Schiedam 14 Hafkamp op de vlucht voor kritiek ÏCollege laat niets heel van réchts Roosen moet zelf zoeken Bachplein gaat huur inhouden Invloed huurders lijkt te groeien DAT wacht met smart op 15 mille Muziekbunker niet pluis St. Jozef: tot na kerst ruimtegebrek Pieten tappen Gebroken spiegels In Barrika Vinkenoog In Videocafé Schiedamse sneer naar Vlaardlngen WS Hafkamp: „Ik ga niet in op kri tiek" (Van een onzer verslaggevers) I SCHIEDAM Het CDA is de grote .verliezer geworden van de tweede ronde in de Schiedamse (begrotingsbehandelingen. Het college van burge rmeester en wethouders liet geen spaander heel ivan de oppositie uit Christelijke hoek. Fractie voorzitter Piet Roosen hoorde tot ieders verbazing i gelaten aan hoe zijn aanvallen op het collegebe- leid werden afgedaan als achterhaald of simpel onjuist. Het CDA-debacle vond plaats in een over het algemeen matte vergadering. Bejaarden Staande Piet Roosen (CDA), aan dachtig luis terend on deruit ge haald. Negatief Kwartje Huurders lijken aan invloed te winnen op de woning bouwverenigingen en de SSSW Nieuwe lokalen het vrije volk WOENSDAG'27 NOVEMBER 1985 SCHIEDAM Wethouder Luub Hafkamp sloeg gister avond op de vlucht voor de kritiek op zijn woonwagenbe- leid. Terwijl CPN'er Eet Col- lé nog opmerkingen in de mi crofoon riep, verliet Haf kamp haastig het spreekge stoelte om weer achter de collegetafel plaats te nemen. „Ik ga niet in op de opmer kingen," maakt hij een één zijdig einde aan de discussie met de kleine linkse partijen. Zijn weerwoord werd later in de politieke wandelgangen zelfs als een „afgang" afge schilderd. Hafkamp ging dat ook niet inhoudelijk in op de kritiek die er op zijn woonwagenbe- leid was geleverd. Volgens de wethouder schonden de klei ne linkse partijen met hun felle aanmerkingen de in een commissievergadering ge maakte afspraak dat voorlo pig geen kritiek geleverd zou worden. „Eerst zou ik ge sprekken voeren met de pro vincie en de woonwagenbe- woners. Dat is nu aanmerke lijk bemoeilijkt", aldus Haf kamp. De door VVD- voorman en partijgenoot Gerard Verhuls- donk gebezigde aanmerkin gen noemde de wethouder „suggesties voor een nadere discussie". Verhulsdonk noemde maandag de door Hafkamp in een nota aange dragen oplossing: „kansloos". De woordenwisseling tus sen Hafkamp en klem links zorgde voor het verwachte „vuurwerk" in de tot dan toe rustig verlopen vergadering. Hafkamp had het woonwa- genbeleid bewust voor 't laatst bewaard, zijn aftocht daarmee aankondigend. „Het is tegen de afspraak dat het nu ter tafel komt. Het is een gevoelige materie. Het is niet eenvoudig om een lokatie te vinden die aan alle eisen vol doet. Op elke lokatie is wel wat aan te merken. Men zal consessies moeten doen, de woonwagenbewoners of de omwonenden." Hafkamp gaf toe dat de ac ties van bewoners van de Koekoekslaan ervoor hebben gezorgd dat deze lokatie van de lijst verdween. „Doordat de bewoners stelling namen tegen de integratie, werd niet meer aan de criteria vol daan." De wethouder zegt al „contacten" te hebben gehad met de provincie en de woon wagenbewoners over de nota waarin de lokaties Over- schieseweg, Spaland en ver betering van de huidige loka tie aan de Schiekade worden genoemd. Ulferd Bruseker, fractie voorzitter van de CPN, zei niets te weten van een af spraak over een uitstel van de discussie. „Dit is toch een uitgelezen gelegenheid voor een discussie? Ik weet niets van een dergelijke afspraak." Volgens Hafkamp was de communist wel aanwezig ge weest bij de vergadering die de stilte had moeten inluiden. Bruseker voorspelde komen de donderdag wederom op de materie terug te komen