'Meer informatie over verre reizen b. en w.' Scholierenstaking leeft nauwelijks m m zijn ongerust over hun haan Bibliotheek niet op Emmaplein 71 Miljoenenorder voor Wilton Inbraak in lederhandel WlÉÈÊÈÊÈÈ 118 1 S^Kü 1 'LESSEN GAAN GEWOON DOOR' m Politiecommissaris P. J. van den Hengel: "We ko men voor het blok te staan" Gymnasium Op de scholengemeenschap Spieringshoek gaat alles z'n gewone gangetje. Groepen stakingslustige scholieren zijn nog niet gesignaleerd Grondbedrijf Onze vakhanden installeren groot afwasgemak, doucheplezier en komforlabe! baden mei de Vaiilant geysersWarm water a la minute: waar, wanneer en hoe veel u maar wilt. Betrouwbare, geavanceerde techniek voor jarenlang ongestoord funktioneren én energie besparen. HCHNISCH INSTJllATIEBfDRIJF Energieweg 11-12, Vlaardingen. Telefoon 342400. Geopend: eike dag van 9 t/m 17.30 uur. Zaterdag geeloten. staan op wachtlijsten 'SCHIEDAM Verdachten van - misdrijven worden in Schiedam niet altijd meer; di rect opgepakt. De politie heeft het 20 druk, dat cr tegenwoor dig „een" wachtlijst van ver dachten bestaat," zo onthulde commissaris P, J. van den Hengel gisteravond in de raadscommissie voor algeme ne zaken. Hij waarschuwde de raadsleden voor nog ernstiger toestanden, als er niet snel „prioriteiten" worden gesteld. "Van den Hengel zei dat de politie momenteel werkt met „een planning, van welke ver dachte hoe laat precies ge haald moet worden." De korps chef presenteerde ok enkele cijfers, waaruit de toenemende werkdruk van de politie zou moeten blijken. Zo is vooral het aantal aangiften van dief stallen (al dan niet met ge weldpleging) en vernielingen fors gestegen, met de helft in drie jaar tijd. „Het aantal delicten zal nog verder toenemen. We komen voor het blok te staan. Je kan al bijna geen kant meer uit," aldus de commissaris. De ge meenteraad staat zijns inziens voor de keuze: welke politieta ken vindt men het belang rijkst? Waarmee Van den Hen gel tegelijk duidelijk maakte dat minder „belangrijke" ta ken noodgedwongen naar de achtergrond zullen moeten verhuizen. Burgemeester Scheeres, die de vergadering van de raads commissie leidde, nam gister avond al vast een voorschot op die discussie. „Zaken waaraan de burgers zich het meest er geren dienen op de eerste plaats te komen." Als voor beeld gaf hij de kleine crimi naliteit, zoals diefstallen, bero vingen en vernielingen. Scheeres deed zijn beklag over het feit dat de hoofdoffi cier van justitie vaak Schie- damse politiemensen inscha kelt voor „grote misdrijven die elders in het land zijn ge pleegd. Belangrijke zaken, die echter wel langs de bevolking van Schiedam heen gaan. Vaak gaat daarin zoveel tijd zitten, dat een inbraakje in eigen stad niet altijd genoeg aandacht kan krijgen." Eén en ander kwam gister avond in de raadscommissie ter sprake bij de behandeling van een agendapunt „Vanda- lismebestrijding." Het punt zou eigenlijk achter gesloten deuren worden besproken, maar PvdA-fractieleider Gé Brouwer protesteerde daar met succes tegen. Zo werd gis teravond bekend dat de ge meente een ton wil uittrekken voor de aanstelling van een functionaris die zich gaat be zighouden met jongeren en vernielingen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Ik wil óók wel eens wat horen over die verre reizen van de burge meester en de wethouders." PvdA-fractieleider Gé Brou wer wil er geen misverstand over laten bestaan: een Inter continentaal uitstapje van de collegeleden is ongetwij feld zeer nuttig, maar hij vindt dat de gemeenteraads leden recht hebben op meer informatie daaromtrent. „Verre reizen brengen kos ten met zich mee," zei de so cialist gisteravond In een commissievergadering tegen burgemeester Scheeres. „Daarom wil ik tevoren we ten wat het doel is van een bepaalde reis en achteraf ho ren wat de reis heeft opgele verd. IV denk dan niet aan een akkefietje zoals een be zoek aan onze zusterstad Es- sllngen, maaraan een sprong over de grote plas." Van burgemeester Schee res