkt uit de bocht gevlogen en tegen een paal gebotst. De man, een Inwoner van Spljkenlsse, had vermoedelijk te diep in het glaasje gekeken. Bij de slip raakte hij van de weg af in het grint van de trambaan. Hij kwam uiteindelijk tot Stilstand tegen een van de electriclteits- palen van de trambaan. De Spijkenissèr reed na het ongeval naar huis. Een omwo nende had echter de politie ge waarschuwd en het kenteken van de auto doorgegeven. De politie in Spljkenlsse hield de man uiteindelijk aan en lever de hem over 'aan de Schiedam se collega's. Met een proces verbaal op zak kon hij uitein delijk naar huls. Over de aan gerichte schade is niets be kend. SCHIEDAM Uit een be drijfspand aan de Nieuwe Ma- thenesserstraat hebben onbe kenden een hoeveelheid kwas ten en borstels, een schrijfma chine en kantoormeubilair ge-' stolen. De dieven kwamen vla een hek op de binnenplaats te recht waarna zij een ruit van het pand demonteerden. De bult had een waarde van ruim 2700 gulden. ALHAMBRA 1, tel. 330293: The bostonians (16), 6.45 en 9.30 uur. - ALHAMBRA 2. tel. 330293: Amadeus (a.l.), 2 en 8.00 uur. CALYPSO 1, tel. 131855: Poli ce academy 2 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2. tel. 131855: De laatste eenhoorn (a.l.), 1,45, 6.45 uur; Striking back (16), 9.45 uur. - CALYPSO 3, tel. 131855: Vier vuisten In 't kwadraat (a.l,), 2, 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210: Greti ge grietjes (18), 12.15, 1.45, 3.15, 4,45, 6.15,7.45 en 9.15 uur. CINEMA NRC, tel. 330293: Battle rage (16), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR. tel. 121139: The secret sex-life of Romeo and Jullett (16 jr), 2,7 en 9.30 uur, CINERAMA 1, tel. 115300: A view to a kill (12), 2,6,45 en 9,30 uur. CINERAMA 2, tel. 115300: Best defense (a.l.), 2,7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 115300: Be verly Hills Cop (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 4, tel. 115300: Duin (a.l.), 2, 6.45 en 9.30 uur. CINERAMA 5, tel. 115300: A passage to India (a.l.), 1.45, 7.45 uur. CORSO, tel. 121110: Despera tely seeking Susan (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIËRE 1, tel. 117755: The last dragon (a.l.), 2,.7 en 9.30 uur. LUMIËRE 2, tel. 117755: Police academy 2 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIËRE 3, tel. 117755: Su- perglrl (a,l.), 1.45,6.45 en 9.15- uur. -■>" - LUMIËRE 4, tel. 332013: Wit ness (12), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. REX, tel. 772793: Franse porno (18), 10.00-01.00 uur. THALIA, tel. 111555: A view to a kill (12), 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. 't VENSTER 1tel. 364998: Hammett (a.l.), 9.30 uur. 't VENSTER 2, tel. 364998: Zo- merfestival met Katherine Hep burn, div. films (16), 10.00 uur. - 't VENSTER 3. tel. 364998: F,ilmzomer '85, dlv. films (16), 9.30 uur. LANTAREN, tel. 364998: Tris tans (16), 10.00 uur. EURO (Spijkenisse) tel. 01880-24144, zaal 1Police academy (a.l.), 1.30, 6.30 en 9.15 uur. Zaal 2: A view to a kill (12), 1.30, 6.30 en 9.15 uur. Zaal 3: Beverly Hills cop (a.l.), 1.30, 6.30 en 9.15 uur. TIVOLl(Hellevoetsluis), tel. 01883-12608: Amadeus (a.l.). 8 uur. De gouden zeehond (a.l.), wo. 2.30 uur. Beverly Hills Cop (a.l.), di. 8.30 uur, wo. 3 en 8.30 uur. Kindervoorstellingen ALHAMBRA; Het grote ewok avontuur (a.l.), 2 uur. CALYPSO.'Dë laatste een- hoorn (a.l.), 1.45, 6.45 uur. CINEMA NRC» Donald Duck's verjaardagspartijtje (a.l.), 1.30. 