'Spijkenisse vertraagt de zieken huisfusie' Gemeente pakt het seheépsafval aan BRANDWEER BOEKT TIJDWINST 'Brug Bergweg was trefpunt dëalers' Roteb-man naar AVR Leerling basisschool in eigen dossier Straatnaam naar politieslachtoffer Door de mand na Slavenburg-affaire 'Bond slacht gouden kalf Ertsoverslag' li Overheid wil af van hotel De Beer 'Mi' m.m Fusie QD en Kroonvlag ;K kan doorgaan Rotterdamse ambtenaren vaker ziek I -At(Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De politie heeft gisteravond twee :actievoerders opgepakt die tijdens een hoorzitting over de vestiging van een kerncentrale op de Maasvlakte met tafels hadden gegooid. Het twee tal wilde zo duidelijk maken dat het praten over kernenergie en de plaatsing van kerncentrales on nodig en hypocriet vond. Wegen „We staan vaakbij winkels voor de deur, dus waarom zouden we er niet eens binnen spelen?" Zo redeneerden de conservatorium-studentes Liesbeth Versnel (piano), Anneke Vliegenthart (viool) en Es ther Emans (fluit) toen het op hun vaste straatmu- ziekstek op de Korte Lijnbaan te koud en te tochtig werd. Het drietal heeft daar in de zomer elke saterdag klassieke muziek ten gehore gebracht, met hulp van een pianohandel die gratis een klavier beschikbaar stelde. Inmiddels echter zijn de weersomstandighe den niet alleen voor de muzikantes, maar ook voor de instrumenten te bar geworden. Het trio (waarvan fluitiste Esther Emans op de foto ontbreekt) stapte daaraan onlangs binnen bij modehuis Slot met de vraag of daar soms gespeeld mocht worden. Het mocht. Gisteren en vandaag klonken door de modezaak melodieen van Schubert, Brahms, Chopin, Richard Clayderman en Laurens van Rooyen. Het modehuis liet tegelijk enkele man nequins in de laatste modesnufjes tussen het winke lend publiek door lopen. Wethouder Henk van der te sussen in het stadhuis. Bom Pols (Bedrijven) probeert de boze brandweerlieden "f -U S, "V** 54 4"^, het vrije volk MT*r hi 9* t 1 x ih-* "i ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 A-/.-.-S Incident op hoorzitting i t kerncentrale Maasvlakte Het incident verstoorde een verder zeer matte en slecht be zochte avond Gezien het aan- ,tal stoelen had de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Or dening (RARP), die de hoor zitting hield in het Schiedamse •Novotel, gerekend op maxi maal 350 bezoekers. Er kwa men echter slechts zo'n twintig belangstellenden opdagen. Op vorige hoorzittingen van de RARO in Loppersum, Emme- loord, Heinkenszand en Vreda stonden tussen 50 en 400 men sen te trappelen om hun be zwaarschriften tegen de bouw van kerncentrales toe te lich ten. De RARO een van de be langrijkste adviesorganen van de regering moet uiterlijk 11 december zijn mening ge ven over waar eventuele kern centrales het beste kunnen worden neergezet. Een aantal vertegenwoordi gers van verenigingen en in stellingen die zich inzetten voor het milieu voerde gister avond het woord, zoals de Ver eniging Milieudefensie, het centrum van de Energie Be sparing Buro E. te Delft en be woners van Monster, 's-Gra- venzande, Terheide en Hoek van Holland. Secretaris C. Burggraaf van de Stichting Natuur en Land schap Voorne-Putten voerde als bezwaar tegen een kern centrale op de "Nationale af valberg" Maasvlakte aan, dat de huidige wegenstructuur op en rond de Maasvlakte in het geval van een calamiteit vol strekt ontoereikend is. Hij stel de voor om de bereikbaarheid van. de Maasvlakte te vergro ten door het aanleggen van een autosnelweg via het landelijk gebied van Voorne-Putten over de Brielse Gatdam. De enige toegangsweg tot de Maasvlak te is nu de Europaweg "En die staat zo vol", aldus Burggraaf. Marjan Moonen van Gezond en Veilig uit Hoek van Holland merkte evenals Jaap Horten- sius uit dat Hoek van Holland op, dat in het hele rapport over de lokatie Maasvlakte niets voorkomt. "Wij leven toch al langs een gevaarlijke route de Waterweg. Wij zitten vijf en een half tot zes kilometer van de Maasvlakte af. Men moet rekening met ons houden", al dus mevrouw Moonen. Ir. R. P. Staal uit Oosterhout lichtte