10 I 'Er moet spanning in 'n schilderij zitten' I Jeugdland eindigt irtèt drassig feest CDA; actie voor verzorging Bejaarde man door tram aangereden Nieuwe kans voor Hoekse Brink Kortaf a Kralingers krijgen klachtenmeldingskaart ws m® 1 I v" II mim ülMMHÉ^üttvx Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM "Schiedam: leerzaam stadsbeeld" heet een kort hoofdstukje in het boek "Rokoko, Demo cratie in Wording" van dé Haagse musicoloog W.H. Thijsse. Dit werk 384 pagina's en heel Europa bestrijkende werd dan ook afgelopen mei in de aula van het Stedelijk Museum aan het publiek gepresen teerd. $reed opgezet Democratisering m-i r Pilat van Bulderen, een standbewuste heer. Gisting Laurens schildert tus sen zijn kin deren. "Ik draai even een knop om. Kaart Gas -ï HET VRIJE VOLK X^^-r-v: schiedam t^rtimWWFW4&Stmr!m Schiedam leerzaam voorbeeld van denken in 18de eeuw De rijkdom van de achttiende eeuw valt nog steeds af te lezen aan de gevels van de Lange Haven Wat is er dan zo leerzaam aan Schiedams stadsbeeld? Zoals te verwachten viel, is het weer niet vleiend. Tot op de huidige dag, aldus Thijsse, laat de binnenstad zien, hoe in de achttiende eeuw het stan- denonderscheid in elkaar zat: een minderheid van welgekle de, goed doorvoede burgers maakte de dienst uit. Een mas sa. paupers hield zich bezig met keihard werken voor een laag loon en bulgen als een knipmes, wanneer meneer of mevrouw passeerde. Dat standsonderscheid ging heel ver: het .was zelfs zo, dat de gewone mensen donkere kleding droegen, alsof ze niet teveel durfden af te steken te- i gen de grauwe muren van de stad. De rijken daarentegen hulden zich in veelkleurig tex- tiel. Niet alleen de mannen, «maar ook de vrouwen. Het was bewerkelijke en tere kleding, waarmee men aantoonde voor zijn brood in ieder geval niet met de handen te hoeven wcr- ken. -'• In zijn bock constateert Thijsse, dat dit voor heel Euro pa, opging. In Schiedam met zijn statige herenhuizen langs dp Lange Haven en het tot voor kort daar vlak achter ge lagen warnet van stegen en slopjes,' was dit wel bijzonder duidelijk.' '.En hier gaat Thijsse een tik je-in de fout: die stegen en slopjes stammen voor het grootste deel niet uit de acht- tjende, maar de negentiende eeuw. Hij trekt een juiste con clusie -uit verkeerd werkmate riaal. J „Rokoko, democratie in wor ding" is eigenlijk een breed op gezette beschavingsgeschiede nis van de achttiende eeuw in Europa. Omdat Thijsse van huis uit musicoloog en orga nist is, neemt hij de achttiende eeuwse cultuur als uitgangs punt voor een verkennings tocht langs zowat alle maat schappelijke activiteiten in die tjjd. Filosofie, woningbouw, ge zondheidszorg, godsdienst, ijiaatschappelijke tegenstellin gen enzovoort, passeren in af zonderlijke hoofdstukken de revue. De naam van het boek 4- Rokoko slaat eigenlijk op: een artistieke stijl die in die (ijd bloeide. Maar Thijsse breidt de definitie van dit be grip in navolging van veel spe cialisten op het gebied van de achttiende eeuw uit tot de hele mentaliteit van het tijdperk. Óat blijkt ook uit de ondertitel: "democratie in wording". Dat "democratie" moet je £>ok niet te eng zien. Thijsse yerstaat er niet een of ander ,,{)olitiek systeem onder, maar een maatschappij die alle la- jjen van de bevolking steeds meer mogelijkheden biedt, een samenleving die gemakken ten behoeve van de elite behoor lijke scholing, gezondheids zorg,' maar ook bijvoorbeeld •kranten of zakhorloges aan Jedereen ter beschikking stelt v- ook aan de donkergeklede ichüifelaars met hun kapotge- werkte handen, hun eerbied {voor de hoge heren en hun engst om op ongunstige wijze fcp te vallen. Zo'n brede democratisering }s pas een verworvenheid van de negentiende en de twintig ste eeuw. In de achttiende •werd echter het voorwerk ge- Jdaan.. - i Die' achttiende eeuw is in de ^Nederlandse