'Vlietso', de (echte) Klaas achter de Sint-intocht Geen fonds voor sociale minima Ruzie bij D66 in Waterweggemeenten Cobra-catalogus loopt niet hard Extra koopavonden voor Sint en Kerst RK scholen gaan samen verder (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Slechts door een enorm toeval het Stedelijk Museum van Schiedam binnen kort het tweehonderdjarig bestaan van zijn kapi- töle onderkomen aan de Hoogstraat. Op de hoogte van de meest uiteenlopende jaartallen en ge schiedkundige feiten, werd gemakshalve de eigen geboortedatum van 12 december 1785 over het hoofd gezien. Bij het samenstellen van een exposi tie kwamen verbaasde medewerkers er achter dat op die dag is begonnen met de bouw van het neo klassieke pand. De vondst bleek voor educatief medewerker Pim Schenkelaars aanleiding voor een speurtocht naar het werk en leven van de ar chitect, Giovanni Carlo Guidici. Verrassing Pim Schenkelaars leunt nonchalant tegen ëèn van de houten pilaren in de aula van het tioeehonderd jarig museum: "Het is een dominant gebouw." Gezien vanaf de Appelmarkt maakt imposante indruk. het historische gebouw een Napoleon Klaas van Vliet legt de laatste hand aan 'de afwerking' van een van zijn Pieten. Ëtalagepop Overvallen Peperklip Kruispunt. Eeuwfeest Bijbelpraatje Toevalstreffer: museum blijkt twee eeuwen oud Even was er nog onzeker heid over de juistheid van de datum. Kun je tenslotte de eer ste dag van de bouw als offici ële geboortedatum beschou wen? Het stadsarchief stelde Schenkelaars gerust. „Die ver geleek het met de Dom van Keulen. Daar heeft men ook tweehonderd jaar aan ge bouwd en wordt de startdag als bouwdatum aangehouden," aldus de museummedewerker. In het Schiedamse geval vorderde de aanleg sneller. In 1789 werd het pand uiteindelijk opgeleverd en in gebruik geno men door het Sint Jacobs Gasthuis, een bejaardenhuis. Vanzelfsprekend geschiedde de oplevering op z'n Schie dams. Kort' nadat het gebouw in -gebruik was jgenomen be landde/ aannemer Gerrit Bak ker in het gevang. Tegen de belofte in had hij tussen de Usselsteéntjes ordinaire straattegels verwerkt in de muren van-hef pand. Volgéns del; Overleveringen,;; werd de man-inderdaad door dé'recht bank veroordeeld. Het doet even terugdenken aan het om vangrijke schandaal dat on langs in Schiedam schokte en waarbij bleek dat aannemers- miljoenen teveel aan bouwkos ten hadden berekend. Iets dat overigens niet als strafbaar feit werd gezien. Groot was de verrassing bij Pim Schenkelaars toen bleek dat over de architect Guidici alleen summier informatie voorradig was. Het prikkelde zijn interesse: „Het onderzoek was in eerste instantie gericht op het Sint Jacobs Gasthuis zelf. Toen ik er achter kwam dat er over de architect eigen lijk maar weinig bekend was, is het onderzoek verlegd. Voor zover bekend zijn er slechts twee artikelen over de man verschenen. De vroegere direc teur van het gemeentelijk wo- ningbeheer heeft eens in de krant gestaan met de originele bouwtekeningen van het pand. Die zijn nu ook spoorloos." Giovanni Guidici leefde van 1746 tot 1819 en werd geboren in het Noorditaliaanse Dolza- ne. Vermoedelijk door toedoen van de toenmalige rijke Rot terdamse familie Osy, beland de dé architect in 1770 in Rot terdam. Het onderzoek van Schenkelaars heeft zich tot nu toe beperkt tot de periode dat de bouwmeester in ons land vertoefde. Volgens de onderzoeker deed de Italiaan in die periode „waanzinnig veel". Op Rotter dams grondgebied verrezen de Rozaliakerk (door Osy gefi nancierd), een bierbrouwerij aan de Leuvehaven, een kapi taal pand aan het Haringvliet en de vroegere Marinierska zerne. De bouwwerken zijn in middels allen door het grote bombardement in de Tweede Wereldoorlog of door sloop verdwenen. ,3ij de vernieling van de Rozaliakerk zijn ook twee schilderijen van de archi tect verwoest We hebben geen enkele afbeelding van hem. Ik heb nog altijd de vage hoop dat er eentje boven water komt," vertelt Pim Schenke laars. In. Schiedam zijn de door Guidici ontworpen gebouwen voor het overgrote deel nog in tact. De Italiaan moest het in deze stad vooral hebben van de rijke koopmansfamilie Nolet. 