Folders en video moeten buitenlanders leren stemmen Auto's openge^rcritorf' Nog even wachten Bief onderschept: De Block onder vuur IN DE RIJ VOOR 9N GLIJ TECUM DlfFSTM Orpheus zingt weer BATAVUS e$b TWEEWIELERPALEIS vandaag en morgen Plaatselijke situatie Vlaardingen Maassluis Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog-, straat 125b, 3111HD Schiedam. Telefoon: 266346 ot 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdag ochtend voorafgaande aan de donderdag van plaatsing in ons bezit te zijn. van RIETSCHOTEN Spectaculair SCHIEDAM De PvdA-Schiedam wi! tussen 1986 en 1990 de oprichting van een werkgelegen- heidsfonds en een energiebesparingsbedrijf stimu leren. Dat blijkt uit haar concept-verkiezingspro gramma, waaraan gisteren de laatse hand werd gelegd. Het programma wijkt op tal van punten af van dat van 1982. De ruime aandacht voor werk en energie springt het meest in het oog. Mef hef Fiets Garant Plan (Van een onzer verslaggevers) Koop zo'n veilige" en voor u verzekerde fiets bij: HET VRIJE VOLK Schiedam DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1985 ROTTERDAM EN OMGEVING wegwijzer Van een ónzer verslaggevers SCHIÉDAM/VLAARDIN- 'GEN/MAASSLUIS Hoe ko- ■men buitenlanders er achter ,dat ze. stemrecht hebben en jwat dat stemrècht Inhoudt? In Siet licht, van .de gemeente raadsverkiezingen van vol gend jaar bereiden -de drie wa- Terweggemeenten voorlich tingscampagnes voor waar- Tnee op deze- vragen een ant- tvoord gegeven .kan worden. /Buitenlanders die ouder zijn "dan achttien jaar en meer dan /vijf jaar in: ons. landwonen, ,:mogen in maart .'86 .voor het eerst een- stembiljet van een rode stip voorzien. In Schiedam heeft men de voorlichtingscampagne al op papier in kannen en kruiken. De raadscommissie voor Alge mene Zakenging dinsdag avond akkoord met de cam pagne die zo'n 2500 kiesgerech tigde buitenlanders in deze stad op de verkiezingen moet voorbereiden. De stad telt in totaal ruim'vijfduizend buiten landers.' "Evenals de andere gemeen ten, speelt Schiedam met haar campagne in op de- landelijke voorlichting die wordt gege ven. Veel van de folders en an der materiaal is gratis door het rijk verstrekt. Schiedam is echter van plan om zoveel mo gelijk eigen materiaal, te ge bruik en-'v"; Dit materiaal moet "aanslui ten .op de plaatselijke situatie", waardoor de Schiedmse bui tenlanders.zich--meer betrok ken gaan -voelen bij de stad. Ook de politieke partijen krij gen, in de .campagne een taak toebedeeld. Behalvede voor lichting over partijprogram ma's en dergelijke, zouden de politici juist de groep "onver schilligen" (wegblijvers) aan moeten spreken. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen (zonder buitenlanders) bleef bijna veertig procent van de kiesgerechtigden weg. Volgende maand al krijgen de - Schiedamse buitenlanders allerhande informatie over de "plaatselijke democratie" voorgeschoteld. In januari, fe bruari en maart volgt het hoogtepunt van de campagne wanneer op. de stemprocedure zelf wordt Ingegaan. In Schiedam ligt de nadruk enigszins op het verspreiden van informatie vla. videoban den'in koffiehuizen en andere ontmoetingsplaatsen van bui tenlanders. Al langer gebruikt de gemeente "clips" voor de voorlichting omdat veel bui tenlanders analfabeet zijn. Verdere voorlichtingsmoge lijkheden zijn bijeenkomsten, excursies naar de gemeente raadsvergaderingen een ver- kiezingsmarkt en tentoonstel lingen. De totale kosten voor de campagne worden geraamd op zo'n 20.000 gulden. In de gemeente Vlaardingen is men nog druk doende met het samenstellen van de voor lichtingscampagne al zullen de ingrediënten hiervan niet veel verschillen van die van Schie dam. een interne werkgroep