Schieland ziekenhuis voortaan geschikt voor 'eendagsvliegen' Korte Havenbewoners klagen stomerij aan Droefgeestige entree #i>ëdëiidë zoon eist ontslag hoofd Drieën Huysen Wielen weg Vlaardingen óp dia's Diefstal uit zeiljachten sssw Van Katwijk stek vragen over geld herbezetting Heipalen voor verkeersborden liieüwe postzegels 'Ptet Antiek? is marktziek Crematorium Van een onzer verslaggevers '^SCHIEDAM Winkeliers in de Schiedamse bin nenstad zijn over het algemeen tevreden met de parkeerplannen die de gemeente heeft. Binnenkort zal het aantal parkeermeters in het centrum bijna \Vö,rden verdubbeld. Voorrang Goedkoper De niéuwere afdeling Dagverpleging moet een einde maken aan onnodige bedbezet- tingen elders in het hospitaal. De winkeliersvereniging Broersveld Belangen is blij met de aangekondigde komst van 69 parkeermeters. Parkeren op het Brgersveld (foto) is nu nog geheel gratis. Lof Verbaasd Promotie Het onlangs ge opende cremato rium De Beuken hof aan de Burge meester van Haarenlaan heeft het er in Schie dam bepaald niet vrolijker op ge maakt. Al meteen bij het binnenrij den van de stad via de afritten van rijksweg 20 .worden de argelo ze automobilisten op de betrekke lijkheid van het leven gewezen. Direct na het bord "Schiedam" hangt een donker bruin bordje met een pijl en het woord "cremato rium". Ook in het centrum van de stad hangen de verwijzingen. 'Piet Antiek': "Koop alleen iets wat je mooi vindt..." Regengordijn >m r r/ fmimkmÊMè HET VRIJE VOLK schiedam Winkeliers tevreden met parkeërplannen Aan de bestaande 265 betaal de parkeerplaatsen worden er 233 toegevoegd. Zowel de win- keliersverniging Broersvèld ■Belangen ais dc vereniging op .de Hoogstraat verwachten dat hürt.'winkels daardoor beter be reikbaar worden voor do con sument. o;;: v;V'iS..; - ..Voorwaarde is wel dat de parkeerders voor minstens één uur 'geld in de meter kunnen gooien," zegt voorzitter Chris Cóppens van de vereniging op de Hoogstraat. „Je moet de klanten niet opjagen. Ze moe ten rustig hun boodschappen kunnen doen." De winkeliers op de Hoogstraat lijken het meeste gebaat bij de meters die op de Lange Haven worden gepland, aan de Oostzijde zo'n zestig, aan de westzijde zijn dat er achttien. .Dat de betaalde parkeer voorzieningen worden uitge breid is op zich een goede zaak," vindt Coppcns die niet in contact is geweest met de gemeente over de plannen, „Op d.è Lange Haven staan volgens mij vooral auto's van ménsen die in het centrum werken. Ik denk dat je voorrang móet ge ven aan mensen die kort par keren. Misschien zou je zelfs nog meer plaatsen voor me ters aan kunnen geven," aldus Coppens die ook vindt dat het met gratis parkeerplaatsen „karig" gesteld is „Je zou de kaalslag achter de Uitkijk als parkeerplaats kunnen gebrui ken," meent de winkeliersvoor- ziter. „Een parkeergarage is wat moeilijk te verwezenlij ken. Ook lijkt me een systeem Van een onzer verslaggevers) jSpHTEDAM Met het "on eigenlijk gebruik" van bedden in bet Schiedamse Schieland ziekenhuis is het afgelopen. Sinds afgelopen maandag kun nen patiënten die minder dan een, dag iri een ziekenhuisbed hoevente vertoeven,terecht op een aparte afdeling. Gister middag werd de hagelnieuwe afdeling Dagvcrpleging door <le verpleegkundige directrice ;,j5, .