1 Geruchten: wordt Hf Centrum gesloopt? Kapotte verhouding Halfstok-hangende club vlag gestolen Man (63) krijgt tik ir trtipis Culturele samenwerking in Noord is succesvol ■M ^v.iü MnmimHMiHas (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De fraude bij de sociale dienst in Schiedam is sterk afgenomen. Verwacht wordt dat jer dit jaar nog voor zo'n 1,6 miljoen gulden ten onréchte aan uitkeringen zat worden overge maakt. Vorig jaar was dit nog ruim 4,5 miljoen gulèen. Volgens de dienst zit de schrik er.bij de cliënten goed in nu er sterker op fraude wordt gelét en er zelfs twee aparte rechercheurs worden ingezet om fraude op te sporen. HL >yDe schrik zit er goed in bij de bevolking", zeggen wethouder H. Posthoorn (links) en directeur G. A. A. Smits van de sociale dienst. wkê. Machinisten van de NS moesten gis teren een metertje vroeger of later" stop pen voor sta tion Nieuw- land. Bouwmaterialen %W>of Wijs Paardetram dienst drukt de fraude 4 - - V - -' - - - - 'y.'i de kop in Intussen liggen er al zestig „moeilijke gevallen" op de tweej rechercheurs te wachten. Medewerkers van de sociale dienst hebben deze opzij ge legd «omdat ze er zelf geen tijd of mogelijkheden voor zien. De rechercheurs komen in okto ber (n dienst en worden bij de politie ondergebracht. De di rective van de dienst heeft al meermalen gezegd dat alleen de „zware gevallen" onder de hoede van de twee nieuwelin- gen Zal komen. In het tweede kwartaal van dit jaar heeft de dienst 119 ge vallen van mogelijke fraude onderzocht. In slechts 29 ge vallen werden meteen maatre gelen genomen. De uitkering werd stopgezet of aangepast. .Een deel van de gevallen is nog in onderzoek maar het grootste aantal - van de be schuldigingen bleek onge grond. Een aantal van de onderzoe ken is gedaan op basis van zo genoemde „klikbrieven". Men sen die denken dat hun buur man „zwart werkt" en daar (anoniem) de dienst van op de hoogte brengen. „We krijgen niet al te veel brieven maar we trekken het meeste na", zegt directeur G. A. A. Smits. Wethouder Herman Post hoorn (sociale zaken) vindt het niet meer dan normaal dat er intensief naar fraude wordt" gespeurd. „Alleen al om duide lijk te maken dat van de. vijf duizend uitkeringsgerechtig den. bijna niemand fraudeert", zegt hij. „Het lijkt me ook on redelijkals Jan met de Pet mét werk, zijn buurman met een redelijke uitkering zwart bij ziet verdienen." De daling van het fraudebe drag zit 'cm volgens het kwar taalverslag dat gisteren werd gepubliceerd, niet alleen in de schrik onder fraudeurs. De „eenvoudig te bewijzen" geval len zijn grotendeels onder zocht: waardoor er in eerdere I aaiHi kwartalen meer aan het licht kwam. In het licht van de twee rechercheurs zullen ook geval len met opzet opzij zijn gelegd. Op- 1 juli telde de sociale dienst Schiedam 5.543 uitke ringsgerechtigden. Daarmee was hij teruggekomen op het niveau van 1 januari dit jaar. Volgens directeur Smits Is de jaarlijkse golf schoolverlaters inmiddels „verwerkt". Er Is een grote doorstroming op de arbeidsmarkt voor jongeren, toch maakt het aantal uitke ringsgerechtigden onder de dertig, zowel in de RWW als de WWV, een groot van het bestand uit. Wellicht moet er meer voor de jongeren gedaan worden." In Schiedam staan onder meer tachtig banen voor jongeren-op stapel via hot ga- rantiepian Rijnmond. Ik heb een verhouding met :een reclamebord. Zeg maar gerust éen duurzame relatie. Buiten de deur, dus ik zal 'S& nooit een voordeurdeler of- een tweeverdiener worden. Al maandenlang verlustig ik me aan een fraaie! blote arm; Dat lichaamsdeel hangt fraai gedrapeerd over een kleurige strandstoel; De man, want- het isonmiskenbaar een deeltje van het mannelijke geslacht, houdt op weergalo ze wijze een blikje heerlijk helder piep tussen de vin- gers. Vasthouden is eigenlijk niet het goede woord. Het is meer balanceren. De man zit zelf bij de vloed- 'lijn. Je ziet dat hij intens ligt te genieten en zijn welge vormde.' beklede billen zijn niet te zien, maar drukken