lil Dertig jaar amateurtoneel Othello mn ii Op de bres voor klasgenoot 'Gevaar valt wel mee' Beroepenvoorlichting groots aangepakt ZONDER LACH GEEN PUBLIEK" Advenda wint gymnastiek - happening ws GGD-directeur Wolfs over wonen op gif: _J1 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een goor schandaal noemt se cretaris Hans Coster van de Bewonersvereniging Schiedam-West het handelen van de directie van de Stichting Aanleunwoningen Liduinahof. "De stichting maakt de (oudere) bewoners van het Li duinahof ondergeschikt aan de mogelijkheid om extra woningen op die plaats te bouwen," aldus Coster. De aanleun woningen aan het Liduina hof die moe ten wijken voor een 'gro ter contin gent'. Tafeltjesavond Ongeluk Enthousiaste spelers op het podiumwaar zij hun blij spel opvoeren. Cor de Groot Ineke van Kasteren te midden van 'een perfect decor' in het Passage Theater. Leerling Frank Idzinga wordt geknipt door Edwin van Berk. De demonstratie vormde een nieuw on derdeel van de voorlichtingsavond in Westland- £uid. Onsympathiek ^fryr-- HET VRIJE VOLK rM?y ^rJfl -w, - ><•0^ j-T^K. su> 4,< MAANDAG 4 NOVEMBER 1985 Liduinahof raakt in stroom- t versnelling De zaal speelt al enige tijd, maar is ia een stroomversnel ling gekomen nu de stichting het vertrek van de bewoners op 5 november geregeld wil zien. De Stichting Aanleunwo ningen heeft dit het afgelopen weekeinde aan de bewoners la ten weten De bewonersvereni ging slaa: nu groot alarm en vraagt de bewoners van het Liduinahof het onaanvaard baar tegen de stichting uit te spreken. Het conüict tussen de bewo nersvereniging en de stichting laaide van de zomer op toen bleek dat Rijnmond er mede voor zorgde dat Schiedam toe stemming kreeg om extra hui zen te kunnen, bouwen. Haastig maakten de gemeente en de stichting nieuwe plannen om die huizen te kunnen bouwen. Voor de bouw zouden de bewo ners het Liduinahof tijdelijk moeten verlaten. De vereni ging van de bewoners had de leden er al op gewezen dat zij er geen voordeel bij zouden hebben. Ze zouden een aantal keren moeten verhuizen en op extra kosten gejaagd worden. Coster wijst erop dat de uit eindelijk te bouwen premie-C woningen voor de bewoners niet te betalen zijn. "Die gaan straks 650 gulden kosten. Het gaat dus om zo'n 350 elite-wo ningen," aldus Coster. In een brief van 26 augustus heeft de Bewoners Vereniging Schiedam West haar bezwaren aan de Stichting Aanleunwo ningen kenbaar gemaakt. Zij protesteerde tegen de tijds druk het gaat immers om mensen van gemiddeld 75 jaar tegen de tijdelijk aangebo den woningen, tegen de 'slech te* verhuisvergoedingen, en zo meer. Coster "Neem bijvoorbeeld de wooncontainers, die als tij- VLAARDINGEN De arbeids markt heeft nog steeds een grillig karakter. De KLM vraagt weer vliegeniers, informatica beroepen 'trekken weer aan', maar in andere beroepen bijvoorbeeld maatschappelijk werker wordt het werk schaarser. Een record-aantal bezoekers van ruim 500 kon dat afgelopen vrijdag horen op de jaarlijkse voorlichtings avond van de Christelijke Scholengemeenschap West- land-Zuid in Viaardingen. Meer dan honderd oud-leerlin gen en externe voorlichters van onder meer banken en ac countantskantoren zijn door de schoolleiding opgetrommeld voor een verhaal uit de eerste hand. Want wie kan nu beter over beroepskeuze voorlichten dan onze oud-leerlingen zelf, vraagt schooldecaan Aad Storm zich af. "Zij vertellen vrij uit over hun moeilijkheden bij een opleiding bij een bedrijf Dat is soms wel erg subjectief, i maar dat wordt weer onder vangen door de externe voor lichters. Die pakken de zaak dan Iets meer afstandelijk aan." Nieuw op de voorlichtings avond was de zogenaamde be- roepenmarkt, bij andere scho len ook wel bekend als de 'ta feltjesavond Leerlingen kon den langs de kraampjes nade re gesprekken voeren en uitge breid voorlichtingsmateriaal" bekijken. Storm "Leerlingen mochten inschrijven op een kleine vijftig inleidingen. Er wa ren vier rondes, zodat ledereen vier keer kon intekenen. Zo'n praatje inclusief de beantwoor ding van de vragen nam een half uur in beslag. Voorgaande jaren bleek dat de leerlingen na afloop nog steeds veel vra gen hadden. Vandaar dat we dit keer