Bij invoering 36-urige werkweek: 'Overgang' onderwerp lezing in Kruisgebouw De boerderij is ook leerzaam voor volwassenen Cursussen in DC Woudhoek Tentoonstelling in bibliotheek Onderwijs nog niet van Jeene af Bloemen Expo'85, bekoorlijk verblijf Speciale manege gehandicapten 50 Jaar Delfia Batavorm Informaffeboekje voor slechtzienden m WS Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De loketten van de Openbare Nutsbedrijven gaan volgend jaar wellicht ook op zaterdagochtend open, als de ambtenaren een 35-urige werkweek krijgen. Dat voorspelt H. Klop, directeur van de dienst Personeel en Organisatie van de gemeente Schiedam. Tot dusver heeft de arbeidstijdverkorting juist het omgekeerde effect opgeleverd: enkele gemeentelijke diensten hebben hun openingstijden moeten beperken. afdelingen, zoals riolering en bestrating, blijven via tele- foonbeantwoorders bereikbaar. Bouw- en Woningtoezicht zal, als enige afdeling, op vrijdag middag toch van 14-16 uur open zijn. De invoering van de 38-urlge werkweek voor ambtenaren per 1. september jongstleden heeft; ertoe geleid dat het Ste delijk Museum voortaan elke maandag gesloten blijft. De dienst; Gemeentewerken gaat elke twee weken een vrijdag middag dicht, en in de maand december zelfs drie hele da gen. Ook de Sociale Dienst zou niet ontkomen aan een vaste vrijdagmiddagsluiting, maar dat is .officieel nog niet beves tigd. r;; ;V:_ Volgens directeur Klop (Psr- sonéel en Organisatie) blijft de „Service voor het publiek voor lopig op peiL Het was een ra zend ingewikkelde opératie, maar we zijn eruit gekomen. De hoofdlijn is dat alie amb tenaren rond de kerstdagen collectief vrij krijgen. Voor de overige vrije uren hebben we roosters gemaakt, zodat de meeste diensten gewoon veer tig uur per week bereikbaar blijven." Bij het Stedelijk Museum en de dienst Gemeentewerken is sprake van een „uitzondering", aldus Klop. Een serie nood maatregelen bij Gemeentewer ken moet voorkomen, dat het publiek wat van de arbeidstijd verkorting merkt. Belangrijke Het museum is vandaag voor het laatst op maandag open. Nadeel voor het publiek wordt daar niet verwacht. Ad junct-directeur Clara Stroman: ..Bijna alle musea In Neder land zijn al op maandag dicht. Bovendien komen er op die dag maar weinig bezoekers en zijn er nooit organisaties die bij ons op maandag een ruimte willen gebruiken." Uitzonde ringen voor bepaalde exposi ties worden niet gemaakt, want „elke expositie is van be lang," aldus Stroman. Directeur Klop (Personeel en Organisatie) zegt dat de „bedrijfstijd van de gemeente nu'zwaar onder druk staat." Verdere arbeidstijdverkorting, van 38 naar 36 uur, zal niet zonder gevolgen voor het pu bliek blijven. Dat de Openbare Nutsbedrijven daardoor juist langer open zullen blijven, heeft te maken met „roosterln- deling" voor het personeel. De gemiddelde bezetting wordt dan wel flink kleiner dan nu. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De huisart sengroep De Gorzen gaat een informatieochtend rond het thema "de overgang" houden. Een en ander vindt op 24 sep tember van 9.30-11.30 uur plaats in het gebouw van de Kruisvereniging aan de Wes- tërkade. J. Ouwens, medewerk ster van een kliniek waar veel vrouwen met overgangsproble men worden geholpen, houdt een'lezing. Ook is er tijd voor vragen en discussie. De huis artsengroep De Gorzen wordt gevormd door René Koop en Ineke Vink, die vorig Jaar hun praktijk zijn begonnen. Zij zijn gevestigd aan de Nieuwe Maasstraat 38. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vlaggetjes op de trams, muziek in de winkel centra en duizenden mensen op de been; het kan maar niet op ]n Schiedam. Op grote schaal werd zaterdag de ope ning van de nieuwe tramlPn gevierd, de concurrentie van het Vlaardlngse Haring- en Bierfeest trotserend. En trams reden de hele dag gratis ai en aan. „'t Is een pure mldden- standslijn," oordeelde een man na een ritje Koemarkt-Harre- weg vice-versa. De reizigers vonden maar liefst vier fees tende winkelcentra op hun tocht door de stad, alle op een steenworp afstand van een hal te: de Hoogstraat, de 's-Grave- landseweg, het Hof van Spa- land en de