12 op Maassluise bodem Tuinbouwproj eet voor werklozen kortaf Halte terug naar Rotterdamse dijk Huurverhoging toch overwogen van reeks Inbraken BU thuiskomst door inbreker verrast bij 'grensincidenten' 010-145533 mmtmm m Tankautospuit VOS-cursus Diefstal S WS ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1985 511 Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Met de eerste Brandersfees ten bereikt Schiedam een keerpunt in zijn ge schiedenis. Voor het eerst wordt op grote schaak het stedelijk drankverleden gevierd. Als vroeger de alcohol centraal stond in een stedelijke manifestatie, dan gold het de bestrij ding van dit gif. Want Schiedam heeft het feit, dat het een jeneverstad is, nooit gevierd. Op een gegeven mo ment begon men zich er zelfs voor te schamen. En misschien niet ten onrechte. Tenslotte had het produkt van de stad in de hele wereld veel ellende aangericht, en niet in het minst bij de genen die in de brande rijen en de distelleerde- rijen moesten zwoegen. Op het paneel in het Ge distilleerd Museum mag dan wel staan: "Die het met mate ge bruikt, dien zal het nooit berouwen". Aan deze raadgeving heb ben zich te weinigen ge stoord en het valt moei lijk te ontkennen, dat menig Schiedams kapi taal is gebaseerd op de verslaving van hon derdduizenden arme sloebers. Toch kan Schiedam nu rustig feest vieren. Het nationaal alcohol gebruik zit weliswaar op óf boven het niveau van de dagen, dat de drankbestrijding zijn grote bloeitijd beleefde, maar de gevolgen zijn anders. Doodvermoeid Drankstad Barre tijd Blauwe knoop Mooie prijs De courgettes liggen klaar om naar de veiling Westland Zuid te worden afge voerd: eocportkwaliteit. VOOR SNEL SUKSES HET VRIJE VOLK. schiedam *858 Ooit schaamde Schiedam zich SCHIEDAM De tramhalte ter hoogte van de benzine pomp op de Rotterdamsédijk moet terug. Dat vindt een spe ciaal daarvoor opgericht actie comité „Haite pompstation blijft". Leden van het comité deelden donderdag bij de offï- ciéle openlngsrlt over de pleur we trambaan pamfletten uit i waarin zij een oproep doen om de halte te laten terugkeren. Bewoners en omwonenden van de Grensflat moeten volgens 'f het comité nu te ver lopen om bij een halte te komen, voor zijn drankverleden De gemiddelde Nederlander is gezonder. Hij eet beter en is rijker dan zijn overgrootvader. Ook drinkt hij regelmatiger. Hij giet zich niet metécn vol in de kroeg, waar het loon wordt .uitbetaald. Hij is niet één keer per week zeer krachtig in de lorem, maar functioneert dc hele week, hierbij lichtelijk aangevuurd door het gebruik van alcohol. De gevolgen van overmatig drankgebruik zijn minder duidelijk dan in de oude tijd. Alcoholgebruik op brede schaal is geaccepteerd. En daarom kunnen wij met vertoon van algemeen enthou siasme de Brandersfeesten meevieren. 5S5zmi ;V* Brandersknechten waren onderbetaalde mensen cL%e zich kapot werkten. Ze maaktèn dagen van veertien tot zestien uur. Slaven in een stervende bedrijfstak. En we kunnen ons vermeien in een geromantiseerd verle den. Want alles bij elkaar kun je je best afvragen, of Schie dam nu zoveel plezier heeft ge had van die jeneverroem.. Voor de Korenbeurs prijktHende- rickx* prachtige standbeeld van de brandersknecht: een doodvermoeide, kromme man die, sullig de wereld inkijkend, loopt te sjouwen met zijn kan. Zo zag de gemiddelde Schie dammer er rond de eeuwwis seling uit. Brandersknechts waren onderbetaalde mensen die zich kapot werkten en als enige troost de sterke drank hadden die zij op het werk tot zich konden nemen. Ze maak ten dagen van veertien tot zes tien uur en, dan werd vaak ook nog van ze verwacht, dat ze op zondagochtend de branderij schoon kwamen maken. Slaven waren ze in een stervende be drijfstak. Schiedam is in de achttiende eeuw dc nationale drankstad geworden. Dat kwam omdat je via de Maas en de Rijn gemak kelijk steenkool kon importe ren. Daarmee was een gelijk matige warmte tot stand te brengen onder de ketels en op die manier slaagden de plaat selijke ondernemers erin een onovertrefbare moutwijn te