wegwijzer iYari Smaleveltstraat jover meerjarenplan Torentjes alïevier Spontane strijd Eind deze week begroting klaar Flessen-actie voor Mexico Ingebroken in drié winkels Man beroofd bij bushalte Het aantal vissers op de foto, toch al gauw een twintigtal, doet vermoeden dat hét- hier. jeenfwed-, strijd betreft. Het water van de Korte Haven blijkt echter een dergelijke aantrekkingskracht' op de plaatselijke hengelaars te hebben, dat wedstrijden spontaan ontstaan. Zo kon het gebeuren dat:de kade van de haven gistermiddag „vól" zat. Öf er. ook-in derdaad en telling en, veel belangrijker, een meting werd verricht valt te betwijfelen: er viel tenslotte, niets te winnen. M f. IT; Nieuwbouw Niet alleen de toren van het stedelijk museum (zoals wij deze week meldden) maar cok de „topjes" van het Oude Stadhuis, de Korenbeurs en het Zakkendragers- huis krijgen dezer dagen een opknapbeurt. Schilders trekken met steigers ten strij de tegen de afgebladderde verf. Volgens een ambtenaar „kwam het zo uit" en berust het op toeval dat de vier torentjes iegelijk worden aangepakt. Normaal krijgen ze om de vijf jaar een beurt. Vanwege de kosten moet je soms wat samenvoegen en worden ze tegelijk geverfd". De meest opvallende opknapbeurt is die van het stadhuistorentje waarvoor een middelgrote hoogwerker moest uitrukken. Om het torentje heen werd een steiger gebouwd om de werkzaamheden te vergemakkelijken. „Je kan moeilijk met een ladder op het schuine dak gaan staan," aldus de gemeentelijk woordvoerder. Hij kon niet vertellen hoeveel geld de nieuwe verflaag kost. HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 SCHIEDAM De begroting 1986 van de "gemeente Schie dam is mogelijk eind deze week al klaar. In tegenstelling tot vorig jaar rolt het lijvige boekwerk ruim op tijd van de persen. Begin volgende week geeft wethouder Cor van Til- borg, bijgestaan door énkele fi nanciële-deskundigen, een toe lichting tijdens een persbijeen komst De begrotingsbehande ling volgt op 25, 26 en 29 no vember. Dit betekent dat de gemeente dit jaar ongekend snel is. Bodemsanering SCHIEDAM „Jongeren voor een verenigde wereld" halen zaterdag tussen 10 en 4 uur lege flessen op in Schie dam: Noord als onderdeel van een actie om geld voor Mexico bijeen te krijgen. Het is de be doeling dat de medewerkers de flessen inleveren en het statie geld kunnen innen. De op brengst komt ten goede aan de slachtoffers van de aardbeving in het Mlddenamerikaanse land. De bewoners van Noord krijgen via een circulaire het verzoek om hun lege flessen te bewaren en eventueel buiten voor de deur te zetten. Mensen die geen bericht ontvangen kunnen hunglaswerk: inleve ren bij -de Albert Heijn in win kelcentrum Hof van Spaland. menteel 77 leden. Vrijdag 25~1 oktober geeft Senuctute ee Jubileumconcert in de Ark,'- Hargpleln 101. Aan dit feest-* concert wordt verder meege- werkt door: de Chr. Gemengde Zangvereniging Hallelujah uit' Pljnackër onder leiding van Henk Smalingh, Ada Waalboer - sopraan, Adri Huisman - alt en Peter Beyersbergen van Henegouwen - piano. Op het programma staat werk yanö.a. HMndél, Haydn, Offenbach en Mendelssohn. Toegang ƒ7.50. Inlichtingen, tel. 715846. •INSTUIF Disc-Jockey Erik, ook wel V--f' clown Bobo genoemd, draait zondag 27 oktober de plaatjes In de Instuif,; zaal Irene, Nieüwë Haven 155. Lekker dansen en lachen vanaf 20.30 uur. Toè-I gang 4,-. j(-; 4 MOLENS De oudere Schiedammers kun nen woensdag 30 oktober van af 19 uur vrij dansen In dien-;r stencentrum de 4 Molens,.?