Na het feest, het vuil 'POLITIEK HOORT WÉL IN DE KERK' Kop-staar l-botsing De Dijk begint aan een tweede jeugd fietser slaat öVer de kop Autokraken in weekend Aanrijding 1- KUSSENAKTIE Zeekadet gewond bij vechtpartij [Trouwpartij Verlaat 'door feesten Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam, 010-267920 SCHIEDAM Door handig om te springen met Urijksleningen kan één tot twee miljoen gulden /wérden bespaard. Dit zegt raadslid Hans van Kleef* (PvdA) in een toelichting bij schriftelijke ivvrjagen aan het college van burgemeester en wet- •hcjuders. Het voordeeltje; zou verkregen kunnen warden door dure leningen vervroegd af te lossen en; meteen goedkopere leningen af te sluiten. De woningbouwverenigingen en het gemeentelijk wo- ningbeheer zouden hiervan kunnen profiteren. Actie Na het feesten komt het oprui men. Een flinke rommel maakte gisterochtend in het centrum van Schiedam duide lijk dat daar de Brandersfeesten waren gevierd. Als na een pop festival in een voetbalstadion lagen op en rond het Emmaplein (kermis), het Hemaplein, de Broersvest en de Hoogstraat duizenden stuk jes papier en etensresten-Met extra man kracht gingen de nutsbedrijven gisteren het vuil te lijf. Zondagavond al hadden twee medewerkers van de ONS het "grote vuil" op gehaald. Op de vuilstort een beetje binnen de perken te hou den hadden de ONS overal containers neer gezet waar voor namelijk ver pakkingsmate riaal in beland de. Gisteren was het de beurt aan de veegdienst. "We hebben in derdaad een enorm drukke dag," meldde voorlichter Mart Dingenouts gis terochtend. "Om de kosten te drukken hebben we voor de ge scheiden ophaal Zaterdag 5 oktober: Mo dem Jazz Dance Com pany Djaz- zex in de Stadsgehoor zaal, Vlaar- dingen. "Veel pastores weten niet hoe een arbeider denkt," vindt Jaap Tuk. Filmhuis Stadsgehoorzaal Jeugd Harmonie van het vuil ge kozen. Als je dat zondag allemaal laat doe, kost dat heel wat meer." Ook de normale ophaal van huisvuil vónd gisteren plaats. Een tentoonstel ling in de Grote Kerk over het scheiden van huisvuil lijkt in tussen af te ste venen op een succes. Duizen den mensen na men tijdens de Brandersfeesten een kijkje in de kerk. Komende zaterdag wordt de tentoonstel ling opgevrolijkt met een doorlo pende filmvoor stelling van elf uur 's ochtends tot vier uur 's middags. I?. Overheerlijk eendeveren hoofdkussen55,00 Voor het tweede kussen betaalt u27,50 Overheerlijk half-donzen hoofdkussenƒ100, Voor het tweede kussen betaalt u50, Zolang de voorraad strekt Al SO laar voorlichting over Geld Het (niet complete) vrijwilligersteam van De Dijk met hun onderkomen op de achtergrond. Links achter staat Cees Tegussinklo. Vrijdag Jt en zaterdag 5 oktober: Hans Liberg met zijn tweede solo- TTte programma "Berg Berg" in de Teerstoof, Schiedam. Schuurkerk Poppentheater Teerstoof Harmonie DINSDAG 1 OKTOBER 1985 'Handigheid spaart twee milioen uit' Permanente show van alle HQIsta-slaapkamere HET VRIJE VOLK f (Van een onzer verslaggevers) Het idee voor vervroegde af lossing is niet nieuw. Al enige tijd geleden kreeg het ministe rie verzoeken voor toestem ming om rijksleningen eerder dan afgesproken terug te beta len. Den Haag heeft hierop nog geen antwoord gegeven. Vol- SCHIEDAM Een trouwpartij zaterdag in jie Singelkerk had danig te leiden van de Bran- dersfeesten. Enkele ge- parkeerde auto's voor de deur van de kerk zorgde ervoor dat de'bruiloft-- 'gasten hun vervoermid- del niet meer kwijt kon- den. Met de hulp van