mmmmm ommezwaai Rijnmond MTS wint 7 e Zwem marathon Blikopener voor CJV-kamp Nederlandsche Waar mikt op jeugd Laatste welzijnsmarkt trekt geen publiek Lijn 4 kan wèl door naar Schiedam Zo kan 't ook Europese ontwerpers pakken Hoboken aan] PvdA polst raad over kruisraketten es! Wim Bosboom in standwerkers - jury iwmm 'Mode Tineke': dik doen mag (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door een "ommezwaai" van de provincie Zuid-Holland krijgt de nieuwe tennishal in Schiedam-Noord alsnog eeri ontsluitingsweg. Aanvankeljk was de provincie tegen, maar na pro testen-van de gemeente Schiedam is zij overstag gegaan. Het ontbreken van een ontsluitingsweg is een doorn in het oog van tientallen bewoners en de tennisverenigingen. Het verkeer van en naar de nieuwe hal gaat nu over zandpaadjes langs ach tertuintjes van huizen. Een van de weinige voorbijgangers houdt even stil bij het kraampje van de Schie damse Gemeenschap. 'Uitbater' Ruud Pillard denkt dat een meer commerciële opzet de welzijnsmarkt kan redden. De car-ports onder de nieuwbouw aan de BP- beek zijn nog geen succesSlecht enkele parkeer- beugels klappen regelmatig naar beneden om-de toegang vrij te maken tot de overdekte parkeer plaatsen. Dat kost de auto-bezitters dan wel 35 gul den per maand voor een plaats, die als enige voor delen heeft dat de auto er beschut staat en dat.fle plaats altijd beschikbaar is. Er ie bescherming te gen liefhebbers van autoradi- - biedt de plaats na tuurlijk niet. Als fietsenstalling worden de carpo-ts nog niet vaak gebruikt. Maar hei is toch geengpf idee om, jè fiets er heer te zetten. En je houdt.jn ieder geval die 35 gulden in je zak. wordt 'ontsloten' De veranderde opstelling van de provincie betekent wel dat de procedure opnieuw moet worden begonnen. Chef M. Smit van de afdeling open bare werken in Schiedam: „Wettelijk kunnen Gedeputeer de Staten hun "nee" niet om zetten in een "ja". Daarom moeten we opnieuw het krediet voor de weg aanvragen bij de provincie". Voor de tweede keer zal de gemeenteraad zich vanavond buigen over een kre dietaanvrage van 262.000 gul den. De tennisverenigingen TSN en TSF vreesden voor een fi nanciële strop, als de ontslui tingsweg nog lang op zich zou laten wachten. De bouw van de' nieuwe hal, die zes overdekte banen bevat, heeft drie miljoen gulden gekost. Voor dat be drag zijn ook twaalf buitenba nen rond de hal aangelegd. Dat het verkeer tot dusver door naburige woonstraatjes komt en gaat. leverde gespan nen verhoudingen met de be woners op. De ontsluitingsweg komt pa rallel aan het zandllchaam voor de toekomstige rijksweg 19 te liggen. Dat was ook één van de redenen waarom de provincie aanvankelijk tegen was. Gedeputeerde Staten wa ren bang dat eventuele be roepsprocedures van omwo nenden tegen de parallelweg op langere termijn consequen ties zouden hebben voor rijks weg 19. Volgens de gemeente Schiedam speelt dat bezwaar geen rol meer. „We móeten wel aannemen dat Gedeputeerde Staten zijn gezwicht voor het weerwoord van het Schledamse college van burgemeester en wethou ders", aldus Smit van openba re werken. Schiedam heeft ge tracht aan te tonen dat de weg niet nodeloos veel geld kost, hetgeen één van de andere pro vinciale bezwaren was. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de der de achtereenvolgende maal heeft de Rijnmond MTS de zwemmarathon In bad Groen- oord gewonnen. Na twaalf uur onafgebroken zwemmen no teerden de controleurs van de organiserende Schledamse Reddingsbrigade zaterdagoch tend om acht uur een afstand van op de kop af 45 km. Vorig Jaar kwamen de MTS'ers 800 meter verder. „Het is hardstikke goed en gezellig verlopen", zegt een te vreden- en vermoeide penning meester D. Torenvliet, nadat brandweercommandant Me taal de prijzen had uitgereikt. „We hebben geen problemen gehad. En geen ongelukken. Volgende week