Vervallen gemeentepand wordt verbouwd voor vrijgezellen NAAR DE NIEUWE BASISSCHOOL: 'Kinderen snappen het gewoon' mmmÊÊÊm. Sexboekjes weg Papier- dieven in Schieland m Skate-stunt loopt mis Op heterdaad betrapt Politiekorps staat machteloos tégenover golfauto-inbrakèn Éte Tassen weg in bibliotheek Fraude- rechercheurs binnenkort in Rolls? m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het invoeren van de zogenoemde voordeurdelerswet gaat het rijk in Schiedam ver moedelijk bijna één miljoen gulden per Jaar aan besparingen opleveren. Zevenhonderdtachtig cli ënten van de Schiedamse sociale dienst leveren gezamenlijk een totaal bedrag van 900.000 gulden per jaar in. Dit wordt becijferd in het verslag over de invoering van de omstreden wet dat onlangs werd gepubliceerd. Bezwaren Alleenstaanden Stadskantoor Taferelen Hilariteit Kinderen van ver schillende leeftijden in het nieuwe gebouw van De Klinker in Schiedam. Achteraan staat kleu terjuf Sylvia van der Horst. Zesjarige kinderen van de Jan Ligthartschool in Vlaar dingen zitten stralend in de basisschool Pand Mogelijkheden Zo langzamerhand is geen autoradio in Schiedam meer veilig voor dievenhanden Plaag Schiedamse voordeurdelers leveren bijna 1 miljoen in Behalve financiële gevolgen, had de wet ook de nodige in- SCHIEDAM Het Schielandziekcnhuis kampt met een stel die ven die het hebben voor zien op de wc-rollcn in de openbare toiletten van de polikliniek. De ci viele dienst van het hos- pitaal windt zich al eni ge tijd op over de enor me hoeveelheid papier die wekelijks verslonden wordt. Na onderzoek ble ken de rollen door de ge bruikers doodgewoon te worden meegenomen. Ook het ophangen van apparaten waar de rol len niet meer uitgehaald kunnen worden, bleek geen afdoende middel. Deze werden namelik compleet van de muur gehaald en meegeno men. „Het valt niet mee om een goed ziekenhuis met een goede service te zijn", verzucht Schieland nu. - SCHIEDAM Twee bezoek sters vande Bibliotheekcen trale aan de Westfrankenland- sedijk zijn door vermoedelijk dezelfde dader beroofd van hun tas met inhoud. In beide gevallen hadden de vrouwen hun tas "even neergezet" ter wijl zij op hun gemak een boek uitzochten. Een inwoonster van Krimpen aan den IJssel miste, behalve haar tas, giro betaalkaarten en een pasje en een geldbedrag van 250 gulden. "Het tweede slachtoffer, een 28-jarige inwoonster van Rot terdam had een bedrag van ,~~vijftig gulden in haar tas zit- ten. SCHIEDAM De twee frauderecher cheurs van de sociale dienst kunnen in een Rolls Royce rijden, als zij maar hard genoeg werken. De aanschaf van een dienstauto, die binnenkort wordt ge kocht, wordt namelijk gefinancierd met extra opbrengsten van de twee ambtenaren. Dit blijkt uit de financiële verant woording voor de aan koop van een dienstwa gen die (voorlopig) is begroot op 18.000 gulden. De opbrengst van de twee rechercheurs was aanvankelijk geraamd iop 1.370.000 gulden. Het college van burgemees- ter en wethouders wil dat dit met één ton wordt verhoogd. Negen- tig procent hiervan gaat naar de rijksschatkist. Het restant van tiendui zend gulden kan dan worden gebruikt als af- r schrijving voor de dienstauto. - De rechercheurs wor- den binnenkort trouwens ondergebracht bij de ge- mecntepolitie. Net als de drie - parkeerwachters blijven zij echter onder verantwoording van de gemeente, in dit geval de sociale dienst, hun taak - verrichten. De directie van de dienst blijft bepa- - len waar en wanneer er wordt ingegrepen jn ge val vanfrauda. vloed op de woningmarkt. Vol gens het Bureau Huisvesting hébben enkele tientallen uitke ringsgerechtigden de wet om zeild door te verhuizen. „Er is een toename In het aantal