de beroepenmarkt hebben georganiseerd. Vragen die nog zijn blijven hangen konden dit keer alsnog bij de 1 markt worden gesteld." i De elk jaar groter wordende voorlichtingsavond presenteert zich als een groot spektakel met ludieke demonstraties, waarbij het voor de oud-leer- lingen zo langzamerhand een terugkerende reünie wordt. Veel aandacht trok het proef- knippen van oud-leerlinge Li lian Boving met haar collega's. De gebruikelijke belangstelling voor he* beroep vliegenier kreeg dit jaar een extra dimen sie doordat de 24-jarlge KLM- piloot Hans Terdu uitgebreid inging op de jongste ongeluk ken met de Boeings. "Ach, het wordt door de pers wat over trokken Het lijkt nu net alle vliegtuigen die motoren heb ben in Engeland in brand zijn gevlogen. Toch zit er een be paald risico, een berekend risi co, aan het vliegen verbon den," zei Terdu. Er zouden la ter nog heel veel vragen op hem worden afgevuurd. delijke woonruimte zijn aange boden. Die zijn toch niet accep tabel. Ze liggen ver uit het cen trum. Daar worden bewoners voortdurend geïntimideerd door baldadige jongeren. De woningen blijken erg vochtig te zijn en er zijn klachten dat het er niet warm te stoken is. Ook is er geklaagd over onge dierte. Br zijn zelfs ratten ge signaleerd. Bovendien zijn de ze wisselwoningen niet bedoeld om langer dan twee a drie maanden bewoond te worden. De bewoners van het Liduina hof moeten echter voor 16 maanden tijdelijke woonruim te vinden..." En hij kan zo uren doorgaan. Nadat de stichting op 9 sep tember van dit jaar op de brief reageerde "jammer dat u er zo over denkt, maar sans ran cune..." is er een maand lang geen contact geweest tus sen de stichting en de bewo ners (vereniging) Volgens Coster had deze stil te voor de storm te maken met een 'onduidelijk en sluimerend conflict tussen de gemeente Schiedam en de Stichting Aan leunwoningen'. Met verbijstering merkt Coster nu dat "de ruzie tussen de gemeente en de stichting blijkbaar is bijgelegd en da* men nu gehaast knopen wil doorhakken." Hij zegt dat de situatie voor de bewoners niet is verbeterd. "De plannen zien er nog even beroerd uit, zodat wij ander maal protesteren. Het besluit wordt echter genomen in de gemeenteraad van 11 novem ber. De stichting heeft nu daarop een voorschot genomen door te proberen de bewoners al voor de raadsvergadering over de streep te trekken," al dus Coster. (Van een jnzer verslaggevers) SCHIEDAM Toneelvereni ging Othello viert deze week haar dertigjarig bestaan met twee voorstellingen van het blijspel Zwart schaap— en witte lammetjes", geschreven door Max Andrea. Het stuk wordt op 3 november gespeeld in de Stadsgehoorzaal in Viaardingen. Afgelopen zater dag speelde de vereniging in het Passage Theater in Schie dam. „Hei zwart schaap— wit te lammetjes is echt een stuk van ons. Kluchten en blijspe len, daar houden we het zo'n beetje op,' zegt speler en be stuurslid Cor de Groot (45), met een stem als een kerkklok., „Als er niette lachten valt* trek je geen volle zalen. Hoe wel we niet al te veel conces sies doen. proberen we toch vooral iets te spelen wat goed valt bij het publiek. En omdat we vaste bezoekers hebben, kennen we hun smaak." Othello is één van de zeven Schiedamse toneelverenigin gen. Over de kwaliteit van 'zijn' vereniging is Cor kort' „Wat is kwaliteit? Dat hangt van de spelers af en de intensi viteit waarmee je oefent. Ze kunnen écht wel wat. Maar als vereniging vinden we dat het met de repetities leuk moet blijven. Othello mag een groot deel van de vrije tijd van de deelnemers innemen, maar het mag niet hun leven worden. We zijn immers niet beroeps. Ik ging laatst eens naar Apollo kijken. Eea enorm ingewikkeld stuk gingen ze spelen. Dan zeg ik: dat is voor amateurs eigen lijk niet te doen." Mede-bestuurslid Ineke van Kasteren (41) wijst erop dat de amateurs aan zichzelf steeds hogere eisen stellen. „Vroeger speelden ze in hele kleine zaal tjes voor familie en kennissen Nu staan we in het Passage Theater, hebben we een profes sioneel decor en trekken we een redelijk groot aantal be zoekers. Je moet je voorstellen dat we vroeger zelf met lege huiskamers zaten. Ons eigen meubilair werd op het toneel gebruikt. Nu