en wethouder Zijdeveld is bekend dat zij dit jaar naar Amerika zijn geweest. Maar vermoedelijk zijn ook Wat doet het college in verre landen?" wil PvdA-fractieleider Gé Brouwer graag weten. andere collegeleden onop gemerkt „uitgevlogen", want Scheeres en Zijdeveld zijn partijgenoten van Brou wer. wegwijzer SCHIEDAM Bij een in braak in een lederhandel aan de Hoogstraat zijn een draag bare radio en enkele porte- monnee's gestolen met een ge zamenlijke waarde van 350- gulden. Ook bij de Wereldwinkel aan de Hoogstraat werd een poging tot inbraak gedaan. Een raam aan de achterzijde van het pand werd geforceerd, maar naar het zich laat aanzien is er niets gestolen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De scho- lierenstaking leeft nauwelijks, i Dat zeggen de directeuren van l scholen voor voortgezet onder- wijs in Schiedam. Vlaardingen en Maassluis. De scholen gaan gewoon door met lesgeven, als morgén een scholierendemon- stratie tegen de plaatsing van 1 kruisraketten plaats vindt. De f houding van de leerplichtamb- tenaren verschillen per ge meente. Maassluis stelt zich het strengst op: stakende leer lingen zullen daar worden ver volgd. Enkele scholen melden dat „jergens in hun gebouw "een pamfletje" hangt, maar groe pen stakingslustige scholieren zijn nog niet gesignaleerd. „Het gaat niet als een geruis door de school," zegt een rec tor. Maar niemand sluit uit dat morgen zal blijken dat indivi duele leerlingen toch naar Rot terdam gaan. Bij vrijwel alle .scholen zijn leden van vredes groepen langs geweest om f scholieren tot staking op te .roepen. '|J Rector C. J. J. Schoenma kers van de Rooms-Katholieke scholengemeenschap Nieuwe- lant (voor MAVO, LEAO en „LTS) in Schiedam zegt dat zijn school niet mee doet. Hij "is bang voor ongeregelheden in en rond de school, als hij al le leerlingen vrijaf zou geven. '„Mijn mening over de raket- tenkwestie staat hier volledig buiten. Op zich zou ik een paar serieuze leerlingen wel de kans willen geven om te sta ken, maar een staker komt niet om verlof vragen. Dat is het probleem." Rector H. J. B. Schoenma kers van scholengemeenschap Spieringshoek in Schiedam er kent: „Meerderjarige, nietieer- plichtige leerlingen maken na tuurlijk zelf uit of ze meedoen of niet." Verder stelt hij zich formeel op. „Het ministerie eist van ons dat we gewoon lesgeven en erop toezien dat leerplichtige leerlingen ge woon op school zijn. Daar houd ik mij aan, tenzij ouders drin gend vragen om toestemming voor hun kind om te gaan de monstreren." Opvallend is de reactie op de schoolstaking van rector W. A. Visser van het Stedelijk Gym nasium in Schiedam: „Een schoolstaking? Nee, daar is mij niets van bekend, daar heb ik ook niets over gehoord." De leerplichtambtenaar van Schiedam zegt dat het „niet doenlijk is om processen ver baal uit te delen" als scholie ren staken en sluit zich daar- mee aan bij het standpunt van de leerplichtambtenaren in de grote steden in Nederland. Maar onderwijsdeskundige A. M. Ruisaard van de gemeente Vlaardingen noemt dat „voor barig. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bridgen vrijdag 1 november in sporthal Margriet. Inlichtingen: tel. 705971. VROUWENBOND De dames van de Vrouwen bond FNV brengen dinsdag 5 november een bezoek aan de openbare bibliotheek. Me vrouw Hoek gaat de vrouwen rondleiden. Verzamelen bij het beursgebouw om 9.15 uur. (Korenbeurs, Dam). BIJSTANDSVROUWEN Alle Schiedamse bijstands vrouwen zijn met ingang van november welkom op elke 2de en 4de vrijdag van de maand In het vrouwenhuls Barrika, Lange Kerkstraat 62. Van alles omtrent de bijstand komt op deze koffieochtenden van 10 tot 12 uur aan de orde. Voor heen kwamen da vrouwen in de bijstand bijeen aan de Hoogstraat. Inlichtingen: tel. 731944. KOFFIECONCERT Het gemengd koor van de zangvereniging Excelsior geeft zondag 3 november tezamen met de Harmonie Wilton Fije- noord een gratis concert in het Passagetheater, Passage 9-13. Het koffieconcert begint om 11.30 uur, zaal open 11 uur. WOUDHOEK De brandweer komt donder dag 7 november in diensten centrum de Woudhoek vertel len over brandpreventie. Aan vang 14 uur, einde 16 uur. En tree 1.