M Voetbal in Scltiëdain in tien jaar gèhalvéèrd J^onds Sociale Minima voorziet in behoefte Treurig, dat't nodig is' kluis weggenomen 'Politie wilde niet direct meekomen' Weer autokraken Fietsen gestolen Met mes bedreigd m Mlalaif 'mmmêèê. Geen ziekenhuis maar behandelcentrum ffikiïMÊÊ WS 1 aü 1§K t& M (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN De Vlaardinger Albert Bödeker maakt sinds drie jaar zelf wijn. De Frankenthaler druiven die hij voor de wijn gebruikt, kweekt 'hij met veel zorg op zijn volkstuintje. Albert Bödeker: „Iedereen die van mijn wijn proeft is er van onderstebo ven." Hutspotstamper Albert Böde ker: „Nee, ik doe het niet met mijn voeten. Mijn druiven zijn van zichzelf al aroma tisch." m Heidens karwei Chateau de Bödeker 1984 Vergrijzing J. Tjassens van de Schiedamse sportraad wijst enkele voetbalvel den aan. „We zeggen niet dat ver enigingen móeten fuse ren." xvv - «7 a //V Robert Punt: „Steeds meer een be roep op Fonds Socia le Minima" Elk dubbeltje drie keer omdraaien en de leu ke dingen uit het budget schrappen, is het de vies voor mensen die moeten leven van een in komen rond het minimumloon. Dat is overal zo in Nederland, ook in Maassluis. Toch is er juist voor die groep mensen in Maassluis sinds een half jaar een nieuwe mogelijkheid om toch iets extra's te betalen. Zij kunnen een beroep doen op het Fonds Sociale Minima om bijvoorbeeld het schoolkamp voor hun leerplichtige zoon of dochter te bekostigen. Schoorvoetend weten de Maassluizcrs de weg naar het Fonds te vinden. Van de 45.000 gulden, die de werkgroep van het Fonds dit jaar kan uitgeven, is ongeveer de helft nu uitgegeven. Het lijdt geen twijfel, dat de rest van het geld nog hard nodig is om anderen te helpen. Robert Punt, die namens de gemeenteraad in de werk groep zit, vertelt erover. Drempelvrees Scheidsrechters Slij ptolïen Auto HET VRIJE VOLK schiedam, 12 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1985 Ieder die mijn wijn proeft is er van ondersteboven Albert Bödeker schenkt de wijn onder eigen etiket in, 'Chateau de Bödeker' van 2ijn druivenoogst uit 1984. Maar niet voordat hij het eerste laagje wijn uit de fles met een korte zwaai van zijn onderarm in de gootsteen heeft gegoten. Bödeker kent de regels, hoewel hij zegt geen wijnkenner te zijn: „Ik hou me liever bij een kopstoot." De wijn smaakt goed, alleen een beetje stroperig. „Dat komt doordat ik er teveel sui ker in heb gedaan," verklaart Bödeker. „Ik moest het ook al lemaal nog een beetje, uitpro beren, maar dit jaar zal Ik de suiker zorgvuldig doseren." De druiven van de Franken thaler beginnen al aardig te kleuren in de kas van Bödeker. Eind september verwacht hij ze te kunnen plukken en dan kan het wijnproccdé weer be ginnen. „Eerst moet je de druiven stuk voor stuk van trossen af halen. Dan doe ik ze in een grote emmer en pers ze fijn met een hutspotstamper... Nee, ik doe het niet met mijn voe ten. Mijn druiven zijn van zichzelf al aromatisch. Het druivesap doe ik in een grote mandfles, samen met een zelf de hoeveelheid water. Verder moet er suiker in. korrelgist, gistvoedingszout en citroen zuur." Als alle ingrediënten aan de wijn zijn toegevoegd kan de gisting beginnen. De suiker wordt voor de helft omgezet In a'cohol en voor de andere helft in koolzuurgas. „Dat koolzuurgas, daar had ik de eerste keer dat ik wijn maakte totaal geen rekening mee gehouden:; Ik had de mandfles bij de verwarming in de slaapkamer gezet, daar was het lekker warm, 21 graden, de juiste temperatuur voor de gisting. Maar met het vrijko men van het koolzuurgas komt er ook een enorme walm vrij. En van die lucht alleen al, sta je zo op je kop. Mijn vrouw en ik werden 's ochtends met een kater wakker." Na het gistingsproces, als de wijn 'stil' is