ongetwijfeld met welverdien de luihuid in het canvas. Het is een reclamebord, dus staat er ook een tekst op. Met innig genoegen heeft de copywriter de zin: „Er moet toch iemand op de spullen - passen" afgescheiden. Maar sinds zondag haat ik dat bord, diefman én die zin. Opgewarmd door voorname lijk de VARA-zaterdag ver-t i trok ik samen net mijn vrien din naar Amsterdam. Mokum vierde de opening S van het nieuwe theatersei zoen en dat doen ze daar voornamelijk ep straat; Dat is?l dus leuk en 'daar hoor je bij te zijn, al komen vrijwel alle optredende groepen ook naar Schiedam. We stónden met ademloze bewondering te luisteren naar de schrijver/entertainer Boüdewijn Büch die een dichtbundel van Jan Eykel- boom probeerde te veilen aan de verzamelde kunstslof- fers op de DAM. Met afslag lukte het en een cultuurbar baar had er zelfs twee gulden vijftig voor over. Maar het was dan ook in Amsterdam. Eensklaps ontdekte mijn - vriendin dat onverlaten haar portemonnee hadden gerold.-' p Driehonderd zuurverdiende 'guldens verdwenen uit haar - tasje. We zijn gebleven; maar- een etentje zat er niet meer in." Door al dat opborrelende gal zou het toch niet meer gesmaakt hebben. Maandag vertelde ik het aan een net bèstolen w'nkelier ©p de Hoogstraat.' Zijn laconieke' antwoord was: „Dan moet je ook maar niet zonder reisver zekering naar die stad gaan".' Dat is eeri leuke opmerking, maar; natuurlijk klinkt daar een berusting in waar ik niet goed van word. Opeens he- -■ rinner ik me de opmerking van een Schiedamse poli tieambtenaar die voorstelde dat je goedkopere autora dio's moest aanschaffen om op dié manier diefstal te voorkomen: Mijn vriendin heeft een goed kope autoradio in, haar auto. maar ook die hebben ze op het parkeerterrein van hét 'Ziekenhuis probéren te slo pen. Dat is niet gelukt en de portieren van haar wagen waren wei naar de Filistijnen. Dat zijn dingen waar ik kwaad over word; Bijna nie- mand in mijn omgeving is niet.'eens een keer teleurge- steld in de mensheid. De één is in elkaar geslagen voor niets en 'een ander vindt zo maar een enorme deuk in zijn auto. Die minachting voor eikaars eigendommen komt me de strot uit, want we doen er niets aan. Het lijkt net of hef er bijhoort: Je hoeft niet meer op de spullen te pas sen. -- - - Freddie Heineken kan er niets aan doen. Maar vai; mij mag hij die reclameborden weghalen. De relatie is kapot! MEINDERT BUYTENSLUYSER K<ZJ. :rS! ♦f2? ;i5v 3 (Van een onzer verslaggevers) smm. ff - -;.i 'Oei éiaC vmsO nr. - SCHIEDAM Het gister ochtend in alle vroegte voor het publiek opengestelde NS- station Nieuwland kampt met een veelheid aan-"kinderziek tes". Kinderziektes met een hoofdletter "K" wel te ver staan. Slechts enkele uren na dat de - eerste treinreizigers rond zes uur op de twee per- •rons werden toegelaten, viel de toegangsdeur van het verkoop kantoor voor kaartjes in het slot om er vervolgens niet meer uit te komen. Het dienstdoende personeel was genoodzaakt één van de •ramen óp een kier te zetten om zodoende de reizigers nog van dienst te kunnen zijn. „Een niet zo'n best begin", vond ook een van de loketbeambten. Het. publiek moést duidelijk wenhèn aan het hypermoderne station. „Het is ingewikkeld", meende een Schiedamse van middelbare leeftijd die op wég was naar Hoek van Holland. Ze doelde óp de gangetjes en trappetjes die "op ingenieuze wijze een verbinding leggen tussen de perrons, de fietsen stalling en parkeerplaats en voetgangerstunnels. Op zo'n eerste dag moest het reizigerspubliek overigens goed opletten waar het liep. De perrons lagen bezaaid met een keur. aan bouwmaterialen en op diverse plaatsen werd er nog driftig aan het station ge werkt Behalve In de spitsuren, waren de-bouwvakkers, gezien het aantal reizigers, ver in de meerderheid. Vergeleken met het oude-sta- tion óp eëiï'steenworp afstand blijft het nieuwe station na tuurlijk een verbetering. Liften voor invaliden, overkapte per rons enzovoort -ir ;'r Wethouder Chris Zijdeveld (ruimtelijke ordening) zal vol gende week donderdag als on derdeel van de - festiviteiten rond de nieuwe trambaan, een treinstel van dë NSmet de naam Schiedam "dopen". Het gaat óm een treinstel van het type 1600. Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM De geruch ten gaan weer door de stra ten van Schiedam: café Het Centrum op de Broersvest valkbinnenkort ten offer aan de „slopershamer. Vermoeid en-scheefgezakt in die rare put Jian het niet meer tegen de aanslagen van de tijd op. Ia het café zelf weet men trouwens van niets. Des te stelliger wordt het verhaal bij de concurrentie aan de tap verteld. Café Het Centrum staat in het'Taatste deel van een put die zich vroeger langs een befioorlijk deel van de Broersvest ongeveer tot aan het Herenpad uitstrekte. Die is'Wits taan, toen Schiedam in de jaren twintig voor het eerst ging doen aan ver nieuwing van de óinnenstad. De Koemarktbrug kreeg zijn huidige plaats en de Broers vest een serie plantsoen tjes werd herschapen in een boulevard op dezelfde hoogte als de Rotterdamsc- dfjfc'Daardoor kwam een ge deelte van de' bebouwing in een put te liggen. Alleen de Aiïïstelbron ontkwam aan dit lot Het gebouw werd in zljtf'geheel op spectaculaire wijfie omhooggevljzeld. Café Het Centrum echter bleef In de-diepte en dat gold even- eéns'voor nog een paar hul- zaïraan de rechterkant van dé"Tassage. ook een produkt van-die toenmalige stadsver- nl'éuwingsgolt jjjje put heeft het Uitgehou den tot diep In de jaren vijf tig. De bebouwing kende twee markante punten, het bescheiden café De Bushalte en het carrierverhuurbedrijf van de oude heer Stokhof. De oude heer Stokhoof was een der bekendste Schiedam mers. omdat hij de godganse dag bijna be --ingloos on deruitgezakt voor het raam zat en tegen iver zijn huis bevonden zich de haltes voor de bussen naar Vlaardingen en Schiedam West. Daar stond je minstens eenmaal per week wel eens te wach ten. wetende, dat je de bilk van Stokhof in de rug had. Zo rond I960 maakte de ge meente korte metten met de ze put. Er kwam een hoge flat met daaronder een aan tal winkels. Zo bleef alleen Café Het Centrum over als herinnering aan die oude, vergeten Broersvest. Het was en is een op en top Schiedams café, dat met ere genoemd mag worden in de rij van andere - reeds ver dwenen roemruchte dranklokalen zoals De Bruinvisch op de Verbrande Erven, De Karsseboom op de Broersvest of Café De Instuif op de hoek van de Koemarkt en de Hoogstraat. Wat is een écht Schiedams café?. Het is in de meeste ge vallen iets te ruim voor de klandizie. De tafeltjes en stoelen zijn bruin, maar heb ber. niets te-maken met de valse romantiek van het zo genaamde bruine café. Zij zijn-functioneel. De bar is oud en heeft vaak een rode kleur. Daaraan zitten de Café Het Centrum. stamgasten. DU zijn onver anderlijk oudere lieden die van het leven geleerd heb ben, ut hun werken en zwoegen tot niet veel heeft geleid en dat het daarom het meest zinnig la hier bijeen te komen voor een goed ge sprek. Zij zijn namelijk wijs geworden. Het gesprek gaat over de voetbal of over vroe ger of over van alles tege lijk. maar niet over de poli tiek. Wél wordt danig ge scholden op Schiedam, die gebouwde desillusie, waar van men zich: tóch nooit los kan maken. Wie zo'n café be zoekt en zich aan de regels houdt, komt zeer laat gelou terd naar buiten. Die be grijpt niet, waar de merk waardige lichtheid vandaan komt die hem heeft bevan gen. De gesprekken gingen im mers niet over vrolijke aan gelegenheden. De opklate- rende lach was eerder bitter dan ontspannen. Toch is het net, of een geestelijke mas sage heeft plaatsgevonden. De bezoeker gaat naar huis en weet, dat hij het leven weer aankan. En zelfs de ka ter die morgen zal komen. Dat is het wonder van het Schiedamse café. Vijftien jaar geleden be sloot een groep activistische jongeren in en rond de toen malige Kabouterbeweging om het'café De Ster de rug toe te keren. Ze probeerden Het Centrum tot een ontmoe tingsplaats te maken. Dat duurde een paar weken. O ja, ze werden keurig