produceren, de grondstof van jenever. De trotse achttien- deeeuwse gevels op de Lange Haven getuigen nog van de welvaart die dat de weinige branderij-eigenaars bracht. Hun gehoorzame knechts wa ren ondergebracht in lage wo ninkjes achter de Hoogstraat en tussen dc Noordvest en de Schie. Toen de moutwijn na 1880 weggeconcurreerd werd door de goedkopere en betere me- lassespiritus, hielden de bran derij-eigenaars nog tientallen jaren het hoofd boven water door de lonen te verlagen en de arbeidstijden te verlengen. Het beeld voor de Korenbeurs toont een slachtoffer van dit zakelijk beleid. Het heeft de ondergang van de drankindustrie op den duur Voor de Korenbeurs prijkt Henderickx' prachtige standbeeld van de brandersknecht: een doodvermoei de, kromme man die sullig de wereld inkijkend loopt te sjouwen met zijn kan. niet kunnen voorkomen. En de eerste Schiedamse generaties die buiten de branderijen hun brood verdienden, wilden met het verleden van hun vaders en grootvaders dan 'ook niets te maken hebben. Ze probeer den die bapre tijd uit te stuf fen. De kleine huisjes van de binnenstad werden onder alge mene toejuichingen afgebro ken. Schiedammers deden hun best om aan de buitenwereld duidelijk te maken, dat hun stad hoiemidl niet meer van de drank leefde. Vooral socia listen konden daar fanatiek op doorgaan. Zij hadden tenslotte de slechtste herinneringen aan het Schiedam van weleer. De Schiedamse SDAP dankt haar opbloei aan het feit, dat na de eeuwwisseling allerlei werven en metaalbedrijven op kwamen. In de dranksector heeft zij nooit een poot aan de grond gekregen. De meeste brandersknechts geloofden zonder een ogenblik van twij fel aan twee Almachtiger»: de God zoals de pastoor die preekte en de God, die zoals op elke branderij gratis kon wor den gedronken. De werkgevers hielden ze door het verstrek ken van alcohol in een ijzeren greep. Ze werden arm gehou den en dom. Ze mochten alleen ééns per vier jaar opkomen om hun stem uit te brengen op de katholieke partij. Dat katholi cisme dankten de knechts aan het feit, dat zij afstamden van gastarbeiders uit Roomse stre ken In Duitsland, die in de achttiende eeuw op de groeien de werkgelegenheid in de stad waren afgekomen. Ze waren onbenaderbaar. Ze waren moderne slaven. De Schiedamse socialisten werden bovendien in de eigen gelederen geconfronteerd met een nationale beweging die on der de leuze "Sluit Schiedam" tegen het drankgebruik te keer ging. Naast en voor een deel bin nen de rode beweging bestond de Blauwe Knoop. Dragers van dit onderscheidingsteken had den alcoholhoudende dranken voorgoed afgezworen. Die hiel den de arbeiders maar van hun, rechtvaardige strijd voor lotsverbetering af. Met behulp van lezingen, aangrijpende af fiches én massademonstraties eisten de waterdrinkers, dat de overheid wat zou doen te gen het alcoholisme. De gevol gen daarvan zijn nog steeds zichtbaar, zelfs in Schiedam. Na 1910 stichtten de alcohol bestrijders zogenaamde "co mités voor plaatselijke keuze". Zij eisten medezeggenschap van, de wijkbewoners, als iemand er een kroeg wilde ves tigen, Die plaatselijke keuze is er nooit gekomen, maar lang zamerhand raakten zelfs de meest rechtse gemeentebestu ren overtuigd van de noodzaak om wat tegen die tempel van het alcoholisme, de kroeg, te doen. Ook in Schiedam. In wij ken die vanaf de jaren twintig zijn gebouwd, vind je naar ver houding weinig cafés. Die be vinden zich tot op de dag van vandaag voor het grootste deel in de binnenstad en de negen- tiende-eeuwse wijken. Zij date ren van de tijd voor de grote anti-drankactie. In het hol van de leeuw Schiedam heeft het anti-al- coholisme dus óók een grote rol gespeeld. Eenmaal heeft er zelfs de landelijke demonstra tie anderhalve kilometer lang met praalwagens die het geluk door nuchterheid en de ellende door dronkenschap weergaven plaatsgevonden. De katholieke Nieuwe Schie- damsche Courant, gefinan cierd door rooms drankkapi taal, wijdde aan die gebeurte nis slechts anderhalve regel. Dat zal de pers met de Schie damse brandersfeesten niet