geworden gaat Bö deker de wijn; hevelen en zui veren, net- zolang totdat de :,wijn helder Is geworden. Dan wordt de wijn gebotteld. Nadat de wijnflessen gesteriliseerd zijn met sulfiet-tabletten kan de wijn er in geschonken wor den tot net in de hals van de fles. „Vervolgens moet er nog een kurk op de fles. Dat is een echt heidens karwei. Ik zet de fles tussen mijn benen, doe de kurk in een handkurkapparaat, ver zamel al mijn krachten en pers de kurk in de fles. Na Iedere kurk moet je even bijko men." Het laatst plakt Bödeker zijn eigen etiketjes op de flessen en de wijn verdwijnt in het wijn rek in de gangkast om bij spe ciale gelegenheden ontkurkt te worden. De druivenoogst van 1984 heeft Bödeker dertig flessen wijn opgeleverd. „Dit jaar han gen er ongeveer 120 trossen druiven aan de Frankenthaler. Ik denk dat ik daar 35 flessen wijn van kan maken." Bödeker is helemaal warm- fs» gelopen voor het wijn maken. „Als ik over een paar jaar met pensioen ga, dan weet ik wel wat ik met mijn vrije tijd ga doen. In de zomer wat romme len op mijn tuintje, mijn drui ven snoeien, krenten, dieven en koppen. En als het weer kou der wordt, wijn maken. Niet alleen van druiven maar van allerlei vruchten en groenten. Je kan het zo gek niet beden ken of je kan er wijn van ma ken: appels, peren of tuinbo nen." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Voetbal in Schiedam boet steeds meer in aan populariteit. Het aantal elftallen is de laatste'tien jaar meer dan gehalveerd. Het is niet voor niets dat de Schie damse sportraad de terugloop van het aantal leden bij de- clubs met bezorgdheid gade slaat. In een discussiestuk op perde de raad enige tijd gele den voorzichtig de fusie als -mogelijke uitweg voor vereni gingen met desastreuze finan ciële problemen. Voorbeelden daarvan 2ljn er nog niet, maar de tijd lijkt te dringen. 7 Het voetbalseizoen '77/'78 'blijkt het keerpunt in het le denverloop bij de Schiedamse verenigingen. De negentien voetbalverenigingen^ die de stad rijk is, floreren in dat sei- •zoen en hebben tot dan toe een redelijke aanwas van leden te verwerken gehad. In totaal 331 elftallen, van puppillen. tot se nioren, storten zich wekelijks in dat gevecht om de bal. Aan het einde van dit seizoen be gint echter de daling van het aantal leden en elftallen. En dat juist in het jaar dat voet bal promotor nummer één, het Nederlands elftal, in Argenti nië nog furore maakt en als tweede eindigt bij de wereld kampioenschappen. de vergrijzing van de Schie damse bevolking lijkt één van de belangrijkste boosdoeners. Vooral de groep mannén tus sen nul en negentien jaar, waar de clubs het juist van moeten hebben, wordt met het jaar kleiner. Volgens de nu geldende prognoses daalt het aantal mannen onder de ne gentien de komende vijf jaar nog eens met zo'n duizend mensen. "'-Een andere oorzaak is de concurrentie van de andere sporten. Zo maakt het tennis vooral in Schiedam stormach tige ledenwinsten mee. De ten-, /nisvereniging Schiedam Noord 'is de laatste jaren van een klein clubje uitgegroeid tot een vereniging met honderden le den. De gemeente zegt niet over onderzoeken te beschik ken waar de herkomst van de nieuwe tennissers duidelijk wordt. Het vermoeden wijst echter in de richting van Ko ning Voetbal. „Vroeger zaten de kinderen op gym en op voetbal," zegt J. Tjassens van de Schiedamse sportraad. „In deze tijd moe ten zij vanwege de financiën een keuze maken tussen de sporten en dat is niet altijd meer.het voetbal. Vreemd is wel dat in Rotterdam een boel mensen hun lidmaatschap op hebbén-,gezegd uit kostenover wegingen. Voetbal 'is waar schijnlijk de sport met de laagste contributie." Als een goedmoedige gele aart waarschuwt de sportraad de clubs niet te lang te wach-, ten met maatregelen. Volgens