zijn hun stem kwi tgeraakt 330 gulden naar Mexico Erker in gebruik genomen Eén keer niet eenzaam... Kritiek èn leuke reacties Uit Vlaardingen gaat f8000 naar Greenpeace ;f '0 - - Vredesbeweging gaat door Laatbloeier Motz: opstandig hart Uitverkocht huis bij Intermezzo rU^Xv., wr>> - s« Ir S5 W %MmWszs*& k'fj- - ws Sehiedamseweg krijgt valkuil ij l»v lï l',v. Is r^f j„ Verraden Commerciëler Hulpdienst Klacht Uitgeroeid Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Wet houder Posthoorn (so ciale zaken) wil ruim 400.000 gulden uittrek ken voor zijn minima beleid. Sanering van schulden en het Fonds Bijzondere Noden vor men de belangrijkste poten van dit beleid. Verder komt er een on derzoek naar de situa tie van de minima en worden er financiële verwijskaarten ge drukt. Hierop kunnen uitkeringsgerechtigden zien waar korting of kwijtschelding voor be staat. Het beleid moet nog de toestemming van de gemeenteraad hebben. f SCHIEDAM Het is niet tegengevallen, inte gendeel. Het was een goeie actie." Aldus Eric Bos uit Delftdie zaterdag met tien andere jongenen lege flessen ophaalde in Schiedam Noord. Na een dag sjouwen, sorteren en inleveren bij een grote kruidenier in winkelcen trum Hof van Spaland wa ren de flessen goed voor een bedrag van 830 gul den. De actie was een initia tief van "Jongeren voor een verenigde wereld", een landelijke interkerke lijke stichting. In ver schillende plaatsen in Ne derland werd de actie ge voerd, die in totaal 5000 gulden opleverde. Het geld wordt gestuurd naar een zusterorganisatie in Mexi co, die het zal gebruiken voor hulp aan de slachtof fers van de aardbeving. Schiedam-Noord was door de jongeren tevoren be werkt met stenciltjes. Als gevolg hiervan stonden bij sommige bewoners al tas sen en dozen met lege flessen klaar. Maar ande ren bleken niet op de hoogte van de actie., „De reacties waren heel ver schillend", aldus Eric. Verhoging Tevreden jJ >y*1 HET VRIJE VOLK "Vft L,> "JSL-i «4 yi schiedam 4 - (Van een onzer <iA verslaggevers) SCHIEDAM De" Gorzen zijn- hun stem kwijt. Radio Telstar is (voorlopig?) niet meer. Aad van de Wal (39) heeft het nog geen drie we ken uitgehouden met zijn il legale amateuromroepje dat ook tot ver over de grenzen van Schiedam Zuid te beluis- teren was. Radio Telstar was "begin deze week êén van de drie radiopiraten die na in- »vaUen van de Sehiedamse po litie en de Radio Controle Dienst (RCD) in één klap uit de lucht werden gehaald. Hoewel Van de Wal via zijn scanner al op de hoogte was van de komende politie-actie, kon hij niet voorkomen dat een deel van zijn installatie in beslag werd genomen. "Ouddorpsestraat 25 of 27 hoorde ik ze zeggen, nou, daar had ik meer dan genoeg aan. Ik ontkoppelde m'n zen der en zette het ding meteen in de kast. Even later werd er op de deur geklopt. Ik deed niet meteen open. Daarop zag ik in m'n tuin ineens een ladder boven m'n schuurtje uitsteken. Van voren en van achteren vielen ze m'n wo ning binnen," vertelt Aad nog ietwat beduusd hoe de politie Radio Telstar oprolde. Het zit de zuiderling nog het meest dwars dat vermoe delijk een buurtbewoner de hermandad op het goede spoor heeft gezet door Van de Disc-jockey-cif Aad van de Wal achter de radiotafel,,De losse draden laten zien dat Radio Telstar vnt de lucht is. Wals voordeur aan te wijzen als ingang voor de studio. "Dat zijn toch beesten die dat doen," zegt hij. "Radio Tel star deed memand kwaad. We hebben in de verre om trek gecontroleerd of we de radio's van mensen stoorden. Je kon ons met de grootste moeite op de FM-band vin den! We kregen zelfs tele foontjes van mensen die dat zelfs niet voor elkaar kre gen." Toch meldt een politie woordvoerder dat er alleen invallen worden gedaan na aanhoudelijke klachten van omwonenden. Van de Wal denkt daar, logisch natuur lijk, anders over. "Ze pakken gewoon eens in de zoveel tijd Schiedam aan. Dat blijkt wel want voordat ik uit de lucht werd gehaald, hebben ze eerst de groten zoals radio