Kleintje Christa Initiatief Historische Vereniging succes: Velen bezochten Schiedamse monumenten ■SB ^mrnêmêmmma Bëëstenboel Hans Liberg houdt van voorspel !Éf - laan staat, kunnen worden verbouwd. Van onze verslaggevers TON DAMEN MAASSLUIS Afge-' zien van de nodige at tracties die door een deels falende organisa tie niet doorgingen, is de zesde Furieade in •Maassluis een bijzon der goed bezochte hap pening geworden. Het', jaarlijkse 'stoomfeest' met activiteiten en bra derie trok ongeveer *40.000 mensen. Volgens de politie, die dé schat ting maakte, was er 'iets minder publiek' dan vorig jaar, mede doordat men dit jaar het mijnenvegersschip De Maassluis moest missen. ■Het overgebleven zeil van de voormalige firma Dijk stra komt nog van pas bij de inpak-actie voor de uit breiding van het Nationaal Sleepvaartmuseum. Geiten,kippén en konijnen waren zaterdag siers tukken van 'Beestenboel', een voor kinderen georgan niseerde middag bij hét Hof van Spaland ter erg .van dierendag. Beestenboel werd bedacht door dó Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam in samen werking met het Natuur Educatief Centrum en hét Hof van Spaland. Op een graslandje mochten kindef ren met de beesten spelen. - Een deinende menigte schuifelde over de druk bezochte Furieade '85. Link Het oudste bouwwerk van de stad is de Grote of St. Janskerk. Het uit de' 16e eeuw daterende Stadhuis aan.de Grote Markt kan men tijdens de historische wandeling in alle rust bekijken. Veevoeder HET VRIJE VOLK MAANDAG 7 OKTOBER 1985 j ongerencentrum Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Schie dam Noord krijgt einde lijk een jongerencentrum. De Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam Noord (SSSN) heeft haar oog laten vallen op een leegstaand bedrijfspand ergens in Kethel. De fi nanciën lijken geen pro bleem. Er blijkt nog een pot met ruim vierhon derdduizend gulden be schikbaar voor een eigen ruimte voor de jongeren. Met dit geld zou het pand, dat op een terrein tussen de Kerkweg en de Kerk- De SSSN heeft het bedrijfs gebouw eind vorige week bij de gemeente als mogelijk on derkomen voor een jongeren centrum geopperd. De ge meente zelf voelt het meest voor het aanpassen van een be staand schoolgebouw, zoals dat ook in Nieuwland met de •Mastenbroekschoo! ia gebeurd. De SSSN ziet dit niet zitten. Er zou „teveel glas" zijn en er zou dan teveel verbouwd moeten worden. De roep om een eigen onder komen voor de jongeren is in Noord groot. Bij de opening van het werkvervangende pro ject WESP, dat in een voorma lig jongerenhonk in het Bach- bos is ondergebracht, liet een groepje jongeren een nood kreet horen. Zij boden wethou der Herman Posthoorn (socia le zaken) een petitie aan waar in wordt aangedrongen op een jongerencentrum. Hénk Ravensbergen, secre taris van de SSSN, gelooft niet dat het bedrijfspand in Kethel te ver uit de buurt zal liggen. „Jongeren zijn mobiel,V denkt hij. „Bovendien hebben we daar geen last met het geluid. Het enige probleem is dat het bestemmingsplan voor dat pand waarschijnlijk moet wor den veranderd." 