krijgen we spul len van een meubelzaak. Het decor is dus werkelijk wat je noemt af- Het publiek vraagt dat ook Onder druk van onder meer de televisie gaan de bezoekers zeer kritisch kijken. Ze zien di rect als iemand zijn tekst met kent. Daarom moet er zelfver zekerd en In hoog tempo wor den gespeeld." Overigens kent de vereni ging een aantal typische ama teur-problemen. Cor de Groot hierover: „Er moet enorm vee! werk worden verricht. Meestal komt dat op een paar mensen peer. Altijd dezelfde die zich lopen rot te sjouwen. Ook heb ben we altijd te veel vrouwen bij de vereniging. Mannen zijn schaars." Bij Othello verheugen ze zich al op de komende feeste lijkheden. Volgens De Groot zullen die een theatraal karak ter hebben. Hij oefent zelf al op een soort komisch overzicht van de gebeurtenissen die zich het afgelopen jaar in Schie dam hebben afgespeeld. Sa men met Ineke zal hij dan op treden als 'Jan en Kaat*. MAASSLUIS „Mevrouw, mogen Alexander Miljus, zijn ouders en zijn zusje alstublieft in Nederland blijven wonen?" Dat hebben de klasgenoten van de 11-jarige Joegoslavi sche jongen die nu nog op de Maassluis© Meester Blom- school zit, per aangetekende brief aan staatssecretaris Kor- te-Van Hemel gevraagd. De brief is een wanhopige poging om de uitwijzing van de familie Miljus. die al dertien jaar in Ne derland werkt en woont, te voorkomen. Volgens de letter der wet moet het Joegoslavische gezin vol gende week maandag 11 no vember het land uit zijn. Hun verblijfsvergunning is ingetrok ken omdat zij langer dan ne gen maanden naar Joegoslavië terug zijn geweest. Dat zo'n lang verblijf in het vaderland uitwijzing tot gevolg zou heb- iien wisten de heer en me vrouw Miljus niet. Vanaf sep tember hebben ze geprobeerd een nieuwe vergunning te bemachtigen. Maar dal Is niet gelukt. Tegen de uitwijzing Is de familie Milus In hoger be roep gegaan. De uitslag daar van moeten ze buiten Neder land afwachten. Behalve de klasgenoten van Alexander Miljus, proberen nog meer plaatsgenoten, de uitwijzing te elfder ure te voor komen. De Maasslulser burge meester, Hans van Es, doet dat via zijn eigen CDA-kanalen in Den Haag, maar tot op he den zonder resultaat. Ook de PvdA wil deze week proberen de staatssecretaris tot andere gedachten te brengen. Voor alsnog is men bij het ministerie van Justitie bang precedenten te scheppen, als de familie Mil jus toch in Nederland zou blij ven Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN De enor me organisatie van de jaar lijkse sprmgwedstrijden van de aangesloten gymnastiek verenigingen bij de Kring Maasland lag voor het eerst bij het Vlaardingse Testo. Er hebben meer dan duizend kin deren, onderverdeeld in 254 ploegen, afgelopen zaterdag gesprongen in Sporthal West- wijk hal 2. Volgens mevrouw Elly van Niel van Testo zijn er "tig-prijzen* uitgereikt, waarbij gymnastiekclub Advendo uit Maasland ais beste vereniging uit de bus kwam. té#*? Ongewild is de directeur van de GGD Nieuwe Waterweg Noord de afgelopen dagen in de publieke belangstelling komen te staan. Hij is verkeerd begrepen en verkeerd geciteerd. Hij heeft zich de woede van de immer strijdvaardige Commissie Bodemonderzoek Steendijkpolder uit Maassluis op de hals ge haald. Onbedoeld heeft Woifs de discussie over bodemverontreini ging in de plaatsen Schiedam, Viaardingen en Maassluis een nieuwe wending gegeven. Oorzaak van de opwinding bij de be wonerscommissie is de brief die Wolfs aan de gemeentebesturen heeft geschreven. Daarin betwijfelt hij de noodzaak van het haastig saneren van alle verontreinigde lokaties in de regio. Ook nu, nadat de Steendijkpolderbewoners een klacht over zijn brief hebben ingediend bij de regionale Inspectie, houdt Wolfs voet bij stuk. Van onze verslaggeefster Lelia Kuip SCHIED AM/VLAARDIN - GEN/MAASSLUIS Samen met stapels andere papieren ligt de gewraakte brief op ta fel. In zijn werkkamer aan dt Vlaardingse Soendalaan wil d< heer Wolfs enige passages uit zijn brief best nuanceren. Hij .betuigt zelfs enige spijt over de formulering van bepaalde zinssneden. maar zijn bood schap, die nèg niet voor het grote publiek bestemd was, blijft hetzelfde: 'Neem afstand van ongenuanceerde kretolo