Thüisliulp hej^&rden neemt ëiiorme vlucht Toch fietsers dp Schiedamsedijk Standwerkers geven markt extra kleur Damlaan verdeeld Körtaf Lentefeest komt 90 mille te kort Van on2e verslaggever RON DE GROOT SCHIEDAM Zo leuk als in -het Brabantse Reusel wordt het in Schiedam nooit. Toch zinkt bij ambtenaar Guus Schramm, geboren* en getogen Reuselaar, de moed niet in de schoenen bij het opzetten van de Brandersfeesten. Ook de koele je neverneuzen zullen eens het genoegen smaken van ongekende leut. „Ik blijf er aan trekken tot er wel wat is," voorspelt de zuiderling. Een Braban der trekt ten strijde tégen de westerse nuchter heids De kermis zorgt ervoor dat de Brandersfeesten acht dagen duren. De draaimolens en botsauto's kunnen niet vijf dagen zonder feest draaien. Inzet: Animator Schram over Schiedam: "Misschien moeten ze het feesten hier nog leren- Van onze verslaggever TON DAMEN ff 7 \$LAARDINGEN De Stichting Raad voor het Ouderenwerk Vlaardingen heeft haar activiteiten 'Flankerend Ouderenbeleid' (één jaar oud) uitge breid. Het gaat om het rondbrengen van maaltij- deivom tijdelijke, dag- en nachtverzorging in ver zorgingshuizen en een in november te starten alarmdienst. Populair Mevrouw G. U Lam, vrijwilligster, pakt een maaltijd uit voor mevrouw M. V. C. Boërë aan de Churchillsingel in Vlaardingen. Tijdelijke opvang Nieuwelingen iwee fietsers op de zuidkant van de Schiedamse dijk.Officieel mag het niet, maar de politie kniivt nu al een oogje dicht. 3 'W Zo leuk éls in Reusel Wordt het toch nooit i)\ Op--het moment van het ge sprek, ^donderdagochtend tien uur op het terras van een café j aan dé Koemarkt, hebben de Brandersfeesten nog maar weinig potjes kunnen breken. „Hoezo feest, waar fee3t?" zijn opmerkingen die regelmatig door centrumbezoekers wor den gemaakt. De met veel bombarie aangekondigde hap pening f est iade?) is beperkt gebleven tot een rustige ope ningsdag en wat kleinere acti viteiten. Op- enkele meters van het terras zijn medewerkers van een plaatselijke aannemer juist begonnen met de opbouw van een podium. Daar zullen dezer: dagen enkele bekende sterren hun opwachting ma ken. „De feesten worden de klapper van Siedam," zegt Schramm met een gezellige zachte 'g*. „Als hier geen men sen op af komen weet ik het niet meer. De omstandigheden zijn ideaal." Elke Brabander houdt van feest. Niet? „Als je ze hier te genkomt. wellen inderdaad meteen gedachten aan feest op." meent ook een lachende Schramm. Met weemoed denkt hij nog wel eens terug aan car naval in zijn vroegere woon plaats Westerhoven. „Dat dorpje telt nog geen tweedui zend mensen en vijf buurt schappen. Met carnaval ko men: daar wel meer dan tien grote praalwagens op de weg en lopen alle verenigingen mee in dé optocht. Dat zie ik hier nog niet gebeuren." Of aan het terras van een ho recagelegenheid in het Belgi sche Postel: „Daar zitten zon dagsochtends om tien uur hon derdén mensen achter een glas bier. Heerlijk, lekker midden, in dé bossen. Er zitten daar zo een paar duizend mensen naar een orgel te luisteren. Hier' krijg je dat nog niet." - Het zijn de vrolijke beelden, uit het: zuiden die Schramm voor ogen heeft bij hét verle vendigen van de stad Schie dam. Medé door zijn toedoen is er een nieuwe - verordening voor nachtvergunningen op •komst. Cafés mogen langer' open op bepaalde dagen. En dan nu de feesten die