Woudhoek. Overal was de onbedoelde "openingsstunt" van het nieu we tramtraject (twee dagen eerder) het gesprek yam de .dag. Gniffelend dacht men te rug aan de botsing van twee trams, die plaats vond op het moment dat genodigden het Tramfeest met een borreltje in het Stadskantoor volop vier den. Medelijdend, vervolgens: •Ach, die arme trambestuur ders..." Opvallend was het grote aantal amateurfotografen za terdag in de stad. Vooral bij dé keerlus, het onbetwiste eind punt van tramlijn 1 in Schie* "Plaatsbewijzen alstublieft". In het Hof van Spaland konden kinderen zich als RET- conducteur laten portretteren. dam-Noord, "schoten" vele een plaatje vanaf statief. Een greep uit de attracties voor het winkelend publiek za terdag: stunts met motoren in de Schiedamse binnenstad, braderie in', de. Woudhoek, uit gifte van herdenkingsmunten aan de 's-Gravelandseweg en een Big-Band In hei Hof van Spaland, In dat laatste winkel centrum konden kinderen zich nog laten fotograferen als con ducteur van de RET, middels de "hoofd in gaf'-xnethode. Stunts met motoren in de Schie damse bin nenstad; één van de at tracties langs de "midden- standslijn". ititrtè ia*- De educatieve jp'en turen naar klein leven (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Boerderij Lansbergen, Inmiddels "een begrip" bij de Schiedamse ba sisscholen, moet ook een func tie voor volwassenen krijgen. Met. dat: doel werd zaterdag een Open Huis gehouden in de ^boerderij, die door de gemeen te c Schiedam als "biologisch centrum" wordt geëxploiteerd. Ook Ouders konden ditmaal kaas maken, dorsen, op excur sie in de polder en door micro scopen turen naar klein leven uit de sloot. 'is, Het Open Huis was opzette lijk gekoppeld aan de dag gra tis rijden met de nieuwe tram lijn: Zo hoopte de werkgroep "School en Natuur" van de ge* ?meente, die de boerderij be heert, extra veel publiek te trékken. De boerderij ligt im mers op nog geen honderd me ter afstand van het eindpunt van de tramlijn. Maar dat viel enigszins tegen. Slechts enkele tientallen bezoekers "oevolkten het erf en de stal. JDrie Jaar geleden nam de gemeente de boerderij van boer Lansbergen aan de Har- reweg 'over, 'met het doei deze een educatieve functie te ge vend Inmiddels is er geen ba sisschool in Schiedam meer sbergen: door miscrosco- it de sloot. die geen groepen naar de boer derij stuurt. "Er zijn weken dat er dag in dag uit excursies voor scholen zijn," vertelt Th. H. J. van Giezen van de werk groep "Schooi en Natuur". De ze week begint het nieuwe sei zoen weer. De werkwijze is meestal de zelfde; de scholen krijgen voor af lesmateriaal toegezonden, dat met de leerlingen wordt doorgenomen. De dag op de boerderij wordt doorgebracht met het uitvoeren van op drachten. Bij het project "De Poldersloot" bijvoorbeeld zijn de kinderen een halve dag op pad met een schepnet. Aan het einde van de dag worden de re sultaten in de "stal", waar iedereen in plaats van in schoolbankjes zit op strobalen, besproken. Zaterdag kon het publiek, be halve kennismaken met het boerenbedrijf, ook informatie krijgen over een aantal organi saties, die een kraampje had den ingericht. Aanwezig waren de Natuurhistorische Vereni ging en de Maatschappij voor Plantkunde en Tuinbouw. On danks de wat tegenvallende belangstelling is de werkgroep "School en Natuur" van plan dit seizoen regelmatig een Open Huis te houden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ben Jeene (58), de man die vrijdag nog afscheid nam als directeur van de Jan Ligghartschool, keert vandaag alweer terug naar het onderwijs. Hij gaat Chinees studeren. „Een uit daging," noemt hij dat. Voor al de Chinese cultuur boeit hem mateloos, „die Is tenslot te heel oud. En de Chinezen zijn altijd overeind gebleven. Ik hoop daar de nodige wijs heid uit te gaan putten." Zijn veertig dienstjaren bij de overheid hadden er geen maandje eerder op moeten zitten. In dat geval had B.P. Jeene als "gewoon" school hoofd afscheid genomen. En vertrekt hij (met de VUT) ais directeur van een openba re basisschool. „Ach," relati veert Jeene. „Officieel be staat de basisschool dan pas drie weken, maar inde prak