wmm Twee weken collecteren voor kankerbestrijding Stembussen niet In openbare gebouwen Blauwe Brug viert féést op open dag Kortaf Joy-riding en diefstal in fabriekshal Verlaten auto in brand gestoken fH ]0V$W vandaag en morgen r i (Van een onzer verslaggevers) I SCHIEDAM Het bouwplan voor het Spinhuispad staat op losse schroeven. •Voor de koopwoningen die er aanvanke lijk zouden worden neergezet; bleek na een intensieve reclamecampagne vrijwel geen belangstelling te bestaan. De ge meente onderhandelt nu met de bouwer om de koopwonngen in (vrije sector-) huurwoningen om te zetten. Het plan werd vorig jaar als "uniek" naar buiten gebracht omdat een particulier zou gaan houwen op "woningwetgrond". prots Het inmid dels bouw rijp gemaak te terrein aan het Spinhuispad ligt al maan den te wach ten op de eerste hei paal Inbraak aan de Parkweg Klaverjassen Kopers Graadmeter Kinderen -M 'ji belangstelling loopwoningen voor SCHIEDAM De Blauwe Brug viert komende zaterdag haar vijfjarig bestaan tijdens haar jaarlijkse open dag. Rond tien uur 's ochtends krijgt wethou der Luub Hafkamp (welzijn) een cadeau overhandigd waar mee de dag wordt geopend. Bewoners van Schiedam Noord hebben daarna de ge hele dag de kans om te zien wat er allemaal in het wijkcen trum te doen is. Oonna Linton, de in ons land vertoevende Amerikaanse-zan- geres, zal gedurende de dag diverse optredens verzorgen. Verders staan er stands waarin de verschillende cursussen die gegeven worden onder de aan dacht worden gebracht, -s*— Avonds wordt er een grote* bin go gehouden die wordt beëin digd met een gala. Het Breda se orkest Enterprise zorgt voor de muziek. De entree is de he le dag gratis. ROTTERDAM EN OMGEVING f 'Ict&P schiedam Al enkele maanden ligt het .bouwterrein aan het Spinhuis pad er leeg bij, bouwrijp en al. •Vorig jaar werd de grond afge graven omdat er te hoge con centraties lood in waren aan- 'getroffen. De gemeente hoeft ;zlch over de kosten van het .bouwrijp maken (bijvoorbeeld ,;het aanleggen van leidingen) ;niet druk te maken. De verlie pen die zij daarop leidt komen voor rekening van het rijk. .Hierdoor worden de prijzen 'van de toekomstige woningen 'gedrukt Wethouder Cor van Tilborg :kwam vorig jaar met gepaste 'trots op de proppen met het nieuwbouwplan Spinhuispad. 'Aanvankelijk had hij een par ticulier gevonden die huurwo- iningen in de vrije sector zou ,'gaan bouwen. Deze particulier, leen stichting in Arnhem, ''jnocht zich echter van het mi nisterie niet met woningen in ;de duurdere vrije sector bezig houden. Kort daarop werd een bou- (wer gevonden voor koopwonin gen. De woningen zouden in la- 'gén van vier worden gebouwd. üHet idee bestond dat vooral Schiedammers wel oren zou- den hebben naar een relatief goedkope koopwoning nabij hct centrum van de stad. De i animo viel echter tegen. De j grote vraag is nu of de bouwer ihet financieelaantrekkelijk vindt om huurwoningen van 1450 tot 600 gulden per maand >te bouwen. 1 Stadsvernieuwingsambtenaa Jules Peppelaar noemt het "voorstelbaar" dat er geen ko pers voor de woningen gevon den konden worden. "De wo ningen zijn minder aantrekke lijk dan eengezinswoningen met een tuin. De prijzen zijn wel laag maar er is verder geen subsidie zoals bij premie A of B woningen. Misschien is de lokatie niet zo geschikt." Volgens Peppelaar hoeven de tekeningen en maquettes die al lang en breed zijn ver vaardigd. niet meteen in de prullebak te verdwijnen. "De zelfde woningen kunnen wor den omgezet in huur." SCHIEDAM Uit een be drijfspand aan de Fokker- straat zijn twee slijptollen, een doppenset en ander gereed schap ter waarde van een klei-' if" duizend