-. De voorlichting wordt geïllustreerd met dia's en fol ders. Zondag 3 november houdt het dienstencentrum weer open huis met een thee dansant. Er kunnen maar 80 mensen meedoen. De laatste maanden werd de animo over weldigend en nu moet iedere bezoeker een kaartje hebben. Kaarten verkrijgbaar in de Woudhoek, Heijermansplein 36. De middag wordt gehou den van 13.30 tot 16.30 uur. GROTE KERK De stichting de Nederlandse Bachvereniging is zaterdag 2 november in de Grote of Sint Janskerk. Vanaf 20.15 uur brengt de Bachvereniging een programma rond de componist Heinrich Schütz. Aan dit con cert werken verder mee: het Gesualdo Consort Amsterdam onder leiding van Harry van der Kamp. Dit concert bestaat uit: Barbara Borden - sopraan; Yvonne Benschop - mezzo-so praan; Simon Schouten - coun ter-tenor; Michiel ten Houte-de Lange - tenor; Harry van der Kamp - bas; Jellie Draijer - ba riton. Het geheel staat onder leiding van Jos van Veldhoven. Toegangsprijzen15,-. CJP/ Pas65+- f 12.-. 4 MOLENS De oudere Schiedammers kun nen dinsdag 5 november bin goën in de grote zaal van dienstencentrum De 4 molens, Damiaan. Aanvang 14 uur, woensdagavond wordt er een soos-avond gehouden in het dienstencentrum voor de flats Stricklede. Emma en Nieuw- landbewoners. Aanvang 19.15 uur. Einde 22 uur. MUSEUMCONCERT Het Kailos trio treedt woens dag 6 november op in de aula van het Stedelijk Museum, f Hoogstraat 112. De leden Mo nique Visser, plano, Juliaan van der Linden, viool en Arthur de Groodt op violoncello spe len van 12.30 tot 13 uur. Het trio brengt het Geister-trio, opus 70 nummer 1 van Ludwlg van Beethoven ten gehore. Toegang gratis. FILMCLUB De stichting Filmclub Schie dam vertoont vrijdag 1 novem ber de Amerikaanse film Under the Vulcano van de regisseur John Huston. In de hoofdrol speelt Albert Finney heel goéd een aan alcohol verslaafde En gelse concul. Jacqueline Bisset is zijn tegenspeelster. Aanvang 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. Toegang donateurs 3,50. Za terdag 2 november wordt er in het Videocafé van de filmclub een science-fiction-festival ge houden. De hele avond vanaf 19.30 uur worden er films ge draaid. Toegang donateurs gratis. Donateur worden kost f5,— per seizoen. Filmclub, Gebouw de Teerstoof, Nieuw- straat 12. QUE8US De Schledams/Rotterdamse blues-rockformatie Jinx speelt zaterdag in café Quibus, Lange Haven 28. Vanaf de maand no vember is er geen optreden meer op de zondagavonden in het café aan de haven. Lief hebbers van stevige muziek, geïnspireerd op muziek van Johnny Winter en ZZ Top, zijn zaterdag vanaf 22 uur welkom. Toegang 2,50. Jinx bestaat uit: Fred - gitaar/zang. Plet - mondharmonica/zang, Ronald - bas/zang en drummer Bert. Zondagmiddag vanaf 14 uur - - treedt Clown Tuffie op met zijn assistente Joke. De uit Utrecht komende clown gaat telkens de mist in als het de goochel trucs van assistente Joke pro beert na te doen. De kindertjes worden gratis bezig gehouden met goochelacts en een hele boel clown-capriolen met een boel water erbij. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: boodschap pendienst, tel. 206611. Spoed- recepten, tel. 261480. Tandarts spreekuur op zaterdag en zon dag van 17 tot 18 uur R. J. van den Berg. Boterstraat 76, tel. 264062. SCHIEDAM,Scheepswerf Wilton Fijenoord heeft een mii- joenenorder in de wacht ge sleept. Voor ongeveer veertig miljoen gulden mag zij voor het bedrijf Townsend Thoresen twee schepen gaan verbou wen. De schepen „Baltic ferry" en „Nordic ferry" worden om gebouwd tot gecombineerde passagiers- en vrachtboten. bedoeld voor de diensten tus sen Zeebrugge in België en Fe- lixtowe in Groot-Brittannië. Op de beide schepen moet ac commodatie ontstaan voor on geveer 650 passagiers. De reparatie moet voor vol gend jaar zomer gedaan zijn. De beide