wegwijzer WD: grap of om te huilen? WE ZIJN ONNODIG ALARM 9 Politici verbazen ambtenaren Bejaardenwerk niet eens met berekeningen Zijdeveld Artoteek in De Hoek? Wéinig vraag naar dalurenkaart Psoriasis Vereniging houdt opeh dag Hf Aangehouden na ^SCHIEDAM De Schiedamse politie hééft een ernstig perso neelsgebrek. Commis saris Piet van de Hen gelv spreekt zelfs van een"onacceptabele" si- tÏÏatie.-VEr .zijn tien va- catüres-■ die met geen mogelijkheid vervuld kunpen worden. De aan voer van pas opgeleide agëntén' is gestagneerd. Hety gevolg.,.is}£.dat de wijkteams? met, een mi nimale -- bezetting- wer ken Óëfi werk druk rmet^d^^ dag toe- nëemtJönon; v- Vacaturestop voor Arnold WÊÊÈÊÈm. mmrn&m Wijkteams "U M'f ,;C.-.y-. V - v"- .:y,- --Meneer de voorzitter! Deneigingis groot om de toespraken vanVVD-fractie- leider Gerard V: Verhuisdonk met een korreltje zout te ne- "men. Bij het aanhoren van zijn; "r algemene beschouwing dacht ik onwillekeurig' terug aan de zondagavond in huize Ver- hulsdonk. Hóe degrijze libe- rale voorman zich,?; net thuis van een weldadig Grieks eten tje, npg even naar zijn werk kamer spoedde om in een luie stoel bij kaarslicht te werken aan zijn jaarlijkse conference. Ik~zag hem zitten, nog drome rig van de Ouzo, glimmend Tfan binnenpret over treffende woordspelingen, waarop hij in '^Schiedam het patent heeft. ;^De maandagavond, toen hij »zijn rede op malse toon uit sprak, hoorde hij raadsleden lachen om zijn spitsvondighe den. Hij buitte een zetfout in -de begrotingsstukken uit, in plaats van kozijnen voor scho- lenVstond ergens konijnen. 'i.Een gedurfde poging om on ze' jeugd met aanschouwelijk G onderwijs te leren hoe een po pulatie zich het snelst verme nigvuldigt," schamperde de belegen politicus, die deze keer ook het boetekleed aan trok, zij het een „bijzondere vorm van maatkleding en wel een van het duurste soort." Soms krijg je de indruk dat politiek een spel is geworden voor de man, die van plan is in de volgende zittingsperiode zijn 25-jarig raadsjubileum te vieren. Een bijna niet serieus te nemen woordenslag, om wille van humor en leedver maak. Hoe anders kan men Verhulsdonks verrassende uit spraken maandag over het woonwagenbeleid verklaren? Toen hij, notabene tegen de beweringen van één van zijn wethouders in, stelde dat eik alternatief voor het woonwa gencentrum aan de Schiekade kansloos is. Zou men Verhulsdonks op treden louter uit politiek oog punt beoordelen, dan kan dit niet anders dan ernstige con sequenties hebben voor de positie van wethouder Haf- Gerard Verhuisdonk (VVD) kamp. Die wordt in feite door zijn voorman vanwanbeleid beticht! Dat Verhuisdonk aan het einde van zijn betoog ver zoenend zegt dat hij Hafkamp „dankbaar is voor het weer in de belangstelling zetten van de woonwagenpolitiek", maakt het alleen maar erger. Immers, Hafkamp heeft na een jaar intensieve studie on-' langs zijn „Totaalplan Woon wagenlocaties gepresen teerd, dat mikt op verhuizing van woonwagens naar locaties aan de Overschieseweg en in Spaiand. Heeft hij daarmee de tien jaar slepende problemen alleen maar in het zonnetje willen zetten? Nee, integen deel. Volgens de wethouder brengt zijn plan „schot in de zaak." Maar wat suggereert Ver huisdonk: de wethouder heeft zijn werk niet goed gedaan, zijn plan is een lege huis, er is maar één oplossing en dat is de woonwagens laten staan waar ze staan aan dé Schieka de. Wat een ongelooflijke af knapper moet dat zijn voor de woonwagenbewoners, die Haf kamp in hun wanhoop een jaar lang het voordeel van de twijfel hebben gegund. „We staan weer volkomen op af," deelt de fractieleider van de WD hen nu mee. Of hij dat leuk vindt of niet, de hamvraag is nu: was Ge rard Verhulsdonks algemene beschouwing