2o liet Cees Nolet een pand ontwerpen aan de Lange Ha ven. Nolet was toen burge meester van Schiedam. Een broer van hem liet een woning neerzetten aan de Tuinlaan terwijl een andere broer het zelfde deed aan de Noordvest. De gevel van dit laatste bouw werkje staat nu nog overeind: midden in de fabriek van dis tilleerderij UTO is het een sta- in-de-weg, maar kan het we gens het historische belang niet worden afgebroken. Het Stedelijk Museum springt er alleen al qua om vang uit. Gezien' vanaf de eveneens historische Appel- marktbrug geeft het pand een imposante indruk. „Het lag eerst in de bedoeling om er een grote oprijlaan voor aan te leggen. Dat werd door de buurt tegengehouden omdat er dan woningen gesloopt zouden moeten worden," aldus Schen kelaars. „Het is gewoon een do minant gebouw in Schiedam. De stadsarchitect Rutger van Bol'es had er ook een idee voor geleverd maar dat is afge keurd. Die man had een wan staltige smaak. Later bij zijn ontwerp van de Korenbeurs heeft hij gebruikgemaakt van de ideeën van Guidici." De eigenaars van het aan vankelijke Sint Jacobs Gast huis financierden de bouw van hun nieuwe pand met een col lecte. De ophaalactie leverde maar liefst 150.000 gulden op, voor die tijden een gigantisch bedrag. Terwijl nog langs de deuren werd gegaan voor geld, werd al met ruwe hand ruimte gemaakt voor het gebouw. De woningen in de omtrek werden gesloopt. De invloed van Guidici strekt aanmerkelijk verder dan de bouwsels In de omge ving van Rotterdam en Schie dam. Van Huize Palesteyn in Zegwa'xd tot de. Nederlandse Hervormde kerk in Zoeter- meer liet ue Italiaan zijn hand tekening achter. Indrukwek kend waren de plannen die hij, door toedoen van Lodewi jk Na- poleon, destijds voor de stad' Assen ontwierp. „Dat was de mooiste grap ooit gevonden," vindt Schenke laars. Op voorspraak van de tijdelijke heerser over de Ne derlanden ging Guidici aan de slag om de stad compleet te herbouwen. „Er is een hele rits geveltekeningen. Het had een tweede Parijs moeten worden. En dat deed hij er alleen maar even bij! Het is ongelofelijk." Een oprijlaan en het Sterrebos in de Drentse stad herinneren nog in de verte aan de plannen die in duigen vielen doordat de Franse overheersing tot een einde kwam. De verrichtingen van Guidi ci zijn door Schenkelaars vast gelegd in een schema. Van jaar tot jaar staat daarin waar de meester zich mee bezig hield. „Maar er is nog veel meer. Ik heb echt lang niet al-' •les kunnen traceren. Dan moet je naar Italië of naar het privé- archief van Napoleon. Daarin komt ongetwijfeld de naam van Guidici in voor vanwege de opdrachten." Schenkelaars "Werd 'tijdens zijn speurtocht bijgestaan door Dingenus en De Vrie, eveneens educatief medewerkers bij het museum. Het iigt in de bedoe ling dat de verkregen informa tie wordt verzameld in een ten toonstelling, die op 13 decem ber moet worden geopend. Be halve het werk van Guidici wordt verder aandacht besteed aan de geschiedenis van het Sint Jacobs Gasthuis. Ook is er een expositie van de schilder J. A. Knip die in neo-klassieke stijl schilderde. opening van de clubavond kwam er een zogeheten "bijbel- praatje. De jeugd' werd daarna gevraagd om een opstel te schrijven en de avond werd af gesloten met een voordracht. En dat vonden we prachtig. De CJV groeide "als kool bin nen het christelijke vissers dorp Vlaardingen. De clubge bouwen waren verspreid over de hele gemeente. Zo was eerst het hoofdgebouw gevestigd aan het Liesveld. In 1962 kocht Liefde en Vrede De Triangel. Daarnaast heeft de CJV ook nog Obadja in eigen beheer. Verder kent de vereniging nog - tal van zaaltjes in de stad. En nog steeds vinden zo'n 'paax duizend Vlaardingse jon geren hun vertier bij de CJV. Iedere week