Atlantic gepakt. Toen hoor den ze mij natuurlijk pas." Samen met Radio Telstar legden hij de politieactie ook het genoemde Radio Atlantic en het net zo bekende Radio Lokaal het loodje. Piraten die het doorgaans commerciëler aanpakten dan Van de Wal die zegt voor "bejaarden,-in validen, blipden en zieken" zijn over het algemeen Ne derlandstalige plaatjes te hebben gedraaid. Op Radio Telstar dus geen reclame? "Ja dat wel maar die spots waren gewoon uit de lucht gegrepen om het echt te doen lijken. Zo van, "Stomerij 't Stomertje," daar heeft toch nog niemand van gehoord?" Het is een publiek geheim dat er in de wereld van ille gale radiostations duizenden guldens omgaan, voorname lijk inkomsten uit reclame boodschappen van plaatselij ke middenstanders. Het grote geld was voor de werkeloze Van de Wal echter wel het laatste waar hij radio voor bedreef. De Schiedammer begon zo'n twintig jaar geleden met een toen nog illegale 27 MC- zender een hulpdienst Men sen konden hem oproepen als er iets was. De laatste tijd ging daar de lol vanaf. „Iedereen kan een papiertje halen en gaan zenden. Het heet wel "machtiging" maar je hoeft er niets voor te we ten. Daarbij komt dat je er soms niet meer doorheen komt omdat ze met steeds krachtiger zenders werken." Drie weken geleden kwam Van de Wal met zijn Radio Telstar in de lucht, als ver volg op de 27 MC hulpdienst. „Ik heb vorige week nog een gaskachel en een geizer van luisteraars in Rotterdam Spangen gemaakt. Gratis. Dat vind ik leuk, die mensen hebben er zelf geen verstand van. Ze belden op naar aan leiding van uitzendingen. Di rect nadat bekend werd dat ik uit de lucht was gehaald, belden die mensen me op om hun steun toe te zeggen." Van de Wal overweegt nog een klacht in te dienen tegen de politie omdat deze volgens hem meer in beslag heeft ge nomen dat wettelijk is toege staan. .Alleen de spullen die zijn vastgekoppeld aan de zender mogen ze meenemen. Die zender stond al In de kast, toen de politie kwam binnenvallen, maar toch zijn een cassettedeck, een staande golfmeter en de voeding mee genomen." Ook vier andere zenders, die op zich al ille gaal bezit zijn, werden door de agenten meegenomen. Van de Wal schat de schade op zo'n vijftienhonderd gul den al ging het dan om "tweedehands spul". Een woordvoerder van po litie zegt dat per geval de in beslagname kan verschillen. „Het kan even daarvoor wel ontkoppeld zijn maar je kunt er donder^ op zeggen dat er mee gewerkt is. Bij het pei len horen we dat er iemand uitzendt. Het ligt anders als we iemand in de gaten heb ben maar pas na een week tot actie overgaan en er in die tijd met is gezonden." Of de politie er dit keer m is geslaagd de zendpiraterij in Schiedam uit te roeien valt ten zeerste te betwijfelen. De "gerenommeerde" stations Atlantic en Lokaal zijn in het verleden al meermalen uit hun as herrezen. Geruchten over "proefuitzendingen" wa ren er in dit weekeinde al. Ruim 4 ton voor het minimabeleid! Het bedrag van vier ton wordt genoemd in de uitwer- .yf A 'A..J VLAARDINGEN Ondanks de verwachting dat het parie- inent de resultaten van het volkspetionnement tegen dé plaatsing van kernwapens s naast zich neer zal leggen, .gaat de vredesbeweging door. If?' "2 Ook de "Vlaardingse., tak heert zïeh dit vast voorgenomen. X>it Ife" zegt Riet Eggermont, die za- fc* tj* i terdag met zeventig andere Vlaardingens de afsluitende manifestatie in de Haagse Houtrusthallen bezocht De Vlaardingse vredesbewe ging heeft 20.002 handtekenin gen huis aan huis opgehaald. Op de laatste dag, donderdag in het postkantoor, werden nog 62 handtekeningen gezet. