vlaardir»gen.schieclam NEDERLAND IS RIJP VOOR BOUWREVOLUTIE bouwvakkers knappen woningen op Werkloze f De Jonge opvolger na veertig Jaar Mansens 125 scholleren vragen uitkering 1 7 Biogasfabriek in Hoek van Holland? Radio van 1.000,- utt auto gestolen 5 c Bromfietser aangereden, hond doodgereden n&wm Van onze verslaggeefster LUCIENNE WISKERKE VLiAARDINGEN Ze spreken niet van dood gaan, maar van overgaan. Na het aardse leven komt het geestelijk leven. Hun bijbeltje is het boek van J. B. Delacour "Over de drempel van de dood". Deze verzameling berichten van klinisch gestorvenen heeft als ondertitel: bewijzen van een voortbestaan. Dit laatste is het doel van de Vla,ar- dingse religieuze spiritistische vereniging, 'Op de grens van twee wereldenWekelijks houden zij een seance om aan de hand van verschillende pa ragnosten te bewijzen dat er een leven is na de dood. Numerologie Zuchten Els en Jan van der Rul, resp. voorzitter en vice- voorzitter van de spiritis tische vereniging "Op de grens van twee werel den": „Iedereen kan het ontwikkelen." Uittreding orbel Extase Wethouder Chris Zijdeveld: „Ik kan onbedreigd door de Minimum-Energiewijk lopen." A *n uA ut ril HET VRIJE VOLK i'y&m: «»4 ^v-JS7/Z/*y6'-A 'Ik krijg de gegevens door, maar van wie weet ik niet' De vereniging bestaat sinds mei dit jaar en telt achttien vaste leden. Els en Jan van der Hul zijn respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter. Els is zelf helderziend, zij be handelt voorwerpen, psycho- scopie is de officiële term hier voor. Jan is ook enigszins me diamiek begaafd. „Jan is me disch," vertelt Els, „Als iemand ziek is kan Jan vertel len of het ernstig is en hoelang het zal duren." Beiden zijn van mening dat iedereen aanleg heeft voor helderziendheid. „De een misschien meer dan de ander, maar helderziend heid is iets dat je kan ontwik kelen," aldus Els. Ook Leonie de Visser deelt dit standpunt. Deze helderzien de vrouw uit Hoogvliet is het medium van de seance die ik bijwoon. Om een indruk te krijgen van de dertig mensen die aan wezig zijn hoef je geen helder ziende te zijn. Ze zitten er alle maal met problemen. De sean ce begint met een geestelijk Ued. "Nader mij God tot U." Vervolgens verzoekt Els de aanwezigen: „Willen jullie je gedachten en krachten uitzen den naar degenen die het hard nodig hebben." Er valt een stil te, er wordt gehoor aan gege ven. Dan komt Leonie met een ontnuchterend praatje over de techniek die zij gaat toepas sen, numerologie. ledereen moet een foto van zichzelf of van iemand anders met achterop de geboorteda tum van die persoon op tafel neerleggen. „Van de geboorte datum maak ik een staartsöm- metje," legt Leome uit. „Deze techniek is gebaseerd op het boek "Getallen vertellen" van Gijsbrecht van der Zeeuw. Het wil niet zeggen dat jullie alle maal een nummer zijn. De cij fers zijn een hulpmiddel om contact te krijgen met de per soon." Vervolgens komt pas het paranormale om de hoek kijken. Leonie noemt dit een inductie. Als ik haar na afloop van de seance vraag om die in ductie te omschrijven, ant woordt ze: „Dat is heel moei lijk. Ik krijg gegevens door, maar wat of wie dat doet weet ik niet. Ik vraag altijd, 'Wie er ook is, help mij' en daar wordt gehoor aan gegeven." Leonie wil niets weten van geesten en dergelijke. „Daar ben ik te nuchter voor," ver klaart zij. Het "hiernamaals", hetgene waar zij haar kracht tot een inductie vandaan krijgt, ziet ze als een enorme energiebron. Na haar inleidend praatje begint Leonie de Visser aan haar ronde, iedereen komt aan de beurt. Al bij één van de eer sten die Leonie behandelt be gint ze diep te zuchten. „Oef, ik moet even flink blazen hoor bij jou. Je zucht vaak, is het niet?" Bij een volgende krijgt de pa- ragnoste het benauwd. „U moet goed op uw ademhaling letten. Door spanningen gaat u verkeerd ademhalen." Tegen een zeer zorgelijk uitziende vrouw zegt Leonie: „U heeft heel veel moeilijkheden gehad, uw hele leven lang al. Ook nu zijn er nog