mam m In I. lij zonder een tekort ThlJssehèchoÓI: van klas tot woonkamer In één klap drie stations uit de lucht Kortere weg loopt mis{ Vragen over AtV Deep Rlirer UB m 9 Den Hollander krijgt lintje l# ÏÊÊÊÊÈËM. f Ven onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SpHIEDAM "De periodé van :de ondèrhande- lingen in 1982 moeten we maar gauw vergeten," zegjt Piet Roosen, de 59-jarige voorman van het CDA in de Schiedamse gemeenteraad. In dat jaar kwam het CDA geheel onverwacht in de oppositie terecht; PvdA en WD gingen de stad beturen. Mo gelijk nog verrassender is de houding- die de CDA- fractie in de jaren daarna heeft geëtaleerd. In plaats van Verbittering toont het CDA in de plaat selijke politiek een vriendelijk, bijna lief gezicht. Roosen is als fractievoorzitter'de ambassadeur van dat lieve gezicht. Deze goedaardige, zeer for se man heeft zijn sporen verdiend in de^douanewe- relcï en dé katholieke vakbeweging. Tijdens de zo mer zette hij na een 40-jarig dienstverband een punt achter zijn ambtelijke loopbaan. Voor de po litiek gaat hij echter allerminst verloren. Piet Roosen is voor de komende gemeenteraadsverkie- zinjgen in maart volgend jaar opnieuw kandidaat, als raadslid en eventueel als lijsttrekker. „We zijn niet in de wieg gelegd om oppositie te voeren," zegt Roosen. Onze vakhanden installeren graag de o, zo zuinige Vaillant Thermocompact. Verwarming en warm watervoorziening in één apparaat. Zonder waakvlam. Geruisarm V2 m2kompakt en door z'n super ieure techniek betrouwbaar ailiantj tot en met JF Energieweg 11-12, Vlaardingen. Telefoon 342400. Geopend: elke dag van 9 t/m 17.30 uur. Zaterdag gesloten. De vroegere school aan 't Edisonplein, heeft een woonbestemming gekregen Koud K ME-woningen 52 4 3 HET VRIJE VOLK schiedam 14 WO VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 *t 'si - 'Ik ben nog nooit afgetikt' De douane kent hij ais zijn broekzak. Hij heeft er, in dienst'van het ministerie van Financiën, veie functies be kleed. Bij de recherchedienst was hij belast met de inspectie van schepen in het Rijnmond gebied, heel even ook van vliegtuigen op Zestienhoven. Hij jcontróleerdè of over goede ren keurig invoerrechten en accijnzen waren betaald. Later hield hij zich bezig met de ver ificatie van in- en uitvoergoe- deren, op kantoren in Vlaar- dingen en Hóek van Holland. Zijn bond was oorspronkelijk de ARKA, de Algemeen Roóms-Katholiëke Ambten arenbond, die later is opgeno men in de Christelijke Feder atie van Overheidspersoneel (CFO). Ook daarin deed hij uiteenlopend werk. Roosen" was lid van:de dienstcommis sie, dé adviesraad en het be stuur en was uiteindelijk acht jaar voorzitter van de ARKA- Rijnmond. Zijn politieke "ont dekking" kon toen niet lang meer uitblijven. In 1974 werd hij gekozen tot Schiedams ge meenteraadslid voor het Christen-Democratisch Appèl. Waarom heeft u zoveel vak bondswerk béirevenf "Toen ik vrij jong was, Iatén we zeggen 25, viel mij op dat jonge ambtenaren die niet zo goed van de tongriem waren gesneden, ondergesneeuwd dreigden te raken. Ze kónden niet opkomen voor him rech ten. Ik had het voorrecht wèl om mij goed te kunnen uit drukken. Langzamerhand ging ik het opnemen voor die men sen. Pat werd automatisme en zo kwam ik in de vakbond te recht, om mijn steentje bij te dragen. Dat IS aardig gelukt, samen met anderen. Wat heeft u bij het CDA ge bracht „Ik bert vap oorsprong lid vah de KVP. Ik heb een RoomS-Katholieke opvoeding gehad en ben nog steeds prak tiserend Rooms-Katholiek. Ik zag de KVP ook als een lo gisch verlengde van de Rooms-Katholieke ambtena