tijk zijn we er al jaren mee bezig." Jeens keek dit weekeinde terug op een "fantastisch" af scheidsfeest. Vrijdagmiddag bezochten 200 mensen uit de onderwijswereld de receptie, die hem In het Stadskantoor was aangeboden door het ge meentebestuur. De scheiden de schooldirecteur en zijn vrouw werden overladen met cadeaus, en wat Jeene ook bijzonder plezierde: „Ik heb veel mensen gesproken die Ik heel lang, soms tientallen ja ren, niet had gezien." Goede herinneringen be waart hij ook aan zijn 40 Schiedamse onderwijsjaren. Van 1958 tot 1965 was hij on derwijzer aan de Kohn- stammschool en de Gloeman Borgeslusschool, de laatste Ben Jeene (58), kijkt terug op een "fantasti sche" af scheidsre ceptie, vrij dagmiddag in het Stads kantoor (fo to). twintig Jaar hoofd van de Jan Ligthartschool. „Het on derwijs lag in mijn lijn, ik was altijd al pedagogisch be zig," zegt de man, die in zijn jongere Jaren in dienst is ge weest van de Britse Royal Air Force. Tussendoor werk te hij nog bij de Nederlandse Spoorwegen. De Jan Ligthartschool aan het Frans Halsplein kende hij, toen hij daar als school hoofd begon, goed. „Ik heb die school ooit bezocht als -leerling van zes jaar oud. Het gebouw was toen nog gloed nieuw." Dat hij het er later nog twintig Jaar extra heeft kunnen uithouden, dankt Jee ne aan "de fijne collega's en de fijne kinderen, waar ik mee heb gewerkt" Extra dimensie Een "extra dimensie" kreeg zijn werk als school hoofd door het feit dat de Jan Ligthartschool de laatste ja ren relatief veel kinderen met buitenlandse ouders bin nen haar muren heeft „Dat maakt het werk bijzondér boelend. Je moet het onder wijs zo geven dat het aan al le groeperingen recht doet Je leert er zelf ook van, je hoort vee! nieuwe dingen van mensen roet een andere na tionaliteit" Jeene fronste vrijdagmid dag even de wenkbrauwen, toen wethouder Posthoorn hem in een toespraak "een toekomst in de politiek" toe dichtte. Weliswaar is hij plaatselijk voorzitter van de VVD, maar hij peinst er niet over om daar meer aan te doen dan hij al doet ,Jk kom volgend jaar niet in de ge meenteraad. De termijn voor kandidaatstelling van be- stuurs leden is ai gesloten." Lachen moest Jeene bij een toespraak vrijdag van ge meentelijk onderwijsconsu- lent A.J. Tiggens. Die zei Jee- ne's naam al her en der te hebben laten vallen voor be stuursfuncties. Jeene's com mentaar. „Als Je met de VUT of met pensioen gaat, zijn er altijd; mensen op pad om je ergens voor te strikken. Maar die kaarten wil ik straks pas gaan schudden." MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 open Een bezoeker van de Bloemen Expo'85 In de Margriethal pro beert de kleurenpracht op de gevoelige plaat vast te leggen.-,- SCHIEDAM "De Sporthal Margriet omtoveren In een waar paradijs dat de natuur liefhebbers veel te bieden heeft", zo luidde het doel dat de organisatie van de 'Bloe men Expo'85" voor ogen had. Eén van de drie betekenissen van het woord Paradijs is vol gens de Dikke Van Date: "een bekoorlijk verblijf". Dat Is de Margriethal drtè dagen lang beslist geweest. Meest in het oog springend was de kleurenpracht van hon derden dahlia's. Het is ook de Schiedamse Dahliavereniging. geweest die het initiatief voor de Bloemen Expo'85 (vrijdag, zaterdag en zondag) heeft ge nomen. De dahlia Is een zo merbloem "waar Je maar twee maanden In het Jaar volop ple zier van kunt hebben", aldus secretaris J. G. Blom van de vereniging. Bovendien zijn dahlia's slechts beperkt houdbaar (vijf dagen), zodat de bloemen zelden In winkels te koop zijn. Redenen te over voor een publieke ten toonstelling. De dahlia's vormden een be scheiden onderdeel van dew Bloemen Expo'85, die In feite" één grote uitstalling van'na-'^ tuurprodukten was.Honderdéh fuchsia's van een Schiedams-i' echtpaar en een Rotterdamse, vereniging, 55 verschillende soorten groenten van de Vrije* Tuinders en voorbeelden .van r openbaar groen verzorgd doof de Bedrijfsgemeenschap Schlemond, vrolijkten dè Mar-' griethal op. Ook dieren speelden èen rol. Een Schiedamse hengelsport- vereniging had een bootje ge-„ plaatst, dat dienst deed-als vis senkom. De vereniging Natuur^ genot In Huls was naar. de ex> positie gekomen met zeldzame amfibieën In aquaria. En het "Ambroslus Gilde" verzorgde de verkoop van bljenproduk- i ten, zoals honing, kaarsen ert zelfs honlngzeép.; "Teleurstellend" was hef vöof" de organisatie dat hetgèdu- rende drie dagen maar zeiden' flink druk was In de Margriet-** hal. Een exposltiévan deze" f; omvang Is slechts eens In dé"', paar jaar te organiseren, dok al gezien de kosten. f' - .