beginnen we al weer aan de voorbereidingen van de volgende marathon.'m Aan de 7e Zwemmarathon namen 55 teams deel met soms schilderachtige namen als "De Labzwanzen" van het Schieland ziekenhuis ('Lab- zwanzen doen het vooruitspui- tend", luidde de tekst op het spandoek van dit team), "Wa terstampers" en "Met de Fran sen Slag". Elk team bestond uit 10 deelnemers, die om beur ten meestal 10 minuten en tegen het eind korter hun baantjes trokken, aangemoe digd door een opvallend groot aantal supporters. De zwemmarathon, van vrij dag 20 tot zaterdag 8 uur, werd voor het eerst in 1979 gehou- den. Er namen toen 13 teams aan deel. Voor de ,7e editie meldden zich 73 teams, maai de SRB kon slechts 55 teams inschrijven, omdat ze n zwemmers per baan ais hot maximum beschouwt. Wan neer er meer zwemmers te gelijk in het water zouden zijn, zouden ze elkaar hinderen. Met een strandtoeter gaf wethouder Hafkamp vrijdag avond het startschot. De deel nemers schoten vol goede moed weg. Om 2 uur maakte de SRB een administratieve schifting in een A-klassement met 10 ploegen en een B-klas sement met de overige teams. De einduitslag luidt als volgt: A-klassement: 1. Rijn mond MTS (45 km), 2. Vlaar- dingse Reddingsbrigade (43,9), 3. Watervrienden, Schiedam (42,05), 4. Verdrinkertjes (38,2), 5. Triton (38.05). B-klas- sement: 1. Schiedamse Red dingsbrigade (34.1), 2. Rozen- burgse Reddingsbrigade (33.4), 3. Alblasserdamse Red dingsbrigade (33,35). 4. Ned. Federatie van Naturisten (32,9), 5. X-Racers (32,65). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Eist Neder landsche Waar." Het was voor de oorlog een bekende slogan. Voor de Vlaardlnger Hans Reints zijn die drie woorden nog steeds hoogst actueel. Wel iswaar keopt hij niet uitslui tend Nederlandse spullen, maar "ik ben echt helemaal puur Nederlands", zegt hij met nadruk over zijn modelspoor weg emplacement. Dit in te genstelling tot de contactgroep N.M.R.A. Nederland, waarvan veel leden met Amerikaans materiaal werken. 'Hans en de contactgroep stonden zaterdag in wijkcen trum De Blauwe Brug, waar ter opening van het nieuwe sei zoen een Open Dag werd ge houden. Vooral de modeltrein tjes trokken veel belangstel ling. Hans Reints toonde een deel van zijn emplacement, waarachter zo bleek uit zijn toelichting heel wat historie schuil gaat. „Dit is een Water staat station 5e klasse uit het begin van de 20e eeuw", legt hij uit. Het stationnetje heeft hij in de denkbeeldige stad Vlieringen neergezet. Het em placement is geïnspireerd op de situatie Sn Baarn waar des tijds twee concurrerende spoorwegmaatschappijen een baan exploiteerden: de. H.IJ.S.M. en Waterstaat. Treinen, loodsen, landschap, rails en wissels; het is bijna al les eigen makelij. „Van v/at hier staat, kun je eigenlijk niets kopen. Die straten bij voorbeeld, die heb ik steentje voor steentje neergelegd", ver telt hij. Lyrisch kan hij wor den over sommige details: „Als je naar die seinen kijkt, welk land had zulke mooie seinen?" Ook elders in het gebouw de monstreerden mensen vol ver ve hun vrije-tijdsbesteding om zo de Groenoorders ertoe te be wegen het komend seizoen iets te gaan doen. Want stilzitten is er niet bij. Of het nu glasgra veren, volksdansen, poppen maken, boetseren, Hlndelooper schilderen of toneelspelen is: De Blauwe "Brug is een cen trum. waar niets doen taboe Is. De Open Dag onderstreepte dat (soms) luid en duidelijk. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM -— „Amateur toneelverenigingen zijn er in Rotterdam genoeg", zeggen de speeldocenten van het Initia tief Speeltoneel. „Maar die zijn allemaal voor ouderen, jonge ren van beneden de zestien zal 'je er niet zo gauw aantreffen. Wij willen juist jongeren de gelegenheid geven om in hun vrije tijd met spel en theater bezig te zijn zonder dat er di rect een toneelstuk wordt inge studeerd." Het initiatief Speeltoneel be staat nu één jaar en de cursus sen die de zeven docenten van het LS. organiseren zijn het af- gelópen seizoen druk bezocht door de Rotterdamse jeugd. De speeldocenten van Speeltoneel leggen zich vooral toe op dra malessen voor en door jonge ren. Fantasie en verbeeldings kracht moeten ontwikkeld worden, vinden zij, en op de basis- en middelbare school Wórdt daar onvoldoende aan dacht aan besteed. Inventivi teit en creativiteit worden ge stimuleerd in de lessen drama tische vorming en de nadruk ligt uiteindelijk op samenspel. Voor de gevorderde deelne mers is er een cursus toneel spelen waarin wel geoefend wordt met toneelteksten, de zeer ver gevorderden kunnen zich opgeven voor de Produc tie gerichte workshop en wer ken aan een door hen zelf be dacht toneelstuk. Het motto SCHIEDAM Wim Bos boom. ex-VARA-medewerker en thans werkzaam bij de TROS. is een van de Juryleden tijdens de Nederlandse Kam pioenschappen Standwerkers die dit iaar op 27 september in Schiedam worden'gehouden. Tegelijk met die kampioen schappen wordt het 35-jarig bestaan van de markt in het Schiedamse stadscentrum ge vierd. 25 standwerkers uit het hele land dingen mee naar de hoofdprijs. Standwerkers zijn marktlieden die in de regel op luidruchtige en orglnele ma nier - een bepaald produkt trachten te verkopen. van deze workshop is: het ma ken, instuderen en uitvoeren van een theaterproductie, voor, door en over jongeren. Van de uiteindelijke produc tie worden voorstellingen ge geven in theater 't Kapelletje en dit biedt de spelers de mo gelijkheid om naast het spelen ook kennis te maken met be lichting, geluid, schmink en kostuums. Dit jaar is het cursus aanbod uitgebreider dan in het vorige jaar en kunnen ook de aler- klcinsten (vanaf vijf jaar) meedoen aan de dramalessen en aan de cursus dans waarbij het dansplezier centraal staat en niet het aanleren van ballet pasjes. ..De kleuters speier. op school naiuurlijk wel eens to neelstukjes". zegt Theo Kam, een van de speldocenten van het I.S. „Maar zoals gezegd is het niet onze bedoeling om de kinderen op te laten treden maar om de creativiteit in zichzelf te ontdekken en vorm tc geven. Voor kleuters hebben wij speciale lessen zoals een verhaal waar muziek bij is, cn dat verhaal gaan zij dan spe len." Voor jongeren die graag clown willen zijn is er een cur sus „Clowns- en Fooistheater waarin aspirant clowns aller lei nuttige dingen kunnen leren om een goede clownsact ten beste te geven. Bijvoorbeeld: hoe blijf je met je mouw ach ter een deurknop hangen, of hoe geef je iemand een flinke klap zonder dat het raak is. Ook akrobatlek en mimelessen horen er bij. Frans Beskers. docent van de clownscursus, zelf dol op Lucille Ball, consta teert dat er in het afgelopen jaar overwegend jongens heb ben meegedaan aan zijn cur sus. „Misschien zijn meisjes ban ger om de clown uit te hangen en denken ze dat zij voor gek staan met een afgezaagde pingpong bal op hun neus. Ik weet het niet. Jongens hebben meestal thuis ecu goocheldoos en vinden het leuk om trucs te doen, of ze hebben een circus gezien en willen zelf graag clown spelen." Op zaterdag 21 september van 13.00 tot 16.00 uur is er een informatiedag over de cursus sen en aktivitelten In theater 't Kapelletje. Van der Sluys- straat 176, Rotterdam. Aspi rant deelnemers kunnen ook bellen naar: 01858-17378. Hans Reints bij zijn em placement: „Ik ben echt helemaal puur Neder lands". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Massaal bleef het Schiedamse publiek zaterdag weg van de Welzijns markt op het Emmaplein. De ze keer kon het onmogelijk aan het weer liggen of aan de organisatie. Al regende het een beetje in de vroege morgen, de Schiedamse Gemeenschap had nooit deze locatie mogen kie zen. vonden bijna alle deelne mers. De barrière van de Broersvest was te groot om even een kijkje te nemen bij de zich presenterende welzijnsor ganisaties en potltieke par tijen. Directeur Ruud Pillard van de Schiedamse Gemeenschap: „We hebben de wens gehono reerd van de verenigingen en andere deelnemers. Vorig jaar waren zij niet te spreken over de koppeling van commerciële activiteiten en Ideologisch ge tinte organisaties. Men vond dat de "boodschap" niet goed over kwam. Je ziet het: nu komt er vrijwel geen publiek ondanks de brede opzet". Dat was duidelijk te zien. Ook toen de loop van het winkelende pu bliek op de Hoogstraat er in kwam. stak niemand over. Met recht kan de slagzin van een deelnemende politieke par tij aangehaald worden: „Een reden van bestaan" heeft de Welzijnsmarkt in deze vorm niet meer. Of zoals een lid van het Interkerkelijk Beraad Baanloosheid het uitdrukte: „Je ziet alleen maar mensen die toch al geïnteresseerd zijn en daar Is de markt niet voor bedoeld". Ongetwijfeld Is het de laat ste Welzijnsmarkt die de Schiedamse Gemeenschap or ganiseert. De Stichting wordt met opheffing bedreigd en zoals Ruud Pillard het zegt: „Als de Schiedamse Gemeen schap er niet meer is dan zal de afdeling Cultuur, Sport en Jeugdzaken het moeten gaan doen, of de afdeling Voorlich ting, Maar een koppeling met commerciële activiteiten is een bittere noodzaak. Ik ben daar nooit bang voor geweest". Rond half drie hielden poli tieke partijen, als PSP en Par tij van de Arbeid, het wel voor gezien. Zij ruimden hun spul len op terwijl de muziekvereni ging Gusto met eigen geluids installatie de stemming er pro beerde in te houden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het komende volkspetitionncment wordt vanavond door de PvdA aan gesneden1 in de gemeenteraad. De PvdA wil, dat de raad een klemmend beroep op de Schie damse bevolking doet om de handtekeningenkaarten tegen de plaatsing van kruisraketten massaal te tekenen en naar Den Haag te sturen. Verder vraagt de PvdA de raad om evenals op dc kaart 'nee' te zeggen en dit aan regering en Staten-Generaal te laten we ten. „We zullen een beroep doen op het persoonlijk geweten van ieders raadslid", aldus Jacob Wiersma (PvdA), één van de initiatiefnemers, die hoopt dat het PvdA-voorstel door de ge hele raad zal worden onder steund. In 1982 (plaatsing kruisraketten op Schiedams grondgebied) en 1983 (plaat sing bordjes „Kernwapenvrije gemeente" aan de rand van de stad) waren het alleen de link se partijen die warm liepen voor deze acties. ROTTERDAM - Op de Nieuwe Binnenweg opent Tine ke Hermans uit De Bilt haar boetiek met mode voor grote maten (vanaf maat 44 tot 52. 54 en nog groter) en afwijken de lengtematen (boven 1 meter 80). Het is de vierde zaak die ze opent sinds ze anderhalf jaar geleden in De Bilt begon. „Geen tutjurken meer," zegt Tineke, maar leuke pantalons, truien, blouses. japonnen, broekpakken en jacks. Aanleiding voor haar om destijds vlotte kleding voor grote maten te gaan maken was de uitzending "Tineke" van Veronica, waarin een aan tal dikke vrouwen hun nood klaagden: Voor hen was, zo be toogden ze, geen modieuze kle ding te krijgen. Tineke besloot onmiddellijk daaraan Iets te doen. Met succes. Nu heeft ze een uitgebreide klantenkring van vrouwen in leeftijd vari ërend van achttien tot tachtig. Morgen, bij de opening van Mode Tineke, is ook Marjol Flore aanwezig. Zegt Tineke: „Dik Doen mag vanaf nu ln Rotterdam." Met veel enthousiasme prezen de vrijwillgers van het hon derdjarig Christelijk Jongeren Verbond hun fancy-fair waren aan, zaterdag op het Museum plein. In de vroege ochtend bracht een kilo boeken nog' een tientje op, aan het eind van de middag gingen de oude uitgaven voor een gulden per stuk weg. De Gravin-Alefdategeltjes trok ken redelijk aftrek al was de opbrengst niet erg groot: wjijl te wijten was aan het publiek dat met mondjesmaat dóofïle hekken van het museumpiem schuifelde. - De opbrengst van de fancy-fair