de raad staat het bulten kijf dat er verenigingen in ernstige problemen, vooral financiële, gaan raken. „Wij zeggen niet dat verenigingen móeten fuse ren," zegt Tjassens. „Het ls een aanbeveling. Is het wel zinvol om in je centje door te blijven gaan als de club sterk uitge dund is. Je blijft dezelfde vaste lasten houden maar de in komsten uit contributie en de bar lopen terug." Tjassens wenst geen namen te noemen van verenigingen die voor een fusie in aanmer king komen. In het discussie stuk wordt wel een ondergrens van vier seniorenelftallcn ge noemd. Hoewel het kleinere aantal elftallen ongetwijfeld voor "leegstand" van de voetbalvel den moet zorgen, zijn daar bij de gemeente geen cijfers over bekend. „Er wordt nu niet min der aan velden verhuurd," ls het enige dat Tjassens kan vertellen. Er zijn plannen in de maak' om het onderhoud van de Vel den in toenemende mate in handen van de vereniging zelf te stellen. "Dan komt dc leeg stand vanzelf wel naar buiten," meent de sportraadambtenaar. Veel verenigingen huren een veld voor een heel jaar. De uurtjes dat het er werkeloos bij ligt worden zodoende niet bijgehouden. - -i/'i i1 7 - WW. (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Als recht geaard socialist ziet Robert Punt heel goed in hoe nood zakelijk het Fonds Sociale Minima is. Zijn PvdA-fractte heeft dan ook "geijverd voor de instelling ervan. Het geld is beschikbaar gekomen door het reserveren van een kleine vijf ton voor het Fonds. Van alleen de rente worden nu de bijdragen betaald. Het kapi taal blijft onaangeroerd. Dat is afkomstig uit de enorme spaarpot die Maassluis In de afgelopen jaren heeft ge kweekt door minder uit te ge ven dan was; begroot. Juist het ontstaan van het Fonds brengt Punt tot de wrange constatering: ,Op zich is het een treurige situatie, dat dit fonds nodig is in een schatrijk land als Nederland. De naam alleen is al een stigmatiserende term. Maar Ik verwacht, als do hui dige trend doorzet, er steeds meer een beroep moet wor den gedaan op het fonds. Het 'voorziet duidelijk in ccn be hoefte, juist in deze tijd nu de uitgaven en de prijzen stij gen en de uitkeringen dalen. Maar het gevaar is wel dat Je terug gaat naar vroeger tij den, toen de kerk de armen hielp.' Iedereen In Maassluis kan via dc Sociale Dienst een be roep doen op het fonds. Maar het indienen van een aan vraag ls geen garantie dat het gevraagde geld ook wordt gegeven. Maatschappelijk- werkers van de Sociale Dienst gaan eerst precies na of dc aan vrager het bedrag niet zelf kan opbrengen. Dat betekent dat het huishoudboekje nauwkeurig wordt gecontro leerd. Discretie ls verzekerd, want behalve de maatschap pelijk werker kent niemand de naam van de aanvrager. Punt: ,In de werkgroep worden nooit namen ge noemd. Het zou mijn buur man kunnen zijn. De Sociale Diénst behandelt de kleinere bedragen tot 500 gulden zelf standig en legt later globaal verantwoording af aan de werkgroep. De aanvragen voor grotere bedragen wor den door de werkgroep be handeld.' Behalve mond-op-mond re clame zijn er ook aanbeve lingsbrieven geschreven aan maatschappelijke instellin gen. sportclubs cn culturele verenigingen om te wijzen op de mogelijkheden die het Fonds biedt. ,Dc kans bestaat dat juist personen die het fonds nodig hebben te be scheiden zijn om een aan vraag in te dienen.' vermoedt Punt. Prioriteit nummer één zijn voor de werkgroep de kinderen, die dc dupe dreigen tc worden van dc slechte eco nomische situatie van hun ouders. Voorbeelden noemen doet Robert Punt heel omzichtig omdat discretie voorop staat. Voor het betalen van contri butie aan'een sportclub of de muziekvereniging heeft de werkgroep al ettelijke keren een aanvraag gehonoreerd. Uiteraard gelden daarvoor bepaalde normen. Zo wordt er niet