binnenverhuizingen," weet een woordvoerder. „Dege ne in kwestie verhuisde van het ene naar het andere adres in Schiedam. Bijvoorbeeld naar familieleden." Het bureau meldt er direct bij dat de ver huizingen niet automatisch met de nieuwe wet in verband mogen worden gebracht In april dit jaar werd aan 1700 cliënten van de dienst een vragenformulier toegezonden. Van deze; "doelgroep" bleken uiteindelijk bijna achthonderd mensen onder de" nieuwe wet te vallen. Op 1 augustus had de dienst tien bezwaren ontvan gen van mensen die niet voor de wet "in aanmerking" den ken te komen. Op dezelfde da tum waren er nog twintig ge vallen in onderzoek. Uit telefoongesprékken en bezoekjes heeft de dienst be grepen: dat de nieuwe wet "emoties heeft opgeroepen". Tot een "collectieve veront waardiging" is het volgens de dienst echter niet gekomen. De invoering van de wet heeft de dienst zelf ook geld gekost. Ongeveer 50.000 gulden moest worden uitgetrokken om arbeidsuren, veranderingen in de administratie en materiaal kosten te financieren. In de in- voering gingen 1310 manuren a 35 gulden zitten. Het grootste deel van de rijksbesparingen wordt ingele verd door alleenstaanden tus sen de. 21 en 23 jaar. Zij zijn het komende jaar "goed" voor bijna 750.000 gulden. Voor een onbekend aantal mensen bleek de regeling een uiteindelijke verhoging van de uitkering tot gevolg te hebben (in totaal 55.000 gulden). De alleenstaan den die door de wet worden ge troffen, wonen voor het meren deel bij hun ouders. (Van een onzer, verslaggevers) SCHIEDAM Het vroegere pand van de gemeentesecreta rie aan de Nieuwstraat wordt verbouwd tot woningen voor alleenstaanden. Schiedam maakt daarbij gebruik van de "succesformule" die eerder werd toegepast bij De Lipde- hof, een pand aan het Oude Kerkhof en in hetProveniers huis. De wanden van het pand, dat ruim twaalf jaar geleden al kwam leeg te staan, blijven staan terwijl het interieur compleet wordt vernieuwd. Vooral de bewoners van de nieuwbouw aan de Pastorie- tuin, aan de achterkant van het gebouw, zullen een zucht van verlichting siaken. Al van af het begin dat zij de nieuw bouw betrokken, wordenzij met de neus op "Schiedams verval" gedrukt. De rode nieuwbouw staat in schril contrast met de dichtgespij kerde ramen en grauwe muren van het gemeentepand. Aan de voorkant van het gebouw aan de Nieuwstraat valt het verval nog en'giszins mee. klier wijst alleen de vleze vitrage, graffi- ty op de voordeur en slechts één gat In een raam op de leeg stand. In het pand had de gemeente vroeger bijna haar 'gehele se cretarie gevestigd. Menig Schiedammer zal er zijn of haar paspoort hebben gehaald. Bij de oplevering van het nieu we stadskantoor in februari 1973 viel het doek voor het oude pand. De secretarie werd verdeeld over het stadskantoor en het gemeentekantoor aan de 's-Gravenlandseweg. Sinds dien deed het gebouw nog eni ge tijd dienst als opslagplaats om later geheel leeg te komen. Uit een-onderzoek blijkt dat de fundering en de muren van de tijd niet echt veel te lijden hebben gehad en voor een ge degen restauratie in aanmer king komen. Met de verbou- De tegen stelling tus sen nieuw bouw en ver val in het hartje van Schiedam: links de Pas- torietuin, rechts de vroegere ge meentese cretarie wing is een bedrag van bijna 1,7 miljoen gulden gemoeid. Het leeuwedeel (1,3 miljoen) wordt gefinancierd via een rijkslening. De-rest komt uit het stadsvernieuwingsfonds. Het ligt in de bedoeling om 21 woningen te creëren. De ge meente zal een beroep doen op de provincie om hier een con tingent (voor subsidie), voor te krijgen. De huur van de wonin gen komt rond de 230 gulden per maand te liggen. De aan vraag voor de