veel spanningen. Helaas moet ik zeggen dat het ook nooit echt rustig zal wor den" „Ach," berust de betref fende vrouw, „We dobberen maar door." Weer een andere vrouw geeft de foto van haar man. „Dat is geen gemakkelijke man voor zijn gezin. Bent u een tijd van hem gescheiden geweest?" De vrouw antwoordt ontkennend. „Toch zie ik een scheiding en een nieuw begin," houdt Leonie vol, ze komt nooit ergens op terug. „Als er nog geen is geweest, dan komt er een." „Ja," barst de vrouw plots los. "Maar daarna trap ik er toch echt met meer in, dat nieuwe begin zal niet met mij zijn." En zo gaat het door. Leonie roert problemen aan, schetst karakters, geeft scheidingen aan en zo meer. De ene keer is ze vrij algemeen bijvoorbeeld 'Je bent een gevoelig type' of "Bij jou zie ik alleen maar nuchterheid'. Maar andere ke ren is ze concreet: 'Jij haalde gemiddeld zevens op school* of 'U heeft last van uw maag'. Opmerkelijk is dat bijna alles wat Leonie zegt, bevestigd wordt. Een enkele keer weten mensen het niet precies omdat Leonie dan refereert aan Iets uit een ver en vaag verleden. Maar niets wordt ontkend op deze avond. Na afloop spreek ik een paar leden van de vereniging. Zij zijn tevreden over de bijeen komst. Het is een vast groepje dat wekelijks komt. Ze doen zelf spiritistische experimen ten. „Ja, je weet wel. Met een glas, de letters van het alfabet, de cijfers één tot en met tien en de woorden ja en nee." Dan komen plots de cowboyverha len los. „Als je dat doet, kan het gebeuren dat de wc zich Ineens vanzelf doortrekt. Of de deuren beginnen te slaan. Dat hebben we meegemaakt." Als Jan van der Hul dit hoort, schudt hij zijn hoofd. „Levensgevaarlijk!" Als je zo nodig wilt experimenteren doe het dan met een kruishout, niet met een glas, je trekt dan de verkeerden aan: de drrnke-1 broers. Jan heeft veel gelezen over parapsychologie en occul tisme. Als we bij de familie Van der Hul thuiszitten, ver telt hij wat van zijn boeken wijsheid. „Het leven na dit aardse is onder te verdelen in zeven sfe ren. De onderste sfeer is het donkerst en de bovenste sfeer benadert het licht. In de onder ste^ sfeer hangen de intelligen- ties (geesten) van* mensen die moeilijk van de aarde kunnen loskomen. Dit zijn bijvoorbeeld alcoholisten. Als je gaat expe rimenteren roep je meestal in telligenties uit de onderste laag op, die zijn het gemakke lijkst te hereiken. Het gevaar is, dat als je deze intelligenties oproept, ze niet meer terugwil len en zich in je huis nestelen. En dan kan het inderdaad ge beuren dat bijvoorbeeld de pannen op de keukenplank plotseling een dansje maken." Els van der Hui houdt zich sinds vijftien jaar serieus be zig met haar helöerzienheid. De laatste jaren leidt zij ook seances. Els weet wel, in te genstelling tot Leonie, van wie zij haar informatie krijgt. Zij heeft 'hierboven' een geestelijk leider, zijn naam is Taypoe. Els vertelt: „Een aantal ja ren geleden kreeg ik, terwijl ik een dutje deed op de bank, een uittreding. Ik ding door een lange tunnel, waarna ik door de prachtigste bossen wandel de. Toen heeft mijn geestelijk leider zich aan mij geopen baard en me zijn naam ver teld." Een ander verschil met Leo nie is dat Els wel intelligenties ziet van mensen die zijn 'over gegaan*. De intelligenties geesten klinkt zo naargeestig, vindt Els verschijnen aan haar in diapositief. „De eerste intelligentie die ik zag was die van mijn moeder. Ik ben toen geweldig geschrokken. Maar nu ben ik er aan gewend. Ze komen me regelmatig bezoe ken. Soms vraag ik ze wat, soms groet ik ze in gedachten en na een tijdje verdwijnen ze weer." Jan en Els raken niet uitver teld over hun paranormale er varingen. De verhalen volgen elkaar op. De ene keer zijn ze overtuigend, de andere - keer wat minder, maar nergens ia een éénduidige verklaring voor te vinden. Op aandringen, omdat ik dan zelf kan: zien wat er van klopt, onderwerp ik me aan een psychoscopie van Els. Ik geef haar een oorbel. Els legt de oorbel eerst even