getapt. Schiedammers zijn tolerant, maar. de stamgasten zorg den er op geheimzinnige wij ze voor. dat de sfeer van rust en wijsheid behouden bleef. Onze revolutionaire praatjes Ik was er ook bij wilden in die omgeving niet gedijen. Het leek wel, of we omgeven werden door een soort eeuwigheid die de spot dreef met onze nieuwlichterijen. Aan de bar keken de stam gasten soms om met een va ge glimlach, waarin we het arme, steunende, maar on vergankelijke Schiedam her kenden. Na een paar weken zijn we weer teruggegaan naar De Ster. We hadden gefaald. Te gen deze kracht konden we niet op. En nu lijkt café Het Cen trum, dit monument, te wor den afgebroken. Maar pas op: een datum Is nog niet vastgesteld. En het oude Schiedam is niet kapot te krijgen. Het heeft dë tijd. Een blik op tafel 2 waar de dames Veltman, De „oor Goede, De Bakker en Willemse om de klaverjaseer streden. Volgens de drie instellingen is een culture- le samenwerking in Noord succesvol gebleken. 5l" SCHIEDAM De culturele sa menwerking tussen diensten- centrum De Woudhoek, ver pleegtehuis de Oriemaasstede en wijkcentrum de Blauwe Brug is de afgelopen week een succes geworden. Voor het eerst in de geschiedenis orga niseerden de drie instellingen gezamelijk activiteiten voor vooral de ouderen jn de wijk. „Hier moeten we mee door gaan". zei Herman Olman van het verpleegtehuis gistermid dag even voordat de laatste activiteit, een klaverjas- en sjoeltoernooi, zou beginnen. De activiteiten waren aanvan kelijk gepland om samen te vallen met de opening van de trambaan naar Noord. Deze werd echter een wee uitge steld. Omdat de organisatie al te ver was doorgevoerd gingen do activiteiten toch deze week van start. Een braderie op het Hof van Spaland. die ook voor deze week op het programma stond, werd wel uitgesteld tot na de trambaanfestiviteiten. De „feestweek" werd begon nen met een visconcours op dinsdag. Een hoogtepunt vormde de paardetram die woensdag door de wijk reed. „De ouderen genoten van de nostalgie", zegt Olman. De tram viel op in de wijk.want vanaf de stoep werden zelfs fo to's gemaakt van het reizende gezelschap. Ook een rommelmarkt in De Woudhoek bleek in de smaak te vallen. Het dienstencentrum kon zo'n 2.500 gulden aan op brengsten bij laten schrijven op het saldo van de activitei- tenpot. Ongeveer veertig men sen namen gistermiddag deel aan het klaverjas- en sjoeltoer nooi in de Oriemaasstede. Volgens Herman Olman is het belangrijk dat de bezoekers van dienstencentra, wijkcentra en de bewoners van verpleeg tehuizen met elkaar in contact komen. „Het moet een totaal gebeuren voor de wijk wor- den", zegt hij. De gedachte be staat om in de toekomst een „klaverjas-drive-in" op te zet ten. Elke week moet er dan in een van de drie ruimten ge kaart worden. r-5» Aft -Li* >•3 vjZ .irr .ï/ivê i'xr 2/VS V9* T VJ. z'jxn rchó -juf*. VLAARDINGEN Verbijsterd hebben leden van voetbalver eniging Fortuna-Vlaardingen geconstateerd dat de vereni- gingsvlag deze week is gesto len terwijl hij halfstok hing. Een macaber idee, vindt A. Hof man. redacteur van het club blad De Weekbrief. De verenigingsvlag hing halfs tok omdat hef lid Leo de Han (51) vorige week vrijdag was overleden. Toen terreinchef Piet Knipmeier afgelopen maandagavond de vlag wilde binnenhalen zag hij fot zijn ver rassing dat hij er niet meer hing. Een nieuwe vlag moet nu worden besteld. De kosten be dragen 350 gulden. •nz -mf- ■jm ~js» -r? '.-ij? -•.ci, :-.d. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De 63-jari- ge Vlaardinger G.M, heeft op de Westhavenkade een klap op het gezicht gehad. Dat deed de eigenaar van een hond, na dat het beest door M. met zijn auto was aangereden. Volgens de man was de hond aange- lijnd, maar was de lijn zo lang - dat het dier voor de wagen kon springen. Gelukkig vor de bondig reed G.M niet snel, zodat het beest niet gewond was. Niette- min deelde de honde-eigenaar de bestraffing uit zonder -a verder iets te zeggen. .v?

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1