dit week einde tot een "climax" móeten:, komen. Met woorden als "fes tijn" en "gigantisch" brengt Schramm zijn tevredenheid over de geleverde feestvreug de tot uiting. „Okee, het feest is tot nu toe voornamelijk binnenskamers geweest. Maar je kunt niet el ke dag iets organiseren. De mensen moeten ook nog wer ken. Aan de andere kant kan het feest ook niiet worden inge kort tot-vier dagen. Moet ik dat vijf dagen de kermis zo maar laten draaien?" De kermis blijkt dus de "boosdoener" en-, tegelijk de oorsprong van de Branders feesten. Het jaarlijkse bezoek van draaimolens, gokkasten en botsautootjes is twee jaar gele den wegens gebrek aan belang stelling verschoven van augus tus naar september.: Winke liers, en gemeente zagen daar in een leuke"aanleiding voor een "feestweek" diedit jaar uiteindelijk is uitgegroeid tot de Brandersfeesten. Voqrw'aardè wasnatuurlijk dat hét feest zóu losbarsten-op Hét momerit öat de Kermis "of ficieel" wcrd'geoperid, En naar de wensen" van de kermisex ploitanten heeft de gemeente wel oren want wij zórgen voor een aardige inkomstenpost van ver over de 100.000 gulden. De hiaten, in het feestprogram ma worden op de koop toe ge nomen. Daar is de Schiedamse koelheid niet de oorzaak van. Schram steekt zijn tevreden heid over het feest niet onder stoelen of banken. Met een gro te glimlach verhaalt hij over hets "gigantische festijn" dat Schiedam dit weekeinde te wachten staat. Grote moeite had hij om het organisatorisch in kannen en kruikente krij gen. „De zaak dreigt makke lijk te ontsporen. Je moet hier in het westen oppassen dat de zaak niet verbrokkeld. Als iets niet in de kraam past, is mén snel geneigd zelf Iets te veran deren." „In het zuiden gebeurt dat niet," gaat hij verder, „daar probeert men het niet ef- v Het -flankerend ouderenbe- lèidMs een reactie op een eind 1983 opgestelde discussienota 'flankerend beleid' van.het mi nisterie van WVC. Het ministe- rieJWas druk bezig kortingen doer te voeren bij bejaarden- verzorgingshuizen, waardoor heb noodzakelijk werd dat de overheid 'iets aan de thuiszorg girëg doen.' De plaatselijke in stanties kregen gelegenheid 'op-korte termijn" met een plan te Jkomen. Daarop verscheen de Raad voor het Ouderenwerk in Jviaardingen met een plan Flankerend Ouderenbeleid, landelijk gezien een van de èeöte nota's hierover. De Nederlandse Federatie vo^r Bejaardenbeleid (NFB) heeft inmiddels de gang van 5 ia jen rond hél flankerend be leid gekraast. Jaap Zwièr, Ju- risl van de NFB: „In de discus sienota 'flankerend beleid' van '83 onderstreepte minister Brinkman (WVC) dat naast de zorgverlening ook het accent Zo^rfllggen op: nieuwe ideeën, de-ómancipatie van ouderen én de^gjgucatle van ouderen. Van dite«ógeheten niéuw bejaarden- beleld'is niets terechtgekomen. flkizou alleen de cursus admi nistratieve vaardigheden voor: 1 ouderen in de Amsterdamse staatsliedenbuurt kunnen noe men." 7. foor wat betreft de 'nieuwe ■Ideeën' noemt Zwier nog do alarmsystemen voor noodge vallen. Proefsystemeri zijn de1 afjelopen vijf jaar met,succes iggéplaatst in een beperkt aantal gemeenten, waaronderStads- fkahaal en Nijmegen. 