gie'. Met zijn brief in de hand zegt hij- „Bij het herlezen denk ik wel dat bepaalde passages een verkeerde indruk kunnen wekken. Maar de brief was niet bestemd voor de Steen dijkpolderbewoners, hij was eigenlijk vertrouwelijk. Het is ook nog nooit eerder gebeurd in mijn 18-jarige loopbaan, dat zo'n brief naar buiten is ge bracht. Ik vind het niet zo erg, maar het was niet de bedoe ling." Met deze opmerking is de toonzetting van het gesprek bepaald. De heer Wolfs is geen man van absolutismen, hij re lativeert graag en formuleert heel omzichtig. Maar hij is overtuigd van zijn gelijk: bo demsanering is niet prioriteit- nummer één als het om het uitgeven van overheidsgeld gaat Wolfs is geen onbekende op milieugebied. Al in de jaren '60 en '70 heeft hij zich intensief met lucht water en grondver- ontreiniging beziggehouden. In Viaardingen heeft hij de acties van Re*r! Poppe en zijn actie comité van zeer nabij meege maakt Hij heeft colleges gege ven over milieuhygiëne, hij heeft onderzoeken begeleid op terrein van luchtvervuiling. Kortom, Wolfs kan bogen op de nodige deskundigheid waar- het milieuproblematiek be treft. Hij voelt zich dan ook ge- rechtigt verstrekkende uit spraken te doen: „We hoeven nu niet meer zo ongenuan ceerd bang te zijn voor bodem verontreiniging. Uit het oog punt van de volksgezondheid vallen de gevaren van het wo nen op vuillokaties wel mee. Zelfs bij de huidige C-waarde hoef je nauwelijks voor de ge- zondheid te vrezen. Natuurlijk gaat het dan wel om welke stoffen er in de grond zitten. Als het ciaankali betreft is dat natuurlijk wel riskant. Maar bij de onderzoeken wordt uit gegaan van het innemen van gronddeeltjes, zoals peuters dat weieens doen tijdens het spel. Als je dat je hele leven zou doen, dan nog kan dat bij de C-waarde geen kwaad. Er zitten trouwens m ons voedsel pakket heel wat alarmerender stoffen Wolfs staat helemaal niet onwelwillend tegenover de be snoeiingen die ook de gezond heidszorg dreigen te treffen. „We moeten ons gaan afvra gen wat gezondheidszorg waard is. De ongebreidelde groei van vroeger, toen alles mogelijk leek, zelfs met mini male resultaten, is ten einde. We zijn daar gelukkig van te rug gekomen. Het is natuurlijk nooit leuk om nee te zeggen, maar juist vanuit mijn verant woordelijkheid moet ik ook het uitgeven van gemeenschaps geld bewaken. Dan moet je soms onsympathieke stappen nemen. Ook de politiek komt er niet omheen." DGD-directeur Wolfs weet in zijn regio maar enkele lokaties die wat hem aangaat op korte termijn moeten worden gesa- neerd. De Maassluise Steen dijkpolder is daar niet bij. Ook de Maassluise Vertowijk staat niet op zijn prioriteitenlijstje. l „Zo uit mijn hoofd weet ik er maar een paar in Schiedam,- waar wat fabriekjes stonden vroeger. Ook in Viaardingen, j waar de oude gasfabriek stond, dat moet worden opgeruimd. Maar ik ben zeker niet tegen het onderzoeken en inventari-1 seren van alle vuillokaties. Dat moet zeker gebeuren. Vaak^ moet dan ook nader onderzoek worden gedaan om verant woord te kunnen zeggen: dezei lokatie laten voorlopig liggen". Al schat Wolfs de gezond heidsrisico's van het wonen of f gifgrond vooralsnog met ern stig in, hij wil de psychische gevolgen van het wonen bij voorbeeld de Steendijkpolder ■niet bagatelliseren: „We heb: ben geen aanzijzingen dat er-j zich calamiteiten voordoen. Maar ik neem wel aan dat er-} een verhoogde 'grondstress" iSj bij de bewoners. Ik kan me een mini-tragedie voorstellen: een" man kan niet van baan veran deren omdat hij zijn huis niet kwijtraakt, man en vrouw lij den daaronder en daar komt dan wellicht een scheiding van Dat Is heel goed mogelijk, maar niet statistisch bewijs- t baar." t Overigens toont de heer I Wolfs zich zeer begripsvol te- genover de Bewonerscommis- sie Steendijkpolder: „Als ik zelf in de Steendijkpolder zou wo- s nen, zat ik ook in die commis- sle. Ik zou alles in het werk stellen om de verantwoordelij ke voor de situatie aan te wij-1 zen. Ze zouden een hele lastige aan mij hebben. Ik vind het zoeken en strijden van die ac- i tiegroep volkomen begrijpelijk i en legitiem." f- "^w "ij» r*- 'I V

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1