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat (hoek Aleida- straat) is vandaag in gebruik genomen. Gelijktijdig zijn wijkcentrum De Bever en buurthuis De Kreek gesloten. Beide centra werken voortaan samen in De Erker, een wijk centrum dat ook onderdak biedt aan de bewonersvereni ging en de bewonèrsdeskundi- ge. De officiële opening vindt plaats in de week van 18 tot 24 november. In verband met de verhui zingen zijn enkele gegevens veranderd. Het nieuwe adres is: Jan van Avennesstraat 32. Telefoonnummers 267767 (club- en buurthuiswerk, peu terspeelzaal), 266131 (jonge renwerk), 266442 (bewoners- Vereniging Schiedam-West) en 735839 (bewonersdeskundige stadsvernieuwing) king van de minimanota die al in januari dit jaar door de raad werd aangenomen. Daar in werden voorstellen gedaan om de plaatselijke „echte" mi nima te steunen. Een belangrijk deel van het geld (100.000 gulden) gaat naar het helpen aflossen van leningen van mensen die in fi nanciële problemen zijn ge raakt. Een voorbeeld daarvan is het kwijtschelden van de be- handelingskosten door de Ge meentelijke Kredietbank (GKB). Posthoorn wil het Fonds Bij zondere Noden flink vergroten, van 100.000 naar 175.000 gul den. Van dit geld moeten on dermeer instellingen die ten behoeve van uitkeringsgerech tigden werken extra subsidie krijgen. Verder kunnen mini ma er aanspraak op doen als zij duurzame (en noodzakelij ke) goederen willen aanschaf fen, bij het treffen van voorzie ningen om de woonlasten te drukken (isolatie) en voor bij dragen in contributies. De wethouder pleit ook voor het verlagen van de rente voor minima die een lening hebben onder de drieduizend gulden bij de GKB. Een normale le ning heeft een rente van ruim 14 procent terwijl er voor men sen met en bijstandsuitkering soms een lagere rente wordt berekend. Met bijdragen uit het fonds moet dit rechtgetrok ken worden. Het Fonds Bijzondere Noden is er overigens niet om geld weg te geven. Particulieren die er gebruik van maken moeten de financiële bijdrage terugbe talen. Als maximale aflos singstermijn wordt 36 maan den genoemd. In het fonds is ook een bij drage van 25.000 gulden gere serveerd voor bijdragen in de energiekosten, al zullen dit uit zonderingen zijn. Uit een schrijven van het ministerie blijkt dat de gemeente zich niet op grote schaal op het ge bied van gas- of electrieiteits- tarieven mag begeven. Een verlaging van de nutsvoorzie ningen is bij voorbaat uitgeslo ten. Posthoorn lijkt tevreden met de uitwerking tot zover, „We geven meer uit dan gemiddeld de andere gemeente. Ik geloof dat Vlaardingen maar tiendui zend gulden voor een minima beleid uittrekt. Daar heeft men toch dezelfde problemen als in Schiedam," aldus de wethou der. De roep om een uitwerking van de minimanota wordt de laatste maanden steeds ster ker,. omdat de voorstellen voor steun begin dit jaar al zijn ge formuleerd. Directeur Smits van de sociale dienst „verklap te" onlangs dat de uitwerking van de nota er al enige tijd lag, maar dat de afdeling fi nancien geen tijd had voor de kostenberekening in verband met de begroting '86. Addie de Jong achter de speeltafel van het reizend carillon (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Stadsbelaar- dier Addie de Jong van Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen en Voorschoten was zaterdag even niet de "meest eenzame ambtenaar", die wethouder Posthoorn (cultuur) hem na afloop noemde. Samen met het Harmonie orkest van de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord gaf hij op de Markt een jubileumconcert ter gelegenheid van zijn dertigja rig toonkunstenaarschap. Eén nummer speelde hij eenzaam en hoog op het caril lon van de Grote Kerk, maar voor het openings- en eind- nummer nam hij plaats achter het reizende carillon met 36 klokken van Royal Eijsbouts uit Asten dat opgesteld stond op een vrachtwagen. Het was een merkwaardig concert. In de open lucht, zodat de bezoekers kou leden en de instrumenten van het orkest zeer moeilijk gestemd konden worden. Gegeven door een mu sicus, die normaliter zijn pu bliek niet kan zien (en vice versa) en speelt op een instru ment dat dateert uit 1786. En met een programma, waarin vooral het laatste nummer op viel. Dat was de half jaar oude compositie "Variations on Oranges and Lemons" van Henk van Lijnschoten. Gecom poneerd en