Binnenstad gekkenhuis Jazznacht schittert onder 'n volle maan Ook jazz in het zwembad Brandweerberoep vol hindernissen Wijkcentra met de kerstdagen dicht? Politie verijdelt zelfmoordpoging Schrijfster breekt mét Tuinf iuiter-trilogie I Stadskantoor even 'n verlichte reclamezuil Dammen Een beeld van de Zondagsmarkt in de Hoogstraat: een groep jóngeren zingt luidkeels onder het genot van een biertje. Eén van de zaterdagactiviteiten in de binnenstad was "Dammen op de Darn", met in de hoofdrol ex- wereldkampioen Harm Wiersma. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In oktober, komt er een raads voorstel voor de vestiging van een nieuwe biblio theekcentrale in dë binnenstad. Dat heeft wethou der Herman Posthoorn (cultuur) zaterdag beloofd tijdens de nationale bibliotheekdag. Die dag lokte, ondanks het grote aantal activiteiten, maar wei nig Schiedammers naar de bibliotheekvestigin gen. De officiële opening, die voor heel Nederland gold, trok wel veel publiek. Boetevrije dag (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vele tiendui zenden "mensen waren giste ren op de been tijdens de jaarijkse Zondagsmarkt in de Schiedamse binnenstad. Dat leidde, tot chaotische tafere len. De Hoogstraat kon men slechts voetje voor voetje schuifelend betreden en ook het gemotoriseerd verkeer moest zich' stapvoets een weg banen door een "doolhof" van smalle straatjes. Een par keerplaats bij een meter was een prijs in de loterij. Schiedam: ademde even de sfeer van Valkenburg in de zomer. Alles wat die Zuid- Limburgse stad doorgaans kenmerkt was aanwezig. Massa's eetkraampjes, ker misachtige muziek en zonnig weer. „Ik ben bekaf, ik voel me net ëeri waggelende eend," aldus een vrouw die een half uur nodig had om van de Koe markt naar de Grote Markt te lopen. De drukte in de Hoogstraat deed een man denken aan de poorten van stadion Feyenoord voor de aanvang van een voetbalin terland. Een winkelier merkte sar castisch op: „Ze zouden een richtingsverkeer In de Hoog- straat moeten instellen." Maar juist vanwege de tallo ze kraampjes van midden standers was er geen doorko men aan. En het feit dat tal van andere straten in de bin- nenstad al eenzijdig zijn afge sloten (door het nieuwe "Ver keerscirculatieplan"), ver grootte gisteren eerder de chaos dan deze te voorkomen. Duizenden auto's stonden op de gekste plaatsen gepar- keer, op trottoirs of gewoon dubbel in één van de schaarse brede 3traten. Parkeermeters waren bijzonder Sn trek om dat daarin op zondag Immers geen kwartjes hoeven. Eens te meer blèek gisteren dat de zondag nog maar voor een zeer kleine minderheid in deze regio een rustdag is. De mening van een Rotterdam mer: „Je ziet het, de mensen vervelen zich normaal op zon dag." Dc Schiedamse politie waagde zich gisteren niet aan een schatting van het aantal bezoekers. „Het was in elk ge val gigantisch druk," aldus een woordvoerder. „Zo on voorstelbaar veel mensen heb ik in Schiedam nog nooit ge zien." Volgens de politie heb ben zich tijdens de Zondags- markt geen noemenswaard!