Voorlopig geen parkeergarages Oorkonde en button voor de eerste basisschoolleerlingen Kleding, geld en gereedschap weg Schiëdam houdt voor het eerst een triathlon ates Gewichtige parikeerplaatsen Na v||f Jaar weer moord in Maassluis Rietvogels symbool van trouw aan elkaar Vrouw krijgt faal op kaar hoofd Personenauto toegetakeld Aanrijding na voorrangsfout Stelende broers aangehouden „Wat is,er. aan de hand?" Dat was gisteren de meest gestelde en aanvankelijk tevens onbeantwoorde vraag langs de Poldervaart. Bij dit stukje nostalgisch Schie dam is het werk begonnen voor de aanleg van de „oor tjes". Het stukje vaart tussen rijksweg en schooltuin tjes wordt in verband, hiermede gedempt. Op de foto worden de Poldervaart-vissen van de dempings-dood gered. De „oortjes": zo heten de nieuwe oprit en afrit van rijksweg 19. Vanaf deze week rijden vrachtauto's af en aan om zand en puin te storten. Daarna krijgen de taluds enkele maanden rust om in te klinken. Naar verwachting kan het verkeer vanaf oktober 1986 van de oortjes gebruik maken. Op Schiedams grondgebied komt een oprit vanaf de Vlaardingerdijk naar rijksweg 19, op Vlaardings grondgebied een afrit van de rijks weg naar de Mr. L. A. Kesperweg. De bestaande op- en afritten, die alleen door hulpdiensten en het openbaar vervoer gebruikt mogen worden, verdwijnen. Feest Nieuw „Wij zijn niet strenger dan in Rotterdam," vindt direc teur Smits van de Schiedamse sociale dienst. Protest (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bijna al de Schiedamse „voor- deiirdelers" hebben netjes het vragenformulier in gevuld dat de sociale dienst hen heeft toegezon den. Dit staat in contrast met buurman Rotter- daih waar de sociale dienst zo'n zesduizend cliën ten; dreigt met een strafkorting als zij niet voor 15 augustus hun vragenlijst invullen. De Schiedamse dienst heeft muller nog niet hebben'opge- tot nu toe in drie gevallen de stuurd. „Het is misschien het uitkering geblokkeerd. Dit zijn bewijs dat wij goede contacten de emge cliënten die hun for- hebben met. ons publiek," HEI VRIJE VOLK VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente is voorlopig niet van plan om in de~binnenstad een parkeer garage te bouwen. Wethouder Chris Zijdeveld liet dit begin J SCHIEDAM Een 30-jarige Schiedamse Iflmft woensdag een val lende paal op haar hoofd «ih schouder gekregen. Ze werd aan lichte ver kondingen aan haar hoofd behandeld in het Sjchieland ziekenhuis. Het ongeval gebeurde tóen de vrouw met haar kind en kinderwagen stond te wachten bij een ybetgangersoversteek- plaats op het Nieuwland- plein. Enkele meters verderop waren mede werkers van het bedrijf VTN uit Culemborg be- zu&LImet het uitgraven vam- een verkeersbord. Üïïor de harde wind waaide dit op een gege- ven moment om en trof Mót de wachtende vrouw, liet kind in de kinderwa gen bleef ongedeerd. De Schiedamse werd met c'ërir. GGD-ambulance rtaar het ziekenhuis ver- Vo'é'rd. VLAARDINGEN Onbe kenden hebben op de Wilhelmi- nasing^l een auto danig toege takeld. Zij vernielden koplam pen en voor- en achterruit. Te vens liep het voertuig tal van deul^ep op in motorkap en dak, De eigenaar J. v. H. (54) zit met een schadepost van zeker 2000 gulden. Van het motorschip Assam, eigendom van het Zeekadet- tenkorps, sneuvelde een ruit aan bakboordzijde. De schade bedraagt 400 gulden. deze week doorschemeren. Wellicht dat er wel 'onder grondse parkeergelegenheden komen onder nieuwbouwpro-- jecten zoals op het Emma- plein. „Parkeergarages zijn niet direct nodig", vindt deï1 wethouder. ■- :.S .j Maandag onthulde hij het laatste verkeersbord dat een- speciale "parkeerroute" door': Schiedam aangeeft. Automobi listen die de route volgen ko- men langs plaatsen waar zij gratis hun voertuig kunnen- stallen. - x (Van een onzer verslaggevers).