Victor tiCciife tel 'P^ntekènen ontwikkelt je persoönlijkHeid' Sportraad bekijkt problemen Voetbal Hoekse Havendagen veiligheid te water' WÊÊtÈÊi HM 1 Schippers van de Vlaardingse vloot Geen rijbewijs Fietsendief gepakt Kortaf Victor Leene. - - llffiSi 'Mmmm Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Een aanbeeld is het laatste, dat de leek in de werk plaats* van een klokke- maker zou verwachten. Toch-.ïs het een zeer be langrijk hulpmiddel voor Victor Leene, die op des Dam nu alweer een jaar of vier antieke klokken restaureert. Bij nader1 inzien lijkt een ander: deel van zijn in strumentarium weer meer.;op zijn plaats in een timmerwinkel: uur werken redden is een I veelzijdig beroep en f Leene^ van huis dames kapper was dan ook ne gen jaar bij een Rotter- damse klokkemaker in de leer, voor hij het waagde zich zelfstandig te vestigen. Smoel f Poortwachter Het ingewikkelde samenspel van een Engelse skeletklok uit de tijd van Vic toria, de negentiende eeuw. Victor Leene buigt zich over een A Noordfranse., hangklok, da terend van 1680. „Mensen boeien.me. Dat lesgeven is voor mij een prettige afwisseling." Oude stadhuis door Jan Leendert, 198-'t (inzet) Ontwikkeling Vlaardingse schippers, v.l.n,T. K. van Oosten, Nic. Poot, Gf; Woensdrecht en A. Don. Infobus RET Clubgebouw HET VVJE VOLK ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1985 f»'-,,v/ schiedam GOED UITZIEN -m Nu oefent hij zijn vak uit In een van de fraaist gerestau reerde pandjes van de binnen stad —-' ook allemaal het werk van eigen handen en daar mee is hij de derde echte am bachtsman op de Dam. De an dere twee zijn de pianorestau rateurs Tomasini en De Graauw. Nummer vier, een za delmaker, heeft zijn bedrijfje een tijd terug gesloten. „Om *dit vak goed té doen," zegt Victor Leene, „moet Je stijlgevoel hebben en doorzet tingsvermogen; Het klokken maken moet niet alleen je .be roep zijn, maar voor een groot deel zeker ook je hobby. Er zijn in Nederland misschien tien klpkkemakers die het vak echt in?;de vingers hebben en die zijn'er dag en nacht mee bezig. Buiten dat Is het nodig, dat Je tegelijk met technische din gen kunt omgaan én artistiek gevóél hebt. De „smoel" van de klok,{zoals wij zéggen moet er goed uitzien, als hij onder je handen vandaan komt De charme moet behouden blij ven. Dat kan alleen, als de res taurateur zich verplaatst in de gedachten en de handelingen van de maker." Victor Leene's carrière is wellicht een voorbeeld van het gezegde „scherven brengen ge luk." ;Een antieke klok bij zijn vadec thuis viel op een dag van tie. muur. Victor Leene: „Die ben ik heel voorzichtig uit elkaar gaan halen. Ik kocht li teratuur over het repareren van Sulke klokken. Met veel vallei» en opstaan is het me ge lukt dm hem weer aan de gang te krijgen. Ik was tenslotte al tijd «Jen knutselaar geweest. Ik had m de modelbouw gezeten. Ik tejtende en schilderde. Het ambachtelijke had me altijd aangetrokken." Victor Leene was tegelijker tijd tevreden en ontevreden. Het knutselwerk had resultaat' opgeleverd: de klok hing tik kend aan de muur. Aan de an dere! kant was duidelijk, dat een echte restauratie van dit uurwerk veel meer inhield en "Victdr Leene voelde, dat hij daarin een top vakman wilde worrjjen. Hij verliet het kap persvak om in de leer te gaan 'bij d}e f- zeer vakbekwame Rotterdamse klokkemaker. DaaiJ leerde hij het moeilijke en veelzijdige vak in de prak tijk,; terwijl veel avonduren