7'; fcwler ziet verder ongelijk- held ontstaan tussen grote pro- fejsionelc bejaardenorganisa* fliee die forse bedragen aan lllujwidle hebben opgestreken, sterwijl er voor kleinere, niet Sefieus genomen projecten van vrijwilligers, niets overbleef. Hij stelt dat minstens 50 per-; Cent van de betrokken organi- '.salies eind 1983 niet op de hm>gte was van het door de minister beoogde bcjaardenbe- •'.leid. Die liepen dan ook vaak de subsidie mis. Zwier betreurt het dan ook dat nu slechts 23 miljoen van dé door het ministerie uitge trokken 25 miljoen gulden zijn uitgegeven. Maar de organisa ties krijgen een- herkansing: voor dit jaar is 50 miljoen be schikbaar en in 19861 trekt, WVC 76 miljoen 'gulden voor het flankerend ouderenbeleid uit. Inmiddels zijp 100 alarm systemen, 175 mmaaltijdvoor- zieningen en 125 wijkbureaus opgezet met dat geld, Vlaar dingen was. ér „wel op tijd bij: om geld te claimen. Het Flankerend Ouderenbe leid bestaat in Vlaardingen nu ongeveer een jaar cn ontvangt de subsidies van het ministerie momenteel via de provincie Zuid Holland. In april begon de dienst met het, rondbrengen van maaltijden in de wijken. In andere steden ként men de ze-service onder de naam 'ta- feltje-dekjc'. 7:7#'-f Vanaf het begin is het rond-; brengen van de maaltijden in populariteit toegenomen," zegt Petra Bakx, medewerkster van het Flankerend Ouderbe- Ield. „Eerst waren er dertig af nemers, nu zijn er al tachtig. Nu heteenmaaldraait en we de kinderziektes een beetje on der. controle hebben, beginnen wc pas een.:- beetje bekendheid te .geven aan de maaitijden- service". De belangstelling neemt dagelijks toe. Petra Bakx: „Iedere dag krijgen we vele telefoontjes.. Velé afne mers komen er bij, terwijl er ook mensen afvloeien. Die gaan dan bij voorbeeld naar een verzorgingshuis." De afnemers kunnen voor zes guldén een maaltijd 'bestel-, len. Dat is X.5Ö gulden minder dan de bejaardenhuizen voor het eten berekenen. „Dat is heel raar," vindt Petra. „De maaltijden die wij rondbren gen komen uit de keuken van verzorgingshuis Driën-Huysen. Dus iemand .die van ons maal tijden krijgt betaalt 1,50 gul den minder 'dan iemand' die het eten uit dezelfde keuken In een 'aanleunwoning krijgt." - De gerechten kosten in feite zo'n tién gulden, maar dankzij de subsidies kunnen de kosten gedrukt worden.Petra ver wacht dat via overleg de prij zen binnenkort gelijk getrok ken worden. „We hopen dat het voor alle bejaarden op zes gul- dén komt te liggen. Dat bedrag hebben we opgemaakt uit de aanbevelingen van het NIBUD (Nationaal Instituut voor Bud getbewaking). Nieuw dit jaar zijn de lande lijk gehouden experimenten met tijdelijke opvang van thuiswonende bejaarden in be jaarden-verzorgingshuizen. Vlaardingen doet mee met de proeven, die ook in enkele an dere plaatsen van Nederland genomen worden. De bejaarde blijft thuis wonen, maar lo geert gedurende korte tijd in het bejaardenhuis. Het flanke rend ouderenbeleid in Vlaar dingen heeft voor de tijdelijke opvang contacten met bejaar denhuis Vaartland. Petra Bakx: „Het kan voor komen dat een oudere thuis woont en verzorgd wordt door familie. Als dan de zoon of dochter eens op vakantie wil, is dat meestal niet mogelijk. Momenteel zou dan het 'kind' rustig op vakantie kunnen gaan, terwijl 'moeder of vader' in Vaartland verblijft. Dit noe men wij de tijdelijke verzor ging. Dankzij de subsidie kost de tijdelijke verzorging slechts 7 gulden per dag. Tegen dezelfde prijzen Is er 'dagverzorging' en 'nachtver zorging' mogelijk. De nacht verzorging is bedoeld voor ouderen die 's nachts