4 ,Üw eigen moeder in een De Erker komt na drie jaren wennen Politie tevergeefs op zoek naar rover 'De ruglijn moet beter' VARA fêteert jubilarissen Drie wagens tegen palen Mysterieuze inbraakgolf Scholen reageren op Amnesty-actie 111®!I ws Carnavals- verenigingen breken met tradities fes i®É®É (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het is hoog tijd voor een betèr klimaat voor de Schiedamse kunstenaars. Volgens de kersverse galeriehouders Jos Hachmang en Martin Moesman is het plaatselijke kunstwereldje "zo mat als de pest" en moet er dringend "iets op gang gebracht" worden. Het duo ziet in zijn nieu we galerie aan de Lange Haven een eerste aanzet. Binnenkort wordt er in de voormalige distilleerde rij, die door de beeldend kunstenaars zelf werd verbouwd, ook nog een kunstenaarssociëteit be gonnen. Broodnodig, want volgens Moesman en Hachmang heeft bijna elke stad er wel een. Stokers McNeish Treintje Weemoedt voor spelt: „Ambacht los van Vlaardingen." (Van een onzer vcrslag- gevers) Blije gezichten Colbertjes Angst Twee paarden HET VRUE VOLK Schiedam 'Kunst in Schiedam is mat als de pest' „Het zal wel met die Schie damse zwaarmoedigheid te maken hebben," zegt Hach mang. „De stad is hard om te kraken. Ze zeggen dat als het. hier lukt, je het overal wel voor elkaar krijgt." De sombere woorden over het plaatselijke kunstklimaat werden maar al te waar bij de opening van de galerie vrij dagavond. Wel geteld drie van de naar schatting vijftig beel dende kunstenaars waren aan wezig op de openingsreceptie. Cultuurambtenaren of verte genwoordigers van het stedeli- jkmuseum ontbraken even eens. „Ik weet ook niet waar het aan ligt. Ik had zeker de collega's wel verwacht." Ais de schijn, niet bedriègd zullen Hachmang en Moesman nog van zich laten horen. Niet voor niets hebben zij voor hun sociëteit de naam "stokers" be dacht. In. de aankondigingen van de opening van de galerie werd al gerept over de "afne mende importantie" van het stedelijk museum. En als klap op de vuurpijl handelt de aller eerste expositie in de galerie over het stokpaardje van het stedelijk museum, de Cobra beweging. „Het is ons idee om iets aan de gang te krijgen. Hoe meer gaJeriën, hoe meer leven. Als er een goed museum zou zijn, zou je veel galeries hebben," is de redenering van Hachmang. De twee beeldende kunste naars, die trouwens geen van beiden in Schiedam zijn opge groeid, hebben hun galerie zelf opgebouwd. Zo'n 2,5 jaar gele den kochten zij voor een "hab- bekrats" de voormalige distil leerderij die dateert uit 1724. Het pand was volgens Hach- •jng volkomen verpauperd, Galeriehou ders Hach mang (links) en Moesman in de deurope ning van hun gerenoveer de pand: „Een stad met een goed mu seum zou -■ veel galeries moeten heb ben." hoewel het wel op de monu mentenlijst preikt „Het was een bouwval. We kochten eigenlijk alleen vier mure<. en een vloer. Er stonden nog twee van die trapjes waar vroeger die kerels met die zakken en die warm waterkannen tegen aan hebben gelopen." Het pand werd gekocht van de miljonair Ko Bakker, beter bekend als de "bolienkoning" uit het Noordhollandse Hille- gom die ééns pogingen heeft ondernomen om het Haagse winkelcentrum Babyion te ko pen. Erg veel vroeg hij er niet voor. De grondwaarde was al twee keer zo hoog als de prijs voor de "muren en de vloer". Hachmang en Moesman bouw den in 2,5 jaar twee woningen boven de galerie op de begane grond. De verbouwing ge schiedde met de nodige subsi die omdat het pand op de mo numentenlijst staat. Zoals gezegd handelt de eer ste expositie over een Cobra- schilder, de Schot Alexander McNeish. Hij werd door toe doen van Jos Hachmang met zijn werk naar Nederland ge haald. De schilderijen stellen landschappen voor die op ab stracte wijze worden uitge beeld, in de stijl van de Cobra beweging waarvan Karei Ap-. pel wel het bekendste voor beeld is. Galerie Hachmang en Moesman is gevestigd aan de Lange Haven 50. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Am bacht maakt zich binnenkort los van Vlaardingen en wordt weer een zelfstandig dorpje. De duidelijke voortekenen voor deze ontwikkeling zijn er al. Langzaam worden alle ver keersverbindingen tussen Am bacht en Vlaardingen verbro ken. Profetische woorden van schrijver /dichter Levi Wee- moedt bij de presentatie van zijn nieuwste boekje „Daar komt de bruidzaterdag middag in het Vlaardingse Visserijmuseum. Het sprak voor zich dat de schrijver, geboren als les van (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Zoudt u uw eigen vader of moeder her huisvesten in deze verplaats bare wisselwoningen?" Dit vraagt de bewonersvereniging Schiedam West de gemeente raadsleden. De vraag staat in een open brief die alle raadsle den dit weekeinde hebben ont vangen. Vanavond beslist de gemeenteraad of er een garan tie wordt gegeven voor de. bouw van 153 aanleunwonin gen aan het Liduinahof. Vol gens de bewonersvereniging worden enkele hoogbejaarde bewoners van de huidige be bouwing verplicht om zestien maanden in een wisselwoning te wonen, -omdat hun huis wordt gesloopt. Volgens de vereniging roept de 1 u-huisvesting van de be- ia? ,en in de wooncontainers "ernstige weerstand" op hij de ouderen en hun familie. „Een simpel rekensommetje leert dat *in zestien maanden twee lange winters vallen. Juist in de winter is het leven in deze units zeer onaangenaam- Onze jarenlange ervaring met het stadsvernieuwingsgebeurén heeft dat igeleerd." aldus de vereniging. Zij rept verder over de "dank die wij als sa menleving aan deze generatie verschuldigd zijn." De argumenten die de ver eniging op tafel legt om te voorkomen dat de bejaarden in de wisselwoningen komen, worden van alle kanten tegen gesproken. In navolging van directeur A. Verdoes van het gemeentelijk woningbeheer, noemt directeur P. van Man- sum van de Raad voor het Be- Jaar.denwerk de wisselwonin gen ook goed bewoonbaar. „Het zijn zeker geen contai ners, noem het gewoon wissel woning," vindt hij. .demand van tachtig kan best twee keer verhuizen. Je moet de mensen alléén wel duidelijk laten blij ken, dat zij niet alleen staan. Het is natuurlijk wel een in grijpende gebeurtenis." De bewoners van het Lidui nahof moeten wijken voor de nieuwbouw van 153 zogenoem de aanleunwoningen. Dankzij een subsidie van-hëf rijk (con tingent) kunnen deze worden aangelegd. De bewonersvereni ging vindt dat de ouderen nu juist bet slachtoffer dreigen te worden van het contingent. „We hebben te maker met een kwetsbare groep mensen," zo drukt de vereniging In de open brief de raadsleden op het hart. Wijk het Vlaardingse „regen tenbest jut" op de hak zou ne men. Hoe halen die socialisten het in hun hoofd om wegen af te zetten en te veranderen in fietspaden? Let maar op, voor je het weet zijn ze veranderd in ruiterpaden. Dat kan in Vlaardingen. Weemoedt deed zijn „aan val" voor een gehoor van zo'n driehonderd mensen. Uit han den van Harco Keijzer van uit geverij Contact in Amsterdam kreeg hij het allereerste exem plaar van zijn werk overhan digd. Op zijn beurt bleek Wee moedt toch niet over een al te grote wrok jegens de bestuur ders te beschikken en gaf hij Vlaardings burgemeester Fred van Lier een exemplaar. Weemoedt hoeft zich, gezien ,de reacties afgelopen zaterdag niet al te druk te maken voor de verkoop van zijn jongste geesteskind. Enthousiast rea geerde men óp het voorgelezen stuk uit „Doornroosje" een van de drie „tegensprookjes" in „Daar komt de bruid waar de schrijver een ruim deel uit voorlas. Een komisch intermezzo vormde ook burgemeester Van Lier die de voorspelling deed dat het niet goed zaï aflopen met de Schiedamseweg, De op dit moment afgesloten ver keersader zal nooit meer wor den als vroeger, dank zij de hobby's van de burgervader. „Ik heb ruimte nodig voor mijn treintje, dus