in de laatste ronde van de begro tingsbehandelingen. ÊSËÊÊÊSmiÈ CDA knock-out in tweede ronde reeks politieke voltreffers. De maandag gestelde CDA-vraag of er een serviceflat op het Hoofdplein wordt gebouwd, De vier wethouders en bur gemeester hadden er viehtbaar plezier in om de wat nerveus om zich heen kijkende Roosen van spitsvondig repliek te die- i nen. De Christen Democraat luisterde aandachtig, "hield zijn hand bij de interruptie micro- foon, maar onderbrak de golf soms puur beledigende opmer- kingen slechts één enkele beer. t Wethouder Chris Zijdeveld had volgens hem iets verkeerd gelezen in zijn toespraak. Daar i bleef het verweer bij. Burgemeester Reinier Scheeres zorgde persoonlijk 1 voor het hoogtepunt in de SCHIEDAM Piet Roosen (CDA) zal zelf op de proppen moeten komen met een alterna tief voor de kantine van het stadskantoor als vergaderzaal voor de gemeenteraad Dit drukte burgemeester R. Scheeres de christen de mocraten gisteravond op het hart. In een motie had het CDA aange drongen op een verhui zing. Een alternatief on derkomen werd echter niet genoemd. Een al- ternatief dat volgens Scheeres dan ook niet bestaat. „We weten alle maal wat er in de stad te koop is," zei hij. „Wij zijn ook niet kapot van de recreatiezaal maar u moet met concrete voor stellen komen." kon met een eenvoudig „ja" worden beantwoord. „Maar dat had u kunnen weten want uw collega's Van Dingen en Van Katwijk waren bij de commis sievergadering aanwezig toen het werd besproken. Zij keur den het mede goed," aldus Scheeres, verwarring stich tend in CDA-gelederen. De zinsnede „had u kunnen weten" werd ook gebezigd door wethouder Luub Hafkamp. De motie van de Christen Demo craten inzake de invloed van ouderen op het beleid was vol gens hem zonder reden omdat de gezamelijke ouderenbonden al volop meepraten. „De be jaardenaangelegenheden zijn nu ook weer een zaak van het CDA. Zijn de fractieleden soms geïnteresseerd in hun eigen toekomst," sneerde Hafkamp, doelend op de hoge gemiddelde leeftijd van de christelijke fractieleden. Er kwam geen reactie. Verder voelde Cor van Til- borg zich droef en tegelijker tijd woedend om de schijnbare onwetendheid van Roosen („waar haal je het vandaan") en refereerde Chris Zijdeveld aan het straatschoffie Pietje Bell. Die had volgens de be windsman ooit eens uitgeroe pen „ik heb het er naar ge maakt. Denkt u daar maar eens aan mijnheer Roosen." De tirade der wethouders en burgemeester had uiteindelijk tot gevolg dat geen der vier CDA-moties ais serieus of ter zake doend werden beschouwd. Mede door de stilte in de hoek van Roosen bleef het col lege, op het woonwagenbeleid van Luub Hafkamp na (zie el ders deze pagina) op zijn ge mak staande. Chris Zijdeveld (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bewoners van het Bachplein bereiden een huuraetie voor. Door elke maand zo'n honderd gulden op hun maandelijkse aflossing in te houden, willen zij een kwart miljoen aan teveel betaalde servicekosten terugkrijgen. Verder protesteren zij tegen het niet uitvoeren van energie besparende maatregelen en het uitblijven van onderhoud. De gemeente krijgt nog in de cember het officiële verzoek van de bewoners om de 572 flats weer in eigen beheer te nemen. Tijdens een drukbezochte be- wonersvergadering in De Ark bleek er een grote actiebereid heid te bestaan. Onlangs signa leerden vertegenwoordigers van de bewonerscommissie een toenemende onvrede onder de flatbewoners over de huis bazen, woningbouwvereniging Volkshuisvesting en de SSSW. Zo'n 160 mensen waren getuige van de officiële oprichting van een bewonersvereniging Bach plein. Het teveel