geschiedenis al- •tijd een ondergeschoven kindje "geweest. Hij stak ongunstig af •bij de Gouden Eeuw met zijn Rembrand t en De Ruyter én tegen. dé negentiende met zijn J vooruitgang, zijn machines en zijn 'ygroeiende-.welvaart. „Eeuw van verval'? stond er bóven ;tiet hoofdstukje, dat de meeste geschiedenisboekjes er •'«SM schoorvoetend aan wijdden. En voor het gemak ging de ge middelde Nederlander er maar van uit, dat dit ook wel voor de rest van Europa zou gelden. Nu Is dit absoluut niet het geval en modern historisch onderzoek heeft uitgewezen, dat die veelgesmade achttien de eeuw ook voor Nederland niet zo'n slechte tijd was, als wij altijd dachten. Een belang rijk verschil met de - Gouden Eeuw is. dat de regeerders langzamerhand ophielden met het kostbare spel van de grote Europese mogendheid uit te hangen. Nederland trok zich uit de strijd die de grote lan den Engeland, Frankrijk, Pruisen, Rusland voerden om meer invloed op het conti nent. In plaats daarvan werd Nederland de grootste financi ële macht ter wereld. Bankza ken werden de wapens des va derlands en uit verslagen van buitenlandse tijdgenoten blijkt, hoe ledereen paf stond over de onvoorstelbare rijkdom en welvaart van dit gelukkige stukje Europa. Die rijkdom en welvaart val len nog steeds af te lezen aan de gevels van de Lange Haven, de Korenbeurs, en het Stede lijk Museum, dat in de acht tiende eeuw als bejaardente huis werd neergezet. Uit die zelfde eeuw stamt de Plantage, het oudste stadspark van Ne derland. Bovendien gistte het in de achttiende eeuw van de nieuwe denkbeelden. Traditionele idee- en over godsdienst en maat schappij werden niet meer voor zoete koek aangenomen. Integendeel, een leger van schrijvers grote filosofen en hongerige stukken sjagrljn op zolderkamertjes - haalden ze onderuit. In de betere kringen werd ontzettend veel nage dacht over de manier, waarop de mens in de maatschappij moest staan.'Nederland hieW er zelfs een politieke hervor mingsbeweging aan over die der patriotten welke In veel opzichten een voorloper was van de Franse en Ameri kaanse revoluties. De opatel lers van de grondwet der Ver enigde Staten nog steeds van kracht - lieten zich inspi reren door Nederlandse denk beelden en toestanden. Tegelijkertijd wezen geleer den allerlei oude waandenk beelden af die eeuwenlang voor de heilige waarheid wa ren aangenomen, omdat bij voorbeeld de Griekse filosoof Arlstoteles - vierde eeuw vóór Christus het zélf had ge zegd; Zij gingen de werkelijk heid bestuderen. Zij deden ex perimenten In laboratoria. Zij legdende grondslag voor de moderne wetenschappen. De techniek van do negentiende en de twintigste eeuw ls voor een groot deel gebaseerd op achttiende êeuwse ontdekkin gen. De mannen met de staart- prulkjes met hier en daar een enkele vrouw ertussen legden de grondslag van onze maatschappij, waar iedereen mee mag spreken over de gang van zaken, waar onwe tendheid is uitgebannen, waar de democratie vaat verankerd is. Als se het geweten hadden, wa ren ze waarschijnlijk wel ge schokt geweest. Want het wa ren stapdsbewuste heren. Een samenleving, waarin de min dere man niet dankbaar zijn aalmoes in ontvangst neemt, maar met de vakbond achter zich een rechtvaardig loon be- vécht, zouden ze zeker niet ge waardeerd hebben. Gegruwd hadden ze, dé Pilat van Bulde- rens. de van Bol'Esjes, de No- letten en hoe die voorgangers van Reinier Scheeres en Chris Zijdeveld ook geheten mogen hebben. Maar het waren zulke men sen die door hun kritische den ken de sneeuwbal aan het rol len brachten die, de helling af- razend, weinig overliet van het monument van achtbaarheid der hooggezeten heren. Daarom verdient de acht tiende eeuw meer aandacht dan hij tot nog toe gekregen heeft. W. H. Thijsse's Rokoko, Democratie in Wording, is een aardige inleiding tot die onder-, schatte eeuw. Ook al moet de lezer wel