een geheel eigen plan toe. Hij wil geen kerncentrales op het land, maar een kunst matig eiland voor een kerncen trale op circa 20 kilometer uit de kust ter hoogte van Petten bouwen. "Zo'n werk zou een op volger van de Deltawerken kunnen worden. Voor de op bouw van dit EnergieEiland, Westeroog genoemd, zou zelfs verontreinigd havenslib ge bruikt kunnen worden", aldus Staal die een tegenstander van de bouw van kerncentrales is. iLp •-* (Van een onzer verslaggevers) 'ROTTERDAM —De fusie van de ziekenhuizen Van Dam/Bethesda, Eudokia en het Bergwegziekenbuis dreigt te worden vertraagd door het optreden van de gemeente Spijkenisse. De Rotterdamse wethouder van'Sociale Zaken en Volksgezondheid W, J. van der Have heeft daarover in een commissievergadering zijn be zorgdheid uitgesproken. "Het is de bedoeling dat de drie Rotterdamse ziekenhui zen opgaan in twee nieuwe, één in Spijkenisse en één in Capel- le aan den IJssel. Daarmee wordt het overschot aan zie kenhuisbedden in Rotterdam- Noord verminderd en krijgen de beide groeigemeenten een eigen ziekenhuis. De hele op eratie betekent dat er in Rijn mond (in totaal 300 ziekenhuis bedden verdwijnen. t Voorwaarde voor de nieuw bouw is echter, dat de zieken huizen gezamenlijk een sociaal /j' 'plan opstellen. Pas als dat er is geeft staatssecretaris Van der Reijden toestemming voor "rde nieuwbouwprojecten. De on- 'derhandelingen hierover zijn volgens de Informatie van Van der Have doorkruist, doordat de gemeente Spijkenisse de werknemers van het zieken huis Van Dam/Bethesda heeft toegezegd dat ze allemaal naar Spijkenisse kunnen ko men. Als dat zou gebeuren zou de pijn van de beddenvermin dering vrijwel volledig neerko men op de twee andere zieken huizen. Het plan om van drie zieken huizen twee nieuwe te maken is juist ontwikkeld omdat die pijn dan beter verdeeld kon worden. Doordat de mogelijk heden om met personeel te schuiven zo groter zijn zou het makkelijker mogelijk worden om de hele operatie zonder gedwongen ontslagen te laten verlopen, was de redenering. Volgens Van der Have wordt nu uitgezocht wat de belofte van Spijkenisse juridisch pre cies waard is. Inmiddels is af gesproken dat personeel, dat na 1 januari 1986 in dienst treedt van het ziekenhuis Van Dam/Bethesda, in zijn ar beidscontract niet meer de ga rantie krijgt van een verhui zing naar Spijkenisse. (Van onze soc.- econ. redactie) ROTTERDAM De stuk- go^d-overslagbedrijven Quick Dispatch en Kroonvlag kunnen een fusie aangaan. De onderne mingsraden hebben hierover een positief advies uitge bracht. In de eerste helft van vol gend jaar zullen de locaties Prisohaven (QD) en Margriet- haven (Kroonvlag) worden sa mengevoegd. In 1987 zal het hele nieuwe bedrijf geconcen treerd worden aan de Fnsoha- ven. Een terrein, dat nu nog m handen is van Seaport, za', aan de nieuwe vestigingsplaats worden toegevoegd. Kroonvlag (250 personeelsle den) en Quick Dispatch (600 mensen) zijn allebei al eigen dom van Nedlloyd. Te zamen verzorgen ze met een totale overslag van 4 miljoen ton ruim'één derde van de stuk- goedsector in de Rotterdamse haven. ROTTERDAM Het zeelie dencentrum De Beer in Euro poort zal in zijn huidige opzet verdwijnen. Het sociaal werk voor zeelui zal blijven bestaan, maar het hotel en de overige commerciële activiteiten zul len door particulieren moeten worden overgenomen zonder overheidsgaranties. Op dit moment staan het rijk en de gemeente Rotter dam samen voor zo'n ander half miljoen garant voor dit commerciële deel van De Beer. Het rijk heeft laten weten die garantie niet te zullen verlen gen. Rotterdam voelt er niets voor om voor het voile bedrag alleen garant te staan, omdat men ziet aankomen dat De Beer het financieel moeilijk t gaat krijgen. Ook de gemeente zal de garantie dus stopzetten. Volgens de Rotterdamse wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid W. J. van der'Have zijn er wel particu lieren te vinden die brood zien,, in het hotel en de overige com merciële onderdelen van De Beer. -Die particulieren zullen dan wel ruimte in het complex moeten verhuren waarin de so ciale zorg kan worden voortge zet. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De ge meente Rotterdam gaat, op verzoek van ministers Winse- mius en Smit-Kroes, de aan pak coördineren van de proble men met scheepsafval in het havengebied. Dit op voorwaar de dat daar extra geld voor komt. i Wethouder Laan (milieu) zal een Overleggroep Beleid Scheepsafval gaan voorzitten, waarin milieubestuurders en -ambtenaren van Rotterdam, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zo'n honderd Rotterdamse brand weerlieden hebben gisteren met een tumultueus bezoek aan het stadhuis een be scheiden succesje geboekt. Het door wethouder Ries Jansen (Personeelszaken) naar 2 december verschoven over'»g over een extra toe slag is weer terug gezet naar de oorspronkelijk datum: woensdag 27 november. Het is vrijwel zeker dat de wethouders Jansen en Henk van der Pols (Bedrijven) nog een oude belofte zullen inlossen: het bod van 150 gul den extra bruto onregelma tigheidstoeslag. Daarmee komen de brandweerlieden uit op een totale toeslag van 293 gulden bruto per maand. De spuitgasten omschre ven het gemeentelijk bod vo rige week als "een jodenfooi- tje" en wezen de aanbieding af. Zij bleven bij hun eis: 400 gulden schoon er bij. Daarop eiste de gemeente in kort ge ding met succes dat de .brandjvéer de acties moest stoppen en trok zij het bod van 150 gulden weer in. De ^echter verwees beide par- tijen i terug naar de onder- handelingstafel. Mokkende brandweerlie- - den/verzamelden zich gister- ochtend in gebouw Palace in de;- Zomerhofstraat, op nog geen driehonderd meter van het gerechtsgebouw waar zij de.- dag tevoren een neder laag hadden* geleden. Het - Centraal* Actie Comité van de :brandweer deelde daar mee,dat ^wethouder Ries Jansen het nieuwe overleg een week wilde uitstellen we gens een "overvolle agenda" en omdat hij de uitspraak van de rechter wilde bestu deren- Toen barste de bom. De honderd aanwezige leden be- sloten unaniem naar het stadhuis te gaan om daar overleg te eisen. "Ze hebben ons klem gezet," riep een spuitgast boos uit. "Van de rechter mogen we geen actie voeren en de gemeente wil niet serieus onderhandelen." De eerste wilde actie, zonder steun van de AbvaKabo, was toen een feit. In opgewonden toestand veschansten de brandweer lieden zich rond de balustra de boven de centrale hal van het stadhuis. "Meegenomen vuurwerk werd ontstoken. De knallen daverden door tot m alle uithoeken van het raadhuis, ondersteund door een gillende brandweersire ne en actiekreten. Een poging van wethouder Van der Pols en hoofd perso neelszaken Van der Kruis om de boel te sussen liep op niets uit. Ook een gesprek in een kamer met een delegatie mislukte. "Wij willen geen discussie maar overleg. Nu!" werd er geroepen. Van der Pols en Van der Kruis ble ven moederziel alleen en enigszins aangeslagen ach ter een spierwitte tafel zit ten AbvaKabo-bestuurder Theo Meuwese, die tegen het middaguur verscheen, kreeg de belofte van Jansen en Van der Pols dat er woensdg ver der wordt onderhandeld. Daarna verlieten de spuit gasten het stadhuis. Meuwese heeft goede hoop dat er dit keer meer uit de onderhandelingen is te halen dan 150 gulden. Een onder zoek van de Erasmus Uni versiteit naar de werkom standigheden bij de Rotter damse brandweer is voor een deel klaar en kan door de AbvaKabo bij de onder handelingen worden ge bruikt. Het onderzoek is op 15 febrauri afgerond. Vanaf die dag mag de brandweer eventueel opnieuw actie voe ren De Rotterdamse CPN staat achter de eisen van de brandweer. De partij advi seert het college van B en W de Amsterdamse oplossing te volgen. Daar krijgen de spuitgasten 200 gulden bruto per maand er bij en wordt gepraat over een 54-urige werkweek. Rijnmond, Justitie en de mi nisteries VRGM en Verkeer en Waterstaat zitting hebben. Ook nemen aan de overleggroep deel: Havenbedrijf, Rivierpoli tie, Rijkspolitie te Water, Rijkswaterstaat, Scheepvaar tinspectie, Regionale Inspectie Milieuhygiëne, DCMR en de secretarie-afdelingen Econo mische Zaken, Openbare Wer ken en Milieuzaken. Het Havenbedrijf zal daar naast een Projektgroep opzet ten die concrete voorstellen moet. doen over intensivering en handhaving van de milieu wetgeving in het Rotterdamse havengebied. In de projekt groep zitten verder vertegen woordigers van de Rivierpoli tie, de Rijkspolitie te Water, de DCMR, de Scheepvaartinspec tie en Rijkswaterstaat. Met het instellen van de Overleggroep en de Projekt groep wordt het advies ge volgd van het rapport Twijn- stra en Gudde met betrekking tot het handhaven-van de mi lieuwetgeving m het havenge bied. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het ziekte verzuim onder Rotterdamse gemeente-ambtenaren komt steeds verder boven het lande lijk gemiddelde te liggen. In 1984 werd een record-verschil van bijna twee procent bereikt:1 een ziekteverzuim van 9,1 pro cent onder het .Rotterdamse gemeentepersoneel tegen 7,2 procent onder alle Nederland se werknemers. Dit blijkt uit de sociale para gaaf hij de gemeentebegroting voor 1986. Tot in 1981 waren de Rotterdamse ambtenaren juist minder vaak ziek dan de "ge middelde" Nederlandse werk nemer. Sindsdien is het ziekte verzuim landelijk sterk ge daald, maar nam het hij de ge meente Rotterdan nog verder toe B. en W. van Rotterdam menen dat dit komt doordat in het bedrijfsleven de laatste ja ren "een uitstoot van oudere werknemers en selectie op ver- zuimniveau" heeft plaatsge vonden. Bij de gemeente is dat niet het geval geweest AMSTERDAM De procu reur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. L de Beaufort, heeft vrijdag tegen 44-jarige Rotterdammer B.G wegens handel in heroine een gevangenisstraf van tien jaar geëist. O. kreeg eerder van de Rotterdamse rechtbank acht jaar Hij houdt vol on schuldig te zijn. Op 4 februari 1983 was de Rotterdamse politie getuige van een heroinetransactie De leveranciers wierpen een pak ket met 750 gram heroïne op de Bergwerg over een brugleu ning. Op het grasveld onder de brug werd het opgevangen door enkele agenten. Boven arresteerden andere politie mannen de dealers. De man die nu terechtstond, zou samen met degene met wie hij toen een woning deelde, een zekere P., de organisator van de deal zijn geweest. Vol gens de procureur-generaal zouden O. en P. zelf in decem ber 1982 bijna drie kilo heroïne uit Turkije Nederland hebben binnengesmokkeld. Een pond ROTTERDAM Ir G J R Na- les is als enige kandidaat door B en W van Rotterdam voorge dragen voor de functie van di recteur van de Gemeentedienst AVR (Afvalverwerking Rijn mond) De heer Nales is thans adjunct-directuer van de Rotter damse reinigingsdienst Roteb en fungeerde al enige tijd als waar nemend directeur van de AVR Oe gemeenteraad moet donder dag beslissen over de benoe ming, Bij deze voordracht zijn B. en W opnieuw afgeweken van de regel dat twee kandidaten moeten worden voorgedragen aan de raad In dit geval wilde de als tweede geselecteerde kandidaat geen kennismakings gesprekken voeren met de raadscommissie Bedrijven zouden de mannen hebben verkocht Nog eens 1500 gram was via Belgïe naar Duitsland geleverd. De Duitse kopers waren echter door de politie gepakt, zodat voor die partij ook nooit een betaling was gedaan Volgens mr. De Beaufort was de brug op de Bergweg een vaste affeverplaats voor heroï ne en zou er in werkelijkheid sprake zijn geweest van handel in 8 kilo van deze hard drug. De procureur-generaal meende daarom, dat de door de recht bank opgelegde straf van acht jaar te laag was en eiste twee jaar meer. De advocaat van O., mr. J. Ie Cocq d'Armandville, opperde dat zijn cliënt waarschijnlijk maar een heel klein radertje in de hele organisatie was ge weest en dat hij hardnekkig al les was gaan ontkennen omdat hij zich in zijn wiek geschoten voelt nu hij de hoofdrol krijgt toebedeeld. De advocaat be pleitte vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Hij vond dil alleen zinvol wan neer tenminste een van de be- trokken instanties twijfels zou hebben over de als eerste ge- plaatste kandidaat Dit nu was niet het geval Selectie-commis sie, staf en