drinken en praten de wat oudere jongeren (17+) in Obadja aan de Kallenburg- straat. Er speelt eens een bandje en men organiseert wat, zoals bijvoorbeeld de Griekse avonden. In de Sokkel spreekt wel eens een schrijver of is er dis cussie. „Dié jongeren zijn wat meer geïnteresseerd in maat schappelijke problemen. Die moeten we ook ruimte geven," zegt Klaas. Er is ook een scho- lierenhonk: "In the Mood, dat ïs boven in het hoofdgebouw De Triangel. Scholieren van een jaar of zestien komen er iop zaterdag. En vrijdag na drieën is er plaats voor jonge nen van 12 tot 16 jaar." De vereniging is enorm groot in verhouding tot de grootte van de gemeente Vlaardingen. Honderden jon- De Schièdamse politie is ge fopt met een namaak-lijk. Na een mysterieus anoniem tele foontje dat er in de bosjes laings de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan een lichaam zou liggen, ging de politie op onderzoek uit. Wat zij aantrof was een etalagepop. De ge tergde politie.gaat nu na of de pop uit een winkel is gestolen. De eigenaar van een café aan de Singel in Schiedam is gis ternacht voor zijn zaak overval len. Vermoedelijk werd hij be dreigd met een vuurwapen. De twee overvallers dwongen hem een" lederen polstas met de ba- ropbrengst van die avond af te staan. Eén van de daders is in middels door de politie aange- houden. Uit het pand van de Schiedam se basisschool de Peperklip aan de Fahrenheitstraat is voor 1.000 gulden aan apparatuur, zoals een cassettedeck en een radioversterker, gestolen. De afrit Rijksweg 20 naar de- Hoiysingel in Vlaardingen was enige tijd afgesloten nadat een tankauto het kruispunt blok keerde. De wagen, geladen met dieselolie, reed op de rijksweg toen de achteras af brak. De lading moest in een andere tankwagen worden overgepompt. VLAARDINGEN In tegen stelling tot buurgemeenten Schiedam en Maassluis krijgt Vlaardingen geen gemeentelijk fonds voor sociale minima. Dit initiatiefvoorstel van het CDA werd op de derde dag van de begrotingsbehandeling giste ren door de gemeenteraad met name weggehoond door de PvdA. „Schijnheilig, liefdewerk oud papier, aalmoezen en betutteling", waren de termen die Leo ten Have (PvdA) ge bruikte. De initiatiefnemers waren zichtbaar in hun wiek gescho ten. „Deze monsterlijke dema gogie vind ik ergerlijk", aldus Jo Schriel (CDA), wiens partij honderdduizend gulden wiide storten in zo'n fonds en de be staande teruggaafregeling te verruimen met hetzelfde be drag. Het CDA begreep de tegen stand niet. „Landelijk wordt een steunfonds niet afgewezen door de PvdA", aldus Schriel. Van Roon: „Wij zijn plaatselijk in staat, hoe weinig ook, iets te doen". Hij vond het argument van wethouder mevrouw Hoo'- gendijk („geen geld") merk- waardig, omdat de afsluiting van de Schiedamseweg wet driehonderdvijftigduizend guM«l den mocht kosten. „Om de t>f coalitie te lijmen", sneerde de, - CDA-er. De wethouder wees een idee van de SGP/RPF van de hand om ook particulieren te vragen aan het fonds bij te dragen. - En verder verwees ze naar de landelijke overheid. „De over heid moet de gaten dichten, niet het college", vond ze. De raad trok wel tienduizend gulden uit voor het achterwege laten van bemiddelingskosten bij ciiënten van de gemeentelij ke kredietbank met een inko men op het niveau van de bij standsnorm. VLAARDINGEN/SCHIEDAM/ MAASSLUIS In alle drie de Waterweggemeenten is er in de top van D66 een breuk ont staan naar aanleiding van de verkiezing van de lijsttrekkers. Zowel in Vlaardingen als in Schiedam en Maassluis heb ben D66-leden bij het. hoofd bestuur aangeklopt voor ad vies of protest. Volgens diverse leden van de partij heeft D66 'overal in het land conflicten'. Het hoofdbestuur wil dit be vestigen noch ontkennen. Ook in Capelle is inmiddels onenig heid uitgebroken naar aanlei ding van het kiezen van de lijsttrekker. In Vlaardingen laait de ruzie steeds hoger op. Lijsttrekker en D66-fractievoorzitter Nel Kester volgde deze