eens een krakende stijl, wijdlopigheid en nu en dan een gebrek aan samen hang voor lief nemen. Ondanks die feilen getuigt hét boek: van een fabelachtige belezenheid en een grote kennis van zaken. W. ff. Thijsse, Rokoko, De mocratie in Wording. Zutpfen 1985. Uitgegeven door De Waf- burg Pers, te verkrijgen bij de behoorlijke boekhandel. Van een onzer verslaggeefsters VLAARDINGEN „Ik ben een fijnschilder, daar kan ik niet onderuit." De Vlaardlnger John Laurens is een van de leerlingen van Aad Hofman en Dick Kats die het afgelopen jaar een tekencursus hebben gegeven in galerie De Duig aan de Landstraat. Laurens, de fijnschilder, werkte hier een Jaar lang aan een groot olie verfschilderij. Op het doek Is een jongetje afgebeeld dat met schild en zwaard zijn straat beschermt. Dc straat is op de achtergrond steentje voor steentje geschilderd. „Ik wil alle details In een schilderij zo veel mogelijk, tot achter in het doek, uitwerken. Soms te veel denk ik want het kan een enorme zelfkwelling worden. Mensen zeggen wel te gen me: 'Dat doek is seker af'. Maar dan moet er in mijn ogen nog veel aan gewerkt worden. Detailkwesties." In de woonkamer van John Laurens hangen vier schilde rijen van zijn hand, "twee zijn nog onvoltooid. De doeken heb ben allemaal een flink for maat. „Als ik op een gegeven moment vast kom te zitten met één schilderij hang ik het op in de huiskamer. Soms blijft het daar dan een paar maanden hangen. Tot ik zie hoe IK verder moet, wat ér aan ontbreekt en wat er aan veran derd moet wórden." Eén wand ln de woonkamer wordt in beslag genomen door een schilderij waarop een naakt meisje als een water nimf op haar hurken in een beek zit, op een grote steen, John Laurens: „Kijk, neem die keien bijvoorbeeld die ln het water liggen. Ik heb de juiste technleK nog niet ontdekt waardoor duidelijk wordt dat de kelen onder water liggen. En het meisje dat is mijn dochtertje heeft een te ge bruinde huid. Als ze bleker is, lijkt ze meer op een elfje. En dat past beter ln de sfeer van het schilderij." Laurens schildert voorname lijk portretten die hij in een omgeving plaatst. Hij tekent normale onderwerpen in een abnormale sfeer. Die sfeer wordt opgeroepen door licht val en stofuitdrukking. De stof ls zo reëel uitgedrukt dat ze bijna irrëel lijkt. Hiermee kan Laurens geschaard-wórden on der de magisch realisten. Tien jaar geleden is John Laurens begonnen met schil deren. Tekenen had hij altijd al gedaan. Hij werd destijds gegrepen - door een expositie van neorealisten, onder wio Carel Willink, ln Amersfoort. Daarop ging hij zelf aan de slag met olieverf en penselen en volgde een cursus bij de Vrije Academie in Amersfoort. Verder heeft Laurens nooit een opleiding gehad in beel dende kunsten. Behalve dan nog de eerder genoemde cur sus in Dé Duig, waar hij veel practische technieken heeft ge- leerd. Voor een groot deel ls hij echter autodidact. „Ik heb nog altijd het gevoel dat Ik pas begin met schilde ren, ik probeer en ik ontdek." Lauren3 wijst naar het schil derij van het meisje in de beek. In het schilderij zijn ver schillende lijnen aangebracht. De stenen in de beek zijn zo gerangschikt dat cr een hori zontale, verticale en diagonale lijn is ontstaan. „Dit ls een techniek die ik in de loop der Jaren ontdekt heb. Door ver schillende lijnen ln het schilde rij aan te brengen, wordt het portret, onderwerp, beter opge nomen Inde omgeving." De voorkeur van Laurens gaat uit naar het schilderen van grote doeken. „Aks je een fijnschilder bent en alles zo veel mogelijk wilt uitwerken, wordt dat een verschrikkelijk gepriegel op een klein doek. Mensen die het doek vervol gens gaan bekijken, doen dit dan van dichtbij en gedetail leerd, vanwege het gepriegel. Terwijl ik vind dat de compo sitie van een schilderij een harmonieus geheel moet scheppen." „Er moét spanning in een schilderij