meer betaald dan één bijdrage per kind per jaar. Ook de hoogte van het be drag ligt vast: voor een sportclub geldt dc norm van 130 gulden en voor een mu ziekvereniging 300 gulden. ,We hebben gezocht naar een gemiddeld bedrag. Een gymnastiekclub kost nu een maal minder dan een voet balclub.' verklaart Punt. Het bekostigen van zaken die niet via andere sociale voorzieningen kunnen wor den bekostigd, is de andere prioriteit van de werkgroep. Zo heeft dc werkgroep Iemand geld kunnen geven om zo nu en dan naar het graf van een overleden part ner tc kunnen reizen. Die kos ten worden door geen andere voorziening betaald. Tot op heden zijn er nog geen klachten binnengeko men over het functioneren van de werkgroep Fonds So ciale Minima. In tegendeel, er komen juist bedankbrief jes. Maar men kan sinds kort ook in beroep gaan tegen een afwijzing van een aanvraag. .F kortaf Zondag wordt voor de 15e keer het Leen v.d. Lindentoer-, nooi gespeeld op het VSV- sportcompiex aan de Mara- thonweg te Vlaardingen. Aan het toernooi wordt deelgeno men door vijf teams van scheidsrechters uit Vlaardin gen, Den Haag, Dordrecht, Rotterdam en Gouda. Aanvang 10 uur. Om 17 uur deelt de we duwe van Leen van de Linden, oprichter van de Vereniging van Scheidsrechters in Vlaar dingen en Omstreken, de prij zen uit. Twee slijptollen met een waar; de van ruim duizend gulden zijn gestolen uit een bouwkeet aan het Schiedamse Schut- tersveld. De daders vernielden het dak van de keet om binnen te komen. De schade die daar bij werd aangericht bedroeg ruim vijfhonderd gulden. [ff Een personenauto die stond geparkeerd aan de Schiedam-" se Lange Haven is donderdag - gestolen. Het gaat om een Simca van een 29-jarige inwo ner van Schiedam. SCHIEDAM Een 19-jarige Schiedammer is door vijf on bekend gebleven jongens op de Groote Mmarkt aangevallen en in elkaar geslagen. De jon gen stond juist tegen een vriendin te vertellen dat er in Schiedam zoveel „geknokt" wordt, toen een van de vijf jon gens hem aansprak en uit schold. Toen hij vertelde daar niet van gediend te zijn, wier pen de vijf zich tegelijk op do Schiedammer die tegen deze laffe overmacht niet bestand bleek. Tot grote verontwaardiging van het slachtoffer bleek de Schie damse politie later op het bu reau niet bereid direct tot actie over te gaan. „Toen ik op het bureau kwam zeiden ze me dat er maar twee agenten waren. Ze wifden de aanklacht niet ge lijk opnemen. Ik kon de jon- gens nog aanwijzen maar. de politie wilde niet meekomen." aldus het slachtoffer. Hij heeft gisteren alsnog aangifte van mishandeling gedaan. Woordvoerder J. P. van Hoff erkent dat de onderbezetting op het bureau op het bewuste; moment de oorzaak was van het niet direct opnemen van de aanklacht. „We hebben met de jongen in overleg besloten dat hij zich beter eerst in het zie kenhuis kon laten behande len," zegt hoofdinspecteur Van Hoff. De Schiedammer had aan de kloppartij een wond onder zijn oog en een bloedende.lip overgehouden. „Op koopavond sterft het van de agenten," weet het slacht offer. „Het is toch belachelijk 1' dt ze niet meteen iets wilden doen." "J SCHIEDAM Autokrakers blijven onverminderd „hun best doen" in Schiedam. De Schiedamse politierapporten bevatten gisteren wederom vier opengebroken personen auto's. Drie radio-cassetterec orders verdwenen uit wagens geparkeerd aan de Plantage, Korte Kerkstraat en de Koe markt. Een personenauto op het par keerterrein bij NS-station Schiedam/Rotterdam West werd opengebroken zonder dat er Iets uit de wagen werd gestolen. De politie wist nog niemand in verband met de kraken aan te houden. VLAARDINGEN Een autora dio van ruim 600 gulden is ge-'' stolen uit een aan de Karei de". Grotelaan in Vlaardingen ge- ■-? parkeerde auto. De daders kregen toegang tot