-- SCHIEDAM Zonder noe menswaardige problemen is het fenomeen basisschool inge voerd in het Schiedamse on- derwijs.. Als op 19 augustus dé scholen hun deuren openen,, telt Schiedam dertig basis-, scholen waarvan er veertien openbaar zijn. Drie openbare basisscholen zullen een .twee hoofdige directie hébben. Ne gen scholen zullen' één diréc-; teur hebben terwijl' er voor de resterende twee nog een direc teur wordt gezocht.' r Het zoeken naar de directeur heeft overigens niets te maken - met eventuele moeilijkheden tusscn.de voormalige kleuter en lagere school. "De hoofd-- leidstcr of hoofdonderwijzer op.' die scholen willen'geen-direc-' teur worden. Het heeft er niets mee te maken of men nu wel of niet iets voelt voor een ba sisschool. Het is gewoon een wet en die móet worden uitge voerd," zegt de chef Onderwijs op het stadskantoor, G, Kruijt. - !3f;- Het hele afgelopen school jaar is tussen de leerkrachten, vertegenwoordigers van de ouders, cn dc ambtenaren op het stadskantoor overleg ge voerd over de invoering.;, "De invoerprocedures hebben enorm veel tijd in beslag geno men. Dat komt door de over gangsbepalingen die zijn opge- steld," Aldus Kruljtrt* (n v De nieuwe "basialéerUngen". De gloednieu we basis school De Klinker in Woudhoek Noord opent op 19 augus tus voor het eerst haar deuren. Naast het begrip ba sisschool een tweede novi teit in de Schiedamse oriderwijswe- reld. zullen ditjaar met; heel wat meer feestgedruis op de schoolbanken plaatsnemen dan andere scholieren in voor gaande jaren. Om te beginnen worden zij door een "direc teur" éri een stel "leraren" be groet Vroeger werden de scho lieren weikóm geheten door een schoolhoofd, een hoófdleid- ster, de. kleuterleidster en on derwijzers. "Als bewijs dat ze de eerste echte basisschoolleerlingen" zijn, krijgen zij een button. Aan het einde van de eerste schooldag ontvangen de scho lieren een oorkonde. Hiermee kunnen zij "thuis en later" aantonen de eersten te zijn ge weest. In de loop van de morgen zullen op de schoolpleinen bal lonnen worden opgelaten. De leerling wiens ballon het verst komt, wint voor zijn of haar school een cassette-recorder. Behalve de basisschool als begrip begroet de Schiedamse onderwijswereld ook een gloednieuwe school. Het be treft basisschool De Klinker in Woudhoek Noord. SCHIEDAM Vermoedelijk als gevolg van een voorrangs fout is woensdagmiddag een aanrijding ontstaan op dc krui sing Admiraal de Ruyterwcg/ Westfrankenlandsedijk. Een 56-jarlge inwoonster van Schiedam wilde met haar per sonenauto vanaf de De Ruyter- weg linksaf de dijk op rijden. Uit tegenovergestelde richting kwam op dat moment de 34-ja- rige Rotterdamse automobilist aanrijden. De vrouw reed de kruising op waarna de Rotter dammer tegen haar opbotste. De Schiedamse werd aan lich te verwondingen aan haar hoofd in het Schieland zieken huis behandeld. Dé man bleef ongedeerd. De materiële scha de was aanzienlijk. VLAARDINGEN Weer heeft de politie een succesje geboekt in dc geïntensiveerde strijd tegen fietsdiefstallen. In de Van der Palmstraat betrap