hulp no-; dig hebben die ze thuis niet kunnen krijgen. Het is steeds het personeelvan het verzor-, gingshuis dat inspringt De dagverzorging is het dag je uit. De bejaarde kan gebruik maken van de conversatiezaal en krijgt aandacht die er thuis niet is. De oudere heeft in prin cipe op die dag dezelfde ver zorging als een bewoner van een verzorgingshuls," aldus Bakx. De mogelijkheden voor de tijdelijke verzorging worden momenteel ln alle verzor gingshulzen geïnventariseerd. Zo is er bij voorbeeld ook al bezoek gebracht aan de Billi- tonflat in Vlaardingen. Ook voor de bewoners van do bejaardenhuizen betekent het flankerend ouderenbeleid een verandering. Zij zullen in de, toekomst in toenemende mate worden geconfronteerd met nieuwelingen in hun huis. Het hoofd van de verzorging van de Billltonflat, de heer P. van Voelen, Heeft',dé bewoners van het tehuis er al enigszins op voorbereid. „Tja, er zijn er bij die denken toch al gauw dat het 'hun* tehui3 is. Ik heb laatst nog eens duidelijk in de recreatiezaal gezegd dat.de ac tiviteiten ook 'f toegankelijk moeten zijn voor voor andere^ ouderen in de wijk." aldus Van Veelen. fetjes op een eigen manier te doen. Als je cr hier niet elke dag. op hamert, houden ze er de volgende dag mee op en dan heb Je niets meer." De Brabantse inbreng van de ambtenaar Algemene Za ken had in elk geval één goed effect op de Schiedamse zake lijkheid. Tientallen bedrijven meldden zich als sponsor voor de feesten.- .Bewonderens waardig", meent ook Schram. Dat de commercie evenredig duidelijk aanwezig Is stoort de ambtenaar niet in het minst. Zo hing deze week op het kin derfeest aan de muur een lijst met bedrijven die de kinder middag "mogelijk hadden ge maakt". Een plaatselijke fabri kant van "zuurstof' had ge zorgd voor 500 balonnen en een plaatselijke bank liet een treintje rijden. „Dat is toch niet erg. Dat hebben die kinderen toch niet in de gaten, wanneer ze plezier hebben, dan vind lk het best. Kinderen kijken niet naar de reclame. Als ze maar een vlag getje hebben.'' De directe kosten van het Brandersfeest worden geschat op zo'n dertigduizend gulden. De grootste geldschieters mo gen een vlag met hun naam erop voor de deur van het stadskantoor hangen. Deze "eregalerij" zal zo'n tien doe-; ken tellen. „Zonder sponsor was het feest er niet geweest." zegt Schram. „Neem het podium dat ze daar aan het opbouwen zijn. Dat is gratis ter beschik king gesteld door een Schie dams bouwbedrijf. Ik hoef daar niet meer om geld te vra gen, dat ls toch geweldig. Tel uit je winst, vier man ander halve dag aan het werk. Zo'n podium kost gauw een paar duizend gulden." Schram heeft een boel gratis "versierd". Ook de bommen die op de openingsdag tot ont ploffing werden gebracht en die enkele honderden guldens kosten, waren de gemeente om niet in handen gevallen. De enige betaling bestond uit de reclame die de gulle gever (wederom de plaatselijke bank) ermee mocht maken. Het was trouwens tijdens de openingsceremonie, geleid door burgemeester R. Schee- res, dat de feestanlmator weer eens op de Schiedamse nuch terheid werd gewezen. De (gratis) borreltjes die werden uitgedeeld, werden zonder noe menswaardig feestgedruis ge nuttigd. Het enige feestelijke geluid kwam van dé begelei dende drumband. „Dat zou bij ons in Brabant heel anders zijn gegaan," zegt Schram. „Hier staan ze als apen te gapen wat er allemaal staat te gebeuren. Ze moeten misschien nog veel leren. Met die borrel zou het trouwens in Brabant ook niet lukken. Daar schenkt men een pilsje." ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1985 HET VRIJE VOLK schiedam VLAARDINGEN Een gedeel te van de Schiedamsedijk, tus sen de Julianaslngel en de Van Hogèndorplaan, wordt toch toegankelijk voor fietsers. Het besluit van burgemeester en wethouders, óm de Schiedam sedijk. geheel vrij van fietsver- keer te houden; wordt binnen kort teruggedraaid. Wethouder1 Madern (verkeerszaken) heeft dat onlangs medegedeeld, zo zegt hoofdinspecteur Bierling van de Vlaardingse politie. De fietsers kunnen dan de bij zonder brede vluchtstrook aan de zuidkant van de Schiedam sedijk In gébruik nemen. Tot voor kort werden fietsers op dat traject verbailseerd, Nu er ln de naaste toekomst weer op gefietst gaaf worden zal de po litie bij overtredingen op dit - stuk weg een oogje dichtknlj- f pen, zegt Bierling; „Wij zijn im mers niet roomser van dé - - paus,", aldus de hoofdinspec- teur. Fietser F. W. Assemberg ziet zijn protest tegen het afsluiten van de Schiedamsedijk deels gehonoreerd. Hij heeft bij het college van B. en W. een be zwaarschrift ingediend. On- langs schreef'Assemberg een' gloedvol betoog over deze kwestie In Het Vrije Volk onder de kop "Vlaardingen, een dorp met flaporen." „Nog even doordrukken, dan is de hele Schiedamsedijk weer toegankelijk voor de fiet sers," zei Assemberg in een, eerste reactie. Hij zal niét rus ten voordat de Schiedamsedijk weer 'helemaal open Is' en de fietspaden worden gereali- seerd 'ten koste van het vóet pad'. Assemberg wil fietspa den aan beidé kanten van de weg. ;.En die voetgangers kun- nen altijd nog beneden aan de dijk lopen. vp.'-i i'S SCHIEDAM "Dit poetsmid del beschermt uw motorkap zelf tegen de hitte van vuur," zo prees één van de dertig standwerkers gisteren op de Schiedamse weekmarkt zijn produkt aan. Met een ongelovi ge blik aanschouwde het pu bliek hoe hij benzine op de kap sprenkelde en een klein brand je stichtte. En hoé hij de vlam men doofde en vervolgens met een eenvoudige poetsdoek weer glans in de motorkap wreef. Overtuigingskracht, daar moet een standwerker het van heb ben. Dat was ook één van de criteria, waarop een tien-kop pige jury gisteren de standwer kers beoordeelde. Want behal ve een flinke omzet viel er voor de standwerkers ook een aar dige prijs te verdienen In Schiedam, dat dit keer het de cor vormde voor de Nationale Kampioenschappen Standwer kers.' De standwerkers gaven de Schiedamse weekmarkt extra kleur met hun lulde stemmen en sterke verhalen. "Met deze" snaar, mevrouw, kunt u zelfs die zachte Hollandse kaas in keurige plakjes snijden," zo klonk het. En een kraampje:. 'r verderop hekelde een stand- werker de wijze van koffie zet- ten van zijn "lieve oude oma";-, die helaas de opkomst van de "Ideale" afwasbare koffiefilter niet heeft mogen meemaken. Maar de verkopers van groen-; teschaven gingen gisteren metr de eer strijken. Burgemeester Scheeres overhandigdeIn zaal- Beatrix aan de Larige Kerk straat de wisselbeker aan standwerker De Haan uit Die-: men. Diens collega groente- - scbaafverkoper De Regt kreeg dé tweede prijs, gevolgd door palingboer Junger, Dé prijs" voor de beste vrouwelijke standwerker ging naar me- vrouw Pel voor haar