llKIJK EENS ACHTER 'T IJZEREN GORDIJN' m Wijkcentrum West heet De Erker Ook kunstgras voor Spirit Vakbondsschool gaat niet óver de FNV mv m ■MNHWI wmsm&mm. m Serie inbraken Spiegels kapot MISVERSTAND ï>W Egyptisch theater in Blauwe Brug 9-k: P 1 mm* mém. Éfgf ws (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Klein links in de Schiedamse ge meenteraad dreigt bij het ministerie te gaan kla gen over traagheid van het college van burge meester en wethouders. „We zijn het zat," zegt Adri Rcijnhout (D'66). Al vier maanden wachten D'66, PSP/PPR en CPN op de beantwoording van een serie vragen, die zij het college hebben gesteld over de Schiedamse woningbouwverenigingen. jjan Terlaak, secretaris van Pax Christi, -praat met leerlingen van de scholenge- S meenschap Spieringshoek. ïi~ Adri Reijnhout (D'66): „Zouden burgemeester en wet houders echt hebben zitten slapen?" Hans Coster van de diensten bond FNV is êèn van de begeleiders van de Vak bondsschool. „Er ontstaan regelmatig pittige dis cussies.' vW, jjpjf MÉt Hit ülSlfPi vJmïïw k. Y1 Ambtenaren Doorgewinterd op komst "1." N HET VRIJE VOLK schiedam 14 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1985 Klein Links dreigt: klagen in Den Haag „„„Hoe langer de, onzekerheid over de woningbouwverenigin gen blijft bestaan, hoe moeilij ker zijn de problemen op te lossen. Alles stagneert." aldus: Reijnhout. Kléin links vroeg het collego op 9 mei schrifte lijk opheldering over de finan ciële crisis van Schiedams frootste woningcorporatie, de 'creniging Volkshuisvesting. Deze kampt met een miljoe nentekort in de algemene be- drijfsreserve. Reijnhout zegt steeds meer de indruk te krijgen dat het PvdA/VVD-collegc „danig mét onze vragen in de maag zlt. Je vraagt je af: zouden burge meester en wethouders echt ihebben zitten slapen toen Volkshuisvesting in de proble men raakte?" Op 7 juni Het het college weten meer tijddan normaal nodig te hebben (de termijn voor beantwoording van raadsvragen is drie we ken) omdat de materie inge wikkeld is. Als het college nog lang blijft zwijgen, overwegen" de vragenstellers (Reijnhout, Noordegraaf en Bruseker) de zaak bij het ministerie van Volkshuisvesting aan te kaar ten. „Het ministerie zou burge meester' en wethouders niet kunnen dwingen onze vragen te beantwoorden, maar mis schien wel druk kunnen uit oefenen," aldus Reijnhout. „Tenslotte Is dit een zaak waarin belangen van de Volks huisvesting op het spel staan." Gebruikmaking van het recht van interpellatie ziet hét D'66-raadslId niet zitten. Hij is bang dat de zaak daardoor in politiek vaarwater komt. „Het (Van een onzer verslaggevers) "—SCHIEDAM Nederlandse scholen zouden contacten moe- ten zoeken met scholen in "Oost-Europa. Die suggestie deed Pax Christi-secretaris Jan Terlaak gisteren in aan wezigheid van ruim 200 leer lingen van de Schiedamse scholengemeenschap Spie- ringshock. Daar werd een bij- .eenkomst in het kader van de "'•nationale Vredesweek gehou- ^den. IKV-secretaris Mient Jan -Faber was naast Terlaak de "tweede spreker. Evenals Terlaak zei Faber .dat contacten met mensen in ^'Oost-Europa van wezenlijk be ntang zijn in de strijd tegen de "^kernbewapening. "Omdat ik --veel mensen achter het IJze- "*ren Gordijn ken, hou ik het SSvol," aldus Faber. Jan Terlaak: ^"Voorstanders van kernbewa- &L .V- pening hier schilderen Oost- Europa zwart af om te kunnen zeggen: alle middelen om ons daartegen té, -verdedigen zijn geoorloofd." Terlaak ging een stap verder door zijn gehoor in de aula van Spieringshoek voor te stellen "een stuk of vier leerlingen met één of twee leraren op ver kenning naar de DDR of polen te sturen." Taalproblemen hoe ven de Nederlandse scholieren in Polen niet te verwachten, zo voegde hij daaraan toe, want leerlingen in Polen hebben door hun onderwijs Engels als hun tweede taal. Terlaak en Faber waren on der andere uitgenodigd om iets over hun persoonlijke mo tieven om