renbond. Verder vind ik van belang dat het CDA het evan gelie aanvaardt ais richtsnoer. De Bijbelse boodschap* is de drijvende kracht waarop wij werken, rtiaar, dat zeg ik erbij, de Bijbel Is geen recepten boek." Heef t evangelie met de dage lijkse politieke praktijk te ma- kenf "r - „Jawel, jawel. Vanuit die op tiek streeft de fractie inde raad ernaar dat de Schiedam mers alles krijgen waar ze recht op hebben. Ouderen bij voorbeeld beschouwen wij niet als een probleem maar als een zegen, en het is onze christelij ke plicht hen te helpen. Zonder mijn achtergrond zou ik niet in staat zijn om mij zó in te zétten. Eenvoudig gezegd: ik vind het hier op aarde maar 'n doorgangshuis en zolang we hier zijn moeten we elkaar hei pén."- Hoe is uw oordeel over de huidige /politieke situatie in Schiedam? „Deze vier'jaar zijn eigenlijk een vervolg op de vier jaar daarvoor, toén het - CDA nog een wethouder in het collége had. ,,Het 'beleidis gewoon voortgezet, op een paar onder delen na. Wij hebben ai eens gezegd dat de PvdA en de VVD ons program niet frustreren. Hun .wederzijdse liefdesbetui gingen willen wij ook niet sto ren. Maar. we zullen hen niet steunen: Mij is opgevallen dat de mènseriln de PvdA en de VVD monddood zijn gemaakt de laatste jaren. Want wie heb ik in de raad gehoord? Alleen de fractie voorzitters. Dat was in de vori ge raadsperiode wel anders, toen hadden ze verschillende wooryoerdérs; Nu krijg ik de indruk dat het wat gezapig is. Ik kan het niet hard maken, maar dat wijst in derichting dat belangrijke besluiten wor den voorgekookt eer .ze in de raad komen." 'c Hoe voert- hei CDA opposi tie? -'i V.;.-.'. „Laat ik -voorop stéllen' dat wij gëen oppositie voeren om dé oppositie. Het moet zin heb ben voor de burger. Wij willen ons inzetten maar niet afzet ten. We houden de vinger aan de polsrAls er reden is om te vertellen dat iets niet goed is, dan doen we dat. Het CDA vormt geen „oppo sitie-blok" met de kleine linkse fracties. Speelt het daarmee niet de coalitie in de kaartf „Dat er in de oppositie geen eenheid is, lijkt misschien winst voor PvdA en WD, maar dat geloof iki niet. Zij hebben met hun meerderheid ttAls je je anders ge draagt dan je bent, val je in je eigen zwaard," al dus CDA- fractieleider Piet Roosen (59). toch de macht Maar we heb ben nog nooit een goede motie afgewezen. Alleen als een mo tie niet past bij onze uitgangs punten, stemmen we tegen. De ideeën van Kléin Links staan soms haaks op de onze." Maar' waarom staat het CDA Klein Links niet bij in zijn kritiek op gevoelige zaken, zoals de SSSW-affaire en de ontwikkelingen rond Bad Groenoordt „Rond de SSSW hebben al lerlei verdachtmakingen ge- cifers Komt u eens langs en maak kennis met ons Vaillant vakmanschap. HCHNISCH-INSlAtlATifBIDRIjF speeld, maar allemaal in het informele vlak. Keiharde be wijzen ontbraken steeds. Je kunt best je nek uitsteken, maar dat moet je alleen doen op grond van feiten. Bij de zaak rond het zwembad be schikte Klein Links over infor matie die wij niet hadden ge kregen, zelfs niet in een beslo ten vergadering. Trouwers, ik zou riiet uit een besloten verga dering klappen, dat hoort niet, daar hecht ik asm." Stelt het CDA zich als oppo sitiepartij niet te netjes opf „Wij proberen door onze houding PvdA en WD te con fronteren met hun eigen zwak heden. Ze kunnen hun mensen wel monddood maken, maar op een gegeven moment zwij gen ze niet meer. Want' er zijn wel degelijk aanzienlijke ver schillen tussen PVdA en WD. Onze opstelling is ook een vorm van oppositie. Laten ze zelf maar ontdékken dat ze soms op een fout spoor