zitten." vindt Lau rens. „De spanning dat er ieder moment Iets kan gebeu ren." Hij probeert deze span ning in zijn schilderijen weer te geven. In de woonkamer hangt een schilderij van een meisje dat op een bankje zit onder de bomen. In haar han den houdt ze een koektrommel, ze kijkt schuldbewust op. Als je voor het schilderij staat krijg je het idee dat, zodra je het de rug toe draalt, het dek sel van de koektrommel vlie gensvlug open zal gaan. Het schilderen ls voor Lau rens een uit de hand gelopen hobby- Overdag werkt hij bij een Vlaardlngs havenbedrijf en 's avonds kruipt hij achter zijn schildersezel die In een hoek van de kamer staat In zijn woning, vier hoog op het Mendelssohnplein, schildert Laurens tussen zijn joelende en ravottende kinderen. De fijnschilder „Ik draai even een knop om en dan ben ik alles om me heen vergeten en schil der ik alleen nog maar." ZATERDAG 27 JUL11985 SCHIEDAM -— Op éen drassig grasveld In het Prinses Beatrix- park Is gisteren het traditionele slotfeest van het Schlédamse Jeugdland gevierd. Ondanks de dreigende lucht en dg regen In de middag bezochten toch nog enkele honderden kinde ren de diverse activiteiten op het terrein. "Het geeft niet als het nu regent, dan wordt de boel maar nat," liét een tevre den Joop van Broekhoven, co ordinator van het jaarlijkse zo- merspektakel, rond het mid daguur horen. In de vroege ochtend was er nog enige aarzeling opgetre den. Hevige regenval werkte op het gemoed van de mede werkers. "We hebben nog zit ten dubben of het wel door moest gaan. Het werd echter droog zodat we de spullen op konden zetten," aldus Van Broekhoven die blij leek met de toch wat lagere opkomst van bezoekers dan vorig jaar. Het land China vormde de ro de draad van het slotfeest, ln een van de kramen konden de jongens en meisjes zelf een geel gekleurde Chinese hoed maken van karton. Getooid met dit hoofddeksel konden zij ondermeer meedoen aan een spelcircuit met "Chinese" on derdelen als een loempiarace, een Chinese Muur en een draagstokrace. Omdat er nergens Chinees ma teriaal voor handen bleek, had Joop van Broekhoven enkele van zijn zelfgemaakte en ver grote foto's '."opgeofferd" om het spelcircuit wat op te vrolij ken. Het piastic rond de foto's kon jammergenoeg niet verhin deren dat de regen vat kreeg op het celluloid. Al var» verre was in het Beatrix- park de Chinese muziek te ho ren uit de boxènwan Jeugd- land. Een van de medewerkers bleek niet erg gelukkig met dit stukje cultuur. Af en toe draai de hij een "Westerse" casset te. HIJ vertelde daarbij gek te worden van het "Chinese ge- Jengel". Met Chinees geschminkte ge zichten konden de kinderen zich verder uitleven in een ritje met een stoomtrelntje of een paard en wagen, fietsen op rol letjes en een luchtkussen dat voor de zekerheid "overdekt" was met een groot stuk plastic. Verder konden de kinderen zich laten fotograferen zittend voor een Chinees decor. Dit Chinese straatje was door een van de Jeugdlandmedewerkers gemaakt. Na de gebeurtenissen op het grasveld werden de kinderen in de namiddag getrakteerd op een varieté-voorstelling met ondermeer zangeres Caroline en "Maftre Pierre." SCHIEDAM t— Midden volgen de maand zal een delegatie Schiedamse CDA'ers enkele christen-democraten van de provinciale fractie aan de tand voelen over het ouderenbeleid. Aanleiding Is het bericht dat in Schiedam het aantal verzor gingsplaatsen in bejaardente huizen moet dalen van 895 naar 812. In de begrotingsbe- -Z handelingen begin dit jaar vroeg fractievoorzitter P. Roo- sèn speciale aandacht voor het Ouderenbeleid in Schiedam. Het CDA dringt aan op het ge-'* lijk blijven of Vergroten van het aantal verzorgingsplaatsen. SCHIEDAM Een 80-jarigè voetganger Is donderdagmid dag op de Broersvest door eer» tram aangereden. De mar» brak daarbij een heup en werd opgenomen In het Schieland- ziekenhuis. Volgens