op ta fel neer, om een sterkere in druk te krijgen, dan pakt ze hem weer op. Ze begint met mijn gezondheid, dan gaat ze in op mijn karakter en geeft een paar toekomstvoorspellin gen. Alles wat ze zegt, klopt, zover Ik het na kan gaan, som mige uitspraken zijn zelfs heel treffend. Net zoals Leonie be perkt Els zich niet alleen tot algemeenheden. Zo constateert ze dat ik pijnlijke voeten heb op dat moment. Dat ik nog niet zolang geleden verhuisd ben. En dat ik volgend jaar voor vast een bril of contactlenzen ga dragen. Daar zit je dan. Wat moet je ermee? Je moet er wel aan ge loven, ook al is het volkomen onbegrijpelijk. In ieder geval zal ik mijn ogen maar eens op nieuw laten testen. Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM/UTRECHT De Nederlandse woningbouw is rijp voor een revolutie. Met ongekend enthousiasme heb ben gezaghebbende bouwmge- nieurs deze week het licht op groen gezet voor het massaal bouwen van c.v.-loze woningen. En dat op grond van proefne mingen in Schiedam, waar een lange rij van wetenschappers twee jaar lang de Minimum- Energiewoningen onder de loep heeft genomen, „Een forse doorbraak is be reikt," zo vatte coordinator E. van der Pol van een gemêleerd onderzoeksteam deze week de resultaten samen, tijdens een persconferentie in Utrecht. De techniek voldoet, de kosten zijn te overzien en, wat het be langrijkst is: de huurder houdt jaarlijks meer dan 700 gulden aan energielasten m zijn zak. Bovendien zijn die huurders dik tevreden over hun huisje. Zo bevestigden knappe kop pen wat de Schiedamse wet houder Zijdeveld ai eerder heeft geroepen: „Het systeem is getest en het werkt." Ook zonder de conclusies van me dewerkers van het Projectbu reau Energie-Onderzoek (PEO), de Erasmusuniversi- teit, TNO en enkele ingenieurs bureaus durfde de socialisti sche stadsbestuurder al maan den geleden te beweren dat het bouwen van energiezuinige woningen „wat mij betreft geen experiment, maar vol strekte routine is". Een nog gelukkiger man dan Chris Zijdeveld moet de IJs landse architekt Kristinsson zijn, de geestelijke vader van de ME-woningen in Schiedam. Hij viel deze week in Utrecht op door zijn originele kleding: een donkerblauw Fins werk pak, bij navraag van super- licht materiaal en isolerend. Afdoende tegen de vroeg inval lende koude deze herfst. Zo behoren ook zijn huizen te functioneren. De potdichte ME-woningen, geïsoleerd van het dak tot de fundering, die simpelweg op temperatuur blijft door de activiteiten bin nenshuis Kookwarmte, mense lijke energie, en de uitstraling van werkende apparaten wor den uit de kamers gezogen. Een vernuftig buizensysteem zorgt ervoor dat de „uitgaan de" lucht de „inkomende" lucht verwarmt. Een keuken geiser zorgt voor de nodige „restverwarming". Slechts op een paar „punt jes" wordt de wetenschappe lijke extase getemperd. Het Rijk dreigt in zijn onvermin derde bezuinigingsdrift de bo dem onder de bouwrevolutie weg te slaan. In de woning wetsector, waaronder ook de ME-woningen vallen, moet steeds soberder worden ge bouwd. „De industrie staat klaar om het luchtverwar- mingssysteem in produktie te nemen," aldus coordinator Van der Pol. .Maar dan moet het Rijk óók het licht op groen zet ten." Met enige tegenzin moesten de onderzoekers in Utrecht <r as dW ///W; nog toegeven dat de „dikke te vredenheid" bij de huurders van de ME-woningen niet overhoudt. Drie keer in de af gelopen twee jaar is onder de bewoners een enquête gehou den, met onder andere de vraag: „Zou u een Minimum- Energiewoning bij anderen aanbevelen?" Het percentage ja-zeggers was in mei vorig jaar 93,8, een half jaar later 88,3 en in februari dit jaar 68,3. Voor dit afkalven van het enthousiasme wordt steeds de zelfde logische verklaring ge geven: in een groot aantal ME- woningen voldoet de keuken geiser niet. De apparaten, gele verd door het Drentse bedrijf Fasto, kunnen de soms grote behoefte aan restverwarming niet verwerken. Soms pendelen ze (afwisselend aan- en uit gaan), soms