*-» Damlaan 766; Donderdag 31jc oktober treedt het Gewestelijk Seniorenorkest onder leiding van Johan van den Berg op ln- het dienstencentrum: Aanvang 13.15 uur. MUSEUM Het Dowland-kwlntet blokfluit ensemble uit Muihelm aan de? Roer onder ielding van Herb bert Deuter speelt zondagmid dag oude muziek van Schein, Dowlanden HolbornëInde aula van het Stedelijk Muséum, Hoogstraat 112. Er worden ook tango's, rumba's en ragtimes' ten gehore gebracht. Toegang ƒ3,- voor leden Ver. Vrienden van het Museum/CJP/Pas65+. niet-leden 5,-. Aanvang-14.30 uur. lI: •INTERMEZZO 'Een beefd van 'n man' is'heft nieuwste toneelstuk van -i neelverenlging Intermeso. Za terdag 26 oktober gaat hét*# stuk onder regie van Plèt de - Kaperln première in de aula'"' van scholengemeenschap Splerlngshoek, van den Brüg- ghenlaan 2-6. In de pauze een tombola en bal na. Aanv'ang 20 uur, zaal open 19.30 uuriöi toneelvereniging bestaat dif5 Jaar 25 jaar en maakt de voor stelling extra feestelijk. Inlich tingen, tel. 737078. •FILMCLUB ,7., De filmclub vertoont vrijdag 25 oktober de Franse film Divag" van de regisseur Jean Jacques Belneix. Toegang 3,50 voor donateurs. Zaterdag 26 okto ber weer videocafé bij de film club. De tekstschrijver Herman Pieter de Boer komt over zijn werk vertellen vanaf 21.30 uur. De film draait vanaf 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. •FILM De Stichting Samenleving Op bouw Schiedam Noord draait zaterdag 26 oktober de speel film Anatevka. De film over de arme joodse melkboer Tevye t en zijn huwbare dochters wordt vertoond in boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 'U 7. Aanvang 20 uur. Toegang ƒ2.50. KOETSHUYS Vrijdag 25 oktober opent !n galerie 't Koetshuys, Lange Haven 78, een tentoonstelling van schilderijen en litho's van Wim Motz en keramiek van Moki Last. Vanaf 20 uur is het werk te zien. Openingstijden galerie op donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag, tel. 739950. Toegang gratis. WEEKENDDIENSTEN Het Schlelandziekenhuls aan de Stadhouderstaan heeft dit weekeinde EHBO-dlenst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Hulsarts: boodschap pendienst, tel. 206611. Spoéd- recepten, tel. 261480. Tand arts: spreekuur van 17 tot 17.30 uur op zaterdag en zon dag R. H. F. Bakker, Faassen- pleln 68. tel. 709915. MEV08AZAR Morgen en overmorgenavond houdt de Hervormde gemeente Schiedam een bazar In de be nedenzaal van de Opstan- dingskerk aan de dr. Oe Kuy- perlaan. De opbrengst Is be doeld voor de Grote of St. Janskerk. Morgenavond begint de bazar om zeven uur en duurt ze tot tien uur. Zaterdag kan men van tien tot vier te recht Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog- - straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 266646 pf 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit zijn. HUISVROUWEN De |ëden van de Nederlandse i Vereniging van Huisvrouwen afdeling Schiedam maken don derdag 31 oktober vanaf 14 uur kennis met de nieuwste le den in zaal Chr. Soc. Belangen, Lange haven 73. Inlichtingen, tel. 705971. SCHIEDAM Onbekenden hebben drie winkels in winkel- centnunhof van Spaland met een ongewenst bezoekje „ver eerd". Uit de winkel van Enge- rlng