te zij de broers D. A. (16) cn B. A. (18) op heterdaad toen het tweetal een fiets wilde stelen. Beide jongemannen zijn al eer der voor hetzelfde feit in aan raking met dc politie geweest. De broers zijn in het politiebu reau ingesloten. Eerder deze weck betrapte dc politie twee jongens op de Mr. L. A. Kes perweg bij het stelen van een bromfiets. Dezéweefc ben ik, darik zij wethouder Zijdeveld, twee ons aangekomen. Niet dat ik daar nu echt om zat te springen want rond mijn wespetaille waren reeds vier kilo's neergestreken in de vorm van overbodige vetrolletjes. Dat extra gewicht heb ik te danken aan een wat gulzig gedrag door het in tallo ze variaties nuttigen van borden vol spaghetti, ma caroni, lasagna en hoe die andere pasta's ook mogen heten. Marco Polo haalde dat volksvoedsel naar Italië en ik consumeerde al dat lek kers in het door zon over- groten landschap van Tos cane, waar de temperatuur weieens opliep naar de veertig graden. Dat klinkt een beetje naar leedver maak, maar ik kan het ook niet helpen dat mijn vakan tie wat beter is uitgevallen dan de weersvoorspellingen van Radio Rijnmond, om maar te zwijgen van die tuinkabouter uit Paterswol- de die, dagelijks met een grote mate van zwartgallig heid, via de wereidontvan- gers, de wolkenloze hemel verstoorde. Maar nu die twee ons, waar geen drupje zure room, geen snuifjg*Parmezaanse kaas of een blaadje orega no aan te pas is gekomen, anders was het nog een beetje dragelijk geweest. Normaal begeef ik mij per fiets naar en door. het cen trum. Het was dezérwedk echter zulk hondeweer dat ik, om een opkomende ver koudheid te ontlopen, mij per motorrijtuig, voorzien van kachel, naar de stad spoedde. Als rechtgeaarde Schie dammer heb ik nooit zoveel moeite om een parkeer- iaatsje te vinden. Zelfs niet wanneer ik geen kwartjes heb om de automaat te voeden. Een piek achter de ruitenwisser wil weieens wonderen doen. Buitenstaanders, en; die hebben we nódig om de;v- middenstand in leven te houden, schijnen daar wat problemen mee te hebben. Dus werd er ooit mèer dan H zes ton uitgetrokken voor een parkeerplan. Als Em- peo dat eens had mógen beleven! Maar goed, de toekomstige klanten van de Hoogstraat, Broersvest en Broersveld- winkeliers hoeven nu niet meer te wachten totdat zij een ons wegen om hun auto te kunnen stationeren. Vandaar dat ik minstens twee ons ben aangekomen, want ik heb twee keer ge parkeerd. Toch wordt het er niet mooier op. De Broersvest is al één woud van borden, bushaltes, trambanen en vooral niet te vergeten stoplichten waar je echt wacht totdat je een ons weegt. Ik snap ook niet waarom er aan het eind van de Koe- marktbrug, voor Hans Tex tiel, niet een bord verwijst naar het parkeerterrein aan de Buitenhavenweg. Ach dat zal wel komen omdat de Nieuwe Haven minstens tot november openligt we gens asJaltering en riole ring, dus al die noordelin- - gen moeten via de 's Gra- velandsweg naar de HEMA. Ik begin nu te begrijpen waarom de tram uit noord twee dagen gratis in sep tember gaat rijden. Dat is niet om de opening op te luisteren van de verlenging van lijn één, maar dat is om duidelijk te maken datje beter kunt gaan winkelen zonder de achterbak van je auto. Als je dat beseft vliegen die twee ons van mijn buik en ga ik weer fietsen om die extra ponden kwijt te ra ken. Ais ik de auto moet parkeren doe ik dat wel op de Lange Haven, want die staat niet aangegeven. Ge lukkig maar. Meindert