en- kele te hulp geroepen agenten van de gemeen tepolitie werden uitein delijk enkele personen auto's "opgetild" en ver- v plaatst. Het ludieke incident was volgens de politie het enige smetje op de feestén. Depolitie had elf extra mensen (waar- ónder vijf reservisten) ingezet om eventuele ca lamiteiten het hoofd te kunnen bieden. „Alles is in goede harmonie verlo pen," aldus een woord- voerder. Uit voorzorg ;werd de voetbalwed- strijd SW - FC Den jHaag van-zondag naar i vanavond verplaatst. De politie waagt zich ftiet aan een schatting 'over het aantal mensen fiat zondag vóór een waanzinnige drukte in het.Schiedamse centrum feorgde. Op het stadskan toor houdt men het op zo'n 100.000 bezoekers. 'SCHIEDAM Een 34-jarige Vlaardinger is zondag op de Róiterdamsedijk over de kop geslagen met zijn fiets. De mail reed richting Koemarkt tóén de handrem aan zijn voorwiel losschoot en tussen dé; spaken terecht kwam. Het voorwiel werd daardoor ge blokkeerd. De man sloeg met zijn hoofd tegen het wegdek. Hij "werd met onbekende ver wondingen naar het Schieland •ziekenhuis vervoerd. Op de Nieuwe Damlaan raakte een 41-Jarlge fletser ge- wond i na een aanrijding. De man reed ter hoogte van het benzinestation toen hij omver werd gereden door een 19-jari- gebromfietser. De fietser bleek aan het ongeluk een her senschudding te hebben over gehouden gens Van Kleef is een circulai re met het rijksstandpunt on derweg. Het gemeentelijk woningbe- heer en de verenigingen staan voor respectievelijk 105 en 65 miljoen gulden bij het rijk In het krijt. De rente op deze •schulden varieert van 7,5 pro cent tot ruim twaalf procent. Voor sommige leningen zou volgens Van Kleef de rente ruim vier percent lager kun nen. „Het moet voor zowel het woningbedrijf als de woning bouwverenigingen toch inte ressant genoeg zijn om tot ac tie over te gaan," vindt Van Kleef in zijn toelichting. Vol gens het raadslid kunnen "fi nanciële gaten" bij de vereni gingen met het voordeel wor den gedicht. Het woningbeheer zou een steuntje in de rug krij gen bij haar stadsvernieu wingsactiviteiten. Er moet volgens Van Kleef wel snel gehandeld worden. Als alle woningbouwverenigin gen en gemeenten tot ver vroegde aflossing en herfinan ciering overgaan, moet er naar schatting zes miljard gul den aan nieuwe leningen-wor den afgesloten. Hierdoor zal de rente weer gaan stijgen en wordt het voordeel kleiner. De socialist vindt het risico voor een gemeente om garant te staan voor een particuliere le ning kleiner door de lagere rente. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Arbeids vraagstukken zijn taboe, als het woord „werkloosheid" valt, gaat er een huivering, door de gemeente. De werkgroep ar beidsvraagstukken, actief in de parochie van de Martinus- kerk in Groenoord, vindt het hoog tijd dat de naar schatting vijfduizend leden zich bewust worden van de maatschappij om zich heen. Want aan reali teitsgevoel ontbreekt het de gelovigen, zo vindt de groep. „Als je in de kerk over ar beidsvraagstukken begint ben je niet welkom. Dan haal je de politiek binnen en dat mag niet. Dat is geen reële opvat ting. Ook onder de leden van de parochie heerst werkloos heid maar daar praat men lie ver niet over," zegt één van de leden van de werkgroep. Plet Jongbloed, die jammergenoeg moet constateren dat de inte resse onder de gelovigen ont breekt. Om de parochieleden toch aan het denken té' zétten, heeft de werkgroep de hulp In geroepen van Jaap Tuk. Een rondreizende „predikant", be kend geworden dank zij twee boekjes over de arbeider en de bijbel. „Politiek niet ln de kerk? Het hoort er juist wel," zegt deze marxist die tn de bij bel, talloze aanwijzingen zegt te vinden dat Jezus van Naza reth op kwam voor Jan met de Pet. Vreemd keken de collega's op toen Jaap Tuk, de „rooie kroot" onder het werkende per soneel, jaren geleden met bij belteksten begon te strooien. „Het is het geschrift van de ar men, kreeg ik te horen. Toen lk 'm ben gaan lezen, ben ik me daarvan bewust geworden," al dus Tuk. De nieuwe vorm van evange lisatie bleek het begin van een. „tweede leven" voor Tuk. Hij schreef de boekjes „Een arbei der en zijn bijbel" en „De uit tocht vem de arbeiders" en werd op slag beroemd in gelo vig Nederland. Hij kreeg uitno digingen voor lezingen op Theologische Hogescholen en kwam in aanraking met de kerkelijke leiders. De Marxist is nu met de VUT, en legt zich toe op de. verbreiding van zijn opvattin gen. Op maandag 7 .en 14 okto ber houdt hij lezingen voor de parochie van de Martinuskerk. Ook is hij nog steeds werk zaam voor het bedrljfsaposto- laat DISK. De uitspraken van de „evan gelist" liegen er niet om. „Hoe kan iemand die in Christus ge loofd toestaan dat er arbeiders worden uitgebuit? Het wordt niet alleen tijd dat de vakbon den gaan brullen maar dat ook de kerken brullen," zegt hij. Er zijn volgens Jaap Tuk ge noeg „hotemetoten" in de ker ken, die niet weten wat er on der de arbeiders leeft. „Die kunnen dat dan ook niet duide lijk maken. De kerk moet de mens centraal stellen. Ik krijg zat genoeg te maken met pas tores, die niet weten hoe ze ar beiders moeten benaderen." Of de pastor van de Martl- nuskerk daar een voorbeeld van is, wordt niet duidelijk. Feit Is wel dat pastor Asma één van de initiatiefnemers is van het bezoek van Tuk. De le zingen van de marxist begin nen steeds om acht uur in de kerk die is gevestigd aan de Oreliosingcl. Drie Italiaanse films in het Filmhuis Harmonie. Op don derdag 3 oktober draait "La Commare Secca" van Bertoluc- ci. Een paar kruimeldieven, een souteneur en een soldaat worden verdacht van de moord op een hoertje. Met Allen Mid get en Manisa Solinas. "I'lngorgo" van Comencl draait vrijdag 4 oktober. De irritaties van het wachten nemen toe in een gigantische file auto's. Met een keur van acteurs en actri ces zoals Annie Glrardot, Mar cello Mastroianni, Gerard De- pardieu enz. Ten slotte op zaterdag 5 okto ber "I viteltoni" van Fellini. Een nozem moet trouwen. Hij stort zich in allerlei avontuurtjes en komt tot bezinning als zijn vrouw bij hem weggelopen is. Toegangsprijzen:/6,50; Pas 65 en CJP 5 gulden. Aanvang 20.30 uur, zaterdag ook 23 uur. Harmonie, Vlaardingen. Nooy's Volkstheater speelt op vrijdag 4 oktober in de Stads gehoorzaal "ln Holland staat een huis", een musical geschreven door Dick Nooy, Rob Chrispijn en Bert Stoots naar de voor oorlogse speelfilm "Komedie om geld". Een bankloper raakt een groot geldbedrag kwijt en wordt verdacht van diefstal. Met Hanny Vree, Ben Cramer, Dorien van de Kiel, Hans Bos kamp, Dick Rienstra, Wim Wa- na enz. Aanvang 20.15 uur. Jaterdag 5 oktober de zesde •roductie van het Modern Jazz ince Company Djazzex. Voor de choreografieën tekenen Clyde Barret uit de VS, Dragu- tin Bofdiri uit Joegoslavië (met "El Cimaron", een slaaf vertelt zijn levensverhaal). Frank Mon- toya met het ballet "We got by" op muziek van Al Jarreau, Vanoye Aikens met de "Jitt" (afkorting van Jitterbug, een populaire dans