- activiteit ""Dammen op de enkele tiéntallen Schiedam- ge problemen voorgedaan. Dam" die de aandacht trok. mers, 'zonder een partij te Overigens was het ook za- Terwijl een groep als boeren verliezen, terdag flink druk in de Schie- verklede musici hoempa- En 's avonds en 's nachts damse binnenstad, die deze deuntjes ten gehoren bracht, zétte een groot jazz-festival week in het teken van de speelde de ex-wereldkam- de Schiedamse binnenstad op Brandersfeesten staan. Over- pioen Harm Wiersma (met zijn kop (zie elders deze pagi- dag was het onder meer de zonnebril): simultaan tegen na). SCHIEDAM - De gemeente speelt met de gedachte om de wijkcentra in de stad rond de kerst enkele dagen te sluiten. Dat zeggen leden van de be- heerscommissie van wijkcen trum Nieuwland. waar zaterdag een Open Huis werd gehouden, in Nieuwland wordt zo'n maat regel gevreesd, omdat deze zomer is gebleken dat een slui ting tientallen vaste bezoekers kost. Al anderhalf jaar vechten de beheerders van wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein voor erkenning. Met de ver- j huur van zaalruimte gaat het goed, maar het aantal wijkbe woners dat regelmatig een be zoekje brengt valt nog tegen. „Het gaat moeizaam. Het lijkt hier vaak.meer op een buurt huis dan opeen wijkcentrum; Maar zo'n, inloop als vandaag Is nog niet eerder voorgeko- men," aldus voorzitter Jan SchlSrmann van de beheers commissie. Toch was het in het wijkcen trum rond het middaguur za terdag niet druk te noemen. Een flink aantai organisaties dat met kramen vol folderma teriaal aanwezig was, had wei nig te doen. Wel waren er veel kinderen, die In hoofdzaak in teresse hadden voor een petje van de industriebond FNV en een lesie tafeltennis van ver eniging De Reling. - De meeste volwassenen waren terug te vinden in de barruim- te. waar een rustige sfeerneer ste bij wat Hollandse plaatjes, zoals van Koos Alberts. Het Open Huis werd in de avondu ren afgesloten met een wijk- feest, waar de band The PJay- mates optrad. Zt* De sluiting rond de kerstda gen. die in het wijkcentrum Nieuwland wordt gevreesd, zoi te maken kunnen hebbenjnet de Arbeidstijdverkorting yoor ambtenaren. Die heeft er toe geleid dat alle gemeentelijke diensten tussen kerst ep j- nieuwjaar dicht gaan. De"bé- heerders van de wijkcentra zijr ook in dienst van de gemeente zodat mogelijk wordt gepoogd dezelfde regeling op hen tóe te passen. In een andere zaak.iwaarin Nieuwland met de gemeente van mening verschilde, heeft de beheerscommissie vaahet wijkcentrum overigens een succesje geboekt. De cuittiur- afdeling van de gemeente' heeft per brief toegegeven dat de inspraakprocedure rond hel wijkcentrum "wat mindenviek- keloos is verlopen.V:Dle:kHtiek heeft de beheerscommissie sinds de opening van hét wijk centrum in tebruari 1984 her haaldelijk geuit. "VT- Posthoorn: 'Nieuwe centrale „Dit is het beste bericht wat stellen. De gemeente heeft al- we vandaag hadden kunnen leen een loketfunctie." En: „Dc krijgen," zo reageerde dc bibliotheek groeit naar een su- Schtedamse bibliotheekdirec- permarkt-ldee, waar de men- teur Henk Ewoldt op Post- sen een snelle culturele en li- hoorn's belofte. Tot dusver teraire hap kunnen krijgen." leek de zaak van dc nieuw bouw muurvast te zitten op de locatie. De gemeente twijfelt al enkele maanden tussen het Stadserf en de Hoogstraat, me de doordat een grootwinkelbe drijf belangstelling voor die lo caties heeft getoond. Dik tevreden toonde Ewoldt zich ook vanwege het feit dat het filiaal Noord (Bachplein) van "zijn" bibliotheek was uit gekozen voor de nationale ope ning. Rond tien uur hadden zich daar meer dan vijftig mensen van binnen en buiten Schiedam verzameld om een reeks toespraken aan te horen. Eén daarvan werd gehouden door D. Reumer, directeur van het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC). Reumer herinnerde zijn ge hoor eerst aan de "rake klap pen, die het bibliotheekwezen