gearrangeerd voor harmonieorkest en beiaard. Een leuk stuk, mooi gearran geerd en boeiend door de con trasten tussen het stoere or kest en de frivole, verfijnde ca rillonklanken. t H MAANDAG 21 OKTOBER 1985' i i Antarctica van Wim Motz f Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM De Rotter damse kunstenaar Wim Motz is, behalve in de regio, in Ne derland niet algemeen bekend. Dit is vreemd want naast expo sities m Nederland deed Wim Motz ook mee aan groepsex- posities in Italië, Zwitserland en het Museum of Modern Art sn New York. Momenteel hangt er van de in '77 overleden kunstenaar werk in Galerie 't Koetshuys. Ook wordt daar ke ramiek van Moki Last tentoon gesteld. Wim Motz (1900-1977) was een laatbloeier Pas rond zijn veer tigste jaar besloot hij zich ge heel aan het schilderen te wij den. Daarvoor had hij een roe rig leven geleid van twaalf am bachten en dertien ongeluk ken. Hij had een hekel aan so ciale misstanden en militaris me Dit laatste bracht hem er toe dienst te weigeren, een „misdaad" die hem in de cel bracht. Op de expositie in 't Koetshuys hangt werk uit de gehele car rière van Wim Motz. Hierdoor is goed de ontwikkeling te zien die de opstandige Rotterdam mer heeft doorgemaakt. Nadat hij geleidelijk op het abstracte expressionisme was overge gaan, herontdekte hij later de naturalistische figuur. Hieruit v' ontstond een combinatie van abstractie en figuratie die, ge- koppeld aan een uitbundig kleurgebruik, kenmerkend is voor Wim Motz. Aan het keramiek~van Moki Last is duidelijk te zien dat zij geïnteresseerd is in archeolo gie. Haar plastieken hebben een verweerd, steenachtig uiterlijk. Dit wordt gecombi neerd met aanduidingen van teksten en woorden. Na de ge-1 boorte van haar dochter kwam zij op het idee van een bekken om de eerstgeborene in te wassen. Uit deze ingeving ont- stond de serie „waterbekkens" die m 't Koetshuys te zien is." Grillig gevormde schalèn in te--' re, aardachtige kleuren. Wim IHotz en Moki Last, tot 24 november Galerie 't Koets- huys, Lange Haven 78, Schie dam. Geopend: donderdag 18.00-21.00 uur, vrijdag 13.00-17.00 uur, zaterdag 11.00-17.00 uur en zondag 13.00-16.00 uur. Door Henk Bonzet SCHIEDAM Een uitvoering van toneelvereniging Intermez zo is net een grote reünie van familieleden, vrienden, kennis sen en belangstellenden Za terdagavond voerde de jubile rende vereniging de klucht "Een beeld van 'n man" op in de aula van scholengemeen schap Spieringshoek Uitver kocht was de zaal Ruim vier honderd personen genoten van een sfeervolle avond en hu morvol spel. De klucht, geschreven door J. Hemmink-Kamp, mocht er we zen en zorgde voor heel wat verwarring en lachwerk. Een echtpaar, dat geen echtpaar is, wordt aangenomen als huisbe waarder en hoofd van de huis houding bij een maffe maar uitgekookte baron en een kunstminnende barones. Daar doorheen een verliefde butler, een minzieke secretaresse, een tuinjongen die wat grof in de mond is, en nog wat karakter rollen. Alles draait om een beeld van Napoleon, dat de barones net heeft gekocht en dat door het echtpaar aan gru zelementen wordt gegooid. Oplossing: de huisbewaarder speelt voor Napoleon. Al in het eerste bedrijf schoven de kinderen voorzichtig in het gangpad naar voren om maar niets te missen yan het fraaie decor en het overtuigende spel. De zaal ging vrijwel plat 'bij de marktscène van het "echtpaar" Josefien en Janus. Josefien, gespeeld door Nico- lette v.d. Windt, was zo echt, zo natuurlijk en stond zo vrij op het toneel, dat je gerust kan spreken van de ster van de avond zonder de anderen nu te kort te willen doen. Ja- nus, de namaak Napoleon, t werd in de persoon van Aad - Meerburg overtuigd op de planken gezet. Zijn acties als beeld: hier een aai, daar een schop, brachten velen in de zaal tot tranen toe. i De barones (Gonnie Schot) was even hautain en afgeme- ten als een echte edelvrouwe Haar man, de baron, bleek, als "tja tja"-zeggende verstrooid- heid een gouden greep van re-' gisseur Piet de Kaper. Het pu- bliek genoot hoorbaar en hel hartelijk applaus was dan ook terecht gegeven. Intermezzo is haar moellijkhe- den, na het wegvallen van Ar-71 cade, geheel teboven. Spie- rmgshoek is een goed alterna- tief, waar tot in de kleine uur tjes nog werd gedanst op de tonen van oud-lid Gerhard de Kok. (.Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Leerlin gen van vier Vlaardingse ba sisscholen hebben zaterdag ruim achtduizend gulden bijeen gebracht voor Green peace. Zij deden mee aan een grote actie voor deze organisa tie, die via de televisie onder steund werd met een uitzen ding van twaalf uur door Vero nica. Het was voor de Vlaar dingse schoolkinderen een leerzame ervaring om langs de deuren te gaan, want zij stuitten nogal eens op kriti sche reacties. „Rot Greenpeace", kreeg de 12-jarige Patricia van de Sint Willibrordusschool aan de Af rol te horen van een vrouw. „Zijn ze helemaal gek gewor den? Ik heb zelf een bontjas. Ik hoef toch geen kou te lijden", zei ze. Patricia vond die op merkingen niet geslaagd. „Zeehonden hebben toch ook. recht op leven. Stel je voor, dat de zeehonden u zouden doods chieten. Dat zou u toch ook niet leuk vinden", probeerde de kleine Patricia de vrouw te overtuigen. Maar het baatte niet. „Toen ben ik maar weg gegaan", aldus Patricia. Andere leerlingen van de klassen 4, 5 en 6, die aan ,de actie deelnamen, hadden soort gelijke ervaringen. Flauwekul, geen interesse, laat die beest jes toch doodgaan, ik doe al aan zoveel acties mee, waren opmerkingen die de kinderen naar hun hoofd geslingerd kre gen. Of ze maakten kennis met uitvluchten als: wij sturen het geld zelf op, of: wij hebben de folder met gehad Richard (11) vraagt zich af of iedereen wel de waarheid sprak- „Ik heb twee flats op het Liesveld ge had en maar vier velletjes op gehaald. De rest zou het wel sturen". Maar daar stonden aan de andere kant leuke reacties te- fenover. Zo kreeg Richard op én adres twee gulden en een zakje Engelse drop. Andere kinderen werden op limonade getracteerd. En wanneer iemand gul gaf (de hoogste score was 50 gulden), kregen ze er weer zin in Maar ook minder was welkom. Richard kreeg één keer 35 cent. ,,'t Is toch wét", vindt hij Aan de actie werd in Vlaar dingen meegedaan door de Speelwerkhoeve, Wetering, Meidoorn en Willibrordus school. Dat gebeurde na een oproep in het televisiepro gramma Schooi TV-weekjour- naal. Woensdag verspreidden de kinderen folders en zater dag haalden zij de machti gingskaarten op Ze deden graag mee Corrie (11): „Ik wil dat de zee schoon blijft en ik wil de zeehonden levend hou den", De opbrengst za) ge bruikt worden voor het in de vaart houden van de actiesche pen Sirius en Greenpeace en een expeditie naar het Zuid poolgebied. VLAARDINGEN Omdat veel automobilisten zich niets aantrekken van het eenrich-^ tingverkeer op de kop van de' Sehiedamseweg (bij Vlaardin gen -Oost) wordt een valkuil met beugelconstructie in de busbaan aangelegd. Alleen bussen kunnen deze barrière nemen, personenauto's zal datf niet lukken omdat hun wielbaj sis daarvoor te smal is. J De valkuil wordt 20 cm diep erw 1.30 meter in het vierkant. Aani. de voor- en achterzijde komtf een taps toelopend buizenfra-g me van 15 cm hoogte. Bo enj de barrière wordt een verlichtj bord geplaatst om te voorkc men dat automobilisten de ge- i meente aansprakelijk zullen j, stellen voor schade, wanneer] zij tegen de buizenconstructi^ j botsen. Zij kunnen zich er dén f niet op beroepen, dat de ge-1 meente onzorgvuldig heeft ge-f handeld. j Op de maatregel is met name j aangedrongen door de politie t die haar handen vol heeft aan het bekeuren van automobilis-j ten die toch over de busbaan i rijden. Burgemeester en wet- j houders hebben deze week het 1 groene licht gegeven voor de valkuil. De halve afsluiting van de Sehiedamseweg vloeit; voort uit het omstreden VIaar- dingse verkeerscirculatieplan,

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1