-de Prei officieel openge- jjteld. rètOp de zesde verdieping zijn totaal zes bedden bestemd .Voor bijvoorbeeld patiënten die "jgkelc uren aan één infuus jmoatcn of een kleine chïrurgi- ingreep te l verwerken Rebben. „Denk 'bijvoorbeeld 'éSSi* het weghalen van .kleine ;bobbeltjes in voeten," zegt di- •j^étr'ce De Frel. In de nieuwe Afdeling zijn twee aparte zus- J3?f§ werkzaam en loopt een jteeriing-verpieegster stage. :SCÖÏ>ewel de afdeling voor kor- TC^behandelingen is. stopt de «lorg van Schieland niet bij het jontslag van de patiënt. „Na de ifiêfiandeling wordt nog contact ^gezocht met' de patiënten. Het .tfiuniet zo dat iedereen na een behandeling direct moet weg wezen." zégt de directrice. Mevrouw De Prei steekt niet onder stoelen of banken dat de nieuwe afdeling een uitvloeisel is van dc bezuinigingen die in de gezondheidszorg plaatsvin den. „Het is goedkoper," zegt ze „De patiënten bezetten an ders bedden die bestemd zijn voor mensen die ook 's nachts moeten blijven." De nieuwe afdeling is slechts geopend tussen half acht 's ochtends tot zes uur 's mid dags. Als een behandeling on verhoopt langer mocht uitval len. wordt een patiënt naar een andere afdeling overgeplaatst. Een afdeling dagverpleging is op dit moment nog geen "standaarduitrusting" van zie kenhuizen.. Alleen in Zwolle, Haarlem en Leiden beschikken ziekenhuizen over een dergelij ke afdeling al verwacht direc trice Dc Prei dat dit aantal de komende jaren sterk zal toene: men. van parkeerschijven, zoals het in Vlaardingen centrum wordt gebruikt niet onhandig. Het is maar een suggestie." - Ook Willem Nijs, voorzitter van de Broersveld Belangen noemt het uitbreiden van het aantal^ parkeermeters „gun stig". Je krijgt dan een grotere doorstroming. De parkeervak ken komen eerder leeg," zegt hij. Op het Broersveld worden aan belde zijden van de weg 69 meters neergezet. Dit is onder deel van de grote reconstructie van Schiedams oudste winkel straat vólgend Jaar. Nijs meent dat dc parkeer vakken aan het Broersveld o dit moment ook vooral door mensen dié in het centrum wérken Iri beslag worden geno men, „Er zijn bepaalde plek ken waar dé hele dag dezelfde aiito staat. In deze tijd van economische recessie - is het voor de "winkeliers goed als hunwinkels"voor het publiek bereikbaar worden. De behoef te aari plaatsen voor kortpar- keërdera is groot," aldus Wil lem Nijs". tje voorzitter is vol lof over dé épriïsptén die zijn vereni ging héiéft met de gemeente: Dé parjteerplannen zijn uitge breid besproken in diverse bij eenkomsten die Broersveld Be langen mét het stadskantoor hébben gehad.1 „We hebben een oor gevonden," zegt Nijs. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAMIn de nieuw bouw aan de Korte Haven Is onrust ontstaan over vermeen de overlast van bedrijven in de buurt van de woningen. Op last van bewoners heeft het Open baar Lichaam Rijnmond een onderzoek gedaan bij stomerij Edelweiss aan de Westmolen straat. Volgens buurtbewoners is vooral dit bedrijf verant woordelijk voor' herrie, stank en andere vormen*vari vervui ling. „Het is bijna niet uit te hou den, ik hoor de hele dag een fluittoon",, zegt bewoonster H. J. Blomsteel. Op initiatief van deze Schiedamse Is een hand tekeningenactie gehóuden on der i de .bewoners van het nieuwbouw complex dat 4T wo ningen telt en vorig jaar werd opgeleverd. „De herrie begint 's ochtends om half zeven en duurt tot de avond". De eigenaar van de stomerij, G. C. de Winter, toonde zich te- (Vail een onzer verslaggevers) .VLAARDINGEN De huis- vröüwenvcrcniging uit Alblas- serclam wordt op haar wenken bediend. De gemeente Viaar- SCHIEDAM - Twee sche pen in de jachthaven aan de Maasboulevard zijn het doel wit geworden van inbrekers. Uit, één van de jachten ver dween een groot aantal goede ren: en zeilen met een geza menlijke waarde van ruim -IfJMO gulden. De daders had- den een schuitluik en een deur met een breekijzer geopend onrbinnen.te komen. Het jacht iaceigendom van een 48-jarige inwoner Den Dolder. Uit het andere schip verdwe nen blokken hout. een anker, een ketting en stukken touw met een waarde van ongeveer 1400 gulden. De" zeilboot is eigendom van een 35-jarige -Schiedammer. De politie ver moedt d,at het in beide geval len gaat om dezelfde daders. dingen heeft 140 nieuwe dia's laten maken van bezienswaar dige plaatsjes