gulden gestolen. De gedupeerde is een ijzergieterij. De daders kwamen het pand binnen door een ruit in te slaan. Eenmaal binnen ont fermden zij zich over een vorkheftruck en een buldozer en reden daarmee door de fa briekshal. Niét bekend is of hier schade bij is aangericht. Bij een inbraak in een woning aan de Parkweg Is een hoe veelheid sieraden ontvreemd. De daders kwamen de woning binnen door de voordeur in te trappen. De gehele woning werd doorzocht. De waarde van de buit is onbekend. Uit een woning aan de 's Graven- landseweg werd een onbeken de hoeveelheid geld weggeno men, Ook hier werd de voor deur geforceerd. Evenals vele andere sporten, 19 ook het klaverjas seizoen weer op gang gekomen. De Klaver- jasclub Rijnmond heeft elke maandagavond clubavond in het dienstencentrum aan het Heyermansplein. Van acht tot elf wordt er dan gekaart. De contributie bedraagt vier gul den per maand terwijl er voor lussers een korting tot 65 (V •018. SCHIEDAM De Schie- damse brandweer heeft maan dagnacht een brandende auto op het Van 't Hofplein geblust. De wagen was er door onbe kenden achtergelaten na een wilde rit over het plein. De po litie kreeg rond één uur van omwonenden de melding dat onbekenden op het plein aan "het crossen" waren. Bij aan komst van de agenten stond het voertuig al in lichterlaaie. De auto was niet voorzien van kentekenplaten zodat de eige naar niet direct kon worden achterhaald. SCHIEDAM Deze week is de collecte van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding begonnen. Tot en met acht september zal een groot aantal vrijwilligers langs de Schiedamse deuren gaan om geld in te zamelen voor de kankerbestrijding. De collecte wordt gesteund door burgemeester R. Scheeres die in een aanbevelingsbrief het belang van het wetenschappe lijk onderzoek naar de oorza ken van kanker aanstreept. Al eerder heeft iedereen een brochure over de kankerbe strijding in de bus gehad. Daarin wordt ondermeer aan gegeven hoe het risico op kan ker verkleind kan worden en hoe iemand mee kan werken om de gevreesde ziekte zo snel mogelijk op te sporen waar door de kans op genezing groeit ..p":.'.. Het is de.bedoellng dat geld gevers hun bijdrage alvast in het zakje dat achter de bro chure is geplakt doen. Dit kun nen zij dan aan de collectanten overhandigen- In de zendtijd van Socutera is vanavond en de avond van vier september direct na het s uur journaal een kleine docu mentaire over het werk van het fonds te zien. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1985 Zit winkelier gebakken op de Hoogstraat? Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM Zit je als winkelier nu wel of niet .ge bakken' op de grootste en meest centraal gelegen win kelstraat van Schiedam: de Hoogstraat? Feit is dat het verloop groot is. Met de regel maat van de klok sluiten ef soms pas geopende of ver bouwde zaken. Aan het eind van de Hoogstraat aan de Grote Marktzljde staan een aantal winkeipandjes en cacrboven gelegen verdiepin gen leeg. Eind deze maand verdwijnt ook Corrie Jasmijn' Alberts (36) m'-t haar opvallende pu bliekstrekkende winkeltjes van de Hoogstraat. Acht jaar lang vormde de Schiedamse Corrie met haar ravlsante uiterlijk en haar ontelbare glinsterende felgekleurde byoux en cadeau's uitgestald in haar winkeltje een vaste trekpleister voor duizenden Schiedamse meiden, meisjes, vrouwen, dames én heren. Corrie zelf zag en ziet er al tijd prachtig verzorgd uit. Uitgebreid opgemaakt en be hangen of beringd met siera den en ringen is zij een goede en fleurige reclame voor haar eigen nering. „Ik beb altijd alleen maar verkocht wat ik zelf mooi en