betaalde bedrag aan servicekosten zou blijken uit een uitgelekt vergaderstuk van de SSSW. Volgens de be woners wordt daarin bewezen dat het kwart miljoen als ex tra kosten is geïnd, terwijl het gewoon onderdeel uitmaakt van de kale huur van de flats. Aanwezige bestuurders van woningbouwverenigingen en tijdelijk directeur C. Kammin- ga van de SSSW werden uiterst verrast met de infor matie die in de vergadering over tafel ging. De servicekos ten zijn betaald in de jaren '79 tot en met '85. Baehpleinbewoners hebben in het verleden al eens met succes actie gevoerd om teveel betaalde servicekosten terug te krijgen. Ongeveer 600 dui zend gulden werd uiteindelijk netjes teruggestort. voorspelde zelfs aan het begin van zijn verhandeling dat hij een „oninteressant betoog" zou gaan houden. De wethouders en burgemeester gaven in gro te lijnen belangrijke punten in hun beleid weer, tegelijk de aanmerkingen daarop behan delend. Herman Posthoorn voorspel de bijvoorbeeld op aandrang van de PvdA-fractie dat de re organisatie van de gemeente lijke secretarie nog volgende maand door het college zal worden besproken. In de ge meenteraadsvergadering van februari zal de raad er zich over mogen buigen. In een discussie met Adri Reijnhout (D'66) gaf burge meester Scheeres (met econo mische aangelegenheden in zijn portefeuille) toe dat een herziening van het erfpacht stelsel bewust wordt uitgesteld tot na de verkiezingen. „Het is een sterk politiek getint er- rein," zei hij, na aanvankelijk nog belangrijke werkzaamhe den van de gemeentelijke afde ling in kwestie, te hebben opge- voerd als reden. „Zeg dat dan meteen", deelde CDA'er Aad van Langen een christelijke steek onder water uit. In een motie eisen de kleine linkse partijen en het CDA een notitie over eventuele versoe peling van het erfpachtstelsel. "Deze notitie zou al op 1 maart klaar moeten zijn. Ook de WD wil de erfpacht ter discussie stellen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De democra tisering van de vijf woning bouwverenigingen in Schie dam lijkt op gang te zijn geko men. De vereniging Eendracht heeft een oproep verspreid on der haar huurders om lid te worden. Dit in navolging van Schiedam Vooruit dat al veel langer werkt met leden en een jaarlijkse ledenvergadering. Vorige week vielen bewoners een besloten vergadering van Volkshuisvesting binnen met het dringende verzoek om ope ning van de boeken. Het ver zoek werd ingewilligd. Het lidmaatschap van Een dracht bestond tot voor kort niet. Een select gezelschap van aandeelhouders besliste over het wel en wee van de arbei ders-woningbouwvereniging. De aandelen waren destijds voor vijftig gulden te koop. De samenwerking met Schiedam Vooruit, de meest gedemocra tiseerde vereniging van de vijf in Schiedam, heeft ook voor de modernisering binnen Een dracht gezorgd. „Wij hadden het altijd al hoog in ons vaan del staan," zegt voorzitter K. Wijnstekers. „Iedereen kon zich bij ons laten inschrijven, zonder aanziens des pefsoons." De openheid moet volgens Wijnstekers meteen iets doen aan een imageverbetering van de woningbouwvereniging. „Er gaan al geruime tijd negatieve berichten rond over de wo ningbouwverenigingen. Daar willen we een einde aan ma ken. Iedere bewoner kan lid worden waarna we gezamen lijk een beleid op poten gaan zetten. Er moet iets gebeuren binnen de woningbouwvereni gingen. Gebeurt er niets dan modderen we in het jaar 2000 nog op dezelfde voet voort." De democratisering van Eendracht, dat in Schiedam ruim 600 woningen beheert, komt ruim een jaar voor de fu sie die de vijf woningbouwver enigingen op 1 januari *87 aan moeten gaan. Volgens