schiedam 14 Wethouder wordt kastelein Experimentele machine gaat vervuilde grond schoonmaken Nelissen haalt herinneringen op 'Opgenomen' na gebruik geweld SSSW kan geen 1 ste man vinden ff-. op komst Harmonie WF en Excelsior samen Rookoverlast door allesbrander ws Inbraken fe, M I I* V" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeentetarieven gaan in 1987 flink omhoog. Alleen daardoor kan voorko men worden dat Schiedam in "structurele proble- ;men" raakt. Volgend jaar blijven de gemeentelij- jke prijzen nog geliik. Wethouder Cor van Tilborg .(financiën) voorsptlt dit bij de presentatie van de ibegroting '86 en de meerjarenbegroting tot en met f1990. Dankzij enkele kleine voordelen en wat tech- jnische kunstgrepen, sluit het huishoudboekje voor i'volgend jaar zonder een tekort. Voor 1990 wordt (echter een gat van vier miljoen verwacht. 2 miljoen Nieuw beleid Opspraak F ,4 &np Een revolutionaire machine moet binnenkort de ernstig vervuilde grond van het voormalige GTB-terrein schoonmaken. Voordat het zover is komt er eerst een nieu we af deklaag over de berg grond (foto) heen. STADSGEHOOR ZAAL HARMONIE FILMHUIS HARMONIE THEATERCAFÉ HARMONIE «a* ïfl* TENDER PASSAGE THEATER THEATER TEERSTOOF HET VRIJE VOLK SfVr Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Op naam van wethouder Herman Pos thoorn heeft de stichting Len tefeest een cafévergunning aangevraagd voor haar nieu we pand aan de Tuinlaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente ligt het in de bedoeling dat Posthoorn, die bestuurslid is van Lente feest, beheerder van de nieu we horecagelegenheid wordt. De vergunning is omstreden, omdat 50 omwonenden pro- test hebben aangetekend. Volgens A. P. M. Schram, ambtenaar Algemene Zaken, is te verwachten dat de ver gunninghouder ook als be drijfsleider optreedt „en die dient tijdens de openingsuren aanwezig te zijn". Op de vraag of een fulltime wethou der daartoe in staat is ant woordt Schram: „Daar zal dan iets van een urenbepaling voor moeten worden be dacht." Deze week is de wettelijke termijn voor bezwaren tegen de uitgifte van de vergunning verstreken. De omwonenden van het pand aan de Tuinlaan (de voormalige Rehoboth- school), door de stichting Lentefeest gekocht van de Vereniging van Christelijk Onderwijs) vrezen geluids overlast. „In de directe omge ving van het gebouw slapen zeventien kinderen," aldus één van de initiatiefnemers van de handtekeningenactie, R. W. Maliepaard. Riet Konings, voorzitster van Lentefeest, noemt de be zwaren „spijtig" en „jam mer". We zijn echt niet van plan aan de Tumlaan wilde braspartijen te gaan houden We maken er ook geen café van. We willen wel normaal kunnen schenken, bij het Sin terklaas- of Kerstfeest bij voorbeeld, en niet iedere keer apart een ontheffing vragen." Een gesprek tussen de Tuinlaanbewoners en Lente feest heeft de gemoederen in middels wat tot bedaren ge bracht. Volgens Konings heeft Lentefeest de bewoners ge rust kunnen stellen door wat over het werk van de stich ting te vertellen (Lentefeest zet zich in voor gehandicap ten en bejaarden). Bovendien wil Lentefeest extra investe ren in zwaardere isolatie van het pand. Tarieven in '87 wèl fors omhoog Dat we de tarieven niet ver- 'hogen geeft aan dat de ge meente best nadenkt over dat soort lastenverhogingen voor de burgerij. Maar het heeft niets te maken met de verkie zingen, laat ik dat er meteen bij zeggen," aldus Van Tilborg. Volgens hem doet het "pijn" om de prijzen niet te verhogen. Wetteljk gezien kan de ge meente nog ior zo'n drie kwart miljoen aan hogere be lastingen en.leges heffen. Het milde beleid heeft geen invloed op de gas- en electrici- teitsprijzen. Deze worden door het rijk bepaald. De gemeente verwacht voor het gas een prijsverhoging. Wat er met de elektriciteits- water en CAI-ta- rieven gaat gebeuren, is onbe kend. De begroting voor volgend jaar is sluitend gekregen door een "alternatieve dekking" van twee miljoen gulden. Hierin zijn ondermeer het afstoten van de accountantsdienst (2 ton)minder aankopen door de gemeente, verlaging van de post onvoorzien en het uitblij ven van een rijksregeling in verwerkt. Het "gat" in 