zetten ze het hele energiesysteem van de woning op zijn kop. Ongenoegen daar over kon na de extreem koude winter '84/'85 niet uitblijven. Nu nog kan wethouder Zijde veld naar zijn zeggen „onbe dreigd" door de ME-wijk lo pen. Met gevoel voor theater vertelde hij deze week in Utrecht: „Pas ben ik er foto's gaan maken, en niemand sprak mij negatief aan. Ter wijl ik toch redelijk herken baar ben in de stad Maar of hij na een tweede ijzige winter wéér vriendelijk wordt toege knikt, is zeer de vraag. Nie mand kan vertellen wanneer Fasto met zijn „tweede gene ratie geiser" op de markt komt. Een revolutie eist nu een maal altijd slachtoffers. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1985 SCHIEDAM Langdurig werkloze bouwvakkers gaan misschien de slecht gereno veerde 213 St. Jozefwoningen in Schiedam West opknappen. Organisaties als de bouwbon den, het openbaar lichaam Rijnmond en het Gewestelijk Arbeidsbureau dringen daar in een brief aan de provincie op aan. Vaststaat dat de opknap beurt pas na de komende win ter zal plaatsvinden. Begin dit jaar vroren deuren en ramen van de geplaagde wo ningen vast als gevolg van vocht en de strenge vorst Zo- we! de gemeente als de wo ningbouwvereniging kunnen geen garanties geven dat dit dit jaar niet weer gebeurt. "La ten we hopen dat het niet zo'n strenge winter wordt," aidus een ambtenaar. Met het schrijven aan de pro vincie proberen de instanties het complex woningen in aan merking te laten komen voor de"terugp!oegrege!mg", in het leven geroepen om werkloze vaklieden aan het werk te hel pen Berekend Is dat eèn gedegen opknapbeurt van de woningen zo'n 4,5 miljoen gulden kost. Met dit geid worden nieuwe kozijnen geplaatst, worden funderingen vernieuwd en moet het vochtprobleem in de woningen worden opgelost. Ais het rijk de aanvraag voor de terugpioegregelmg honoreert, komt er in ieder geval 1 mil joen gulden op tafel. Onzeker is echter ot het rijk ook voor de rest van het bedrag kan zor gen. "Garanties zijn er niet", aidus een woordvoerder van de gemeente. "Het unieke is dat gemeente, bedrijfsleven, bonden en arbeidsbureau bij de provincie voor steun aan dringen." De provincie moet binnenkort het njk een advies geven over de aanvraag Ondermeer de ministeries van Sociale Zaken, ^Economische Zaken en Finan- 'cién zijn bij de regeling betrok ken. De opknapbeurt gaat ongeveer een jaar duren. In die tijd kun nen dertig bouwvakkers aan het werk gezet worden. De lei ding van het project zaf be staan uit 1 uitvoerder en 2 "goede voorlieden" die bij een bestaand bedrijf worden gere- cruteerd. De woningbouwver eniging mag dit bedrijf aanwij zen. Er bestaat een lijst met ondernemingen in het Rijn mondgebied die al eerder met de terugpioegregelmg hebben gewerkt. Dewerkïóze'bouwvakkers wor den voorgedragen door de ar beidsbureaus in Rotterdam en in het Waterweggebied Zij zui len een vier maanden durende opleiding volgen bij het Cen trum voor Vakopleiding Vol wassenen. Behalve de brief van de ge noemde instanties', liggen er ook ai brieven van de gemeen te Schiedam en de Hoofdinge nieur Directeur Volkshuisves ting van de provincie Zuid-Hol land. Deze laatste is een be langrijk adviseur van de rege ring. Het advies van de provin cie wordt op zeer korte termijn verwacht. Als het rijk toestemt, en het extra geld op tafel komt, wordt uiterlijk in mei vol gend jaar met de werkzaamhe den begonnen. MAASSLUIS De heer C. A. E. de Jonge wordt per 1 april 1986 benoemd tot chef van de hoofdafdeling stadsontwikke ling op het stadskantoor in Maassluis. Hij volgt daarmee de heer F. Mansens op, die dan met de VUT gaat. Gisteren sprak de heer De Jonge zijn voorganger toe ter gelegenheid van het 40-jarig dienstverband van de heer Mansens oij de overheid. Mansens (62), is geboren in het Groningse Nleuwoida, waar hij begon als vrijwilliger in 1945. Een jaar,later kreeg hij er zijn aanstelling Als tweed&ambten- aar secretarie. Vervolgens is hij In diverse functies bij de overheid