en gebouwen in de stad. De huisvrouwen zullen bij een volgend bezoek aan Vlaardingen de nieuwe diase rie zien. Het laatste bezoek van de vereniging uit Alblasserdam heeft de gemeente Vlaardin gen het licht doen zien. Toen vlol het de ambtenaren op dat de reeds bestaande dia's nodig aan vernieuwing toe waren. Voorlichter Peter van Rijn: „De stad verandert heel snel, dus de dia's waren verouderd. Onze mensen van het Gemeen te-archief hebben toen nieuwe dia's gemaakt." Samen met een uit het stof gehaald diaklankbceld ligt nu heel Vlaardingen voor bezoe kers onder handbereik. Overigens heeft dc gemeente ook het voornemen een promo- ticcampagne op touw te zetten voor het bedrijfsleven. Dit zal gebeuren in samenwerking met de stichting Promotie Vlaardingen die is ontstaan op initiatief van het CDA. Het doel ligt al grotendeels vast: het opvullen van de in dustrieterreinen aan 't Scheur en in Holy-Noord. v (van een onzer verslaggevers)v VLAARDINGEN De vechtpartij tussen directeur G. J. Verburg van bejaarden- centrum Drieën Huysen en de 74-jarige bewoner A. van Embden kan nog1 een Verve llend staartje krijgen.' De pro- ^rvincie.is óp dë hoogte gesteld Asan dé spanningen tussen be woners vari het bejaardente huis in Holyiieri de. directeur. :iDrs.;-CA^gEikëlériboomj zoon .vari; één-van 'de "bejaarde, be- woonsters. heeft in een boze brief aan Gedeputeerde Sta ten om maatregelen ge vraagd tegen Verburg. ten ders zal het tot grote ongeluk ken leiden", waarschuwt hij. Diezelfde Eikelenboom is vorig jaar een eigen onder zoek begonnen naar vermeen de "frauduleuze handelingen van.-Verburg. De bewoners zouden enkele tonnen te veel, servicekosten hebben betaald over de afgelopen tien jaar. Ook zou de directeur volgens Eikèlenboom, verantwoorde lijk zijn voor een verlies van meer dan een half miljoen op de winkel van Drieën Huysen in de periode 1975-1983. In jaarrekeningen en accoun tantsrapporten wordt dit ver lies nergens verklaard. Eikeienboom waarschuwde Gedeputeerde Staten al in fe bruari dit jaar voor financiële en sociale wantoestanden in Drieën Huysen. Het bestuur van het bejaardentehuis, be staande uit Vlaardingsc poli tici. heeft voor die tijd geen maatregelen genomen. - De vechtpartij ontstond na een kleine woordenwisseling» tussen twee huismeesters en Van Embden over een lek kend glazen dak over de gale rijen van Drieën Huysen. Toen Van Embden tegen de twee huismeesters een sma lende opmerking maakte, greep Verburg de bejaarde man bij zijn armen en schud de hem door elkaar. Vervol gens gebruikte hij scheld woorden die vooral op de ho ge leeftijd van Van Embden sloegen. Hij dreigde hem Drieën Huysen uit te zetten. Wethouder Mariëtte Hoo- gendljk, voorzitter van het be stuur; heeft korte tijd later getuigen gehoord en kon het verhaal van Van Embden niet ontkennen, Verburg ging na de tumultueuze dag van 27 ju ni op vakantie en heeft zich daarna ziek gemeld. Hoogen- dijk wacht op zijn beterschap en zijn verklaringen, r Eikèlenboom meent dat de directeur de bestuursleden "in de tang" heeft, blijkens zijn brief aan Gedeputeerde Staten. „Zij geven blijk van een regentenmentaliteit zoals in weeshuizen uit lang vervlo gen tijden. Het aanstellen en handhaven van de directeur staat gelijk aan het plegen van een misdaad", schrijft hij aan de provincie. gelijk verbaasd en geïrriteerd toen enkele weken geleden de onderzoekers van Rijnmond zijn bedrijf binnenstapten. De Schiedamse ondernemer; werd gedwongen zijn bedrijf'enige tijd stil te leggen om de stilte te vergelijken met de herrie die hij maakt „Waar gewerkt wordt, hoor je altijd geluiden", zegt De Winter. „Over vervuiling weet ik.;niets,..We maken, hle.r; juist .spullen schoon". De eigenaar, van de stomerij was van tevo ren niet op de hoogte gebracht door de omwonenden. „Ons