te strijden tegen kernbewapening te vertellen. De Vredesweek krijgt leder jaar aandacht op de Schiedam se school in relatie tot het godsdienstonderwijs. Spie ringshoek (gevestigd aan de Van der Brugghenlaan) is een rooms-katholieke onderwijsin stelling voor HAVO, atheneum en gymnasium. Door vragen van leerlingen kwam ook de naderende plaat sing van kruisraketten in Ne derland aan de orde. Een eind examenleerling wilde Faber's commentaar horen op het Vre- destribunaal, dat heeft trach-' ten aan te tonen dat voor het plaatsingsbesluit een tweeder de meerderheid in het parle ment nodig is. Faber: "Ik ben geen jurist, maar het tribunaal heeft mij enigszins overtuigd." De secretaris van het IKV (Inter-Kerkelljk Vredesbe raad) zei daarover voorts: "Ik ben erg benauwd dat straks zelfs de rechtstaat onderge schikt wordt gemaakt aan de kernwapenkwestie." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Twee maanden voor de officiële opening heeft het nieuwe wijkcentrum in Schiedam West al een naam: De Er ker. Verwacht wordt dat het gebouw in de tweede helft van november zal worden geopend. De verwachtingen van de toekomstige gebrui kers zijn intussen ai hoog gespannen. De bewonersver eniging die van De Bever naar het nieuwe centrum zal verhulzen, noemt zich nu ai „apetrots. Het is mooi en groot. In vergelijking met De Bever is het een enorme verbetering," aldus een woordvoerder. Het nieuwe wijkcentrum staat op de hoek Aleidastraat Jan van Avcnnestraat. li i SCHIEDAM Uit een wo- t ning aan de Van Ruijsdaellaan zijn een bedrag van duizend gulden, girobescheiden en een hoeveelheid sieraden gestolen. De daders kwamen het pand .'binnen met behulp van een Sgiaise sleutel. Een snijbrander jgijjnCeen kabelschaar vormden ®de-buit van een inbraak in het bedrijfspand van Scan Marine Service aan de Havenstraat De waarde van dc machines is onbekend. De inbrekers gooi den een ruit in. Ook de restau ratie van NS-station Schie dam/Rotterdam West kreeg ongewenst bezoek. Hier ver dwenen een doosje sigaren, een zonnebril en snoepgoed. SCHIEDAM De politie heeft een 37-jarige Schiedam mer aangehouden die op de Rotterdamsedljk enkele zij spiegels van auto's zonder aan leiding zou hebben vernield. De man bleek later op het bu reau te diep in het glaasje te hebben gekeken. Bij de politie kwamen drie aangiften van vernielde zijspiegels binnen. gaat ons er niet om schuldigen aan te wijzen. We willen ge woon informatie hebben om een oplossing voor de financi ële problemen van de corpora, ties aan te kunnen dragen." Reijnhout heeft eerder dit jaar verklaard dat het corporatie- bezit in het uiterste geval aan de gemeente moet worden Overgedragen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hockeyver- eniging Spirit rekent óp een groter aantal leden als zater dag eenmaal het zö langver wachte kunstgrasveld in ge bruik wordt genomen. De ver eniging viert het gedenkwaar dige feit onder meer met een hockeymarathon die 24 uur moet gaan duren. Spirit krijgt het tweede kunstgras veld in Schiedam dat met behulp van de gemeente is aangelegd. Eerder al werd bij concurrent Asvion een kunstmat aange legd. De opening zaterdag rond drie uur, betekent voor Luub Hafkamp, die de officiële han deling als sportwethouder zal verrichten, een "uitwedstrijd" Hij is namelijk lid van Asvion en staat daar ih de voorhoede van het veteranen elftal. Spirit denkt met het kunst grasveld nog meer leden van buiten de gemeente te kunnen trekken om tot boven de vier honderd te kunnen groeien. Het spel Is op kunstgras vol gens Spirit „veel aantrekkelij ker en sneller". Grootste voor deel is dat ook bij slecht weer gespeeld kan worden. Komende zaterdag staat Spi rit vanaf half tien 's ochtends geheel in het teken van het nieuwe kunstgrasveld. Diverse wedstrijden en een feest tot diep in de nacht prijken op het feestprogramma. SCHIEDAM Door een misverstand is een storende fout geslopen ln