rijkssteun is in middels in Den Haag beland. Wanneer er wordt begonnen met de bouw is niet bekend. (Van één onzer verslaggevers) MAASSLUIS/SCHIEDAM/ VLAARDINGEN Een lange, vakantie achter zich latend, hoorden duizenden scholieren in Schiedam en Vlaardingen gisteren de schoolbel luiden voor het nieuwe schooljaar. Voor de vierjarige kleuters brak een nieuwe fase in hun le ven aan; de school. De vijf- en zesjarigen zagen voor het eerst 'de grote school' en voor alle scholieren en onderwij zend personeel was het nieuw dat de kleuter- en lagere school dit jaar is samenge voegd tot één nieuwe basis school. De jaarlijks, terugkerende taferelen van uitzwaaiende moeders, uitgelaten kinderen, inschrijven en balonnen opla ten kregen gisteren extra kleur met het novum van de basisschool. - Leerlingen van de Jan Ligt- hart-school aan het Emous plein in Vlaardingen begonnen het nieuwe jaar in een nieuw gebouw "aan de overkant". De 103 leerlingen waren gis teren zichtbaar onder de in druk van de "mooie nieuwe school". Bianca van de Giessen (6) zat met een stralend ge zicht te luisteren naar wat juf Norine Post (50) allemaal heeft te vertellen over "be, oh, hmmm; boom". Naast haar aan het tafeltje zitten Nienke Meindersma, Ly- sette Broekhuizen en Jolanda Pino. Ze zijn allen vier zes jaar en zeggen het leuk te vin den om naar school te gaan. „Dat komt omdat ze me al kennen." zegt Norine Post, waarmee ze één van de voor delen van de basisschool bena drukt. Onder de vier meisjes ont staat enige hilariteit als Lyset- te,-zegt dat Pino haar naam heeft van Sesamstraat. De 24-jarige onderwijzeres Simone Louman van de Llgt- hart school draalde nog niet op, voile toeren. Dat begint pas goed vandaag als alle nieuwe kleuters komen- Simone is zo wel juf van de vierjarigen als van "groep 2".. Bij Simone in de klas is huilen er niet bij. .Ach nee, kinderen zijn tegen woordig zo snel gewend aan de school. En van mij mogen de ouders best een poosje er bij .blijven als ze willen." In Maassluis gaan de kinde-: ren vandaag voor het eerst naar school. In de Minister de Visserschool aan de Fenaco- liusstraat in Maassluis waren de lokalen gisteren nog bijna leeg. Zo nu en dan liep er een onderwijzer rond die de laatste hand legde aan zijn klas. Een van hen keek even meewarig naar het affiche aan de wand, waarop de eigenschappen van 'de ideale leerkracht' staan vermeld; „Geen held op sok ken, laat de moed niet in de schoenen zakken, heeft geen last van knikkende knieën, heeft twee paar handen, heeft een jobsgeduld en zo meer." Tweehonderd scholieren zullen morgen hun "ideale leer kracht" kunnen toetsen. "Juf" Jeanette Kuiken-Vroe- gindeWei (26) wreef zich giste ren al in de handen bij de ge dachte dat ze de volgende dag haar kleuters om haar heen zou hebben. „Soms zijn ze wel zó klein, lacht zo vertederend terwijl ze wijst ter hoogte van haar knie. Alle stoeltjes staan al klaar, niet in de rij maar in een cirkel. Van de ongeveer zesduizend kinderen die in Schiedam naar de basischool gingen zagen ve len een nieuw schoolgebouw. Zo zijn tweehonderd kinderen ondergebracht in een pand in Woudhoek Noord, waarin een bijzondere school en een open bare school onderwijs geeft. De protestants-christelijke/ rooms-katholieke school De Regenboog en de openbare school De Klinker vinden er belde hun nieuw gebouw. De leerkrachten van beide scholen hebben gezamenlijk de verf kleuren cn dergelijke uitge zocht. Ze zijn nogal opgetogen over de samenwerking. Alle twee de scholen hebben hun kleine honderd leerlingen on derverdeeld in vier groepen, waarbij De Klinker een eigen variatie van het Jenapian han teert. De Klinker heeft de bijzon dere mogelijkheden van de ba