verdween een gering be drag uit de kassa die werd opengebroken. Van een ander winkelpand werd de deur ge forceerd. De Inbrekers gingen naar binnen maar namen niets mee. Een poging om de deur van boekhandel Mercurius open te breken mislukte. De daders gebruikten in alle ge valled een breekijzer. De scha de bedroeg enkele honderden guldens. QUIBUS De new pop-groep Clinch speelt zaterdag 26 oktober in café Quibus. Clinch begint om 22 uur en bestaat uit: Ronald Jochems - toetsen, Fred van den Kolk - bas, Rob Plants - zang. Hans Verhoeven - gitaar, Guus Jcchems - drums en een uit drie dames bestaand ach tergrondkoortje. Entree 1 Het ligt in de bedoeling om in het vervolg elke zaterdagavond een groep te laten opt den In hét café in plaats van c voor gaande jaren op de zondag- - avonden. Deze zondag vindt er nog wel een optreden plaats. De J.C. Tans band spéélt vanaf 21.30 uur flitsende swingende muziek. Het jazz-kwartet be staat uit de volgende muzikan ten: J.C. Tans - tenorsax. Plet de Vries - gitaar, Ernst Gierüm - bas en Han Bennink slag werk. Toegang 2,50. Quibus, Lange Haven 28. .bruik van (red)) mag in ieder geval niet dienen tot het ver krijgen van een maximering van gemeenschapsgelden ten dienste van zogenaamd nader onderzoek, saneringsonderzoek en eventuele sanering. Saner ring van de Nederlandse bo dem zou desgewenst, uit het oogpunt van volksgezondheid althans, wel over een eeuw of langer uitgespreid kunnen worden'. van gronddeeltjes behoort hierbij evenwel niet tot de waar dan ook beschreven mo gelijkheden," schrijft de heer Wolfs. Hiermee bestrijdt hij de rap porten van de DCMR, waarin staat: "Door de aard en het ge bruik van het terrein is direct en frequent contact tussen méns en de verontreinigende stoffen mogelijk.' Ook het begrip 'gevaar voor de mens' dat Rijnmond han teert, wordt volgens Wolfs 'on genuanceerd en dus suggestief gebruikt'. Hij relativeert: 'In Nederland isnog nooit schade aan de mens aangetoond; ten gevolge van bodemverontreini ging Angst is, ook in ge vallen van bodemverontreini ging, een slechte raadgever.' De heer Wolfs besluit zijn brief met de pinnige zinsnede: 'Die zin (door de aard en ge- betrokken terreinen zijn als praktisch ongebruikte, stukken grond aan te mérken Op groeiende kinderen en teen agers zullen bij gébruik van deze terreinen nauwelijks meer gronddeeltjes innemen. Hun spel is namelijk van heel andere aard. Wij denken bij voorbeeld aan activiteiten van re-, en procreatieve aard, dié ongetwijfeld in aanwezige bos schages plaatsvinden. Inname 'Beleid bouwt op rotte fundering' LEZING Prof. Dr. J. R. Bruyn, hoogle raar zeegeschiedenis aan de R.U. te Leiden, houdt maandag 28 oktober voor de Weten schappelijke kring een lezing over 'De scheepvaart van de V.O.C.' De lezing wordt gehou den in het gebouw van de Ne derlandse Protestanten Bond, Westvest 92, tel. 266681. Aan vang 20,15 uur. Introducées zijn welkom. gebieden, zoals de provincie Zuid-Holland graag ziet. Maar directeur Wolfs van de GGD denkt daar anders over: „Ik vind dat we niet te veel onze1 neus moeten ophalen voor Hoek van Holland. Als GGD zijn we in de Waterwegge meenten wat aan de kleine kant. Je ziet dan ook wel dat de RIAGG wel samenwerkt- met Hoek van Holland. We moeten daarin voorzichtig zijn." treft patiëntenorganisaties. „Wie gaan daar in zitten? Hoe wordt dat