leuk vind. Maar ik moet er in Schiedam nu een punt achter zetten. Ik voorzie een grotere ■toekomst voor mezelf en de zaak in Delft Eind oktober begin ik daar een grotere zaak met een ander assorti ment We blijven wel in Schie dam wonen," vertelt Corrie. Corrie, die ooit nog eens po seerde voor de aan de Oude Sluis gevestigde fotograaf Con Clasquln. denkt het in haar nleuwbouwzaak aan de Delftse Molslaan/hoek Bees tenmarkt goed te gaan doen. Corrie zegt: ..Het Schiedamse inwonerstal is toch steeds te ruggelopen. Eind jaren zestig woonden hier rond de 80 dui zend mensen, nu zijn dat er zo'n 69 duizend. Dat beïn vloedt de koopkracht Daar om ook denk ik dat een uit breiding van mijn assorti ment met kleding hier niet werkt" De vertrekkende Schiedamse hoopt een aantal van haar vaste klanten mee te nemen naar haar nieuwe winkel. Boetiek Dream is evëneens verdwenen van de Hoog straat Eigenaars Jan do Vre de en Mary Ann de Vos behe ren nog twee kledingzaken, één in Delft en één in Leiden. Jan de Vrede over de Schie damse koopkracht: „Die koop kracht ia er zeker, maar wat willen ze voor hun geld? De zaken hebben hier redelijk goed gelopen. Probleem met Schiedam is dat er heel epeci- fiek Ingekocht moet worden. Je moet de Schiedammer en zijn smaak doorgronden en dan zit je goed. Is een fluori- serende trui in, laten we zeg gen zo'n felle oranje, dan moet Je er voor zorgen een paar honderd exemplaren in huis te hebben. Dan loopt heel de stad er mee, maar dat vin den tt geen probleem hier. Dat betekent tegelijkertijd dat bet verkooppeli sterk wis selt De ene week heb Je exact bet goede in huis en de vol gende weken blijf je met al je spul zitten. Nee, stabiel ver liep de verkoop niet in de vier Jaar dat wij hier gevestigd waren." Jan de Vrede gaat zijn tijd nu verdelen over zijn andere modezaken. Zijn vrouw is eigenares van de groothandel Nieuw Amsterdams Peil, die heeft ook haar handen vol. Dream is verhuurd aan de huren Leon Groenewegen en Helma van der Hoeven van de herenkledingzaak Stripes. Leon en Helma wonen bo ven hun zaak voor vrijetijds- kleding voor mannen. In Stri pes hangen vooral veel soor ten en merken spijkerbroe ken. Leon gelooft in de Hoog straat. Daarom breidt hij uit. In het voormalige Dream is sedert deze week de heren zaak Clips geopend. Leon en Helma zeggen: „Prima publiek hier. De Hoogstraat wordt alleen maar beter. We moeten wel keihard werken, maar daar zijn we gek op. De kopers zijn wel heel moeilijk. Je moet in derdaad de smaak van de Schiedammers kennen. En ze vinden het over het algemeen heel belangrijk dat ze goed en niet te afstandelijk worden geholpen op een gezellige ma nier. De laatste tijd treden er verschuivingen op In het koopgedrag van onze stadsge noten. Waren voorheen voor namelijk spijkergoed en zeer sportief spul in, tegenwoordig doet het 'nettere' pak weer zijn intrede. Leon hierover: ALHAMBRA 1, tel. 330293: The world according to Garp (12), 6.45 en 9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: Amaöeus (aX), 8 uur. CALYPSO 1, tel. 131855: Code of silence (16), 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, tel. 131855: Ram- bo, First Blood part li (12), 6.45, 9.15 uur. CALYPSO 3, tel. 131855: Be verly Hills cop (a l.), 7,9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210: Plea sure Channel (18), 12.15,1.45, 3.15,4.45, 6.15, 7.45, 9,15 uur. CINEMA NRC, lel. 330293: The last dragon (a.l.), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR. tel. 121139: Amityville 3 (16), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1tel. 115300: A view to a kill (12), 6.45 en 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 