de laatste jaren door allerlei bezuinigingen heeft opgelo pen." Maar hij beschouwde de nationale bibliotheekdag als "een symbool van de veer kracht van de bibliotheek. Wij zijn niet bij de pakken neer gaan zitten. Wij claimen op nieuw een plaats in de infor matiemarkt, met gebruikma king van moderne middelen. Al moeten we ervoor waken dat we straks niet door de techniek worden beheerst." Behalve over nieuwbouw voor de bibliotheek sprak wet houder Posthoorn ook over de techniek, zoais de opkomst van de computer. „Het is aan de landelijke overheid om regels omtrent de informatica op te Volgens Posthoorn hoort het bi bliotheek personeel niet achter maar vóór de balie thuis. Waf dat betreft gaf hij zater dag zelf niet het goede voorbeeld. Posthoorn vindt dat het bi bliotheekpersoneel "eigenlijk niet achter maar vóór de balie hoort te staan" om betere ser vice te verlenen. Wat dat be treft gaf de wethouder zelf niet het goede voorbeeld, toen hij rond het middaguur samen met burgemeester Scheeres een uurtje het werk van het baliepersoneei overnam (in de hoofdbibliotheek aan de Lange Haven). Posthoorn bleef op zijn gemak zitten, terwijl hij boeken afstempelde. SCHIEDAM Agenten van de Schiedamse politie hebben een zelfmoordpoging van een 24-Jarige bewoner van de P. K. Onneslaan verhinderd. De man stond al geruime tijd op een smalle riggel op de derde eta ge aan de buitenkant van een flat, toen de agenten hem door een raam naar binnen wisten te trekken. Hij had diverse ke ren gedreigd te springen. Onder aan het flatgebouw sloegen tientallen buurtbewo ners het drama gade. Zij warer afgekomen op voertuigen van politie, GGD en brandweer, die waren uitgerukt. De man kwarr in zijn benarde positie terécht in een poging de politie ^ont vluchten. Die wilde hem eokete vragen stellen over een ruzie die hij eerder op de dag niet zijn onderbuurman had. 3: Eén en ander speelde zicltza terdagmiddag af. Impopulair hoefden de Schiedamse collegeleden zich bij het lenerspublick niet te maken, want het was zaterdag vanwege de feestelijkheden een boetevrije dag. Hoeveel dat de bibliotheek heeft gekost, is nog niet bekend gemaakt. Aan de Lange Haven kwam in elk geval een aantal boeken binnen, dat meer dan een jaar ♦e laat was. Om de leners niet in verlegenheid te brengen, werden de boeken bij inleve ring niet meteen opengeslagen om de datum te controleren. zingt Sara Coden met begelei ding van Marcel Karreman en in het verbijsterend drukke ca fé "Onder de Pot". Waar al dat publiek vandaan komt is een raadsel al stelde de eigenaar: "dat er vele bekende gezichten opnieuw door Schiedam dwaal den die nacht." In the mood, daar leek het verdraaid veei op. Nergens was een onvertogen woord te horen of het moest van een vaste klant en een enkele uit bater zijn die een beetje uit hun gewone ritme gehaald werden, zoals in "the Pub" en bij de "Goudsbloem" waar een schitterend combo "Tip on in" de sterren van de hemel speel de. Uit café "St Jan" klonken de welluidende geluiden van Ron van de Berg uit Den Haag. Binnen is de halve tenniswe reld van Schiedam neergestre ken. De vlammetjes gaan rond zodat nog meer kelen doorge spoeld moéten worden. Het Maantje heeft een onverwacht goed trio: meestersaxofoon Mark Lewis trekt publiek wat daar nooit komt. Het is eigenlijk te veel al is de nacht lang. De volle maan doet zelfs de verstoktste thuis zitter schijnbaar naar Schie dam vluchten. In de Pascha kan geen hond meer binnen waar conservatoriumstuden