heer» gingen met de theorie. .Victor ^Leene verpandde zijn hart>aan laat-gotische en rena- issadce-uurwerken die vooraf gingen aan de slingerklokken, zcaté die voor de uitvinding van de elektronische tijdsaan duiding drie eeuwen de markt beheersten. Het hangt een beetje van het >- soorj maatschappij af, hoe be- langrijk de mensen het vinden prec}es"de tijd te weten. Dui- zenden jaren lang behielpen zij ïfk zichjmét bijvoorbeeld de stand .van de zon. E$n 'nauwkeurige tijdsaan- duiding-was onmogelijk, maar I daa£ had men in de verhou- Mt dingsgewi Js simpele samenle- V" ving! van toen geen moeite meei ËAWi De eerste mechanische uur- WlfM.'ker&erC verschijnen ergens in s.de dertiende eeuw. Het zijn de f'^i'zoganaamde poortwachters- \?ïf?uurwerken. Ze gaven om de zo- 0Ayeeitïjü een beisignaal, waar-;; -.';"faanJde, poortwachtértkon ho-' •''^réni« dat het tijd voor hem werS ogn de klok te luiden. De l'wSjstaas bewoners deelden hun ".'ï'gdagïin&aar het luiden van die fiklokfè-^ï -2 ,2 ¥2 Vfctor; Leene:; „Voor die tijd de poortwachters elk uur een zandloper omdraaien. Wie dat vergat, werd streng gestraft; soms zelfs met het af-- hakken van een hand.". „Zulke poortwachtersuur werken hadden een follot of balkenwaag," legt Victor Lee ne uit. „Dat is een gesmede ijzeren strip met aan weerszij den een gewichtje die een schommelende beweging maakt. De snelheid daarvan kun je beïnvloeden door die ge wichtjes naar binnen of naar buiten te plaatsen. Later werd de foliot vaak vervangen door de balans, een roterende band," horizontaal bovenop de klok die ook.een heen en weer gaan-, de beweging maakte. Men; dacht, dat zo'ri balans nauw keuriger was en theoretisch klopt dat ook wel, maar. in de praktijk viel het tegen." Érg; precies waren de-poortwach tersuurwerken - niet, maar ze voldeden aan dé behoefte, want het maakte niét uit, of de stadsklokken nu tien minuten", te vroeg of te laat luidden. Rijke lieden wilden graag een uurwerk in huis hebben. Vandaar ,dat deJtlokkemakers- er rond 1500 toe over gingen die te vervaardigen nog steeds op basis van het balken-, waag— of balansprincipe. Ze hadden een wijzerplaat met één wijzer. Het was heel chiq om zo'n klok in de kamer te hebben. De. hertogen van Bour- gondië gaven er een aan al hun hoge ambtenaren. Ala status symbool. Dit type klok is pas In de ze ventiende. eeuwverdrongen! door het wél precieze slinger! uurwerk, dat gebaseerd Is opt een uitvinding van de Neder landse wis- en natuurkundige Christiaan Huygens. A Victor Leen restaureert graag exemplaren van dit "moderne" type klok, maar zijn grote liefde blijft uitgaan naar de laat-gothische en re- naissance-uurwerken. Waar om? - -'.gr ijzer; "Die klokken zijn van ijzer; En ik ben een ijzer-man. Dè glans daarop ia zo fascinerend, zo mooi. Dat oude ijzer had een andere structuur dan het tegenwoordige. Er zaten veel meer verontreinigingen in en daarvan zié je de sporen. Dal gééft het materiaal zo[n gewel dige bekoring. De geur. ook van ijzer als ik aan het smeden en plooien ben, daar houd ik van. De laat-gotische én rena- issance-klokken, die zijn voor mij het summum. Ik sta steeds weer vol bewondering voor het vakmanschap van de mensen die ze destijds "hebben ge bouwd. Ja, het moeizame weg tikken van de tijd en het oerbe grip van deze uurwerken bren gen me In een grenzeloze be wondering." Dus brengt Victor Leene door de tand des tijds aange taste exemplaren vol liefde in de