115300: Ma donna (a.l.), 7 en 9.30 uur. CINERAMAS, tel. 115300: The breakfast club (a.l.), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 4, tel. 115300: Breathless (16), 6.45 en 9.30 uur,. :r CINERAMA 5, tel. 115300: A passage to India (a.l.), 7.45 - uur. CORSO, tel. 121110: Rambo, First Blood part li (12), 7 en,— 9.30 uur. - LUMIÉRE 1, tel. 117755: Police Academy (a.l.), 7 en 9.30 uur, LUMIÉRE 2. tel. 117755: Por-:: ky's wraak (16), 7 en 9.30;uurt LUMIÉRE 3, tel. 117755: Crazy for you (al.),' 6.45 en 9.15-uurr LUMIÉRE 4, tel. 332013: Btody. double (16), 6.45,9.15 uurw REX, tel. 772793: Nu ben jij aan de beurt (18), 10,00-01.00 uur. THALIA, tel. 111555: A view to a kill (12), 6.45 en 9.30 uur. 't VENSTER 1, tel. 364998:Zo- merfestival (16). 9.30 uur,: 't VENSTER 2. tel. 364998: Vk- deodrome(16), 10.00 uur.:.:.', 't VENSTER 3. tel. 364998:11 pianeta azzuro (16), 9.30 uur. LANTAREN, tel. 364998: A-"' year of the quiet sun (16),:- 10.00 uur. '4r" TIVOLI(Hellevoetsluls), tel- 01883-12608: Police Academy 2 (a.l.) 8 uur. -"«.-<»■ LUCHTHAVEN ROTTERDAM: Platform Aeroclub: "World Trade Air Race", Vliegrace van Londen naar Rotterdam, waar na de vliegtuigen te bekijken zijn, do. vanaf 14.45 uur. PARK bij de Euromast: Feno- mena, dag. 10.00-21.00 uur. SCHOUWBURGPLEIN: Plein- schouwburg: Leonardo, clown, •mlmespeler en komedlant.KIp - muziektheater met 'Gat in de lucht', wo. 19.00 uur. De Hoogstraat in Schiedam met rechts "Jasmijn" (achter de Koffiepot) van Corrie Alberts die binnenkort vertrekt. Volgens de winkeliersvereniging lost de leegstand zich de laatste tijd langzaam op. toen getracht om In samen* werking met de pandeigéna- ren acties te ontketenen om aan huurders te komen. Daar is summier op gereageerd. Toch worden de meeste pand- „De Jongelui gaan over van de corduroy en het spijker- goed naar de bandploolbroe- ken. leuke colberts en/of leren Jacks en mooie truien. Daar om breiden we uit, In Clips verkopen we deze luxere kle ding." Voorzitter van de winke liersvereniging Hoogstraat Chris Coppens vindt dat Je niet per se 'gebakken' hoeft te zitten met een zaak op de Hoogstraat Coppens: „Een goede locatie zegt niets, het ligt ook aan de branche en na tuurlijk aan' de bedrijfsvoe ring. Op de Hoogstraat be staat niet zoiets ais branche- bescherming, zoals op de markt We hebben hier te ma ken met verschillende pand- eigenaren. Het is hier: vrije vestiging en Je eigen boontjes doppen." Volgens Coppens gaat het goed met de Hoogstraat Cop pens zegt: „Er zitten vele za ken al meer dan vijftig jaar hier. Neem nu van onze meer dan tachtig leden: de Ooie vaar, Verwayen, Jansen He renkleding, Radio Modern, Marskramer, Dumpshop, Leen van Es, Henk Vos, Van der Sman Drogisterij, Hak kert, bonbonmaker Verhuls- donk, de jongelui van de To maat en Zazoe, horlogerie Vester, en de Koffiepot Ook de Koffiepot gaat uitbreiden. Corrte's Jasmijn wordt bij dit lunchroom/koffiehuis getrok ken. Wat de bezetting betreft is er een positieve lijn zicht baar." Verleden jaar inventari seerde de winkeliersvereni ging de leegstand van de win- „Zo'n 15 keistraat, den stonden leeg. tot 20 f Wij heb les nu gebruikt Zo'n pakweg s tot 10 pandjes staan nu nog leeg.Wij blijven signaleren en doormiddel van acties pu bliek te trekken," aldus voor zitter Coppens. Zaterdag 7 september doen de winkeliers van de Hoog straat mee met de festivitei ten rondom de opening en doortrekking van tramlijn 1 naar Woudhoék. Van 21 tot 29 september staat de Hoog straat bol van activiteiten in het kader van de Branders- feesten. Op zondag 29 septem ber worden deze Schiedamse feesten