zitten. Het zijn hün kiezers die op hün letten. Wij voeren een beleid zonder dat we achter de coliegetafel zittenNeem de Wilton-affaire. Wij zijn twee keer naar Den Haag gegaan. En denk erom dat daar een harde dialoog met onze geestverwanten heeft plaatsgevonden. We dragen on ze steen echt wel bij. En er wordt door ons ontzettend veel oppositie gevoerd in raads commissies. Daar vallen soms harde woorden, dat moet kun nen! Men mag de waarde van het CDA niet alleen meten aan wat in de raad gebeurt. Onze fractie werkt hard, ze zijn geen avond thuis, ze zitten overal in. Men zegt wel gauw: dat CDA, je hoort ze niet. Je ziet ze niet, ze voeren geen op positie. Maar het CDA-Schle- dam is niet in de wieg gelegd om oppositie te voeren, zoiets moet je leren. We dóen het na tuurlijk wel, ais 't sacrale za ken betreft. Wat vindt u achteraf van een gebeurtenis tijdens de laatste begrotingsbehandeling, toen CDA-raadslid Van Katwijk vlak voor het eind van de ver gadering riep: ,Jk ben tegen de hele begroting?" „Onze fractie zou de begro ting verwerpen, dat lag in de bedoeling. Maar in de raad bleek dat de begroting in zijn geheel niet in stemming kwam. We hadden te maken met een begroting nieuwe stijl, ook de procedure was voor het eerst anders dan in de jaren ervoor. Dat we toen wat ver warrend overkwamen be schouw ik als een samenloop van omstandigheden waaraan niemand schuld heeft. Dit zal ook niet meer gebeuren." Wethouder Hafkamp zei een keer in de raad, nadat u zich ergens kwaad had gemaakt: „Roosen is zijn vriendelijke gezicht verloren". Bent u blij met een imago van vriende lijkheid f „Iemand die al 40 jaar over al in meeloopt en ups en downs heeft meegemaakt, die kun je karakteristiek niet wijzigen. Als je je onaardig, hard of cy nisch gedraagt terwijl Je dat eigenlijk niet bent, dan val je toch weer in Je eigen zwaard. Maar laat men zich niet ver gissen in dat vriendelijke ge zicht. Als er mensen zijn die lelijk doen tegen de uitgangs punten van het CDA, dan krij gen die een ander gezicht te zien." Breekt die vriendelijkheid u nooit opT U brak een keer een kritische toespraak over het personeelsbeleid af omdat wethouder Posthoorn vinnig zei dat u de onderhandelingen met de ambtenaren doorkruis te. Liet u zich wegjagenT „Nee. Politiek gezien leer Je veel. Op het moment dat Post hoorn mij meende tot de orde te moeten roepen, keek ik over zijn hoofd heen naar de burge meester. Ik kreeg het intuïtie ve gevoel dat hij de mening van Posthoorn deelde, dus liep ik het risico dat Ik zou worden afgehamerd. Dat wilde ik ver mijden, ik ben nog nooit afge tikt. Bovendien bespeurde ik bij Posthoorn een duidelijke gefrustreerdheid en onwil om over het onderwerp te praten, terwijl ik hem juist dichter bij de ambtenarenbonden had wil len brengen." Hoe vergaat het het CDA straks na de verkiezingen f „Dat hangt natuurlijk van de uitslag af. WIJ hopen op hand having van onze negen zetels of meer. Ik ben voorstander van een breed college, maar wij dicteren niemand. De PvdA zal in Schiedam wel de grootste partij blijven, dus die moet het initiatief nemen. Ik heb eens ergens gelezen dat WD en PvdA samen verder willen, maar lk houd mij vast aan wat Gé Brouwer tegen mij zei tijdens de laatste algemene beschouwingen: „Piet, niet wanhopen." De zaak is dus nog open." Plet Roosen is volgend jaar "zeer zeker en met het nodige elan" weer beschikbaar. Niet alleen voor zijn partij, maar ook voor de vakbeweging. Nu Roosen, die getrouwd is en een uitwonende dochter en een in wonende zoon (van 24 en 22 jaar oud) heeft, zijn dagelijkse baan heeft