maandagavond vrijblijvende borrelpraat of deed hij een politieke zet van de eerste orde? Om op die vraag een antwoord te krijgen, dien ik de volgende motie in: „De raad der gemeente Schie dam, in vergadering bijeen op 28 november 1985, spreekt als zijn mening uit dat het totaal plan woonwagenlocaties geen enkele reële oplossing biedt voor de woonwagenproblema- tiek en verzoekt het college van burgemeester en wethou ders dringend op zeer korte termijn met een goed plan te komen, en gaat over tot de or de van de dag." BART VAN LEEUWEN ernstig -(•Van'een onzer verslaggevers) ■fey— v' - - De moeilijkheden zijn ont staan nadat het korps toestem ming kreeg om, tegen de ver wachting in, de sterkte uit te breiden. Er, was op dat mo ment rekening gehouden met een" inkrimping. „We hadden dus /geen aspirant agenten in ópïeiding. Nu is er geen plaats meer en zijn er trouwens ook niét,' genoeg sollicitanten," al- j dus Van de Hengel, j Begin dit jaar nog was het "korps in de waan dat de sterk te moest worden terugge bracht tot 125 mensen. Per 1 ««ganuari *85 waren er 137 men sen in dienst. De inkrimping -,,was,een logisch gevolg van de 'afname van de Schiedamse be- "Wolklng. Aan de hand van het inwonertal wordt de sterkte jnvan een politiekorps berekend. De méthode is echter veran- „rderd,waardoor Schiedam tot 1 oktober haar agentenbestand kon uitbreiden tot 148. nHi ööi De? vacaturestop die vorig Si-jaar werd ingesteld om in te inkrimpen zonder gedwongen (^ontslagen, lijkt nu een noodlot- ■(/•tige ^uitwerking te krijgen op t fide korpssterkte. Elk korps moet zelf plaatsen reserveren op de landelijke politieschool voor recruten. Schiedam heeft daar, nog steeds rekeninghou dend met de verkleining, ^rslechts nu en dan mensen in "opleiding. Op het merendeel 'daarvan moet ik nog ruim een jaar wachten voordat ze inzet- ROTTERDAM De Rotter dammer Arnold Reyndorp gr heeft een prijs van f2500 ge- /j-wonnen met een essay over Veiligheid en stadsvernieu- gyving". De prijsvraag was uit- j ógeachreven door de gemeente Den Haag, de Stichting Plan en de Siswo, een" instelling voor ïnter-universitair sociaal- «^yetenschappelijk onderzoek. SCHIEDAM De politie is het meer dan beu dat alarminstallaties om de ha verklap onnodig afgaan en. agenten tot actie dwingen. In een brief aan de bezitters van alarminstallaties wor den maatregelen aangekon digd. Als de politie zes keer voor niets bij een bepaald pand komt omdat de instal- mmwm latie ts afgegaan, wordt drie maanden niet meer op de seinen van het bewuste ap paraat gereageerd. Ze ge bruikt dit als dwangmiddel om de eigenaars de alarm installaties beter te onder houden. Volgens woordvoerder J. P. van Hoff is het vooral te danken aan technische storingen dat agenten met loeiende sirenes en zwaai lichten uitrukken. „Het ge beurt per jaar zo'n duizend keer dat we voor niets rea geren. Dat betekent dat agenten verhoogd risico lo pen, als ze met hoge snel heid naar de plek toe rijden. Ook kost het ons een hoop tijd en geld. Je kunt van te voren nooit nagaan of een alarm voor niets afgaat." De politie heeft., enkele honderden brieven aan be zitters gestuurd.Meteen al kwamen bange reacties. „Sommigen dachten dat we helemaal niet meer zouden reageren op alarmsignalen. Dat is natuurlijk niet het ge val. We hebben een voor beeld van een installatie die de afgelopen tijd twintig keer is afgegaan zonder dat: er aanleiding toe bestond. Je kunt je voorstellen dat de mensen die daarheen moe ten, anders gemotiveerd zijn bij de éénentwintigste; keer dan bij de eerste vijf keer." De grens van zes is overi gens volkómen willekeurig getrokken. „Het kan natuur lijk dezevende keer wel raak zijn maar dat heb Je met tien ook," erkent Van Hoff