medezeggenschaps-1 commissie waren unaniem van mening dat ir Nales de meest J geschikte kandidaat is i In de raadscommissie Bedrijven' heeft de WD laten weten dat desondanks de voordracht uit twee namen zou moeten be- i staan Eerder waren er wrijvin- gen tussen college en oppositie! over de enkelvoudige voor- drachten bij de benoemingen 1 van de directeuren van Museum' Boymans-van Beuningen en de I dienst Gemeentewerken i ROTTERDAM Alle Rotter damse scholen gaan akkoord met een nieuwe,"toelatingsrege ling" voor het voortgezet onder wijs Voor de cursusjaren "85-"86 en '86-'87 betekent dit, dat er alléén een adviesformulier met allerlei gegevens over de leerlfng wordt gebruikt. Daarna zou moeten worden overgegaan tot een systeem waarbij gedu rende de hele basisschooltijd van het kind gegevens over de vorderingen worden verzameld Tot dusver waren naast elkaar nodig het advies van het schoolhoofd en de uitslag van een toets of test (het "tweede gegeven") De Raad van Overleg voor het Onderwijs in Rotterdam is zeer verheugd over het nu bereikte akkoord Het zou een eind kun-j den maken aan de al jaren be- J staande onvrede over de be- staande situatie i Het systeem dat over enkele ja-» ren zal worden gehanteerd een dossier met vorderingen over alle basisschooljaren heeft als bijkomend voordeel dat het ook kan dienen voor het op} sporen van leerachterstanden Dergelijke dossiers zijn overi- j gens al in gebruik op zogenaanrj- de expermnenteerscholen, zoals, De Keerkring in Dordrecht l t ROTTERDAM In Crooswijk komt een Alberta Rizaarpad. Met deze straatnaam herinnert de gemeente Rotterdam aan de grote huurstaking in 1934, waarvan Crooswijk het brand punt was. Alberta Willing-Ri- zaar is bij de gewelddadige be ëindiging van de huurstaking gedood door een verdwaalde politiekogel, terwijl zij in de deuropening van haar woning in de isaëc Hubertstraat stond. De nieuwe straatnaam was no dig omdat bij de stadsvernieu wing een verbinding is ont staan tussen het Martinplein en de Van Meekerenstraat. De vernoeming naar mevrouw A. Welling-Rizaar is een voorstel van het wijkorgaan Crooswijk. j De gemeentelijke straatnamen-} commissie heeft gekozen voor de „meisjesnaam", onder I meer „omdat zij vindt dat dit I past in de hedendaagse ideeën daaromtrent". j i i t GRONINGEN Bij de recht bank in Groningen is één jaar gevangenisstraf en een boete van 55.000 gulden geëist tegen een 38-jarige horeca-exploi- tant, wiens omvangrijke belas tingfraude aan het licht kwam tijdens de geruchtmakende af faire rond Slavenburg's Bank. De man, L. N. uit Stadskanaal, heeft jarenlang de inkomsten uit de opbrengst van gokauto maten in zijn bedrijf voor de fiscus verzwegen. Het geld stortte hij sinds 1977 op een depositorekening bij de toen malige Slavenburg's Bank, die hem had geadviseerd hoe hij het geld buiten het officiële cir cuit kon houden, tn 1982 was het satdo van N. opgelopen tot een bedrag tus sen de drie en vier tbn. Voi- gens berekeningen van de FIOD heeft N. over de jaren 80 tot en met '82 een bedrag van in totaal 122.000 gulden aan "t rente-inkomsten van zijn zwar te geld verzwegen. Bijna 100 000 gulden is via een na- vordering intussen aan de be lastingdienst betaald. Uitspraak 5 december. ROTTERDAM De Duitse staalindustrie heeft laten we ten, dat de doorvoer van ijzer erts vanuit Rotterdam zal wor den gespreid over andere ha vens zodra zich bij Ertsover slag Europoort stakingen zou den voordoen. Met deze drei ging hebben de havenwerkge vers (SVZ) de Vervoersbond FNV geconfronteerd. De massagoedstuwadoor op de Maasvlakte ts volledig eigendom van de Westduitse staalbedrijven. Deze hebben vanaf de openstelling van de terminal verklaard direct maat regelen te overwegen, zodra er zich arbeidsonrust zou voor doen. De CAO-onderbandelingen bij de Ertsoverslag zijn donderdag afgebroken. De SVZ waar schuwt voor het verlies van 100 tot 150 banen en meent dat de FNV met de stakinys- dreiging "het gouden kalf van Rotterdam" slacht 4. i i S- f-w „W ,s«5r <f S-» ff f

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 2