be drijf staat hier al 72 jaar zon der dat er ook maar. één klacht; is ingediend. Die woningen staan er misschien net een jaar? Het is bespottelijk dat er nu zo'n onderzoek wordt ge daan, Ik heb die mensen nooit gesproken", aldus De Winter. Behalve de stomerij zou ook een autosloperij verderop in de Elzensteeg een doorn in het oog van de omwonenden zijn. Volgens de wet is een bedrijf dat herrie maakt verplicht een vergunning te hebben. Bij een te grote overlast voor de buurt kan deze worden geweigerd. Mevrouw Blomsteel vindt dat de SSSW, de eigenaresse van de woningen, beter had moeten opletten waar zij de woningen had laten bouwen. „Dat had hier nooit gemogen. Ik weet ook wel dat dit een in dustriegebied is. Vroeger stond hier het bedrijf Dralle en daar heb ik zelf nog gewerkt. Van mij hoeft de stomerij ook niet te worden gesloten. Er kunnen wel maatregelen wor den genomen waardoor de her rie minder wordt", aldus me vrouw Blomstaai. „Je kunt slecht de hele zomer met je ra men dicht gaan zitten om het geluld tegèn te houden". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De CDA- raadslid Van Katwijk wil we ten waarom het Schiedamse gemeentebestuur niet het vol ledige herbezettingsgeld heeft besteed aan het aantrekken van nieuw personeel na invoe ring van arbeidatijdverkor- ting. In schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders wil de Christen democraat boven water krij- 1 gen hoeveel geld er niet is be steed aan herbezetting en wat daar dan wel mee is gebeurd. In bet akkoord dat de amb tenarenbonden met het ge meentebestuur bereikten, werd overeengekomen dat rond de 1,1 miljoen gulden werd be steed aan het aantrekken van. nieuwe ambtenaren. Ongeveer zes ton wordt be steed aan het. redden van be staande banen. Dit komt bijel- kaar neer op een bedrag van 1,7 miljoen gulden dat gelijk is aan de rijksbijdrage die de ge meente al heeft ontvangen. Schrijven naar. Stukgoed. y.<<- Het Vrije Votlc Witte de Wlthstraat as:*; ',<y> 3012 BL Rotterdam vi; •wX 001,60 Cot half drie (l-Xv ntiddags) naar: vj oio M7400 toestel 115 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 „Het was het be gin van de jaren zestig. Ik zat al eert flink aantal jaartjes In het an tiek en maakte met eep collega wel eens korte 'handeisrelsjes' onder hét mom 'gewoon een end- je rijden'. Soms kwamen we met zijn piepkleine fiat niet verder dan Crooswijk. Dik wijls werd het Amsterdam, Den Haag of Breda, een enkele keer het buitenland, waaronder Ham burg. Zo'n buiten landse reis ont stond altijd spon- taan met als ba gage alleen maar een tandenborstel en een schone onderbroek. In Hamburg kon den we niets aan handel ontdekken wat de moeite waard was. Het enige waar ik op viel was een prachtig klokje, dat in de etalage stond van een acheneb bisj antiek-zaakje. Waar schijnlijk dééd het niet veel, dus ik móest en zou dat klok je hebben, ik heb drie dagen voor de deur gestaan, maar die winket bleef gesloten en niemand wist waar de eige naar uithing. Enfin, zonder - iets gekocht te hebben terug In Rotterdam. M'n maat zet me voor Cosy Corner, hoek Nieuwe Binnen weg uit de auto met de woor den, 'je vindt het toch niet erg het laatste stukje te lo pen?' Natuurlijk niet! Ik woon immers één blok vérder aari de 's Gravendijkwal. Ik Joop door de Ochterveltstraat en ontdek een lorreman dje op z'n kar een prachtig make- M trie-nachtkastje heeft staan. Je weet wel, met heel lijn hout In bloemetjesmotief. Ik schatte het kastje op de tweede helft 18e eeuw en zeg heel brutaal tegen die koop man: 'Wat moet dat aqua riumtafeltje kosten? Ja...dat laatje zit er om er visvoer in te doen.' De man noemt een belachelijk laag bedrag, wat geeneens zo gek was, want het was at ver in de middag en even later loop ik met het nachtkastje het laatste stukje