oorspronkelijke staat terug. Daarbij gebruikt hij zoveel mogelijk de oude technieken en werkmethoden. Daarvoor 13' ook het aambeeld nodig, want de onderdelen van zulke ijze ren klokken moet je zelf sme den. Als het mechaniek goed loopt, blijft nog de restauratie van de kast met zijn vaak bij zonder fraaie schilderwerk; Ook dat onderdeel van het vak beoefent Victor Leene met graagte. Heeft dit beroep en zo'n be nadering toekomst? Soms vraagt Victor. Leene zich wel eens af, of hij met zijn opvattingen wel in deze tijd thuishoort. "Er i3 geen autori teit meer. De mensen accepte ren de inspanningen niet meer die je je moet getroosten om één ambacht te leren. De goe den niet te na gesproken. En dat geldt niet alleen voor mijn vak. Ik weet zeker, dat op het momént ontzettend veel men sen ambachtelijke kennis mee het graf innemen. Mijn leermeester vertelde graag het volgende o verhaal. Öp zijn klokkemakersopleldlng hadden ze vier maanden ge wérkt aan een Amsterdams staand horloge, een heel inge- wikkelde met twaalf melodie- en. Toen kwam de meester kij ken en hij zei alleen: "aardig, haal hem maar uit elkaar, want er zit een vingervlek op de achterkant." Zo leer je een vak. Zo was mijn leermeester voor mij ook. Zó streng. Maar ddt hemen de meeste leerlingen tegenwoor dig, niet meer en daarom gaan er zoveel ambachten verlo ren."- (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN „Teke nen is boelend..Elke keer weer zie je het produkt onder je handen groeien. Het is een af leiding van de dagelijkse sleur." Dat zegt Vlaardingse pente kenaar Jan Leendert (38) die op het idee is gekomen om te kenlessen te organiseren voor ouderen. Met de gedachte in zijn achterhoofd dat oude'men sen vaak veel vrije tijd heb ben, is hij een paar weken ge leden begonnen met adverte ren. Twee aanmeldingen zijn, al binnen. Jan Leendert is van plan zijn atelier en galerie in de Voorstraat beschikbaar te stel len voor zes leerlingen tege lijk. „Ik vind het leuk om men sen datgene te leren, wat ik zelf in de jaren heb geleerd." - De wanden van zijn galerie hangen vol met tekeningen van oude pandjes, kerkjes en stadsgezichten. Dunne, fijne lijntjes in zwarte of bruine inkt achter glas, in zelfgemaakte lijsten. Veel door hem geteken de gebouwen stonden vroeger in viaardingen. „Dit is het oude, verdwenen Viaardingen. De oude pandjes achter de Vis- bank en het Stadhuis; die nu gesloopt zijn."' De kunstenaar wil zijn leer lingen de kunst van het pente- kenen bijbrengen: „Pentekenen is een bijzondere techniek, het is op geen énkele school te Ie ren. Tenminste zoals ik teken niet. Tekenen ia natuurlijk in de eerste plaats: Kijken, kijken en nog eens kijken. Dat zeg ik ook tegen mijn cursisten. Ik leer ze goed te kijken naar ge bouwen, mensen op straat, naar alles eigenlijk. Ze moeten oog krijgen voor hun omge ving." Jan Leendert tekent voorna melijk voornamelijk van oude ansichtkaarten en foto's. Hij begint met een schets in pot lood en daarna met het 'prlell- ge' inkt werk. „Tekenen met inkt vereist veel Inspanning en zeker wat materialenkennis", vertelt Jan Leendert. „Daarom laat ik mijn leerlingen eerst eenvoudige huizen of land schapjes met potloot en lijnen opzetten. Pas na een paar we ken stappen ze over op het 'moeilijker' werk." Niet meteen het pandjes- met-versierde-geveitjes-werk dus. „Soms zeggen ze: 'Oh, dat doe ik wel even', maar als ze dan eenmaal aanvangen, blijkt het een levensgrote