in dienst geweest in onder meer de plaatsen Bloemendaal, Westzaan, Diemen en Nieuwer- amstel, later bekend als Am stelveen Mansens kwam op 1 apnl 1961 m dienst van de gemeente Maassluis als hoofd commis sies, waar hij alle volgende rangen snel doorliep. Als chef van de hoofdafdeling stadsont wikkeling heeft hij in de loop der jaren onder meer langdurig - het secretariaat-van,diverse m raadscommissies vervuld. H** *v« i i(TS /O Ui/ At J <3 ,J 0' f .1 SCHIEDAM De sociale dienst Schiedam verwacht dat zo'n 125 werkloze schoolverla ters zich zuilen melden voor een uitkering De ex-scholieren hebben hun opleiding dit jaar afgemaakt en hebben sinds dien nog geen baan kunnen vinden. Krachtens de nieuwe sociale wetten komen zij pas op 1 januari van het volgend jaar in aanmerking voor een uitkering. Het gaat om mensen tussen 18 en 20 jaar. Om de aanvragen zo snel mogelijk af te handelen worden de scholieren uitgeno digd voor groepsbijeenkoms ten in het kantoor van de dienst. De aanvragen voor een uitkering' worden dan geza menlijk ingevuld. De groepen zuHen ongeveer 20 mensen tel ler». Op de bijeenkomsten krij gen de aanvragers meteen voorlichting over het werk van de sociale dienst. De ex-scholieren komen in aanmerking voor een RWW- uitkering. Hoeveel scholieren na hun opleiding wél een baan hebben gevonden, is bij de dienst niet bekend. Ook de ge meente kon hier niets over zeggen. De scholieren moeten zich zelf meiden bij de dienst. Er zullen geen uitnodigingen worden verstuurd omdat de dienst de groep "niet recht streeks" zegt te kunnen bena deren. Hf HOEK VAN HOLLAND Op het terrein naast het compos- teringsbedrijt aan de Oranje- dijk wil het Deiftse vullverwer- kingsbedrijf Zegwaard een fa briek beginnen voor de pro duktie van „biogas". Het be drijf heeft een methode ontwik keld die het mogelijk maakt de doordraai van da Westlandse veilingen te verwerken Het be drijf kan ai In het voorjaar van 1987 operationeel zijn De doordraai van de veilingen bedraagt per jaar in totaal een dikke 20.000 ton Die kan op dit moment niet tot compost worden verwerkt omdat een te groot deel van de verse pro- dukten uit water bestaat. To maten bijvoorbeeld bestaan voor negentig procent uit wa ter. Via het nieuwe systeem is het echter mogelijk het water te scheiden en te doen verdam pen. Bij dat proces komt „bio gas" vrij dat kan worden ge bruikt om stroom te produce ren via warmtekrachtkoppe ling Die stroom kan worden gebruikt ten dienste van de Stichting Verwerken Tuinafval Westland, waarmee Zegwaard onlangs een contract tekende De investering voor de biogas- fabriek bedraagt ongeveer twee miljoen. Voorlopig richt het bedrijf zich op de inrichting van het com- posteringsbedrijf, vier velden die elk een capaciteit krijgen van 40.000 kubieke meter tuin- fval Dit bedrijf zal In juni 1986 operationeel zijn. VLAARDINGEN Bromfietser L de Jong uit Viaardingen is overgebracht naar het Holyzie- kenhuis nadat hij in botsing kwam met automobilist J. v.d. H. Van De H. zou later op de dag ook nog een hond doodrij den Van De H. reed vanuit de Van Kinsbergenplaats de 2e van Leljden Gaeistraat op zonder dat hij de bromfietser had op gemerkt. Een aanrijding bleek niet meer te vermijden. Van Oe H. reed in de middag op de burgemeester Van Heusdens- laan een hond aan. Het beest raakte zodanig gewond dat het moest worden afgemaakt. «vh 10 li A f fO i it Si n f kflt i><, fU Si Ai i'rK «ut* run» r. 'f- fl r*i VLAARDINGEN - Bij een in braak in een auto aan de Vet- tenoordsekade is voor onge veer 1000 gulden aan geluids apparatuur ontvreemd. De da ders demonteerden de radio nadat zij met een zwaar voor werp een ruitje ingooiden. Bij een andere auto, die in dezelf de buurt geparkeerd stond, lukte het niet om het portier- slot van de wagen te forceren. Daar werd niets gestolen, maar wel schade aan het slot aange bracht. s ï£l fel f t pi 'J I t f V e i kt- y&b - T f y AV Ty ft f""*- -Bi

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1