het bijschrift bij één van de foto's gisteren van het Brandersfeest. In het bij schrift wordt gemeld dat de „Blkers" op de foto mot een verbeten gezicht aan het touw trokken. Het waren echter de latere winnaars, de touwtrek kers van café De Pul, die op het vinyl waren vast gelegd. Onze excuses. -to i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Langzaam tippelen steeds meer bedrijven naar een 36-urige werkweek Tegelijkertijd zie je dat de her plaatsing niet op gang komt Dat is bijvoorbeeld een pro bleem dat op de vakbonds school aan dc orde komt." Als het aan Hans Coster van de dienstenbond FNV ligt, hobbelt elk vakbondslid minstens een jaartje mee op de vakbonds school. Dit is een door de plaatselijke afdeling van de FNV begeleide cursus algeme ne ontwikkeling op maat schappelijk gebied, die binnen kort weer begint. Juist de Schiedamse vak bondsschool mag zich de afge lopen jaren koesteren in een flinke belangstelling van dc FNV-ieden. Vorig jaar konden vijftien "leerlingen" op een af- sluitingsborrel een "diploma" in ontvangst nemen. Het jaar daarvoor waren er zelfs zo'n 26 cursisten waarmee de school zo goed als vol zat. De cursus behelst 22 lessen k vijftig gul den. Aan de hand van de ac tualiteit worden de onderwer pen bepaald. „Ten tijde van dé ambtcna- renstaking zijn we eens een bijeenkomst begonnen met een halsstarrige stilte. Na enkele minuten vroeg één van de cur sisten wat er nu precies aan de hand was. Wij staken, was ons antwoord. Zo kwam meteen de discussie op gang", vertelt Coster die zelf één van de be geleiders ls. „En in discussi ëren zijn we in Schiedam ont zettend goed. Er ontstaan re gelmatig pittige gesprekken. De cursisten willen elkaar overtroeven, hè". Als leidraad voor de te be handelen onderwerpen geldt niet alleen de actualiteit maar ook een stapel info-materlaal dat door de bonden wordt uit gegeven. Thema-nummers over automatisering, arbeids tijdverkorting en ander onder werpen vormen het "huls- werk" van de cursisten. „Het is beslist geen cursus over de vakbond, zoals veel mensen denken", zegt Coster. „Wel komt de bond vaak om de hoek kijken omdat ze nu een maal met de onderwerpen be zig is. Neem het lozen van een jaarverslag. Dgt ls een Inge wikkeld geheel. Mensen raken ondergesneeuwd door de stroom van cijfers die erin ge noemd worden. Dan roepen we een deskundige van de bond in voor een gastles". Zelfs doorgewinterde vak bondsbestuurders kunnen van een bezoekje aan do Schiedam se vakbondssohool nog wel eens wat leren, meent Coster. „Zo horen zo wat or onder de leden leeft. En dan niet aleen van hun eigen bondje maar van het hele scala van bon den." De lessen die op l okto ber weer gaan beginnen, wor den gegeven in het pandje van de FNV aan de Stadhouders laan. Jenny Arean vrijdag en zaterdag in de Teer stoof. Youp van 't Hek:.voor tweede keer zoon vayi Ca.- nadese vlie ger. Passagetheater Zaterdagmiddag om één uur kunnen kinderen zich laten schminken als voorbereiding op een voorstelling van een echte komiek, Clown Woudi, later in zoldertheater De Teer- stoof. De kosten voor beide evenementen bedragen 3,50. In het Passagetheater Is voor lopig nog geen voorstelling te zien In verband met de verbou wing, „We zitten nog tot onze knieën In het puin," schrijft di rectrice Connie Eggink in het oktobernummer van de Ult- krant. Teerstoof De seizoenopening in zolder theater De Teerstoof wordt ko mende vrijdag- en zaterdag avond verzorgt door Jenny Arean. Zij brengt haar pro gramma „Gescheiden vrouw op oorlogspad". In deze voor stelling zingt en vertelt ze over haar jeugd en het volwassen worden, eenzaamheid, verhou dingen enzovoort. Arean is al op haar zeventien de begonnen bij de conféran- cier Wim Kan, Al snel belandde zij In televisiemusicals waar mee zij naambekendheid in ons land verwierf. De teksten van haar huidige programma zijn ondemeer van Dimitri Frenkel Frank en Ischa Meijer. De