berg te zijn waar ze tegenop zien. Nee, met zoiets begin ik niet, dat siaat meteen dood." „Tekenen kan een belangrij ke bijdrage leveren aan je per soonlijke ontwikkeling", vindt Jan Leendert. „Daarom lijkt het me ook goed voor oude mensen om aan 'zoiets nieuws' te beginnen." Zelf ziet hij de cursussen ook als een volgende stap in zijn „ontwikkeling". N Na allerlei baantjes gehad te hebben, als vertegenwoordiger en beeldhouwer, zette Jan Leendert vorig jaar september zijn galerie op. Sindsdien heeft hij veel opdrachten en kan hij „redelijk goed" leven van zijn werk. Over het lesgeven: „Mensen boelen me. Dat lesgeven is voor mij ook een prettige af wisseling. Het is een verade ming, ais ik al uren onder een lamp heb stam tekenen. Er zitten ook nadelen aan vast. Als mensen gaan praten over hebbie-'t-al-gehoord van buur vrouw zus of zo, dan denk ik van: moet dat nu. Tja, de men sen komen hier natuurlijk ook voor de gezelligheid." De kunstenaar geeft alleen les in het tekenen van stadsge zichten, gebouwtjes en land schappen. „Niet in portretteke nen of naaktmodel. Ik kén het wel, maar pentekenen is mijn specialiteit zou je kunnen zeg gen." Wie zich wil aanmelden voor een cursus, die „net zolang duurt totdat de cursist de tech niek onder de knie heeft", kan terecht bij Galerie Jan Leen dert in de Voorstraat 43 in Viaardingen. Een uur les, in clusief; materiaal, kost 7,50, de lessen duren 2 V> uur en worden 's-avonds gegeven. Te lefoon: 352120. SCHIEDAM De Schiedamse sportraad buigt zich inbaar eerstkomende vergadering over de toenemende proble men bij de voetbalverenigingen in de gemeente. In de bijeen komst op negen september zal onder leiding van wethouder Luub Hafkamp (sport) worden gediscussieerd over het even tueel samengaan van enkele clubs. „We zullen kijken of het voor sommige verenigingen beter is bij elkaar te kruipen voordat het te laat is", zegt G. Rens, secretaris van de sportraad. „Het wordt voor de clubs steeds beroerder. Niet alleen wat het aantal leden betreft f maar ook financieel. Elke club komt hoe dan ook opeen ge geven moment in de moeilijk heden te zitten", aldus Rens; Het voetbal heeft de laatste ja ren al te kampen met een flin ke ledenterugloop niet in de laatste plaats door concurren tie van andere sporten. Op de agenda van de sport raadvergadering staan verder een gesprek over de huur van sportvelden en het speuren naar nieuwe talenten door prof-club SVV. Amateurvereni- ging DEMOS heeft hierover bij de gemeente aan de bel ge trokken. HOEKVAN HOLLAND „Vei ligheid te water" dat is het 2 motto van de Hoekse Haven dagen die op vrijdag 16 en za terdag 17 augustus in en rond de Berghaven zullen worden gehouden. Tal van vaartuigen die bij de veiligheid in ruime zin betrok ken zijn, zullen dan in de Berg haven afmeren. Dat zijn onder meer de Delfshaven van Rijks waterstaat en het oliebestrij- dingsvaartuig Smal Agt. Voorts liggen er twee reddingboten, de oude President Jan Leis en de moderne Koningin Juliana. Schepen van de Roteb, rivier en havenpolitie, douane en loodswezen vinden eveneens een ligplaats in de Berghaven. De meeste kunnen bezichtigd worden. Rond de havendagen is er veel muzikaal vertoon. Vrijdag 16 augustus's avonds om half acht is er een muzikale mars van. de harmonievereniging "Rotterdam aan Zee" gevolgd door een concert aan de Berg haven. Ook zaterdag is er veel muziek en show van verschil lende korpsen. Gestreefd wordt