uit de jaren dertig) en Warren Spears uit Detroit met "Songs of my mouth" op een muziekcollege van Motown artiesten uit de ja ren zestig. Aanvang 20.15 uur. Stadsgehoorzaal Vlaardingen. Woensdag 2 oktober speelt De Muur uit Gent "De Modderbriga- de r, een verzameling speel- ideeën rond de worst, de bin nenkant van een tampon, de SCHIEDAM Diverse auto mobilisten zijn voor in totaal duizenden guldens gedupeerd door een nieuwe golf auto-in-, braken het afgelopen weekein de. Zes maai sloegen autokra kers toe. Zo werd uit een ge parkeerde auto aan de Singel een stereo-installatie ter waar- dé van 3000 gulden gestolen. ••••De achterruit van de wagen I werd ingeslagen. Een installs- tie van 800 gulden werd wegge- gnomen uit een auto op het Sta tionsplein. Verder maakten on- bekenden een zestal wieldop- te^ pen en twee radlo-cassettere- tecórders buit. §i./SCHIEDAM Een 21-jarige ^bromfietser is met een gebro- ken enkel en schaafwonden ln afligt/ Schieland ziekenhuis be te lènd na een aanrijding op de kruising Burgemeester Knap st pertlaan/Jaeob Catslaan. Het fiohgeval vond zondagavond JVrbtid zeven uur plaats. Een' ^31?jarlge automobilist kwam "luidde Jacob Catslaan en wilde l'de BK-laan oversteken. Hij zag jgSrjaarbij de bromfietser, die zijn licht niet aan had, over het f": hóófd. SCHIEDAM Onoplettend heid zorgde zaterdag op rijks weg 19 voor een kop-staart-bot- sing. Een 49-jarige automobi list keek bij het veranderen van rijbaan te lang in zijn bui tenspiegel waardoor hij niet zag dat het verkeer voor hem afremde. De man reed achter op de auto van een 45-jarige automobiliste uit Spljkenlsse die daarop het vervoermiddel van 21-jarige inwoner van Spijkenisse ramde. Een 50-ja- Tlge vrouw uit Rotterdam, dié in de achterste auto zat, werdl gewond aan haar benen. Een takelwagen sleepte de wrak ken weg. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Dijk be gint aan 'n tweede jeugd. Na een periode van tegenslag, moet de komende viering van, het driejarig bestaan van het' jeugdhonk in Zuid, het start sein daartoe vormen. „Als het clubhuis eenmaal weer open Is, wordt er in Zuid niet meer zo veel herrie geschopt," zegt Jo- landa Dingier, één van de me dewerkers. Want daar la ieder een het over eens. De Dijk be waart de rust ln Zuid. Ruim een half jaar lang ls het jeugdhonk geteisterd door allerhande tegenslagen waar van het lekkende dak wel een van de ergste is. Het kleurige pandje aan de Westfranken- landscdljk was maandenlang gesierd met een donkerblauw stuk plastic dat de regendrup pels/tevergeefs) bulten moest houden. Een Ideale entree voor inbrekers, zo bleek. Tot twee maal toe werd de complete stereo-installatie gestolen. De videorecorder én de bijbeho rende televisie werden ver nield. Twee weken geleden kwam de gemeente haar belofte na om een nieuw dak op het pand je te zetten. Een complete fa- ce-lift van het Interieur, uitge voerd door enkele vrijwilli gers, deed de rest. De Dijk is nu klaar voor het vierde sei zoen. Toch ls er nog een "klein" smetje op de feestvreugde: het geld ls op. „We hebben geen poen meer om een nieuwe In stallatie te kopen. Het is wel leuk zo'n nieuw dak, maar eigenlijk hebben we er ook weer niets aan," zegt Martin van Tricht die verantwoorde lijk is voor een deel van de te keningen ln het vernieuwde pand. Een verzoekje om subsidie is inmiddels op het stadskantoor beland, de uitslag wordt vol spanning afgewacht. De ge meente heeft zich volgens be- roepskracht Cees Tegussinklo