onder leiding van burgemees ter A. van Lier stelt de cam pagne samen. Volgende week is er een bij eenkomst met vertegenwoordi gers van groeperingen van buitenlanders waar de voor lichting besproken zal worden. In Vlaardingen wonen 3600 buitenlanders waarvan waar schijnlijk iets meer dan de helft mag gaan stemmen. In Vlaardingen zullen de bui tenlanders als eerste informa tie krijgen over het stemmen zelf. Wat is een stembureu en wat is een oproep. „Voor veel buitenlanders is het de eerste keer dat ze gaan stemmen. In het land van herkomst hebben zij dat veelal nooit gedaan," zegt een woordvoerder van de afdeling Algemene Zaken. Verder worden er folders verspreid en enige informatie bijeenkomsten belegd. Het is de bedoeling dat de organisa ties van buitenlanders hier een flinke vinger in de pap krijgen. De gemeente verwacht daar door een grotere opkomst. Vlaardingen denkt het taal probleem te kunnen omzeilen door het inzetten van verta lers, die trouwens al bij de ge meente werken. Evenals in Schiedam zijn de Turken en Marokanen de grootste groe pen. Vlaardingen telt verder nog een vrij groot aantal Pale- stijnen. Het voorlichtingsmate-' riaal van het rijk is in veertien talen geschreven. Maassluis heeft nog geen duidelijk beeld van haar voor lichtingscampagne In deze ge meente wonen 1750 buitenlan ders. Niemand weet nog bij be nadering hoeveel er hiervan in aanmerking komen voor het kiesrecht. Diverse groepjes binnen de gemeente zijn druk doende de campagne in elkaar te zetten. Verwacht wordt dat de informatie volgende week in één voorstel gegoten kan worden. HIERO: film: 'De stand der din gen', do. 20.15 uur. BLUETIEK INN. tel. 800210: Phil Fearon and Galaxy, do. 22.30 uur. SCHOUWBURGPLEIN: Flip en' Ju Bedrijf met 'Niemandsland^ do. 19.00 uur. 'j, PARK bij de Euromast: Feno-'j mena, dag. 10.00-21.00 uur. •ORGELCONCERT Dr. Chrlstoph Albrecht be speelt dinsdag 27 augustus het orgel van de Grote of Sint Janskerkwanaf 20.15 uur. De organist van de Protestante bisschopskerk in Oost-Berlijn brengt een programma dat in het teken staat van de 400e geboortedag van Heinrich Sch- utz (1585-1672). Albrecht heeft naast een groot aantal publica ties op het gebied van theolo gie, liturgie en de muziek een grote praktijk-ervaring als con cert-organist. Hij gaf concerten in heel Oost- en West-Europa en Rusland. Begin september geeft hij een orgel-interpetatie- cursus over de werken van de Barok aan het Rotterdamse Conservatorium. Het concert in de Grote Kerk staat verder in het teken van de 300e geboor tedag van J. S. Bach en G. F. Handel, de 200e geboortedag van G. A. Homilius. Toegangs bewijzen zijn verkrijgbaar aan de kerk 4 5.--; CJP en 65+ 3.50. OUDEREN Om de opening van het nieuwe seizoen te vieren organiseren de Schiedamse ouderen-ver enigingen in samenwerking met de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam Noord, de stichting aktiviteitencom- missle Blauwe Brug en wijkver- eniging Bijdorp een feestweek voor ouderen. Deze week zijn er een aantal leuke dingen te doen. Dinsdag van 10 tot 12 uur kunnen de oudere Schie dammers een hengeltje uit gooien in de vijvers rond de Heljermansflat. Na 12 uur wordt er gezamenlijjk de broodmaaltijd gebruikt in het dienstencentrum de Woud- hoek. Vissen en eten kost per deelnemer 6,--, alleen vissen 2,50, alleen eten 3,50. Wel even van te voren opgeven, tei. 709555. Woensdag 28 augus tus is er vanaf 10 uur een Fan cy Fair In het dienstencentrum de Woudhoek. Naast een rom melmarkt en 'kermisattracties' staat er ook een bandje en kunnen de mensen een ritje maken met een paardetram. Donderdag 29 augustus is er vanaf 13.30 uur in de hal van het verpleeghuis de Drie Maas sleden een klaverjas- en