'Vorig jaar besloot de ge meenteraad het toen al veel besproken Open Jongeren Cen- Sfeerrijk stoom feest in Maassluis •De toespraak van loco-bur gemeester I. van der Knaap vanuit een heteluchtballon kon door de sterke wind niet door gaan en helicopterrondvluch- ten wérden afgelast nadat de helicopter vanwege manke menten aan 'de injectie' al twee noodlandingen had moe ten maken voordat hij naar Maassluis was vertrokken. Zaterdagmorgen in alle vroegte kwam het feest, op gang toen standwerkers de laatste hand legden aan him kraampje. De Furie, de oudste Nederlandse zeesleper (1916) waaraan het stoomfeest zijn naam te danken heeft, lag flink stoom af te. blazen. Stuurmans leerling Herman de Snoo (16), in zijn vrije tijd vrijwillig be manningslid van de Furie, liep druk op en neer met dikke trossen. Rond negen uur kwam Van der Knaap aan boord. Hij zou die dag de vakantievieren de burgemeester Van Es ver vangen; De, loco-burgemeester werd met zijn vrouw in de sfeerrijke stuurhut ontvangen door legendarische' kapitein Dirk Strijbos (73). 5; De dauw hing nog laag bo ven het water. Maassluis sliep nóg half en de aan boord aan wezige muziekband The T>ixie Snails zweeg nog altijd, op het moment .dat Strijbos het roer greep, dè trossen werden los gegooid, zuigers in de machi nekamer begonnen te stampen, de schroef ging draaien en de Furie met statige gang zee koos. In het kielzog volgden De Hercules en De Lauwerzee, terwijl de vierde stoomsleper. De Finland, in de haven ach ter-bleef voor de later, op de dag te hóuden rondvaarten. Van der Knaap, nog wat on wennig bij het feit dat hij het middelpunt van de belangstel ling was, zag een beetje witjes rond de neus. Hij wist toen nog niet zeker dat zijn ballon-uit- Van een onzer verslaggeefsters MAASSLUIS Een met wit doek ingepakt pand aan de Hoogstraat 3 in Maassluis sprong zaterdag tijdens de Fu rieade in het oog tussen de an dere activiteiten. De inpak-ac tie is een publiciteitsstunt van het Nationaal Sleepvaart Mu seum; dat het daarnaast gele id gen pand wil aankopen- Het museum heeft de ruimte nodig om de tentoonstelling met nieuwe collecties te kunnen uitbreiden. - 7 „Helaas was Alto Cristo ons V voor," zegt inpakker Wim La- ge'rwij, die samen met vier an- dere/. vrijwilligers van de Stichting Uitbreiding en Huis- ;-J\vèsting.': i. Sleepvaartmuseum ruim'elf uur is bezig geweest ,,.^.iriet; de" voorbereiding van de Het - materiaal, wit doek en een groot blauw lint 'om een cadeau-effect te krijgen' is ter beschikking gesteld door G. Dijkstra, die ooit een bedrijf voor tuinbouw-afdekmateria- len runde. De kosten van de aankoop en de Inrichting van het museum zullen volgens voorzitter G. Langelaar van de stichting on geveer vier ton bedragen. De gemeente Maassluis is bereid het gebouw net zo lang ter be schikking te stellen totdat het museum de koopsom bij el kaar heeft gebracht. - - De inpak-actie is in eerste instantie gericht op het bijeen brengen van genoeg geld voor een begin van de renovatie- werkzaamheden. Verder zullen de' vrijwilligersblijven actie voeren, in ieder geval tot okto ber 1986. Bijde volgende Fu rieade hopen ze met de actie te kunnen stoppen. stapje niet door zou gaan. Had hij last van vliegangst? "Ach nee, een bezoek aan hetBin nenhof in Den Haag maakt me meer nerveus," zei hij enigs zins overmoedig. Sloeg de zee ziekte hem uit het veld, óf was het -zijn kapotte - filmcamera >die hem dwars zat? Het is nooit duidelijk gewor den, maar de pure aanwezig heid van Van derKnaap leek een verwoestende invloed te hebben! Intussen was het tijd geworden om de steven te weiiden en koers te zetten naar Maassluis. Kort daarop ging 'alles'fout. The Dixie Snails slaagdén er lange tijd in te blijven zwijgen, tot de electriciteit uitviel bij de