wordt die weg maar helemaal afgeslo ten," aldus Van Lier die aan de genoemde weg woont en zicht baar tevreden leek met de door de huidige afsluiting ge boden rust voor zijn deur. Ais afsluiting van de boek presentatie gaf Weemoedt sa men met Hans Dorrestijn een kort optreden begeleid door de Buitenband. SCHIEDAM Op zoek naar een vermeende bankrover heeft de Schie damse politie zaterdag middag de Oranjestraat voor enige tijd afgezet. Een man had het bureau gebeld met de. .medede-'" ling dat er iemand/in het kantoor van de Amro- bank aan die straat op. zoek was naar geld. De politie rukte meteen uit en zette de weg af. Ze werd daarbij op de viri- gers gekeken door enkele tientallen voorbijgangers. Agenten doorzochten het kantoorpand maar vonden geen inbreker. Een woordvoerder van de- politie vermoedde dat de opbeller waarschijnlijk te diep in het glaasje had gekeken. He* afzetten van de weg duurde slechts en kele minuten. Het verkeer werd gesommeerd om te rijden. De groep medewerkers van het nieuwe wijkcentrum in de baf. Na drie jaar wennen zitten de Kreek en de Bever onder één dak. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Schieaam- West beschikt sinds kort over een nieuw wijkcentrum. Een samenvoeging van De Bever en Di Kreek heeft uiteindelijk geresulteerd In De Erker op de hoek Aleidastraat/Jan van Avennestraat. Een samenvoe ging die in het verleden trou wens tot de nodige problemen heeft geleid, zo mag uit de woorden van de vroegere op bouwwerker in de wijk, René de Jongh, worden opgemaakt. „Die twee lagen elkaar niet. Het heeft drie jaar gekost om aan elkaar te wennen." Wethouder Luub Hafkamp moest er enige tijd geleden persoonlijk aan te pas komen om de onenigheid tussen De Bever en De Kreek, beide voorzieningen voor West, uit de wereld te helpen. Onenig heid die volgens de betrokke nen door de wethouder zelf in het leven waren geroepen. Hij was tenslotte degene die op het idee was gekomen twee goedlopende instellingen on der één en hetzelfde dak te brengen. Het waren vooral de medewerkers van De Kreek, voorheen gevestigd aan de Lange Haven, die htm twijfels hadden over De Erker. „Ze waren een beetje bang voor het nieuwe gebouw," meent René. Niets dan blije gezichten echter bij de presentatie- on langs van het nieuwe wijkcen trum. De organisaties die van het centrum gebruik gaan ma ken barsten van de plannen en ideeën. Een voorbeeld daar van is de jongerenkelder die is omgedoopt in „underdog"'/De suggestie „kerker" werd. over-- wogëp maar uiteindelijk afge wezen. -Vrijwilligers van het jongerencentrumpje zijn nog druk bezig met de inrichting. Zij hebben de beschikking over twee ruimten en een flin ke bar. Belangrijk is dat de zaal een eigen ingang heeft én dus onafhankelijk geopend kanzijn. „Het is een forse investering geweest maar iedereen was het erover eens dat er in de wijk eenjongerenvoorziening moest komen," zegt Bert van Kan, voorzitter van de on langs opgerichte stichting De Erker die het wijkcentrum be heert. „Er zijn een hoop loslo- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Geheel verschillend hebben de carnavalsverenigin gen in Vlaardingen en Schie dam hun - jaarlijkse 'prinsver kiezingen -gehouden. Op een uitbundige feestavond werd bij de Vlaardingse Leutloggers Joop Vos tot Prins Joop de Eerste gekroond. Veel behou dender ging het eraan toe bij de Schiedamse Rietzeilers. Op een-„gewone dansavond" werd, aldaar Prins Jaques de Eerste (Jaques Dutton) gekozen. Beide verenigingen braken met de zo gekoesterde traditie om op de elfde van de elfde om elf uur elf de leut tot een hoog tepunt te laten groeien door de prinsverkiezing. De maandag bleek ook voor de doorgewin terde carnavalvierders in het westen eep uiterst ongeschikte- dag voor een feestavond. In Schiedam kwam daar nog eens bij dat het publiek zich bij voorkeur in avondkleding moest hullen en er dus van een