naar huis. Zo zie je maar, waar ligt je geluk? Met dat antieke kastje verdiende ik notabene een heel maandgeld. Maar wel gek, het is net of je die hele reis maakt om precies op het juiste moment tegen zo'n su per-koopje aan te lopen." Piet Koster (51), beter be kend als Piet Antiek, moet smakelijk lachen wanneer hij z'n verhaal beëindigt. Piet is weer ol géén weer iedere dinsdag en zaterdag op de rommelmarkt te vinden op zoek naar handel. Meestal is 'ie er al rond zevenen wan neer de kooplui alles uitpak ken. Plet: „Dan heb je de beste kans iets origineels aan te treften, een paar uur later is er al veel opgekocht door andere kooplui en verzame laars. De markt is voor mij een soort verslaving, Ik moet er altijd, al Is het maar een halt uur, rondlopen. De kans dat je tegen iets zeldzaams oploopt is klein, maar toch... Soms ontdek ik wel eens een zeldzame tekening op prent, een andere keer is het een heel zeldzaam glas of een uniek antiek beeldje. Ik ga ook wel veilingen af, maar daar is toch minder avontuur te vinden." Afgelopen dinsdag ben ik met Piet naar de markt ge weest. Ik had pure pech, want het tropisch regengor dijn van pakweg anderhalf uur' benam me alle lust om. me eens deskundig door Piet te laten voorlichten. „Dit is toch beestenweer," mompel de Plet alleen en even later zitten we in de kroeg waar hij bovenstaand verhaal voor pubiikatie vrijgeeft. Enkele tips voor de aspirant koper? Plet moet lachten en wil daar eerst niets over kwijt. Hij zucht, drinkt een slok van z'n warme chocola demelk en zegt tenslotte: „Ga zuiver gevoelsmatig te werk en koop alleen dén iets als je het zélf mooi vindt; Boeken over antiek, brochu- res, veilinglijsten? Het kan je soms iets helpen, maar erva ring, dus véél en góed kijken, gaat boven alles. Probeer ivoor van been te onder scheiden, dan weet je al Iets. Onthou de essentiële zaken die bijvoorbeeld een gerouti neerde meubelmaker of edelsmlt je vertelt, zo word je langzaam wijzer. Wees dis creet over wat je voor een enkel stuk betaald hebt, het gaat niemand wat aan! Zie de handel als een spel, alleen dan krijg je er echt lol in. Wat zeg je, nóg een verhaal? Nou goed, een tijdje na m'n Hamburgse reis tóont een collega me dat bewuste klok je en zegt 'höndérd gulden als je raadt waar dit uurwerk vandaan komt'. Ik leg een briefje van hónderd op z'ri portemonnee en zeg zonder blikken ot blozen: Hamburg. Je had het gezicht van die antlquajr moeten zien,,.maar die jionderd plek waren voor mij! Ik vergeet dat reisje echt nooit meer!" Bijdrage: Joris Boddaert VLAARDINGEN Vlak achter de vangrail aan de zuidkant van rijksweg 20 Is een beton nen heipaal nodig voor de steeds verder oprukkende wegsignalering. Aari beide zij den van de rijksweg tussen de afslagen naar Vlaardingen-cen- trum en Holy slaat rijkswater staat vier palen in het talud. Hierop komt een portaal ofwel een bord met digitale aandui ding. Hetzelfde systeem wordt al ge bruikt op het stuk rijksweg tus sen Schiedam en Rotterdam en langs de rijksweg richting Delft. De borden maken duide lijk hoe hard men kan rijden onder slechte weersomstandig heden en bij dreigende files. Bovendien kunnen rijbanen ge makkelijk met rode kruizen worden afgesloten. De installa tie werkt met gevoelige lussen in het wegdek. SCHIEDAM Van drie gepar keerde vrachtauto's in de 's-Gravelandsepolder hebben onbekenden de reservewielen gestolen- De buit had een waarde van zo'n 4,500 gulden. Dé Wagens zijn eigendom van hét bedrijf Unigro, SCHIEDAM Sail Amster- dam, de bevrijding van Gronin gen, 100 jaar auto en 40 jaar Skutsjesilen vormen de onder werpen op de nieuwe serie postzegels dia de Stadspost Schledam/Vlaardlngen onlangs heptt uitgebracht. De zegels variëren in waarde van 35 tot 115 cent.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1