schepen meten bijna 6500 ton. (Van een onzer verslaggevers) 'SCHIEDAM - De bewoners deskundigen in Schiedam ver keren in onzekerheid over de toekomst van hun baan. De on rust is ontstaan doordat in de meerjarenbegroting een be drag van 100.000 gulden voor htm werk is opgenomen voor de komende vijf jaar. Volgens Bert van Kan, bewonersdes- kiindige in west, betekent dat jaarlijks een halvering van het oorspronkelijke bedrag. De angst bestaat dat de bezuini ging wordt verkregen door te beknibbelen op de uren die de deskundigen werkzaam zijn. ,„Uit de begroting maak ik op dat er tot 1 augustus volgend j&ar geld is. Wat er daarna ge beurt is onduidelijk," aldus Van Kan. Alles lijkt af te han gen van een evaluatie van de bewonersdeskundlge die bin nenkort plaats moet vinden. De bespreking had er al veel eerder moeten zijn. In Schiedam zijn twee bewo nersdeskundigen in vaste dienst. Behalve Van Kan is dat Jacques Freier in Oost. Verder zijn er op part-time-basis twee medewerkers van een advies bureau werkzaam. De positie van de bewoners deskundigen was onderwerp van discussie tijdens de verga- dering van de raadscommissie stadsvernieuwing afgelopen dinsdagavond. De kleine linkse partijen namen het voor de deskundigen (op de publieke tribune) op. Volgens wethou- Bert van Kan der Cor van Tilborg (stadsver nieuwing) hoeven de deskundi gen zich nog geen zorgen te maken. „Als in de evaluatie blijkt dat iedereen wil dat de zij op dezelfde voet verder moeten, kan er altijd nog geld uit de post onvoorzien worden gehaald. Dat gebeurt wel va ker. Honderdduizend gulden Is een aanzienlijk bedrag. In voorgaande jaren iag dat rond de 160.000 gulden." De bewonersdeskundigen vielen tot voor kort onder de uitgaven van het grondbedrijf. Dit kreeg hier van het rijk geld voor krachtens landelijke regelingen voor stadsvernieu wing» (ISR) gebieden. De re geling is komen te vervallen zodat de deskundigen nu op de begroting van de algemene dienst van de gemeente prei- ken. De overheid trok geld uit voor bewonersdeskundigen om de inspraak bij de stadsver nieuwingsplannen voor de bur gers in goede banen te leiden. ECert van Kan denkt dat dat er nog steeds een grote behoefte in de oude wijken is. „In west Is ook al geen op bouwwerker meer werkzaam. Als nu ook de bewonersdeskun dlge verdwijnt is er helemaal geen professionele ondersteu ning meer over. Het is wel 'wat lullig om zo over je eigen baan te praten. Ik vrees dat het werk afbrokkelt. Terwijl ieder een waarmee wij te maken hebben tevreden is." De evaluatie zal moeten be wijzen of de woorden van Van Kan waarheid zijn. In de com missie die het werk van de deskundigen moet beoordelen hebben ook de bewonersvereni ging zitting. Daarnaast zijn er ambtenaren bijbetrokken. De deskundigen zullen in de ge sprekken meteen met een ver zoek tot hdger loon komen. „Als die evaluatie er toch komt, kan dat er meteen bij betrokken worden. We werken tenslotte met een opleiding van jaren voor een minimum loon," aldus Van Kan. SCHIEDAM De nieuwe gemeentelijke bibliotheek komt In ieder geval niet op bet Emmaplein. Dit zegt wethouder Herman Posthoorn (cultuur). „Dat zou te lang gaan duren In verband met de woningbouw die er voor bet plein gepland staat," geeft hij ais re den. Hij hult zich in stil zwijgen over de lokatie waar dan wél een nieu we bibliotheek komt. Voor de hand ligt het vroegere Internaat De Uitkijk aan de Hoog straat. Dit pand is altijd als alternatief voor bet Emmaplein genoemd. In een voorstel aan de gemeenteraad wil het college van burgemees ter en wethouders 450.000 gulden uittrek ken voor de zogenoem de eerste aanbesteding van het pand. In totaal is 4,5 miljoen voor een nieuwe bibliotheek be schikbaar. Van het eerstgenoemde bedrag moet alvast een archi tect aan het werk gezet worden. Volgens Pos thoorn ls tegen die tijd wel bekend waar de bi bliotheek komt. Komt u eens langs en maak kennis met ons Vaiilant vakmanschap.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1