carnavaleske sfeer annex ver kleedpartij totaal geen sprake was. „Het is altijd moeilijk om rond deze tijd de. mensen al voor het carnaval op de been te krijgen," aldus een bestuurs lid van de Rietzeilers. „Een dansavond op zich trekt wel mensen, zonder dat je kunt zeggen dat het carnaval in Schiedam op z'n retour is." De Schiedamse Raad van Elf kwam dus zaterdagavond tussen de colbertjes en avond jurken de zaal Irene binnen or de naam van de prins bekend te maken. In Vlaardingen, waar van de Triangel gebruik werd gemaakt, waren de gas ten van de Leutloggers vrij dagavond wel degelijk ver kleed. Echter, ook hier week men van het geijkte program ma af. Prins Joop werd om elf over tien gekroond. Een uur eerder dan in het standaard draaiboek van een carnavals vereniging staat: „Wé wilden tijd winnen om het program ma niet te laten uitlopen", al dus een Leutlogger. De titel van de nieuwe car navalsslager van de Leutlog gers is overigens „schiet eens uit je slof'. Het nummer werd vrijdagavond aan het publiek gepresenteerd. pende groepen voor wie De Kreek voorheen te ver uit de route lag." De jongeren kun nen rekenen op de professione— le ondersteuning van Anita' Riekwel. Het nieuwe: wijkcentrum ként ook zijn schaduwkanten. Nu al bestaat de angst bij de gebruikers van het gebouw dat sommige activiteiten da- delijk te duur blijken te zijn voor het publiek. „De kosten kunnen een drempel gaan vor- ■n," vreest de plaatsvervan gend coördinator van De Er ker, Theo Kemne. De officiële opening van De Erker vindt plaats op zater dag 23 november om half twee 's middags; Dit is aan het ein de van de-feestweek die .18 no vember begint en waarin alle gebruikers van De Erker hun programma* voor het komende seizoen presenteren. De ope ning zal worden verricht door wethouder Hafkamp...die met een paardentram zal worden afgehaald bij de inmiddels leegstaande Bever. MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 VLAARDINGEN De ruglijn moet beter, een wat hoekige staart, moet rijker ontwikkeld, zeer matige kam: De Haan over wie dit gaat zal zaterdag- avond.niet erg b|ij'naar huis' zijn gegaan.' Hij was een van de (gedwongen) deelnemers aan de jaarlijkse najaarsshow van de Vlaardingse Pluimvee - en Konijnen Vereniging (VPKV) en moest de kwalificaties voor lief nemen. - De Hanen hadden zaterdag overigens wel het hoogste, woord op de slotdag van de show die op donderdag was begonnen. Alsof het de hele dag zonsopgang was, lieten de statige vogels hun welbekende gekraai horen. Dit in schrille tegenstelling tot bijvoorbeeld de Weners een eindje verderop, in de zaal aan de Vlaardingse Korte Dijk. Deze uit hun krach ten gegroeide (en gekweekte) konijnen bezagen de show vanuit een heel ander gezichts punt: laag bij de bodem van hun kooi want slapen bleek bij /deze zachtgrijze beesten zeer geliefd. Er is voor een leek op kweek- gebied trouwens heel wat te zien op zo'n 'show. Wat te den ken van de Hangoren, volgens kenners Konijnen. Deze bees ten, in vakkringen "mutaties" geheten, lijken sprekend op honden, in het wild komen zij,, evenals de Weners: niet voot/ï Deze dieren hebben een vaS» nature droeve aanblik, veroor zaakt door de naamgevers aan weerszijde van hun kop. „Mijn dieren eten in een week hetzelfde ais wat twee paarden op zouden kunnen," sprak één van de menselijke deelnemers, J. Zoetemelk. Evenais zijn fa-- milielid in een andere sport wist deze Rotterdammer in zijn klasse, de cavia's, een eerste prijs te bereiken. Hij had de prijs te danken aan "Creme", een van de vier dieren die hij ■- had meegenomen. Zesenveer tig anderen had hij thuisgela- teri. Op de show waren verder te zien allerhande duiven (van Hoogvlieger tot Oosterse Rol ler), dwergkonijnen; patrijzen en geiten, ai zullen deze iaat- sten waarschijnlijk meer ter ontspanning van de jeugd zijn 7 opgesteld. - Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Een