Buytensluyser MAASSLUIS Bijna vijf jaar zit er tussen de moord, die dinsdag op het Maassluise Kerkeiland plaatsvond, en de vorige op de Turkse Muharem Akpinar (42). De man werd op 1 september 1980 in de Olean derstraat door messteken om het leven gebracht door de 19-jarige Masut E., die het slachtoffer ervan verdacht zijn 14-jarige zuster verkracht te hebben. De dader werd ver oordeeld tot een gevangenis straf van 7 jaar. Zijn neef die hem had geholpen, is later in Turkije berecht en veroor deeld. Het drama van dinsdag werd gisteren door de Maassluise politie openbaar gemaakt, om dat het aanvankelijk om zelf moord zou gaan. De meeste politiekorpsen geven geen in lichtingen over zelfdodingen. Maar de politie kreeg al snel argwaan, nadat H.S.W. (27) en zijn vriend R. van H. (24) op het politiebureau hadden'verteld, dat W.'s echtgenote zelfmoord had gepleegd. In de woning van het echtpaar op het Kerk eiland trof de politie de dode vrouw aan zittend op een stoel in de huiskamer. Vlak bij haar lag een verkorte long rifle punt 22. 's Avonds arresteerde de poli tie de echtgenoot, „gezien de situatie en onze bekendheid met de huwelijksproblemen van het echtpaar", aldus adju dant W. E. van Leeuwen, chef recherche Maassluis. De vriend werd aanvankelijk als getuige gehoord, maar later na overleg met de officier van Justitie alsnog aangehou- den en ingesloten. Inmiddels was het technisch onderzoek begonnen. Daaraan !'s werkten het regionaal recher- che bijstandsteam onder'lei- ding van adjudant Meester uit Rotterdam, Schiedamse en Vlaardingse rechercheurs en mensen van twee laboratoria uit Rijswijk: het gerechtelijk na tuurkundig en het gerechtelijk geneeskundig laboratorium. Anatoom-patholoog Janssen van dit laatste laboratorium verrichtte woensdagochtend sectie op het lichaam van de vrouw, de 26-jarige op Aruba f, geboren Yolanda van H. Hij stelde de doodsoorzaak vast: v een schotwond in het hoofd. Diezelfde ochtend legde W. een volledige bekentenis af. V/elke rol de vriend precies heeft gespeeld, weet de politie nog niet. Dat is „tot op heden voorwerp van onderzoek", at- dus Van Leeuwen, gisteroch- tend op een persconferentie. De politie noemt het incident een „geëscaleerde echtelijke ruzie". De echtgenoot kwam dinsdag na een afwezigheid van drie weken thuis. Tijdens het zo dramatisch geëindigde gesprek tussen hem en zijn vrouw was het 6-jarige zoontje, van het echtpaar bij familie van ■de vriend. Toen het thuiskwam', wilde de vader niet, dat het binnenkwam. Hij bracht hem onder bij de buurman. Het echtpaar was zeven jaar getrouwd. W. was werkloos en" verdiende geld bij met het op-' knappen van auto's. ,-.o TP SCHIEDAM Onbekenden hebben voor ruim tweeduizend gulden aan kleding gestolen uit een herenmodezaak aan het begin van de Hoogstraat. Om wonenden van het pand hoor den rond twee uur gisteroch tend hoe de daders drie straat tegels door de etalegeruit gooiden. Daarbij werd een schade van 3500 gulden aan gericht. Café De Goudsbloem is ern stig gedupeerd na een inbraak;' Onbekenden sloegen het slot -• van de kluis aan diggelen en i verdwenen met de inhoud, on- geveer 1600 gulden. >Vi Op eenzelfde manier wisten inbrekers in het Passage thea-, ter te komen. Hier verdwenen een cirkelzaag en een electri- - sche schroevedraaier met een gezamenlijke waarde van zo'n T vijftig gulden. MAASSLUIS Bestaan riet vogels? Volgens wethouder mevrouw E. F. M. Coenen- Vaessen (volksgezondheid en maatschappelijk werk) niet. Wel vond ze in een naslagwerk de Rietgors. Volgens haar zijn dat vogeltjes, die zeer trouw aan elkaar zijn. Ze broeden en zorgen ook lang voor de jonge vogeltjes. En daarin zag ze een overeenkomst met de bewo ners van de Schuurhof, een complex ouderenwoningen van Humanitas bij De Schuurkerk. Tussen Schuurkerk en oude renwoningen onthulde de wet houder gistermiddag een bron zen beeld van de Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert. Het- heet "rietvogels" en toont een- van klei geboetseerd nest tus sen drie rietstengels met twee vogels. Rietvogels is zijn tiende beeld. Acht beelden van zijn hand staan bij scholenen.één bij de Maranathakerk. De wethouder^ hoopte, dat de goede Maas sluise traditie om beelden te plaatsen bij gebouwen en com plexen behouden zal blijven. ?Atl :3\? schiedam Voordeurdélerswet i .vv i - Ti 1 1 - - Soepel nagevolgd van de uitkering", zegt één van de advocaten, Peter van Leeuwen. Directeur Smits ont kent dat Schiedam "strenger" zou zijn ten opzichte van cliën ten. Het advocatenkollectief heeft bij de uitkeringsgerech tigden aangedrongen brieven te sturen aan het gemeentebe stuur. Hoeveel mensen daarop hebben gereageerd is niet be kend. Het collectief heeft zo'n vier gevallen van mensen die in beroep gaan tegen de kor ting in behandeling. van hun situatie, rond de 150 gulden per maand in. Hot Advocatenkollektief Schiedam heeft vorige maand uitkeringsgerechtigden opge roepen te protesteren tegen de manier waarop de Schiedamse sociale dienst de voordeurde- lerswét invoert. Volgens het kollektief gaat het er in Schie dam veel rigoreuzer toe dan in andere steden. "Normaal gesprokén wordt gedreigd met een korting als de formulieren niet worden in gevuld. In Schiedam is direct gedreigd met het blokkeren Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor het eerst in de geschiedenis wordt er in Schiedam een triathlon gehouden. Gymnastiekvereni ging ARMA en de zwemvereni- ging De Watervrienden hebben de lianden ineengeslagen voor het jsportevénement dat op 24 augustus plaats vindt. De twee verenigingen beginnen voor zichtig: het gaat om een mini- triafhlon. Dit betekent dat de. afstanden die de atleten moe-; ten Zwemmen, fietsen en hard lopen kleiner zijn dan die van de officiële triathlon. De minitriathlon (afkomstig vanhet Griekse woord trias dat drie betekent) begint al om half negen wanneer de atleten fit: in Bad Groenoord hun één kilo meter móeten zwemmen. Na het zwemmen 'klimnrén d'è deelnemers op de racefiets voor een tocht van "veertig, ki lometer. Deze wordt gevolgd door het hardlopen van 7,5 ki lometer. Het organiseren van een triathlon; In Schiedam komt in navolging van vele andéré ste den. Omdat het atletiek-onder- deel zeer populair is, verwacht de organisatie een grote toe loop van deelnemers. Deelna me kost tien gulden." Aanmel den kan via de nummers 73.28.63., 73.07.68. en 70:12.41., of op de dag zelf aan' hét zwenr- bad. meent directeur G. A. A. Smits van de-dienst.. Hij heeft geen diretrte verklaring voor de Rot terdamse problemen. Volgens; Smits is er in Schiedam voor de invoering van de omstreden wet regelmatig overleg ge voerd met vertegenwoordigers van organisaties onder de cli ënten. In Schiedam vallen ongeveer 700 mensen onder de voordeur- delerswct. Zij leveren met in gang van 11 juni, afhankelijk i SV\-'.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1