inmiddels wel bereid ver klaard om het Jongerenhonk ln stand te houden. „In september vorig jaar liep de termijn voor de rijkssubsidie af. Het pand is oorspronkelijk neergezet voor drie Jaar. De gemeente heeft gezegd het te zullen overne men, We zijn opgenomen ln een vijfjarenplan dus voorlo pig blijven we bestaan," aldus Tegussinklo. Ondanks de financiële pro blemen ("we gaan heus niet failliet")zien de medewerkers de toekomst van hun pandje met vertrouwen tegemoet „Al hebben we dan geen geld, we- zijn blij dat het weer open is. We zijn ruim twee maanden dichtgeweest" De gevolgen voor de buurt waren er duide lijk. Direct gevolg was name lijk dat groepjes, jongeren zich bij de Heilige Hartkerk verza melden en daar uit verveling allerlei oproer veroorzaakten met aanhoudingen van de poli tic tot gevolg. Woensdagavond gaat de Dijk weer open en behoort dit kwaad tot het verleden. SCHIEDAM Een 24-Jarfge Schiedam se zeekadet Is vrij ernstig gewond geraakt aan zijn gezicht bij een vechtpartij tussen een groep jongeren en leden van het korps. De schor- mutsellngen ontstonden zater- dagavond rond elf uur. De zee-1'.' kadetten hadden de gehele dag rondvaarten door de stad te gegeven. Een groep jongeren wilde ook een tochtje maken 'te'" maar de kadetten hielden het voor gezien. De groep uitte haar ongenoegen vervolgens door éèn van de kadetten (20) te In het water van de Voorhaven;' te gooien en de ander te mis- •- handelen. Zondagochtend vroeg kon de Schledamse politie een van de vermoedelijke daders; een achttienjarige Schiedammer, aanhouden. Een tweede ver- dachte (16) werd later op de dag in de kraag gevat. 1 De gewonde zeekadet werd T- opgenomen In het Schleland- zlekenhuls waar ondermeer - vocht achter het netvlies van ?'-• één van zijn ogen werd ge- -te- constateerd. De groep boze te- Jongeren had overigens eerder'-' op de zaterdag al een tocht met één van de boten van da j zaekadetten gemaakt Inbrekersklst en andere knots- gekke voorwerpen. Een pro- ductie van Paul de Braeckeleer en Carl Gydé Jr. Aanvang 13.30 uur. Toegangsprijs 2,50. Ouders/begeleiders gratis toegang. Harmonie, Vlaardingen. De love story van de jaren tachtig. Zo wordt de lilm "An officer and a gentleman" ge noemd, die donderdag 3 okto ber in Theater De Schuurkerk draait. Met Richard Gere en te Debra Winger. Aanvang 14 en 20.30 uur. Schuurkerk, Maas sluis. Als Je In een rijtjeshuls woont. moet je rekening houden met de buren. Maar wat gebeurt er" als Je operazangeres bent? Dal blijkt zaterdag 5 oktober In "Lola de Stola" van Mijko In theater De Teerstoof. Nieuw- te- straat 12 te Schiedam. Aan vang 14.30 uur. Voor kinderen van 4 tot 10 Jaar. Vrijdag 4 en zaterdag 5 okto- ber brengt Hans Liberg zijn tweede solo-programma "Berg,** Berg". Avondvullende one-man act met ondermeer quasi-Intel-teT lectuele conferences, banalitei ten, romantische pianomuziek en show. Aanvang 21 uur. Kaarten vla tel. 269455 (12-17 uur). Onder de titel "Blast" expo- seert de 22-jarlge Ascön de Nijs In de foyer van Theater De Teerstoof. Openingstijden: vr. 20-24 uur, zat. 14-17 en 20-24 uur. Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. "Net zo Bel een aap" wordt op zaterdag 5 oktober door thea- - tergroep Carrousel gespeeld in de Harmonie. Acht twintigers op tropenavontuur. Klelnbur- te, gerfljkheid uitgelicht In een ge- - raffineerde mengeling van cy- nisme en humor. Aanvang 20.30 uur. Harmonie. Vlaardin- gen.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1