1990 haart de gemeente meer zorgen. Van Tilborg voorziet dat wellicht gemeentelijke taken moeten worden afgestoten. Ik kan daar met zekerheid nog niets over zeggen. Binnen het college moet daar nog over- worden gesproken," houdt-de wethou der zich op de .vlakte. Vermoe delijk nog voor de begrotings- behandelingen volgende maand zal het college met een lijst van bezuinigingen op de proppen komen. Ondanks het verwachte te kort, ziet het gemeentebestuur toch kans een redelijk bedrag voor "nieuw beleid" te reserve ren. Het budget hiervoor wordt van zeven naar dertien mil joen gulden opgeschroefd. „Maar al die punten kunnen we alleen uitvoeren als er een dekking is voor het gat," zegt Van Tilborg daar meteen bij. Het nieuwe beleid, de "gele lijst" in de meerjarenbegro ting, heeft ondermeer betrek king op de nieuwbouw van een bibliotheek' (4,5 miljoen), de aanleg van een recreatieter rein tussen Woudhoek Noord en Midden Delfland (4,5 ton) en het herbezetten van openge- vallen arbeidsplaatsen door arbeidstijdverkorting. Het "af zien van tariefsverhogingen" wordt ook als post in dit nieu we beleid meegerekend. ,J7iets te ma ken met de verkiezin gen," zegt Cor van Tilborg. Van sparen is in de begro ting geen sprake, een "gat van vier miljoen" ligt in het ver schiet(Foto montage: Ed Eggermont) De algehele financiële situa tie schetst Van Tilborg af als "niet zo geweldig. We balance ren op een metertje van de af- O; 4 'C grond. Als we wel de tarieven zouden verhogen, zouden we er iets verder vanaf kunnen zijn. Je moet kiezen tussen twee kwaden." Volgens hem zullen de bezuinigingen van vier mil joen wel "te behappen" zijn." f (Van een onzer verslaggevers) s SCHIEDAM Schiedam -gaat experimenteren met een machine die vervuilde grond schoonmaakt. Zij is daarmee de eerste gemeente in Neder land die de bodemverontreini ging op die manier aanpakt. Verwacht wordt dat het appa raat begin volgend jaar al kan worden ingezet bij het schoon maken van de berg ernstig vervuilde grond van het voor malige GTB-terrein. De ma chine gaat zo'n dertig miljoen gulden kosten, al is niet be kend welk bedrijf 'em gaat le veren. Schiedam onderhandelt nog met negen leveranciers. De gemeente zal de noviteit niet geheel uit eigen zak hoe ven te financieren. Het rijk neemt automatisch negentig [procent van de kosten voor haar rekening krachtens de fwet bodemsanering. Daar bo- 'venop komt een bijdrage van s' wege het experimentele karak ter zodat er van gemeentelijke zijde een bijdrage van zo'n drie ton wordt verwacht. Wethouder Cor van Tilborg (financien) maakte de aan koop van de revolutionaire machine gisteren bekend bij de presentatie van de begro ting. „Het is niet de bedoeling dat wij alle vervuilde grond van Nederland gaan schoon maken," voorspelde hij. „Als j wij klaar zijn, gaat de machi- ne naar een andere gemeente." Een dergelijke verhuizing is mogelijk omdat de machine f mobiel zal zijn. Het feit dat een inn< hine grond schoonmaakt is in ons land niet helemaal nieuw. Op diverse plaatsen (bijvoorbeeld hij de Hoogovens) worden op kleinere schaal giftige stoffen verwijderd uit aarde. Het bij zondere in Schiedam is dat het om een verplaatsbare- en bij zonder grote machine gaat. Het nieuws over de machine komt even nadat de hoop grond aan de Nieuwe Water- wegstraat is opspraak is ge raakt. Het openbaar lichaam t Rijnmond liet onlangs felle kritiek horen over de manier 1 waarop de verontreinigde -„Li., grond is opgeslagen. Via re genwater zou het gif in de grond "lekken". De gifgrond is in een bad van folie'gestort. Volgens Rijn mond zaten daar scheuren in. De gemeente wees dit echter van de hand. Alleen in het folie dat over de berg grond is ge legd, zouden gaten zitten. Re paratie daarvan kost enkele tonnen. De vernieuwing is nog niet uitgevoerd maar zal, on geacht de aankoop van de ma chine, wel gebeuren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Oud-journa list'Leo Nelissen, die geruime tijd na de Tweede Wereldoor log stadsredacteur in Schie dam was, treedt volgende week woensdag op als gast spreker tijdens een jubileum feest van de Historische Ver eniging. De bijeenkomst wordt gehouden in het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat. Ne lissen zal, aldus een persbe richt, „oude herinneringen op halen". Op het programma van het jubileumfeest prijkt voorts een optreden van het „Gheselscap Goet ende Fyn", dat, onder lei ding van Robhert van Lint, met ouderwetse instrumenten eeuwenoude muziekstukken speelt. Het feest begint om acht uur en wordt geopend met een toespraak van R. W. Poels, voorzitter van de jubile rende Historische Vereniging (deze bestaat 10 jaar). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een vecht lustige man, die in het weekeinde een winkelende vrouw en een politle-agent heeft mishandeld, is na een medisch onderzoek opgeno men in de psychiatrische kliniek Sint Joris in Delft. De man, een 25-jarige Schiedammer, werd zater dag aangehouden in de Groenelaan, nadat hij met geweld een 31-jarige vrouw had geprobeerd te beroven. Omstanders hebben hem daarbij herkend en zijn adres aan de politie doorge geven. Die hield hem korte tijd later aan in zijn wo ning. Ook bij zijn aanhou ding gedroeg de man zich "bijzonder agressief', aldus de politie. Eenmaal ingeslo ten in het politiebureau wei gerde hij alie medewerking en sloeg hij een recher cheur "de vullingen uit de kiezen". Een onderzoekje bracht aan het licht dat de ver dachte al eens eerder voor geweldpleging heeft vastge zeten. Bij een diefstal uit een drogisterij had hij de winkelier een klap gegeven. In het weekeinde werd nog een andere Schiedam mer (22 jaar oud) aange houden, die een tramcontro leur heeft geslagen toen de ze hem wilde beboeten we gens zwart rijden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De SSSW kan geen geschikte directeur vin den. Het werkapparaat van de vijf Schiedamse woningbouw verenigingen is al geruime tijd op zoek naar een vervanger voor de in '83 ontslagen direc teur. Cees Kamminga, uitge leend door de Nationale Wo ningraad. fungeert nu ander half jaar als waarnemend hoofd van de SSSW. Bij zijn aanstelling, even na een ge ruchtmakend rapport over het werkapparaat, was afgespro ken dat hij op z'n hoogst voor een jaar zou aanblijven. De zoekactie naar een nieu we directeur is begonnen met een advertentie in enkele lan delijke dagbladen. Een aantal gegadigden meldden zich daarop. De sollicitatiecommis sie achtte echter geen van de kandidaten „zwaar" genoeg voor de post. „Een nieuwe advertentie campagne lijkt ons niet op z'n plaats," zegt Kamminga. „We DINSDAG 29 OKTOBER 19*5 Danskem blikt in de Stadsgehoorzaal terug op de oorsprong van de moderne dans. „Veel succes mevrouw" is de titel van een komedie, die vrij dagavond wordt opgevoerd in de Stadsgehoorzaal. De hoofd rol wordt gespeeld door Kitty Janssen, die in het stuk een oudere, jarige actrice is Haar echtgenoot Andre van den Heuvel en Dolf de Vries beho ren tot de overige spelers. De aanvang is half negen. De toe gangsprijs varieert van 19 lot 23 gulden Een dag later, zaterdagavond, staat de moderne dansgroep Dans Kern op de planken met een uitvoering getiteld "Revival Programma 1985". Die bevat een terugblik op de oorsprong van de moderne dans, met produkties van de choreogra fen May O'Donnel, Doris Humphrey en Anna Sokolow. Laatstgenoemde staat Dans kem terzijde. De aanvang Is kwart over acht. De toegangs prijs is 13,50 gulden. Houders van CJP of Pas-65 kunnen voor 8,50 gulden naar binnen. Da Stadsgehoorzaal is geves tigd aan de Schiedamseweg 51 in Vlaardingen. Liefdéls het thema van het stuk "Romeó en Jeanette", dat vrijdagavond in zaal Harmonie wordt gespeeld. De uitvoering is in handen van de groep Werkteater 2, onder leiding van Shireen Strooker. Strooker heeft hetzelfde stuk in 1963 herhaaldelijk gespeeld, toen met de Toneelgroep Theater. De aanvang is haif negen. De entreeprijs is een tientje, maar houders van CJP of Pas-65 knjgen een rijksdaalder kor ting. Zaterdagavond treden de Fris se Jongens op met "Anton Huyg komt nooit meer thuis", een mengeling van cabaret en toneel. Het stuk gaat over de eeuwige strijd tussen vaders en zoons. De aanvang is haif negen. De toegangsprijs va rieert van 6,25 tot 12,50 gul den. Zaal Harmonie is gevestigd op hetzelfde adres