oogetuigen stak de man plotseling de trambaan over, zonder goed op te letten. De trambestuur der kon niet meer op tijd rem men en schepte de bejaarde Schiedammer. De voetganger had zijn fiets aan de hand. a HOEK VAN HOLLAND Een (Informele) bouwaanvraag van de Rabobank, gevolgd door een initiatief van PvdA-deel- raadslld Toos Brabander, kan wellicht nieuwe Impulsen geven aan de ontwikkeling van de Hoekse Brink. De Rabobank denkt aan vesti ging op de Hoekse Brink om dat het huidige gebouw aan de Prins Hendrikstraat te klein gaat worden bij het aanbren gen van een grote computer terminal. De bank heeft echter nog een forse slag om de arm gehouden omdat inmiddels de? vestiging van Jamin naast het bestaande gebouw is leeg ge komen. Die mogelijkheid tot uitbreiding wordt nog bezien. Zou echter voor de Brink wor-, den gekozen dan komt de bank waarschijnlijk niet alleen te staan. PvdA-deelraadslid Toos Brabander Is namelijk op eigen houtje op onderzoek uit gegaan en dat resulteerde in gesprekken met een plaatselij ke fysiotherapeut, een tandarts en een apotheker. Ook dit drietal blijkt Interesse te heb ben voor vestiging op de Brink. De PvdA zou daarmee toch nog iets binnenhalen van dë? plannen om er een medisch? centrum te vestigen. De commissie voor ruimtelijke' ordening, die een extra verga-* dering belegde, staat positief? tegenover de plannen. Zeven- jaar geleden verdween het toenmalige bestemmingsplan in de ijskast na een onderzoek, van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond, dat geen heil zag In het bouwen van winkels op de Hoekse Brink. Namens het grondbedrijf zeg-? de J. A. Burlk toe dat de dienst:- voor standsontwikkeling op;, korte termijn een plan zal uit-r werken dat dan opnieuw in de», commissie en met de betrok-? kenen besproken kan worden. De commissieledenhadden, vooral veel moeite met het? Rotterdamse standpunt dab •niet alleen alle gemaakte kos-r/ ten in de grondprijs moeten, worden doorberekend, maar,» ook het renteverlies over de, tijd dat de plannen hebben stll-gelegen. Gevreesd werd dat op die manier de toch al dure grond helemaal onbetaal baar gaat worden. Een overzicht van alle recrea tievoorzieningen en mogelijk heden zijn verwerkt In een gloednieuwe kaart van de WV. In een schaal van 1 op 50.000 zijn onder de noemer Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd Zuid-Hoiland zuidwest, mooie plekjes in Rotterdam en Rijn mond, Delft, Westland, Delf land en op de Hollandse eilan den aangegeven. Eerder al verscheen een kaart over het noordelijke deel van de provin cie. De kaart kost 8,50 en is verkrijgbaar bij de VVV-kanto- ren. Het definitieve einde van de werkzaamheden aan de gaslei ding in Kethel-Noord is in zicht. Nadat tientallen wonin gen in het noordelijke deel van Schiedam op het gasnet zijn -i aangesloten, wordt dit werk nu afgerond met asfalteringswerk-, zaamheden. Op vijf augustus - zijn daardoor de Joppeiaan en de Kerkweg voor al het verkeert afgesloten. De Polderweg Is op, zes en zeven augustus dicht a terwijl de Kerkweg op acht eo •- negen augustus werderom is afgesloten. \r ROTTERDAM Alle huurders van GWR-wonlngen in Kralln- gen hebben van hun huisbaas eert „klachtenmeldingskaart" ontvangen. In de bijgaande „Woonkrant Kralingen" staat alles Informatie over het ge bruik van de kaart. Op de kaart kunnen huurders onderhoudsklachten vermel den. Verder kunnen zij invullen wanneer, vaklieden langs kun nen komen om het euvel te verhelpen. De kaarten en de woonkrant zijn voor Turkse en Marokkaanse huurders van het GWR vertaald. De woonkrant verschijnt als voorloper van een GWR-krant, die voor alle huurders gaat verschijnen, met voor ieder - district een bijlage. Het ligt in -« de bedoeling deze krant vier maal per jaar te laten uitko men, te beginnen in 1986.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 2