Wijnste kers steekt Eendracht goed af vergeleken bij bijvoorbeeld Volkshuisvesting dat een nega tief saldo van meer dan acht miljoen gulden heeft. „Wij heb ben 2,5 miljoen in kas. We draaien goed. Er wordt wel eens gesuggereerd dat Een dracht en Schiedam Vooruit de fusie tegen willen houden maar dat is niet waar. Wij hebben wel onze voorwaarden. We willen dat er geen enorme schulden zijn en er een RSV- drama ontstaat. Als ik tien jaar geleden had geweten dat Volkshuisvesting in de min stond, had ik nooit aan de sa menwerking in de SSSW be gonnen," aldus Wijnstekers. De voorzitter is na zeventien jaar aan het hoofd van de ver eniging voornemens het ha mertje erbij neer te gooien als Eendracht in rustiger vaarwa ter terecht is gekomen, „Een zinkend schip verlaat ik niet maar het is tijd voor vers bloed. Als de SSSW goed draait, geef ik mijn taak over." Wijnstekers is al 25 jaar lid van het Eendracht-bestuur. De huurders van Eendracht kunnen tegen betaling van een kwartje per maand lid worden. Het bedrag is zuiver symbo lisch en wordt gebruikt om de extra jaarverslagen en even tuele consumpties tijdens jaar vergaderingen te financieren. Voorzitter Wijnstekers rekent op zo'n tweehonderd leden. SCHIEDAM Het nijpende ruimtegebrek fn basisschool Sint Jozef zal op z'n minst tot begin volgend jaar voortduren. Directeur J. Dries van de Willi- brordusstichting (het schoolbe stuur) verwacht dat "zo sne! mogelijk na de kerstvakantie" een mogelijke oplossing wordt gevonden. Een gesprek giste ren met vertegenwoordigers van het ministerie van onder wijs had geen direct resultaat. De school kwam vorige week In het nieuws na een actie van ouders en leerlingen. Meer dan de helft van de ruim driehon derd scholieren bleef ziek thuis uit protest tegen het tekort aan lokalen. De Sint Jozefschool heeft haar oog laten vallen op vier lokalen aan de School straat. Deze worden echter nog gebruikt door het Kort Middelbaar Beroeps Onder wijs Dat wacht op haar beurt weer op een opknapbeurt van lokalen aan de Thomas Kempisstraat die eigendom zijn van de gemeente Rotter dam. Volgens directeur Dries staat het ministerie met te springen om nieuwe lokalen neer te zet ten. "Het gevaar bestaat dat deze leeg komen te staan ais er dadelijk weer minder leerlin gen komen. Op dit moment groeit de school stormachtig." In een tweede gesprek zal de Sint Jozefschool haar toe- komstverwachtingen op tafel moeten leggen wat betreft het leerlingenverloop. Dries vindt niet dat de ge- f meente Rotterdam, dat nog steeds wacht met het renove- ren van de lokalen aan de Tho mas a Kempisstraat, de schuld van alles draagt. "Het ministe rie moet tenslotte geld ter be schikking stellen voor de reno vatie," zegt hij. De directeur spreekt van een "hopeloze" si tuatie. Op kosten van de gemeente worden elke ochtend twee complete kleuterklassen van het hoofdgebouw aan de Nas- sauiaan naar noodlokaien aan de Westvest gebracht. In de lunchpauze moeten overblij- vende leerlingen aan de Nas- saulaan in twee ploegen eten wegens gebrek aan ruimte. Volgens de onderwijzers wordt de toestand binnenkort on- houdbaar als de winter invait. SCHIEDAM Het artistieke vermogen van een Zwarte Piet gaat verder dan vrolijk huppe len en springen. Zaterdag kan het publiek in winkelcentrum de Ketel aan de Borodinlaan getuige zijn van een demon stratie tapdance, uitgevoerd door een groep Zwarte Pieten. Ook Sinterklaas zeif is van de partij, zij het in een passievere rol. Het Spaanse gezelschap maakt zaterdag een tocht door wijken en winkelcentra in het Noorden van Schiedam. Op het programma, dat duurt van 11 tot 16 uur, staan