sisschool gebruikt door bij voorbeeld kleuters en eerste klassers (groep 3) zo nu en dan bij elkaar te zetten. Voor Coen Warnik (29) was het bij zonder nu eens kleuters in zijn groep te hebben. Soms heeft Coen een gemengde groep kleuters en eerste klassers door elkaar en dan weer een groep van alleen maar kleu ters. „Het is even wennen zo'n eerste dag, maar lk denk dat het best bevalt," zegt Coen. Het steeds wisselen van groepen lijkt een ingewikkelde aangele genheid die Coen overigens losjes weg wuift. ,3egrijp je niet hoe dat gaat? Tja... Eh, de kinderen snappen het gewoon," zegt Coen. Maar goep 1, de vierjarige kleuters, laat hij over aan Syl via van de Horst-Schelleken (25). Ze is overduidelijk een Maastrichtse, maar kan hier blijkbaar goed aarden. Ook een gevolg van de basisschool is dat kleuteronderwijzeressen tegenwoordig hoofd kunnen zijn van een basiss* nool. In de Klinker is dat Frovk Oostra. SCHIEDAM Een stunt met een skate-board liep zon dagmiddag uit op een valpar tij. Een elfjarige Jongen uit de Schiedamse Villastraat was met zijn skate-board achter de fiets van zijn vriendje gaan hangen. Juist toen het tweetal in de Van Swindenstraat een flinke vaart had gekregen, schoot het skateboard onder de voeten van de jongen uit en smakte hij tegen het wegdek. De jongen werd met een ambu lance naar het Schieland zie kenhuis gebracht waar hij na een behandeling aan een flinke buil op zijn hoofd werd ontsla gen. ALHAMBRA 1, tel. 330293: Apocalypse (16), 2 en 8 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: Amadeus (a.l.), 2 en 8 uur. CALYPSO 1, tel. 131855: Poli ce academy 2 (a.l.), 2, 7 én 9.30 uur. CALYPSO 2, tel. 131855: Ram- bo, first blood, part 2 (12), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. CALYPSO 3, tei. 131855: Be verly hills cop (a.l.), (16), 2, 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210: Meis jes met beroepsgeheimen (18), di. 12.15, 2, 3.45, 5.30, 7.15, 9 uur. CINEAC NRC. tel. 330293: Ro mancing the stone (12), 6.45, en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 121139: Een schot in de roos (18), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 115300: A view to a kill (12), 2, 6.45, 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 115300: Desperately seeking Susan (a.l.), 2, 7, 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 115300: Breathless (16), 2,6.45 en 9.15 uur. CINERAMA 4, tel. 115300: Best defense (a.l.), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 5, te!. 115300: A passage to India (a.l.), 1.45, en 7.45 uur. CORSO, tel. 121110: Rambo. first blood 2 (12), 2. 7 en 9.30 uur. LUMIÊRE1, tel. 117755: Por ky' wraak (16), 2,7en 9.30 uur. LUMIÊRE 2, tel. 117755: Police academy (aX), 2,7 en 9.30 J uur. LUMIÊRE 3, tel. 117755: The last dragon (a.l.), 1.45, 6.45, 9.15 uur. - LUMIÊRE 4, tel. 332013: Wit ness (12), 1.45, 6.45, 9.15 uur: REX, tel. 772793: De vreemde ling kwam naakt (18), - 10.00-01,00 uur: Porno huwe lijk (18), 10.00-01.00 uur: THALIA, tel. 111555: A view to a kill (12), 2, 6.45 en 9.30 uur:' 't VENSTER 1, tel. 354998: A bell for Nirwana (16), 9.30 uur. 't VENSTER 2, tel. 364998:' Vieodrome.{16), 10 uur. X 't VENSTER 3, lel. 364998: Zo merfestival extra, div. films (16), 9.30 uur. LANTAREN, tel. 364998: A year of the quiet sun (16), - 10.00 uur. 'X EURO (Spijkenisse), tel. 01880-24144 zaal 1: A view to a kill (12), 1.30, 6.45, 9.30 uur. Zaal 2: Rambo (12), 1.30, 6.30, 9.15 uur. Zaal 3: Police acade my (aX), 1.30, 6.30, 9.30 uur." TIVOLi(Hellevoetsluis), tel. 01883-12608: Zaal 1: Amadeus (aX) 8 uur. De versierders van St. Tropez (16), 8.30 uur. - Z V- -■ 1 7 1 - i.K - Kindervoorstellingen "f CINEMA NRC; Donald Ducks- verjaarspartijtje (a.l.), 2 uur. 