afgesloten met een grote zondagsmarkt over de gehele Hoogstraat. Zo'n vijftig tegenstan ders van kruisraket- itS ten bezoch ten de on dersteu ningsavond van STK. Van èen onzer verslaggevers SCHIEDAM Schiedam te gen Kernbewapening (STK). de plaatselijke organisator van het volkspetitionnement, mag geen eigen stembussen plaatsen in openbare gebouwen als het Schieland ziekenhuis of de bi bliotheek. Dit heeft het college van burgemeester en wethou ders laten weten. Volgens haar Is het neerzetten van eigen stembussen onwettelijk. Het comité STK toonde zich gisteravond verbolgen over de ze afwijzende houding. „We hopen dat er voldoende politie ke druk wordt uitgeoefend om deze mening te veranderen," zei Jolie Hakkert op een „on dersteuningsavond" in kleuter school Het Startblok. Hoewel het slechts een be perkt deel van de algehele ac tie betreft, denkt het STK dat dé bussen In openbare gebou wen hun rendement zullen hebben. Als mensen de bussen zién staan, zijn zij wat eerder geneigd hun kaart mét handte kening erin te werpen. Op de bijeenkomst, die als een graadmeter voor de Schiedam se actiebereidheid gezien kan worden, waren ongeveer vijftig mensen aanwezig. Volgens het comité een redelijk aantal. „Er zijn veel vertegenwoordigers van bijvoorbeeld bonden. Die hebben een achterban," aldus Jolie Hakkert. De bezoekers kregen het actie programma voor de komende weken voorgeschoteld. Op maandag negen september beginnen vrijwilligers met be zoekjes langs de deuren in Schiedam om nog niet ver stuurde kaarten met handteke ningen op te halen. De stad is om die reden verdeeld in vier stukken. In Kethel en Schie dam Noord wordt begonnen met ophalen. Dit alles duurt bij "elkaar vierweken. Onder het publiek bevonden zich, naast diverse vertegen woordigers van bonden als de ABOP (onderwijzers), ABVA/ KABO (ambtenaren) en de FNV- WAO- werkgroep, ook veel particulieren en politici zoals enkele PvdA-leden. Jannie Dekker van STK drukté" de aanwezigen op het hart vooral niet op eigen houtje - kaarten op te gaan halen. „We moeten het overzicht behou- '-' den." Ter plekke konden aspi rant- kaartenophalers zich op geven. -i* Binnenkort wordt in zo'n vijl miljoen vaderlandse brieven bussen een kaart gestopt. De bewoners van de woningen kunnen deze ondertekenen,, V waarmee zij zich tegen de plaatsing van kruisraketten In' ons land verklaren. De kaarten kunnen worden opgestuurd - - naar het landelijke Komité, Kruisraketten Nee en worden* ingeleverd bij leden van het ji. plaatselijke STK. Daarnaast - - worden er in de wijk stembus,: sen neergezet en zijn er de ai genoemde be: deur. bezoekjes langs de Vanzelfsprekend kwamen tij-.' v dens de bijeenkomst gister- r: avond de nodige vragen over het petitionnement. „Waarom'," worden de kaarten naar de heer des huizes gestuurd? QaU is toch achterhaald," vond een van de toehoorders." Hij wist echter niet dat op de kaart meerdere handtekeningen gè£" zet konden worden. Een bezoekster wilde wet mee"-, helpen met kaarten ophalen maar vond vier avonden fri de.' week toch wel wat veel. „Voor zoveel avonden krijg Ik geen oppas. Kunnen we niet over- dag?" De suggestie werd doos. het comité STK meegenomen. Jolie Hakkert verwachtte dat nog veel meer mensen zich zul len aanmelden als vrijwilligers voor het petitionnement. ri „Schiedam loopt nooit zo érg 1 te hoop In de stad zelf. Bij fak keloptochten hebben we dat eerder gezien. Maar bij dé gr«£ te anti- kernwapendemonstra** tie in Den Haag haidden we twaalf bussen en een on be"-*; kend aantal mensen dat met eigen vervoer ging. Er komen er meer." -

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1