Tuinoord, Groenoord, Woudhoek-Noord en de winkelcentra de Ketel en Spaland. Vanaf 16 uur is er in wijkcentrum de Blauwe Brug een afsluitend kinderfeest. Sinterklaas maakt zijn tocht op uitnodigingen van bewoners- en winkeliersverenigingen. SCHIEDAM Donderdag wordt in vrouwenontmoetings centrum Barrika de film Gebro ken Spiegels van regisseur Marleen Gorris vertoond. De film gaat over gebeurtenissen in een bordeel en de ontvoe ring en mishandeling van een huisvrouw. Gorris debuteerde ais regisseur in de zeventiger jaren met de film De Stilte Rond Christine M. De verto ning van Gebroken Spiegels begint om 20.30 uur. SCHIEDAM Simon Vinken oog werkt zaterdag mee aan een schrijversavond, georgani seerd door de Openbare Bi bliotheek en de Filmclub Schiedam. Om half tien treedt de Amsterdamse schrijver/ dichter op in het Videocfé aan de Nieuwstraat (in gebouw de Teerstoof). Vinkenoog groeide in de jaren zestig uit tot een nationale bekendheid. De bibliotheek geeft de komst van Vinkenoog een extra di mensie door een kleine ten toonstelling over Vinkenoog en zijn werk te houden, in de hoofdbibliotheek aan de Lange* Haven. SCHIEDAM „Ik incasseer liever een Vlaardingse sneer omdat het ons nog niet hele maal Is gelukt dan dat men zegt dat wij onze wil niet heb ben getoond." Zo slaat PvdA- fractieleider Gé Brouwer in Schiedam terug in reactie op kritiek van de Vlaardingse wet houder Hoogendijk. Die heeft eerder verklaard niet onder de indruk te zijn van het Schie damse minimabeleid. Brouwer: „Misschien lijken on ze inspanningen voor de mini ma wat beperkt. Maar omgere kend naar de landelijke situa tie, als alle steden het Schie damse voorbeeld zouden vol gen, zou er 60 tot 80 miljoen gulden extra voor de minima zijn Schiedam heeft al gerui me tijd een Fonds Sociale No den en zal waarschijnlijk mor gen besluiten in totaal vier ton per jaar voor minimabeleid uit te trekken. In Vlaardingen heeft een CDA- voorstel om ook een minima- - fonds in te stellen het niet ge haaid in de gemeenteraad, t> door tegenwerking van de k PvdA/VVD-coalitie. Wethouder Hoogendijk zei bij die gelegen heid: „Schiedam doet wel heel mooi, maar het heeft tot de dag van vandaag nog niets ge-' daan." Feit is dat Schiedam lange tijd geen uitgaven uit het fonds heeft mogen doen om dat Gedeputeerde Staten (pro-* vincie) het geld hadden ge- 5 biokkeerd. Maar Gé Brouwer wijst erop dat provinciale goedkeuring in middels binnen is en het mini-1 mabeleid zij het met enige vertraging nu snel van de grond kan komen. „Wel leuk en aardig, zo'n sneer van die Vlaardingse wethouder. Zij - moest natuurlijk wel wét zeg- 1 gen, want ze was door het CDA in de verdediging gedron gen," aldus de Schiedamse so cialist. HOEK VAN HOLLAND "In de bunker aan de Stations weg wordt niet alleen muziek gemaakt. Er gebeuren daar heel wat andere dingen die be paald niet door de beugel kun nen." Dit zegt PvdA-deelraads- lid J. van Belkom. Hij heeft sterke aanwijzingen, dat er in de bunker, die vorige jaar als repetitieruimte voor muziek groepen werd ingericht, verdo vende middelen gebruikt en mogelijk ook verhandeld wor den. "En dan denk ik echt niet aan stickies, maar aan veel zwaarder spul, dat een gevaar is voor de gezondheid en de sa menleving", aldus de PvdA'er. "Maar het is natuurlijk moei lijk om bewijzen aan te dra gen, vandaar dat ik alleen maar vermoedens kan uitspre ken, hoewel ik besef dat dat riskant is." Deelraadsvoorz'tter De Lint zal de kwestie opnemen met de politie. VLAARDINGEN Jonge- rensocieteit DAT wacht met smart op de 15.000 gulden, die haar door het vorige bestuur is beloofd. Dat geld is hard nodig om de