sjoel- toernooi. Er zijn leuke prijzen K te winnen. Kaarten verkrijg baar bij het dienstencentrum de Woudhoek, de Drie Maas-/', steden en de andere organisa- toren. Kosien 2,50 per kaart WOUDHÓEK Tot dinsdag 27 augustus hun-:', nen er spulletjes worden inge leverd voor een rommelmarkt/ Fancy Fair in het dlenstencen-' trum de Woudhoek, Heljer- mansplein 36. Boeken, potten» en pannen, glaswerk en porse lein zijn welkom. Het is ook v mogelijk dat het te verkopen spul bij u thuis wordt opga- haald, bellen met 709555. De rommelmarkt wordt gehouderT op woensdag 28 augustus van- at 10 uur tot 16 uur. WEEKENDDIENSTEN Het Sehietandziekenhuls aan de Stadhouder8laan heeft dit weekeinde EHBO-dlenst, tel. 733723. Ambulance, tel. 333300. Hulsarts: boodschap pendienst, tel. 206611. Spoed- recepten, tel. 261480. Tand- arts: spreekuur op zaterdag eh zondag van 17 tot 17.30 uur Ki l. Ko, Kogge3chlp 72, tel. 706535. SCHIEDAM Slechts één dag na de eerste repetitie-avond verzorgde het Schiedamse mannenkoor Orpheus gister avond al haar eerste optreden van dit seizoen. Het concert In de bowlingbaan aan de Nieuwe Haven betekende, het begin van een druk jaar dat het koor voor de boeg heeft. Niet in de laatste plaats door het 120-ja- rtg bestaan is de agenda nu al aardig gevuld. Zo fungeren de bassen en al ten tn september als gastheren voor het mannenkoor Concor-- dia uit het Westduitse HCvel. Op 28 september staat een concert in samenwerking met dit koor gepland in gebouw De Ark In Noord, Naar aanleiding' van het jubileum staan er ver der twee "grote" optredens op het programma. De precieze gegevens hierover ontbrekend echter nog. Ook dit jaar zal.Orpheus de dinsdagavonden benutten voor repetities in zaal Tlvoli aan de Nieuwe Haven, VLAARDINGEN/MAASSLÜIS Radio-cassetterecorders zijn gestolen uit auto's die ge parkeerd stonden aan de Zou- telandhoeve en de Lepelaar singel in Vlaardingen. Uit de twee auto's zijn ook nog cas+" settebandjes meegenomen. IrC Maassluis werd via een inbraak in een auto aan de Van Osta- deiaan een cassëtte-stëreo in~ stallatle ontvreemd. ,l' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Directeur -H. G. de Block van Gemeen tewerken heeft valse aantij gingen gedaan aan het adres van -•■ bewonersvereniging West, in een vertrouwelijke brief aan het college burge meester en wethouders. Bo vendien draagt hij daarin een'verkeerde oplossing aan voor renovatiefouten bij 213 woningen in West. Dat ont hulde gisteravond Jo Schaap van de bewoners vereniging, die zegt de.brief „via een be- vriende - relatie" toegespeeld /'te hebben gekregen. r. Schaap,, die zich al vijf "jaar lang inspant om het renovatiedrama tot eén goed Jeinde- te /brengen, heeft in-.- -middelsgedreigdnaar de Nation ale, /Ombudsman te «stappen. „Dat lijkt mij nog jde eqigë weg. na' hét lezen, -van de brief van De Block. Ik had dit-al veel eerder moe- Hen doen. Jarenlang horen we beloften en steeds heb ik dat geaccepteerd, maar nu 'heb ik, mijn. geduld verlo ren." Dè Block zou In de brief (die. Schaap niet wil prijsge ld ven) de .bewonërsvereniging l West- ervanhebben J beticht het'overleg met de bewoners van de.213 huizen te frustre ren. Voorts zou hij het colle ge .hebben geadviseerd om met het rijk te gaan onder handelen op basis van proe ven, die inmiddels met enke le huizen'zijn genomen. Die "proef-re-renovatles" worden door de bewonersvereniging echter sterk tegenvallend genoemd. Voordat Schaap gister avond in de raadscommissie voor stadsvernieuwing zijn onthulling deed; had wethou der Van Tiiborg, al gezegd dat een aanpak van de pro blemen zeker niet voor de winter, verwacht, moet wor den. „Een schrale troost voor een strenge winteris het dat we