eerste gespeelde deuntjes. De wethouder keek sipjes vanaf de brug naar het dek waar men druk in de weer was met het verwisselen van draden en pluggen. Het liep tegen tien uur en bij de havenmond'stónd een enor me- menigte, voor juichen was het nog te vroeg, de stomende vloot op te wachten. Het weer was prachtig, de sfeer onder de bemanning steeg en kapi tein Strijbos koerste scherp tussen mensenmassa's op de beide kades. De twee lichten op de keersluis stonden op rood. maar de kapitein gaf geen krimp; hij kachelde lang- 'zaam door, terwijl de Furie steeds dichter tegen de sluis aandreef. Het leek een preci- sie-manouevre tot een enorme klap de weer weggevallen Dlxleland-muziek ruimschoots overtrof. Voorzitter H. de Haas van de Stichting Hollands-Glo rie, mede-beheerder van de Furie, trok maar snel aan twee lijntjes; de kleppen van de stoompijpjes gingen open en 'füüüüóüt...' Zo, de aandacht was afgeleid. De .FSirle gleed verder. Op naar de spoorbrug. Strijbos vervolgde de vaart met poker face. Aan de wal was secreta ris G. Langelaar Gzn van de Stichting Maassluis Maritiem (SMM) op te merken, funge rend als baken voor het aan leggen. De Furie kwam niet erg dicht in de buurt. Lange trossen gingen overboord, wer den aangetrokken en ternau wernood kon worden voorko men dat het schip dwars in de haven lag. Muziekkorps De Glazen Stad liet de drums rof felen, terwijl op de kade een deinende menigte langs de kraampjes schuifelde. Van der Knaap stapte van boord, werd verwelkomd door de heer Lan gelaar en begon aan zijn 'toe spraak'. Nadat hij wat veront schuldigende opmerkingen over het niet doorgaan van de ballonattractie in de microfoon had geboerd was wat hem be treft de Furieade geopend- Vrijwel direct daarna werd be kend dat de hellcopterrond- vluchten werden afgelast. Van der Knaap verdween uit het zich, waarop het al ruim schoots zinderende feest steeg naar ongekende hoogte. De eerste enthousiastelingen dansten al in het reddingsloop- net, de paling gleed tezamen met het bier in de kelen, ter wijl de kinderen onvermoei baar op het springmatras kik kerden. Op de Poton demonstreerden de meest uiteenlopende groe pen de judoschool, het volksdansen, zangeres Joyce en zo meer him kunnen. De Furieade-organisatie wist later op de dag het groots te deel van het programma ge realiseerd te krijgen. Zo is laat in de middag de ballon toch nog vertrokken en Is 'de grote klapper van twee jaar terug*, de reddingshelicopter, ook trum (OJC) voor Noord af te ketsen uit bezuinigingsoverwe gingen. Het centrum was In de begroting goed voor zo'n 1,7 miljoen gulden. Op aandrang van de afdeling Jeugdzaken werd er toch nog ruim vier ton gereserveerd voor een cen trum. De gemeente heeft de SSSN de gelegenheid gegeven te wachten op het aanstellen van een nieuwe jongerenwerkster (Betty van Apeldoorn) en daarna te zoeken naar een ge schikt onderkomen. De sugges tie om de Blauwe Brug voor de jongeren te benutten, is al snel afgeketst. De SSSN adviseert de gemeente het bedrijfspand te huren. De huur bedraagt zo'n 30.000 gulden per jaar. weer in actie gekomen. Voor kinderen was de Fu rieade het absolute einde. Veel moeders moeten met tranen In hun ogen hebben gekeken naar de fantastische manier waarop de country-gospel-groep The Lightbeares met de kinderen het lied Kinderen-voor-kinde ren zong. De gebeurtenissen in de haven, de 150 kraampjes op de wal, de tien muziekkorpsen en al die andere deelnemers aan de Furieade moeten op de bezoekers een onvergeténiijke indruk hebben gemaakt. Nieuw op stoomfeest was on getwijfeld de stand van de Baptisten Gemeente.