doen. Het verleden is immers ver geten en vergeven. Het is weer tijd voor een mooie droom. (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Niet al leen Chinese kool groeit als kool. Ook andijvie, ijsberg sla, bonen en courgettes ge dijen uitstekend op Maas sluise bodem. Dat ervaren de jongeren die meedoen aan het tuinbouwproject voor werkloze Surlnamcrs en Antiillanen dagelijks. Aan die groeizame groenten moeten zij ook veel zorg be steden. De resultaten vallen lang niet tegen, ondanks de slech te zomer. De veiling West- land Zuid heeft al heel wat kistjes 'projectgroente' afge zet, zelfs in het buitenland. Het tuinbouwproject aan de Maassluise Schcnkeldijk is een samenwerkingsproject tussen de gemeente, de SSM (Stichting Samenlevingsop bouw Maassluis) en het vor mingscentrum De Maas kant. Het ministerie van WVC heeft 70.000 gulden subsidie gegeven. In hel vroege voorjaar is het tuin bouwproject van start ge gaan. Nu kunnen de vrijwil ligers letterlijk de vruchten van hun eigen werk plukken. De werkloze jongeren, waarvoor het tuinbouwpro ject in de eerste plaats is be stemd, staan niet te dringen om mee te doen. Zij werken er met behoud van uitkering en een kleine vergoeding van 5 gulden per dag. Maar juist omdat alles op basis van vrijwilligheid gebeurt, wisselt het aantal werkers dagelijks. Er is een vaste kern van zeven vrijwilligers ontstaan, die zeer regelmatig in de 'tuin' te vinden zijn. Zij heb ben in de afgelopen maan den heel wat regen moeten weerstaan. Soms dwong juist die regen hen tot thuis blijven. De meeste vrijwilli gers zijn jongens. Het enige meisje, Sardha Mangroe, heeft een administratieve functie in het project. De jongeren zijn over dc kwaliteit van de producten best tevreden. „En het Is puur natuur", zegt één van dc vrijwilligers, W. Huising. Hij voegt eraan toe: „De grond is helemaal onder zocht op bodemverontreini ging. Maar deze groente Is gevrijwaard van alle soor ten gif, dat is zeker." De projectdeelnemers ge bruiken zelf ook geen gif om ongedierte te bestrijden. De mest die de grond in is ge gaan, is van organische oor sprong. Waar het project wel onder lijdt, zijn de konij nen. Die beesten hebben al heel veel jonge bonenplant jes achter de kiezen. Het belangrijkste product van het tuinbouwproject is tot op heden de courgette. Daarvan telen de vrijwilli gers 'exportkwalitcit', zo blijkt uit de veilingbriefjes. Die prima courgettes leve ren dan ook een mooie prijs op. Uiteraard is het tuinbouw project Maassluise geen winstgevend bedrijf. Dat zal het voorlopig ook wel niet worden ook. Maar het biedt Jongeren, die nog nooit ge werkt hebben, wei een goede kans eens iets te gaan doen in de tuinbouw. John Waalring, opbouw werker voor Surinamers en AntlUianen in Maassluis, gaat er dan ook van uit dat het project wordt voortge zet, ook ais de eerste subsi die van WVC op is. ^8*:5**5 85*;':85*8y*v58:V^85,8*5:*. *5*:': 5r :y-* 8*5 58*5:: VLAARDINGEN De Vlaar- dlngse wethouder Bas Gou- - drlaan van stadsontwikkeling wil huurverlaging voor langdu rig leegstaande woningen toch in overweging nemen. Bij de afdeling stadsontwikkeling wordt momenteel druk becij ferd wat de huurverlaging kost en aan nieuwe huurders ople vert. Hij zegt dit In reactie op eerdere berichten, waaruit bleek dat Vlaardingen afzag van prijsverlaging voor de wo ningen. De leegstand in Vlaar dingen beperkt zich tot 44 wo ningen In Holy. "Leegstand kost ook geld," zegt Goudriaan. "Een vierka merwoning in de leegstandwljk kan wel 700 gulden kosten, terwijl vergelijkbare woningen slechts 500 gulden moeten op brengen. Dus welke gék gaat nu in die dure huizen zitten? Ik ben er voor om dan te streven naar evenwichtige huren, zodat er In mijn voorbeeld sprake zóu kunnen zijn van een huur verlaging van 200 gulden. Dat betekent een verliespost van 200 gulden per woning, maar nu verliezen we bij wijze van spreken 700 gulden per wo ning," aidus Goudriaan. Goudriaan wijst er op dat leeg stand ook betekent dat de be trokken wijk achteruit gaat. "Laten we eerlijk zijn, bij leeg stand verpaupert