is, na aftrek van de kosten, ge heel voor de jeugdkampen,die het CJV ieder jaar organiseert. Een blikopener verwisselde eveneens voor dit doel van eigenaar. A-4 ROTTERDAMTramlijn 4 kan 's-avonds wel degelijk doorrijden naar hèt Schiedam se Broersveld. Dit zou kunnen door de wachttijd van lijn 4 bij de Molenlaan in Hillegersberg (het begin en eindpunt) met twee minuten in te korten. De twee minuten winst geeft de bestuurder net genoeg tijd om bij het Marconiplein door te rijden naar Schiedam. Hij is dan weer snel genoeg terug in Rotterdam, óp de route naar Hillegersberg. Dit heeft de CPN voorgesteld. Nu rijdt alleen nog lijn I perma nent naar Schiedam. Lijn 8 is vervangen door lijn 4 die ech ter doordeweeks, met uitzon dering van de twee koopavon den in Rotterdam en Schie dam, vanaf 18 uur bij het Mar coniplein rechtsomkeert maakt. De wachttijden zijii* hierdoor verdubbeld. De extra ritten naar Schiedam van lijn 4 zouden volgens dé CPN alleen meer stroomkosten vergen en iets meer slijtage; door de bijkomende kilome ters. De extra passagiers nrió- ken dit weer goed, zo rede-; neert de CPN. Dit gaat aljepn op voor de zomerdienstrege ling. In de winter rijdt lijn 4 ya- ker eri hebben de bestuurders de volle wachttijd bij de lyiólen- iaan nodig om vertragingen'of meevallers langs de route-op te vangen, 's Winters zou pr daarom een extra tramstel.- moeten komen, zo redeneert de CPN. ROTTERDAM Onder de noemer "Groen in Rotterdam" wil de gemeente de aandacht vestigen op de aankleding en inrichting van de Maasstad. Ontwerpers uit zes Europese landen gaan deze week aan de slag om plannen uit .te werken voor het nu nog kale "Land van Hoboken" in het hart vaif de stad. Hun ontwerpen zulten deel uitmaken van een grote tentoonstelling over groen Rot terdam, die van.8 oktober tot 2 november wordt gehouden in de oude bibliotheek. „Gewo ne" Rotterdammers mogen daar nu ook eens hun ideeën; over de inrichting van hun woonplaats uiten. Op de expositie zal de ge meente ook haar nieuwe plan nen voor buurtparken en wan delpaden langs de haven pre senteren. Daar'zullen de ont werpen voor het nieuwe Heem raadspark, het Varkenoordse- park, de. wandelboulevard op het Noordereiland en andere nieuwigheden te zien zijn. Rond de tentoonstelling zijn ook allerlei activiteiten. Stu dium Generale van de Era- smusuniversiteit verzorgt een serie lezingen over land schapsarchitectuur. Allerlei tuinarch'.ecten zullen zich op 25 oktober presenteren op een tuinarchitectuurmarkt, één van de hoogtepunten'van de mani festatie "Groen in; Rotterdam". Maar ook het slot van de ten toonstelling zal niet ongemerkt voorbijgaan door een grote.mi- lieuverenigingenmarkt die op 2 november wordt gehouden. Ter gelegenheid van de mani festatie wordt het boek „Groen in Rotterd2 n" uitgegeven met foto's en informatie over de« aankleding van de Maasstad. Het boek kost 17.50 en za£ verkrijgbaar zijn bij de erkende boekhand e1 Tijden? - „.sus tuinaanleg e..g ,debruik kunnen deel nemers praktische informatie krijgen over de inrichting van eigen tuin en balken. Deze Cur sussen zullen worden gegevjen op zaterdag. j De professionele ontwerpers uit de verschillende EuropeCe landen zullen zich gaan storten op het „Land van Hoboken waar nu auto's en container» woningen geparkeerd staan. De gemeente zoekt naar idee- en om dit kale gebied betervte laten aansluiten op de tuin van het museum Boymans-Van Beuningen en de rivier. Vanfcit het centrum zou men door het groen een wandeling moeten kunnen maken naar de Maas. De ontwerpers zullen hun idee- en presenteren op 7 septem ber. Voor scholen is er een apart programma. Ze krijgen van'de afdeling natuureducatie een lesbrief en bovendien de rpo- getijkheid om onder deskundi ge begeleiding de tentoonstel ling in de bibliotheek te bekij ken.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1