*i»- SCHIEDAM Donderdag be gint een nieuw seizoen vol cur sussen In dienstencentrum de Woudhoek aan het Heyer- mansplein 36. Vrouwenhoven de 55 Jaar kunnen dan infor- matle krijgen ovér de mogetijk- heden. De Inforrtiatlemlddag wordt verzorgd door Marianri- ne van Looyen en Len van.Be'r- kei en duurt van half twee tdü half vier. s - -'-h 3D SCHIEDAM Vanaf woens- - dag Is In twee Schiedamse bi- i bliotheekvestlfilngen de ten- «toonstelling "Natuur Je Buur" te,zien. Hierin wordt de relatie mens en natuur behandeld. De expositie, die In 300 Neder landse bibliotheken wordt ge houden, wordt gesubsidieerd door het ministerie van tand^ bouw en Visserij én'duurt tóf, en met.21 september. De bee trokken vestigingen zijn dé,.,',» hoofdbibliotheek aan de'tange Haven en het filiaal Noord In wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bachpleln. ROTTERDAM De speciaal voor gehandicapte kinderen aangepaste manege In Schle- broek zal over ongeveer drie maanden gereed zijn. Vandaag zal de wethouder van Sport en Recreatie, de heer M. J. D. Jansen, de eerste paal slaan voor de nieuwe manege, waar gehandicapte en niet-gehandl- capte kinderen pony en paard kunnen leren rijden. De mane ge, een intlatief van de stich ting Pony- en Paardrijden Ge handicapten Rotterdam (SPPGR). zal worden gebouwd aan de Hazelaarweg In de hoek van het Schiebroeksepark. De SPPGR organiseert al en kele jaren aan de Hazelaarweg in de hoek van het Schlebroek- ae park. De SP.PGR organiseert al en kele Jaren het pony- en paard rijden voor gehandicapten in de regio Rotterdam. Tot mi toe konden gehandicapten slechts op zeer beperkte schaal te- recht In gastmaneges. Op,- voorspraak van de SPPGR én met financiële steun van dé,ge meente Rotterdam en ver- ,,-t schelden© plaatselijke en lan delijke fondsen, komt er dan i nu een nieuwe, speciaal aange paste manege waar de stlch- ting haar activiteiten kan voort zetten. De SPPGR hechj ér bij zonder veel waarde aan, dat niet alleen gehandicapte rui ters, maar ook kinderen iron- der handicap terecht kunnen fn de manege. Dit komt; volgens de stichting, do Integratie van gehandicapten In de samenle ving op een sportieve en spe lenderwijze manier ten goede. OEIFT Het Delfse Histori sche Genootschap Delfia Bata- vorum viert dit jaar zijn tiende lustrum. Ter gelegenheid van dit vijftigjarig bestaan is In de Burgerzaal van het stadhuis In Delft een fototentoonstelling geopend onder de titel "Het Delft se straatbeeld 1935-1985". De expositie be staat uit foto's die gemaakt zijn In het kader van een wed strijd voor amateur- en be roepsfotografen met als doel het beste het Delftse straat- beeld van de afgelopen vijftlgr Jaar weer te geven. In samen werking met een groot aantal; Delftse Instellingen organiseert Delfia Batavorum In de.-maand september enkele lustrumactt- vltelten. Een overzicht hiervan Is verkrijgbaar bij het genoot* schap. ROTTERDAM Het Informa tieboekje "Wegwijzer voor slechtzienden in de regio Rot terdam" blijkt in een grote be hoefte te voorzien. Binnen en kele maanden was de eerste uitgave helemaal uitverkocht. Een tweede bijgewerkte druk Is onlangs verschenen. Het boekje bevat overzichtelijk gerangschikte Informatie die van belang Is voor mensen met een verminderd gezichtsver mogen. Het boekje geeft een i Indruk van de veelheid aan prf voorzieningen voor slechtziend den en probeert wegwijs te maken in de wirwar van Instan ties en wettelijke regelingen, Deze uitgave van de Neder- landse Vereniging van Blinden en Slechtzienden Is te bestel^ len door overschrijving van mi nimaal/ 2,50 op postrekening 303531 t.n.v. de penningmees ter N.V.B.S. te Rotterdam. -

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1