praatje bij - haarkrullers. In de jury zat, naast een aantal Schiedamse notabelen, TROS-, presentator .Wim Bosboom. SCHIEDAM ln de flats aan de Damlaan wonen ook vele gezinnen, die absoluut geen hinder hebben van jeugd op straat. Dat zegt eén bewoon ster In reactie op klachten, die een tweetal andere flatbewo ners deze week uitte In de raadscommissie voor algeme ne zaken. Het tweetal zei na mens dertig gezinnen te spre ken. „Onmogelijk," aldus de reagerende bewoonster. „Ik zou wel eens willen horen wie dat zijn," Volgens de vrouw, die denkt de mening van een ruime meerderheid van de Damlaan- bewoners te vertolken, ge draagt de Jeugd op straat zich keurig. „De kinderen zijn hele maal niet lastig. Vroeger voet- balden ze veel, dat doen ze nu niet meer sinds die twee bewo-; rters daarover hebben ge- klaagd. Nu kletsen ze aileeri nog maar. Maar heus niet tot middernacht. Om half tien, tien uur zijn ze allemaal binnen." Delta Hotel Vijf personeelsleden van het Delta Hotel zijn gisteren in het zonnetje gezet In verband met hun 5-of 10-jarig dienstver band. Een gouden speld en cheque voor een weekend voor twee personen ging naar sous chef H. W. F. Helsemans en af wasser A, Hoogenwerf, die bel den 10 jaar in dienst zijn. Lady bartender mevrouw I. Chris tiansen, receptioniste S. J. H. v.d. Mijn en kok R. A. v.d. Sij- de kregen een zilveren speld. Besmeurd Een geparkeerd staande auto op het Da Costapleln te Maas sluis is door onbekenden toe getakeld met verfafbijtmiddel. CV-kelels Uit in aanbouw zijnde wonin gen op het Verto-terrein te Maassluis zijn drie CV-ketels ontvreemd. De ketels warén al gemonteerd. De inbrekers SCHIEDAM De Stichting Lentefeest komt 90.000 gulden te kort om haar nieuwe ge bouw aan de Tulnlaan volledig te verbouwen en in te richten. Lentefeest wil dat bedrag zien te verzamelen door een beroep te doen op de overheid, instel lingen en het bedrijfsleven. Het eigen kapitaal van de stichting Is vrijwel volledig opgegaan aan de aankoop van het pand, dat eerst eigendom was van de Vereniging Van Christelijk On derwijs. Met die aankoop was een bedrag van 135.000 gutden ge- v klommen via het balkon de wo- nlngen in. Kelder Uit een kelderbox aan de Mgr. Bekkerslaan te Maassluis ls gereedschap ter waarde van 300 gulden ontvreemd, Auto in brand Bij hét starten van de afgesla- gen motor is de auto van een Vlaardinger.op de Schiedam sedijk ln de brand gevlogen: De man had dé wagen enkele uren eerder gekocht bij een Vlaardings bedrijfje. De.aulo was nog niet verzekerd. Videobanden f" In samenwerking met het bu- 1 reau Buma/Stemra heeft de Vlaardingse politie bij een vi deotheek aan de Dr. Wiardi Beckmansingel 126 illegale vi- deobanden inbeslaggenomen.'^ffc. Tegen de eigenaar van de zaak Is proces-verbaat opgemaakt. moeld, hetgeen Lentefeest zegt te hebben opgespaard in ■'*--i. zijn veertienjarig bestaan. Die g> tijd is grotendeels doorge- bracht in een "kraakpand" aan de Broersvest, dat de stichting ,'t~~ voor een symbolisch bedrag van de gemeente huurde. De ..v- verbouwlngskosten van het p. pand aan de Tulnlaan komen voort uit noodzakelijke voorzle-7 nlngen en aanpassingen voor .7^7 bejaarden eri gehandicapten. Voor die groepen zet de ,r7;7, Stichting Lentefeest zich in, 7r, middels activiteiten en een ta- 7'7f' xl-dienst. - .'7

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1