week de begrotingsvergadering zonder hulp van de fractieassistente. De ruzie brak uit nadat Nel Kester na het staken van stem men bij loting lijsttrekker werd. Een lid van het hoofdbestuur van D66'p(óbeert vandaag de Vlaardingse'ruzie' bij te leggen en nog tijd vrij te maken om door te reizen naar Maassluis of Schiedam. In Maassluis vecht raadslid Manda Kapil-Vissers de verkie zing van lijsttrekker Jan Storm aan bij het hoofdbestuur. Storm zou zich te laat beschik baar hebben gesteld. Ook in Schiedam vindt het conflict zijn oorsprong in procedurele kwesties. Daar werd plots be sloten niet apart over de lijst trekker te stémmen. De schrif telijke stemming, waarbij Adrie Reijnhout eerste werd, staat nu in Schiedam weer ter discus sie. SCHIEDAM De Cobra-cata logus van het Stedelijk Mu seum Schiedam loopt slecht. De verkoop van de gids, die een overzicht vormt van het Cobra-bezit van het museum, blijft ver beneden verwachting. Het museum dreigt een lening die het voor de uitgave van de catalogus bij de gemeente heeft afgesloten, niet te kun nen aflossen. Daarom wil de directie in zee gaan met de ge specialiseerde boekhandel. Eén en ander is te lezen in het Museumwerkplan 1986, waar over op woensdag 27, novem ber door de bevolking kan worden gediscussieerd in het Stedelijk Museum aan de uVï Hoogstraat. Belangrijke be- iuss leidswijzigingen worden in hatt st werkplan echter niet aange- erft kondigd. 'zr: Wel bevat het een opsomming -J van de tentoonstellingen die het museum volgend jaar hoopt te houden. Op het pro- "!i gramma staan Schiedamse Ateliers 11, Keramiek '86,100 jaar Waterleiding, Salon van de Maassteden en een historische expositie. Nieuw is dat het mu seum in samenwerking met het Goethe Instituut (Amsterdam) acht filmdagen gaat organise ren met het thema muziek. SCHIEDAM Het winkelend publiek in Schiedam staat de komende weken zes extra koopavonden te wachten. De winkeliersverenigingen hebben hun leden geadviseerd om de deuren 's avonds tot 21 uur open te houden op vrijdag 29 november, maandag 2, dins- dag 3, woensdag 4, vrijdag 20 en maandag 23 december. Dit-,; in verband met de Sint-Nico- laas- en Kerstfeesten. •'h SCHIEDAM De Rooms-Ka- tholieke scholen Liedewyde en Nieuwelant gaan volgend jaar samen verder. De scholen heb ben tot fusie besloten om hun leerlingen een ruimere keuze van opleiding te geven. Op Lie dewyde, gevestigd aan de Parkweg, bevinden zich van oorsprong de LHNO/IHNO („Huishoudschool") opleidin gen, terwijl op Nieuwelant MA- VO; LEAO en LTO kan worden 7 gevolgd. Vanaf de fusiedatum 1 augustus 1986 komen alle nieuwe leerlingen in een alge meen brugjaar terecht, waarna zij één van de genoemde oplei dingen kunnen kiezen. De leer lingen die nu al op één van de j scholen zitten, maken hun op- leiding in „oude stijl" af. Dqor de fusie beschikt de nieuwé school over drie gebouwen. Nieuwelant brengt zijn gebou wen aan de Burgemeester V Honnerlage Gretelaan en de Mgr. Nolenslaan „mee". Als de oude tabberd vandaag weer langs de gelukkige Vlaardingse kinderhartjes rijdt, is er één die zijn tenen sa menknijpt. Dat is voorzitter Klaas van Vliet (54) van de Christelijke Jeugdvereniging (CJV) Liefde en Vrede. 'Ais de Sim-nu in godsnaam maar niets zegt over de kruideniers- mentaliteit van de middenstand,' zal hem de hele dag door het hoofd blijven bonken. Hij vindt Jaap Prins overigens een fantastische Sint Nicolaas, maar die paar kritische opmer kingen aan het adres van de winkeliers vorig jaar had nog een staartje. Eén van de winkeliersverenigingen heeft nog altijd een rekening van 1984 niet betaald aan de CJV. Maar Klaas van Vliet treurt niet. Hij is er immers in ge slaagd om de intocht van dit jaar wéér rond te krijgen. Het feest wordt mede dankzij het bijspringen van de Bonds spaarbank grootser dan ooit. Wie is die Klaas van Vliet? Op twaalfjarige leeftijd werd hij lid van de CJV. Hij trouwde niet, maar gaf zijn ziel en hart aan het jeugdwerk. Bij iedere Vlaardingse jongen of meisje staat hij bekend als Vlietso (koosnaam) van de Fico, de Sokkel, de Pijpers, Argus, de Zwaluwen, Mirwana en wat al niet meer. geren komen naar de CJV-ac- tiviteiten. Wel duizenden ko men wekelijks met de vereni- .ging in contact en jaarlijks worden er meer' dan 19.000 kaartjes voor de filmclub ver kocht. De subsidie die aan de vereniging - wordt toegekend bedraagt ruim 300.