ten, als Jasper Blom en zijn kwartet, bewijzen dat er wel (Van een onzer medewerkers) SCHIEDAM "Hé, voel je het? Het bierwater staat tot aan je knieholte". Zaterdag nacht zo rond twee uur. De woorden komen gniffelend uit de mo'nd'van een vrouwelijke jazzfanaat in het overvolle, swingende café het Fust. Een eindje verderop in de Ster. die eigenlijk niet mee deed, was er geen doorkomen aan. Aan de overkant op de Koemarkt doet een menigte zich te goed aan het gratis buffet om zich daar na opnieuw in Schiedams eer ste Jazznacht te storten. 'Tam in the mood for love" wat meer wordt geleerd dan enkel noten spelen. Het publiek is laaiend enthousiast. Opnieuw doet de mare dat in de Unie zo'n goed bandje speelt. Ook conservatorialul. De liefhebbers zitten boven op het biijart en verdringen zich in de deuropening om maar niets te missen van "Line Out." Leermakers is dik tevreden, geniet er zelfs van. Anderson" onder zijn dak te hebben. Krachtig en vol speelt het kwartet. Rond vijf uur sluiten de eer ste cafés hun deuren. Zoetjes aan gaat.een ieder naar huis. Moe, voldaan en vol. Schiedams eerste jazznacht was een succes. Waar het aan ligt zal duister blijven ondanks de volle maan die meer dan minzaam scheen. VW-directcur Ruud Pillard loopt langzaam over de Lange Haven: "Overal waar muziek gemaakt wordt is het bars tensvol". Verder gaat de tocht: The Deep, langs de Amstelbron naar het LIDO waar violist Pierre ie Blanc het swingende werk voor zijn rekening neemt. Café "Ondersteboven" heeft de eer "Lenny en Dave een gehoor van enkele tiental len vooral bejaarde fans in een Schiedamse biblio-f theekvestiging. Van Manen- Pieters heeft sinds de Tuinflui- ter-trilogie, waarmee zij in'de zeventiger jaren debuteerde, meer dan twintig romans ge schreven. SCHIEDAM De schrijfster Josvan Manen-Pieters heeft afstand genomen van haar best-seller de "Tuinfluiter-trilo- gie". Tijdens een lezing in Schiedam verklaarde zij de tri logie voor "technisch zwak" en zei ze spijt te hebben het boek ooit te hebben geschreven. De populaire schrijfster sprak voor constateerden teleurgesteld dat de jazzavond in het wa ter is gevallen wegens ge brek aan publiek. Deson danks Is Schouten van plan een dergelijk evenement de komende maanden nog twee keer te herhalen. Op 25 okto ber en op 22 november zullen opnieuw Jazzformaties hun opwachting maken in het zwembad aan de Burge meester Knappertlaan. Ook het Sporttondsenbad deed mee met het Schiedam se jazzfestival, zij het een avond eerder. Vrijdagavond trad op het terras naast het overdekte bassin het Coert Sonneveld-kwintet op. Aan de sfeer (een schaars ver licht zwembad en kaarsjes op de bar) en de perfecte akoestiek kan het niet heb ben gelegen, maar bedrijfs leider Rob Schouten en de hooguit twintig bezoekers zorgden ervoor dat het kan toor tot in de wijde omtrek opviel en de doeken goed leesbaar waren. Op de bega ne grond, honderd meter van het Stadskantoor vandaan, draaide de kermis op voile toeren. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het Stads kantoor was gisteravond even een verlichte reclame zuil. Aan de hoogste rand van het veertien etages tel lende spierwitte gebouw wapperden gekleurde linnen doeken met de namen van onderandere een frisdran kenfabrikant en een benzine maatschappijSpots die op het. dak waren gemonteerd Ook de molens langs de Noordvestgracht waren gis teravond verlicht met zoge naamd „floodlight".

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1