om de groepen op een ponton in de haven te laten optreden. Op 17 augustus zijn er vanaf 11 uur 's morgens verschillen de demonstraties op en bij de schepen, 's Middags is er touwtrekken achter het politie bureau tussen sterke West- landse teams en in de Prins Hendrikstraat wordt een stand- werkersconcours gehouden. Op beide dagen is er gelegen heid om een helikoptervlucht van een kwartier te maken bo ven Hoek van Holland en Euro poort tégen betaling van vijfen dertig gulden. Koopcentrum Hoek van Holland verloot hon derd van die vluchten tussen degenen die voor 15 augustus vijf kassabonnen van minimaal vijf gulden per bon inleveren in de speciale envelop. In verband met de havendagen zullen delen van Hoek van Hol- land op 16 en 17 augustus voor het verkeer worden afge sloten. VIAARDINGEN De tentoon- stelling "Schippérs van de Vlaardingse vloot" in het Vis serijmuseum is geactualiseerd. Er hangt nu een nieuwe serie van zestig foto's, waarop bé kende en minder bekende schippers van de plaatselijke vlsserijvloot staan afgebeeld. De foto's kunnen besteld wor den. Naast deze expositie, die eind april in de achterzaal van het museum openging, biedt het Visserijmuseum een kleine fo to-expositie op de overloop met foto's van de Vlaardingse fotograaf M. Brouwer, gemaakt op hef voormalige Zuiderzee- eiland Urk. Uiteraard staat de visserij centraal in deze im pressie. Voorts biedt het mu seum de vaste collectie, de tentoonstelling "De Visserij Geflest" (visserijschip in minia tuur), het aquarium met de le vende have en een diaklank beeld over boomkorvisserij. Visserijmuseum, Westhsven- kade. Openingstijden: 10-17 uur, zondag 14-17 uur. Toe gangsprijs: volwassenen 2 gulden, jongeren tot 14 jaar en 65-plussers 1 guldèn. VLAARDINGENDe 18-jarl- ge M. O. H. uit Viaardingen is voor de zoveelste keer door de politie aangehouden, terwijl hij achter het stuur van een auto zat. Dat leverde weer een pro ces-verbaal op, omdat de jon geman géén geldig rijbewijs heeft; Bovendien bleek het voertuig niet te zijn verzekerd. Het is door de politie inbeslag- genomen. 2 VLAARDINGEN Voorde derde maal heeft de politie een succesje geboekt in de geïn tensiveerde strijd tegen fiets diefstallen. Op het Veerplein werd een man op heterdaad betrapt tóen hij een damesfiets wilde stelen. De fiets kon aan de eigenaar worden terugge- Om de veranderingen die ge paard gaan met de opening van de nieuwe trambaan nog eens duidelijk te maken, komt de RET de komende weken met een infobus naar Schie dam. Het doortrekken van lijn I en de komst van de metro naar het Marconiplein in Rot terdam zorgen voor andere dienstregelingen voor onder meer lijn 4. De RET-infobus staat op 13 augustus van tien tot twaalf 's ochtens bij het Hof van Spaland. Op 15 en 23 augustus staat de bus in het geven, de man werd gearres teerd. Eerder deze week be trapte de politie twee jongens op de Mr. L. A. Kesperweg bij het stelen van een bromfiets en twee broers in de Van der Palmstraat bij het stelen van een fiets. centrum bij het stadhuis aan de Grooie Markt (10 tof 16 uur). De voetbalverenigingen GTB en Schiedamse Boys openen zaterdag 24 augustus hun nieuwe clubgebouw op hun terrein aan de Olympiaweg. Medewerkers van de vereni gingen hebben de zomerstop benut om het oude pand te renoveren en te verbouwen. In verband met de opening is er van twee tot vier 's middags een receptie.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1