het risico dat een "be strafte installatie" een keer met recht afgaat. De bedrijven of particulie ren die zes keer de politie hebben laten opdraven voor niets, krijgen een "boete" van drie maanden zonder agenten. Na drie maanden moeten zij schriftelijk weer om de politiebewaking vra gen. „De apparaten zijn best wel goed maar worden vaak niet goed genoeg onderhou den," aldus Van Hoff. Vol gens hem valt het' aantal ke ren dat alarm afgaat dóór pesterijen van voorbijgan gers wel mee. Politie Schiedam heeft te weinig mensen. De straat surveillance van de wijkteams sou beter kunnen. baar zijn. De school zit daarbo venop ook nog eens vol zodat ik nu geen nieuwe mensen kan laten opleiden," legt Van de Hengel uit. Volgens de commissaris staan er ook nog maar weinig mensen te springen om zich aan te melden. Een recruut op de politieschool ontvangt een maandelijkse toelage van zo'n vierhonderd gulden. „Iemand die getrouwd is en kinderen heeft, kan zich niet eens aan melden. Alleen al door de lage betaling." Het Schiedamse korps heeft geen geld maar ook geen mogelijkheden om haar eigen studenten finan cieel te ondersteunen. Het personeelsgebrek wreekt zich op de grootscheepse reor ganisatie die dit jaar is uitge voerd. De befaamde wijkteams tellen nu elk tien mensen, vol gens Van de Hengel het abso lute minimum. "Ideaal zou zijn als er per team één of twee mensen bij zouden komen. Het resultaat is al positief maar het rendement zou aanzienlijk hoger zijn. Het positieve effect van de reorganisatie leidt er onder." Van de Hengel zegt met cijfers te kunnen staven dat de werkdruk op het perso neel blijft toenemen. Volgens de commissaris speelt de personeelproblema- tiek ook in andere steden al scoort Schiedam wat de tien vacatures betreft erg hoog. r (Van1 een ónzer verslaggevers) f^SGHIEDAM In ambtelijke 'ikring wordt mót grote verba- izirig-i'gereageerd op geluiden over* privatisering - van- de 'Blauwe Brug en opheffing van jhèt" bureau Huisvesting. Deze ij i zaken werden maandagavond s (.tijdens de begrotingsbehande- fe ling^fn de gemeenteraad aan- Sf gekaart door.de CPN en VVD- y-'CPN-fractièleider Bruseker Zzël bij geruchte te" hebben ver- stömóh dat de gemeente in het /géfteim 'studeert -op;, liquidatie van Huisvesting. „Mij is abso luut niets bekend," zegt direc teur Klop van de dienst Perso neel en Organisatie van de ge meente. „Ik was zeer verbaasd toen ik dat hoorde. Ik heb ook geen flauw idee waar Bruseker dat vandaan haalt." Net zo verbaasd reageert chef. Hakkenbroek van Wel zijnszaken op Brusekers "ont hulling" dat de gemeente de Blauwe Brug wil afstoten. „Voor honderd procent onjuist. Ik héb; géén enkele, opdracht gekregen van het college om iets dergelijks te onderzoe ken." WD-fractieleider Verhuis donk verklaarde maandag avond geen tegenstander te zijn van privatisering van de Blauwe Brug en de Sporthal Margriet. Hakkenbroek daar over: „Ik beschouw dat als proefballonnetjes, iets waar hij pas na de verkiezingen op te rug wil komen, anders zou hij wel een voorstel hebben inge diend." {—Vyiv (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Paul van Mansum, directeur van de Raad voor het Bejaardenwerk, reageert verbaasd op de bere keningen van wethouder Chris Zijdeveld wat betreft de be jaardenwoningen. In tegenstel ling tot Van Mansum, die een flink tekort signaleert, vindt Zijdeveld de Schiedamse situa tie goed. Tijdens de begro tingsbehandelingen beweerde Zijdeveld dat ruim een derde van de ouderen adequaat ge huisvest is en dat toch voor minstens vijftien procent van de ruim tienduizend bejaarden speciaal aangepaste behuizing, voorradig is. Zijdeveld gaat uit van 1080 aangepaste woningen en 1500 huizen die "aardig voldoen". Van Mansum is