'ii CINERAMA 4: De laatste eenv hoorn (a.l.). 2 uur. ;C. TIVOLI; Het grote Ewok avont uur (a.l.), wo. 2.30 uur. Bevely Hills Cop (aX) wo. 3 uur. J ISfti JAZZCAFÉ DIZZY, tel. 773014: First Avenue, dl. 22,00 uur. PARK BIJ EUROMAST: Feno- mena, dagelijks van 10-21 uur. BELLE PSSS, tel. 137501: Har- tedief, wo. 14.30 uur. BINNENWEGPLEIN: poppen kast, wo. 13.00 uur. AUTOBUSSTATION: haven rondrit, wo. 9.30 uur. SCHOUWBURGPLEIN: tam boer-trompetterkorps Ahoy', dL 19.00 uur; Penta theater met Lucky Unda, dl. 19.45 uur; Sint Juttemis, eigenzinnig bla zersensemble, di, 21.00 uur; Speeltoneel, om te kijken én té doen, wo. 14.00 uur. STADHUISPLEIN:,The crooks. 5-mans stringband, wo. 13.00 uur. HART VOOR DE STAD, Wee na: theater en spelletjes uit Os lo, wo. 2 uur. mmzmwZmw. v.-a-a -vx A'-y. A-mm (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Schiedamse politie staat nog steeds mach teloos tegenover de alsmaar voortdurendégolf van inbra ken In auto's. Het afgelopen weekeinde werden op het bu reau aan de Lange Nieuwstraat 22 aangiften van auto-kraken gedaan. In tien gevallen ver dween een autoradio of cas setterecorder. „Een vreemde situatie," meent woordvoerder inspecteur R. G. C. Besseling die geen verklaring zegt te hebben voor de reeks diefstal len die begin dit jaar werd in gezet. Volgens voorzichtige schattin gen zijn er vanaf januari al zo'n vijfhonderd inbraken In auto's aangemeld. In vrijwel alle ge vallen verdween stereo-appa- ratuur met een waarde van en kele honderden guldens. „Het is niet zo dat we met onze han den in het haar zitten." zegt Besseling. „We onderzoeken de zaak maar er is zeker wel een oplossing." Het vermoeden dat de dieven uit Rotterdam afkomstig zijn en hun "werkterrein" hebben verhuisd, kan nergens door worden gestaafd. „We zijn niet strenger. Het aantal diefstallen is bij ons ongeveer hetzelfde."' zegt een woordvoerder van het Rotterdamse korps. Eén autokraker, die vorige week in Schiedam werd aange houden (verdacht van zes in braken), was uit die gemeente afkomstig. Enige weken gele den werd een inwoner van Rot terdam na een korte achtervol ging staande gehouden. Oe "plaag" zoals de Schie damse politie de serie diefstal len inmiddels noemt, strekt zich over de gehele stad uit. De ruim twintig laatste diefstal len vonden plaats in straten als de Penninglaan, Chopinlaan. MCM de Grootstraat en de No- lenslaan. Opvallend Is dat de j inbraken vrijwel allemaal op dezelfde wijze zijn "uitge voerd". Een zijruitje wordt in- getikt waarna één van de por tieren kan worden geopend. In de meest recente reeks spande een inbraak in een per sonenauto aan de Albarda- straat de kroon wat betreft de buit. Er verdween een stereo-; toren met afstandbediening met een waarde van ruim drie duizend gulden. SCHIEDAM Twee jeugdige Schiedammers zijn zondag middag op heterdaad betrapt bij het Inbreken in een school gebouw. Surveillerende agen ten zagen hoe een 14- en een 1S-|arlge Jongen het leegstaan de pand van de Rijnmond- school aan de Warande waren binnengedrongen. De jongens kwamen even later naar buiten met twee electromotren, twin tig deurkrukken, veertig kap- stokhaken en vijf liter benzine. Het duo moest zich verant woorden op het bureau waar het na een kort verhoor werd heengezonden. SCHIEDAM Een onbekende hoeveelheid sex-literatuur is ontvreemd uit een strippen- zaak aan de Hoogstraat. Getui gen zagen hoe een man rond kwart over twoe zaterdagoch tend een steen door de etala geruit van twee bij drie meter wierp. Hij griste vervolgens wat sexboekjes uit de etalage en maakte zich op z'n tiets uit dé voeten.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1