opgegeven, is er tijd voor een vakbondstaak. Wat voor taak, dat houdt hij glimlachend voor zich. SCHIEDAM Ondanks een sluitende begroting voor 1986, zal Schiedam dc komende jaren de buikriem toch moeten aanhalen. In de meerjarenbegro ting wordt voor 1990 een tekort verwacht van 3,5 miljoen gulden, als er niets verandert In de uit gaven van de gemeente. Nog vóór de begrotings behandelingen volgende maand zal het college van burgemeester en wet houders een lijst met be zuinigingen bespreken. Eén van de mogelijkhe den is een tariefsverho ging voor gemeentelijke diensten, al is dit niet de meest voor de hand lig gende oplossing. Voor het komende jaar hoeven de Schiedamse burgers in ieder geval nog niet te vreten voor duurdere gemeenteservi ce. In tegenstelling tot het tekort van enkele tonnen vorig Jaar, Is de begro ting 1986 sluitend. De vrij florissante financiële si tuatie is ondermeer te danken aan enkele mee vallers. De gemeente „verdient" volgend Jaar op sommige punten meer. Welke voordeeltjes dat precies zijn moet nog blij ken. De begroting was gisteren nog niet terug van de drukker. Andere oorzaken zijn de bezuini gingen van de afgelopen jaren die ruim twintig miljoen op jaarbasis be dragen. SCHIEDAM De verbouwing van de vroegere Thee Thijs- senschooi aan het Edisonplein is klaar. Deze dagen nemen di verse gegadigden voor de veertien één- en tweeper soonswoningen die er zijn aan gelegd een kijkje in hun moge lijk nieuwe behuizing. Het is voor 't eerst dat de gemeente een oud schoolpand, het ge bouw dateert uit het begin van deze eeuw, een woonbestem ming heeft gegeven. Als de for mule succesvol blijkt, is het niet uitgesloten dat meer leeg staande scholen een woon functie krijgen. De verbouwing van de Theo Thijssenschool was op papier vrij eenvoudig: elk lokaal zou worden ingericht als éénkamer woning. De financiën bleken echter al snel een struikelblok. „We konden per eenheid 62.000 gulden uitgeven waar door Ik m'n plannen voor de isolatie heb moeten verande ren," meldt chef J. Deenik van de afdeling Volkshuisvesting van Gemeentewerken die de leiding had bij de verbouwing. „In plaats van een isolatie aan de buitenkant, is er nu van bin nen het nodige gedaan." Dat isolatie in een voormalig schoolgebouw geen overbodi ge luxe Is, ervoeren de bouw vakkers afgelopen winter aan den lijve. De extreem lage tem peraturen legden het werk stil. Een vrij ongewone gang van zaken op een „blnnenkarwel". De toekomstige bewoners van de Theo Thijssenschool heb ben elk een ruimté van onge veer 42 vierkante meter tot hun beschikking. De huur be draagt zo'n 270 gulden per rat.» i»4v •^m ?;.jf A Vy c "*v nu f maand, inclusief servicekosten. De wooneenheden hebben één kamer maar door kasten te verschuiven kan een slaapver trek worden gecreëerd. Ook is er een verlaagd plafond „waar op" eventueel een bed kan worden gezet. Dat laatste is evenwel uit nood: „Er was geen geld voor een trap, an ders hadden we die meteen aangelegd," legt Deenik uit. Het verlaagde plafond is vol gens hem sterk genoeg. De Theo Thijssenschool werd aan het eind van het vorig schooljaar gesloten wegens gebrek aan leerlingen. Het ge bouw was toen al danig ten prooi gevallen aan de verpau- pering. De Theo Thijssenschool genoot enige bekendheid In Schiedam doordat ruim de helft van de leerlingen van bui tenlandse afkomst was. De leerlingen zijn verdeeld over scholen in de omtrek. Wat betreft de verwarming lij ken de wooneenheden aan het Edisonplein sprekend op de Minimum Energie-woningen in Woudhoek Noord. Evenais In deze experimentele hulzen zorgt een geiser voor „bijver warming". De bijna perfecte Isolatie moet zorgen voor de meeste warmte. Een warmte- terugwinningssysteem is ge bruikt bij de ventilatie zodat er zo weinig mogelijk van de warmte verloren gaat. Volgens een woordvoerder van het gemeentelijk woningbeheer Is er over de belangstelling voor de woningen niets te kla- - - j gen. De verwachting is dat de huizen binnen een week of twee allemaal zijn verhuurd. J». '-nny SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft woensdagmiddag in één klap drie illegale radio stations uit de lucht gehaald. Het gaat om radio Atlantic, ra dio Lokaal en radio Telstar, tn samenwerking met de Radio Controle Dienst (RCD) werden invallen gedaan in woonhuizen aan respectievelijk de Hoog straat, de Prof. Aalberselaan en de Ouddorpstraat. In twee gevallen (Lokaal en Telstar) werden processen verbaal uit gedeeld. In de studio van radio Atlantic werd niemand aange troffen. Volgens een woordvoerder van de politie werd er niet zoveel apparatuur In beslag genomen. Wel werden „essentiële" on derdelen meegenomen zodat uitzenden tot het verleden be hoorde. Radio Lokaal en Radio Atlantic hebben al een hele historie wat betreft uil de lucht halen en In vallen. Steeds is na een korte periode de stem van de beken de disjockeys echter weer te horen. Evenals voorgaande ac ties werden de Invallen uitge voerd na klachten van omwo nenden over storingen. SCHIEDAM A. P. den Hol lander. wonende aan het Cor nelia van Zantenplein, is ko ninklijk onderschelden. Hij heeft de ere-medaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau gekregen voor zijn veertigjarig dienstverband als voorman bij Verolme Botlek*»* in Rozenburg. A SCHIEDAM Het nemen van een „kortere weg" heefl een jeugdige Schiedammer enn schouder uit de kom bezorgd. De zestienjarige jongen was met twee jongere vriend jr.9 op de Stadhouderslaan op weg naar huis. Eén van hen kwam op het Idee de weg af te snij den door via een bedrijsterrein te lopen. Daartoe moest eerst een hek worden bedwongen. .V? Bij het verlaten van het terrein, «Sa eveneens over een hek, greep 'ff* de Schiedammer echter een i**. regenpijp beet die het onder -sP druk van het gewicht begaf. De Jongen maakte eén buiteling van enkele meters en kwam *a met zijn schouder op het trot- 't* toir. f» SCHIEDAM Raadslid Bart de Leede (PSP/PPR) wil weten In hoeverre arbeidstijdverkor ting la Ingevoerd bij gesubsi dieerde Instellingen in Schie dam. De pacifist vraagi zich dat af omdat er naar zijn me ning weinig Informatie wordt gegeven. Hij heeft zijn mening In zes schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders vervat. Volgens De Leede Is de ar beidstijdverkorting van twee uur op een werkweek van veer- tig uur bij lange na nog niet overal ingevoerd. „Een kennis van ml) werkt in het bejaarden- werk en heeft nog steeds een werkweek van veertig uur," zegt hij. Ook vraagt hij zich af wat er met de herbezettlngs- gelden is gebeurd die de ge meente volgens hem ongetwij feld heeft opgestreken. De Weede herinnert het college aan de In december gedane toezegging dat de raad bij het invoeren van de arbeidstijdver korting zou worden betrokken. SCHIEDAMHet optreden van het Deep River Quartet in theater de Teerstoof In Schie dam gaat zaterdagavond niet door. De directie van het thea ter biedt de bezoekera nu de mogelijkheid om de groep vrij dagavond te komen bekijken.j Het geplande optreden van vrijdag wordt verplaatst van d#. J Teerstoof naar het Passage Av 1 Theater, eveneens In Schle- o V dam. I e ,1v* '-Vt '••W.A/.Siv

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1