het voer- tuig door een deur te forceren.. De eigenaar heeft naast het verlies van zijn radio ook nog aanzienlijke schade aan zijn auto. Eerder deze week meld de het HVV ook over een aan tal gekraakte auto's waaruit ra dio's zijn ontvreemd. De gesto len radio's zijn met name de duurdere typen. SCHIEDAM Onbekenden hebben een complete kluis weggenomen uit een bedrijfs pand aan de Strickiedeweg in Schiedam. De gedupeerde was het bedrijf Electra. een machi ne- en reparatiefabriek. Om binnen Ie komen braken de daders een hek open waarna zij een raam van het bedrijft pand forceerden. Eenmaal binnen onderwierpen zij het hele pand aan een gron dig onderzoek. De kluis, die op de eerste verdieping stond, werd onder de arm genomen en verdween. In de safe zaten papieren en een kfein géldbe-- drag. VLAARDINGEN Twee fiet sen van de heer L. M. H. (33) zijn uit zijn schuur aan de Ro- zenlaan gestolen. H. had dè schuur dit keer niet op slot gedaan. De waarde van de fietsen is ongeveer 800 gul den. VLAARDINGEN De 18-Jari- ge Vlaardinger F. H. en de 15-jarige M. W. van O. uit de zelfde stad zijn door de recher che aangehouden omdat zij er van worderi verdacht een an dere jongen bedreigd te heb ben. Zij bedreigden de jongen met een mes op de Broekpol der, waaróp hem tien gulden afhandig werd gemaakt SCHIEDAM/VLAARDINGEN Nu een psychiatrische zieken huis voorlopig van de baan is. wil het St. Joris Gasthuis te Delft een „behandelcentrum" in Schiedam gaan vestigen voor patiënten uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis.. De staatssecretaris, die het zie kenhuis in de ijskast heeft ge zet, staat niet afwijzend tegen over dit idee. Het centrum zou in het voormalige Noletzieken- huls moeten komen. Het behandelcentrum (in vak termen: een Multl-Functionele Eenheid, MFE) krijgt vijf afde lingen: crisisinterventie, korte klinische behandelding, mid- dellange resociallsatiebehan- deling, dag- en deeltijdbehan deling en poliklinische behan deling. Deze laatste twee functies wor den sinds kort al uitgevoerd: de poliklinische behandeling in het RIAGG-gebouw aan de Galgkade (Vlaardingen) en de dag- en deeltijdbohandeling in het voormalige tbc-gebouw. aan de Stadhoudersiaan (Schiedam). De korte klinische behandeling vindt momenteel plaats in de psychiatrische af deling van het Schieland-zie- kenhuis. Volgens dokter E. H. E. Wolfs, directeur van de GGD Nieuwe Waterweg Noord, is het „denk baar" dat de dagkliniek in het tbc-gebouw te zijner tijd naar' het behandelcentrum verhuist. Ditzelfde geldt voor de psy- chiatrlsche Schieland-bedden. Verhuizing van de polikliniek uit Vlaardingen ligt volgens hem minder voor de hand, om dat een meerjarencontract met de huisbaas gesloten is. In tegenstelling tot het zieken huis zal het behandelcentrum niet gezamenlijk door de drie betrokken gemeenten en Sint Joris geëxploiteerd worden. Het behandelcentrum wordt ':J' door Sint Joris aangevraagd en geëxploiteerd, omdat de staatssecretaris geen nieuwe rechtspersoon wil. Dokter Wolfs erkent dat hier over „verschillend gedacht wordt" door betrokkenen. „Er is enig vertrouwen in elkaar nodig." De GGD-directeur zegt, dat de „contouren van het behandelcentrum binnen het RIGG geschetst worden". In het RIGG (Regionaal Insti tuut voor de Geestelijke Ge zondheidszorg) participeren de gemeenten, verpleeghuis Drie- maasstede, de beschermende woonvrouwen, het Schieland Ziekenhuis en het RIAGG (am bulante geestelijke gezond heidszorg). In de beoogde contructie blij ven de „langer durende be- handeling" (langer dan 6 - s maanden) en de verblijfafdel- dingen (langer dan 2 jaar) in-. Delft. De aanvraag voorreen'' behandelcentrum wordt dit na jaar bij de staatssecretaris'in gediend. •-? V

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1