bepaald? Gaat het zoals in ;de bejaardenoorden? En ook hier is niet bekend waarop de gemeenten invloed uit kan oefenen," aldus Ten Have. Een pikant onderwerp op de vergadering was Hoek van Holland. De samenwerkende gemeenten willen Hoek van Holland niet als partner voor de regionale samenwerkings- MAASSLUIS/SCHIEDAM/ VLAARDINGEN Hoe kan er in het Waterweggebied een sa menhangend beleid volksge zondheid worden 'gevoerd, als de gemeenten op essentiële punten geen zeggenschap heb ben over dat beleid? Artsen vormen de basis van zo'n be leid, maar zijn volledig vrij in hun doen en laten. Was is dan nog de betekenis van een nota 'Intergemeentelijk beleid volksgezondheid Nieuwe Wa terweg Noord'? Een ideaal be leid ontwerpen dat nooit kan worden uitgevoerd? Of is het toch waardevol om een 'streef- nota' te hebben? Deze vragen werden gisteren gesteld bij de gezamenlijke raadscommissie volksgezondheid van Schie dam, Maassluis en Vlaardin- PvdA-raadslid L. ten Have uit Vlaardingen werd het gis teravond wat te machtig toen commissie-voorzitter IJ. van der Velden voor de zoveelste keer een fraai beeld,van de in tergemeentelijke samenwer king schetste. „U bent. de sys temen op papier keurig aan het ordenen. Maar u consta teert tevens dat de basis vrij is om zich aan uw plaatje te hou den. U heeft daar namelijk geen zeggenschap over, zoals u ook zelf erkent. Want de basis waar het gebeurt zijn de huis artsen zelf. En die zijn vrij." „Dus wat doet u?" zegt Ten Have. „U bouwt een geweldig monument op totaal verrotte funderingen. Er gebeurt hele maal niets, dat is de zaak. Want u kunt helemaal niets veranderen. Je kan best wel een visie hebben. Maar of de basis die visie volgt, is een kwestie van vrijwilligheid. En wat wilt u nu eigenlijk nog po litiek veranderen?" Waarom Van der Velde reageerde met: „Dat staat in de nota omschre ven." De commissieleden wisten ook niet goed wat zij aanmoes ten met de nota voor wat be- •SENECTUTE Het gemengd koor Senectute Schiedam viert dit jaar haar 20-jarig bestaan. Het koor staat onder leiding van Bep Mekes-Rosman en telt mo- Van Alphen verwacht dat het opnemen van de particulie re panden in het stadsvernieu wingsprogramma op de lange duur ook haar voordelen kan hebben. „De eigenaars komen dan in aanmerking voor extra subsidies voor achterstallig onderhoud. Je moet het meer jarenplan als een statistisch gegeven zien. Wat er exact in dat gebied gaat gebeuren, moet allemaal nog besproken worden. En daar worden de be woners bij gehaald." In het Meerjarenplan gaat het gemeentebestuur ervan uit dat tot en met 1990 ruim 2000 woningen zullen worden ge bouwd. Bijna dc helft hiervan zal met volledige rijksstcun (contigent) uit dc grond wor den gestampt. De gemeente houdt verder rekening met de renovatie van ongeveer 500 woningen. Dc reacties op het concept plan zijn overigens vrij mild van aard. De drie project-, teams willen meer zekerheid over het bouwen in de oude 'wijken. Dc Kamer van Koop handel vindt dat dc gemeente meer geld moet uittrekken voor steun van bedrijven en winkels in de stadsvernieu wingsgebieden. SCHIEDAM Een 59-jarlge Rotterdammer is In Schiedam op straat beroofd. De man stond dinsdagochtend vroeg te wachten bij een bushalte aan de Lorcnzlaan, toen twee onbe kende mannen hem van achte ren aanvielen.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1