pessimisti scher: „Er zijn 1045 specifieke bejaardenwoningen. Wij hou den het op 891 want op de rest is het nodige aan te merken. Een bejaardenwoning, behoort volgens ons geen buitentrap te hebben en moet voorzien zijn van een CV-installatle. „Van Mansum zegt niet zo goed "te snappen"waar Zijdeveld de rest van de woningen vandaan haalt. Van Mansurn: „Ik snap dat niet so goed" Van Mansum betrapt Zijde veld ook op het hanteren van verkeerde normen. Volgens de Wethouder moet voor tien tot twintig procent van de bejaar den aangepaste behuizing aan wezig zijn. Volgens Van Man- sum is dat krachtens richtlij nen in de Tw.eede Kamer 25' procent. Zijdeveld kwam tot zijn be rekeningen naar aanleiding' van opmerkingen uit de CDA- fractie. De Christen Democra ten hanteerden dezelfde cijfers als Van Mansum. HUISVROUWEN De leden van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen bridgen vrijdag 29 november in sporthal Margriet. De dames vieren dinsdag 3 december vanaf 14 uur.Sinterklaas-feest in zaallréne, Nieuwe Havén 155. Inlichtingen, tel. 705971. MUSEUM De Intieme muziek die men vroeger ten gehore bracht aan het hof van Henry VIII is woensdag 4 december van 12.30 tot 13 uur te horen In de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Pillis van der Wel speelt blokfluit. Jan Dege- naar eveneens en Bob van der Wel bespeelt een vedel en een quinton. De entree is vrij. •BADMINTON De Stichting Samenlevings opbouw Schiedam Noord - houdt zaterdag 30 november een badmintontoernooi in het tenniscentrum Kethelhaghe. Kosten deelname 5,- per per soon. Aanvang 20 uur. Opge ven bij Adrie Notenboom, tel. 702207. WOUDHOEK Zondag 1 december komt de Sint in het dienstencentrum de Woudhoek, Heijermansplein 36, voor grootouders, ouders en kinderen. Aanvang 14 uur. Toegang 1,-. Binnenkort start het kerstklaverjastoernooi weer. Er wordt gekaart op 9, 13,16 en 20 december. Deel name 5,- voor 4 dagen. Op geven via mevrouw Langeveld, tel. 715017 of dc, te!. 709555. VROUWENBOND De Vrouwenbond FNV krijgt Sinterklaas op bezoek. De da mes zitten woensdag 4 decem ber klaar vanaf 10 uur in een zaal van dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. Inlichtingen, tel. 263054. Kos ten 5,-pér persoon. QUIBUS De Sint heeft het druk. Zon dagmiddag brengt hij natuur lijk ook een bezoek vergezeld van vele Pieten aan het café Quibus, Lange Haven 28. De kindertjes zijn welkom om 14 uur. Toegang gratis. Zaterdag 30 november speelt de Rock and Roll band Jukebox Jive In Quibus. Het concert van de 4-mansformatie begint om 22 uur. Entree 2,50. Zondag 1 december staat de 'Alles is mogelijk-avond' geprogram meerd. Toegangsprijs, aan vangstijd en programma Is on bekend. FILMCLUB De filmclub Schiedam draalt vrijdag 29 november de Ameri- Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woens dagochtend voorafgaand aan de plaatsing op don derdag in ons bezit .tèsjj? zijn. v4. kaanse tragl-komedie Broad way Danny Rose van regisseur Woody Allen. In deze zwart/wit film worden de hoofdrollen ver tolkt door Woody Allen zelf,' Mia Farrow en Milfon Berle. De vertoning begint om 21.30vqur, zaal open 20.30 uur. Toegang donateurs 3,50. Stichting O Filmclub, gebouw de Teerst toof, Nieuwstraat 12. NATUURGENOT 'fif De aquariumvereniging Na tuurgenot in huis houdt woens dag 4 december haar maande lijkse contactavond in de grote zaal van gebouw Soc. Belan gen, Lange Haven 73. De heer J. G. 't Hooft uit H. I. Ambacht komt met zijn dia-lezing over 'Dwergcichliden'. Ook niet-le- den zijn welkom. 