nu duidelijk we ten hoe we het* gaan doen. Een oplossing ligt v: binnen handbereik,'',, zo: voegde Van Tiiborg daaraan toe.' Of het college "zich daarbij laat leiden door het: (vervol gens of bewonersvereniging foute) advies' van de direc teur van" 'Gemèentewerkén, liet Van Tilbórg gisteravond in- het midden. Hij raadde Schaap- échter dringend af dé Ombudsman tn te schake len omdat datvóor "een ex tra complicatie kan zorgen. Als we niet oppassen dan kan" straks niemand er meer kaas van maken," dreigde dé wethouder. - - v ALHAMBRA 1. tel. 330293: The world according to Garp (12), 2, 6.45 en 9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: Amadeus (a.l.j, 2 en 8 uur. CALYPSO 1, tel. 131855: Code of silence 16), 2, 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2. tel. 131855: Ram- bo, first blood part II (12), 1.45, 6.45. 9.15 uur. CALYPSO 3. tel. 131855: Be verly Hills Cop (a.l.), (16), 2, 7. 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210: Motel vol heerlijke spelletjes (18). 12.15, 1.45. 3.15, 4.45, 6.15, 7.45. 9.15 uur. CINEMA NRC, tel. 330293: The last dragon (a.l.), 7 en 9.30 uur, vr. ook 2 uur. CINEMA OSCAR, tel. 121139: Amityville 3 (16), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1. tel. 115300: A view to a kill (12), 2, 6.45 en 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 115300: Ma donna (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3. tel. 115300: The breakfast club (a.l.). 2, 7 en 9,30 uur. CINERAMA 4, tel. 115300: American Gigolo (16), do. en vr. dag. 6.45 en 9.30 uur, vr. ook 2 uur. CINERAMA 5, tel. 115300: A passage to India (a.l.). 1.45 en 7.45 uur. CORSO. tel. 121110: Rambo, first blood part II (12), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 1, tel. 117755: Police Academy (a.l 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 2, tel. 117755: Por- en energie *l!rofÉij PvdA Prof. K.O. laan 82 Schiedam Tel. 010-153995 9 muur gehakt. „Het is een spectaculair ding," vindt Frida Keijzer. „Ja, de tijd dat ze tevreden waren met alleen een bal in het water is voorbij. We hoeven al leen nog maar te kijken. In grijpen omdat er iemand vervelend is, is er nu niet meer bij." De modernisering van het bad stopt niet bij de glij baan. Een ruimte voor zon nebanken en een kleine sauna moeten nog worden aangelegd. De renovatie kost in totaal ruim 600.000 gulden. SCHIEDAM Het duurt niet lang meer voordat Schie damse televisiekijkers bijna de hele dag naar videoclips van popgroepen kunnen kijken. De nutsbedrijven Schiedam verwachten nog dit jaar de uit zendingen van het Engelse te levisiestation Music Box via de kabel te kunnen doorzenden. Behalve Music Box wordt het aanbod van de kabel verder uitgebreid met een informatie kanaal en een "mozaiek" waar op alle zenders tegelijk in klei ne beeldjes te zien zijn. De uitbreidingen zijn een ge volg van een raadsbesluit dat al in december vorig jaar is genomen. De kabeibezitter zal er, vanaf de dag van aanslui ting, 23 cent per maand meer voor op tafel moeten leggen. Komende vrijdag beginnen de nutsbedrijven met werkzaam heden aan het kabelnet die de uitbreidingen mogelijk moeten maken. Door deze werkzaam heden kan in sommige delen van de stad de ontvangst van de tv-stations overdag ge stoord worden. Met het uitzenden van Music Box komt het aantal sateliet- zenders dat in Schiedam te zien is op drie. Al enige tijd worden de zenders Sky Chan nel en TV5 doorgegeven. De grote glijbaan in Zwem bad Zuid bleek gisteren, toen de kinderen er voor het eerst gebruik van mochten maken, meteen een onverdeeld succes. De gehele middag stond er een rij van swemlustigeh te wachten om een "zitje" op de glijbaan-te maken. Wel licht voor