^ Voor de woning van goudsmid Ruud Kaptein, die overigens niets met de Baptisten te maken heeft, trokken de standhouders de aandacht met een reddings boei die nimmer uitgegooid zou worden. Niet nodig ook, want Jezus is de redder, zo viel bij het karretje te lezen. Om strikt 17.15 uur eindigde de happening. De Furie zou nog een dag lang stoom moeten af blazen. De bemanning 13 pas gisteravond roetzwart thuisge komen.' Bij dat uurtje varen is er meer dan 3000 liter olie doorgejaagd. door HENK BONZET j. SCHIEDAM Bijna onopge merkt is twee weken geleden het theaterseizoen In. Schie dam van start gegaan. Bijna/ maar niet voor de vele honder den die nu al weer de weg hebben gevonden naar theater de Teerstoof. Was dé zaal voorspelbaar uitverkocht bij het hernieuwde optreden van Jenny Arean, ook Hans Liberg zorgde afgelopen vrijdag en zaterdag voor een vrijwel uit- verkocht huis'. rt; n ïiazci'MtiTï Hans Liberg is een muzikale clown van,h£t zuiyprsje water. Het rijmpje van.Ivo dè Wijs: V- "Oh, hoe.haat ik dat gehaspel van het voorspel en het na spel", moet hem ooit aan het denken hébben gezet toen hij voor de eerste keer een plaat van de Deense pianist en en- J tertalner Victor Borg op de draaitafel had gelegd. Het re sultaat: eèri programma vol vaart, muzikaliteit en redeloze 2 frases.j/sfe: Hans Liberg is moeilijk in een categorie in te delen. Het is geen cabaret, het is geen zoals hij zelf zegt totaal theater, maar het lijkt er wel op. Zijn muzikaliteit op de pia no getuigd van een beheersing die alleen verkregen kan wor-, den door een gedegen klassia-' ke opleiding. Een noot is ge- noeg om de meest onvoorspsfi bare combinaties te maken van hoogtepunten uit de artis-'; tieke staalkaart, zonder dat hij' concessies hoeft te doen. 'j. Terecht bedankt hij zijn vleugel waar hij zo virtuoos twee uur i lang zijn publiek mee kan r bóeien.Speels, ais een.Neder? landse Llberace, ;zèt hij alles 2 op zijn kop. Van een perfected imitatie van Al Jarreau tot aan', /zulke voorspelbare grappen ,'2 dat zij echt leuk worden, krijgt en houdt hij contact met zijn bewonderaars in de Teerstoof, die dit weekeind echt weer op een teerstoof leek. Met entertainers ais Hans U-" berg is er hoop voor de toe- komt van de Nederlandse kleinkunst. Het zal niemand verbazen wanneer voor hem de tijd aanbreekt dat ook de Teerstoof te klein wordt om zijn, ongetewljfeld groeiende,; bewonderaars te kunnen her bergen. Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM De vele Schiedammers die zaterdag middag de dankzij de Histori sche Vereniging opengestelde tien stedelijke monumenten hebben bezocht, raakten van de ene sfeer in de andere. Het ene moment verwijlden zij in een verstild kerkje, op het an dere stonden zij oog in oog met het binnenwerk van een molen in vol bedrijf. Of zij liepen van het deftige pand ener uitgeve rij naar een herenhuis verder op, waar het interieur wordt beheerst door beeldschermen en waar een nerveuze telex van Reuter dag en nacht het laatste nieuws over het inter nationale schuldenprobleem uitspuwt De Historische Vereniging had door haar initiatief heden en verleden aan elkaar gekop peld. De opengestelde bouwwer ken hadden met elkaar ge meen, dat zij tegenwoordig ge sierd worden door een