4 MOLENS De deuren van het diensten centrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, staan zondag 1 december weer open voor het Vrij Entree. Sint Nlcolaas én'de •zwarte Pieten zijn ook van 'He partij. De muzikale medewer king wordt verleend door Har monie Ambrosius. Zaal open 13.30 uur. Sint arriveert orri'i4 uur, einde 16 uur. Dinsdag'3 december rollen de bingo-bal letjes in de grote zaal van hét dienstencentrum voor allé oudere Schiedammers. Aan vang 14 uur. Woensdag 4 de cember is het van 19.15 tot 22 uur feest voor de bewoners'-' van de flats Stricklede, Emma en Nieuwland In de grote zaal. Zondag 1 december kunnen ér munten, postzegels of ansicht kaarten geruild worden. Ruil beurs van 13.30 tot 16 uur. Gratis taxatie en toegang. WEEKENDDIENSTEN Het Schlelandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dlenst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts, boodschap pendienst, tel. 206611: Spoe- drecepten, tel. 261480. Tand arts: spreekuur op zaterdag 'en zondag van 17 tot 18 uur H. B. Erkelens, van Rijkpad 3, tel. 712802. HOEK VAN HOLLAND Hoek van Holland krijgt wellicht een artotheek (kunstuitleen) en zelfs een art galery (kunstver koop). Hiervoor zal een beroep worden gedaan op de pot "bij zondere regionale projecten". Bart Verheij, projectleider van de werkwinkel, Is van mening, dat beide gecombineerd kun nen worden met zijn werk voor het werklozenbeleid. Maar de - commissie sociale zaken, volksgezondheid en cultuur van de deelgemeenteraad wil dat niet, omdat dit zou beteke nen, dat de werkwinkel uit het centrum van het dorp weg zóó gaan. -:;iZ VLAARDINGEN Een 23-jari- ge Vlaardtnger en een 25-jari- ge Rotterdammer zijn na een inbraak in een radiozaak aan de Groen van Prinstererstraat aangehouden. Het tweetal zat In een auto, die door de politie werd staandè gehouden. Aan wijzingen van getuigen leidden tot de snelle aanhouding. 'r- Drie woningen aan de Kem perstraat, A. Knottenbeitsinge! en Van Limburg Stirumstraat kregen ongewenst bezoek. Ontvreemd werden cheques, girobetaalkaarten en radió-iap- paratuur. Ir 11 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het experi ment met de dal-urenkaarten van het Rotterdamse vervoer bedrijf RET komt maar stroef op gang. Tot nu toe worden per maand niet meer dan 1500 dal-urenkaarten (kosten: vijf tien gulden per stuk) verkocht. Met de kaarten kan buiten de spitsuren voor half geld met tram, bus en metro gereisd worden. De RET hoopt nog altijd aan het eind van het twee jaar du rende experiment maandelijks 15.000 van dergelijke kortings kaarten te slijten. Volgens RET-woordvoerder H. Reinders is bij de proef rekening gehou den met de verkoop van slechts 7500 kaarten in de eer- ste maanden. 5. Het Rotterdamse vervoerbe drijf is niet pessimistisch over de toekomst van de dal-uren kaarten. Uit een kleine enquête is onlangs gebleken dat 55 percent van de RET-reizigers op de hoogte in van het bë-! staan van de kortingskaarten. Uit een recent onderzoek,-^ j waarvan de resultaten nog uit gewerkt moeten worden, blijkt, aldus Reinders, een nog gróter percentage. >|i ROTTERDAM Wethouder W. J. van der Have van Volks gezondheid en Sociale Zaken maakt zaterdag om 10 uur een begin aan de "open dag" van de Nederlandse Bond van Pso riasis Verenigingen. Nederland telt 400.000 pso riasis patiënten. Psoriasis is een chronische, niet besmette lijke, doch erfelijke huidziekte die zich in meerdere vormen openbaart. De bekendste vorm van deze ziekte is psoriasis vulgaris. Deze aandoening is herkenbaar aan rode enigszins opgezette plekken die bedekt zijn met witte schilfers. Deze plekken kunnen overal op het lichaam verschijnen en nemen allerlei grootten en vormen aan. Meestal is de aantasting van de ene lichaamshelft het spiegelbeeld van de anderé. Deze open dag vindt plaats in de Erasmus universiteit op het complex Hoboken aan de Wy- temaweg.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1