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Onder wijzer Klaas van Vliet is eigenlijk ziek, gordelroos. Hij moet thuiszitten. Maar veel rust1 krijgt hij niet. Zijn wo ning aan de Voorstraat in Vlaardingen is het zenuwcen trum van de Christelijke Jeugdvereniging 'Liefde en Vrede.' De telefoon staat rood gloeiend. Hij heeft net 'een zwarte Piet die niet kan ko men' te woord gestaan, als met forse s-appen een bezige derti ger de kamer binnenstuift. „Nou, Klaas het geluld is 'rond, hoor. Twee aparte micro foontjes voor de accordeons. De lady-speakers zijn ook ge regeld en op de trap van het stadhuis kunnen we weer ge woon twee microfoons neerzet ten. En dan nog die riehtmi- .crofoon., We hebben toch zo juist een nieuwe gekocht?" Sinterklaas zal in ieder ge val gehoord, kunnen worden, verzekert Hein de Klein (31). Hein is voorzitter, van FICO- geluid, die hij omschrijft als een dochteronderneming van de Filmcommissie (FICO) van ■de CJV. Hij kwam de laatste ontwikkelingen rond. de komst van de Sint 'nog even kortslui ten met Klaas;.., Klaas glimt en met pretoog jes geeft hij Hein een draai- Terwijl de belangstelling" voor de CJV landelijk gezien hard terugloopt, weet de Vlaardingse club de interesse van de jeugd redelijk te behou den. Volgend jaar viert de ver eniging het eeuwfeest. Giste ren bestond CJV precies 99 jaar. Klaas zal er volgend jaar nog. als voorzitter bij zijn, maar daarna wil hij het vaan del overdragen. Klaas'van Vliet: „Ach, er is zoveel veranderd. We raken een beetje de greep kwijt op de groep van 12 tot 16 jaar. Die willen liever aan hun lot over gelaten worden, ongeorgani seerd. Ik heb daar wel begrip voor, maar het blijft moeilijk om ook hen een thuis te geven hier. We proberen wat te berei ken met de computerclüb. Mis schien lukt dat nog, want dat vinden ze mooi, die computers. En mijn uitgangspunt is dat je kinderen hun gang moet laten, gaan." „Tegenwoordig moet je ook de bijbel niet overal meer bij halen. Toch vind ik dat we ook best voor de uitgangspunten van de vereniging mogen uit komen. Een goed gesprek over een maatschappelijk thema mag'ik nog altijd graag horen. Ook hebben we wat gewor steld met de naamgeving van de clubs. Over de jonge en de oude. Pijpers (muziekcorps) werd buiten Vlaardingen wat lacherig gedaan. Dat is dus Avalance, geworden. En Liefde en Vrede klinkt buiten de stad wat ouderwets in de oren. Maar Liefde en Vrede blijft ge woon zo heten." boek van 'Hij Komt' mee. Hij kent Hein nog van 'zo hoog'. De jongen heeft bij de vereni ging zijn steun en toeverlaat gevonden. Daar is een vriend schap uit ontstaan. Zelfs nu hij getrouwd is en in Maassluis woont, maakt Hein nog altijd vele uurtjes vrij voor de CJV. En zo heeft Klaas er nog ve len onder zijn vleugels en on der zijn vleugels gehad. Het begon toen Klaas op 17-jarige leëftijd penningmeester werd van de jongensclub CJV. Die was toen nog gevestigd in het toengeheten Excelsiorgebouw. Er waren mannen- en vrou wenverenigingen. Meer dan 90 percent van de leden was lid van de Hervormde Kerk. Ieder besteedde zijn vrije tijd aan de vereniging. Er was dan ook maar één vereniging. Sport verenigingen kende men niet. Het sporten gebeurde binnen Liefde en Vrede, waaruit onder meer de voetbalclub De Zwalu wen is voortgekomen. Klaas weet nog hoe dag ging, zo'n clubavond van vroe ger. „Er was een voorvergade ring", vertelt hij. „Daarin werd ook het gebed en een stuk uit de bijbel besproken. Na de

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1