3 uur. EURO: Vol das mét Herble (a.l.), 1.30 uur. TIVOL|: Dé gouden zaehond (a.l.j, wo. 14,30 gut, - JAZZCAFÉ DIZZY; tel. 7730 Jerry Tllitz-4, di. 22.00 uur. PARK bij de Euromast, Feno- mena, dag. 10-21 uur. HART VOOR DE STAD, Wee- i na: terrasvoorstelling, dl. wo. 17.00 uur. BINNENWEGPLEIN: poppen- kast, wo. 13--16 yur, AUTÖBUSSTATlONt hsven- rondrit, wo» .9,30 uur. AHOY, tel. 813122; Jeugdland, WO.' 10t,16.30 uur: Ontmoetingscentrum Koningshof: toenemende con currentie, maar tekort blijft binnen de perken MAASSLUISDe concurren tie op het gebied van zalenver huur neemt flink toe in Maas sluis. Sinds de ingebruikne ming van de Schuurkerk loopt het aantal verhuringen in ont moetingscentrum Koningshof terug. Ook verhuizen evene menten, bruiloften en recepties naar verenigingslokalen. Hier door zijn de baropbrengsten van de Koningshof in 1984 ge daald van 131.000 naar 119.000 gulden. Een en ander meldt penning meester G. v.d. Houwen in het jaarverslag 1984. Toch is hij V.-; niet ontevreden, omdat de Ko ningshof vorig jaar afgesloten; heeft met een lager tekort dan begroot (113.500, gulden, be groting 118.000 gulden). In 1933 bedroeg het tekort 117.500 gulden. "Maar dat wil niet zeggen; dat we zonder zorgen zijn", aldus de penningmeester. "Die situa tie zullen we pas bereikt heb ben wanneer we niet meer be hoeven te spreken over een nadelig exploitatlekort." Ge- zien de toegenomen concur-' rentte betwijfelt V.d. Houwen echter of dit ooit het geval zal zijn. Het teruglopen van het aantal incidentele verhuringen (de vaste huurders, zoals de streekmuziekschool, speel-o-t- heek en kerkgenootschappen zijn de Koningshof trouw ge bleven) is "een grote zorg" voor het bestuur. De avondbe zetting van-de zalenis met uit zondering van dé gröte zalen vrij'redelijk, hoewel uitbreiding op bepaalde avonden nog mo gelijk is, aldus de penning meester. Hij vraagt zich af hoe klanten bereikt kunnen worden en hóé dé inrichting van de za len én hal verbéterd kan wor den "zonder al te grote Inves teringen". VLAARDINGEN Enorme re genval heeft zaterdag twee on gevallen op rijksweg 20 veroor zaakt. In één van de gevallen ontstond een kettingbotsing waarbij drie wagens betrokken waren. De voorste auto moest plotseling afremmen waarna er twee wagens achterop botsten. De politie vermoedt dat de be-, stuurders van de laatste voer tuigen niet genoeg afstand hebben gehouden. Bij het on geluk raakte een automobiliste licht gewond. Ze werd in het Holy-ziekenhuis behandeld. De zwaar beschadigde auto's.wer den door een polltie-takelwa-, gen weggehaald. De overvloedige hoeveelheid hemelwater zorgde ervoor dat een automobilist uit Maassluis op de zuidelijke rijbaan van de A 20 in een slip raakte en te gen de vangrail botste. De man bleef ongedeerd terwijl zijn voertuig lichte schade opliep. HÓEK VAN HOLLAND Speeltuinvereniging Hoek van Holland oogstte veel succes met het jaarlijkse speeltuln feest dat traditioneel in de gro te vakantie wordt gehouden. Hoewel de speeltuin alle dagen voor de kinderen geopend is, vormt de jaarlijkse feestdag toch een hoogtepunt in het speeltuinbestaan met ver kleedpartijen, panriekoéken eten en tal van spelletjes. Het middagprogramma werd gro tendeels gevuld door .clown La- xy die met zijn grollen en grap pen de jeugd wist té amuseren. Vooral een muziekact die ein digde met'eèn piepkleine' mondharmonica oogstte veel bewondering. ,r

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1