bordje met historische gegevens, maar voor het overige ver schilden zij drastisch. Dat gold zowel voor de stijl ais voor het huidige gebruik. De oud-katholieke kerk op de Dam bleek een stijlvol bede- buisje, waar de kostbare erf stukken van de gelovigen zilveren gebruiksvoorwerpen voor de eredienst en boeken, haast allemaal uit de achttien de eeuw de gewijde sfeer ac centueerden. "Link is het, reu ze link", erkende Karei Geer lof, lid van het kerkbestuur en hij bleef reuze vaag over de plekken waar deze schatten op gewone dagen worden be waard/Maar, zo voegde hij er aan toe, "een kerkgebouw al léén is zo kaaL Je wilt toch wat laten zien." De Oud-katholieke Kerk scheidde zich in de achttiende eeuw al van de Rooms Katho- Heken af. De Schiedamse paro chie, die zich overigens ook over Vlaardingen en Maas sluis uitstrekt, heeft een dikke honderd leden, waarvan er veertig actief zijn. Een eigen pastoor is er al lang niet meer, de Schiedamse oud-katholie ken moeten him zielzorger met de geloofsgenoten te Rotter dam delen. Wat is het verschil met de Roomsen? Karei Geer lof: "Ons ontstaan draaide om de schrift. Wij leggen grote na druk óp het feit, dat de gewone gelovigen de bijbel zélf moeten lezen en dat mocht toen niet van de bisschoppen. Nog steeds vinden wij de eigen ver- antwoordelljkheid van de mens erg belangrijk. We heb ben ook grote bezwaren tegen de onfeilbaarheid van de paus en de leerstukken, over Maria, zoals de Rooms Katholieke Kerk die hééft afgekondigd." In het achttiende-eèuwse pand van Otterboer op de Lan ge Haven is van godsdienst niets te merken. Daar heeft het informatietijdperk toegesla gen: beeldschermen beheersen het interieur. Directielid N. C. Otter legt uit waarom. "Wij verkopen veevoedergrondstof fen en daarin zijn wij de grootste van heel Nederland. Wehebben op verschillende plekken silo's en onze klanten zijn mengvoederbedrljven." De prijzen van die grondstoffen wisselen met de dag en daar- ,om is het voor dit Schiedamse bedrijf vijfendertig werkne mers van het grootste be lang om precies op het Juiste moment in te kopen. Betaald wordt meestal in dollars en het feit. dat die munteenheid ook nog eens steeds van waarde verandert, maakt de handel extra enerve- rend. Is het niet lastig zo'n ultra modern bedrijf te hebben in een achttiende-eeuwa pand. "Ach", zegt Arie Vos, hoofd af deling financiën. "We zijn een gezonde zaak en de oprichter van ons bedrijf, Fieter Aris Ot ter had oog voor de charme van een monument." Diezelfde charme herkent Reina Rodenburg, scriba (se cretaris) van de Lutherse ge meente in "haar" kerkgebouw op/de. Lange Nieuwstraat Het bedehuis een omgebouwde branderij wordt - al sinds 1892 onafgebroken voor dé ere dienst gebruikt. Op de vraag, wat nu eigenlijk het verschil is tussen de Lutheranen en bij voorbeeld gewone hervormden weet mevrouw Rodenburg niet zo gauw een eenduidig ant woord. ,Ze, meldt, wel, dat de hervormden, gereformeerden en Lutheranen in onderhande- ling.zijn over een fusie. Vol gens een recente enquête ziet de helft van de Schiedamse Lutheranen dat wel zitten. De helft is tegen. "Je kunt wel v8n God lós zijn, maar God laatje niet los," zegt mevrouw Roden- burg'met stelligheid. Die geest ademt haar kerkje ook. En het droeg bij aan de contrastrijke zaterdagmiddag die vele Schiedammers zich gunden door de opengestelde monu menten te bezoeken.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1