aannemer te kunnen be talen, die haar pandje aan de Havenstraat verbouwde. De sociëteit heeft ten einde raad de gemeente te hulp geroepen, omdat zij niet aan haar finan ciële verplichtingen kan vol doen. DAT-bestuurslïd Chris van Roon noemt het uitblijven van het geld "stijlloos". „Het oude bestuur stelt iedere keer nieu we eisen. Daaraan hebben wij voldaan. Ik denk, dat het hele probleem terug te voeren is tot een stukje rancune, dat de nieuwe sociëteit toch tot stand is gekomen. Dat is merkwaar dig, want zij hebben meege werkt aan de plannen voor de verbouwing." Robbert Meyer, penningmees ter van de in februari geliqui deerde stichting Disantlekco- theek (DAT), ontkent dat het oude DAT-bestuur het geld niet wil overmaken. „Dat is een fluitje van een cent. Het geld staat op een korte-ter- mijnrekening. Wij kunnen het morgen overmaken", zegt hij. Waarom gebeurt dat dan niet' Meyer: „Wij willen geen geld in een failliete boedel stoppen. Dat geld is vastgezet voor het nieuwe DAT, maar wij moeten eerst alles goed op een rijtje hebben, want wij vertrouwen Van Roon nog steeds niet." De notulen van de liquidatie- vergadering van het oude DAT (gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel) geven Meyer echter ongelijk. Hij zette met twee mede-bestuursleden zijn handtekening onder een ver klaring, die bepaalde dat het geld aan het nieuwe DAT zou worden overgemaakt, wanneer dit binnen één jaar zou open gaan. Aan deze voorwaarde is voldaan, want de sociëteit viert dit weekeinde haar eenja rig bestaan. Commentaar van Meyer: „Dan moet u die verklaring be ter lezen." Maar ook herlezing leidt tot geen andere conclusie. De ver klaring rept slechts over de termijn van één jaar, vergun ningen en goedkeuring op de verbouwing. Over boekhouding en administratie, waar de op merking "alles goed op een rijtje" op slaat, wordt niet ge sproken. Waar wringt de schoen dan? Voor het antwoord op deze vraag moeten we drie jaar te rug. Toen het onderkomen van DAT'82 medio juni aan de Hoogstraat op last van Bouw en Woningtoezicht dicht ging, stond de bloeiende sociëteit op straat. CDA-raadslid Chris van Roon bood twee van zijn pandjes aan de Havenstraat aan. Het oude bestuur durfde dat vanwege de kosten niet aan en liquideerde de stich ting. Het vertrouwde Van Roon niet. Die zou aan een eventueel faillissement van DAT pen mooi opgeknapt pandje over houden. Maar Van Roon ging met en kele DAT-leden, waaronder de huidige voorzitter Jan Duin kerken, stug verder. Zij leen den met gemeentegarantie 102.000 gulden van de Bonds spaarbank en op 30 november 1984 heropende de sociëteit "voor jonge mensen van 16 toti 66 jaar". Thans telt DAT 65 Ie-1 den, waaronder evenals vroe ger veel leerlingen van de" Groen van Prinsterscholenge- meenschap. Van Boon en Duinkerken ste ken niet onder stoelen of ban'-"1 ken, dat DAT het moeilijk', heeft (gehad). Het ledental zal' moeten verdubbelen om de zaak draaiende te kunnen hou den. Daarom wil het bestuur* gaan uitbreiden. „De ruimte is nu wat aan de kleine kant", zegt Van Roon. „Uitbreiding zal ons in staat stellen de soci-i eteit voor wat meer jongeren aantrekkelijk te maken." „Voor het komende jaar' wordt er hard gewerkt aan de,, programmering", licht Jan; Duinkerken alvast een tipje van de sluier op. „Een boot-j tocht op de Noordzee geduren- de de nachtelijke uurtjes, een; bowlingmiddag op Tweede Kerstdag en een bezoek aan een bierbrouwerij. Ook willen, wij op 30 november een speldje uitreiken aan de man, die het3 afgelopen jaar veel werk heeft verricht voor de vernieuwde a sociëteit DAT."

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1