als de Stads gehoorzaal in Viaardingen. In het Filmhuis Harmonie wordt donderdag en vrijdag de fiim "Ghandi" vertoond van de re gisseur Richard Attenborough. Deze film behaalde In Amerika de meeste Oscars alier tijden en handeit over de Indiase vrij heidsstrijd. De aanvang is haif negen, een kaartje kost 6,50 gulden (5 gulden voor CJP- houders). Zaterdag staat de film "The Woman in Red" van Gene Wilder op het program ma, die twee keer wordt ge draaid. om half negen en elf uur. Sri Koustov Roy treedt vrijdag en zaterdag jp In Theatercafé Harmonie. Hij speelt muziek uit Joop Visser brengtr,bréh "dodelijke ode op Stönja Barend" in theater de Teerstoof. india op een bijzonder snaarin strument, "sarod" genaamd. De aanvang is 23 uur, de toe gang Is gratis. Theater café de Tender pre senteert donderdag de Soesja Citroenband. De aanvang is 21 uur. De toegang is gratis. De Tender is gevestigd naast het Passage Theater in de Passa-, ge te Schiedam. „Zwart schaapwitte lamme tjes" is de titel van een blij spel, dat zaterdagavond wordt opgevoerd in het Passage Theater. Het is gescttreven door Max Andrea. Komische situaties en ruziënde echtparen zijn de ingrediënten. De aan vang is kwart over acht, de toegangsprijs is 7,50 gulden. Er is bal na, tot in de kleine uurtjes. Het Passage Theater Is gevestigd aan de Passage 9-13, Schiedam. 1 De groep Dynatie van Oer,vyo^ speeit vrijdagavond haar .vijfde produktie getiteld "is het ii\ijh bekend dat ik zie" in theaters de Teerstoof. Het verschil tjis- sen kijken en zien, daar gaat}/ het om in het stuk. De aanvang is negen uur, de toegangsprijs is 9,50 gulden (pashouders.be- tafen 7,50 gulden). "Peroniek" is de titel van een poppenspel van Poppentheater De Regenboog, dat zaterdag middag in de Teerstoof is ter zien. Peroniek is een held In een ridderverhaal. De aanvang is half drie, de toegang be draagt 3,50 gulden. Zaterdagavond treedt Joop Visser op Visser zingt liedjes en praat er wat bij, zo om schrijft hij dat zelf graag. Zijn repertoire bevat onder meer "een dodelijke ode op Sonja Barend" en "een aanval op het gebrek aan solidariteit onder linkse artiesten". De aanvang is negen uur, de toegangsprijs is negen gulden. CJP- en Pas-65 houders mogen Vissers optreden voor 7,50 gulden bU* wonen. ,1r Theater de Teerstoof is geves tigd aan de Nieuwstraat i 2 ié Schiedam MV' t zuilen het proDeren met het persoonlijk benaderen van mensen die wij geschikt ach ten." Kamminga zorgt onder tussen voor een flinke schade post bij de SSSW. Zijn „uitleen- salaris" is aanzienlijk hoger dan dat van een doorsnee- di recteur. De NWR-man is zelf niet benaderd voor de functie, maar zou deze niet direct af wijzen. VLAARDINGEN Voor ruim 1.600 gulden is gestolen en schade aangebracht aan een geparkeerde auto aan de Spechtlaan. Er is onder meer voor 600 gulden aan geluidsap paratuur uit de auto meegeno men. De daders zijn de wagen binnen gekomen nadat zij het slot van de linker portier had den geforceerd. SCHIEDAM Harmonie Wil ton Fijenoord en zangvereni ging Excelsior slaan zondag de handen Ineen voor een geza menlijk concert in het Passage Theater. Het is voor het eerst sinds de opheffing van het Ge mengd Koor Wilton Fijenoord dat de harmonie met een zang vereniging optreedt. Met Ex celsior bestaat een speciale band, omdat daarin veel ex- 1 koorleden zingen. Zondag wordt een koffiecon- dert uitgevoerd, dat begint om haif twaalf. Harmonie Wilton Fijenoord wordt geleld door di rigent John Gruter. Bij zang-,', vereniging Excelsior heeft Leo Smit de dirigeerstok in han-" den, terwijl Adri Slootmaker i voor een muzikale begeleiding (met een vleugel) zorgt De toe gang is gratis. SCHIEDAM Met een alles brander heeft een bewoner van de IJsselmondsestraat zijn bo venbuurman in de rook gezet. Zondag, toen de gloednieuwe allesbrander ten doop werd gehouden, moest direct de brandweer eraan te pas ko men. Brand ontstond niet, maar duidelijk werd wei dat de aliesbrapder allesbehalve vak kundig was aangesloten. Met' het dringende advies het rook kanaal te controleren en te verbeteren vertrok de brand weer na korte tijd.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1