helzeerst in. hun carrière had het zwembad personeel geen omkijken naar de kinderen. „Vroeger moésten wè ze nog wel eens uit de kleedkamers jagen waar. zéuit verveling hun toevlucht zochten," zegt zwemonderwijzeres Frida Keijzer (35).We hebben er nu totaal geen last meer: van." De jeugd in het, bad.leek ge obsedeerd door het gele ge vaarte dat zelfs tot buiten de muren van het bad reikt. In plaats van het gemiddel de aantal van dertig kinde ren, werd het bad dóór zo'n negentig meiisen bezocht. En dat terwijl de renovatie van het bad bij lange na nog niet is voltooid. Het geschreeuw van de kin deren ("daar zijn we aan gewend") vermengde zich met de even harde herrie van een klein formaat dril boor waarmee de vloer van de vroegere bar werd weg- gesloopt. De wèrkzaamhe- den.vinden plaats achter oranje "gesloten gordij nen". De glijbaan ziet er zonder meerj indrukwekkend uit. Een van de bochten hangt zelfs buiten het bad. Voor dit doel is een gat in de De schotelantenne op het terrein van de nutsbedrijven is binnenkort goed voor het doorgeven van drie satel lietprogramma's. Scène uit 'Amadeus' ky's wraak (16). 2, 7 en 9.30 uur. - v LUMtÉRE 3, tel. 117755: Crazy--, for you (a.l.), 1.45, 6.45 en 9.15-. uur. LUMIÈRE 4, tel. 332013: Body/, double (16), 1.45,6.45,9.15 uur. -M REX, tel. 772793: Je hele mond- vol (18), 10.00-01.00 uur. «r THALIA, tel. 111555: A view to a kill (12), 1. 6.45 en 9.30 uur. <r 't VENSTER 1. tel. 364998: Zo-:< merfestival (16). 9.30 uur. r; 't VENSTER 2. tel. 364998: Vi-J- deod rome (16), 10.00 uur. 't VENSTER 3. tel. 364998: II planeta azzuro (16), 9.30 uur. rJ LANTAREN, tel. 364998: A r; year of the quiet sun (16), 10.00 uur. TIVOLI(Hellevoetstuis), tel. 01883-12608: Police Academy'" 2 (a.l.) 8 uur, vr. 7 en 9.30 uur.3 Zaal 2: Falling in love (a.l.), vr. 10.00 uur. Best defence (a.L), 'f-; vr. 7.30 uur. Maar ook op andere terrei nen komen de sociaal-demo craten met nieuwe ideeën. Zo wordt in het concept-program ma onder meer gepleit voor een tramlijn van Schiedam naar Delft (over de reeds aan gelegde baan voor rijksweg 19), een fusie van de vijf wo ningcorporaties en een stedeli jk overleg voor het welzijns werk. Het op te richten ,werkgele- gènheldsfonds zou werklozen ln staat moeten stellen een eigen bedrijf te beginnen.- In dat verband denkt de PvdA ook aan het openen van een be drijfsverzamelgebouw voor nieuwe projecten. Verder moet de gemeente zoveel mogelijk „opstap- en groeibanen" voor jongeren binnen haar grenzen halen enhetinitiatief nemen tot het opzetten van „werker varingsprojecten". In haar streven naar „ver sterking wan de positie van Schiedam als woon- en werk stad" mikt de PvdA op een in wonertal van 75.000 in het jaar 1990 (nu zijn er 69.000 Schie dammers). Het bedrijfsleven kan een versoepeling van het grondbeleid tegemoet zien. Weliswaar houden de socialis ten vast aan het erfpachtssys teem, maar onder strenge voorwaarden zouden bedrij- ven.de erfpachtscanon kunnen afkopen. Een energiebesparingsbe drijf kan het bestaande beleid van isolatie van woningen, plaatsing van hoogrende mentsketels en gebruik van al ternatieve energiebronnen ver sterken, zo verwacht de PvdA. Op die manier zouden de woonlasten van de burgers worden beperkt. Ook denkt de PvdA aan een „truc" waarbij een deel van de energiereke ning wordt overgeheveld naar andere gemeentelijke heffin gen, wat in verband met de BTW een voordeel voor de bur gers lijkt op te leveren. In het concept-verkiezings programma, waarover de PvdA-leden op 3 oktober voor het eerst vergaderen, valt ver der op dat wordt vastgehouden aan twee overdekte zwemba den en een opiuchtluchtbad in Schiedam.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1