je buurt. Die verslechtering werkt in de hand dat niemand er meer wil wonen, zodat er nog meer leegstand komt. Ik ben er voor om door huurverlaging genoe gen te nemen met laten we zeggen 80 percent rendement, met als voordeel dat je weet waar je aan toe bent." Volgens Goudriaan moet de t door hem gewenste huurverla ging hand in hand gaan met dé in voorbereiding zijnde promo-, tie-campagne van Vlaardingen- als woongebied. Hij benadrukt, nog eens dat de Vlaardingse leegstand, 2,6 percent, slechts 0,6 boven de gangbare norm van 2 uitkomt. "Dat is dus niets," zegt Goudriaan, die overigens toegeeft dat de zaak in de gaten gehouden moet worden. Huurverlaging is actueel ge worden sinds minister Brox van Volkshuisvesting onlangs in een circulaire gemeenten voorstelt om hem toestemming te vragen de huurprijzen in leegstandwijken te verlagen. Rotterdam heeft toestemming gevraagd en gekregen. In Vlaardingen zag men hier aan vankelijk van af. "Huurverla ging is een duur middel, want het verschil in huurprijs moet je zelf bijpassen," zei F. P. Kok tegen HW. Volgens hem zou Vlaardingen alleen actie voeren via een promotie-campagne. Wethouder Goudriaan wil de mogelijkheid van huurverlaging nu toch openhouden. In het stadskantoor wordt momenteel het effect van zo'n verlaging berekend. MAASSLUIS Vier jonge drugsverslaafden uit Rotter dam zijn onder arrest van de politie in Maassluis, nadat twee van hen op heterdaad zijn be trapt bij een Inbraak in Zoeter- meer. De politie in Zoetermeer heeft het tweetal overgedragen aan hun collega's In Maassluis toen bleek dat de twee in het bezit was van gestolen spullen uit Maassluis. Kort daarna zijn In verband met de zaak de twee andere verdachten aangehouden. Het gaat om de 24-jarige L. S., de 30-jarigë R. S., de 32-jarIge E. J. K. en de 24-jarige T. K., al len afkomstig uit Rotterdam. De vier verdachten worden er van beschuldigd over het hele land voor tienduizenden gulden inbraken te hebben gepleegd. Het ging hierbij voornamelijk om flatwoningen. De daders hadden het vooral gemunt op geld en sieraden., Het viertal was buiten Maas sluis onder meer actief in Hoo- geveen, Groningen. Velsen, Haarlem en Waalwijk. VLAARDINGEN De Vlaar dingse politie heeft in verband met de onlangs weer opgelaai de jaarlijkse grensgevechten tussen de Vlaardingse en Schiedamse jongeren opnieuw twee jongemannen aangehour den. Hel zijn de 15-jarige F. S. en de 18-jarige E. v.d, P uit Schiedam. Zij zijn gisteren voorgeleid voor de officier van Justitie in Rotterdam VLAARDINGEN Bij thuis komst ward een bewoonster van een woning aan de Fazan tenlaan bedreigd door een man met een breekijzer. De in breker was binnengekomen door de voordeur te forceren en wist geld en een horloge te stelen. Hij was druk bezig toen de vrouw met een familielid thuis kwam. De vrouw werd opzij geduwd en ook het fami lielid werd bedreigd. De politie stelt een onderzoek in. Van de dader ontbreekt elk spoor. De gemeente Schiedam trekt een kwart miljoen gulden uit voor de aanschaf van een nieu we tankautospuit bij de brand weer. Het gaat om een groot model dat per minuut goed Is voor 2500 liter' spuitwater. De brandweer heeft in totaal twee van dergelijke voertuigen. In het Schiedamse vrouwen ontmoetingscentrum Barrikka Is komende dinsdag een Infor matie-ochtend over de cursus Vrouwen Oriënteren zich In de Samenleving (VOS). De bijeen komst begint om half tien en. duurt tot ongeveer half twaalf. De cursus duurt twaalf weken. Uit één bedrijfspand In de 'f* Schiedamse 's GravenlandSeP- polder is voor ongeveer 1800 gulden aan spijkerbroeken ont vreemd. De gedupeerde is het modebedrijf Lion gevestigd, aan de Ringerstraat. De broe ken waren verpakt in een drie tal kartonnen dozen. Niet be kend is hoe de daders het pand zijn binnengekomen.""' Sluit in uw sollicitatiebrieven onder nummer géén originele diploma's of getuigschriften bij. Als deze onverhoopt vertoren raken kan de advertentie- afdeling weinig voer u doen. OO* TSV ilhr y ei Y? >.3

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1