voorstellingen be ginnen op de beide avonden om negen uur. Toegang 15 gul den, voor houders van een 65+ - of CJP-pas 12,50. Stadsgehoorzaal Hoe vergaat het een vrouw die carrière wil maken en aan de top wil komen? Deze vraag vormt de rode draad in het fe ministische toneelstuk Top Girls (top-vrouwen) dat vrijdag avond door vijf speelsters op de planken van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal wordt ge bracht. Het stuk vertelt hoe Marlène haar dochter door een zus laat opvoeden om aan de top van het bedrijfsleven te ge raken. Na vijftien jaar wordt zij met haar inmiddels opgegroei de dochter geconfronteerd. Het toneelstuk, waarin onder meer Pleuni Touw één van de hoofdrollen speelt, begint om kwart over acht. De toegangs prijzen variëren van 16 tot 21 gulden. Zaterdag is Youp van 't Hek in de Stadsgehoorzaal te zien met zijn programma 'Verlopen en Verlaten'. Door de overwel digende successen in het sei zoen '84-'85 heeft de inmiddels beroemd geworden Van 't Hek besloten dit programma nog een jaartje op het toneel te brengen. In 'Verlopen en Verla ten' speelt Van 't Hek een ver- iorén zoon van een Canadese oorlogsvlieger. De voorstelling begint om kwart over acht en kost 16 gulden. De Harmonie In het jeugdtheater De Harmo nie staat morgen een filmfesti val op het programma. Ver toond worden vijf films die elk door een basisschool zijn uit gekozen. Vanaf hall drie kun nen de kinderen tegen betaling van 2,50 kijken naar rolpren ten als "Het verkeerde spoor" en "De drenkeling". Schuurkerk Morgenavond wordt in de Schuurkerk in Maassluis de eerste Open-podiumavond van het seizoen gehouden. Op de avond, die wordt gepresen teerd door Jople Vons, staat onder meer een gitaartrio en een pianist op het programma. Verder valt de eerste aflevering van het feuilleton Pontjes Pol der te bewonderen, met onder meer Leen Vreugdenhil in een van de rollen. De toegang tot de avond bedraagt 2.50. Schuurkerk-theater "Where eagles dare" (Als Ade laars vielen zij aan) heet de film die komende donderdag in het Schuurkerk-theater wordt ge draaid. Deze rolprent dateert uit 1968 en kent hoofdrolspe lers als Richard Burton en Clint Eastwood. Het gaat over een groep geallieerde soldaten die in de Tweede Wereldoorlog een door de Duitsers bezet fort bevrijden. De film wordt twee keer vertoond: om twee uur 's middags en om half negen 's avonds. De toegang bedraagt respectievelijk vijf gulden en ƒ7,50. SCHIEDAM Hel verhaal van een vrouw die ter dood is ver oordeeld omdat ze een pooier heeft vermoord. Dat is het theaterstuk "Ferdaoes" van de theatergroep Paobab, dat vrij dagavond in wijkcentrum de Blauwe Brug wordt opgevoerd. Ferdaoes is volgens drie stich tingen, die de theateravond or ganiseren, "mooi, boelend en ontspannend", Het verhaal speelt zich at In Egypte, maar Is ook in Neder land actueel, aldus de organi satie. "Het gaat in telte over emancipatie van de vrouw, zo wel "daar" als hier", zo meldt de organisatie in een persbe richt. "Het vertelt over de krachten die een vrouw.tegen- over zich vindt als zij zich niets aantrekt van de maatschappe lijke barrières en blijft zoeken naar liefde en echte vrijheid". Prostitutie en een "onsmake lijk huwelijk" vormen het verle den van de hoofdpersoon in Ferdaoes. dat ls geschreven door de vrouwelijke auteur Na- wal el Saadawl. Het stuk is at eerder in andere Nederlandse plaatsen, waaronder Utrecht, opgevoerd. Dat heefl lovende dagbladrecensies opgeleverd. Tot de organisatie van de thea teravond in de Blauwe Brug behoren de stichting Samenle- vmgsopbouw Schiedam Noord (SSSN), de stichting 1 Mei en de Stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie (SVO). De voorstelling begint om half. negen. Oe toegangsprijs be draagt twee gulden vijftig. Kaarten zijn deze week bij de SVO (Lange Kerkstraat 62) en n2nwauwe Bru0 (Bachplein 7 590) in voorverkoop.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1