gezellig rood feest met een serieuze ondertoon. Dat was de huldi ging van ruim dertig VARA-ju- biiarissen uit het Waterwegge bied. Het 1 mei-orkest speelde oude socialistische strijdliede ren, de jubilarissen kregen hapjes en drankjes. PvdA-co- ryfee Marcel van Dam sprak een feestrede uit. De bomvolle zaal in De Kern in Maassluis zat te genieten, vrijdagavond. Marcel van Dam natuur lijk ook VARA-iid hield een vlotte toespraak, die de socia- listen aan het denken zette: „We moeten vechten voor de plaats van de linkse bewe- ging," waarschuwde Van,Dam, „Wees op uw hoede. De on derlinge verschillen tussen de mensen zijn de afgelopen vier jaar weer groter geworden. De,.:, rijken krijgen meer en de ar- men minder. Een beroep doen op de nostalgie is niet genoeg. Onze verbintenis met links moet duidelijk voelbaar zijn." Voor de jubilarissen waren er rode rozen en een map voor de VARA-gids; waarin een schrijfseltje van voorzitter Van den Heuvel. Niet alle jubilaris- - sen waren in staat vrijdag naar Maassluis te reizen. Het oudste VARA-lid van Nederland, me vrouw N. van Stein-Oprel uit Vlaardingen, wordt vandaag thuis gefeliciteerd met haar trouwe lidmaatschap. Zij.is al 100 jaar en zeven maanden oud. MAASSLUIS Drie automo- bilisten zijn het afgelopen weekeinde in Maassluis tegen lantaarnpalen gereden. Een van de bestuurders, een 55- jarige inwoonster van Maas sluis moest na haar botsing door de brandweer worden be vrijd uit haar auto. De vrouw was door nog onbekende oor zaak op de Rozenlaan van de weg geraakt en tegen een lan taarnpaal gereden. Aanvankelijk was er sprake van een tweede auto welke mogelijk de oorzaak van het ongeval zou zijn geweest. Na onderzoek van de politie bleek 7 dit op niéts te berusten. Het onderzoek wordt voortgezet. 7 Drankgebruik wordt niet uitgé-'/v sloten.7 7? De twee andere brokkenma- kers, een 50-jarige en een 35- jarige inwoner van Maassluis bleven bij hun botsingen onge-7 deerd. Eén van de mannen raakte van de weg toen hij iets van de achterbank wilde pak- ken. De ander gaf als schrikre-7, actie een ruk aan het stuur op de Industrieweg en belandde tegen een paal. MAASSLUIS De Maassluise politie kreeg het afgelopen weekeinde te maken met een mysterieuze inbraakgolf. Op zeven plaatsen sloegen onbe kenden toe. Drie rcholen, twee bedrijfspanden en twee wonin gen werdén opengebroken. Door het grote aantal kon de politie nog niets zeggen over de waarde van de gestolen ,,j spullen en de schade die voor al in de drie schoolgebeuren werd aangericht. De bedrijfs panden die werden bestolen waren de sociale werkplaats aan de Mozartlaan en de Turk;# se gemeenschap aan de P. J. li Troelstraiaan. M Wffi- SCfilEDAM De Amnesty-ac- 74ie "Toekomst achter tralies" verloopt volgens woordvoer ster Bep Delahaye voorspoe dig; Zes middelbare scholen in Schiedam hebben onlangs in formatiemateriaal toegezonden gekregen en volgens Delahaye is de respons redelijk/;,Van -twee scholen weet ik in ieder geval zeker dat ze er wat aan /.doen. De rest zal nog móeten blijken." De actie wordt gehou den in het kader van het Jon- gerenjaar '85. Ondermeer door het schrijven van brieven naar, regeringen van landen als Ef- hiopië en Indonesië dringen de scholieren aan op de vrijlating van leeftijdgenoten. Afgelopen zaterdag werd de /ri actie ondersteund met een Amnesty-stand op het Hof Van;5fc Spaland. Het winkelend pu- bliek bleek zo op het oog wei- nig belangstelling te hebben voor de informatie. Daarbij //g; komt dat de "actiemarkt" al ii- danig verzadigd werd door zo'n tien jongens en meisjes van rond de tien jaar die driftig liepen te collecteren voor Jan-r tjeBeion. -* De actie "Toekomst achter de tralies" duurt tot het einde van.:, deze maand. Het Amnesty- - theater treedt op 25 november op in het wijkcentrum De Er ker, tijdens een speciale jonge-., renavond.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1